Reklama

2006-02-10 14:55:07

Reklama

Zły dotyk

Ksiądz w Szczawnicy przez 3 lata molestował nastolatkę. Zaczął z nią współżyć, kiedy miała 13 lat.

Kasia ma dziś 17 lat, nadal nie może dojść do siebie. Rodzice zdecydowali się powiadomić prokuraturę dopiero wtedy, kiedy ich córka zaczęła mówić o samobójstwie.

45-letni dziś ks. Adam pełnił w Szczawnicy funkcję referenta ds. młodzieży, był też katechetą. Kasia poznała go, kiedy miała 13 lat. Organizował spotkania z młodzieżą, wycieczki.

Poprosiła go o wpis do pamiętnika. To był pierwszy kontakt, potem kilka następnych - jeszcze niezobowiązujących.

Podczas kolejnych dziewczynka zauważyła, że zaczął się inaczej zachowywać. Zaczęło dochodzić do stosunków, Kasia musiała spełniać różne wymyślne fantazje, które duchowny pokazywał jej w kolorowych czasopismach erotycznych.

Nie podobało się jej to, miała wiele wątpliwości, ale ulegała. Jej przyjaciel w sutannie przekonywał, że nie dzieje się nic złego, że to nie grzech. - Trudno oczekiwać od dziecka oporu takiego, jak od osoby dorosłej. Imponował jej, wyróżniał ją, na pewno jej się to podobało i... wykorzystał -mówi prokurator Bernadetta Zaczyńska, która oskarżyła go o gwałty i molestowanie.

Ksiądz przyjaciel

Spotykali się od 2001 roku do 2003 roku. Czasem w ciągu tygodnia odbywali nawet kilka stosunków. Mimo że ich schadzki, odbywały się na plebanii, gdzie mieszkają inni księża, nikogo nie dziwiły częste wizyty nastolatki.

Jak zeznał proboszcz, na plebanii młodzież bywała często, więc te wizyty nie wzbudziły niczyjego zainteresowania.

Jak poświadczają bilingi, ks. Adam zadzwonił do domu dziewczynki w czasie, kiedy się spotykali, prawie 200 razy.

Po ponaddwuletniej znajomości Kasia postanowiła zerwać kontakty z księdzem. Doszła do wniosku, że jest wykorzystywana, że duchowny co innego mówi, a co innego robi.

Ze swoich problemów zwierzyła się kuzynce, ta powiedziała o wszystkim rodzicom Kasi, oni z kolei powiadomili o wszystkim kurię, która zagwarantowała nastolatce pomoc psychologa.

Ks. Adam zniknął ze Szczawnicy. Kasia nadal nie dawała sobie rady. Ze swoich problemów listownie zwierzała się jednej z nauczycielek. Ta korespondencja stanowi dziś kolejny dowód w sprawie.

Rodzice postanowili złożyć zawiadomienie o przestępstwie rok po tym, jak dowiedzieli się o wszystkim. Byli przerażeni, bo mimo pomocy psychologów, ich córka nadal nie mogła wrócić do normalności. Zaczęła mówić o samobójstwie.

Ks. Adam nie przyznaje się do postawionych mu przez prokuraturę zarzutów, twierdzi, że to tylko fantazje zagubionej uczuciowo dziewczyny. Skąd 198 telefonów, wykonanych do niej w ciągu ponad 2 lat - nie potrafi wytłumaczyć.

Akt oskarżenia przeciwko księdzu trafił do sądu, pierwsza rozprawa powinna się odbyć jeszcze w lutym.

Ojciec chrzestny

Piątka dzieci w wieku od 8 do 12 lat padła ofiarą pedofila z jednej z podnowotarskich miejscowości. Dla trójki z nich był ojcem chrzestnym. 40-letni mężczyzna zwabiał dzieci do opustoszałego domu, którego właściciele są w USA.

Jemu powierzyli opiekę nad budynkiem. Czasem do molestowania dochodziło w domach dzieci, jako krewny odwiedzał je, nie wzbudzając podejrzeń.

Kazał siadać sobie na kolana, rozbierał dzieci, łapał za krocze. Jedną z jego ofiar był 15-letni Sebastian. Kiedyś bardzo dobry, piątkowy uczeń, wesoły - nagle przestał się uczyć.

Stał się zamknięty, agresywny. Nie wzbudziło to żadnych podejrzeń ani matki, ani nauczycieli.

Matka nie zainteresowała się, dlaczego nastolatek wraca do domu z podbitym okiem czy z potarganymi ubraniami. Okazało się, że za całą przemianą chłopca kryje się jego \"wujek\", wobec którego nastolatek się zbuntował i zaczął z nim walczyć, czego efektem były ślady pobicia, potargane majtki.

Mężczyzna przyznał się do wieloletniego molestowania dzieci, choć nie widział w swoich czynach nic złego.

- Zaskakujące też jest zachowanie niektórych matek. Dwie z nich starały się bagatelizować sprawę, jedna chciała nawet ukarać syna za to, co się stało - mówi Bożena Dąbek, sędzina, która prowadzi sprawę.

- Dziwne jest dla mnie także zachowanie szkoły, dlaczego nikt z nauczycieli nie zaczął dociekać, dlaczego nagle uczeń piątkowy tak się zmienił. Najłatwiej było chłopca przenieść do szkoły specjalnej - dodaje.

Ojczym

O tym, że Ewa była molestowana przez swojego ojczyma, prokuratura dowiedziała się dzięki jej zgłoszeniu. Choć proceder trwał kilka lat, dziewczyna postanowiła o tym powiadomić organy ścigania, kiedy skończyła 18 lat. Wcześniej szukała pomocy u matki, która przebywała w tym czasie za granicą. Matka wolała jednak udawać, że problemu nie ma.

- Ojczym - córka to najczęstszy układ przy tego typu przestępstwach. Dzieci czują się winne, często są szantażowane, przekupywane. Bywa, niestety, że pomocy nie znajdują u matek. Kobiety czują się zdradzone, a własne dzieci traktują jak konkurentki, a nie jak ofiary - mówi sędzia Bożena Dąbek.

Tylko niewielka liczba takich spraw trafia do sądu. Choć ich gehenna trwa najczęściej latami, ofiary milczą. Wstydzą się, czują się winne. Często oprawca to ich ojciec, ojczym - ktoś bliski, nie chcą go skrzywdzić.

Bywa, że są psychicznie szantażowane. Są przez swojego oprawcę wyróżniane, przekupywane, słyszą, że nie mogą nikomu powiedzieć, bo wyrządziłyby mu wielką krzywdę, bywa, że straszone są nawet samobójstwem. Inni członkowie rodziny, także matki - wolą udawać, że nic nie widzą. Wstydzą się.

Dwa lata temu pisaliśmy o skazanym na 3 lata więzienia mieszkańcu jednego z miasteczek w powiecie nowotarskim, który molestował swoją pasierbicę i córkę.

Sprawa wyszła na jaw przy okazji innej. Po kolejnej awanturze, kiedy na oczach dzieci zabił szczeniaka, a potem zlał paskiem syna, żona wezwała policję.

Podczas przesłuchań kilkunastoletniej córki wyszło na jaw, że razem z siostrą były przez lata molestowane. Sędzia Bożena Dąbek pamięta też sprawę ze Spisza, kiedy to o molestowaniu dziewczyny przez ojca i brata powiadomiła policję sąsiadka, która dziwne zachowania zobaczyła przez okno. Matka zrobiła wtedy córce awanturę, że nie zasłoniła okna.

- I tak tych spraw zgłaszanych jest więcej, niż kilka lat temu. To efekt pisania o tym w mediach, uświadamiania ludzi. Po takich artykułach, programach, do ludzi dociera, że nie są jedyni, których to spotkało, że należy zgłaszać o takich przestępstwach, dziecko dowiaduje się, że to nie ono jest winne - podkreśla Bożena Dąbek.

Po ostatnich zmianach w kodeksie karnym za molestowanie seksualne nieletnich grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Zmieniły się też przepisy dotyczące przesłuchiwania nieletnich. Teraz przesłuchiwane są tylko raz, w przyjaznym, specjalnie przystosowanym do tego celu pomieszczeniu. Nie muszą już zeznawać na sali rozpraw, w obecności swojego oprawcy.

Imiona bohaterów artykułu zostały zmienione.

Beata Zalot
Nie trzeba mieć siniaków lub złamanych kości, aby być ofiarą przemocy. To nie prawda, że przemoc jest tylko wtedy, gdy są widoczne ślady pobicia. Nie prawda, że przemoc to problem osób z marginesu społecznego.

Dziecko mówi nie wprost

Wykorzystywane seksualnie dziecko daje nam wiele sygnałów. Warto o naszych podejrzeniach porozmawiać ze specjalistami. Warto mu pomóc, bo złe doświadczenia będą miały konsekwencje w późniejszym jego życiu. Sprawca nie jest bezkarny. Nawet jeśli to osoba bliska, np. ojciec - obecne prawo pozwala go odizolować od ofiary. O tym, jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane, oraz o tym, jak i gdzie szukać pomocy - z Alicją Szarek, pedagogiem z Poradni Rodzinnej przy Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem - rozmawia Beata Zalot.

- Jak rozpoznać, że dziecko jest molestowane?

- Jeśli dziecko, które wcześniej uśmiechało się, było otwarte - nagle zaczyna się izolować, staje się skryte, unika kontaktów z osobami trzecimi, w grupie rówieśników stoi na uboczu, to sygnał, że dzieje się z nim coś niepokojącego.

To może być sygnał o molestowaniu, ale i o innym jego problemie.

Także jeśli jego zachowanie jest nieadekwatne do sytuacji, jeśli wybucha z błahego powodu, płacze. Staje się agresywny w stosunku do innych. Jeśli ma koszmary senne, lęki, obgryza paznokcie, zaczyna się jąkać - to wszystko powinny być dla nas sygnały.

Takie dzieci mają też często problemy w szkole - przestają się uczyć, wagarują. Czują wstręt do własnego ciała. W sytuacjach skrajnych zaczynają się nawet samookaleczać, a nawet myśleć o samobójstwie. Starsze dzieci mogą uciekać w alkohol bądź narkotyki.

- Czy można zaobserwować jakieś zewnętrzne ślady?

-Dziecko wykorzystywane miewa trudności z siedzeniem, chodzeniem, może odczuwać bóle przy oddawaniu moczu i wypróżnianiu się, może też odczuwać ból zębów, mówić o bólu lub uczuciu świądu w okolicy genitaliów, zdarzają się też upławy. Fizyczne i psychiczne następstwa wykorzystywania dziecka są niekiedy widoczne, ale umykają uwadze, bo objawy fizyczne mogą być nieobecne, a psychologiczne zbyt ulotne, by jednoznacznie identyfikować je z sytuacją molestowania seksualnego.

- Czy dziecko jakoś próbuje nam o tym powiedzieć?

- Wyznanie o wykorzystywaniu seksualnym przychodzi dziecku zazwyczaj trudno. Bardzo małe dziecko może nie rozumieć, że wydarzenie, które miało miejsce, nie jest czymś normalnym ani akceptowanym.

Osoba wykorzystująca prawie zawsze stara się zniechęcić dziecko do ujawnienia nadużycia, sprawca potrafi być bezwzględny i okrutny. Często gra na uczuciach dziecka. Straszy je rozpadem rodziny, przerzuca na nie winę, bywa, że grozi dziecku wyrzuceniem z domu, jeśli ono zdradzi ich wspólny sekret.

Jedynym widocznym źródłem wiedzy o tym, co się wydarzyło może być skarga dziecka wyrażona w sposób małoczytelny. W rozmowie z dzieckiem musimy być bardzo wyczuleni, bo pewne treści może nam przekazywać nie wprost np. \"mam kolegę, który...\", \".co by było, gdyby....?\". Te treści mogą do nas docierać stopniowo, przy różnych okazjach. Warunkiem jednak jest zaufanie do osoby, której powierza się ten sekret.

Taki komunikat dziecko może przekazać nam także za pomocą rysunku, udawanych zabaw. Przy zwykłych pieszczotach może podejmować aktywność seksualną. Jego wiedza seksualna może być też nieadekwatna do jego wieku.

- Jak zachowuje się takie dziecko wobec sprawcy?

- Na pewno będzie unikać kontaktu z taką osobą. Jeżeli jest to ktoś dorosły, dziecko może stronić w ogóle od osób dorosłych, może też unikać miejsc, gdzie do molestowania doszło czy dochodzi. Dziecko boi się swojego oprawcy, ze strachu niejednokrotnie jest mu bezwzględnie podporządkowane.

- Dorośli często bagatelizują ten problem, do rodziców nie dociera, jakie następstwa mogą mieć takie doświadczenia z dzieciństwa.

Niestety, to prawda, tymczasem doświadczenia takie mają wpływ na całe życie. Molestowane dziecko ma potem niską samoocenę. Dotychczasowy jego system wartości zostaje przewartościowany, nie rozróżnia dobra i zła.

Kobiety molestowane w dzieciństwie tracą zaufanie do mężczyzn, boją się ich, czasem przesadnie zaczynają poszukiwać takich doznań. Trudno im funkcjonować normalnie.

- Co zrobić, kiedy podejrzewamy, że może dochodzić do molestowania?

- Niezależnie czy mamy pewność, czy jest to tylko nasze podejrzenie - należy skontaktować się ze specjalistą. Może to być szkolny pedagog, psycholog w poradni, lekarz pierwszego kontaktu czy wizyta w wyspecjalizowanej instytucji pomocowej, gdzie nie wymagane jest żadne skierowanie i zapewniona jest tajemnica i anonimowość. Może też skorzystać z pomocy telefonicznie.

- Dlaczego tak często matki - zamiast pomóc molestowanym córkom - utwierdzają je w przekonaniu, że to ich wina, nie pomagają im?

- W takich rodzinach matki także są często ofiarami przemocy. Same są zastraszane. Nie wierzą, że ta sytuacja może się zmienić. Trudno jest też przyjąć do wiadomości fakt, że sprawcą przemocy jest osoba nam bliska, członek naszej rodziny, osoba szanowana przez otoczenie, miła, normalna.

Dlatego też informacje o takim zachowaniu są bagatelizowane, usprawiedliwiane, nawet odrzucane - nie tylko przez najbliższych, ale także przez otoczenie.

- Jak przekonać dzieci molestowane, opiekunów, że warto zawiadamiać o takich przestępstwach, warto szukać pomocy, że z takiej beznadziejnej sytuacji jest wyjście?

- Molestowanie to zjawisko dotyczące wielu osób, niezależnie od stanu majątkowego, wykształcenia. Dla dobra dziecka trzeba natychmiast taką sytuację przerwać. Obecne prawo (zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie) umożliwiają odizolowanie sprawcy. Powinien też ponieść karę, trafić do więzienia.

Warto poza tym skorzystać z pomocy specjalistów po to, by skutki tych złych doświadczeń w przyszłości były dla dziecka jak najmniejsze. Każdy dorosły, a szczególnie osoby pracujące z dziećmi powinny być wyczulone na tego tupu problem i natychmiast zareagować.


GDZIE SZUKAĆ POMOCY

*Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Zakopanem - Poradnia Rodzinna - tel. (0-18) 20-644-54
*Punkt Konsultacyjny dla Ofiar Przemocy w Zakopanem (wtorek, godz. 16-18). Tel. (0- 18) 20-623-65
*Kurator Rodzinny przy Sądzie Rejonowym w Nowym Targu - tel. (0-18)26-12-642, 26-12-641, 26-12-644 (g. 9- 13 30)
*Kurator Rodzinny przy Sądzie Rejonowym w Zakopanem - tel. (0-18) 20-24- 635, 20-24-634
*Schronisko dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - Kraków - tel. (0-12)425-81-70
*Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie tel. (0-12) 421-92-82
*Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie \"Niebieska Linia\" Płatny pierwszy impuls: tel. 0-801-1200-02
Płatny: tel. (0-22)666-00- 60
*Młodzieżowy Telefon Zaufania - (0-12)266-55-65
*Małopolska Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie - bezpłatna infolinia (telefon zaufania) - 0-800 -13-13-33
\"Powstrzymać Przemoc\" (telefon zaufania) - (0-12)615-22-22

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
mari 2008-07-19 18:54:02
To jest paranoja, jak ludzie mogą robić swoim bliskim takie rzeczy.Od 2 do 12 lat, to jest o wiele za mało. Takie osoby powinni dostać dożywocie dlatego, że tam czeka ich to samo, inni więżniowie im to zapewnią

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA na Krupówkach zatrudni KIEROWCĘ Z WŁASNYM AUTEM do rozwożenia posiłków. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni MECHANIKA oraz ELEKTROMECHANIKA do Zakładu Obsługi Technicznej, praca na pełen etat, od pon.-do piątku. Nr tel. 18 695 802 627, e-mail: tesko@tesko.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKA WIDOKOWA nr.6058, 16 arów, 75.000 zł. 517 625 354.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKI WIDOKOWE: 6200/7 i 6198/2 o łącznej powierzchni 823 m2 za cenę 45.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Warsztat Samochodowy w Zakopanem zatrudni Pomocnika Lakiernika. 506103097rafalusm@gmail.com
  Tel.: 506103097
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako pracownik biurowy. Wyłącznie na zastępstwo. Wystawiam fakturę VAT. Znam: word, excel, programy graficzne, podstawy księgowości , prawa pracy, kadry, zus. Tel. 508 380 383.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ - Nowy Targ. 502 648 494.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 1 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 7 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 5 2022-01-16 15:39 Dziewięciu skoczków z naszej jedenastki na liście startowej 2022-01-16 15:10 Świetne warunki na Długiej Polanie w Nowym Targu 2022-01-16 14:29 Kibice głodni zwycięstw, zobaczymy czy nasi staną na podium w Zakopanem 2 2022-01-16 13:51 Tłumy na Gubałówce, niestety są też hazardziści od trzech kubków 9 2022-01-16 13:19 W poszukiwaniu polskiego bieguna zimna 2022-01-16 12:30 Nie ma Zakopanego jest Małopolska 11 2022-01-16 12:00 Znamy szczegóły dzisiejszego wypadku na Rysach. Poważne obrażenia u turysty 6 2022-01-16 11:35 Czwarty dzień poszukiwań turysty w Tatrach Zachodnich 2022-01-16 11:20 Światowy Dzień Śniegu na Równi Krupowej (ZDJĘCIA) 2022-01-16 10:45 Powietrzna fala uderzeniowa z wysp Tonga dotarła nawet na Kasprowy Wierch 6 2022-01-16 10:20 Dziś rano turysta zdążył już spaść z dużej wysokości na Rysach 1 2022-01-16 10:00 Górale z dna jeziora 1 2022-01-16 09:35 Prezydent Andrzej Duda wystartował na Szymoszkowej 12 2022-01-16 08:55 Zapaliły się sadze, ściany wokół komina trzeba było rozebrać 2022-01-16 07:59 Bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego dopiero po godzinie dzisiątej 2 2022-01-15 22:08 Kolędowanie z Chórem Gorce (WIDEO) 2022-01-15 21:59 Ciął drewno i stracił cztery palce. Potrzebna pomoc 2022-01-15 21:27 Kolejny śmiertelny wypadek w Tatrach. Zginęła 29-letnia Ukrainka 4 2022-01-15 21:09 Kluczyki od porsche znalezione w Białce Tatrzańskiej 2022-01-15 20:45 Ania Gąsienica Byrcyn wystąpi na Eurowizji? 1 2022-01-15 20:14 Nowotarski Ekonomik najlepszy na Podhalu w rankingu Perspektyw 2022-01-15 19:31 Krupówki po Pucharze Świata. Pierwsze interwencje policji (WIDEO) 3 2022-01-15 19:15 Dziś również nie znaleziono zaginionego turysty w Tatrach Zachodnich (ZDJĘCIA) 2022-01-15 18:30 Wzruszające pożegnanie tragicznie zmarłego nauczyciela historii 2022-01-15 17:48 Nagły zgon u zbiegu ulic w sercu Zakopanego 2022-01-15 17:42 Polacy na 6. miejscu. Słowenia najlepsza. Rozczarowanie? (ZDJĘCIA) 13 2022-01-15 17:30 Poślizgnięcia i upadki na Rysach i Suchych Czubach 1 2022-01-15 16:49 Parkingi pełne, kibice szczęśliwie dojechali na skoki 1 2022-01-15 16:07 Po pierwszej serii Polacy na szóstym miejscu 4 2022-01-15 15:45 Małopolscy "Łowcy głów" zatrzymali na Podhalu gangstera (WIDEO) 2022-01-15 15:30 Japończycy najlepsi na treningach 2022-01-15 14:37 Słowaccy ratownicy znaleźli wczoraj plecak w Tatrach Zachodnich (AKTUALIZACJA) 1 2022-01-15 14:30 Policjanci odnaleźli kierowcę, który spowodował kolizję. Wysoki mandat 4 2022-01-15 13:38 Prezydent Andrzej Duda jest ozdrowieńcem i przyjedzie do Zakopanego 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-16 23:21 1. Cos pieknego. Patrzac na ten widok tatrzanskiej panoramy i piekny odcinek nowej zakopianki az sie marzy mknac taka trasa az do podnoza tatr i zaparkowac na wielkim parkingu z cennikiem na 5 dni + albo 24 h+ i wersja na godziny. Zniknalby ciasnoty Zakopanego i odetchnąć by mozna bylo tez o wiele świeższym powietrzem. Coz pomarzyc mozna. 2022-01-16 23:10 2. Z niechecia ale popatrzylem na stroj tego dlugopisa. Ile kosztowalo to wdzianko zeby go ladnie pokazac?? Ile kosztuje tygodniowa sesja rechabilitacyjna dziecka?? Ile takich sesji mozna by bylo zakupic w prywatnej przychodni omijajajc spolki obajtka??. Wchodzi na to ze uzbierali 1 tys a na retusz dlugopisa 100 razy tyle. Mam cokolwiek racji czy myle sie calkowicie?? 2022-01-16 23:00 3. Ja bym postawił wieżę widokową na Babiej... i na Świnicy też! 2022-01-16 23:00 4. no rzucam robotę i jadę.......czy Słowacy naprawdę chcą takiego samego bangladeszu jaki oferuje zako...?! 2022-01-16 22:05 5. On tak pomaga dzieciom niepełnosprawnym ,że żyją w dobrobycie takim jak oni ,śmiech na sali ,papier wszystko przyjmie i gadanie ,godać se mogę ale nie muszę tego robić. Prezydencie odejdż z honorem nie kompromituj się już więcej. Wstyd . 2022-01-16 21:57 6. To wróżba, że nie będzie niczego!!!... 2022-01-16 20:48 7. strach na kaczych łapach...... 2022-01-16 20:31 8. @Podszerstek za dużo nie masz do powiedzenia .Słucham co masz do powiedzenia . Fizyke to ja znam , ale czy ty ?? 2022-01-16 20:13 9. Szanowni Panowie Redaktorzy TP JURECKI, PEŁKA proszę Was jako Wasz stały czytelnik Waszego Tygodnika, nie piszcie o tej osobie, że jeździ sobie na deskach, a niech tam sobie jeździ. Szkoda teksu na tego typu pisadła, są u nas na Podhalu ważniejsze sprawy jak ten narciarz. Jak chcecie to Wam kupie duży, ładny i porządny I Długopis RP - amen. 2022-01-16 20:08 10. prezydencik prosi o jalmuzne dla dzieci a wydaje 2 Miliardy na partjna tv. Nie mam slow jak to okreslic. Komunisci robili czyny spoleczne. Przykladowo zrobili sciezkie za 5 tys. Ale...... po czynie przechlali 20 tys. ten to oto milosnik ile dzieki niemu wplynelo na renowacje dworku obajtka?? A ile kosztowala dodatkowa ochrona?? jest zysk czy w plecy?? Hipokryzja nie zna granic.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania