Reklama

2025-03-24 21:00:25

Tatry

Tu mieszkał książę, który sprowadził w Tatry bizony (WIDEO)

W tym zameczku mieszkał książę Christian Hohenlohe, który sprowadził w Tatry bizony, upolował 1000 kozic i chciał nam odebrać Morskie Oko.

Przed zachodem słońca podglądaliśmy Lodowy Szczyt z okolic Tatrzańskiej Jaworzyny, kilka kilometrów za granicą na Łysej Polanie. Lodowy (2628 metrów n. p. m.) jest trzecim najwyższym samodzielnym szczytem w Tatrach. Wielu uważa, że najpiękniejszym. Jego charakterystyczna sylwetka jest łatwo rozpoznawalna. Te widoki podziwialiśmy sprzed zameczku myśliwskiego księcia Hohenlohe, który przed laty kupił część Tatr, prowadził tu polowania i toczył z hrabią Władysławem Zamoyskim przegrany spór o Morskie Oko. Pałacyk można zwiedzać w każdy czwartek. Obok znajduje się hotel, który przed laty służył spotkaniom najwyższych partyjnych dygnitarzy.

Książę zmarł 99 lat temu i razem z wybranką losu, Polką Otylią Lubraniec Dąmbską spoczywa na cmentarzu przy pobliski kościele. Spędził z nią dużą część życia. Najpierw wydał ją za grafa Dąmbskiego, a później zabrał do Jaworzyny Tatrzańskiej.


Tu przypominamy tekst o księciu:

Książę, co się bizonom nie kłaniał Jego przodkowie w krzyżackich płaszczach podbijali polskie ziemie, książę Christian Hohenlohe kupił połowę Tatr, a Morskie Oko chciał zawłaszczyć na drodze sądowej.

To z pewnością jedna z najbardziej barwnych, ale i najmniej znanych postaci związanych z Tatrami. Zasłynął urządzaniem wielkich polowań, zabiciem tysiąca kozic, sprowadzeniem do swojego zwierzyńca w Tatrach bizonów i wapiti. Na jego pogrzeb w maju 1926 roku przyszły jednak setki okolicznych mieszkańców, bo w tych ciężkich czasach dawał chłopom pracę i dobrze ich traktował.
Dziś trudno jednoznacznie oceniać księcia Christiana Hohenlohe. Trudno, bo i czasy były zupełnie inne. Z jednej strony jego myśliwska działalność doprowadziła do zgładzenia setek zwierząt, z drugiej zamknięcie przez niego części tatrzańskich włości dla prywatnych celów skutkuje do tej pory małą liczbą szlaków i turystów w tym rejonie Tatr.
Właściciel połowy Tatr
Ale zacznijmy od początku. Christian Craft Hohenlohe-öhringen urodził się w 1848 roku w czasach Wojny Ludów w Europie. Był w prostej linii potomkiem krzyżackiego rodu, księciem, generałem, politykiem, właścicielem rozległych włości na Dolnym, Górnym Śląsku i na Węgrzech. To wszystko stawiało go w pierwszym szeregu najbogatszych niemieckich szlachciców, a i najbardziej wpływowych politycznie osób na przełomie XIX i XX wieku.

W 1879 roku za pół miliona złotych kupił dawne dobra węgierskiej rodziny  Palocsayów, w sumie 10 tysięcy hektarów terenów w Tatrach, i dokupywał kolejne. Jego tatrzańskie posiadłości sięgały od miejscowości Wyżnie Hagi, przez Mięguszowiecką, Batyżowiecką, Stwolską Dolinę po Tatry Bielskie i okolice Tatrzańskiej Jaworzyny. Ten wielki majątek służył księciu nie tylko do uprawiania leśnej gospodarki, ale przede wszystkim zaspakajania swojej największej pasji, czyli myślistwa.

Po zakupie tatrzańskich posiadłości księciu brakowało tylko siedziby z prawdziwego zdarzenia. Na jego zamówienie zaprojektował ją architekt Jean Leindecker. Zameczek myśliwski księcia Hohenlohe stanął powyżej Tatrzańskiej Jaworzyny, w miejscu, skąd rozciąga się wspaniały widok na Tatry Bielskie i Wysokie. Tak jak nad całą panoramą góruje Lodowy Szczyt, tak zameczek księcia górował nad okolicą i z tego miejsca książę mógł doglądać swoich włości.
Bizony, wapiti i koziorożce
Część terenu ogrodził. Zresztą resztki tego ogrodzenia pozostały do dziś, szczególnie w niedostępnych dla turystów Tatrach Bielskich. Do swojego zwierzyńca sprowadzał osobniki z całego świata - jelenie z Kaukazu, bizony i wapiti z Ameryki. Do tej pory nie wiadomo, czy w żyłach części tatrzańskich jeleni nie płynie amerykańska lub kaukaska krew. Najwyższe pogłowie ten zwierzyniec osiągnął w 1912 roku. Wtedy miał on liczyć 600 kozic, ponad 1000 jeleni, 150 koziorożców, 21 bizonów i 30 niedźwiedzi.
Polowanie księcia, który do zameczku zapraszał przedstawicieli swojej rodziny czy innych książęcych rodów, stały się głośne w całej niemal Europie. Książę Christian zasłynął tym, że w miejscu, w którym zabił tysięczną kozicę, postawił skalny postument dokumentujący to wydarzenie. Na nim widniał napis: "Najjaśniejszy Książę Christian Kraft Hohenlohe dnia 5ego Septembra 1924 zastrzelił w tym miejscu tysiącznego capa". Do dziś ściany jego zameczku zdobią setki poroży kozic, jeleni, łosi, jest wypchany niedźwiedź. Na części czaszek można odnaleźć pieczątki księcia razem z datą ustrzelenia rogacza.

Patrząc z dzisiejszej perspektywy, z jednej strony taka działalność nie miała wiele wspólnego z ochroną przyrody, z drugiej, ogradzając duży teren w Tatrach, Hohenlohe zwalczał turystów i początkowo nie pozwalał na wytyczenie szlaków turystycznych. Dopiero po głośnych protestach, w które zaangażowały się węgierskie władze, zgodził się na poprowadzenie trzech zaledwie szlaków - na Przełęcz pod Kopą, w Dolinie Jaworowej i Białej Wody. Szlaki te do dziś są jedynymi na tym terenie.

Całego jego zwierzyńca strzegło wielu strażników, również sprowadzanych z Tyrolu chłopów - jegrów. Aby na przykład polscy turyści czy badacze mogli spenetrować włości księcia, potrzebne było zezwolenie, częściej jednak po prostu robili to na własną rękę, unikając spotkania ze strażnikami.
Spór o Morskie Oko
Ponieważ apetyt rośnie w miarę jedzenia, również księciu Hohenlohe nie wystarczał jego wielki tatrzański majątek. Zamarzyło mu się przejęcie Morskiego Oka. Pchnęła go do tego również transakcja zakupu przez hrabiego Władysława Zamoyskiego dawnych własności Homolacsów w Dolinie Rybiego Potoku. Ta transakcja zaostrzyła spór o Morskie Oko. Rozpoczęła się swego rodzaju wojna podjazdowa. Wykorzystując asystę węgierskich żandarmów, Hohenlohe najeżdżał galicyjskie tereny, próbował tam prowadzić wyręb drzewa, polowania. Niszczył mostki, nie pozwalał na dostęp Polaków do największego tatrzańskiego jeziora. Zamoyski musiał bronić swoich posiadłości, a sprawa ostatecznie trafiła przed Międzynarodowy Sąd Rozjemczy w Grazu. Tam rozstrzygnięto słynny spór o Morskie Oko i granicę w Tatrach. Wydany 13 września 1902 roku wyrok przyznał Galicji niemal wszystkie sporne ziemie i ustalił granicę obowiązującą do dziś.

Książę Hohenlohe nie ustępował. Nie podważał już przynależności spornego terenu do Galicji, ale wytoczył Zamoyskiemu cywilny proces o sporne tereny. Proces zakończył się porażką księcia, którą przypieczętował ostateczny wyrok wydany w 1909 roku przez Najwyższy Trybunał Kasacyjny w Wiedniu. 

Zamek księcia, tak jak całe jego włości, po śmierci przeszedł w ręce jego bratanka, księcia Augusta Hohenlohe, który w 1936 roku sprzedał dobra państwu czechosłowackiemu.
Polska wybranka serca
Po II wojnie zameczek objęły w posiadanie ówczesne władze. Obok niego w latach 70. postawiono luksusowy hotel dla partyjnych dygnitarzy, w którym organizowano spotkania na "najwyższym szczeblu", a w jego okolicach także polowania.

Teraz zameczek jest własnością kancelarii prezydenta Słowacji. Kilka lat temu został on wyremontowany i raz w tygodniu, w czwartki, jest otwarty dla zwiedzających. Chociaż miłośnicy przyrody nie poczują się tam zbyt komfortowo - ze ścian straszą setki poroży, to jednak warto odwiedzić to miejsce i przenieść się na pół godziny w czasy księcia Hohenlohe, który wielkim myśliwym był.

Książę w swoim zameczku nie żył oczywiście sam. Całe dorosłe życie spędził z polską artystką Otylią Lubraniec Dąmbską. Najpierw wydał ją za grafa Dąmbskiego, a później zabrał do Jaworzyny Tatrzańskiej. Była ona przez okolicznych chłopów uważana za wielką dobrodziejkę, bo w myśl powiedzenia, "gdzie diabeł nie może, tam babę pośle" za jej pośrednictwem mogli u księcia załatwić wiele spraw. Otylia zmarła 4 lata przed księciem, który pochował ją przy wybudowanym przez siebie kościółku w Jaworzynie. Bo chociaż Hohenlohe był ewangelikiem, to zbudował tu katolicką świątynię. Po śmierci również spoczął na tamtejszym cmentarzu, w grobowcu razem z wybranką serca. Można powiedzieć, że do dziś podziwiają stąd razem niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju widok na Lodowy Szczyt i okoliczne lasy wciąż pełne zwierząt.

Paweł Pełka

   

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • PRACA | dam
    Wspólnota Mieszkaniowa INFINIUM - Aleje 3 Maja 5 w Zakopanem - POSZUKUJE FIRMY ŚWIADCZĄCEJ USŁUGI SPRZĄTANIA BUDYNKU (klatki schodowe, korytarze, itp.) ORAZ TERENU ZEWNĘTRZNEGO. Kontakt w sprawie zakresu do złożenia oferty tel. 889 18 91 54 - zarządca nieruchomości.
  • PRACA | dam
    Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ - 666 37 83 57.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracowników budowlanych, ekipy, podwykonawców. 601 508736.
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy Panią na pokoje. Praca całoroczna stała w małym obiekcie 40-50 osób w Zakopanym. Panie chętne, proszę o kontakt. 18 2061434 sgzakopane@interia.eu
    Tel.: 18
  • PRACA | dam
    CENTRALNY OŚRODEK SPORTU w Zakopanem zatrudni KIEROWNIKA Działu Utrzymania i Eksploatacji Kolei Linowych. Tel.: 18 263 26 59, www.bip.cos.pl, e-mail: praca.zakopane@cos.pl
  • PRACA | dam
    Przyjmę PRACOWNIKA NA SKŁAD Z DREWNEM OPAŁOWYM - Łopuszna. 501 577 105.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej do uzupełnienia zespołu poszukuje osoby na stanowisko ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Oferujemy pracę bez zamieszkania. Wymagane doświadczenie zawodowe,więcej info:. 518-259-536 www.restauracjagorska.pl email : rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518
  • PRACA | dam
    Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko: pomocnik budowlany, malarz, tynkarz, płytkarz, cieśla, zbrojarz, pracownik ogólnobudowlany .
    Tel.: 602 629 623
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE PODDASZY WEŁNĄ MINERALNĄ, ADAPTACJA PODDASZY, ZABUDOWA GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE, PANELE, MONTAŻ DRZWI, ŁAZIENKI, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2025-04-22 21:30 Znów płonęła Orawa 4 2025-04-22 21:00 Kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Rabki 2025-04-22 20:54 Silna burza niedaleko granicy. Zalane ulice i gradobicia (WIDEO) 2 2025-04-22 20:30 Funky Underground w hotelu Hyrny 2025-04-22 20:00 Nie żyje Helena Doleżuchowicz, Silna jak halny 2025-04-22 19:00 Urzędnicy apelują o zabezpieczenie pojemników na śmieci 2025-04-22 18:01 Strażacy z Ponic dostaną wymarzony wóz bojowy 2025-04-22 16:59 Zatrzymali wandala 2025-04-22 16:30 240 uczniów będzie budować startupy. Rusza projekt dla przyszłych innowatorów i przedsiębiorców 2025-04-22 16:00 Kolejny raz food trucki zaparkują na nowotarskim rynku 2 2025-04-22 15:30 Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim 1 2025-04-22 15:00 Jedno złoto i pięć brązowych krążków wywalczonych w Myślenicach 2025-04-22 14:24 Zakupy dla pupila bez wychodzenia z domu - sprawdź, co oferuje sklep zoologiczny online 2025-04-22 14:00 Góry na majówkę! Zaplanuj długi weekend i spędź go aktywnie 2025-04-22 13:00 W sobotę pogrzeb papieża i dzień żałoby narodowej 7 2025-04-22 12:40 Nad Morskim Okiem już leje. Na Krupówkach jeszcze słońce (WIDEO) 2025-04-22 12:00 Świąteczne picie nie służyło kierowcom, stracili auta i prawa jazdy 2 2025-04-22 11:19 Na razie słońce, ale mamy ostrzeżenia przed burzami 2025-04-22 10:40 Turyści dziś wyjeżdżają po świątecznym weekendzie. Wielki korek w Szaflarach 2 2025-04-22 10:00 Podpalone trawy nad Dunajcem w Nowym Targu 2 2025-04-22 09:00 Turysta próbował z Rysów zjechać na jabłuszku. Ewakuowali go ratownicy 8 2025-04-22 08:00 Utrudnienia w ruchu podczas Pieniny Ultra-Trail 2025 4 2025-04-21 21:29 Wielkanocna Babia Góra 2025-04-21 20:59 Oratorium Bachledowiańskie "Równoj Ku Górze" na Błoniach Jasnogórskich 2025-04-21 20:58 To była jedna z ostatnich audiencji 5 2025-04-21 20:19 Nowoczesna sala sportowa w Lipnicy Wielkiej 2025-04-21 19:48 Franciszek był w stałym kontakcie z góralami pracującymi w Buenos Aires 2025-04-21 19:16 Łania przyszła na świąteczny obiad (WIDEO) 2 2025-04-21 18:34 Chłopiec na deskorolce potrącony przez samochód. Na pomoc przyleciał śmigłowiec 6 2025-04-21 18:30 Ścieżka wokół Jeziora Czorsztyńskiego ciągle nie jest gotowa 2025-04-21 17:45 Módl się i... ciśnij do końca 2025-04-21 16:59 Straż Miejska na ratunek kierowcom w Szczawnicy 9 2025-04-21 16:30 Na mostku nad Grajcarkiem w Szczawnicy od lat pojawiają się kłódki miłości 2 2025-04-21 16:00 Trzy brązowe medale zdobyte w Dzierżoniowie 2025-04-21 15:00 Spotkania z kocią behawiorystką: kocie zdrowie 2025-04-21 13:59 Zawody o Wielkanocne Jajo bez śniegu, ale emocji nie brakowało (ZDJĘCIA, WIDEO) 5 2025-04-21 13:00 Zakopiański azyl Jackowskiego 1 2025-04-21 12:00 Pan Andrzej Wańkowicz szuka dawnych koleżanek i kolegów z Liceum w Nowym Targu 2025-04-21 10:05 Nie żyje papież Franciszek. Miał 88 lat 6 2025-04-21 10:00 Wulkaniczny góral 2025-04-21 09:00 Przykład idzie z gór - TPN zaprasza do Krakowa! 8 2025-04-20 21:00 ArteFakty w Muzeum: Konspiracje w eterze 2025-04-20 20:00 Świąteczne pisanki 2025-04-20 19:00 Pierwsze spotkanie Szarotek w USA. Galeria zdjeć 4 2025-04-20 18:00 Podhalanie eksplorowali kubańskie jaskinie, a brat Fidela Castro, Raul zjawił się nad Morskim Okiem. 2 2025-04-20 17:00 Radio z miłości do Oli 6 2025-04-20 16:00 Ale jaja w Rabce! Pisanki wielkanocne w Parku Zdrojowym 4 2025-04-20 15:00 Dziedziczenie majątku w USA przez rezydenta Polski - aspekty prawne i podatkowe 2025-04-20 14:14 Pożar w Jabłonce 2025-04-20 14:00 Miliony widzów podziwiały tancerza z Zakopanego
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama