2021-05-27 10:00:50

Reklama

Warto się tam wybrać

Jak otworzą granicę, wybierzcie się nad Łomnicki Staw

Reklama

Dokładnie 300 lat temu bracia Buchholtzowie z Kieżmarku: 20-letni Jerzy i 12-letni Jakub doszli do Łomnickiego Stawu i wyryli na pobliskiej skale swoje imiona. Jest to pierwsze udokumentowane dojście do tego stawu. Obecnie rejon ten odwiedza nieraz kilka tysięcy osób dziennie.

Skalnaté pleso – w polskiej literaturze Łomnicki Staw – jest to nazwa zarówno stawku polodowcowego, jak i miejsce, gdzie można dojechać kolejką linowo-gondolową. Dzięki dużej zdolności przewozowej (900 osób/godz.) rejon Łomnickiego Stawu jest obok Siodełka najliczniej odwiedzanym miejscem w Tatrach Słowackich.

Łomnicki Staw to rejon atrakcyjny, gdyż oferuje zarówno krótki i łatwy spacer wokół stawu, a także w kierunku obserwatorium astronomicznego lub Kamiennej chaty, jak i ułatwia wyruszenie na dłuższe tury Magistralą Tatrzańską do sąsiednich dolin. Można też wyjechać na Łomnicką Przełęcz kolejką krzesełkową, a stamtąd podejść jeszcze szlakiem na Wielką Łomnicką Basztę (2215 m) i z tej wysokości podziwiać widoki na Sławkowski Szczyt, Pośrednią Grań i Dolinę Małej Zimnej Wody. Kupując bilet w przedsprzedaży, można też wyjechać kolejką linowo-wagonikową na Łomnice (2634 m). Jazda wagonikiem nad 200-metrową przepaścią dostarcza niezapomnianych wrażeń, a 40-minutowy pobyt na tym szczycie może okazać się za krótki, by wszystko zobaczyć i napić się jeszcze kawy lub herbaty w kawiarence „Ded”. Nic więc dziwnego, że w Tatrzańskiej Łomnicy po bilety do kolejki ustawiają się w tych dniach tłumy. Ścieżka dydaktyczna przy Łomnickim Stawie, którą trzy lata temu przygotowały: SZOPK Vysoké Tatry, šL TANAP, Tatrzańskie Koleje Linowe oraz Instytut Astronomiczny Słowackiej Akademii Nauk, jest krótka. Spośród 10 tablic trzy znajdują się nad Łomnickim Stawem, umocowane na granitowych głazach, jedna – przed obserwatorium astronomicznym, cztery na placu koło stacji kolejki linowej, jedna na ścianie budynku w pobliżu kasy biletowej, a ta z numerem pierwszym, na której jest mapka usytuowania wszystkich tablic, znajduje się w hallu budynku przy wejściu do restauracji. Przejście trasy według numeracji tablic jest orientacyjnie trochę skomplikowane.

Kolejki linowe
W rejonie masywu Łomnicy znajdują się trzy kolejki będące w gestii TLD: gondolowa z Tatrzańskiej Łomnicy przez Start do Łomnickiego Stawu, wagonikowa z Łomnickiego Stawu na Łomnice oraz krzesełkowa z Łomnickiego Stawu na Łomnicką Przełęcz. Stoją jeszcze na dolnym odcinku trasy stare podpory kolejki wagonikowej, którą oddano do użytku w grudniu 1937 roku. Trzy lata później można już było wyjechać na Łomnicę. Wagonik na górnym odcinku był od tego czasu kilkakrotnie wymieniany, natomiast na dolnym odcinku jazdy pasażerskie zakończono kilkanaście lat temu. Na tej samej trasie, na której teraz kursuje kolejka gondolowa, istniała od 1974 roku kolej kabinowa. W połowie lat 90. rozebrano ją, postawiono niższe podpory i zainstalowano nowy typ kolejki kabinowej – firmy austriackiej. Parametry techniczne kolejek podane są na tablicy 4. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu: długość 3682 metry, deniwelacja 870 metrów, nachylenie 32 do 56%, 108 kabin 4-osobowych, prędkość jazdy 5 m/sek., zdolność przewozowa 900 osób/godz., może kursować przy wietrze do 16 m/sek. Z Łomnickiego Stawu na Łomnicę: długość 1868 metrów, deniwelacja 864 metry, nachylenie 52 do 92%, wagonik 15-osobowy, prędkość jazdy 4,1 m/sek., zdolność przewozowa 58 osób/godz., może kursować przy wietrze do 18 m/sek. Informacja o kolejce krzesełkowej na Łomnicką Przełęcz jest na tablicy 3. Długość 1138 metrów, deniwelacja 409 metrów, 114 krzesełek 2-osobowych, prędkość jazdy latem, 1,5 m/sek., zdolność przewozowa 540 osób/godz. Na kolej tę można kupić bilety tylko dwustronne, w cenie 150 SK, młodzież i seniorzy 120 SK, dzieci 100 SK. Na przełęcz nie ma szlaku turystycznego. Również na Łomnice jest tylko bilet dwustronny, gdyż na ten szczyt nie ma szlaku turystycznego. Bilet kosztuje 600 SK, seniorzy i młodzież płacą 480 SK, dzieci – 420 SK. Pieszo można wejść na Łomnicę tylko z przewodnikiem wysokogórskim, posiadającym licencje UIAGM. Z Tatrzańskiej Łomnicy do Łomnickiego Stawu można kupić bilety: tylko w górę w cenie 240 SK, 190 SK, 170 SK, tylko w dół: 190 SK, 150 SK, 130 SK lub tam i z powrotem: 390 SK, 310 SK, 270 SK. Bilety na te trzy kolejki są do nabycia w kasach w Tatrzańskiej Łomnicy i w budynku kolejki przy Łomnickim Stawie. Na wyjazd na szczyt Łomnicy można wykupić bilet w przedsprzedaży, z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

Łomnicki Staw
Położony na wysokości 1751 metrów jest stawkiem pochodzenia polodowcowego, w płytkim zagłębieniu morenowym. Woda dopływa do niego pod blokami skalnymi z Lejkowego Kotła, z topniejącego śniegu i opadów. Wielkość powierzchni stawku jest zmienna, w zależności od zasilania. Przy wypełnieniu po brzegi powierzchnia wynosi ponad 0,5 ha, maksymalna głębokość – 4,5 metra, a objętość wody to 2800 m sześciennych. Można go obejść dookoła w ciągu kilkunastu minut. Wyżej położone – Lejkowy Stawek i Łomnickie Oko już zanikają. Morena, która zamyka zagłębienie, powstała u schyłku plejstocenu i jest dziełem lodowca, który w okresie swojego maksymalnego zasięgu schodził w dół do wysokości 1060 metrów. Ze stawku wypływa Łomnicki potok.

Przyroda
Masyw Łomnicy, podobnie jak większość Tatr Wysokich, zbudowana jest z granodiorytu (žula) – skały magmowej głębinowej, której wiek określany jest na 350 mln lat (tablica nr 6). U podnóży ścian skalnych i u wylotów żlebów tworzą się nadal stożki piargowe, a w rejonie Łomnickiego Stawu występują utwory morenowe – duże bloki skalne, porośnięte miejscami kosodrzewiną. Nad stawem rośnie wiele gatunków roślin, m.in. dzwonek alpejski, kuklik górski i wroniec, można też zobaczyć żabę trawną, a na stokach nieraz dostrzec kozice lub świstaka. Fotografie najpospolitszych gatunków roślin i zwierząt przedstawia tablica 5.

Obserwatorium Astronomiczne
W pobliżu budynku z dwiema kopułami jest tablica nr 8, umocowana na dużym głazie. Obserwatorium Astronomiczne zostało zbudowane w 1943 jako placówka badawcza. Znajduje się tu również stacja meteorologiczna. Od 1953 roku obserwatorium jest częścią Instytutu Astronomicznego Słowackiej Akademii Nauk, który od 1987 roku ma swoją siedzibę w Starej Leśnej. Podlegają mu również Obserwatorium Astronomiczne na Łomnicy i filia instytutu w Bratysławie. Oba obserwatoria tatrzańskie specjalizują się w badaniu korony słonecznej. Ich pracownicy wielokrotnie wyjeżdżali w różne rejony świata, by badać koronę słoneczną w czasie całkowitego zaćmienia Słońca. Prowadzą również regularne obserwacje takich ciał niebieskich, jak komety, asteroidy i meteory. Mogą się pochwalić odkryciem 18 nowych komet i opracowaniem teorii ich rozwoju, odkryciem roju meteorów Ursid, opracowaniem atlasu gwiazd, z którego korzystają astronomowie całego świata. Badają również gwiazdy zmienne i podwójne oraz utrzymują kontakty z obserwatoriami w różnych częściach świata.

Trasy narciarskie
Chociaż mamy teraz pełnię lata, to trudno nie wspomnieć o narciarstwie, gdyż rejon Łomnicy był po II wojnie światowej największym ośrodkiem narciarskim w Tatrach Słowackich, chociaż w ostatnich 20 latach stracił nieco na znaczeniu. Trudna, ale wąska trasa zjazdowa utraciła homologację FIS, nie była dośnieżana, a naturalne zaśnieżenie jej dolnego odcinka było małe. Teraz ma się to zmienić. W tym roku ruszyły prace na dużą skalę. Na odcinku, na którym silny wiatr wyłamał las w listopadzie 2004 roku, powstaje kilka szerokich tras zjazdowych. Poniżej stacji „Start” spycharki wyrównują teren i kładzione są rury do sztucznego dośnieżania stoków. Powyżej „Startu” wycięto szeroką przecinkę w lesie, prawie do jego górnej granicy, gdzie budowana będzie nowa kolej. Powstają wykopy pod słupy podpór. Rozmiar tych prac można zobaczyć, jadąc kolejką gondolową. Ma tu powstać nowoczesny duży ośrodek narciarski, a szeroka trasa z Przełęczy Łomnickiej do Tatrzańskiej Łomnicy będzie w dolnym odcinku dośnieżana i pozwoli na organizowanie zawodów w konkurencjach alpejskich rangi światowej.

Informacje praktyczne
Z Zakopanego do Tatrzańskiej Łomnicy przez Łysą Polanę i Tatrzańską Kotlinę jest około 50 km. Można dojechać transportem własnym lub autobusem, odjeżdżającym z Zakopanego do Popradu o godz. 7.20. Bilet kosztuje 14 zł. Z powrotem do Łysej Polany można dojechać autobusem słowackim za 56 SK, a potem busem za 8 zł do Zakopanego.

Tekst i fot.: Apoloniusz Rajwa
Tygodnik Podhalański 2008 rok 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
komisarz Alex 2021-05-27 22:22:50
Byłem w czasie kiedy było na granicach UE więcej wolności niż teraz. Było ale się skończyła. Wejdą w życie paszporty i to nie jeden a myślą o trzech rodzajach. O dodatkowych testach nie wspomnę. I skończyła się dla prostego ludu wolność z tego został tylko swobodny przepływ towarów i flaga z gwiazdkami.
niedzielny turysta 2021-05-27 15:54:53
Po tej stronie Tatr polecam Smreczyński.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko PRACOWNIK KAWIARNI. Oferujemy stabilne zatrudnienie na umowę o pracę. Tel.: 725300377
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO PROWADZENIA SEKRETARIATU. Wymagane doświadczenie. Umowa o pracę, pełny etat. CV proszę wysłać na adres: dyrektor@cechzakopane.pl. Kontakt telefoniczny: 501 682 696.
 • PRACA | dam
  Praca w Szwecji- Sztokholm od sierpnia dla kobiety przy sprzątaniu domów jednorodzinnych jak i mieszkań, klatek schodowych. Język angielski komunikatywny wymagany, praca na minimum rok czasu z możliwością przedłużenia kontraktu.. 0046736379047maja8751@gmail.com
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce i jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK DZIAŁU OBSŁUGI KLIENTA. Miejsce pracy: Zakopane. TWOJA PRACA BĘDZIE POLEGAĆ NA: - Kompleksowej obsłudze klientów, - Udzielaniu informacji dotyczących usług PKL SA, - Rozwiązywaniu sytuacji nietypowych, - Dbaniu o najwyższy poziom satysfakcji klientów, - Prowadzeniu sprzedaży, dbaniu o poprawności dokumentów sprzedażowych, - Przygotowywaniu raportów i rozliczeń. OCZEKUJEMY: - Pozytywnego nastawienia do pracy i klientów, - Wysokiego poziomu komunikacji werbalnej i niewerbalnej, - Świetnej obsługi komputera, - Dyspozycyjności także w weekendy, - Zainteresowania górami, - Znajomości języka angielskiego. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Dobre wynagrodzenie i pakiet socjalny, - Szereg zniżek dla pracowników, - Elastyczny grafik. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Biuro Obsługi Klienta". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KELNERKĘ DO KARCZMY na okres wakacji - Zakopane - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: POKOJOWA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS: Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. rozwijając działalność hotelarską poszukuje osób do pracy na stanowisku pokojowa w nowo otwieranym obiekcie hotelarskim. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Sumienność, odpowiedzialność, samodzielność i bardzo dobra organizacja pracy, - Doświadczenie w na podobnym stanowisku, - Wysoka kultura osobista. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Zatrudnienie w nowym i nowoczesnym obiekcie hotelarskim w centrum Szczawnicy w wysokim standardzie 28 pokoi, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 502 704 242 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pokojowa-Szczawnica". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Jednym z największych pracodawców na Podhalu zatrudniającym ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: RECEPCJONISTA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS STANOWISKA: - Meldowanie, wymeldowanie, rozliczanie gości oraz dokonywanie rezerwacji, - Dbałość o wysoki standard obsługi gości, - Ścisła współpraca z innymi działami obiektu oraz współpraca w ramach Grupy Hoteli PKL. WYMAGANIA: - Odpowiedzialność, samodzielność i dobra organizacja pracy, - Doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej usług hotelarskich, - Doświadczenie w obsłudze klienta oraz znajomość systemu rezerwacji hotelowej, - Wysoka kultura osobista, - Dobra znajomość okolicy oraz dostępnych atrakcji, - Dobra znajomości pakietu MS Office. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w nowym i nowoczesnym obiekcie hotelarskim w centrum Szczawnicy w wysokim standardzie, - Pracę zmianową 12 h (bez zmian nocnych), - Dobrą atmosferę w pracy, - Możliwość samorealizacji i doskonalenia zawodowego, - Umowę o prace lub umowę zlecenia. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Recepcjonista-Szczawnica". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS: Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. rozwijając działalność gastronomiczną poszukuje osób do pracy w kuchni w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 502 704 242 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem (np. "Kucharz - Szczawnica"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 693 816 748 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  TAXI TURBACZ zatrudni KIEROWCÓW. Dobre wynagrodzenie, czas pracy do uzgodnienia. 664 091 388.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ kat. C oraz ŁADOWACZA do Zakładu Transportu Odpadów, praca stała, na pełen etat. nr tel. 18 20 25 633, e-mail: tesko@tesko.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POMOC KUCHENNĄ/ŚNIADANIOWĄ, KUCHARZA/KUCHARKĘ. Zapewniamy stabilną, spokojną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM POMOC KELNERSKĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ kat. C+E (po kraju). 519 146 988.
 • PRACA | dam
  Top-Brand Wraz z rozwojem firmy i otwieraniem nowego conceptu poszukujemy pracowników na stanowisko: doradca klienta, do nowego punktu sprzedaży marki Premium. CV ze zdjęciem wyślij na email lukasz.topbrand@gmail.com. 602337723lukasz.topbrand@gmail.com www.top-brand.pl
  Tel.: 602337723
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę na stanowisko barman/barmanka do nowo powstałej kawiarenki w Aparthotelu Góralskim 2 w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy pracę sezonową/stałą, atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny grafik. Doświadczenie mile widziane. Więcej informacji. 608 506 785 email: rest.gorska@gmail.com www.aparthotelgoralski.com
  Tel.: 608
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, jako sprzedawca w sklepie zabawkowym na Krupówkach. Praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  MERCURE KASPROWY ZAKOPANE SZUKASZ PRACY? CZEKAMY NA CIEBIE! Poszukujemy Pracowników na stanowisko: KOSMETOLOG. CV proszę przesłać na adres: kstopka@kasprowy.pl Kontakt telefoniczny: 18 20 24 061
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU GARBARSKIEGO. Wymagane doświadczenie. 888267329biuro@wyprawa-skor.pl
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko: Sprzedawca w sklepie firmowym i galerii trofeów Kamila Stocha - Kamiland w Zakopanem Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV wraz ze zdjęciem.rekrutacja@kamiland.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  AUSTRIA praca dla murarzy, cieśli, elektryków, monterów fasad i stolarzy min. 2200 eur na rękę. Brygady w Podhala. Zadzwoń 664468573. 664468573praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 664468573
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, WYKOŃCZENIA. 796 544 016.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  APARTHOTEL GÓRALSKI W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ ZATRUDNI: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ. Tel. 696 112 266.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OSCYPKI białe i wędzone - małe i duże. 531357698.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja - 888 223 761.
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-06-18 10:50 Rozpoczęła się uroczysta sesja zakopiańskiej rady miasta (WIDEO) 2021-06-18 10:45 Trzy nowe zakażenia koronawirusem na Podhalu 2021-06-18 10:44 Turystka wyszła ze schroniska w Tatrach i zniknęła. Odnalazła się w areszcie 2021-06-18 10:14 Zaszczep się przeciw COVID - 19 w Krościenku 2021-06-18 10:00 Zakopane w tanecznym, góralskim korowodzie, występy bez festiwalowego namiotu 2021-06-18 09:00 Sto lat dla rodziców 2021-06-18 08:01 Blisko Krupówek ruszy Kamiland - historia Kamila Stocha - sklep to czy muzeum? 2021-06-17 22:20 Czytelnicy alarmują. Skażona woda w Białym Dunajcu Górnym 3 2021-06-17 21:15 Fotogawęda. Dawne zdjęcia górali 1 2021-06-17 20:35 Na odchodne załatwił Zenka. Dyrektor nie czekał długo na pracę 2021-06-17 20:21 Zakopane przywraca honorowe obywatelstwo Wojciechowi Korfantemu 1 2021-06-17 19:44 Kiedy w Zakopanem pomalują pasy? 7 2021-06-17 19:00 Znaleźć wolnego budowlańca to cud! Łapcie okazję - nadchodzą targi! 2021-06-17 18:15 Przed sądem w Zakopanem brakuje miejsc postojowych, ale takie parkowanie to przesada 7 2021-06-17 17:55 Nadanie Honorowego Obywatelstwa Zakopanego i doroczne nagrody burmistrza 3 2021-06-17 17:30 Od piątku nowe rondo w Zakopanem. Blisko centrum 10 2021-06-17 16:45 Koło zgubić można 3 2021-06-17 15:59 Wypadek motocyklisty w Ludźmierzu 1 2021-06-17 15:15 Ogrodowe inspiracje pani Zofii 2021-06-17 14:15 Dzieci w Białym Dunajcu nie mają placu zabaw, one na nas liczą (WIDEO) 3 2021-06-17 13:30 Do tej pory było to miejsce bez reklam. Niestety teraz stanęła pierwsza 4 2021-06-17 12:45 Drugi dzień z rzędu bez nowego zakażenia na Podhalu 2021-06-17 12:26 Postaw na pozycjonowanie stron i osiągnij lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania 2021-06-17 12:03 Motocyklista w rejonie przejścia dla pieszych jechał 154 km na godz! 12 2021-06-17 11:15 Chętni na serek, chętni na małe kaczuszki 1 2021-06-17 10:30 Wiem, że jestem dobry 2021-06-17 09:22 Ludzi na jarmarku przybywa, więc i w mieście korki większe 2 2021-06-17 09:00 Dali mi na imię Karol. To zobowiązuje (WIDEO) 2021-06-17 08:00 W 160. rocznicę objawień maryjnych na Wiktorówkach młodzi objawili swe talenty (FOTO) 2021-06-17 07:00 Won, nauczycielu 4 2021-06-16 23:04 Pożar w bloku w Nowym Targu. Jedna osoba poszkodowana 1 2021-06-16 21:55 Kruche, tortowe czy drożdżowe? Jak zjeść bez zdejmowania maseczki? 2021-06-16 21:29 Książki uwalniamy - czytamy 2021-06-16 20:44 Ta niebezpieczna roślina znowu pojawiła się w Poroninie 2 2021-06-16 20:00 Zjazd druhów z Czarnego Dunajca. ZDJĘCIA wyróżnionych strażaków 2021-06-16 19:51 Halo, to ja? ...dodzwoniłeś się pod właściwy numer 2021-06-16 18:50 Zapaść. Zakopiańskie kluby narciarskie dogorywają 7 2021-06-16 18:04 Wchodzimy nowym, darmowym szlakiem na Gubałówkę. Chodźcie z nami! (WIDEO) 2021-06-16 17:30 Komisja przed sesją absolutoryjną. Będą burzliwe obrady? 3 2021-06-16 17:13 Ktoś wjechał w zaparkowany samochód. Może kierowca sam się zgłosi 2021-06-16 17:05 Może ktoś rozpoznaje tego psa? Widziano go na drodze z Nowego Targu do Ochotnicy 2021-06-16 16:50 Zakopane - moc zaplanowanych na lato imprez, czy czeka nas komunikacyjny paraliż? 3 2021-06-16 16:21 Kryptowaluty - okazja, która kosztowała go niemal 100 tys. zł 2 2021-06-16 16:00 Co z tymi parkingami? Jaki jest pomysł władz Zakopanego na rozwiązanie komunikacyjnych problemów? (WIDEO) 4 2021-06-16 15:29 Muzyczne tchnienie lata 2021-06-16 15:15 Przy kościele w Pyzówce powstanie parking 2021-06-16 14:31 Dla segregujących - darmowy odbiór, dla śmiecących - pułapki i represje 1 2021-06-16 13:44 Wybieracie się na wakacje do Chorwacji? Na granicy kolejka, trzeba pokazać certyfikat 6 2021-06-16 13:00 Idealna pogoda w Zakopanem. Jak długo potrwa taka sielanka 2021-06-16 12:15 W Zakopanem powstanie parking zaporowy. Jak podoba się wam ten plan? 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-06-18 10:00 1. @kierowca123. Z klucza to powinna być sprawa w sądzie dla rządzących bo nie powstają nowe szlaki komunikacyjne a remontuje sie stare przez 2 lata kadencji. 2021-06-18 09:52 2. @kierowca123 , ty tak na poważnie, czy tylko zabrać głos na forum bo kierowcą nie jesteś. 2021-06-18 09:41 3. Drogie Panie ! Chwała Wam za dzielną postawę w Warszawie ! Dla starego dziada z Żoliborza , ważniejszy jest interes partii i jego służalczych działaczy -a przy okazji ich krewnych- niż dobre i skuteczne funkcjonowanie całej służby zdrowia. Dla PiS-u jesteście wtedy ważne ,gdy zbliżają sie wybory. Poza nimi to -Drogie Pielęgniarki i Położne- jesteście jak każdy z nas, rolowane na każdym kroku. Kasa strumieniami płynie na TVP, na dodatkowe nagrody dla ministerialnych urzędasów, na ochronę strachliwego prezesa, na wypasione fury dla ministrów i wiceministrów , na różne fundacje propisowskie, na szachrajskie interesy redemptorysty z Torunia i wiele innych, o których zwykli zajadacze chleba na Podhalu nie mają nawet zielonego pojęcia. Trzymam za Was, bo walczycie w słusznej sprawie, mimo obojętności NSZZ Solidarność i całego kleru. 2021-06-18 09:08 4. To Audi często tam staje, nawet wtedy, gdy kawałek dalej pod sądem są wolne miejsca parkingowe, ale nikt nie reaguje. Teraz nie można już zwalić na sraż miejską, ponieważ ich przenieśli w rejon dworca, co i tak nie tłumaczy, bo jak jeszcze byli na Gimnazjalnej to równie rzadko reagowali - no a teraz to już w ogóle nic nie będą robić. Policja również bardzo często tamtędy jeździ, jak i do samego sądu - prawie codziennie w jakiejś sprawie przyjeżdżają i też nic z tym nie robią, ponieważ kierowca tego Audi to nie jedyny, który tak staje. Chyba naklejki z hasłem: "Stop Cham" wrócą do łask i trzeba takim kierowcom oklejać przednie szyby stosownymi naklejkami w ramach przysłowia: "Jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu" czy jakoś na odwrót, już nie pamiętam. 2021-06-18 08:48 5. Mamo, mamo! Nasikałem do herbaty i teraz smakuje jak siki... Dlaczego?! 2021-06-18 08:11 6. Brawo. Przyda sie jeszcze na złotym rogu takie rondo tam tez jest bardzo niebezpiecznie. 2021-06-18 08:08 7. Nareszcie! Ktos pomyślał i zrobil cos z tym skrzyżowaniem. Nic nie widac kierowcy stoja jak chca policji nie ma. Napewno bedzie lepiej niż było. 2021-06-18 07:42 8. za takie przekroczenie jak ten na motorku powinna być z klucza sprawa w sądzie 2021-06-18 07:06 9. Bezpańskie ,bezkarne ludziki na niewidzialnych pasach. A ty kierowco teraz winny jesteś Jak udowodnisz że było wtargniecie na pasach które ledwie widać xxxxx xxx 2021-06-18 06:14 10. Nasi bezradni totalnie nie mają czym się zajmować...??? Tylko ssą nasze pieniądze i twierdzą że im się należy... Niektórzy chodzą jak baronowie po Zakopanem a w całej kadencji głosu nie zabrali... ( Nie każdy)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

Advertisement