Reklama

2022-11-11 08:00:01

Powiat nowotarski

Czego nie wiesz o torfowiskach

Każdy hektar zdrowego, żywego torfowiska w naszej strefie klimatycznej pochłania rocznie z atmosfery około 1100 kg dwutlenku węgla. To magazyn węgla, złoże torfu, zbiornik retencyjny i fascynujący ekosystem.

Taki unikatowy skarb mamy w naszym terenie. Mogli się o tym przekonać dziennikarze z całej Polski, którzy uczestniczyli w wizycie studyjnej w Nowym Targu. Zamoczyli stopy w mokradłach Boru na Czerwonem, w kolejnym dniu zwiedzili orawskie torfowisko Puścizna Wielka z pokładu kolejki wąskotorowej.

Torfowisko to miejsce, gdzie odkłada się torf – utwór organiczny, powstający niemal wyłącznie ze szczątków roślin w środowisku wysyconym wodą i w warunkach beztlenowych. Złoże torfu przyrasta bardzo powoli – ok. 1 mm na rok. Istniejące dziś torfowiska to ogromne magazyny węgla uwięzionego w szczątkach roślinnych przez całe tysiąclecia. Jak szacują naukowcy, w naszej strefie klimatycznej hektar zdrowego, żywego torfowiska rocznie akumuluje ok. 300 kilogramów węgla w związkach organicznych, powstających w procesie fotosyntezy. W tym celu musi pochłonąć z atmosfery aż 1100 kg dwutlenku węgla.

Bezcenna gąbka

 Torfowiska są bezcenne także dlatego, że są jak gąbka – pochłaniają wodę w okresie ulew i powodzi, a oddają ją stopniowo w czasie suszy. Są więc naturalnymi zbiornikami retencyjnymi, regulującymi stosunki wodne. Gdyby nowotarski Bór na Czerwonem nie był przez dziesiątki lat eksploatowany, niepotrzebna byłaby zapora w Czorsztynie. Dziś, kiedy coraz bardziej doskwierają nam okresy suszy, ta ich właściwość jest szczególnie ważna.

Ale torfowiska to nie tylko magazyny węgla, złoża torfu czy zbiorniki retencyjne. To także fascynujące ekosystemy z niezwykłym światem roślin i zwierząt.

Porośnięte są przede wszystkim przez mchy torfowce, które magazynują ogromne ilości wody – ponad 10-krotność swojej suchej masy. To dlatego torfowisko jest ogromną „gąbką".  Dziennikarze uczestniczący w wizycie studyjnej mogli podziwiać także inne, rzadkie rośliny. Wśród nich owadożerną rosiczkę czy żurawinę, dla której torfowiska to naturalne miejsce występowania.

Dawniej torf stanowił cenne źródło energii. Na Podhalu i Orawie zdarzało się, że ludzie palili nim w piecach jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Dziś wykorzystywany jest w ogrodnictwie. Naukowcy biją na alarm, podkreślając, że torf powinien być traktowany jako zasób nieodnawialny. Niestety, torfowiska to jedne z najszybciej zanikających ekosystemów naszej strefy klimatycznej. Wiele z nich było też regularnie odwadnianych.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

Tymczasem z uwagi na swoje wybitne walory przyrodnicze oraz rolę, jaką pełnią dla człowieka, zasługują na szczególną ochronę. W Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej znajduje się największy w południowej Polsce kompleks torfowisk wysokich, które należą do rzadkości. Rozwinęły się na podłożu bardzo słabo przepuszczalnej gliny o grubości około 2 m, która została najprawdopodobniej utworzona podczas ostatniego zlodowacenia. Dla ich rozwoju bardzo ważne były panujące tu sprzyjające warunki klimatyczne: stosunkowo chłodne sezony wegetacyjne, wysokie sumy opadów rocznych i niewielkie parowanie.

