Kilka dni temu pisaliśmy o budowanych już pod samą Cisową Skałką (Nowa Biała) domkach rekreacyjnych powstających na zgłoszenie. Bartłomiej Garbacz, sekretarz w nowotarskim starostwie tłumaczył zaistniała sytuację brakiem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów. Gdyby był, gmina mogłaby takie cenne tereny, jak te wokół Cisowej Skałki, zabezpieczyć przed zabudową.
Dziś komentarz Marcina Kolasy, wicewójta w Gminie Nowy Targ. - To ustawodawca doprowadził do takiej sytuacji. Po ostatniej nowelizacji prawa budowlanego na zgłoszenie można budować obiekty praktycznie w każdym terenie za wyjątkiem leśnego i obszarów chronionych, gdzie potrzebna jest opinia organu, który sprawuje ochronę - podkreśla.
- Niech starostwo nie zwala winy na gminę - denerwuje się Marcin Kolasa. Przypomina, że Gmina Nowy Targ to jedna z niewielu gmin w okolicy, która ma plan zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich miejscowości. - Nasz plan nie obejmuje jednak całej gminy, tylko miejscowości i tereny wokół. Gdy plan powstawał, skupialiśmy się na terenach zabudowanych, bo nie było takiego problemu jak dzisiaj. Kończymy nowe plany, ale one nie sięgają terenów wokół Cisowej - tłumaczy Kolasa.
Pyta, czy interwencje w tej sprawie były ze strony mieszkańców, czy osób z zewnątrz? - Zadaniem gminy jest bowiem reprezentowanie mieszkańców i realizacja ich oczekiwań, oczywiście w powiązaniu do poszanowania przyrody. Na dziś nie ma żadnego wniosku ze strony mieszkańców lub innych osób w sprawie objęcia terenów wokół Cisowej Skały planem zagospodarowania i wyłączeniem terenów wokół nich z zabudowy - mówi.
Podkreśla, że obszar wokół Cisowej to w całości tereny prywatne. - By ograniczać prawo właściciela do jego własności należy przedstawić mocne i merytoryczne argumenty. Na dziś takich nie ma, a okolice Cisowej w przeciwieństwie np. do pobliskiej Obłazowej nad Przełomem Białki czy Lorencowych Skałek koło Dursztyna nie są na dziś obszarem chronionym. Gdyby to był pomnik czy rezerwat przyrody, byłyby jakieś podstawy do działań - mówi.
Hajduk
2023-01-12 11:29:06
Wójtowie są w trudnej sytuacji bo jeśli mieszkaniec chce dostać Warunki Zabudowy (tam gdzie nie ma PLANU) to niestety swoim wyborcom nie będą blokować możliwości budowy chociaż nie zgadzają się najczęściej z zabudowaniem cennych terenów. Najgorsze że pieniądz bierze górę nad rozsądkiem i estetyką otoczenia. Jedynymi Instytucjami które starają się chronić cenne tereny jest RDOŚ który wszyscy tak demagogizują a robi bardzo dobrą robotę.
Koszty-Infrastruktury
2023-01-12 09:57:57
Kto pokryje koszt dostarczenia prądu, utwardzenia drogi, odprowadzenie ścieków itp.? Tworzona jest rozproszona zabudowa, a to nie są tanie rzeczy
dziadek56
2023-01-12 09:28:33
Całe pokolenia kształtowały Prawo . Niestety nie stworzono zabezpieczenia przed warcholstwem . Jazda po dowolnej stronie drogi " na zgłoszenie " . Czemu nie . Dobrze że obecna "władza sejmowa " nie zlikwidowała zasady jazdy po prawej stronie po drogach . Gdyby była odpowiednia liczba wyborców którym zależało by na dowolności strony drogi do jazdy to byśmy już takie prawo mieli .
Gwalbert Pawlikowski
2023-01-12 08:51:53
Temat: objęcie terenu Cisowej Skały planem zagospodarowania
A czy Gmina nie może tego zrobić z urzędu!?
Musi być jakiś jeden sprawiedliwy, żeby to było możliwe.
Prawo własności (źle pojęte) prowadzi do stawiania swojego interesu nad dobrem ogółu, nad pięknem krajobrazu, które jest własnością nas wszystkich.