2021-12-26 20:30:14
Biała Woda
Szpetne kontenery
Przy rezerwacie "Biała Woda" w Jaworkach nielegalnie stanęły mieszkalne kontenery. Właściciel twierdzi, że tylko je zmagazynował.
Urszula Dulak, sołtyska Jaworek, i Bożena Solecka, radna z tego rejonu, alarmują, że przy wejściu do rezerwatu "Biała Woda" właściciel jednej z działek postawił na niej pięć kontenerów mieszkalnych. - Zbulwersowani są tym nie tylko nasi mieszkańcy, ale też turyści i goście, którzy tu przyjeżdżają. Sprawa budzi wiele kontrowersji, bo nie tylko jest to samowolka, ale kontenery zeszpeciły krajobraz - przekonuje Urszula Dulak. - Poniżej znajdują się działki mieszkańców Jaworek, którzy nic nie mogą tam wybudować, bo taki jest zapis w planie zagospodarowania przestrzennego - zaznacza.
Bożena Solecka tłumaczy, że na samym początku zostały powiadomione straż miejska i szczawnicki urząd miasta. - Przy kontenerach zostało wykopane szambo na trzy kręgi. Dodatkowo ścieki będą nam zatruwać środowisko. Jest to obszar chroniony - mówi radna. - Pewne inwestycje są w tym terenie dopuszczone, ale nie takie. I to na działkach budowlanych lub rekreacyjnych, a to miejsce nie ma takiego statusu - przekonuje Bożena Solecka.
Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda podkreśla, że urząd nie wydawał żadnej zgody na postawienie kontenerów. - Zostały już zawiadomione odpowiednie instytucje, które zajmują się tą sprawą - zaznacza burmistrz.
Na miejsce przyjechał Marek Kroczek, zastępca dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, ponieważ inwestycja powstała w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Dodatkowo jest to obszar Natura 2000, otulina rezerwatu "Biała Woda", a także Południowomałopolski Obszar Chronionego Krajobrazu, nadzorowany przez dyrektora ZPK.
- Tu zostało złamanych wiele przepisów - nie ma wątpliwości Marek Kroczek. Obecnie zgodnie z prawem można postawić na zgłoszenie obiekty o powierzchni do 35 m kw., ale w tym miejscu nie każdy budynek o tej powierzchni może stanąć. - Tutaj obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuszcza takich inwestycji - tłumaczy wicedyrektor ZPK. Może tu być tylko zabudowa skansenowska lub nawiązująca do dawnego budownictwa rusińskiego, ponieważ są to tereny połemkowskie. Takie chyże tutaj powstały, ale na to musi być pozwolenie na budowę. Poza tym niedopuszczalna jest budowa szamb, a jedynie ekologiczne oczyszczalnie ścieków, ewentualnie można się podłączyć do ogólnodostępnej kanalizacji.
- Na zrzut ścieków lub doprowadzenie wody musi być wykonany operat wodnoprawny, a nie ma tu możliwości podłączenia się - tłumaczy Marek Kroczek.
Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego zawiadomił Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Nowym Targu.



