Kiedyś mawiano, że Bieszczady to góry dzikie, w których możemy szukać spokoju i ciszy. Jeśli chodzi o główną ich część dawno nie jest to już prawda, bo nawet poza wakacjami bieszczadzkie połoniny zapełniają się turystami.
Zupełnie inaczej jest w położonym w pół drogi z Podhala w Bieszczady Beskidzie Niskim. Środkową część tego pasma zajmuje Magurski Park Narodowy. Najpiękniejsze są tu doliny, z cudownymi łąkami, bo na szczytach nie ma co szukać rozległych panoram - są one zalesione.
Poza Magurskim Parkiem można wędrować poza szlakami, trzeba tylko uważać, aby nie zatracić się w czasie i przestrzeni, nie zagubić w wielości ścieżek, dolin i grzbietów. Co kilka kilometrów napotkamy piękne cerkwie, a ich wnętrze - jak tej w miejscowości Kwiatoń - zapiera dech w piersiach. Jadąc wiejską drogą przeleci nad tobą myszołów, a za chwilę drogę przebiegnie stado saren.
To jednak również góry bardzo doświadczone przez historię. W czasie I wojny światowej na zboczach toczyła się jedna z ważniejszych batalii I wojny światowej. Naprzeciwko siebie stały armie austro-węgierska i niemiecka oraz rosyjska. W ich szeregach wielu było Polaków. Na licznych wojennych cmentarzach można dziś odnaleźć także groby naszych rodaków. A na tym znajdującym się na Przełęczy Małastowskiej pochowany jest żołnierz o podhalańskim nazwisku - Stefan Bachleda.
Nie tylko I wojna światowa odbiła swoje historyczne piętno na Beskidzie Niskim. Również czasy powojenne były burzliwe - z wysiedleńczą akcją Wisła, w czasie której zamieszkujący ten teren Łemkowie tracili swoje domy.
Po latach są tacy, którzy wrócili. Nazwy miejscowości pisane są wciąż dwoma alfabetami, a na cmentarzach leżą koło siebie Łemkowie i Polacy.
Beskid Niski to góry magiczne i wciąż nieodkryte i - miejmy nadzieję - że takie właśnie zostaną.
p
majachogori
2019-05-01 14:59:23
Dzikie, piękne, puste i zamglone i te bezkresne cmentarze, choć czas wojen dawno się już skończył.
Żaba z gór
2019-04-30 16:47:23
Renata, to Kwiatoń ????
Lubię ciszę
2019-04-28 18:20:55
Z tego co widać na zdjęciach- miejsce ciekawe nie tylko dla pasjonatów historii, ale również dla osób łaknących odpoczynku.
Ładnie to zostało ujęte w tekście: trzeba uważać, by nie zatracić się w czasie i przestrzeni :)
Renata
2019-04-28 17:57:10
Piękne, magiczne zdjęcia. Gratuluję. Co to za cerkiew lub kościółek na zdj. 18 ? Piękny Ikonostas. ????
samorodek
2019-04-28 17:48:06
To lepiej o tym nie piszcie, bo nie będzie już takich dzikich gór
Rosz
2019-04-28 17:08:37
Cudowne klimaty
vika
2019-04-28 14:47:47
No faktycznie - piękne i ciekawe. Warto będzie tam zajrzeć.