2022-12-28 17:15:14

Rozmowa

Czy to po Wołochach górale mają poczucie ślebody, kult rodu i słabość do ciupagi?

Reklama

Ile w nas, góralach, wołoskiej krwi, a ile słowiańskiej? Gdzie kończy się nauka i zaczyna mit? Na te pytania odpowiada w rozmowie z Beataą Zalot antropolog kultury Justyna Cząstka-Kłapyta i geograf Piotr Kłapyta.

- Odwoływanie się do korzeni wołoskich stało się w ostatnich latach bardzo modne. Jaka jest prawda? My, górale, jesteśmy bardziej Wołochami czy Słowianami?
- Od początku XXI wieku obserwuje się trend poszukiwania korzeni karpackiej tożsamości, określenia siebie na nowo. Najczęściej odwołuje się wtedy do  historii Wołochów jako źródła tej tożsamości. Wokół Wołochów narósł i nadal narasta pewien mit, który przyjął się nie tylko w obiegu ustnym, ale także w literaturze. Wiara w ten mit jest ważna, bo dowartościowuje tradycje karpackie i stymuluje rozwój wielu ważnych oddolnych inicjatyw lokalnych. Jednak poczucie tożsamości i wiara w mit wołoski to jedno, a nauka, obiektywne źródłowe badania historyczne i antropologiczne - drugie. I właśnie tę obiektywną wiedzę warto wdrażać w świadomość lokalnych społeczności. Temu celowi służy między innymi projekt Potęga Karpat zorganizowany przez Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim w grudniu w Zakopanem.

- To jesteśmy - my górale - tymi Wołochami czy nie?
- Z Wołochami od 200 lat jest spory problem, narosło dużo mitów, uproszczeń, nadużyć. Patrzymy na nich tylko przez pryzmat gór, wrzucamy ich do koszarów, na hale, kojarzą się nam głównie z pasterstwem. Tymczasem Wołosi to nie tylko pasterze, mieli różne profesje i znaczący wpływ na rozwój dużego obszaru w Europie - od Grecji aż po Podole i białoruskie Polesie. Mając na uwadze współczesne granice Polski, to Podkarpacie było królestwem Wołochów, bo tam znajdowały się ich najstarsze i najliczniejsze osady. Już w połowie XIV wieku w rejonie Przemyśla i Sanoka osiedlili się bojarzy - szlachta mołdawska. Zostali sprowadzeni przez Kazimierza Wielkiego z powodów militarnych. Był to okres, kiedy granice Polski przesunęły się daleko na wschód, w głąb Rusi. Na pograniczu król potrzebował sprawnych żołnierzy, a Wołosi rynsztunek mieli we krwi. Na Bałkanach wśród Wołochów panował powszechny obowiązek wojskowy - od chłopa po szlachtę. Mieli prawo swobodnego noszenia broni i posiadali doświadczenie w jej używaniu. Świadczyli usługi militarno-strażnicze polskim i węgierskim królom i przyczynili się do umocnienia naszych granic państwowych. Oprócz tego nadzorowali pobór podatków, sprawdzali, kto przekracza granice, pilnowali strategicznych traktów handlowych. Równolegle z nimi przybyły także inne grupy wołoskie, zajmujące się pasterstwem. To była ludność prowadząca sezonowe wędrówki pasterskie, tzw. transhumancje. Pozostałości takich wędrówek grup pasterzy między letnimi pastwiskami górskimi a podgórskimi zimowymi znane były na Podkarpaciu jeszcze w XVI w. Właścicielowi ziemi, gdzie przepędzano stada na zimę, płacili za możliwość wypasu w lasach i na  nieużytkach. Mało kto wie, że pasterze wołoscy hodowali nie tylko owce, ale także świnie i kozy. Ale kiedy lasy zaczęły być cenne, ludność miejscowa zaczęła się buntować, bo Wołosi zostawiali po sobie wielkie spustoszenie. Był z nimi konflikt, choć miejscowi ludzie się ich bali - m.in. ze względu na magię, którą Wołosi się parali.

- No dobrze, ale co z Podhalem? Kiedy do nas dotarli?
- Jeśli rozumieć Podhale szeroko, to na początku XV w. etniczni Wołosi pojawili się w Ochotnicy. To była wieś należąca do pierwszej fazy osadnictwa wołoskiego uwarunkowanego przyczynami strategicznymi i militarnymi. W trakcie konfliktu z Krzyżakami w 1410 r. od południa Polska była zagrożona także ze strony Węgier. Najazd wojsk Ścibora ze Ściborzyc spustoszył Dolinę Dunajca - paląc i grabiąc m.in. Stary Sącz. W 1416 r. z królewskiego nadania dla Dawida Wołocha powstała osada Ochotnica. Wołosi tam zamieszkujący mieli obowiązek wojskowy stawiania się w razie potrzeby na zamku w Czorsztynie. Dawid Wołoch, który został kniaziem Ochotnicy, otrzymał w swojej wsi pełnię władzy - wykonawczej, sądowniczej i kościelnej.

 - W Ochotnicy obowiązywała religia prawosławna?

- Tak, była nawet cerkiew niedaleko obecnej siedziby urzędu gminy na Tarchałowej Roli.

- Co z innymi miejscowościami w naszym regionie?

- Osadnictwo wołoskie na Podhalu w XVI  i na początku XVII w. należy rozumieć w sensie formy gospodarczej organizacji wsi, a nie pochodzenia etnicznego. Prawo wołoskie przyjęły niemal wszystkie osady podhalańskie, które odznaczały się wybitnie niesprzyjającym dla innych niż pasterskie formami gospodarowania. Był to czas kryzysu klimatycznego Małej Epoki Lodowej - oziębienia i większej wilgotności klimatu, licznych powodzi, gwałtownych ulew. Przestały rodzić wymarzające oziminy. Ludzi dotykał głód. Przenosili się w lepsze do prowadzenia gospodarki rolniczej tereny. Wiele osad w Karpatach lokowanych na prawie magdeburskim zniknęło bądź pojawiły się w innych miejscach, zachowując swoje stare nazwy. Dotyczyło to Bieszczadów, Beskidu Niskiego, Spisza czy też Małych Pienin. Pojawiła się więc potrzeba zmiany profilu wsi z rolniczych na pasterskie. Wołosi, którzy się wtedy pojawiali, byli nazywani Rusinami, Rusnakami. Byli m.in. w Jaworkach, Szlachtowej, na terenach dzisiejszej Słowacji, m.in. w Repaszach, Kamionce czy Osturni. Obfitość nazw wołoskich i ruskich wskazuje, że najsilniejsze wpływy wołosko-rusińskie pochodzą ze wschodniej części Podhala (Brzegi, Bukowina, Murzasihle, Olcza) i Zamagurza Spiskiego (Jurgów, Czarna Góra, Łapszanka). Wołosi byli jednak jak kameleony, dopasowywali się do otoczenia, szybko tracili swoje pierwotne cechy, przechodzili z prawosławia na katolicyzm, zmieniali imiona na słowiańskie, mieszali się z ludnością miejscową. Po pierwszym pokoleniu następne już nie miało świadomości swojej etnicznej tożsamości. A my teraz staramy się trochę na siłę wrócić do średniowiecza, żeby po 500 latach mieszania się wykazać korzenie wołoskie. Kultura nie jest martwa, dziś nie da się powiedzieć, kto jest Wołochem, a kto nie.

- Ale coś jednak po tych Wołochach nam zostało. Wygląd, nazwy miejscowości, nazwiska, nazwy sprzętów pasterskich. Coś jeszcze?

- Ciekawszy od poszukiwań rasowych, których nigdy nie było, jest założycielski mit wołoski. Pierwsi zasadźcy, którzy byli Wołochami, korzystali ze szczególnej wolności. Prawo wołoskie zwalniało ich od pańszczyzny. Mieli ogromne poczucie wolności i swojej wyjątkowości, usankcjonowane prawnie. Podobnie jak odczuwają to do dziś górale na Podhalu.

- To już wiem, skąd na Podhalu tyle samowoli, obiegowa opinia, że prawo budowlane się nie przyjęło, to spuścizna po Wołochach. Mamy to w genach.

- Wołosi mieli też szczególne zamiłowanie do broni, po nich odziedziczyliśmy toporki, czyli ciupagi. Mieli wiele przywilejów. Prawo swobodnego przemieszczania się, pędzenia wódki itd. Wspólny z Wołochami wśród podhalańskich górali jest kult rodów i niechęć do oddawania ziemi obcym. Do dziś ważną rolę odgrywają wśród górali klany rodowe Gąsieniców, Bachledów itd.., podobnie jak na Bałkanach, gdzie nazywane są "żuż". W rodzinie wołoskiej szczególną pozycję miał mężczyzna.

- Wiemy już, że nie wszyscy Wołosi byli pasterzami, czym się więc zajmowali?

- Zajmowali się też rolnictwem i rzemiosłem. Byli wśród nich świetni budarze, snycerze. Byli niezastąpionymi ekspertami od budowy instrumentów muzycznych i w tym fachu nie mieli konkurencji. Słynęli z wyrobu sukna. Sukno z wałasek (gatunek owiec) było nieprzemakalne i bardzo drogie. Wołosi zbijali na nim fortuny.

- A w nazwach gdzie przetrwały ślady po Wołochach?

- Elementy romańskie w naszym języku pozostały w nazwach topograficznych, np. nazwa Poronin pochodzi od potoków (rum. paroaie), Dzianisz od geanis, czyli górnej części wzgórza, Groń od pagórka (gruiu). Można długo  wymieniać nazwy, które mają pochodzenie wołoskie - Magura, Grapa, Kiczora, Przysłop...

- A nazwiska? Które?

- Fudala, Bachleda, Trybuła, a także Kłapyta.

- No i nazwy związane z pasterstwem...

- Bryndza, bundz, żentyca, ferula, koszar, ciosek, gieleta, puciera, baca, podysor, kierdel (krd - z serbskiego) itd... W gospodarce pasterskiej jest oczywiście największe bogactwo nazw, mających swoje źródła w języku, którym władali Wołosi, a który wywodził  się z bardzo starego dialektu ukształtowanego jeszcze za czasów Imperium Rzymskiego, a w swoich podstawach nawet wcześniej.

- Powiedzieliście, że miejscowi bali się Wołochów ze względu na uprawianą przez nich magię.

- Magia była dla nich bardzo ważna. Im trudniejsze warunki bytu, tym bardziej wyspecjalizowane i skomplikowane praktyki magiczne. Chodziło o to, żeby opanować dziką, nieoswojoną przestrzeń gór, kojarzoną z duchami i zaświatami, skąd pochodziły życiodajne moce oraz te zagrażające ładowi świata. Magia pozwalała Wołochom opanować ten podświadomy lęk przed irracjonalnymi siłami. Świat natury był żywy, wszystkie jego zjawiska były przepełnione duchami dobrymi lub złymi. Magia, którą wnieśli w kulturę Karpat Wołosi, była rezultatem ich życia od bardzo odległych czasów w symbiozie z naturą, Kosmosem, jego ładem i harmonią w rozległych przestrzeniach gór, przed którymi zwykli ludzie, rolnicy mieli respekt. Najważniejszy pod względem obrzędów magicznych był okres wiosny, budzenia się życia. Był to czas jakościowo odmienny od codziennego, dlatego był naznaczony sacrum, świętością. Dlatego dawniej ten związek redyku z czasem uświęconym wyrażał się w przyjęciu postawy powagi. Przy wymarszu musiała panować cisza, nie wolno było grać na instrumentach, poza wyjątkiem trombit, śpiewać, nawet rozmawiać głośno, zapewne, żeby nie obudzić uśpionych  jeszcze w ziemi po zimowym odrętwieniu mocy niesprzyjających czasowi odradzania się przyrody. Z kolei podczas zejścia z gór było gwarnie. Dziś tę świętość pasterze rozumieją w zupełnie inny sposób, wręcz przeciwnie. Muzyka, i to często w pełnym składzie, towarzyszy wręcz obowiązkowo uroczystemu wyjściu na hale i jak dawniej rozsodowi (zejściu). Człowiek tamtej doby doskonale zdawał sobie sprawę, że od jego postawy, gestów, działań obrzędowych będzie zależeć egzystencja, ład świata, a każdy błąd obrzędowy będzie miał swoje przykre konsekwencje.

Jeszcze w 1914 r. w Łapszach Wyżnych był taki przypadek, że przez całą wiosnę i lato mocno padało. Ludzie uznali, że to z powodu pogrzebania na cmentarzu ciała bacy-czarownika Pitoniaka. Poszli więc wygrzebać nieboszczyka, ciało spalili i wierzyli, że dlatego wyszło słonko. Nawet współczesna ofiara baranka, składana przez baców proboszczowi podczas wiosennych uroczystości w kościele w Ludźmierzu, ma wołoskie korzenie sięgające odległych starożytnych wierzeń. Wołosi zabijali co dziewięć  lat na wiosnę pierworodnego baranka, odcinali mu głowę, którą zagrzebywali pod świętymi drzewami, a najczęściej były to cisy. Takie cisy rosły w Tatrach na Rusinowej Polanie czy też w Dolinie Roztoki. Mięso gotowali potem w kotle i zjadali, a kości zakopywali na granicy hal. Ofiary z jagniąt składano też z różnych powodów pod wantami (olbrzymie, ciemne i gładkie skały), na przykład kiedy kierdel owiec zaatakowała choroba. W Tatrach było kilka miejsc, gdzie były takie wanty: przy Wodogrzmotach Mickiewicza, w masywie Wołoszyna, w Dolinie za Mnichem i pod Granatami. Szczególnym szacunkiem oprócz cisów darzono także jodły i świerki, które uważano za drzewa opiekuńcze, przepełnione boską, życiodajną mocą. Dlatego pod nimi budowano szałasy i wykorzystywano ich gałązki do różnych działań rytualnych. Ważne były dla Wołochów także zioła, którymi leczyli siebie i zwierzęta. Używali na przykład owoców wilczej jagody ze względu na atropinę żeby lepiej widzieć w nocy. Dzięki niej powiększały się źrenice i uzyskiwano coś w rodzaju naturalnego noktowizora. Wilczą jagodą truli pasterze wilki, albo czasem pozbywali się w ten sposób konkurentów podczas walki o serce wybranki.

- Dziękuję za rozmowę.

    Dr Justyna Cząstka-Kłapyta - etnomuzykolog, etnolog i antropolog kultury oraz przewodniczka tatrzańska i beskidzka, urodzona w Zakopanem. Swoja życiową aktywność poświęca kulturze Karpat. Specjalizuje się w badaniu archaicznych przejawów kultury duchowej tego obszaru w szerszych kontekstach kulturowych. Jest autorką wielu artykułów i filmów poświęconych problematyce Karpat, projektów badawczych na terenie Pienin, Spiszu, Podhala i Huculszczyzny, a także monografii „Kolędowanie na Huculszczyźnie”.
Dr Piotr Kłapyta - geograf, geomorfolog, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, góral babiogórski, przewodnik górski. Naukowo zajmuje się historią zlodowaceń górskich w Karpatach i ewolucją ich środowiska w ciągu ostatnich 20 tysięcy lat. Uczestnik projektów badawczych dotyczących rekonstrukcji i chronologii zlodowaceń tatrzańskich. Prowadzi również badania problematyki historyczno-geograficznej osadnictwa wołoskiego.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Juklbcd 2022-12-29 09:09:58
Twórczośc p. Sabały to takie pisarstwo sensacyjno plotkarsko historyczne. Wiadomo to się sprzedaje Tatry i Górale to tylko tło, narzędzie. Państwo Kłapyta mają być takimi merytorycznymi głosami choć stawiaja nieraz choćby w tym tekście dosyć oryginalne hipotezy np związane z gusłami u ludów karpackich. To i tak ich merytoryka może być wartością dodaną tej książki.
Tutaj ciekawy jest wtręt p.Sabały ,, że prawo budowlane na P. się nie przyjęło... " Jest to teza bardzo żuta przez wielu ludzi krzywdząca górali i jak to bywa ze stereotypami krzywdząca niesprawiedliwie. Zakopane i Podhale niszczą głównie przyjezdni; cepry kto buduje apartamentowce, co z tego że są legalne. Wszystko to legimityzują ugadani urzędnicy. wcześniej kto budował bloki socjalne w Zakopanem i dla kogo? Górali w Zakopanem mamy tylko kilkanaście procent ale to oni odpowiadają za wszystko co złe; drożyzna, apartamentowce, dzicz diskopolo. Nie podoba mi się to że szuka się sensacji opartej na gówno prawdzie.
Jest to temat rzeka jeśli chodzi o ,,grzechy" współczesnych gryzipiórków chcących pisać a właściwie to zarabiać. Śmieszy mnie pan Krupa też wielki autor chcący być opiniotwórczy, śmieszy mnie Pan Jurecki też publicysta ciekawy. Ile razy żeście tam w tygodniku pisali że górale blokują zakopiankę, rozwój itd. jak ostatnio był temat aby odblokować zwierzyniecką/ Chałubińskiego dla ruchu samochodowego toście najwięcej krzyczeli. Bo by w redakcji było glośno. Kolejny; Szatkowski co pisze i zarabia na temacie dziadka ,,germanofila" stara się być dość obiektywny ale bardzo zmiękcza rolę dziadka w procederze goralenvolk.
Karol 2022-12-29 08:02:21
Po Narodzie Wybranym miłość do dutków.

Reklama
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 602 534 193.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa KONIE 8.500 zł/szt. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3 i odpad tartaczny 130zł/m3. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
  • PRACA | dam
    Zlecę SZYCIE NARZUT z kawałków skór włoskich, kożuchowych. Dzwonić tylko z doświadczeniem. 504 636 921.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam ROWER DZIECIĘCY 24" koła. 603 750 117.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 25 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem, tel. 503-723-789
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • PRACA | dam
    GALERIA CREO MAZUR ZAKOPANE ZATRUDNI STUDENTKĘ/UCZNIA (Z UBEZPIECZENIEM) DO SPRZEDAŻY BIŻUTERII - elastyczny grafik+ premie! CV prosimy o wysyłanie na maila: gcreocv@gmail.com, bądź zapraszamy osobiście do salonu "Złoto Srebro" ul. Kościuszki 10, Zakopane
    E-mail: gcreocv@gmail.com
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-08 21:30 Trialowe zmagania w Nowym Targu 2025-07-08 21:00 Kładka z wyboru 1 2025-07-08 20:30 Niezłomne. Historie kobiet z powiatu nowotarskiego w czasach okupacji 2025-07-08 20:00 Pomysł na przychodnię 2025-07-08 19:30 Dzwoni oszust. Mieszkanka Kościeliska nagrała rozmowę (WIDEO) 4 2025-07-08 19:00 Połamane drzewa, trzy ewakuowane obozy harcerskie 2025-07-08 18:30 Bezpieczna Gmina Czorsztyn - pokazy ratwonictwa 2025-07-08 18:00 Zerwane dachy, połamane drzewa 2025-07-08 17:30 The Beatles Tribiut. Muzyka na scenie obok Hotelu Bania 2025-07-08 17:00 Policja ostrzega, znowu rozdzwoniły się telefony od oszustów 1 2025-07-08 16:11 Poważny wypadek na drodze krajowej 28 w Jordanowie 2025-07-08 15:00 Mury wyszły z ziemi 1 2025-07-08 14:30 "Cabaret HZ" na lato 2025-07-08 14:00 Na środę w Białym Dunajcu część mieszkańców powinna mieć zapas wody 4 2025-07-08 13:00 W piątek rozpocznie się jubileuszowa edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2025-07-08 12:00 Intensywny początek wakacji w Beskidach 2025-07-08 11:30 Utrudnienia na drodze w Leszczynach 2025-07-08 11:00 Ekologiczna ekspozycja Polskich Tatr 8 2025-07-08 10:24 Warto zajrzeć do orawskiego skansenu 2025-07-08 10:00 Powtórka z planu 2025-07-08 09:34 Lipiec w Kolejarzu z ciekawymi wykładami 2025-07-08 09:00 Rządowe alerty, przed nami dwa dni nawalnych opadów z groźbą podtopień 2 2025-07-08 08:00 Poeci zjechali się do Rogoźnika (ZDJĘCIA) 2025-07-07 21:00 Ostatnia droga Michała Borzęckiego (ZDJĘCIA) 1 2025-07-07 20:50 Strażacy usuwali powalone drzewa 2025-07-07 20:47 Stan po poniedziałkowej burzy - zerwanych 90 dachów, ewakuacja harcerzy 2025-07-07 20:30 Niepełnosprawni sportowcy z Zakopanego wywalczyli złoto i srebro w Pradze 2025-07-07 19:30 Kolejni dwaj kierowcy za jazdę z promilami stracili prawa jazdy 4 2025-07-07 18:33 Spadający kamień z Giewontu zranił turystkę w głowę (WIDEO) 2025-07-07 18:15 Zderzenie trzech samochodów w Krościenku 2025-07-07 17:54 Rowerzysta popił i jechał "na procentach", stracił dwa i pół tysiąca złotych 3 2025-07-07 17:30 Jak przygotować się do górskiej wycieczki 2 2025-07-07 16:45 Uwaga! Gwałtowne burze z bardzo silnym wiatrem już w całej Małopolsce 2025-07-07 16:30 Kontrowersyjny Park Miliona Świateł stanie pod Giewontem na zimę w nowej odsłonie 17 2025-07-07 15:30 Emocje na scenie, emocje na boisku (WIDEO) 2025-07-07 14:30 Ćwierć miliarda za 13 milionów. Co dalej z galerią Color Park? 14 2025-07-07 14:00 998 strażaków na Babiej Górze 2025-07-07 13:25 Przyjaciele Andrzeja Brandstattera z Wierchowych Spotkań i całej Polski (WIDEO) 2025-07-07 13:00 Wypadek w Zubrzycy Dolnej, poszkodowany przetransportowany śmigłowcem do szpitala 1 2025-07-07 12:00 Muzyka świata w Krościenku 2025-07-07 11:41 Oberwanie chmury, gwałtowna ulewa, wiatr i znowu świeci słońce (WIDEO) 2025-07-07 11:00 Biały haft w Czerwonym Dworze czyli dziedzictwo rodziny Zaryckich (WIDEO) 2025-07-07 10:00 Zderzenie auta ze skuterem skutkowało mandatem półtora tysiąca złotych 1 2025-07-07 09:36 Siedemnaście wyjazdów druhów OSP Ząb 2025-07-07 09:00 Pożegnanie. Dwie dekady organisty Stanisława Landowskiego (ZDJĘCIA) 2025-07-07 08:30 Uwaga na burze i gradobicie, nadciągają deszczowe chmury 2 2025-07-07 08:02 Romowie z gminy Krościenko będą mieć swoje miejsce 9 2025-07-06 22:45 Tragiczne wieści z Tatr Słowackich. Na Ganku zginął polski taternik 2025-07-06 21:00 Na górę nie wejdziesz 2 2025-07-06 20:00 Policyjna przygoda w ramach Lata z Radiem, pod Giewont przybył inspektor Wawelek 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-08 22:23 1. Jak zawsze w komentarzach można znaleźć lekarstwo na wszelkie zło tego świata, a najbardziej winni są oczywiście ci, którzy stoją przy władzy. Wydaje się, że kto jak kto, ale ekolog powinien wiedzieć ile osób mieszka w Zakopanem, jakie są zyski spółek miejskich, jaki budżet, jakie wydatki,ale niestety patrząc na poziom reprezentowanej wiedzy trudno spodziewać się czegoś dobrego, wszak skoro z ekologia jest na bakier to z arytmetyka tym bardziej .A tak właściwie to te wszystkie komentarze jak i tytuł po prostu zwyczajnie poziomu nie trzymają . Szkoda czasu. Dobre czasy dobrego tygodnika dobrych komentarzy już dawno za nami pozostało tylko wspomnienie 2025-07-08 21:46 2. W zakopiańskim grajdole mieszkańcy nie mogą się nawet wypowiedzieć na temat organizacji sylwestra a co dopiero jakieś mostki na potoku czy wygląd miejskich przystanków komunikacji zbiorowej. To znaczy mogą się wypowiedzieć i wypowiadają się... tylko nikt się z ich zdaniem nie liczy... bo są tylko "gospodarzami miasta" a nie fantazyjnymi karpiami. Na szczęście będzie referendum! 2025-07-08 21:21 3. A co z oszustami z Nowowiejskiej i Grodzkiej? 2025-07-08 21:13 4. dzwoni zza wschodniej granicy 2025-07-08 20:38 5. niby inteligentni a wybudowali amfiteatr zamiast ujęcie wody z prawdziwego zdarzenia :) 2025-07-08 20:12 6. Tego oszusta utylizować. Nie potrzebnie zużywa powietrze. 2025-07-08 19:44 7. tech.wp.pl - 8 lipca 2025 "Jak podaje serwis The Aviationist powołujący się na ustalenia agencji Yonhap, władze Korei Południowej rezygnują z zakupu śmigłowców Apache. W oparciu m.in. o wnioski wyciągnięte z wojny w Ukrainie, Seul przeznaczony uwolnione środki finansowe na zakup innego sprzętu." Czy zostaliśmy oszukani przez usraelskich "sojuszników". 2025-07-08 19:34 8. burak chciał błysnąć i pomylił ustawe o płatnych parkingach w weekendy z obowiązkiem montowania kas fiskalnych na parkingach. 2025-07-08 19:28 9. @shanghai 24 kwietnia ustawa została uchwalona przez sejm 15 maja podpisana przez prezydenta 21 na ogłoszenie w dz.u.ta ustawa jest już w mocy prawnej burak. 2025-07-08 19:17 10. GT coś mi mówi że masz komunistyczną przeszłość , może porozmawiajmy o FOZZ
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama