2024-10-04 18:00:35
Bukowina Tatrzańska
Teatrownicy z Bukowiny świętują sto lat
Już piąte pokolenie gra na bukowiańskiej scenie. Ich talenty i pasja dają podziw publiczności, zadziwiają profesjonalnych aktorów.
To juz 100 roków jako tu na dziedzinie, na bukowiańskik wiyrchak teatr momy. Ludowy, amatorski, regionalny, nas góralski!" - pisze Bartłomiej Koszarek, obecny opiekun Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka i wieloletni aktor.
Wszystko zaczęło się na przełomie 1923 i 1924 r., kiedy z inicjatywy małżeństwa nauczycieli Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów powstała w szkole grupa teatralna. Najpierw należały do niej dzieci i młodzież, z czasem dołączyli dorośli - rodzice uczniów, a nawet letnicy. Scena powstała w największej z klas. Grano głównie sztuki pisane gwarą - m.in. Wojciecha Brzegi i Feliksa Gwiżdża. Przedstawienia przygotowywała i reżyserowała Michalina Ćwiżewiczowa. Gdy w 1932 r. stanął Dom Ludowy we wsi, tam przeniósł się też teatr, którego sława szybko przekroczyła nie tylko granice wsi, ale i Podhala. Już przed wojną bukowiańscy teatrownicy występowali na Śląsku.
Nowa rzeczywistość, zapał ten sam
Po przerwie spowodowanej wojną, już pod koniec 1945 r. bukowiańscy aktorzy wystawili „Narzeczoną z Podhala”. Z przedstawieniami docierali na Górny i Dolny Śląsk, a także na Wybrzeże, gdzie w 1946 roku wystawili sztukę Franciszka Domnika „Ojcowizna”, wyreżyserowaną przez Stanisławę Pielawską. Sztuka nie spodobała się cenzurze, która zabroniła wystawiania spektaklu. Po niewielkiej przeróbce Jana Łapki, sztuka pod nowym tytułem „Gazdówka" powróciła na scenę w 1972 r.
Ważnym rokiem był 1960, kiedy kierownictwo nad Domem Ludowym i nad zespołem teatralnym objął Józef Pitorak, który sam pisał i reżyserował sztuki teatralne o góralskim świecie, lokalnych obyczajach, dylematach i radościach. Przez lata jego sztuki "Portki", „Zatraceniec” czy „Wesele góralskie” cieszyły się dużym powodzeniem i grane były nie tylko przez bukowiańskich aktorów, ale także inne ludowe teatry na Podhalu.
Zatraceniec w Teatrze Telewizji
8 stycznia 1961 roku „Zatraceniec” Józefa Pitoraka został sfilmowany w Ośrodku Telewizyjnym w Łodzi i zaprezentowany w Teatrze Telewizji przez Adama Hanuszkiewicza. Do dziś nagranie to jest poszukiwane przez szefostwo Bukowiańskiego Centrum Kultury, niestety kaseta przepadła w czeluściach archiwów telewizyjnych.
W 1963 r. „Zatraceniec” otrzymał nagrodę Zarządu Głównego Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego w Warszawie za wybitne treści profilaktyczno-edukacyjne, a 17 lutego 1969 roku sztukę wystawiono w Teatrze Starym w Krakowie.
Jak Fredro i Molier trafili pod góralskie strzechy
Kolejnym etapem w teatrze było pojawienie się Jana Gutta Mostowego, który w 1996 r. (za szefostwa Zygmunta Kuchty) zaadaptował utwór Aleksandra Fredry "Gwałtu, rety, co się dzieje". Nie tylko przełożył komedię na gwarę góralską, ale przeniósł akcję na Podhale i do góralskich realiów. Był to strzał w dziesiątkę. Sztuka zachwyciła publiczność i jurorów.
Wkrótce także inne komedie Fredry, a także Moliera zostały zaadaptowane przez Ujka Mostowego i znalazły się w repertuarze bukowiańskiego teatru.
Od lat 70. ubiegłego wieku do 2009 roku teatr wystawiał swoje przedstawienia głównie w czasie Góralskiego Karnawału i Sabałowych Bajań. Brał też udział w sejmikach teatralnych w Bobowej, Nowym Sączu, Czarnym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej i Tarnogrodzie.
Siemion, Holoubek i Dymna na widowni
Od 2009 r. w Bukowinie Tatrzańskiej pojawiły się sezony teatralne. W trakcie ferii zimowych i wakacji, a także w okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku czy świąt majowych sztuki wystawiane są w Domu Ludowym w każdą środę. Widzami są zarówno górale jak i turyści. Spektakle bukowian obejrzeli m.in. Wojciech Siemion, Gustaw Holoubek, Magdalena Zawadzka i Anna Dymna, a w ostatnich latach - Michał Żebrowski czy Stanisław Jaskułka.
Dziś Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej ma w repertuarze kilka sztuk. Prezentuje adaptacje sztuk Moliera - „Lykorz mimo włosnyj woli”, „Skąpiec” i „Chory z urojenia”, Fredry - „Baby i dezerterzy” (czyli „Damy i huzary”), „Gwołtu, co sie nie robi” i „Zemsta”, a ponadto „Portki”, „Zatraceńca” i „Zielone obycaje” Józefa Pitoraka oraz sztukę Ryszarda Latki „Tato, tato, sprawa sie rypła”. Zupełnie innym eksperymentem, ale również zakończonym sukcesem były przedstawienia lalkowe - „O Kubiku z Cornego Dunajca” i „Tatrzańska baśń”, którymi zainteresował góralskich aktorów Bernard Popko.
Gwołtu, co sie nie robi
Od 2009 roku grupa teatralna działa pod opieką Bartłomieja Koszarka, etnologa, multiinstrumentalisty, aktora amatora, a zarazem prezesa Spółdzielni Kulturalno-Oświatowej Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej.
Bartłomiej Koszarek zaczął grać na deskach Domu Ludowego w 1996 r., choć wcześniej wielokrotnie oglądał tu spektakle. Zadebiutował rolą młodego chłopaka - zalotnika i buntownika - w pierwszej sztuce zaadaptowanej przez Ujka Mostowego - "Gwołtu, co sie nie robi".
Doskonale pamięta próbę generalną, na którą przyszedł Jan Gutt Mostowy. - Strasznie nam wtedy ta gra nie szła, nic się nie kleiło. Ujek Mostowy chyba był załamany, powiedział nam tylko, że nie będzie miał pretensji i się nie pogniewa jak nie wystąpimy na Przepatrzowinach Teatralnych w Czarnym Dunajcu, do których się przygotowywaliśmy - wspomina Bartłomiej Koszarek. Na szczęście podczas przeglądu bukowianie spisali się na medal. - Aplauz był wielki, jury zachwycone, a Ujek Mostowy każdego z radości wyściskał - opowiada dzisiejszy kierownik zespołu. - To mu dało wiatru w żagle, wziął się za następne przeróbki sztuk Fredry i Moliera - dodaje.
Bukowiański fenomen
I tak ten teatralny fenomen trwa w Bukowinie Tatrzańskiej od stu lat. Są rodziny, w którym aktorami jest już piąte pokolenie. W „Ojcowiźnie", sztuce, którą teatr przypomni podczas urodzinowych obchodów, na scenie pojawią się trzy pokolenia rodziny Rozmusów. Teatralnego bakcyla mają już w genach Chowańcowie Suchowiany i Surówki, Kuchtowie, Bieńkowie czy Stachoniowie.
- Nasz teatr to dla wielu rodowa tradycja, dzieci tę pasję i talent wypijają z mlekiem matki - śmieje się Bartłomiej Koszarek. - Gra na scenie była od początku nie tyko wielką frajdą i przyjemnością, ale wręcz teatroterapią po dniach ciężkiej pracy - tak tłumaczy niesłabnącą od stu lat pasję, z jaką grają bukowianie. Próby i występy pozwalają zostawić codzienne obowiązki i wejść w zupełnie inny świat.
18.00 Projekcja archiwalnego filmu pt.: „Podhalańskie wesele” wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Warszawie 1958 r., scenariusz Józef Pitorak i Włodzimierz Borowik, reżyseria Włodzimierz Borowik
(Sala teatralna Domu Ludowego)
18.30 Otwarcie wystawy fotograficznej „Bukowiański Teatr dawniej i dziś”
(Świetlica Domu Ludowego)
19.00 Premiera sztuki teatralnej „Ojcowizna” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej
(Sala teatralna Domu Ludowego)
6 października (niedziela)
11.00 Uroczysta Msza Święta
(Kościół parafialny pw. NSPJ w Bukowinie Tatrzańskiej)
12.15 Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów oraz Józefa Pitoraka
(Cmentarz parafialny)
-
PRACA | dam
Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 602 534 193. -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Dwa KONIE 8.500 zł/szt. 790 759 407. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3 i odpad tartaczny 130zł/m3. 790 759 407. -
SPRZEDAŻ | budowlane
WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494. -
PRACA | dam
Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl -
PRACA | dam
Zlecę SZYCIE NARZUT z kawałków skór włoskich, kożuchowych. Dzwonić tylko z doświadczeniem. 504 636 921. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494. -
PRACA | dam
POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555 -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam ROWER DZIECIĘCY 24" koła. 603 750 117. -
PRACA | dam
PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709 -
PRACA | dam
Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 25 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem, tel. 503-723-789 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
PRACA | dam
NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955 -
USŁUGI | budowlane
HYDRAULIK - 660 404 104. -
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958. -
USŁUGI | budowlane
PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398. -
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244 -
PRACA | dam
Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
Tel.: 500160574 -
PRACA | dam
PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
Tel.: 609820250 -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
PRACA | dam
Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305 -
PRACA | dam
POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044 -
PRACA | dam
GALERIA CREO MAZUR ZAKOPANE ZATRUDNI STUDENTKĘ/UCZNIA (Z UBEZPIECZENIEM) DO SPRZEDAŻY BIŻUTERII - elastyczny grafik+ premie! CV prosimy o wysyłanie na maila: gcreocv@gmail.com, bądź zapraszamy osobiście do salonu "Złoto Srebro" ul. Kościuszki 10, Zakopane
E-mail: gcreocv@gmail.com -
PRACA | dam
POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355. -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
Tel.: 600 -
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.