Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2023-03-30 12:00:55

Nowy Targ

Autyzm? To powszechne

Z Marceliną Szpak, pedagogiem, logopedą i terapeutką, zajmującą się osobami ze spektrum autyzmu, z Pracowni Terapeutycznej AUtenTYZM w Nowym Targu rozmawia Józef Figura.

- Kolejny raz obchodzimy dzień autyzmu...

- ...Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, 2 kwietnia. Ale ogólnie cały kwiecień jest miesiącem autyzmu. I są różne akcje uświadamiające, szkolenia, webinary. 

- Czyli wciąż nie jesteśmy "świadomi"?

- Ciągle za mało. Mam sporo przykładów gabinetowych. Coraz częściej autyzm jest diagnozowany u nastolatków i osób dorosłych. I tak sobie myślę, rozmawiając z piętnastolatkiem, jak to się stało, że przez osiem klas szkoły podstawowej nikt tego nie zasygnalizował? Ciągle panuje mit, że osoby z autyzmem to osoby niemówiące, nieutrzymujące kontaktu, z niepełnosprawnością intelektualną, niepatrzące w oczy i nielubiące się przytulać, nielubiące ludzi. 

- A nie?

- Owszem, ale spektrum autyzmu jest bardzo szerokie. Każda osoba jest całkowicie inna. To mieszanka różnych cech, zaburzeń, charakteru, środowiska, wychowania, temperamentu. Każda osoba jest inna. Dawniej diagnozowano autyzm głównie u osób bardziej zaburzonych, bo łatwiej było zauważyć, że nie reaguje na imię, nie mówi itd. I rzeczywiście widzę, że jest coraz więcej osób wcześniej zdiagnozowanych, rodzice zauważają pewne cechy i wiedzą, z czym je powiązać. Wiele jednak nastolatków dopiero teraz dostaje diagnozę.

- O czym to świadczy?

- O tym, że niektóre osoby ze spektrum autyzmu bardzo dobrze funkcjonują. 

- To po co to diagnozować?

- To też częsty błąd w myśleniu. Prowadzę dużo grup dla nastolatków, niektórzy dostali diagnozę zaledwie pół roku temu. I zdecydowana większość z nich uważa, że bardzo dobrze, że zostali zdiagnozowani, szkoda, że tak późno. Bo czuli się inni, a teraz wiedzą, dlaczego. I nie czują się dziwni, nienormalni, tylko wiedzą, z czego to wynika, łatwiej to zaakceptować czy wytłumaczyć się przed innymi. „Ktoś się zdziwi, że nie rozumiem tego żartu, a ja odpowiem: bo mam autyzm”. Niekiedy jest to odbierane wręcz jako intrygująca, ciekawa cecha. Czasem mają nawet żal do rodziców, że ta diagnoza przyszła tak późno.

- Ale w takim razie co mnie, jako rodzica, powinno zaniepokoić. Bo to, że dziecko jest spokojne, siedzi w kącie, wydaje się być pożądaną cechą...

- Przede wszystkim trudności w odczytywaniu intencji innych ludzi. Na przykład dziecko w szkole nie ma kolegów. Nagle na przerwie podchodzą chłopcy z klasy, uśmiechnięci, więc ono myśli sobie: lubią mnie. A oni mówią: pij wodę z toalety. I ono to robi. Bo taki człowiek czasami odczytuje tylko złość, smutek, szczęście na twarzy. Ale jakieś niuanse, że chcą mnie wykorzystać - tego już nie. Często też np. dziewczyny nie wyczuwają, że się podobają chłopakowi. Bo jeśli nie ma jasnego komunikatu, to ona tego nie zauważa. Mimo że każdy by od razu wyczuł, że on ją podrywa! Uczniowie z autyzmem mają często kłopoty z lekcjami języka polskiego. 

- Dlaczego?

- Bo tam są przenośnie, porównania. Maturzystka mi mówi, że nie rozumie, dlaczego liść spadający z drzewa to metafora przemijającego życia. Liść spada to spada. I tyle! Oni lubią jasne zasady i koniec. Jak trzeba iść spać o godz. 22 to idą. Jak przechodzimy na zielonym świetle to jest to święte. 

- Okazuje się, że są to często osoby bardzo inteligentne.

- Tak, do tego często o nietypowych zainteresowaniach, w które bardzo głęboko wchodzą. Jeśli interesują się pociągami, to o kolei wiedzą absolutnie wszystko. To też pewien sygnał. Bywa, że w pewnych dziedzinach potrafią być lepsi od nauczyciela w szkole, co jednak nie zawsze pomaga...

- Ale przy tej inteligencji mimo wszystko społecznie trudno im się dostosować.

- Pozornie często dobrze funkcjonują. Wydaje się, że odpowiadają na pytania, radzą sobie. Ale nie mają koleżanek, nikomu się nie zwierzają. Mają trudności z nawiązaniem, ale i utrzymaniem relacji. Dostaną SMS-a od koleżanki z pytaniem o zadanie z matematyki. Odpowiadają, podając numer strony, i tyle. Ale tak nie zyskasz koleżanki! A one się nie zastanawiają, jak zostaną odebrane, co można, a co nie, a co się powinno. 

- Mamy problem w społeczeństwie z odbiorem innych. Czy osoba, powiedzmy, z lekkim autyzmem nie będzie się bała do tego przyznać, obawiając się odrzucenia?

- Są takie sytuacje, ale jest ich mniej. Te osoby już tak dużo przeszły, że w pewnym sensie nabierają już pewności siebie. Czasami wystarczy diagnoza, czasem potrzebna jest terapia, by nabrać odwagi. Coraz częściej się mówi w mediach społecznościowych o neuroróżnorodności. To dobre, by nie wszyscy byli tacy sami, to potrzebne. Niestety, szkoła wychowuje tak, by wszyscy byli identyczni, nie sprzyja nabywaniu umiejętności społecznych, pracy w grupie, współdziałania, potępia nieszablonowość, oryginalność, kreatywne myślenie. Trzeba znać klucz i wejść w schemat. 
Co ciekawe - autyzm jest cztery razy częściej diagnozowany u chłopców niż dziewczynek.

- Dlaczego? Są bardziej podatni?

- Nie. Dziewczynki się bardziej kamuflują, wpasowują się w otoczenie. Wiedzą, czego ludzie od nich oczekują: masz być cicha, spokojna, grzeczna, dobrze się uczyć. I żadnych problemów wówczas nie ma. A gdy się rozmawia, wychodzi, że zawsze czuła się inna. Stała z dziewczynami i przytakiwała, ale nie rozumiała o czym i dlaczego tak mówią. Chłopcy częściej przejawiają zaburzenia zachowania, będą się kłócić, walczyć, by było sprawiedliwie i uczciwie.

- Porozmawiajmy o tych "lekkich" przypadkach autyzmu, które nie są widoczne, nagłaśniane w mediach. Jak reagować jako rodzice, szkoła? Zwracamy uwagę na pewne zachowania i co dalej? Przecież każdy ma wdrukowane, by nie iść z dzieckiem do psychologa, bo przecież ono nie sprawia kłopotu.

- Ale chodzi o to, by pomóc dziecku. Każdy z nas lepiej się czuje, jeśli jego problem zostanie nazwany. Jak kogoś boli brzuch, to woli wiedzieć, co się dzieje, bo wtedy wiadomo, co dalej robić.

- Ale jeśli diagnoza brzmi: "nieuleczalne", to to dobija. A w przypadku autyzmu mamy ten przymiotnik i to pewnie niektórych rodziców odstrasza przed poszukiwaniem diagnozy.

- Trzeba u tych osób szukać  mocnych stron, bo one naprawdę je mają. Ważne jest, by rodzice nie zaprzeczali, że pewne zachowania wynikają z autyzmu. Te dzieci szukają swojej tożsamości, mają po 15-17 lat, chcą się odnaleźć w społeczeństwie, znaleźć swoją drugą połówkę, wychodzić do rówieśników. A jeśli rodzic nie daje poczucia akceptacji, tylko zaprzeczanie, to to jest trudne.  

- Tylko rodzic często nie wie, jak ma się zachować. Co zrobić.

- Jeśli są bardzo trudne relacje, to polecam w takiej sytuacji terapię rodzinną. Jeśli ciężko się dogadać, nie wiemy, jak się zachować, postępować. Ale młodzieży często wystarczy trening umiejętności społecznych, grupy wsparcia. Ja również spotykam się z rodzicami, by im pomóc. 

- Coraz więcej mówi się o autyzmie, a niewiele o rodzicach. 

- A oni często przeżywają typową żałobę po "stracie" zdrowego, wymarzonego dziecka. Człowiek ma nadzieje i marzenia, które trzeba "pochować" i zacząć żyć z dnia na dzień. Często rodzice przechodzą wszystkie fazy żałoby, zwłaszcza ci, którzy mają mniejsze dzieci i nie wiedzą nawet, czy te będą kiedykolwiek mówić. Wpadają w depresję, izolują się od innych. Bo jak pojadą na imprezę rodzinną z dzieckiem, które jest nie do okiełznania? Zawsze ktoś powie takiej matce, że nie umie wychować dziecka.

- Co więc robić? Ktoś podejrzewa objawy autyzmu u dziecka czy nastolatka - i co dalej?

- Można zacząć od wizyty w poradni psychologiczno-pedagogicznej. I ogólnie w gabinecie psychologa, psychiatry.

- W tym ostatnim przypadku to zwykle prywatne gabinety. Często nie ma nawet psychologa w szkole.

- Niestety, jak mówią rodzice - na diagnozę na NFZ można czekać nawet cztery lata. 

- Prywatnych gabinetów zajmujących się autyzmem też jest niema zbyt za wiele

- Z tego co wiem, to jesteśmy jedyni... Ale wracając do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 1-2 kwietnia w Nowym Targu współpracują z nami kawiarnie, które serwować będą kawę z niebieską pianką. Będziemy też u nas w gabinecie prowadzić darmowe zajęcia z sensoplastyki, a bezpłatne konsultacje będą przez cały miesiąc.

Józef Figura

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Zatrudnię robotników ogólnobudowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, wykończenia (flizy, stolarka). Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ HALĘ: magazyn/ produkcja - 250 m. Nowy Targ ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  W Gorcach na Sralówkach nowo wybudowana Bacówka do sprzedania. 515 503 494, 18 26 53 977.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ-mieszkanie 3 pokojowe 61m2 do wprowadzenia od razu sprzedam. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  KURTKA MOTOCYKLOWA XL Z PODPINKĄ i KASK - mało używane. Tel. 793 008 357.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Mało używany BOJLER OCIEPLANY emaliowany 500L oraz BOJLER OCIEPLANY emaliowany 350L Z WĘŻOWNICĄ. 793 008 357.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej poszukuje osoby na stanowisko : KUCHARZ A\'LA CARTE. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Praca na stałe lub na sezon. Możliwość zakwaterowania Zapraszamy do kontaktu tel :. 518259536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518259536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA ENDURO XT, 600, mały przebieg, 2000r. QUAD POLARIS. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA PRZY LOTNISKU N. TARG. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA - DŁUGA WAKSMUND. 503 868 728.
 • PRACA | szukam
  Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy? Masz doświadczenie w telefonicznej obsłudze gości? PKL Horeca Sp. z o.o. - spółka wchodząca w skład Grupy PKL obecnie poszukuje osoby na stanowisko: AGENT REZERWACJI. Miejsce pracy: Zakopane. Obowiązki: - Obsługa Centrum Rezerwacji obiektów noclegowych PKL Horeca, - Telefoniczna i e-mailowa obsługa Gości, - Prowadzenie korespondencji z Gośćmi: odpowiadanie na zapytania ofertowe, przygotowywanie kalkulacji i ofert pobytu, - Obsługa systemów rezerwacyjnych: kontrola wpłat zaliczek, rozliczanie pobytów, wystawianie dokumentów rozliczeniowych, - Obsługa własnych i zewnętrznych portali rezerwacyjnych. Szerzej o stanowisku na: https://www.pkl.pl/post/agent-rezerwacji-pkl-horeca.html. Aplikacje prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Horeca Agent rezerwacji". Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika budowlanego. 604131899
  Tel.: 604131899
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke, dom w Zakopanym , Kościelisku lub Białce Tatrzańskiej. 660797241
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Bezpośrednio Dom w Zębie na widokowej działce 502 621 427 januszwloch@yahoo.com. 739 519 116 januszwloch@yahoo.com
  Tel.: 739
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kategorii D. +48574255794
  Tel.: 48574255794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  PRZYJMĘ NA POKÓJ STUDENTKĘ. 515 515 063.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32 e-mail rekrutacja@gamatex.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE I JESIONOWE. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  ZA GOTÓWKĘ !!! Kupię działkę lub dom do remontu. PODHALE. 600404554
  Tel.: 600404554
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE Sp. z o.o. zatrudni KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E oraz UPRAWNIENIA ADR . Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  SZEFOWA KUCHNI - PENSJONAT. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-05-28 10:00 Wernisaż u Hasiora 2023-05-28 09:00 Remont ulicy Nadwodniej wyszedł spod ziemi 2023-05-28 08:00 Mobilne rowery podbijają Pieniny 3 2023-05-27 21:32 Strażacy z OSP Krościenko uratowali psa (WIDEO) 2 2023-05-27 21:00 Piknik nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-27 20:00 Sprzątali babiogórskie szlaki 1 2023-05-27 19:00 Rysia mama z małym kociakiem (WIDEO) 2023-05-27 18:00 Most w Szczawnicy wymaga pilnej przebudowy 1 2023-05-27 17:00 Spokojne popołudnie nad Jeziorem Rożnowskim (WIDEO) 6 2023-05-27 16:00 Starosta rozgrzeszony 1 2023-05-27 15:59 Sankcja kredytu darmowego - sposób na obniżenie kosztów kredytu 2023-05-27 14:18 Kacper Tekieli będzie pochowany w Gdańsku. Ważny apel Justyny Kowalczyk 1 2023-05-27 14:00 Wybieramy nową góralską pamiątkę. Zagłosujcie na nasze propozycje! 2023-05-27 13:00 Sprzedać teatr Rabcio - postuluje radny opozycji 3 2023-05-27 12:00 Pogrzeb 33-latki z Nowego Targu, która zmarła nagle na oddziale Patologii Ciąży odbędzie się we wtorek 5 2023-05-27 11:19 Poszukiwani od tygodnia warszawiacy wrócili do Polski taksówką 12 2023-05-27 10:00 Kolarski peleton znów przejedzie przez Podhale i Orawę 2023-05-27 09:00 Pobiegnij w Sichlańskiej Piętnastce. Trwają zapisy 2023-05-27 08:00 Zbliża się tegoroczna akcja "Czyste Tatry" 5 2023-05-26 22:00 Dzień Matki ze Stowarzyszeniem z Przytupem 1 2023-05-26 21:45 Ratownicy GOPR nie tylko ratują ludzi 2023-05-26 21:00 Słynna rabczańska poetka - niezapomniana 2023-05-26 20:30 Fałszywy ruch to wyrok śmierci. Nowy kryminał retro Marka Krajewskiego. Konkurs dla czytelników 2023-05-26 20:00 Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt 12 2023-05-26 19:00 Zasłaniają góry, teraz bezmyślnie zasłonili na Krupówkach góralską chałupę 15 2023-05-26 18:00 Amazonki tańczą i namawiają mamy, córki i koleżanki na badania 1 2023-05-26 17:30 Skala dziwności u Hasiora 2023-05-26 17:00 Niemen, Zaucha, Grechuta i inni w Kmicicu na Dzień Mamy (WIDEO) 2023-05-26 16:00 Opozycja nie ufa staroście 2 2023-05-26 15:53 Poświęcenie odnowionej kapliczki w Krościenku 2 2023-05-26 15:27 Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij, a przekonasz się, że to działa. 2023-05-26 15:00 Dziś w Krakowie odbyła się sekcja zwłok 33-letniej ciężarnej pacjentki, która zmarła na Oddziale Patologii Ciąży 5 2023-05-26 14:50 Akcesoria pożarnicze - jak wybrać odpowiedni sprzęt? 2023-05-26 14:30 Odlotowy Dzień Dziecka na lotnisku 3 2023-05-26 14:00 Od dziś otwarta Perć Akademicka na Babiej Górze 2023-05-26 13:15 Dzień Dziecka przy Wańkówce 2023-05-26 13:00 Pszczółki śpiewają dla mam (WIDEO) 2023-05-26 12:45 Toni Collette i Monika Bellucci w komedii "Mafia Mamma". Mamy dla Was bilety 2023-05-26 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-05-26 11:55 Otwieranie drzwi do kariery jako osteopata: Perspektywy zawodowe i studiowanie osteopatii 2023-05-26 11:06 Czym różnią się okulary do czytania od korekcyjnych? 2023-05-26 11:00 Drgawki na prelekcji w stacji ratunkowej GOPR 2023-05-26 10:01 Jakie są korzyści kupna używanych mebli? 2023-05-26 10:00 Jedenastka bezkonkurencyjna w Miejskich Igrzyskach Dzieci w Piłce Nożnej Chłopców 2023-05-26 09:00 Mleczarnia zburzona, a co powstanie w zamian? Jest nowa koncepcja 5 2023-05-26 08:30 Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych 2023-05-26 08:00 Góry czarno-białe i kaligrafie przyśpiewek góralskich 2023-05-26 07:30 Dzień Matki z piosenką filmową w wykonaniu Łukasza Jemioły 2023-05-25 21:45 Trzy artystki, które malują z pasją 2023-05-25 20:00 Parkingowy dramat! Samochody stają wszędzie, a do tego te wraki... 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-28 10:49 1. @jarek, masz na to jakieś dowody? @lach, jak na razie to możesz ty tam trafić, za pomówienia i oszczerstwa, nie znając ani okoliczności, ani bliższych szczegółów 2023-05-28 10:45 2. dobry przykład gadzie, pis niszczy wszystko co było za prl. tylko że cała polska była prl-em, więc musi zniszczyć cały kraj. 2023-05-28 10:23 3. "Dojdzie jeszcze ukaz z kim lub nie należy się spotykać, taki już się ukazał przy niektórych parafiach." @ Dzwonnik z Notre Dame, może nie zauważyłeś, rzeczywiście, taki już się ukazał. Ale nie "przy niektórych parafiach", (szkoda, że ich nie wymieniłeś, gdzie i przy których!), a w redakcji przy Czerskiej, ogłoszony przez stację z Wiertniczej, że nie wolno się spotykać z.... Li Pę i Orbanem (bo przyjaciele Putina), zaś z samym Putinem na Molo w Sopocie już można. (prawdopodobnie sam Putin nie jest przyjacielem Putina, dlatego można się spotykać) a nawet prowadzić dialog z takim, jaki on jest i pilnować, żeby nikt piachu w te tryby nie sypał!! Co do sreber, masz rację, za sprzedaż PKL Kasprowy ROZLICZAĆ!!! Tym należy się zająć. A w kwestii średniowiecznej Polski. Wtedy właśnie byliśmy POTĘGĄ!!! Nawet niemcom wpier*****my pod Grunwaldem, chociaż byliśmy "izolowani" od ówczesnej rozwiniętej i cywilizowanej Europy. @franek, ty myślisz? Ty sobie yaya robisz? 2023-05-28 10:20 4. Jakieś jeszcze 12 lat temu mieliśmy tam ośrodek wczasowy ODKSW Bartek piękny i nowoczesny a dokładnie w Gródku nad Dunajcem -Bartkowa. Ośrodek przepadł po likwidacji sieci ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych SW. W ciągu 1 roku zostało to rozkradzione i zniszczone przez szabrowników. Mieliśmy tam łódki kajaki ośrodek cały był zrobiony jak nowy była tam sauna z łaźnią wysadzona kamieniami granitowymi i bazaltem z Finlandii.Nowoczesna siłownia pokoje gościnne jak w 4 gwiazdkowym hotelu. Przykro o tym mówić i wspominać ,że tego już nie ma wystarczył jeden podpis na górze i szybko trzeba było likwidować szkoda ,ale teraz wam mówię ten zalew i ta ptasia wyspa-rezerwat dzikich ptaków coś wspaniałego na weekend wypad super sprawa.Ponoć teraz rozbudowała się tam sieć turystyczna więc to duża konkurencja dla Czorsztyna.Pozdrawiam 2023-05-28 10:01 5. Niech się dołożą ci co handlują drewnem. Przecież pamiętam opisywane w TP protesty jednego z mieszkańców i "walkę" z nim o przejazd ponadnormattywnych ciężarówek z balami drewna. Wobec tego po co ten płacz, może Wspólnota L-G też jest stroną. Co z ulicą Szlachtowską a zwłaszcza przewężeniem. 2023-05-28 09:53 6. W ostatnim programie Debata Dnia Pani Gozdyry dowiedziałem się od Pana europosła PiS, że PO zwąchała się z Viktorem Orbanem na Węgrzech. Z tego co pamiętam to PiS obiecywał nam drugi Budapeszt do czasu kiedy Orban wybrał dogodną politykę dla swoich obywateli w czasie wojny na Ukrainie. Oby PiS nie zgotował nam drugiego Bahmut. @Dzwonniku, ja zagłosuję na tych co zainteresują się odzyskaniem tego majątku. 2023-05-28 09:49 7. @wolny rynek-wolna amerykanka, masło maślane comingiem oblane 2023-05-28 09:32 8. No i brawo, panowie. Nie omieszkam skorzystać w tym roku. 2023-05-28 09:31 9. Uwaga, narcyz i ideał bez skazy znowu ujada. 2023-05-28 09:14 10. ricardo, nie od niemiec tylko od unii, bo unia patrzy na ręce i na każdą wydawaną złotówkę, a tego nie znosi żadna dyktatura, w tym pisowska.
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP