Reklama

2021-08-28 13:45:01

Turyści w Tatrach

Na Kasprowy którą linią dojadę?

Można pomylić jelenia z niedźwiedziem, Kuźnice z kuźnią, a nawet szukać gór w Zakopanem.

Tłumy w górach, na drogach korki, wszędzie kolejki, nawet do WC trzeba swoje odstać.

- Ludzie gubią dzieci, telefony, kluczyki od samochodu, części garderoby - wymienia Grzegorz Bryniarski, leśniczy z Morskiego Oka. Tatrzańskie jezioro przeżywa tego lata prawdziwe oblężenie. - Wyjątkowo dopisują w tym roku rodziny z dziećmi w wózkach. Do tego stopnia, że kupiłem kompresor i dmucham koła, bo zaglądają do leśniczówki, szukając pomocy - opowiada leśniczy. Podkreśla, że ciągle obserwuje uprawianie turystyki w sandałach albo superwypasionych butach górskich, niestety wyciągniętych z pudełka. - W jednym i drugim przypadku wybawieniem jest droga asfaltowa, gdyż da się ją pokonać w skarpetkach - śmieje się. - Przynajmniej pierwsze  kilometry - dodaje.

Czy to białe, co widać, to jest śnieg?


To pytanie, które słyszy prawie codziennie. Ratuje też turystów, którzy tracą orientację, kiedy komórka im padnie. - Polegają tylko na smartfonie. Kiedy zabraknie internetu, zdarza się, że przychodzą na Wantę, a mieli skręcić na Wodogrzmotach, albo skręcają na Wodogrzmotach, a mieli skręcić wcześniej w kierunku Równi Waksmundzkiej - opowiada.

Pracowników Informacji Turystycznej Tatrzańskiego Parku Narodowego nie są w stanie zaskoczyć żadne pytania. Oto kilka przykładów z ostatnich dni: "Dzień dobry, ja po wjazd do Kuźni, mogę kupić bilet?"; "Proszę pani, gdzie ja w ogóle jestem? Bo tu Giewont, tam Gubałówka, to gdzie te góry?”, „Na Kasprowy to którą linią dojadę?”; „Autobus na Giewont skąd odjeżdża?”; „A Czerwone Wichry to daleko stąd?”; „Na ten biały szlak to jak dojść?” (chodziło o Dolinę Białego); „Do Energylandii który autobus jedzie?”.

Kiedy miłość ulatuje na Słowację


Strażnicy parku mają ręce pełne roboty. Pomagają, pouczają, dają mandaty, Czasem jest okazja, żeby się uśmiechnąć. Oto kilka przykładów ostatnich interwencji:

Nad Czarnym Stawem pojawił się ostatnio latawiec z napisem "Kocham Cię". Młody zakochany turysta chciał w ten sposób oświadczyć się swojej wybrance. Dziewczyna miała zauważyć wyznanie na niebie, a wtedy on miał poprosić ją o rękę. Plan się nie udał, bo silny wiatr porwał latawiec na słowacką stronę, a mężczyzną zajęli się strażnicy. - Został ukarany za zaśmiecanie i płoszenie zwierzyny, ale dostał najniższą z możliwych kar - 100 zł. Nie chcieliśmy mu psuć tego dnia - mówi Edward Wlazło, komendant straży parku.

W sumie od początku roku straż ukarała mandatami 171 osób, w lipcu wlepiła ich 13, najwięcej za przebywanie poza szlakiem i biwakowanie w górach.

Rusinowa Polana. Turystka w podeszłym wieku została zatrzymana, bo weszła na teren parku z psem. Kobieta twierdziła, że jest to jej córka Zosia, a nie pies. Nie chciała zapłacić mandatu. - Tłumaczenia są czasem bardzo zaskakujące, bywa też, że turyści zaczynają udawać obcokrajowców, ale mają pecha, bo ja władam czterema językami - śmieje się Edward Wlazło.

Szlak na Świstówkę. Bosy turysta  zachowywał się dosyć dziwacznie. Ruszał do przodu, szedł około 10 metrów, następnie cofał się około 20 kroków i tak przez 2,5 godziny. W końcu ratownicy TOPR zabrali go do szpitala w Zakopanem. - Nie wiadomo, czy powodem była choroba, czy jakieś używki, w każdym razie nie mogliśmy go zostawić w górach - tłumaczy strażnik.

Dziki zwierz na szlaku


Edward Wlazło codziennie odbiera od kilku do kilkunastu telefonów dotyczących spotkania z dzikimi zwierzętami. - Bezpośredniego spotkania z niedźwiedziem nikt nie miał, ale ludzie telefonują, kiedy widzą go nawet w oddali. Pytają, co mają robić. Dzwonią nawet, jak zobaczą lisa - opowiada szef straży. Czasem turystę przerazi sam odgłos. Bywa, że jeleń mylony jest z niedźwiedziem. Szczególnie jesienią - jak co roku - przybędzie telefonów, kiedy zacznie się rykowisko.

O tym, że turysta może pomylić głos jelenia z niedźwiedziem, wiedzą doskonale także w Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. - Turyści dzwonią, kiedy nawet zobaczą tropy wilka czy niedźwiedzia. Kiedy jest to już spotkanie, instruujemy ich, jak się bezpiecznie oddalić - opowiada Rafał Zmarz. W tym roku goprowcy ratowali też turystę z dwójką dzieci, którego otoczyły psy pasterskie. Mimo że tylko szczekały, nie atakowały, patrol pojechał i sprowadził rodzinę w dół, bo był już wieczór.

Na terenie TPN-u duży problem jest z dokarmianiem dzikich zwierząt, za co grozi mandat od 100 do 500 zł. Niezależnie, czy chodzi o ryby, ptaki czy jelenie. Od maja rejon Morskiego Oka upatrzył sobie jeleń, którego turyści częstują kanapkami z kiełbasą, bananami. - Nie pomagają tabliczki informacyjne ani nasze upomnienia i mandaty. Tymczasem to nie jest naturalny pokarm zwierzęcia, karmiąc, robimy mu podwójną krzywdę - oswajamy i powodujemy, że potem choruje - tłumaczy Edward Wlazło.

Kto rano wstaje, ten z gór wraca przed zmierzchem


Pełne ręce roboty ma tego lata Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od 1 lipca do 11 sierpnia w Tatrach było aż 190 wypadków turystycznych, sześć taternickich, dwa jaskiniowe. Jeden raz ratownicy wyruszyli na pomoc rowerzyście w Dolinie Chochołowskiej. Śmigłowiec startował aż 71 razy. Sześć osób było poszukiwanych. - Najczęściej szukamy osób, które przeliczyły się z czasem - mówi Adam Marasek, ratownik TOPR i przewodnik wysokogórski. Warto dobrze zaplanować wycieczkę w góry, poczytać o trasie, żeby wiedzieć, co nas czeka. Koniecznie sprawdzać prognozę pogody.

Najlepiej wyruszyć wczesnym rankiem, tak by zmierzch nie zastał nas w górach. Doświadczony ratownik radzi, by informować swoją rodzinę czy pracowników pensjonatu, schroniska, gdzie dokładnie w góry się idzie. - Ostatnio rodzina z Polski zadzwoniła do nas, prosząc o ratunek, bo nie mają kontaktu z osobą, która wyszła w Tatry.  Toprowcy szukali turysty najpierw po schroniskach, sprawdzili parking na Palenicy Białczańskiej. W końcu od znajomych dowiedzieli się, że poszukiwany mężczyzna planował wspinanie po słowackiej stronie Tatr. I rzeczywiście, znaleźli samochód zaparkowany w Jaworzynie, po drugiej stronie granicy.

Pij wodę, nie wódkę


Warto pamiętać o naładowaniu telefonu. - I nie pstrykać co chwilę zdjęć, żeby pochwalić się nimi na Facebooku, bo często, kiedy telefon naprawdę jest potrzebny, jest już rozładowany - podkreśla ratownik TOPR.  

Niedawno ratownicy wyruszyli po trzy osoby, które utknęły w drodze na Orlą Perć. Dotarły do Przełęczy Nowickiego i nagle dostały blokady psychomotorycznej. Wcześniej pokonały miejsca o wiele trudniejsze. - Nie wiedzieliśmy, czy rzeczywiście sparaliżował je strach, czy po prostu opadły z sił. Niemniej poleciał po nie śmigłowiec - relacjonuje ratownik. - Każdy, jak do nas dzwoni, to mówi, że umiera, a na miejscu okazuje się, że nie jest tak źle - podkreśla.

Niestety niektórzy łączą wyprawę w góry z alkoholem. W połowie lipca śmigłowiec poleciał po turystę, który leżał i bełkotał w pobliżu szlaku na Małołączniaku. Wobec ratowników mężczyzna był agresywny, rozrabiał w śmigłowcu. Na dole czekała na niego policja. - Picie w górach to zły pomysł, polecam chłodne piwo raczej po zakończeniu wędrówki - mówi Adam Marasek.

Zdarza się niestety, że ludzie w ogóle zapominają o piciu w górach, a wyruszając w Tatry, należy zaopatrzyć się co najmniej w 1,5 litra wody. Następstwem odwodnienia organizmu jest utrata sił, skurcze i często telefon o pomoc ratowników.

Groźne bywa też uczulenie. Ratownicy w tym roku musieli jechać do 13-letniej dziewczynki, którą w Dolinie Chochołowskiej użądlił owad. W tym przypadku wyruszyła załoga landrowera TOPR-u, który ma wyposażenie karetki. Podobnie było w przypadku telefonu z drogi do Morskiego Oka. Tam zaczęła się dusić 5-letnia dziewczynka, która ma uczulenie na sierść konia.

Covidowi turyści


To, jak ludziom dał w kość covid, widać także w górach. - Ludzie, którzy go przeszli, są o wiele słabsi. Zapominają o tym, licząc, że mają taką samą kondycję jak przed chorobą. Tymczasem opadają z sił i musimy ich ratować - podkreśla Adam Marasek.

Kolejny problem to niedostosowanie tras do możliwości dzieci. - Niektórzy myślą, że jak zabiorą 4-letnie dziecko na Rysy, to zrobią z niego alpinistę. Niestety skutki bywają odwrotne. Lepiej dziecko zabrać w którąś z dolinek, tak by miało przyjemność z bycia w Tatrach, a nie traumę po wycieczce - przestrzega Adam Marasek. - Niestety rodzice często lubią się pochwalić pociechą uwiecznioną na fotce w takim ekstremalnym miejscu - dodaje.

Woda, naładowana do końca wyprawy komórka, latarka, ciepły polar, coś na deszcz, rękawiczki i czapka to rzeczy, które warto zabrać do plecaka. - Nawet w środku lata w wyższych partiach Tatr jest śnieg. Trzeba być zawsze przygotowanym na ekstremalne warunki, bo w górach pogoda zmienia się z minuty na minutę.

Tłoczniej w Gorcach


Takiego sezonu jeszcze nie było - twierdzą także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy na ratunek turystom wyruszają w Gorcach, Pieninach czy Beskidach. I w tych górach trudno tego lata znaleźć miejsce bez turystów. - Coraz bardziej popularny jest też aktywny wypoczynek - na rowerach górskich, paralotniach czy kajakach. Modne stały się singieltracki, czyli  wąskie ścieżki dla kolarstwa górskiego. - Więcej przez to jest poważniejszych wypadków. - Ratowaliśmy już w tym sezonie parolotniarzy, którzy wylądowali na drzewach, czy osoby, które wypadły z kajaków. W ostatnim dniu lipca w okolicach Szczawnicy w koronach drzew wylądował balon, a jedna z osób wypadła z kosza - opowiada Rafał Zmarz. Ranną osobę goprowcy odtransportowali do szpitala.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Truteń 2021-08-29 13:20:16
@Adam
Samo "wystawienie rachunku" nic nie da, musieliby się bawić w sprawy sądowe, zatrudnić prawników ... po to by za 5 czy 7 lat dostać (lub nie) jakieś pieniądze.
Też na ich miejscu bym się w to nie bawił.
Hmmmm 2021-08-29 10:40:33
Łaziłem po górach w Europie, Azji, Ameryce (latem za cholerę nie pojszedłbym w Tatry) Ale wcale nie będę patrzył z przesadną wyższością na ludzi którzy przyjechali do zakopca z nizin i być może zobaczyli góry pierwszy raz w życiu. Skoro na busie mają napisane "Morskie Oko", to mają prawo być przekonani że tam ten bus ich zawiezie. Mają prawo też nie zapamiętać nazwy "Kuźnice". Co do ludzi nieprzygotowanych na poważne górskie wędrówki: Malutkie Tatry na 40milionowy kraj to rzecz specyficzna, być może tak jak na niektórych szlakach w USA, powinien stać ranger i sprawdzać ekwipunek.
do Adama 2021-08-29 02:30:28
Topr jest przeciwny opłatom, nie pytaj dlaczego, mają swoje powody od tak :)
Także kończę temat nim po raz kolejny zaczniemy go maglować :)
Adam 2021-08-28 21:34:51
Cały czas dziwi mnie dlaczego TOPR nie wystawia rachunków za nieuzasadnione wezwanie służb ratowniczych - myślę że to rozwiązałoby wiele opisanych problemów i nie tylko. Mógłby ktoś napisać parę słów, może z TOPR-u albo może któryś dziennikarz podrąży temat - byłbym wdzięczny.
Gibała 2021-08-28 21:17:23
Rzeczywiście pińcet plus wyjątkowo dopisało tego roku! Byle bidoka stać teraz na apartament!
vika 2021-08-28 20:57:46
@mieszkaniec - Niestety, masz 100 % racji . Ja w tym roku byłam 1 raz na początku roku i na razie się nie wybieram. Dawniej w tym okresie bywałam w takim czasie co najmniej 10 razy. Wielka szkoda .......
qaz 2021-08-28 18:06:33
@Truteń - 10/10. Z forum turystycznego: pani żali się, że pokój był po 100/os, bez klimy, nad rzeką nie było kąpieliska, a bary nie serwowały regionalnych potraw. I ktoś taki nie przyjechał na pałę tylko rezerwował wcześniej. Więc rację mają naukowcy wieszczący, że co pokolenie średnie IQ człowieka spada o 7 pkt.
Busiarz 2021-08-28 17:59:44
Truteń. Szczególnie wchodząc do busa zamiast sprawdzić trasę jaką jedzie to ci super turysci w liczbie 20 wolą przyhamować takiego busa z czego potem robią się opóznienia,O które potem tez sam maja pretensje. BRAWO BIĆ DLA KARYNKI I BRAJANKA NO I ICH BONÓW OCZYWYSCIE. Porażka
Truteń 2021-08-28 15:33:04
Mnie najbardziej zadziwiają ludzie którzy mając super hiper smartfony, nie potrafią znaleźć w nich najprostszych informacji o miejscu w którym się znajdują.
Mam wrażenie że ten sprzęt służy głównie do lansu :D
krzysiekzG. 2021-08-28 13:57:26
Oczywizda nikt z tych potrzebujących pomocy o istnieniu innych gór w Polsce nie słyszał . No , coż bilety na cyrk MO się sprzedajo jest git .
mieszkaniec 2021-08-28 13:56:17
W Tatrach brak turystów albo są bardzo nieliczni! Turyści, niestety przestali tutaj przyjeżdżać. Dlaczego więc mylnie nazywamy "turystami" tych, którzy odwiedzają region? Na ulicach i w parku raczej spotyka się patoturystów (zasłyszane, ale myślę, że bardzo adekwatne).
 • PRACA | dam
  Kucharz śniadaniowy- Restauracja w Białce Tatrzańskiej Poszukuję osoby na stanowisko kucharz śniadaniowy do restauracji hotelowej w Białce Tatrzańskiej. Praca na pełen etat, wysokie wynagrodzenie. Więcej informacji pod numerem. 518 259 536
  Tel.: 518
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I ŁAZIENKĄ, N. Targ. 787 466 608.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  MAŁY DREWNIANY PENSJONAT w Zakopanem zatrudni na umowę o pracę PANIĄ DO SPRZĄTANIA I PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. Praca zazwyczaj od 7 do 15. Bez zakwaterowania. 608 353 045.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Karczma w Kościelisku zatrudni POMOC KUCHENNĄ, PANIĄ DO ŚNIADAŃ - 608 301 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam GOSPODARSTWO Z PLACAMI BUDOWLANYMI. 18 28 560 24.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  JESION na deski, ok. 12 kubików - 666 991 114.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ sprzedam mieszkanie 3 pokojowe z balkonem 48m2. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | inne
  Firma Sprzątająca-Mania Sprzątania Zajmujemy się kompleksowym sprzątaniem domów, domków, mieszkań. Chętnie przyjmiemy nowe zlecenia, skontaktuj się z nami w celu poznania oferty oraz umówienia się na wycenę.. 505-925-174 maniasprzatania00@gmail.com
  Tel.: 505
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Pilnie!!! Szukam magazynu do wynajęcia o powierzchni 30-50 m2 i wysokości 3m w Zakopanem, Nowym Targu lub okolicach. Telefon Kontaktowy 660 510 186
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • KUPNO
  Kupię STARE DESKI, BELKI KRZESANE, DRZEWO Z ROZBIÓREK I DRZEWO NA PNIU W LESIE oraz LAS. 695 941 783.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  PRACA NIEMCY - dla fachowców z Polski i Ukrainy (MURARZY, TYNKARZY, OGÓLNOBUDOWLANYCH). 0049 176 601 54 957.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • KOMUNIKATY
  PRZEKAŻĘ GABINET STOMATOLOGICZNY W DOBRE RĘCE - NOWY TARG, RYNEK 11. 504 099 717.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE kupię. 791 236 577.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-11-26 10:00 Chmury przepływają nad Giewontem 2022-11-26 09:48 Czterech Polaków z awansem do drugiej serii. Kto wygra w Finlandii? 2022-11-26 09:39 2500 osób, 50 głowic świetlnych, tunel laserowy i ekrany o przekątnej 570 cali 2022-11-26 09:27 Poważny wypadek w Cichem 2022-11-26 09:00 Porozmawiajmy o zakopiańskiej architekturze 2022-11-26 08:00 Prestiżowa nagroda dla Katarzyny Ceklarz 2022-11-25 22:00 Lidia Rosińska z dłutem na szczycie 1 2022-11-25 21:00 Góralskie Święto Dziękczynienia 2022-11-25 20:00 Majka także potrzebuje pomocy. Koncert charytatywny 2022-11-25 19:30 Gdy zachorujemy jako turyści 2022-11-25 19:00 Kolejny sukces projektantki mody z Nowego Targu (WIDEO) 2022-11-25 18:00 Zabawa na całego dla cierpiącej sąsiadki. Cała wieś dla Wioli Hreśki 2 2022-11-25 17:00 W Zakopanem łamane jest prawo konstytucyjne 7 2022-11-25 16:11 Mleko modyfikowane - alternatywą dla pokarmu kobiecego 2022-11-25 16:04 Samochód uderzył w słup. Wstyd się przyznać, zasnąłem - mówi kierowca volvo 5 2022-11-25 16:00 Znamy więcej informacji na temat tragicznego pożaru w Maruszynie 2022-11-25 15:15 Część ulicy Droga do Białego będzie bez prądu 1 2022-11-25 15:10 Autobus wjechał do pizzerii 6 2022-11-25 15:00 Skubanie siana w drodze do piekieł 2022-11-25 14:45 Hairlust - czym wyróżnia się marka, o której wszyscy mówią? 2022-11-25 14:14 Ogród gotowy na zimę - 6 porad, które warto wdrożyć 2022-11-25 14:06 Stalking 2022-11-25 14:00 Rusza kiermasz ozdób świątecznych, dochód na budowę domu dla niepełnosprawnych 2022-11-25 13:00 Zdjęcia złodziei wywieszone na sklepowym oknie. Każdy może ich zobaczyć 20 2022-11-25 12:30 Pożyczki bez BIK - gdzie warto ich szukać? 2022-11-25 12:00 Na Kasprowym 13 cm śniegu. W sobotę szansa na przejaśnienia 2022-11-25 11:45 Podróż w głąb niesamowitego świata w nowej animacji Disneya. Mamy dla was bilety 2022-11-25 11:16 Od soboty nowe rondo w Zakopanem 13 2022-11-25 11:00 Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Zakopiańcy radni wciąż nie chcą uchwalić prawa przeciwdziałającego przemocy 7 2022-11-25 11:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2022-11-25 10:37 Rozbita szyba w popularnym sklepie na Krupówkach. Ktoś urządził sobie black friday 3 2022-11-25 10:26 Wycena kuriera? Sprawdź, co wpływa na cenę paczki 2022-11-25 10:08 Najlepszy hotel przy lotnisku Chopina w Warszawie? Air Hotel! 2022-11-25 10:00 Rabczański park wieczorową porą - śnieżna bajka (zdjęcia) 2022-11-25 09:00 Wakacje będą trwały trzy miesiące? Co sądzicie o tym pomyśle? 7 2022-11-25 08:00 Śnieg śniegiem, ale ciepło trzeba ludziom podłączyć 2022-11-24 22:03 Taki śmietnik w centrum Nowego Targu 3 2022-11-24 21:20 Nie żyje kobieta poparzona w pożarze w Maruszynie 2022-11-24 20:46 Od gór aż po morze. Cała Polska pomaga Zosi 2022-11-24 20:25 Wieczorna stłuczka w Zakopanem 2022-11-24 20:01 Ostani kiosk pod Giewontem 4 2022-11-24 19:30 Witamy na planecie Polska - w wyjątkowym miejscu o niezwykle bogatej historii. Konkurs dla czytelników 2022-11-24 19:21 Druhowie gasili pożar sadzy w kominie 2022-11-24 19:15 Oszukana na węgiel. Zakopiańska policja radzi jak go bezpiecznie kupić 4 2022-11-24 18:30 Miasto w mieście - pomysł właściciela na zabudowę starej mleczarni 3 2022-11-24 17:47 Ewakuacja w szkole 1 2022-11-24 17:45 Też dostała 200 złotych kary za parkowanie w Lidlu. Wystarczył jednak wyciąg z karty 3 2022-11-24 17:30 Meteorologiczne warsztaty dla ratowników GOPR 2022-11-24 17:00 Happy Thanksgiving. Dziś nasi górale w Ameryce zajadają się indykami. 1 2022-11-24 16:50 Dachowanie samochodu. Poszkodowana kobieta (ZDJĘCIA) 13
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-11-26 09:57 1. w poprzednich latach w kodeksie drogowym na 100% było o autobusie komunikacji miejskiej 2022-11-26 09:42 2. Znam na tyle siebie, że wiem kiedy muszę się zatrzymać. Nawet kawa nie pomaga, dopływ świeżego powietrza przez otwarte okno czy głośne radio. Czasami wystarczy 10 min, czasami godzina snu w aucie. Po co ryzykować? 2022-11-26 08:54 3. jasnowidzu, mędrcu, filozofie przecinek nie przed DOCHODZI, tylko PO :) 2022-11-26 08:36 4. Po co uchwała, przecież w Zako nie ma przemocy w rodzinie, nikt tu przecież nie chla, terapeuci nie mają tu nic do roboty. Lepiej pójść na Górkę i Bozia wszystko załatwi, i jak trzeba da dyspensę, w ramach przysłowia "...gdy chłop baby nie bije, to jej wątroba gnije". 2022-11-26 08:07 5. Kiedyś pod Biedronką zapomniałam wziąć bilet.Wyslalam paragon z zakupów i wszystko ok. Logiczne że przy takiej ilości "turystów" nie będzie miejsc dla kupujących. 2022-11-26 07:59 6. ciekawe kto za to zapłacił.... 2022-11-26 06:34 7. Z tą przemocą na Podhalu, to jest raczej na odwrót. 2022-11-26 06:02 8. Policja po takim tłumaczeniu powinna zatrzymać prawo jazdy i skierować go na badanie lekarskie. To nienormalne, że o czwartej ktoś zasypia bo drugim razem może skosić kogoś innego. 2022-11-26 03:26 9. Roman Wieczorek ale bełkot. Raz że nie ma na to paragrafu w kodeksie karnym by faktycznei właściciel sklepu miał problemy z kodeksem karnym, a dwa taki złodziej może pozwać właściciela sklepu TYLKO z powództwa cywilnego... chciałabym zobaczyć takie złodzieja który to zrobi w Polsce. A trzy, właściciel sklepu robi kontrpozew o dokładnie taką samą kwotę o jaką by go pozwał wspomniany złodziej - "że z powodu tej kradzieży wszystko legło w gruzach, jest strzępem nerwów, żona już go nie kocha, kury nie chcą znosić jajek" itd itp. Co wygra złodziej? NIC... a po czwarte... nie strasz Wieczorek. 2022-11-26 01:51 10. Oj ten klient to napomaga . Kolejny szkodnik realizujacy lewacką agende rozbijania rodziny
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania