Reklama

2021-05-27 10:00:50

Reklama

Warto się tam wybrać

Jak otworzą granicę, wybierzcie się nad Łomnicki Staw

Dokładnie 300 lat temu bracia Buchholtzowie z Kieżmarku: 20-letni Jerzy i 12-letni Jakub doszli do Łomnickiego Stawu i wyryli na pobliskiej skale swoje imiona. Jest to pierwsze udokumentowane dojście do tego stawu. Obecnie rejon ten odwiedza nieraz kilka tysięcy osób dziennie.

Skalnaté pleso – w polskiej literaturze Łomnicki Staw – jest to nazwa zarówno stawku polodowcowego, jak i miejsce, gdzie można dojechać kolejką linowo-gondolową. Dzięki dużej zdolności przewozowej (900 osób/godz.) rejon Łomnickiego Stawu jest obok Siodełka najliczniej odwiedzanym miejscem w Tatrach Słowackich.

Łomnicki Staw to rejon atrakcyjny, gdyż oferuje zarówno krótki i łatwy spacer wokół stawu, a także w kierunku obserwatorium astronomicznego lub Kamiennej chaty, jak i ułatwia wyruszenie na dłuższe tury Magistralą Tatrzańską do sąsiednich dolin. Można też wyjechać na Łomnicką Przełęcz kolejką krzesełkową, a stamtąd podejść jeszcze szlakiem na Wielką Łomnicką Basztę (2215 m) i z tej wysokości podziwiać widoki na Sławkowski Szczyt, Pośrednią Grań i Dolinę Małej Zimnej Wody. Kupując bilet w przedsprzedaży, można też wyjechać kolejką linowo-wagonikową na Łomnice (2634 m). Jazda wagonikiem nad 200-metrową przepaścią dostarcza niezapomnianych wrażeń, a 40-minutowy pobyt na tym szczycie może okazać się za krótki, by wszystko zobaczyć i napić się jeszcze kawy lub herbaty w kawiarence „Ded”. Nic więc dziwnego, że w Tatrzańskiej Łomnicy po bilety do kolejki ustawiają się w tych dniach tłumy. Ścieżka dydaktyczna przy Łomnickim Stawie, którą trzy lata temu przygotowały: SZOPK Vysoké Tatry, šL TANAP, Tatrzańskie Koleje Linowe oraz Instytut Astronomiczny Słowackiej Akademii Nauk, jest krótka. Spośród 10 tablic trzy znajdują się nad Łomnickim Stawem, umocowane na granitowych głazach, jedna – przed obserwatorium astronomicznym, cztery na placu koło stacji kolejki linowej, jedna na ścianie budynku w pobliżu kasy biletowej, a ta z numerem pierwszym, na której jest mapka usytuowania wszystkich tablic, znajduje się w hallu budynku przy wejściu do restauracji. Przejście trasy według numeracji tablic jest orientacyjnie trochę skomplikowane.

Kolejki linowe
W rejonie masywu Łomnicy znajdują się trzy kolejki będące w gestii TLD: gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy przez Start do Łomnickiego Stawu, wagonikowa z Łomnickiego Stawu na Łomnice oraz krzesełkowa z Łomnickiego Stawu na Łomnicką Przełęcz. Stoją jeszcze na dolnym odcinku trasy stare podpory kolejki wagonikowej, którą oddano do użytku w grudniu 1937 roku. Trzy lata później można już było wyjechać na Łomnicę. Wagonik na górnym odcinku był od tego czasu kilkakrotnie wymieniany, natomiast na dolnym odcinku jazdy pasażerskie zakończono kilkanaście lat temu. Na tej samej trasie, na której teraz kursuje kolejka gondolowa, istniała od 1974 roku kolej kabinowa. W połowie lat 90. rozebrano ją, postawiono niższe podpory i zainstalowano nowy typ kolejki kabinowej – firmy austriackiej. Parametry techniczne kolejek podane są na tablicy 4. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu: długość 3682 metry, deniwelacja 870 metrów, nachylenie 32 do 56%, 108 kabin 4-osobowych, prędkość jazdy 5 m/sek., zdolność przewozowa 900 osób/godz., może kursować przy wietrze do 16 m/sek. Z Łomnickiego Stawu na Łomnicę: długość 1868 metrów, deniwelacja 864 metry, nachylenie 52 do 92%, wagonik 15-osobowy, prędkość jazdy 4,1 m/sek., zdolność przewozowa 58 osób/godz., może kursować przy wietrze do 18 m/sek. Informacja o kolejce krzesełkowej na Łomnicką Przełęcz jest na tablicy 3. Długość 1138 metrów, deniwelacja 409 metrów, 114 krzesełek 2-osobowych, prędkość jazdy latem, 1,5 m/sek., zdolność przewozowa 540 osób/godz. Na kolej tę można kupić bilety tylko dwustronne, w cenie 150 SK, młodzież i seniorzy 120 SK, dzieci 100 SK. Na przełęcz nie ma szlaku turystycznego. Również na Łomnice jest tylko bilet dwustronny, gdyż na ten szczyt nie ma szlaku turystycznego. Bilet kosztuje 600 SK, seniorzy i młodzież płacą 480 SK, dzieci – 420 SK. Pieszo można wejść na Łomnicę tylko z przewodnikiem wysokogórskim, posiadającym licencje UIAGM. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu można kupić bilety: tylko w górę w cenie 240 SK, 190 SK, 170 SK, tylko w dół: 190 SK, 150 SK, 130 SK lub tam i z powrotem: 390 SK, 310 SK, 270 SK. Bilety na te trzy kolejki są do nabycia w kasach w Tatrzańskiej Łomnicy i w budynku kolejki przy Łomnickim Stawie. Na wyjazd na szczyt Łomnicy można wykupić bilet w przedsprzedaży, z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Łomnicki Staw
Położony na wysokości 1751 metrów jest stawkiem pochodzenia polodowcowego, w płytkim zagłębieniu morenowym. Woda dopływa do niego pod blokami skalnymi z Lejkowego Kotła, z topniejącego śniegu i opadów. Wielkość powierzchni stawku jest zmienna, w zależności od zasilania. Przy wypełnieniu po brzegi powierzchnia wynosi ponad 0,5 ha, maksymalna głębokość – 4,5 metra, a objętość wody to 2800 m sześciennych. Można go obejść dookoła w ciągu kilkunastu minut. Wyżej położone – Lejkowy Stawek i Łomnickie Oko już zanikają. Morena, która zamyka zagłębienie, powstała u schyłku plejstocenu i jest dziełem lodowca, który w okresie swojego maksymalnego zasięgu schodził w dół do wysokości 1060 metrów. Ze stawku wypływa Łomnicki potok.

Przyroda
Masyw Łomnicy, podobnie jak większość Tatr Wysokich, zbudowana jest z granodiorytu (žula) – skały magmowej głębinowej, której wiek określany jest na 350 mln lat (tablica nr 6). U podnóży ścian skalnych i u wylotów żlebów tworzą się nadal stożki piargowe, a w rejonie Łomnickiego Stawu występują utwory morenowe – duże bloki skalne, porośnięte miejscami kosodrzewiną. Nad stawem rośnie wiele gatunków roślin, m.in. dzwonek alpejski, kuklik górski i wroniec, można też zobaczyć żabę trawną, a na stokach nieraz dostrzec kozice lub świstaka. Fotografie najpospolitszych gatunków roślin i zwierząt przedstawia tablica 5.

Obserwatorium Astronomiczne
W pobliżu budynku z dwiema kopułami jest tablica nr 8, umocowana na dużym głazie. Obserwatorium Astronomiczne zostało zbudowane w 1943 jako placówka badawcza. Znajduje się tu również stacja meteorologiczna. Od 1953 roku obserwatorium jest częścią Instytutu Astronomicznego Słowackiej Akademii Nauk, który od 1987 roku ma swoją siedzibę w Starej Leśnej. Podlegają mu również Obserwatorium Astronomiczne na Łomnicy i filia instytutu w Bratysławie. Oba obserwatoria tatrzańskie specjalizują się w badaniu korony słonecznej. Ich pracownicy wielokrotnie wyjeżdżali w różne rejony świata, by badać koronę słoneczną w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Prowadzą również regularne obserwacje takich ciał niebieskich, jak komety, asteroidy i meteory. Mogą się pochwalić odkryciem 18 nowych komet i opracowaniem teorii ich rozwoju, odkryciem roju meteorów Ursid, opracowaniem atlasu gwiazd, z którego korzystają astronomowie całego świata. Badają również gwiazdy zmienne i podwójne oraz utrzymują kontakty z obserwatoriami w różnych częściach świata.

Trasy narciarskie
Chociaż mamy teraz pełnię lata, to trudno nie wspomnieć o narciarstwie, gdyż rejon Łomnicy był po II wojnie światowej największym ośrodkiem narciarskim w Tatrach Słowackich, chociaż w ostatnich 20 latach stracił nieco na znaczeniu. Trudna, ale wąska trasa zjazdowa utraciła homologację FIS, nie była dośnieżana, a naturalne zaśnieżenie jej dolnego odcinka było małe. Teraz ma się to zmienić. W tym roku ruszyły prace na dużą skalę. Na odcinku, na którym silny wiatr wyłamał las w listopadzie 2004 roku, powstaje kilka szerokich tras zjazdowych. Poniżej stacji „Start” spycharki wyrównują teren i kładzione są rury do sztucznego dośnieżania stoków. Powyżej „Startu” wycięto szeroką przecinkę w lesie, prawie do jego górnej granicy, gdzie budowana będzie nowa kolej. Powstają wykopy pod słupy podpór. Rozmiar tych prac można zobaczyć, jadąc kolejką gondolową. Ma tu powstać nowoczesny duży ośrodek narciarski, a szeroka trasa z Przełęczy Łomnickiej do Tatrzańskiej Łomnicy będzie w dolnym odcinku dośnieżana i pozwoli na organizowanie zawodów w konkurencjach alpejskich rangi światowej.

Informacje praktyczne
Z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy przez Łysą Polanę i Tatrzańską Kotlinę jest około 50 km. Można dojechać transportem własnym lub autobusem, odjeżdżającym z Zakopanego do Popradu o godz. 7.20. Bilet kosztuje 14 zł. Z powrotem do Łysej Polany można dojechać autobusem słowackim za 56 SK, a potem busem za 8 zł do Zakopanego.

Tekst i fot.: Apoloniusz Rajwa
Tygodnik Podhalański 2008 rok 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
komisarz Alex 2021-05-27 22:22:50
Byłem w czasie kiedy było na granicach UE więcej wolności niż teraz. Było ale się skończyła. Wejdą w życie paszporty i to nie jeden a myślą o trzech rodzajach. O dodatkowych testach nie wspomnę. I skończyła się dla prostego ludu wolność z tego został tylko swobodny przepływ towarów i flaga z gwiazdkami.
niedzielny turysta 2021-05-27 15:54:53
Po tej stronie Tatr polecam Smreczyński.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ KRÓTKIE TERMINY GWARANCJA NA WYKONANE ROBOTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane - DOM na ulicy Grunwaldzkiej. 660 797 241
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Działka pow. 41ar do zabudowy położona w Lipnicy Wielkiej pod Babią Górą. 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię TYNKARZA I POMOCNIKA przy tynkach maszynowych. 730 39 73 01.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy osób do pomalowania drewnianych balkonów w obiekcie turystycznym w Zakopanem. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 693 692 100. 693692100
    Tel.: 693692100
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 1.6 HA i 42 AR. 505 429 375.
  • NAUKA
    NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-19 19:00 Bajkowe klimaty na szlaku, było pięknie, pusto i całkiem sporo świeżego śniegu 2024-04-19 18:00 Nie jestem żadną deweloperką, nikomu żadnych widoków z Krupówek nie zasłaniam 10 2024-04-19 17:00 Dlaczego urząd miasta chroni skazaną naczelnik? 3 2024-04-19 16:23 Czym jest wirtualne biuro? 2024-04-19 16:17 Kto dokonuje napraw wind? 2024-04-19 16:00 Ocieplenia w prognozach nie widać 2 2024-04-19 15:00 Młodzież zapobiega pożarom - eliminacje powiatowe OTWP w Nowym Targu za nami 2024-04-19 14:00 Wiemy jaka kara spotkała kobietę, która wczoraj wjechała między kolejowe rogatki! 7 2024-04-19 13:00 Zaginęła 72-letnia Janina Czaicka 2024-04-19 11:00 Agnieszka Nowak-Gąsienica kontra Łukasz Filipowicz czyli debata w Kinie Giewont (WIDEO) 24 2024-04-19 10:30 OZE i termomodernizacja - to połaczenie się opłaca! 2024-04-19 10:00 Uczniowie z Kowańca z wizytą w Radevormwald 2024-04-19 09:00 Autystyczne dzieci bez swego przedszkola? Burmistrz jednak obiecuje pieniądze 2 2024-04-19 09:00 Innowacyjne podejście do fotowoltaiki 2024-04-19 07:59 Zakopane w białej szacie, na Kasprowym Wierchu minus dziesięć stopni 2024-04-18 21:45 Leśniczy z Morskiego Oka ostrzega (WIDEO) 2024-04-18 21:02 Przyszli studenci sprawdzali jak to jest na ANS 2024-04-18 20:00 Rabka ci wszystko wybaczy, nawet plagę egipską w kolorze blond 9 2024-04-18 18:00 Debata z kandydatami na burmistrza Zakopanego (ZDJĘCIA, WIDEO) 85 2024-04-18 17:00 Pienińscy flisacy uroczyście otwierają sezon flisacki 2 2024-04-18 16:27 Kładą asfalt na drodze w Kuźnicach (WIDEO) 3 2024-04-18 16:20 Płytki klinkierowe na elewacje - dlaczego warto je wybrać? 2024-04-18 16:00 Kawałek skały uszkodził figurę Matki Boskiej Fatimskiej w Pieninach 2 2024-04-18 15:15 Anna Tybor kolejny raz w Himalajach zjeżdża na nartach z ośmiotysięczników 2 2024-04-18 14:35 O włos od tragedii na przejeździe kolejowym w Nowym Targu 8 2024-04-18 14:30 Pieśń o Jaśku zbójniku 2024-04-18 14:00 Utrudnienia też na ul. Makuszyńskiego w Zakopanem 2024-04-18 13:00 Zapraszamy na debatę kandydatów na burmistrza Zakopanego. Przygotowania trwają (WIDEO) 2024-04-18 12:24 Akcja szczepienia lisów 2024-04-18 12:08 Kiedy warto zdecydować się na ogrodzenie panelowe? 2024-04-18 12:03 Poranny śnieg w Zakopanem (WIDEO) 2024-04-18 11:08 Najciekawsze gadżety dla firm - Nr 4 cię zaskoczy! 2024-04-18 11:04 Poznaj możliwości kosiarek akumulatorowych Kärcher 2024-04-18 11:00 Jestem z miasta, to widać - przekonuje kandydat na burmistrza (WIDEO) 8 2024-04-18 10:00 Kolejna akcja pomocy pogorzelcom z Chabówki 2024-04-18 09:30 Ten film tętni muzyką Amy Winehouse. Mamy dla Was bilety 2024-04-18 09:30 Chloe Gong wraca do Szanghaju. Finał dylogii o Lady Fortune. Mamy dla Was książki 2024-04-18 09:09 Czy ktoś widział Maksia? 2024-04-18 09:01 Wichrówka pełna tajemnic (WIDEO) 2024-04-18 08:30 Wiosenne wianki w Zawoi 2024-04-18 08:00 Dlaczego Urząd Miasta chroni skazaną naczelnik 9 2024-04-17 22:27 Kocha Tatry, teraz potrzebuje Waszej pomocy 2024-04-17 21:41 Piękne widoki i niesamowity podjazd rowerowy. Z tego słynie Gliczarów (WIDEO) 2024-04-17 21:12 Debata przed drugą turą wyborów w Zakopanem 19 2024-04-17 21:00 Dziadek wiedział, że będę lotnikiem 2024-04-17 20:26 Góralscy studenci mogą starać się o stypendium 2024-04-17 20:00 Nowe strony internetowe parków narodowych 1 2024-04-17 19:30 Przy cmentarzu na Olczy wycięto drzewa 9 2024-04-17 18:44 Dramatyczna walka o życie mężczyzny w Jurgowie 2024-04-17 18:00 Sushi na dowóz w Krakowie - Najlepsze propozycje dla różnych gustów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-19 19:36 1. Nie próbowałem tego wyjaśnić. Winny zawsze odzywa się pierwszy. Wszyscy wiedzą że jest winna jak ocet Tak to zawsze jest gdy polityka zakrywa skrawek rozsądku a chęć zysku za wszelką cenę zakrywa lisia chciwość i żądza pieniądza 2024-04-19 19:30 2. O znowu Mariolka :) 2024-04-19 19:30 3. Agnieszka konkretna merytoryczna odpowiadająca na pytania zna zadania urzędu nie myli Ciągówki z Gubałówką ma ciekawe pomysły możliwe do realizowania . Filipowicz niestety brak konkretów zrobi się, ale jak nie wiadomo, będzie słuchał doradców ciekawe jakich , czemu mówi o szkalowaniu rodziny swojej za to ze ktoś napisał ze często jeździ do Hiszpanii. Jak chce rządzić Zakopanem mając prawie czwórkę małych dzieci i hotel nie będzie miał na nic czasu. Miasto Zakopane to nie to samo co prowadzenie hotelu to duża odpowiedzialność. 2024-04-19 19:28 4. Dlaczego nie mogliśmy dowiedzieć się kto zostanie wiceburmistrzem w przypadku wygranej Pana F. ? Może ten radny od wspierania dewelopera z ul. Witkiewicza?? Mam nadzieję, że wyborcy zauważą u Pani Agnieszki brak jadu, złośliwości i insynuacji względem konkurenta! 2024-04-19 19:26 5. Wiadomo kto wybuduje potem czynszu nie będzie płacił , póki się nie odrobi. Dobry układ. No chyba że disco polo Stanley z bratem radnym Co leżał znudzony z plaskogłowym. Raczej wnuki niepodolaja więc trzymam kciuki Daro 2024-04-19 19:23 6. Do Swoj Sam sobie obejrzyj debate ,kto zadal pytanie ! 2024-04-19 19:20 7. Taaa zgodę mają, tylko nie chcą zapłacić za drogę temu czekają na zmianę władzy. Wszystko było omawiane na Olczy na spotkaniu p.Filipowicza, dostępne na Facebooku 2024-04-19 19:12 8. szreku! ważna temperatura to średnia globalna temperatura 2024-04-19 19:10 9. Wczoraj na debacie Grażyna Krupa zadała pytanie o prawo śniegu , a jak zmusza się właściciela dzialki do "prawa do widoku "to jest dobrze ? Czyli po czyimś polu na nartach w zimie nie wolno jeździć ,ale jak się ma działkę przy Krupówkach to trzeba ją blokować cały rok bo widoku nie będzie o wtedy prawo własności już nie obowiazuje??? Tzn blokuje się swoich bo oni nie posmarują jak inni którzy już dość wybudowali na Krupówkach I dość pozaslaniali . Projekt piękny . Gratuluję . 2024-04-19 18:56 10. ale ten @swój to dziwak! :) zresztą nie tylko on! a gdyby np. budowała z obajtkiem, to na pewno byłoby wszystko łorajt :) :) :)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA