2024-07-31 08:00:01
Maniowy
Leśna kąpiel leczy i koi
- Terapeutą jest las, my tylko pomagamy się w nim zanurzyć - mówią zgodnie Kasia Burak-Pearce z Mizernej i Ania Sinko z Dursztyna.
Łączy je przyjaźń, miłość do natury i działalność w Stowarzyszeniu "Sprężyna". Obie mieszkają blisko lasu i każdą wolną chwilę spędzają w nim.
- Mój rodzinny dom w Mizernej jest tuż pod lasem. W mieście mieszkałam krótko - tylko w czasie studiów w Krakowie i pracując przez jakiś czas poza granicami Polski - opowiada Kasia. - Od dzieciństwa spędzałam w lesie dużo czasu. Gdy miałam trudne chwile w życiu, to intuicyjnie właśnie wśród drzew szukałam ukojenia. Efekt przebywania w lesie był dla mnie samej zaskakujący - twierdzi. - Wyłączałam telefon, chodziłam po lesie bez celu, bez presji czasu, chłonęłam ciszę - opowiada. - Potem, gdy zaczęłam zgłębiać temat, okazało się, że dokładnie o to chodzi w "kąpielach leśnych". Wtedy właśnie przyszło zrozumienie, że to, co robię odkąd pamiętam, zostało przez kogoś nazwane i solidnie przebadane. To mnie zainspirowało, aby sięgnąć głębiej i zdecydowałam się na kurs przewodnika leśnej terapii, organizowany przez jedyną tego rodzaju organizację w naszym kraju, a mianowicie Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych.
Z pokory do natury
Ania pochodzi z Nowego Targu. Las od dzieciństwa był jej bliski, czy to podczas wycieczek w rodzinne Pieniny czy Gorce.
- Jeszcze głębiej zafascynowałam się naturą, bardziej zbliżyłam do niej, gdy poznałam swojego przyszłego męża Grześka - podkreśla. To z nim rozpoczęłam ekstremalne eksploracje - zjazdy na nartach z lawiniastych stoków Tatr, wspinaczkę po górach Europy czy noclegi w jamach śnieżnych. - Czasami było tak zimno, że bałam się, że soczewki w oczach mi zamarzną - śmieje się. - Te wyprawy nauczyły mnie pokory i szacunku dla natury - podkreśla.
Już po ślubie podjęli decyzję o przeniesieniu się w Pieniny Spiskie, blisko lasu. Z pomocą przyjaciół, własnoręcznie wybudowali dla siebie dom, który jest w 100% naturalny. Ania zrezygnowała z dotychczasowej pracy. Skończyła kurs przewodnika górskiego. Teraz jest w trakcie certyfikowanego kursu ekoterapia i ekologia medyczna, gdzie m.in. zgłębia temat leśnych kąpieli, tak popularnych w Japonii. Jako przewodniczka górska zaczęła zachęcać swoich klientów, by wyprawy w góry łączyli z kąpielami leśnymi. Razem z przyjaciółką Kasią Krzysik realizują projekt "Ruchowo - Zmysłowo", taka jest nazwa ich strony na Facebooku. Kąpiel leśna jest jednym z elementów organizowanych przez nich warsztatów, gdzie dzielą się swoją pasją do ruchu naturalnego, głębokiej ekologii, życia w bliskości z naturą i samym sobą.
- Ideą organizacji "kąpieli leśnych" zaraziła mnie właśnie Ania - podkreśla Kasia Burak-Pearce, która wcześniej prowadziła z mężem szkołę językową, a obecnie pracuje w branży turystycznej. Dziś realizuje autorski projekt "Zawczasu do Lasu". Taka jest nazwa jej strony internetowej i strony na Facebooku. Jest przewodnikiem leśnej terapii w trakcie certyfikacji.
Praktyka wdzięczności
Od siedmiu lat Kasia, Ania i kilka innych dziewczyn ze Stowarzyszenia Sprężyna spotykają się co czwartek, żeby - jak mówią - "powdzięczyć". - Jesteśmy grupą przyjaciółek. Spotykamy się zazwyczaj w naturze, cieszymy się sobą i opowiadamy sobie, co nas dobrego spotkało, za co jesteśmy wdzięczne - opowiada Ania. - To bardzo budująca praktyka. Można być wdzięcznym nie tylko za wielkie rzeczy, ale nawet za spadający z drzewa liść czy promień słońca - podkreśla. Twierdzi, że te regularne spotkania bardzo zbliżyły dziewczyny, wzmocniły i uwrażliwiły na piękno wokół.
- Każdy człowiek ma naturalną potrzebę połączenia. A dziś często żyjemy w izolacji. Oddzielamy się od samych siebie, nie słyszymy swojego głosu wewnętrznego. Oddzielamy się od innych i od natury, która jest naszym domem. Wpuszczamy do życia bylejakość - przekonuje Ania.
Człowiek przez tysiące lat żył w lesie i blisko niego. To obecna cywilizacja przeniosła ludzi do miast. - To jednak niewielki ułamek czasu w całej historii ludzkości. W podświadomości każdego człowieka las kojarzy się z bezpieczeństwem. Tu nasi przodkowie znajdywali schronienie i pokarm - podkreśla Kasia. - Mamy podobny poziom wdzięczności za to, że mieszkamy w takim miejscu, że możemy się zanurzać w tym lesie, korzystać z jego dobrodziejstw - mówi Kasia, nawiązując do czwartkowych "praktyk wdzięczności". To na te spotkania Ania przyszła z pomysłem "kąpieli leśnych".
Terapeutyczna kąpiel leśna
Co to takiego? - Kąpiel leśna to zanurzenie się w lesie wszystkimi zmysłami - wyjaśnia Ania. - Uważne bycie w lesie, zaangażowanie wszystkich zmysłów, takie głębokie "zanurzenie" w lesie, stąd nazwa kąpiel - tłumaczy. - To nie jest żadna dyscyplina sportowa, żaden system filozoficzno-religijny, żadna ezoteryka. Wszystko jest poparte twardymi, naukowymi argumentami - uzupełnia Kasia.
Taka kąpiel m.in. poprawia naszą kondycję psychiczną, odstresowuje, pomaga się wyciszyć, uczy uważności. Reguluje m.in. ciśnienie i poziom cukru we krwi. Można z niej korzystać samemu, można ze specjalnie przeszkolonym przewodnikiem.
Każda z dziewczyn organizuje dla grup kąpiele leśne. Podczas takich wypraw obowiązuje kilka zasad - jest dobrowolność uczestnictwa w poszczególnych zaproszeniach, bezwysiłkowość, zachowanie milczenia przez większość trwania takiego spotkania. Telefony trzeba na ten czas wyciszyć. Są różne rodzaje takich kąpieli. - Ja preferuję model wschodni, gdzie skupiamy się głównie na aktywacji naszych zmysłów, panuje duża wolność, a każdy z uczestników może zaangażować się na tyle, na ile czuje się z tym swobodnie i podążyć własną drogą - wyjaśnia Kasia.
Obudzenie zmysłów
- Najpierw jest etap przejścia z codzienności do lasu i pozostawienia za sobą tego, co na co dzień nas pochłania. Zawsze znajduję takie miejsce, które jest wyraźną granicą. Tutaj jest to przejście przez potok - opowiada Kasia podczas rozmowy, która odbywa się w lesie w Maniowach.
Kolejny etap to krótka relaksacja, ćwiczenia oddechowe, które pozwalają się wyciszyć, obudzić wszystkie zmysły. Potem uczestnicy otrzymują zaproszenia dedykowane jednemu ze zmysłów. W przypadku dotyku może to być dotykanie kory drzew, porównanie jej do skóry człowieka, potem dotykanie innych powierzchni, skupienie się na tym uważnie. Może to być zaproszenie dedykowane węchowi.
- W lesie na wysokości naszego nosa jest największe stężenie substancji wydzielanych przez drzewa - tzw. fitoncydów, które mają działanie antybakteryjne, grzybobójcze. Pobudzają one układ odpornościowy, który mobilizuje się do produkcji przeciwciał i odbudowy komórek - zaznacza Ania. - Terapeutyczne jest też wąchanie samej gleby czy mchu. Wdychając z powietrzem bakterie glebowe powodujemy w naszym organizmie wytwarzanie serotoniny. To naturalny antydepresant - dodaje.
Jak zasiedlić to, co się wydarzyło
Takie kąpiele trwają od 2,5 do 3,5 godziny. W ich trakcie uczestnicy przechodzą z miejsca na miejsce. Ostatnim etapem jest ceremonia picia herbaty, podczas której można podzielić się przeżyciami, jak mówi Kasia - "zasiedlić tym, co się wydarzyło". To okazja też, by wyrazić wdzięczność lasowi. Może to być wspólna piosenka, wiersz, może być obraz zrobiony z szyszek, patyków, z wszystkiego, co daje las. Podczas tych spotkań chodzi też o to, by zbudować trwałą więź z lasem. Ważna jest też edukacja.
- Uczulamy na to, żeby np. podczas robienia wspólnego obrazu, niczego nie niszczyć, nie zrywać, korzystać z tego, co już spadło na ściółkę - tłumaczy Kasia.
W takich spotkaniach może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Dzięki współpracy z biblioteką w Kluszkowcach, Kasia tego lata ma również grupy dziecięce. Organizuje też kąpiele leśne, na które zgłaszają się firmy w ramach spotkań integracyjnych. Do Ani najczęściej zgłaszają się kobiety, choć nie jest to regułą.
- Podczas kąpieli leśnych dzieją się niesamowite rzeczy. Obcowanie z lasem wyzwala różne emocje - czasem jest to oczyszczający płacz, czasem niepohamowany śmiech, najczęściej jednak dziecięcy zachwyt, radość, uspokojenie - podkreśla Kasia. - Ale zawsze las ma działanie terapeutyczne, kojące - dodaje Ania.
Z Japonii na Podhale
Prekursorem kąpieli leśnych, czyli "shinrin-yoku" w latach 80. ubiegłego wieku była Japonia. Powstał tam nawet specjalny program rządowy, który miał zapobiegać problemowi depresji, śmierci z przepracowania czy samobójstw w Kraju Kwitnącej Wiśni. Naukowcy przeprowadzili tam tysiące badań dotyczących wpływu kąpieli leśnych na obniżenie poziomu stresu, regulację ciśnienia krwi czy też poziomu cukru we krwi. Udowodniono również, że kąpiele leśne wspomagają przechodzenie mózgu na fale alfa, częstotliwości najbardziej dla nas korzystnej. W Japonii jest ok. 60 oficjalnych centrów kąpieli leśnych. Bardzo popularne są one także w Korei Południowej. Obecnie leśna terapia stanowi oficjalną, medyczną metodę profilaktyczną i staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Do Polski kąpiele leśne dotarły 10 lat temu, a za sprawą Kasi i Ani, coraz bardziej popularne stają się również na PodhaluBeata Zalot
A kleszcza to i na własnym ogródku można złapać, więc nie ma co siać paniki w tym zakresie ;-) i trzeba samemu oszacować, na ile przy zachowaniu zdrowego rozsądku i podstawowych zasad zabezpieczenia, warto się poddać tej ogólnej panice i zrezygnować z lasu, łąk i w ogóle dzikiej przyrody ze strachu prze nimi.
-
BIZNES
Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510. -
KUPNO
SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912. -
RÓŻNE
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912. -
PRACA | dam
Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE, tel. 666 37 83 57. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312. -
SPRZEDAŻ | różne
WYPRZEDAŻ WYPOSAŻENIA PENSJONATU (szafy, łóżka, materace, stoły, krzesła itp.). 607 642 209. ZAKOPANE -
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW GOLF VI, r.p.2010,I właściciel, przebieg 181 tys. km, cena 20 000zł. 607 642 209, 607 642 816. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
USŁUGI | inne
PRZERÓBKI - FUTER, KOŻUCHÓW, ODZIEŻY SKÓRZANEJ. NIEDROGO, PROFSJONALNIE. 606989935. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Osiedle pod Magurą w Jabłonce - na sprzedaż - MIESZKANIE NA PARTERZE z ogrodem o pow. 52,69 m2, w cenie 419.000 zł. MIESZKANIE NA PIĘTRZE Z BALKONAMI oraz poddaszem o pow. 55,90 m2, w cenie 449,000 zł. Tel. 734 830 967. -
PRACA | dam
Atrakcyjny drewniany pensjonat w Kościelisku zatrudni menedżera /recepcjonistę. Elastyczne warunki pracy, zatrudnienie całoroczne. Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku, obsługa komputera, łatwość w nawiązywaniu kontaktów. 691 942 551
Tel.: 691 942 551 -
PRACA | dam
LEWIATAN MURZASICHLE przyjmie do pracy na stanowisko kasjer sprzedawca pełny etat ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY kontakt. 601514066 gostal@poczta.onet.pl
Tel.: 601514066 -
PRACA | dam
Poszukujemy REZYDENTA do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200 i przesłanie CV. m.koszarek@gorskagrupa.pl -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GÓRALSKIE, WEŁNIANE SKARPETY, ręcznie robione, dużą ilość. 665 84 52 94. -
PRACA | dam
Stacja narciarska Kotelnica Białczańska poszukuje pracowników gastronomii na stanowiska: KUCHARZ; MŁODSZY KUCHARZ; PIZZER; POMOC KUCHENNA; OBSŁUGA BARU. Prześlij CV na e-mail lub zadzwoń po szczegóły. +48 605202312, kotelnicakarczma@gmail.com -
SPRZEDAŻ | różne
PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638 -
PRACA | dam
Poszukujemy KIEROWNIKA oraz SPRZEDAWCY do naszego sklepu KAMALION w C.H. Krupówki 40 ! Poszukujesz stabilnego zatrudnienia oraz szansy na rozwój? Zaaplikuj i dołącz do nas już dziś! Adres E-MAIL: recruitment@lacasadelascarcasas.pl, TEL: 534 313 198. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W OKOLICY NOWEGO TARGU O POWIERZCHNI 1071m2. Tel. 698 935 352. -
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ W KOŚCIELISKU! PRACA STAŁA: RECEPCJA, MARKETING, PRACE BIUROWE. 698 559 040 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 698 559 040 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ KOMFORTOWE MIESZKANIA 35-50m2. 698 559 040 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ NOWE KOMFORTOWE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU - DWA POKOJE + SALON. 698 559 040 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 698 559 040 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA DOM NA : PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638 -
MATRYMONIALNE
Prawdziwy mężczyzna, uczciwy, materialnie stabilny, pozna atrakcyjną kobietę (bez problemów). +48 505 725 518, +41 796920936. -
PRACA | dam
Przyjmę od zaraz inteligentną, obowiązkową młodą osobę (najchętniej studentkę), ze znajomością obsługi komputera i znajomością języka angielskiego. Praca w Nowym Targu z możliwością zakwaterowania. Ciekawa praca, wyjazdy służbowe do Szwajcarii. +48 505 725 518, +41 796920936. -
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
RATRAKI "Kassbohrer" i Prinoth Everest, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936. -
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
KOPARKA KOMATSU 240LC, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936. -
KUPNO
Kupię stare KSIĄŻKI JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO. 505 725 518. -
USŁUGI | budowlane
Witam, Poszukujemy ekipy z wystarczającą siłą przerobową na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych płytami styropianowymi budynku krytej pływalni w Naprawie. Powierzchnia do ocieplenia ~ 1200 m2. W razie zainteresowania proszę o kontakt. 795523365 robexbud@interia.pl
Tel.: 795523365 -
SPRZEDAŻ | różne
OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174. -
USŁUGI | inne
MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - z pola i w środku - WOLNE TERMINY - 880 363 281. -
MOTORYZACJA | kupno
SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.