Reklama

2021-09-02 10:00:00

Z archiwum

Gronkowianka w Londynie

Nie ukrywam, że nie przepadam za kontaktem z moimi rówieśnikami z Polski. Większość z nich nie chce się wtopić w lokalną kulturę, zamykają się w swoich środowiskach, nie chcą otworzyć się na innych i ciągle narzekają - mówi Aneta Filipowicz.

Do Gronkowa stara się wpaść przynajmniej raz na 2 miesiące. Uwielbia Podhale, mentalność górali – ich pracowitość i otwartość. Jednak wie, że nigdy już nie wróci tu na stałe. Zresztą jedynym miejscem w Polsce, gdzie mogłaby znaleźć pracę w swoim fachu, jest Warszawa, a za tym miastem nie przepada. Wie, co mówi, bo studiowała w Szkole Wyższej Handlowej. I choć dziś może pochwalić się dyplomem magisterskim tej uczelni, tak naprawdę grzecznie studiowała w stolicy tylko 2 lata. Pozostałe lata zbierała punkty po różnych europejskich uniwersytetach, a do Warszawy jeździła tylko po wpisy w indeksie. – Od początku Warszawa mi się nie podobała. Na początku byłam przerażona, przyjechałam z maleńkiej podhalańskiej miejscowości, a tu słyszę od moich kolegów z roku: „mój tata jest premierem”, „mój ministrem”, „mój prezesem spółki”. Gdzie ja trafiłam? – zastanawiałam się i chciałam jak najszybciej stamtąd uciec – opowiada. Wytrzymała rok. W wakacje postanowiła popracować za granicą. Znała trochę język francuski, więc z 16-letnim bratem wybrała się do Nicei. 500 dolarów od mamy starczyło tylko na kilka dni. Szybko znalazła pracę w barze, brat skombinował tanie mieszkanie. Do Gronkowa wrócili po 2 miesiącach, dumni z pierwszych zarobionych przez siebie pieniędzy.

Aneta posmakowała samodzielności za granicą, załatwiła sobie więc na macierzystej uczelni dziekankę i rok później wróciła do Francji, tym razem, by przez pół roku postudiować sobie na uniwersytecie w Grenoble, a potem zaliczyć jeszcze studenckie praktyki w południowej Francji. Poznała ludzi z różnych krajów, nabrała nowych doświadczeń i pewności siebie. Kolega z praktyk, który miał siostrę w Barcelonie, namówił ją na krótki wyjazd do Hiszpanii. Przez 3 tygodnie tam spędzone intensywnie uczyła się języka hiszpańskiego. – Barcelona mnie tak urzekła, że zamarzyłam sobie, żeby tu postudiować – opowiada. Tym razem trafiła na dziennikarstwo, które studiowała na tamtejszym uniwersytecie przez rok. Jednocześnie zaczęła szukać firm w Polsce, które mają jakiś związek z Hiszpanią. Wysłała ok. 200 e-maili z informacją, że studiuje w Barcelonie i szuka dorywczej pracy. Odezwały się 2 firmy – produkująca ciuchy snowboardowe i duża firma szwedzka produkująca chleb. – Zaczęłam praktykować w obydwu, a zarobione w ten sposób 800 euro miesięcznie pozwalało żyć jak królowej. Firma szwedzka zaproponowała mi szybko etat, więc z pracy w drugiej firmie zrezygnowałam – opowiada. Tak minął kolejny rok. Jeszcze nie zdążyła wyjechać z Barcelony, a już ubiegała się o praktykę w Londynie, w bankowości inwestycyjnej. Ku miłemu zaskoczeniu, po wysłaniu prośby została zaproszona na rozmowy. Na krótko wróciła do Warszawy (od lutego do czerwca), by zaliczyć kolejny semestr. Uczelnia zaliczyła jej punkty zdobyte na studiach we Francji i Barcelonie. W ten sposób miała za sobą kolejny rok studiów. Po uzyskaniu wpisu w indeksie i załatwieniu kolejnej dziekanki wyjechała do Londynu. – Miałam praktykę w bankowości inwestycyjnej, w dużej międzynarodowej firmie zajmującej się doradztwem przy fuzjach firm – tłumaczy. – To była dla mnie ciężka praca, ale też bardzo dużo się tam nauczyłam – wspomina. – Momentami było tak trudno, że obiecałam sobie nigdy do tej pracy nie wracać – śmieje się – ale ambicja zwyciężyła. Tymczasem dowiedziała się, że jej warszawska uczelnia może ją wysłać na 6-miesięczną praktykę do Singapuru. – Miałam ogromny dylemat, zależało mi na pracy w Londynie, a jednocześnie praktyka w Singapurze brzmiała jak bajka. Powiedziałam o moich dylematach szefostwu i ci znaleźli dla mnie rozwiązanie lepsze, niż mogłam sobie marzyć. Wysłali mnie najpierw na 2 miesiące na trening w Nowym Jorku, a potem dali półroczny urlop na wyjazd do Singapuru – opowiada. Pobyt w Azji wykorzystała na napisanie pracy magisterskiej. Po powrocie do Londynu wpadła tylko na 2 dni do Polski, by obronić magisterkę.

W londyńskim Banku of America przepracowała jeszcze półtora roku. Od 2,5 lat pracuje w Rothschildzie, firmie podobnej, także zajmującej się doradztwem przy fuzjach i przejęciach różnych firm. – Na początku siedziałam za biurkiem i wykonywałam różne wyceny, wyliczenia. Teraz spotykam się z klientami – przeprowadzam strategiczne rozmowy, negocjuję. Ta praca wymaga dużo taktyki, dyplomacji – opowiada. – Oczywiście są to projekty ściśle tajne, więc pracuję na kodach, nie operuję nazwami firm – dodaje. Podkreśla, że to praca bardzo absorbująca, odpowiedzialna, ale też wciągająca. – Świadomość, jak wiele zależy ode mnie, że ktoś przeze mnie może np. stracić wiele milionów, jest stresująca i podniecająca zarazem – opowiada. Pracę zaczyna od 9 rano, a nierzadko kończy ok. 1 czy 2 w nocy. Czasami żyje na walizkach, bo negocjacje odbywają się w różnych krajach. – Bywam w wielu fajnych miejscach, ale tak naprawdę ich nie widzę, bo cały dzień spędzam na telekonferencjach – mówi. – Odsypiam w Gronkowie, jak wpadam na weekend – śmieje się. Na szczęście jej chłopak pracuje w tej samej branży, więc wiele godzin spędzonych w pracy nikomu nie przeszkadza. Obydwaj nie lubią bezczynności, więc wolne chwile spędzają najczęściej na podróżowaniu po świecie. Właśnie planują wyprawę do Wietnamu. Londyn nie jest dla Anety wymarzonym miejscem na ziemi. – Może przeprowadzę się do Hiszpanii, może do Francji – planuje głośno.

Recepta na sukces
– Miałam dużo szczęścia, że tak poukładało mi się życie. Poznałam wielu ludzi, którzy byli dla mnie inspiracją. No i nigdy nie bałam się ryzyka – tak tłumaczy swój sukces. Podkreśla, że miała duże wsparcie u rodziców, którzy nie kazali jej grzecznie siedzieć na uczelni w Warszawie i zaliczać kolejne semestry, ale zaufali i pozwolili na realizację szalonych – jak się wtedy wydawało – pomysłów. – Mama zawsze mówiła mi, że nie mam nic do stracenia, i że cokolwiek by się działo, to na bilet powrotny do domu pieniądze się zawsze skądś znajdą– opowiada. Rada dla młodszych kolegów? – Warto podróżować, żeby zobaczyć inny świat, to, co on oferuje. Żeby wiedzieć, czego się chce. I warto ryzykować, szczególnie jak się jest młodym i niewiele ma się do stracenia – podkreśla Aneta. – Żeby ktoś cię zauważył, zaproponował fajną pracę, pomógł spełnić marzenia, trzeba jakoś się wyróżniać, czymś zaskoczyć – twierdzi. – Praktykę w londyńskim Banku of America niełatwo dostać. Jak się dowiedziałam później, po otrzymaniu mojego podania zwrócili na mnie uwagę i chcieli mnie poznać, bo zaintrygowało ich, że mimo młodego wieku studiowałam już w Polsce, Francji, Hiszpanii, znałam kilka języków, wykazałam się wieloma praktykami – podkreśla. Aneta jest najstarsza z szóstki rodzeństwa. Brat Maciek rok temu zdał maturę i dostał się na informatykę na Akademii Górniczo-Hutniczej. Zdążył już zrezygnować, bo chce zostać grafikiem komputerowym i odpowiednią szkołę znalazł we Florencji. – Na razie pracuje w Londynie i zarabia. Daję mu kąt i wskazówki starszej przemądrzałej siostry – śmieje się Aneta. – I trzymam za niego kciuki – dodaje.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 16-17/2011

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
deejjf 2021-09-03 18:26:45
Dziwne, mieszkałem w Londynie dwa lata i jakoś poznałem wielu Polaków z biegłym angielskim którzy bez problemu, a raczej z wielką ciekawością wtapiali się w tamtejsza kulturę, no ale cóż jakoś trzeba zabłysnąć w mediach :)
Kamyk 2021-09-02 15:40:04
Prawda jest taka, że również za Polki trzeba się wstydzić nawet na wakacjach. Mamy zakompleksione społeczeństwo, dlatego za granicą jeden udaję że drugiego nie zna, a w Polsce podają sobie ręce jak by nic.
Panowie typowo nie okrzesani ze swoimi zwyczajami, a Panie udające wielkie damy, z muchami w nosie, szufladkujace każdego rodaka, tylko dlatego że jest krajanem.

Reklama
 • PRACA | dam
  Potrzebni Panowie 2.11.2021 r. do przenoszenia mebli i sprzętu narciarskiego. Stawka 240 zł.. 692987940
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  Austria! Praca blisko granicy, wysokie zarobki+diety, 14 wypłat, weekendy w domu. Najlepsze oferty dla budowlańców na www.clubsilesius.pl tel. 664468573. 664468573praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 664468573
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA "ZAWRAT" W ZAKOPANEM, ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY APARTAMENTY, PENSJONATY ORAZ KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH.. +48698636096pralniazawrat.zakopane@gmail.com
  Tel.: 48698636096
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni pracownika do profilowania (wycinania) skór owczych - możliwość przyuczenia, mile widziane doświadczenie. Dzwonić od poniedziałku-piątku w godz. 8-16. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ RTV AGD NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
 • PRACA | dam
  Karczma w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ - 602 611 999.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 571 240 909.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
  Tel.: 502 303 913
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W ZAKOPANEM - PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ/SPRZĄTANIE POKOI (DORYWCZA, 8-10 DNI W MIESIĄCU), 18 zł/godz., umowa zlecenie. 511 397 987.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ZASTĘPCĘ SZEFA KUCHNI. 606 208 503
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, od 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ I POMOC KELNERSKĄ - PRACA STAŁA, 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM, 17 za godzinę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Aparthotel w Białce Tatrzańskiej zatrudni RECEPCJONISTĘ/TKĘ -praca zmianowa ,umowa o pracę na pełny etat ,elastyczny grafik ,atrakcyjne wynagrodzenie 512576206 /aparthotelbialczanski@gmail.com. 512576206aparthotelbialczanski@gmail.com
  Tel.: 512576206
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE, KELNERKI - ZAKOPANE - 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy TECHNICZNEGO w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Tel 720 762 779. Mail: biznes@hotelcrocus.pl
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY OSOBY DO SPRZĄTANIA MARKETU BUDOWLANEGO przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. Praca dwuzmianowa. Stawka od 13,85 zł na godzinę netto (na rękę). Kontakt pon. - pt. w godz.8 - 15, tel. 601 156 466
  Tel.: 601 156 466
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię DO KWIACIARNI W PORONINIE. Praca stała. 507 02 06 04.
 • PRACA | dam
  POMOC DO PENSJONATU - KOŚCIELISKO - 600 403 706.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI W ZAKOPANEM ZATRUDNI POKOJOWĄ . STAŁA I PEWNA PRACA. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Dom Wypoczynkowy przyjmie kucharza/kucharkę oraz pomoc do obsługi w obiekcie na sezon zimowy. Praca od połowy grudnia. Wysokie wynagrodzenie!. 668 021 047
  Tel.: 668 021 047
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-10-27 22:02 Dramatyczna akcja na szczycie Nosala. Chodziło o życie 27-latka 2021-10-27 21:43 W czwartek w Zakopanem Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich 2021-10-27 20:58 Gdyby dziś prowadził bloga miałby tysiące folowersów 2021-10-27 19:59 Zmarł Ujek Stasek. Przewodnik, instruktor, gawędziarz 2021-10-27 19:00 Rodzeństwo mężczyzny, który zginął na Krupówkach poszukuje świadków. Pomóżcie! 1 2021-10-27 18:26 Nie płacili za pokoje i okradali hotele. Podróżowali z 2,5-letnim dzieckiem 4 2021-10-27 18:15 A może by miasto wykupiło starą aptekę 2021-10-27 18:15 Panele czy wykładziny? 2021-10-27 17:30 Liczą kozice 2021-10-27 16:44 Setne urodziny Andrzeja Gombosa (WIDEO) 2021-10-27 16:25 Obrazy i słowa 2021-10-27 15:56 Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2021-10-27 15:15 Z odblaskiem za pan brat 2021-10-27 13:45 Kolejna atrakcja dla rowerzystów w Nowym Targu 2021-10-27 12:58 Słowackie Tatry w czarnej strefie 2021-10-27 12:25 Nietrzeźwy traktorzysta zatrzymany w Lipnicy Wielkiej 2 2021-10-27 12:00 Pogoda piękna, a w Kuźnicach pustki. Nikt nie stoi w kolejce po bilety! 2021-10-27 11:14 Teren skażony chemicznie i ewakuacja kolejki linowej (WIDEO, ZDJĘCIA) 2021-10-27 10:44 Młode niedźwiedzie już niewiele mniejsze od matki (WIDEO) 2021-10-27 10:38 W całym kraju najwięcej zakażeń od kwietnia. Na Podhalu ponad 20 przypadków 5 2021-10-27 10:00 Symboliczne cmentarze w Tatrach 1 2021-10-27 09:00 Mieszkańcy Buflaku nie chcą masztu 5G: nigdy wieża tu nie stanie! 6 2021-10-27 08:22 Skocznia pięknie oświetlona 2021-10-27 07:36 Zmarł Roman Dzioboń 1 2021-10-26 21:30 Dostaliśmy pięć, a stracimy osiem milionów złotych 30 2021-10-26 21:00 Po pandemicznej przerwie wraca konkurs dla młodych tancerzy 1 2021-10-26 20:12 Panorama Tatr z masztem. Mieszkańcy mają mieszane odczucia 15 2021-10-26 19:30 Do Ostrowska samochodem, dalej - pieszo 1 2021-10-26 18:45 Puste jesienne Zakopane 2021-10-26 18:11 Dwór w Łopusznej w remoncie 2021-10-26 18:01 Jesienne torfowiska (ZDJĘCIA) 2021-10-26 17:15 Covidowe przepełnienie w szpitalu powiatowym i apel o szczepienia 8 2021-10-26 16:34 Lawina wypadków na Babiej Górze. Goprowcy nie mieli odpoczynku 1 2021-10-26 16:15 Ktoś rozpylił nieznany gaz na stoku, konieczna ewakuacja ludzi z kolejki linowej 2021-10-26 16:14 Zaduszki jazzowo-bluesowe 2021-10-26 15:30 Redyk Hyrczyków (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2021-10-26 14:45 Ratownicy TOPR musieli się desantować 1 2021-10-26 14:26 Sprawdź bezpłatnie ustawienie świateł w samochodzie 5 2021-10-26 14:15 Jakie rajstopy na zimę wybrać? 2021-10-26 14:00 Trwa remont linii kolejowej. Przyniesie on zamknięcie przejazdu na Ustupie 1 2021-10-26 13:15 Spacerkiem wokół odnowionego centrum kultury. Jak Wam się podoba? 2 2021-10-26 12:40 Część Zakopanego bez prądu 6 2021-10-26 12:30 Dziś znów ponad 6000 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Bardzo dużo zgonów z powodu Covid-19 5 2021-10-26 11:30 Oderwała się Turnica Kurczaba. Nowe nagranie z kamiennej lawiny w Tatrach (WIDEO) 2 2021-10-26 10:50 Nie dziś, lecz 9. grudnia upamiętnimy "UJKA" Krzeptowskiego 2021-10-26 10:45 Mroźny poranek w Zakopanem, a w Tatrach inwersja. Słoneczne prognozy 2021-10-26 10:00 Walonki dla góralek 2021-10-26 09:00 Słońce wzeszło nad Tatrami 2021-10-26 08:00 Zakopane dostanie 5 milionów złotych 11 2021-10-25 21:15 Nie wiadomo, kiedy odjeżdża bus. Wciąż brakuje rozkładów jazdy 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-10-27 22:43 1. @realista , ceny ropy , gazu na europejskich , ba , światowych giełdach , to.....strategia PiSu? Zielony ład i Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 też? Ale ten PiS wpływowy. I wy miernoty chcecie z nim wygrać w Polsce , kiedy on rządzi światową gospodarką wodząc za nos wszystkie potęgi tego świata. 2021-10-27 22:24 2. dziadeek Do tej pory nie było żadnego szaleństwa cenowego. Były sezonowe wahania cen rzedu kilka procent, ktoś tę gospodarke rozregulował. Bo jesli wegiel drożeje o 50 % to kogo mam winić? No jasne ze rzadzących. Kto jest przy wladzy? Zdaje mi się że PiS. Nie bede kupował na zapas wszystkiego, bo chyba nie czasy komuny ( chyba ze robimy powrót). PiS nie wie jak to wszystko zatrzymać, Jest duża presja płacowa budżetówki, a trzeba tez tu płace podnieść bo sa tragiczne, suwereny domagają sie nie juz 500+ ale co najmniej 800+. jakieś urojone projekty z powiekszaniem armii. Miał byc tani gaz z USAi Kataru, bo żeśmy sie na Rosje obrazili. No to bedziemy mieć gaz droższy o 70% Jeżdże dość dużo i odczuwam cene benzyny, Za chwile dojdzie podwyższenie cen usług bo każdy jakoś kalkuluje biznes. Najbardziej żałosne jest to porównywanie do poprzednich rządów. To może wróćmy sie do czasów sredniowiecza Nie patrze do tyłu , patrze do przodu. Miło byc normalnie a jest chaos, tępa prymitywna propaganda. I prosze mnie nie wciągać w jakieś przepychanki ideologiczne bo mnie to zupełnie nie interesuje. Patrze swojego biznesu 2021-10-27 22:10 3. do@Andy Właśnie dlatego ,że nie jestem małpą, a istotą rozumną,która wierzy w naukę w postęp medycyne i ufam mikrobiologom, to zaszczepiłem sie dwoma dawkami Moderny i w poł. listopada idę sobie wstrzyknąc Pfizera. Chcę oddychać normalnie i w zimie jeździć na deskach a nie walczyć o życie w szpitalu. Mam dość łażenia po pogrzebach bliskich i znajomych, co wierzyli w opatrzność ,w wodę świeconą i bzdety wypisywane w internecie. 2021-10-27 21:37 4. coming out Jakie idiotyzmy? Jestem pełen podziwu dla genialnej strategii PiSu. Podaje prawdziwe ceny i wcale mnie one nie szokują. Ja moge zaplacić nawet 3 razy tyle ( stać mnie) aby PiS z kochanym Prezesem Jarosławem rzadzili jeszcze długo Ich genialna strategia gospodarcz pozwala nam żyć z godnością, nie bedzie jakiś Tusk Donald pluł nam w twarz. 2021-10-27 21:35 5. @realista - alle się dałeś wyrolować! Ja kupiłem 6 ton węgla grubego gat. 1 po 960 zł. tona. (na wiosnę) We wpisie o 8.15 piszesz oczywistą prawdę - "Żeby dać trzeba zabrać." Tylko że prawd jest wiele. N.p może być tak, że komuś się zabierze i to gdzieś zniknie. PO prostu nie ma, gdzieś to zostaje "zakopane". Pan prezydent Komorowski podpisał 21 (dwadzieścia jeden) podwyżek podatków. Mnie najbardziej bulwersowały. Podwyżka VAT na żywność z 3 do 5%, VAT na książki z 0 do 5%, VAT na ubranka dziecięce z 8 do 23%, podwyżka składki rentowej zus o 23%. W tym też czasie, jak głoszono wszem i wobec, do naszego kraju płynęły szerokimi strumieniami, baa, rzekami unijne ejro. I bilans syćka znomy! "Piniyndzy ni ma i nie bedzie". Chcecie obalić kacze rządy?, mam dla Was radę. Nie ogrzewajcie mieszkań, wyłączcie sobie prąd, nie wsiadajcie do samochodów, nie róbcie żadnych zakupów. Wytrzymajcie tak do wiosny. Jak premier Morawiecki nie będzie miał do rozdawania dutków z vatu, to bedzie PO PiSe!!! 2021-10-27 20:57 6. @erst , to teraz już wiem , Piotr Najsztub jest z PiSu , bo papuga udowodniła , że babcia z PO wtargnęła pod PiSowski samochód nagle i bez ważnych badań. 2021-10-27 20:49 7. @realista , pisz dalej swoje idiotyzmy , tymczasem prawda , REALNA prawda jest taka , że w Polsce dawno nie ma cen urzędowych. Reguluje rynek. Ceny paliw , gazu , surowców czy energii są regulowane. Przez giełdy światowe oraz ..... lewackie przepisy i regulacje unijne , w tym zielony ład i emisje CO2 Ale bądź sPOKOjny , będzie jeszcze drożej. Pani Spurek kazała UE podnieść VAT na jaja , mięso , masło , ryby... Wtedy będziesz pisał o cenach. Ps. Zakupy rób tam , gdzie taniej. Ja za wszystkie te produkty płacę mniej , jedynie za buty więcej. Bo dobre , solidne buty kosztują , dawniej , za PO też kosztowały nawet i tysiąc złotych! Ale to reguluje RYNEK , nie POPiSy 2021-10-27 20:40 8. @strzykawa 1 błąd logiczny leżac pod respiratorem nie błaga sie o szczepionke /wg opisu tej mikstury jest już za późno 2 miksture dadzą ci 24h/dobe jak w mcdonalds nawet nieżywemu 3 W Izraelu szprycuja 4 raz bo 3 dawki nic nie daja 4 odporność naturalna jest szerokospektralna i sie jej nie traci /chyba że przez szczepienie 5 "póki" pisze sie przez "Ó" 2021-10-27 20:32 9. Fto pije, tyn pije, pijom orawianie, dali się powiysać, ciupazki na ścianie. Panowie, panowie, bedziecie panami, ale nie bedziecie, przewodzić nad nami. 2021-10-27 19:58 10. Jest pięknie , jestem zadowolony z rządów PiSu. Właśnie dzisiaj kupiłem butle z gazem z 84 zł, 1 tone węgla za 1500 zł, 2 tony peletu po 1300 zł, zatankowałem 40 litrów benzyny po 6,07 zl, zrobiłem małe zakupy dla 6 osób za 200 zł( starczy do pojutrza), wymieniłem olej i przczyściłem klime w samochodzie za 890 zł, kupiłem pare butów męskich za 239 zł. Kto tu mówi o drożyźnie i inflacji. Na pewno przeciwnicy PiSu i naszgo kochanego Prezesa Jarosława.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania