2022-11-09 20:00:58
Akcja
Liść to nie śmieć
Nie grabcie liści, zostawiajcie je wszędzie, gdzie można. One chronią i odżywiają, zapobiegają wyjaławianiu i wysuszaniu gleby.
Opadłe liście są potrzebne zwierzętom, ale tak samo są potrzebne roślinom, z których opadają. Ludzie wydają ciężkie pieniądze na spulchnianie gleby i ściółkowanie, zamiast zostawić to przyrodzie. Z opadłych liści pod drzewami i krzewami powstaje naturalna ściółka, a resztę pracy wykonają dżdżownice - przekonuje biolożka Dorota Zielińska, prezeska Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków. - Nic lepszego od tego, co wymyśliła natura, my nie wymyślimy - podkreśla w rozmowie z Tygodnikiem Podhalańskim. - Po co wyrzucać pieniądze lub tracić czas na grabienie czy koszenie? - pyta.
Trwa ogólnopolska akcja "Liść to nie śmieć" zainicjowana przez aktywistów z Wrocławia, a podchwycona i rozpropagowana przez Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków. "Nie psujcie tego, urzędnicy i ogrodnicy, dozorcy, administratorzy i właściciele ogródków" - apeluje warszawskie stowarzyszenie w mediach społecznościowych. Radzi, by usuwać liście jedynie z ciągów komunikacyjnych.
- Pozostawione jesienią liście rozwiązują kilka problemów - przekonuje Dorota Zielińska. Klimat się zmienia, coraz bardziej we znaki daje się susza. Tym bardziej potrzebna jest ściółka, która wodę zatrzymuje. Jesienne liście, rozkładając się powoli, nawożą glebę, karmiąc w ten sposób rośliny. Dostarczają drzewom i krzewom ważnych dla nich składników odżywczych. W powstałej z liści bezcennej ściółce żyją małe zwierzęta, bezkręgowce. One z kolei są pokarmem dla ptaków, jeży i innych istot. Z takiej stołówki korzysta m.in. rudzik czy kos.
- W glebie pod ściółką żyją motyle, które przetrwają zimę w postaci poczwarek. Zabierając im liście, zmniejszamy szansę na ich przetrwanie. To samo dotyczy biedronek - wymienia biolożka. Przypomina, że pozostawiając jesienne liście, pomagamy przetrwać dżdżownicom, które je wciągają pod ziemię, zjadają i w ten sposób spulchniają i nawożą glebę.
O tym, jak ważna jest rola dżdżownic przy użyźnianiu gleb, wie doskonale każdy ogrodnik. Wynika to ze sposobu poruszania się tych zwierząt w glebie, podczas którego połykają i przepuszczają przez przewód pokarmowy ogromną ilość ziemi. Dzięki temu gleba zostaje spulchniona, przenika do niej tlen i woda. Dżdżownice uczestniczą też w przemieszczaniu warstw gleby, dzięki czemu transportują materię organiczną i składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby do wierzchnich, zwiększając ich żyzność. Skala ich pracy jest ogromna - potrafią wprowadzić do gleb uprawnych do sześciu ton martwej materii organicznej na jeden hektar.



- Wszystkie komitety wyborcze, które wystawią listy w całej Polsce przedstawiły liderów list wyborczych. Poznaliśmy wszystkie nazwiska osób w okręgu 14 obejmującym powiaty Tatrzański, Nowotarski, Nowosądecki, Limanowski i Gorlicki.
- MÓJ ROZwój obejmuje też sprawy nowotarskie i próbę zrozumienia aktualnego tematu związanego z wyższą szkołą podhalańską.
-
- Ukraina, leżąc na pograniczu Rosji a zachodnimi państwami Europy, odzwierciedla swoją rozdartą naturę i podział w społeczeństwie. Połowa ludności mówi po rosyjsku jako swoim pierwszym języku, druga połowa po ukraińsku. Uprzemysłowione landy centrum, wschód i południe, są kulturalnie odzwierciedleniem ortodoksyjnych Rosjan. Niektóre części zachodnie były powiązane z Ukrainą dopiero po II wojnie światowej, historycznie mając inną kulturę.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- W ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy zwiększoną presję ze strony rządów kilku krajów, które wspierają potężne grupy w sektorze prywatnym w celu nadzorowania mediów społecznych i alternatywnych źródeł informacji. Jest to wielopłaszczyznowy atak na naszą wolność, który już ograniczył rodzaje informacji, do których mają dostęp obywatele, a tym samym zawęża opcje polityczne, aby odpowiadały osobom sprawującym władzę.
- Patrząc z kosmosu, staje się jasne, że Ziemia jest prawdziwie żywą planetą, odmienną od każdego innego znanego świata w Układzie Słonecznym. Z kontynentami, płynnymi oceanami, pokrywami lodowymi, zmieniającymi się wzorami chmur i cienką, ale znaczącą atmosferą. Nasza planeta tętni życiem, zmieniając się z dnia na dzień i z sezonu na sezon. Bez atmosfery nasz świat byłby chłodniejszy o 33 ° C, co czyniłoby go niezdolnego do posiadania ciekłej wody na powierzchni.
- Mój ROZwój jest też pod wpływem kobiet. Jedną z nich jest Byron Katie, która wyjaśnia pojęcie arogancji
- Rada Europejska, czyli przywódcy 28 krajów członkowskich Unii, przedstawili po trzech dniach burzliwych obrad listę zaskakujących kandydatów na najważniejsze stanowiska w Brukseli. Po naradach, rówież Parlament Europejski wybrał swojego przewodniczącego na pierwszym posiedzeniu europarlamentarzystów.
- Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie na otwarte Spotkanie Konfederacji w Nowym Targu i Zakopanem!
- Według najnowszych danych pochodzących z Międzynarodowego Funduszu Walutowego Wenezuela ma najmniejszy na świecie wzrost gospodarczy, największą inflację i dziewiątą największą stopę bezrobocia. Wskaźnik śmiertelności niemowląt zwiększył się 100 krotnie w ciągu ostatnich czterech lat. Ich waluta straciła 99 procent swojej wartości od początku 2012 roku. To się nazywa całkowite załamanie społeczne i gospodarcze. I stało się to pomimo faktu, że Wenezuela ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej.