2024-09-06 12:00:00
Pod Giewontem
Co robić w weekend w Zakopanem?
W sobotę koncertem inauguracyjnym rozpoczyna się w Zakopanem Międzynarodowy Festiwal Muzyka na Szczytach, a finałowym w niedzielę zakończy Festiwal "Muzyka u Wnuka". Odbędzie się też premiera gry "ZDOBYWCY. Tatry dla każdego", wernisaż wystawy "Ja Tamara" i EKO Piknik. To oczywiście tylko niektóre z wydarzeń, na które chcielibyśmy zaprosić w trakcie weekendu. Jeśli chcecie wiedzieć, co jeszcze wydarzy się pod Giewontem w piątek, sobotę i niedzielę, przeczytajcie nasz cotygodniowy tekst.
Kino „Sokół”, ul. Orkana 2
Piątek 6.09 – niedziela 8.09, godzina 18 i 20
Kino “Giewont”, ul. Kościuszki 4
Piątek 6.09 – niedziela 8.09, godzina 19 i 20.35
W 1988 roku na ekrany kin wszedł legendarny już „Beetlejuice” Tima Burtona. Po latach reżyser powrócił do historii bio-egzorcysty Beetlejuicea, ponownie obsadzając w tej roli niesamowitego Michaela Keatona.
WERNISAŻ WYSTAWY: "JA TAMARA"
Kawiarnia Kmicic, ul. Staszica 11a
Piątek 6.09, godzina 18
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, wystawa jest nie tylko hołdem dla twórczości Tamary Łempickiej, ale także unikalną okazją, by zanurzyć się w świat artystycznej dekadencji lat 20. Gościem wernisażu będzie Grzegorz Musiał, wybitny biograf artystki, który przybliży nieznane dotąd aspekty jej życia i twórczości.
DANCING z zespołem Watra
Karczma Pod Gontem, ul. Kasprowicza 1A
Piątek 6.09, godzina 19
Watra to duet. Tworzą go: wokalistka Agnieszka Jarzyna-Zielińska, córka leadera zespołu Skaldowie, oraz Tadeusz Gawlik (klawisze i wokal) - muzyk od lat związany ze sceną zakopiańską. Obydwoje grają razem już kilkanaście lat.
SPEKTAKL: Z cyklu: Tatrzańskie. Część II: CZŁAPóWKI-ZAKOPANE wg Andrzeja Struga
Teatr im. St.I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy
Piątek 6.09, godzina 19.15
O spektaklu ze strony Witkacy.pl: „Wielki dzień. Kronika niedoszłych wydarzeń Andrzeja Struga drukowana była w odcinkach w Kurierze Porannym w 1926 roku, a została w całości wydana w 1957 roku. Tak samo jak wcześniejszy Zakopanoptikon, stanowi całkiem odmienną pozycję od pozostałej spuścizny literackiej Struga. Należy ona do najznakomitszych utworów pisarza, pełna błyskotliwego humoru i dowcipu, fantazji i pomysłowości sytuacyjnej, swobody i rozmachu w kreowaniu świata. Poza satyryczną, wręcz groteskową warstwą obyczajową rozgrywającą się w zakamuflowanych realiach Zakopanego lat międzywojennych, na którym to tle zostały trafnie zdiagnozowane typy ludzkie, w tej powieści z kluczem zawarta została ogromna suma wiedzy autora o mechanizmach władzy i społecznego działania.” Więcej informacji i bilety: witkacy.pl
PREMIERA: Rodzaje życzliwości
Kino „Miejsce” (sala studyjna kina "Sokół), ul. Orkana 2
Piątek 6.09 – niedziela 8.09, godzina 20
Najnowszy film Yórgosa Lánthimosa („Biedne istoty”, „Lobster”) ponownie z Emmą Stone. Opis festiwalowy: „Na obraz składają się trzy pozornie odrębne nowele filmowe połączone - choć nie jedynie - osobami aktorów powracających w nowych wcieleniach. Odarty z godności menedżer próbuje wyrwać się z korporacyjnego ślepego posłuszeństwa szefowi, żona policjanta - ocalała z katastrofy biolożka - chce odbudować relację z mężem kwestionującym jej powrót, a członkini sekty ma za zadanie znaleźć osobę o mocy wskrzeszania zmarłych. Najnowszy obraz Yorgosa Lanthimosa, wypełniony humorem i absurdem, można odczytywać na wielu poziomach - jednym z nich jest ludzka bezradność w obliczu przypadku i przeznaczenia.”
EKO PIKNIK
Górna Rówień Krupowa
Sobota 7.09, godzina 11 do 14
W programie: - plenerowe gry planszowe i edukacyjne oraz quizy z zakresu ochrony powietrza, segregacji odpadów i oczyszczania ścieków, - Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu, - akcja edukacyjna sadzenia drzew i krzewów rodzimych gatunków przy współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, - na stoisku WOŚ mieszkańcy będą mogli wymienić kupony otrzymane w punkcie PSZOK na sadzonki roślin, - degustacja produktów i ekopotraw, - survival, - zajęcia sportowe, - pokaz starych samochodów, - konkurs wiedzy o regionie, - rozpoczęcie programu Cool-turalny Człowiek, - warsztaty edukacyjne dla dzieci, - dmuchańce, - akcje: Plant Crossing pod nazwą "Zasiej miłość do książek" i bookcrossing "Podziel się książkami", - ekologiczny wypoczynek w harcerskim namiocie, - Mały Hop Cup z Zakopanego, - stoisko informacyjno-promocyjne programu Czyste Powietrze, - stoisko informacyjne Ekodoradcy i wiele innych atrakcji i niespodzianek.
Na pikniku swoje stoisko będzie miał też tata czteroletniego Samuelka Niedziałkowskiego, dzielnie walczącego z dziecięcym porażeniem mózgowym. Będzie wata cukrowa, malowanie twarzy, tatuaże brokatowe, baloniki animacyjne, zdjęcia z bohaterami bajek, a przy tym będzie też można wesprzeć zbiórkę na rehabilitację Samuelka.
XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKA NA SZCZYTACH
Różne lokalizacje
Od piątku 7.09, od godziny 12
Tegoroczny program Festiwalu Muzyka na Szczytach przeniesie nas w wyjątkową podróż, której wspólnym mianownikiem jest natchnienie - duchowy i artystyczny impuls łączący kompozytorów różnych epok i stylistyk. W repertuarze znajdą się zarówno monumentalne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johannesa Brahmsa, jak i intymne, pełne zadumy “Pieśni kurpiowskie”. Natchnienie tradycją ludową zostanie zestawione z nowatorskimi poszukiwaniami twórców współczesnych, takich jak Gavin Bryars, Sofia Gubajdulina czy Paweł Mykietyn. W trakcie festiwalu zabrzmią także dzieła, które reinterpretują klasyczne formy. Elementem szczególnym tej edycji jest nowa muzyka na kwintet stroikowy - obój, klarnet, fagot i dwa akordeony.
Festiwalowa podróż prowadzić będzie przez biblijne inspiracje i przestrzenie dźwiękowe Karlheinza Stockhausena, minimalistyczną kontemplację Gavina Bryarsa, aż po przejmujące, pełne emocji i duchowej głębi kompozycje Sofii Gubajduliny. Całości dopełni spotkanie z dziełami polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Paweł Mykietyn, Wojciech Blecharz, Maciej Negrey.
PROGRAM pierwszych dwóch dni festiwalu (pełen podajemy TUTAJ)
Sobota 7.09
12.00 KLUB ROZMóW NA SZCZYTACH - spotkanie z artystami koncertu wieczornego. Astoria Willa Literatów, ul. Droga do Białego 12. Prowadzenie: Violetta Rotter-Kozera;
19.00 KONCERT INAUGURACYJNY - SACRUM W PROFANUM.
Sala im. I. J. Paderewskiego, Hotel Belvedere, ul. Droga do Białego 3.
Prowadzenie koncertu: Violetta Rotter-Kozera.
W programie: Gavin Bryars (1943) - Jesus’ Blood Never Failed Me Yet, Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) - Msza C-dur Koronacyjna, KV 317.
Wykonawcy: Olga Pasiecznik / sopran, Zuzanna Nalewajek / alt, Juan Noval-Moro / tenor, Szymon Raczkowski / bas, Maciej Tworek / dyrygent, Piotr Piwko / przygotowanie chóru, Chór Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej
Niedziela 8.09
12.00 KLUB ROZMóW NA SZCZYTACH - spotkanie z artystami koncertu wieczornego. Astoria Willa Literatów, ul. Droga do Białego 12. Prowadzenie: Violetta Rotter-Kozera;
19.00 RECITAL SOLOWY - AUTENTYZM ZACHOWANY - KURPIOWSKIE PIEŚNI LEŚNE.
Sala Teatralna Nauczycielskiego Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego, ul. Ciągłówka 11.
Prowadzenie koncertu: Violetta Rotter-Kozera.
W programie: Kurpiowskie pieśni leśne - perła wśród polskich pieśni ludowych. Warianty melodyczne Adam Strug zebrał osobiście w wioskach Kurpiowszczyzny Zielonej.
Wykonanie: Adam Strug / śpiew
PREMIERA GRY: "ZDOBYWCY. TATRY DLA KAŻDEGO"
Hotel Hyrny, ul. Piłsudskiego 20
Sobota 7.09, godzina 18
Udział w premierze weźmie wielu znakomitych gości związanych z górami. Będą to: Magdalena Gorzkowska - himalaistka i lekkoatletka, Kamila Karpiel - skoczkini narciarska, Aleksandra Bryniarska - tatrzańska influencerka i Jan Krzeptowski-Sabała - przewodnik tatrzański i edukator. Prelekcje o przyrodzie i bezpieczeństwie w górach wygłosi też doświadczony ratownik TOPR.
Premiera gry będzie także akcją charytatywną, która wesprzeć ma ośmioletniego Olka zmagającego się z mózgowym porażeniem dziecięcym czterokończynowym, wrodzoną wadą układu moczowego, Zespołem Aspergera, ADHD, zaburzeniami integracji sensorycznej i opóźnieniem psychoruchowym. Gościem sobotniego spotkania będzie dziadek Olinka, który w 2023 roku przeszedł ponad 502 km Głównym Szlakiem Beskidzkim, by zebrać środki na leczenie ukochanego wnuka. W tym roku podjął kolejne wyzwanie. 17 lipca wyruszył rowerem, by objechać Polskę dookoła trasą o długości ponad 3600 km. W Zakopanem opowie o swoich rowerowych podróżach dla wnuka.
W programie również koncert z górskim repertuarem w wykonaniu duetu Euphorbia, konkursy, poczęstunek i "after party" po części oficjalnej.
KONCERT: Ahaju Fusion Bolivia
Karczma Pod Gontem, ul. Kasprowicza 1A
Sobota 7.09, godzina 19
Grupa pochodzi z Boliwii. Prezentuje nie tylko indiańską muzykę etniczną z Ameryki Północnej i Południowej, ale też znane i lubiane melodie ballad i przebojów światowych, w tym polskich, w aranżacji na fletnię pana oraz inne instrumenty, takie jak np. Quena, Zampoña, Toyo czy Charango.
SPEKTAKL z cyklu: Tatrzańskie. Część III: SPISKI - Hej! wg Wojciecha Kuczoka
Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena Witkacego
Sobota 7.09, godzina 19.15
Informacja o spektaklu z witkacy.pl: „Opowieść ta zaczyna się latem 1982 r. (kiedy w Polsce obowiązywał stan wojenny, a mundial w Hiszpanii za pasem), wtedy to 10-letni chłopak jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Spektakl obrazuje fascynacje oraz oniryczno-magiczne przygody bohatera na tle „dzikiej” tatrzańskiej przyrody i wydarzeń politycznych, tudzież sportowych. Spektakl „Spiski - Hej!” stanowi naturalną konsekwencję spektakli obecnych w repertuarze Teatru Witkacego – jest to kontynuacja spektakli „Na przełęczy” wg Stanisława Witkiewicza oraz „Człapówki - Zakopane” wg Andrzeja Struga.” Więcej informacji: witkacy.pl
Z ARCHIWUM TEATRU WITKACEGO: PIOSENKI
Teatr im. St. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15, Scena A. Bazakbala, Kawiarnia Witkacy
Sobota 7.09, godzina 21.45
Śpiew: Dorota Ficoń i Krzysztof Wnuk. Przy fortepianie - Jerzy Chruściński.
WERNISAŻ WYSTAWY: CYKL MUZYCZNY - ROZMYŚLANIA NAD DŹWIĘKIEM. Aleksandra Rudzka-Miazga
Willa Koliba - oddział Muzeum Tatrzańskiego, ul. Kościeliska 18
Niedziela 8.09, godzina 18
Wydarzenie towarzyszące XVI Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyka na Szczytach.
Aleksandra Rudzka-Miazga, fragm. autokomentarza z katalogu wystawy: Słuchanie muzyki dotyka sfery duchowej, napełnia stan duszy, jaźni emocją, najgłębszym poruszeniem, ale też rodzajem pustki. To przeżycia ledwo uchwytne do rozpoznania. Fraza muzyczna może odnosić się i spotykać z ułamkiem innych zjawisk natury, pojęć oraz pokrewnych struktur myślenia, odczuwania. Można to porównywać z wrażeniem, które wyzwalają strofy poezji bliskiego nam poety.
FESTIWAL "MUZYKA U WNUKA” - KONCERT FINAŁOWY: Kapela Jana Karpiela Bułecki
Dom u Wnuka, ul. Kościeliska 8
Niedziela 8.09, godzina 20
Jak podkreślają organizatorzy w zaproszeniu na to wydarzenie, wirtuozeria Jana Karpiela Bułecki, skrzypka prymisty, połączona z ogromną erudycją muzyczną i etnomuzykologiczną, stawia go wśród najważniejszych postaci w historii muzyki Karpat. "Jego pasją jest także gra na kozie (podhalańskich dudach) oraz na piszczałkach, które przywracał podhalańskiej tradycji, rekonstruując na podstawie egzemplarzy zachowanych w Muzeum Tatrzańskim i w zbiorach własnych. Jest niezrównanym wykonawcą wszystkich nut tego regionu.
Członkowie kapeli znają się od dziecka. Zaczęli grać razem jeszcze w Technikum Budowlanym w Zakopanem. Fascynowała ich zawsze rodzima tatrzańska tradycja. Składają się na nią stroje pasterskie, w których występują od lat, zwyczaje, którym są wierni, oraz muzyka, obecna w ich życiu każdego niemal dnia".
SPEKTAKL: Scena Propozycji Aktorskich - KRUK Alfonso Sastre (Teatr Witkacego)
Muzeum Jana Kasprowicza, ul. Harenda 12
Niedziela 8.09, godzina 20.15
Informacja o spektaklu z witkacy.pl: „Ten dzień okazał się wyjątkowy - nie tylko ze względu na powracające wspomnienia. Oto bowiem, zupełnie niezapowiedzianie, odwiedzają Juana przyjaciele, których przecież nie zamierzał gościć. Na dodatek twierdzą, że otrzymali od niego zaproszenie. Zupełnie jak rok wcześniej... Te same gesty, stroje, muzyka... Czy ktoś postanowił czwórce przyjaciół spłatać figla, przywołując idealnie tamtą noc? Wzruszyć, przestraszyć, może napomnieć? Czy śni im się zbiorowy sen, czy Laura nadal żyje? Alfonso Sastre wprowadza nas w inny wymiar, trochę jak z filmu grozy, w świat, w którym zdaje się nam, że na wiele rzeczy mamy wpływ. Czy jednak na te, na których najbardziej nam zależy? Jak często zdarza nam się przeżywać chwile, które już przeżyliśmy? W "Kruku" odnajdziemy nie tylko z mistrzostwem przeprowadzone narastanie niepewności i strachu, ale także sytuacje, które nawet człowieka twardo stąpającego po ziemi, mogą doprowadzić do przerażenia i obłędu.” Więcej informacji: witkacy.pl
Wystawy czasowe prezentowane w zakopiańskich galeriach i muzeach:
- TRYUMF W CZASIE. NAJSTARSZE UBRANIA Z PODHALA. Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego, ul. Krupówki 10
- ZAMOYSCY – SPICHLERZ WARTOŚCI. Spichlerz w Kuźnicach, poniżej budynku Dyrekcji TPN (do końca roku)
- MŁODE ZAKOPANE 2024. Pierwszy przegląd sztuki współczesnej. Galeria Stacja Kultura Zakopane - Zakopiańskie Centrum Kultury, ul. Chramcówki 35
- FUNDATOR - HRABIA WŁADYSŁAW ZAMOYSKI. Zakopiańskie Centrum Kultury - Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41
- W BLISKOŚCI. KOSMOS – trzecia wystawa z cyklu "Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego". Galeria Władysława Hasiora (Oddz. M. Tatrzańskiego), ul. Jagiellońska 18b
- PIERWSZE RZECZY - wystawa z cyklu "Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego". Galeria Sztuki w willi Oksza (Oddz. M. Tatrzańskiego), ul. Zamoyskiego 25
- KLIMATY STANISŁAWA GAŁKA - obrazy z kolekcji prywatnej. Willa Czerwony Dwór - Centrum Kultury Rodzimej, ul. Kasprusie 27
Aktualne wydarzenia kulturalne całego tygodnia znajdziecie w bieżącym papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego – Informator kulturalny strony 20-21.
an
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408 -
SPRZEDAŻ | budowlane
SPRZEDAM TANIO- DRZWI PENSJONATOWE, KOMPLETNE. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ NOWE KOMFORTOWE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU - DWA POKOJE + SALON. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ KOMFORTOWE MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408 -
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ W KOŚCIELISKU! PRACA STAŁA: RECEPCJA, MARKETING, PRACE BIUROWE. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIE DOM W ZAKOPANEM (z pokojami pod wynajem). 400 m2. 797 282 569. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia LOKALE pod biura i inne usługi. Zakopane centrum. 508 964 669. -
MOTORYZACJA | kupno
SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
PRACA | dam
Cukiernia Samanta poszukuje osób na stanowisko SPRZEDAWCA BARISTA. Praca w naszych cukierniach przy ul. Słoneczna 1, Krupówki 4a i Kasprusie 34 w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem tel. 604 243 723. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW GOLV VII, 2.0D, 4x4, 2014r. 732 810 638. -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Sprzedam SZCZENIAKI YORKI 7-tygodniowe. 787 093 324. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia MAŁE MIESZKANIE (kuchnia, pokój + pokój letni, łazienka), umeblowane. Dom prywatny w Nowym Targu. 505 678 059. -
PRACA | dam
Przyjmę do pracy w pensjonacie dziewczynę dyspozycyjną, uczciwą, umiejącą pracować w zespole Praca na stałe bez zamieszkania w Zakopanem w centrum. Stanowisko sprzątanie/recepcja wydanie/odebranie kluczy W większości zmiana nocna. 505715741
Tel.: 505715741 -
PRACA | dam
Restauracja w Zakopanem zatrudni na stanowiska: POMOC KUCHENNA, ZMYWAK, PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ, OBIERANIE WARZYW. Informacje: 608 495 125. -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Przyjmę małego PIESKA z krótką sierścią. 603 514 316. -
SPRZEDAŻ | różne
NAMIOTY HANDLOWE UŻYWANE 4,5x3 m - 1000 zł., 3x3m - 800 zł., 4x2,8m - 900 zł. 603 514 316. -
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122 -
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122. -
USŁUGI | budowlane
TYNKI, WYLEWKI MASZYNOWE ZACIERANE POD MALOWANIE, WYSUSZENIE BUDYNKU W CENIE. 787 485 507. -
KUPNO
SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912. -
PRACA | dam
Zatrudnimy REZYDENTA do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200. i przesłanie CV na adres. m.koszarek@gorskagrupa.pl -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ WIDOKOWĄ 20 AR. 505 429 375. -
SPRZEDAŻ | budowlane
DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
PRACA | dam
Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM, KOŚCIELISKU I NA CYRHLI - 607 506 428. -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO OPAŁOWE KOMINKOWE BUK I ŚWIERK. DOWÓZ DO KLIENTA. 608 690 989, 608 691 133. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, FLIZOWANIE, MALOWANIE, WYKOŃCZENIA BUDYNKÓW od A do Z. 607 572 312. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.