- Przekazujemy bieżące podsumowanie dotyczące działań ratowniczych w związku z wczorajszą tragedią w Tatrach - informuje Joanna Paździo, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego - Od początku zdarzenia kierownictwo MSWiA było w kontakcie z podległymi służbami i wojewodą. Na bieżąco kontaktowaliśmy się też z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, diagnozując ewentualne potrzeby dotyczące zaangażowania dodatkowych sił i środków
Groźna burza przetoczyła się nad Zakopanem godz.13.15. W rejonie Giewontu odnotowano bardzo silne wyładowania. -W wyniku uderzeń piorunów poszkodowanych zostało ok. 100 osób, w tym niestety 4 osoby śmiertelnie (dwoje dzieci) po polskiej stronie. Wszystkim poszkodowanym po ewakuacji udzielono pomocy medycznej - podkreśla Joanna Paździo. Rannych przewieziono do szpitali w Zakopanem, Nowym Targu, Krakowie, Myślenicach, Suchej Beskidzkiej. W akcji ratowniczej brały udział siły TOPR-u, w tym śmigłowiec, 4 śmigłowce LPR; 12 karetek ZRM. Do tego siły i środki PSP: 23 zastępy/81 ratowników. Strażacy ewakuowali poszkodowanych - transportowali ich do zespołów ratownictwa medycznego i udzielali pierwszej pomocy; działali w miejscach, w których był możliwy dojazd samochodami i quadami; przy szpitalu powiatowym w Zakopanem rozstawiono ogrzewany namiot pneumatyczny.
Do działań zaangażowanych zostało ok. 140 policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, a także Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i ościennych powiatów. Do akcji ratunkowej został włączony policyjny śmigłowiec Black Hawk, który aktualnie stacjonuje w Zakopanem, pozostając w pełnej gotowości do pomocy innym służbom ratowniczym.
Zasadnicze działania sił ratowniczych zakończono ok. godz. 20. Dziś będę one kontynuowane.
Hospitalizowanych zostało 56 osób. Cyfry te się wciąż zmieniają, ale obecnie 34 osoby przebywają nadal w szpitalach. Szpital im. Rydygiera w Krakowie: 4, Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu: 3, CUMRiK: 5, Szpital Wojskowy: 1, Sucha Beskidzka: 1, Nowy Targ: 15, Zakopane: 5. - Ich obrażenia są zróżnicowane, od urazów np. czaszkowych przez oparzenia po urazy wielonarządowe - informuje rzecznik wojewody.
Pomoc jest niesiona zarówno poszkodowanym, jak i ich rodzinom. Została uruchomiona specjalna infolinia pod numerami telefonów (18) 201 71 00 i (18) 202 39 14, na którą można zadzwonić w sprawie osób poszkodowanych. - Pod tymi numerami telefonu można otrzymać też pomoc psychologiczną. Wsparcie psychologiczne można też uzyskać w szpitalu w Zakopanem - zapewnia rzecznik wojewody.
Wojewoda małopolski Piotr Ćwik przekazuje wyrazy głębokiego współczucia osobom, które w tej tragedii straciły swoich bliskich.
rav
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.