Dziś Torfowiska Orawsko-Nowotarskie chronione są w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Ostoja Natura 2000 „Torfowiska Orawsko-Nowotarskie” ma powierzchnię ponad 8 tys. hektarów. Rośnie tu kosodrzewina, która z reguły występuje na większych wysokościach, a także prawdopodobnie sosna błotna, będąca mieszańcem kosodrzewiny z sosną zwyczajną. Sztandarowym gatunkiem wśród zwierząt tego regionu jest cietrzew, silnie zagrożony wyginięciem ptak, kojarzony ze spektakularnymi godami zwanymi tokowiskami. Można tu też spotkać rzadkie w skali Europy motyle – szlaczkonia torfowca czy modraszka bagniczka, a także bardzo rzadko występujące w innych terenach Polski pajęczaki. Zaglądają też niedźwiedzie i wilki.

Eksploatacja torfu rozpoczęła się na naszym terenie już pod koniec średniowiecza. Na obszarze Kotliny Orawsko-Nowotarskiej znajdowało się co najmniej 30 torfowisk wysokich i towarzyszących im torfowisk niskich. Zajmowały one ok. 260 km kw., czyli 26 tys. hektarów. Obecnie torfowiska wysokie i niskie zajmują teren czterokrotnie mniejszy. Zachowało się 19 kopuł lub ich fragmentów o łącznej powierzchni ok. 1300 ha.

Pod ochroną tylko Bór na Czerwonem

Mimo ochrony w ramach sieci Natura 2000 na części naszych torfowisk widać postępującą degradację. Powodem jest osuszanie torfowisk przez człowieka, wydobycie torfu, zarastanie kopuł torfowisk roślinnością krzewiastą i drzewiastą, zalesianie tych terenów czy pożary.

Tylko jedna kopuła Torfowisk Orawsko-Nowotarskich – Bór na Czerwonem – objęta jest ochroną w formie rezerwatu przyrody, ustanowionego już w 1925 r. W 2017 r. został też wpisany na listę obiektów objętych konwencją ramsarską, której celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako „wodno-błotne”. W skład rezerwatu wchodzi torfowisko wysokie, z dobrze wykształconą kopułą torfowiska oraz występujące w jego otoczeniu bagienne i wilgotne zbiorowiska leśne – charakterystyczne dla Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Bór na Czerwonem jest domem dla gatunków roślin i zwierząt charakterystycznych dla ekosystemów borów bagiennych i torfowisk, w tym rzadkich i zagrożonych. Żyje tu 10 gatunków płazów, 2 gatunki gadów, 98 gatunków ptaków i 25 gatunków ssaków. Szczególnie cenne są płazy – traszka karpacka i kumak górski. W rezerwacie występuje również 269 gatunków grzybów. Wraz z przyległym kompleksem leśnym rezerwat znajduje się w strefie karpackiego korytarza ekologicznego, łączącego Babią Górę i Tatry z Gorcami i Pieninami.

 Co można zrobić?

 Jak przekonują naukowcy, żeby chronić Bór na Czerwonem, jak najszybciej trzeba poprawić nawodnienie tego terenu m.in. przez tworzenie zastawek, które zatrzymują wodę. Kolejnym zadaniem, które dla niewtajemniczonych w temat miłośników przyrody może być zaskoczeniem, jest odtworzenie bezleśnego charakteru torfowisk, co wiąże się z wycięciem wielu drzew.  

Wizyta studyjna to jeden z elementów trwającego już od dwóch lat projektu „Karpaty Łączą – ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich”, dofinansowanego z funduszy Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Projekt realizowany jest przez UNEP/GRID-Warszawa w partnerstwie z Fundacją Przyroda i Człowiek oraz Asplan Viak z Norwegii. Ważną jego częścią są trwające już badania prowadzone przez grupę naukowców różnych specjalności. Dzięki ich pracy Bór na Czerwonem będzie najlepiej przebadanym torfowiskiem w Polsce, a to z kolei pozwoli lepiej chronić ten unikatowy teren.
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Dunajcanka 2022-11-11 10:29:16
W Czarnym Dunajcu pojawiły się bobry na torfowiskach i robią genialną robotę budując tamy i spiętrzając wodę na wiosnę słychać było nad tymi zbiornikami kumaki górskie i pojawiły się sznury skrzeku . Uwielbiam tam spacerować i słuchać klangoru żurawi.
Nieceprok 2022-11-11 08:38:01
Najpierw spotkanie na podhalance o potocznie nielubianych bagnach, i ich kolosalny wolyw na klimat - ale nie w świadomości ludzkiej - brawa profesorowi za to, a teraz przypomnienie o naszym skarbie - Torfowisku Nowotarskim! Również niedocenianym i odwadnianym od wielu lat.
 • BIZNES
  NOWO POWSTAŁA PRALNIA (na Olczy) - NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ Z PENSJONATAMI, HOTELAMI, KWATERAMI, DOMAMI WCZASOWYMI - 694 473 190.
 • PRACA | dam
  KELNERA ŚNIADANIOWEGO na okres zimowy poszukuje Resort Sun&Snow na Grapie w Białce Tatrzańskiej. Umowa zlecenie, miła atmosfera w pracy, doskonały dojazd z Nowego Targu i Spisza. Bez możliwości noclegu. Kontakt 532 512 085, e-mail: bialkaresort@sunandsnoww.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM W CENTRUM BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ, PRZYNOSZĄCĄ DOCHÓD, ZABUDOWANĄ STOISKAMI HANDLOWYMI. 608 806 408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  CENTRUM BIAŁKI TATRZAŃSKIEJ - STOISKA HANDLOWE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: RECEPCJA, MARKETING, KUCHNIA, SALA, POKOJE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Witam. Sklep monopolowy poszukuję pracowników na stanowisko kasjer/sprzedawca do sklepu w centrum Zakopanego. Umowa o pracę + stawka za godzinę. Szczegóły do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu.. 793775400 lokumkr@gmail.com
  Tel.: 793775400
 • PRACA | dam
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej poszukuje do współpracy LEKARZA GINEKOLOGA chętnego do pracy w ramach kontraktu z NFZ. Dobre warunki finansowe, możliwość zakupu USG zgodnie z preferencjami lekarza. Kontakt: 601 409 624.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię SZWACZKĘ do zakładu w Poroninie.tel. 602 393 185
  Tel.: 602
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KRAWCOWE, KRAWCÓW, Nowy Targ. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO. Tel. 601 50 87 36.
 • PRACA | dam
  Praca na sezon zimowy: OBSŁUGA wypożyczalni nart i SERWISANT / SPRZEDAWCA w sklepie sportowym, z możliwością przyuczenia. Białka / Bukowina Tatrzańska. 735 044 055 rhsport@rhsport.pl
  Tel.: 735
 • PRACA | dam
  Kucharz śniadaniowy- Restauracja w Białce Tatrzańskiej Poszukuję osoby na stanowisko kucharz śniadaniowy do restauracji hotelowej w Białce Tatrzańskiej. Praca na pełen etat, wysokie wynagrodzenie. Więcej informacji pod numerem. 518 259 536
  Tel.: 518
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I ŁAZIENKĄ, N. Targ. 787 466 608.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Karczma w Kościelisku zatrudni POMOC KUCHENNĄ, PANIĄ DO ŚNIADAŃ - 608 301 105.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  Tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • KUPNO
  Kupię STARE DESKI, BELKI KRZESANE, DRZEWO Z ROZBIÓREK I DRZEWO NA PNIU W LESIE oraz LAS. 695 941 783.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  PRACA NIEMCY - dla fachowców z Polski i Ukrainy (MURARZY, TYNKARZY, OGÓLNOBUDOWLANYCH). 0049 176 601 54 957.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE kupię. 791 236 577.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-11-30 18:25 Tak kibicujemy w Zakopanem. Wszystko zarezerwowane (WIDEO) 2022-11-30 18:00 Tak wyglądają pustostany w Zakopanem (ZDJĘCIA) 2022-11-30 17:30 Podhalanie. Wokół tożsamości. Spotkanie 2022-11-30 17:27 W Zakopanem węgiel od gminy chce kupić 430 osób. Cena nie jest jeszcze znana 2022-11-30 16:37 Potrącenie chłopaka na przejściu dla pieszych w Zakopanem 2 2022-11-30 16:32 Jaki dres damski warto zakupić? 2022-11-30 16:30 Czytanie o górach. Międzynarodowy Dzień Gór w Kmicicu 2022-11-30 16:05 Zarzutów Jacek Kalata słuchał w odosobnieniu, bo tak mu było wygodniej 8 2022-11-30 15:15 Nowa kolekcja polskich nart MAJESTY 2023! 2022-11-30 15:00 BADANIE OSTEOPOROZY - 9 grudnia - Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 2022-11-30 14:59 Tak śnieżą Kluszkowce, a w sobotę początek sezonu w Klikuszowej (WIDEO) 1 2022-11-30 14:30 O Romanie Olszowskim w willi Oksza 2022-11-30 13:59 Skandal! Wołają mieszkańcy - Jacek Kalata jest nadal przewodniczącym - po reasumpcji 13 2022-11-30 13:37 Optymalizacja kosztów, czyli najbardziej opłacalny abonament w czasach rosnącej inflacji 2022-11-30 12:59 Spółka związana z Grupą RMF całkowitym właścicielem Radia Alex 5 2022-11-30 11:59 Dziś kolejny słoneczny i mroźny dzień. Tak jest nad Smreczyńskim Stawem 2022-11-30 11:11 Będzie głosowanie dotyczące odwołania Jacka Kalaty z funkcji przewodniczącego komisji urbanistyki 3 2022-11-30 10:59 Alarm smogowy! Dziś lepiej nie wychodźcie z domu 2 2022-11-30 10:10 Dziś ostatni dzień na złożenie deklaracji. W Tauronie w Zakopanem pustki 2022-11-30 09:37 Potęga Informatyki. Dziś jesteśmy w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu 1 2022-11-30 08:59 Polska czy Argentyna? Lewandowski czy Messi? Typujemy wynik meczu 7 2022-11-30 08:00 Masowe, ciche odejścia z pracy. Robota to głupota. Czy plaga z USA zawita na Podhale? 8 2022-11-29 22:00 Ograniczenia w schronisku na Hali Ornak 2022-11-29 21:30 Nowotarski front walki ze smogiem. Kto górą? 1 2022-11-29 20:30 Policjanci pomogli bezdomnym, to nie pozostało bez echa 1 2022-11-29 20:28 Rośnie górka na dolnej Równi Krupowej 5 2022-11-29 19:30 Kultowa rubryka Financial Times po raz pierwszy po polsku. Konkurs dla czytelników 2022-11-29 19:18 Kolizja osobówki z dostawczakiem 2 2022-11-29 19:00 Kiedy będzie koniec świata? 3 2022-11-29 18:29 3 umiejętności, które musi posiadać Twoje dziecko w XXI wieku! 2022-11-29 18:00 Przepust odebrany. Są nowe środki na inwestycje 3 2022-11-29 17:05 Awaria prądu na Kamieńcu w Zakopanem 5 2022-11-29 17:00 ZUS w urzędzie czeka na przedsiębiorców. Pomogą założyć konto 2022-11-29 16:30 Beaty Zalot podróże niespokojne. Spotkanie w Jatkach 2022-11-29 16:18 Czym się kierować podczas zakupu nowej pościeli? 2022-11-29 16:00 Prokuratura umorzyła sprawę organizacji Sylwestra Marzeń 4 2022-11-29 15:30 Lekcje biblioteczne dla najmłodszych czytelników 2022-11-29 15:30 Czy ktoś poznaje swojego pieska? 2022-11-29 15:15 Groźny wypadek na chyżniance w Spytkowicach 2022-11-29 15:00 Armatki śnieżne pracują pełną parą, mróz ściska od rana 1 2022-11-29 14:00 Bezchmurne niebo nad Tatrami. Na szlakach pustki (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-29 13:00 30 zł za śmieci - podwyżka już zatwierdzona. Ale czy to wystarczy? 1 2022-11-29 12:00 Pierwszy gminny węgiel dotarł na Podhale 11 2022-11-29 12:00 Kobiecy gen biznesu. Trwa Tatrzańskie Forum Gospodarcze 2022-11-29 11:49 Czy ktoś poznaje swojego psa? 2022-11-29 11:00 Na Krupówkach wyszło słońce, ruch na razie niezbyt duży (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-11-29 10:29 Co warto wiedzieć o ofercie Orange Energia? 2022-11-29 10:13 Rodzaje filtrów samochodowych i ich zastosowanie 2022-11-29 10:00 54 nowe mieszkania dla młodych ludzi z Rabki - jedno z nich wciąż może być twoje 2 2022-11-29 09:13 Wypadkowy poranek na drogach powiatu nowotarskiego w Klikuszowej autobus zderzył się z osobówką 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-11-30 17:58 1. Ludzie mają po kilkanaście baniek do spłaty a Leszek dał impuls i podarował 4 godziny chlania,petard,bijatyk,wypadków,paraliu policji,szpitala i straży Dziekujemy 2022-11-30 17:51 2. Stodola to stodola. Ale bracia Golec nam za to zagraaaaaaja :) Fajnie. Pan z Doliny Białego pokazał gdzie miejsce naszych politykow:) Nie mogę doczekać się widoku setek policjantów uzerajacych się z pijanymi gośćmi Marżeń, piekny widok a na scenie Soltys,dumny,zadowolony muzyka jeb jeb,świecidełka, Bayer full Jestem Bogiem pomyślał leszek i odleciał wysoko 2022-11-30 17:41 3. Konserwatyści i kato-prawica mają większość mediów w swoich rękach. Dlatego słucham chętnie Radia Zet, radia Złote Przeboje a jeżdżąc po kraju np. Radia Super Nowa czy Muzycznego Radia. Staram się wyłapać rozgłośnie regionalne, bo warto czasami wiedzieć czym żyją słuchacze w danym regionie. 2022-11-30 17:32 4. PM 10 nie jest szkodliwy ale jest widoczny i można nim straszyć . Tlenki azotu i inne to niewidoczny duży problem , ale niedobra o nim mówić bo on nie z pieców pochodzi 2022-11-30 17:31 5. Ten facet nie ma za grosz przyzwoitości. Nie wie co to góralski honor. Jak zawsze zachował się bez klasy. Słoma z butów. Znowu wstyd na całą Polskę. 2022-11-30 17:28 6. Auto nie staje w miejscu ....debilny przepis to i skutki opłakane 2022-11-30 17:22 7. Drodzy piłkarze. Strzeżcie się tylko żeby nie sędziował łysy bo mógł być kiedyś rudym... 2022-11-30 17:19 8. Znak czasów: umiłowani przez swych wyborców nie potrafią im spojrzeć w twarz tylko chowają się za bezmyślnymi funkcjonariuszami. 2022-11-30 17:09 9. No to co Jurek czekamy na trupa czy napiszecie o pomyśle oświetlenia przejść dla pieszych i może pocisnąć sołtysa w temacie 2022-11-30 17:08 10. Jak widzę Idę Nowakowska i Dziewczynkę Roksanę Wegiel w erotycznych pozach, zabawa,wywiady,różowe kombinezony,wywiady,szampan,Sławomir to mam odruch wymiotny. Sylwester Marzeń w zeszłym roku przez 4 h nie bylo covid, teraz przez 4h nie będzie wojny i inflacji. Ludzie zebraja o pellet a gwiazdy disco polo zabawa taniec hop siup Kalata niech Pilnuje sracza na dolnej rowni faktycznie może co zarobi jeden sracz na 100 000 ,blisko cmentarz ale to darmowe wc
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP