Do tego synoptycy zapowiadają opady śniegu i mocny wiatr. W Tatrach już teraz powiewy dochodzą miejscami do 40 km/h. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne.
"Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, pod którą występują oblodzenia. Niektóre, wyżej położone szlaki, są nieprzetarte. Miejscami śnieg wywiany jest do warstwy lodu, gdzie indziej wiatr utworzył głębokie zaspy. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, śnieg jest twardy i ubity. Miejscami występują oblodzenia. Jest ślisko, dlatego zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki.
Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej, zwłaszcza w niższych partiach Tatr, są trudne. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy, a gleba i roślinność nie są w dalszym ciągu wystarczająco zabezpieczone" - czytamy w komunikacie turystycznym.
Zagrożenia
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego także podkreślają, że szlaki w Tatrach są bardzo mocno oblodzone. "Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne" - czytamy w komunikacie.
1
Widok z Gubałówki na Tatry i Zakopane / Fot. Kamera PKL
2
Widok z Gubałówki na Tatry i Zakopane / Fot. Kamera PKL
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.