Reklama

2022-03-23 19:00:58

Reklama

Zakopane

Gabinet osobliwości wg Anny Schumacher

Klucz, nóż, czaszka kruka, kwiaty, nasiona, sowa, mapa nieba ze znakami astrologicznymi, pierścienie, cyfry. I tylko jeden kolor: niebieski.

Piętnaście ogromnych płócien Anny Schumacher, nieograniczonych ramami, układa się w tajemniczą i poetycką opowieść o przemijaniu, ludzkiej kondycji, o wolności, wyobraźni, o granicach stawianych sobie i tych, które inni nam stawiają. O tym, co ulotne, i tym, co odwieczne. O tym, co istotne. Zapisane w pamięci. Zatopione w uczuciach i emocjach. O tym, co jest i czego nie ma. O tym, że - jak nawet czegoś nie ma - to nie oznacza, że nie istnieje. Z niepozornych przedmiotów, naładowanych energią, powstaje swoisty kosmos, wszech-świat, który granic nie ma (z ludzkiej perspektywy). Tak najkrócej można by streścić najnowszą wystawę obrazów "Rzeczywistość unierzeczywistniona przez sztukę. Gabinety osobliwości" i zarazem obronioną właśnie z wyróżnieniem pracę doktorską Anny Schumacher.

Niebieskość

Na obrazach zakopiańskiej artystki nic nie jest przypadkowe. Wszystko jest przemyślane, a nawet dogłębnie przestudiowane. Kolor także. Wszystkie obrazy są niebieskie. Dzięki pracy badawczej malarki na temat historii i znaczenia barwy niebieskiej dowiadujemy się, jak zmieniał się odbiór tego koloru na przestrzeni dziejów. W starożytności kolor niebieski był postrzegany raczej negatywnie, kojarzony z barbarzyńcami. Zmienił to kult maryjny XII i XIII w. Poprzez niebieskość szat Maryi oraz sztukę witrażu nadał kolorowi nieba szlachetny wyraz, znany nam po dziś dzień. Współcześnie niebieski uznany jest za kolor najbardziej uniwersalny i pozytywny. W szczegółowych badaniach nad kolorem pojawia się nawet wątek lokalny - Anna Schumacher pisze o podhalańskich "farbanicach" - popularnych już na początku XX w. spódnicach farbowanych na modry kolor indygo.

Niekończący się obraz

Także forma obrazów to efekt kilkuletnich eksperymentów artystki. Postanowiła zrezygnować z blejtramów, ram. Od jakiegoś czasu maluje na formatach, które jej nie ograniczają - na bawełnianych,  długich tapetach, zwojach luźno rozwieszonego płótna. Także samo płótno poddawane było przez malarkę różnym eksperymentom - raz prane w gorącej wodzie, innym razem płukane w zimnej, fragmentami gruntowane. Czasem na płótnie naklejane były fragmenty innego materiału np. dżinsu. W ten sposób powstało 15 płócien o formacie ok. 2,5 m na 1,7 m, które stały się obiektami przestrzennymi.

Kropla krwi meduzy

Płótna te są jak gabinety osobliwości. Jak sale, po których wędrujemy, zgłębiając przedstawione na nich niezwykłe przedmioty. Gdzieś na myśl przychodzi też "Boska komedia" i wędrówka Dantego przez zaświaty. Każdy z 15 obrazów artystka poświęca innym ważnym przedmiotom, tworząc w ten sposób malarską kolekcję rzeczy dla niej istotnych, ułożonych według klucza, zrozumiałego w pełni tylko dla niej samej. W zrozumieniu tej osobliwej malarskiej kolekcji mogą pomóc rozważania teoretyczne, zapisane w rozprawie doktorskiej.

Jak się bowiem okazuje, ludzie kolekcjonowali przedmioty  już od czasów prehistorycznych. W starożytności prestiżowe było zbieranie trofeów wojennych, choć zdarzały się inne zaskakujące zbiory. W grobowcu faraona Tutanchamona znaleziono imponującą kolekcję lasek spacerowych. W średniowieczu warto było pochwalić się zbiorem relikwii czy drogocennych kamieni. Wyspecjalizowane, tematyczne kolekcje muzealne i prywatne pojawiły się w dobie renesansu. - Wtedy powstały pierwsze gabinety osobliwości, prawdziwe małe światy, alegorie niezgłębionego wcześniej mikrokosmosu - opowiada Anna Schumacher, która sama ma skłonność do kolekcjonowania różnych przedmiotów. Zbiera pamiątki z podróży, kamienie, etniczne bransoletki. Ma też kolekcję zwierzęcych czaszek, służących jako studia rysunkowe, wśród których najcenniejsza jest czaszka niedźwiedzia jaskiniowego, pamiątka po pradziadku, który był geologiem. Jak opowiada artystka, samo pojęcie "gabinetu osobliwości" pojawiło się w XVI w. i oznaczało pomieszczenie lub szafę z rzadkimi obiektami, często trudnymi do konkretnego określenia i nazwania ze względu na ich różnorodny charakter. Szczególnie pożądane były wszelkie kurioza, przedmioty i zwierzęta, które łączyły cechy dwóch żywiołów. (np. ogień i ziemia) Należał do nich np. bursztyn, kamień, który płonął. Koral uważany był za zastygła kroplę krwi meduzy, kły narwala - za magiczny róg jednorożca.

Memento mori

Każdy kolekcjoner starał się, aby w jego kolekcji znalazły się niezwykle cenione, unikalne obiekty. W XVI i XVII w. zbierano chętnie przedmioty związane z ideą Memento Mori. Do zbiorów trafiały rzeźbiarskie wyobrażenia śmierci, statuetki i różne figury z wosku, antyczne urny, drogocenne różańce zakończone trupimi główkami szkieletów z kości, oryginalne, wypreparowane szkielety ludzkie oraz przeróżne czaszki zwierzęce.

Zbierano też "cuda techniki" : zegary, instrumenty astronomiczne, kunsztowne automaty czy urządzenia mechaniczne. Na takie zbiory stać było tylko najbogatszych, najczęściej władców. Rozmiłowany w osobliwościach i cudach techniki był np. cesarz Maximilian II czy jego najstarszy syn Rudolf II Habsburg. Polski król - Zygmunt August zbierał arrasy, obrazy i rzeźby. Izabela Czartoryska w Puławach stworzyła imponującą kolekcję przedmiotów "ku chwale ojczyzny". Z czasem prywatne kolekcje kuriozów dały zaczątek muzeom i w ten sposób przetrwały do dzisiaj. Gabinety osobliwości mają nie tylko wartość muzealną. Zajmują szczególne miejsce także w sztuce współczesnej oraz historii sztuki. Stały się częstym motywem malarskim, do dziś są niewyczerpanym źródłem inspiracji artystycznych, czego dowodzi też wystawa Anny Schumacher.

Unierzeczywistnienia

Gabinety osobliwości, do których zaprasza zakopiańska artystka, są przepełnione tajemniczymi, niezwykłymi przedmiotami, często magicznymi. Układają się w opowieść nieco zakamuflowaną, niejednoznaczną. Jakby artystka nie chciała nam wszystkiego do końca wyjawić, jakby próbowała nas wciągnąć w jakąś grę. Jak sama wyznaje, część cyklu nowych obrazów poświęcony jest zmarłemu tragicznie w 2018 r. przyjacielowi - Jiremu Kubelce, czeskiemu malarzowi abstrakcjoniście i grafikowi z którym przez wiele lat współpracowała. Rozważania malarskie na temat upływu czasu, symboliki otaczających nas przedmiotów, zwierząt, czy nawet śmierci ukazują się na kolejnych płótna.  Na obrazach pojawiają się jako motyw przewodni kruki, uważane od wieków za ptaki magiczne, łącznik pomiędzy światem żywych i zmarłych, związane zarówno z żywiołem ziemi i powietrza. Płótno "Mapa nieba" jest pełne tajemniczych znaków, odniesień astrologicznych. Inspiracją do tego obrazu były stare mapy i globusy. Srebrne punkty, spadające gwiazdy symbolizują - ludzkie łzy. Kolejny obraz przedstawia siedem pierścieni. W zasadzie każda kobieta ma jakąś kolekcję pierścionków, mają one znaczenie sentymentalne i uczuciowe, zazwyczaj niosą pozytywną energię. Są rodzinną pamiątką, prezentem od ukochanej osoby, bywa, że traktowane są jako talizman - opowiada artystka. - Ważne jest nawet, na którym palcu są noszone - dodaje. Anna Schumacher namalowanie tego obrazu poprzedziła małymi badaniami, ankietą wśród zaprzyjaźnionych kobiet na temat ich kolekcji pierścionków.

Ostatni w cyklu obraz poświęcony jest czasowi, przemijaniu. Na płótnie ukazane są kolejne fazy księżyca, nawarstwiają się tajemnicze cyfry, słowa, statua skierowana w niebo. Wymowne i ważne są także niezamalowane, puste powierzchnie. Bo to opowieść także o tym, czego nie ma. O tym, że to czego nie ma, nie oznacza nieistnienia.

W labiryncie znaczeń

Nad cyklem Anna Schumacher pracowała intensywnie 2,5 roku. Paradoksalnie skupieniu się nad tworzeniem wielkoformatowych obrazów sprzyjała pandemia. Jej pracownią stały się pomieszczenia udostępnione w jednym z obiektów Muzeum Tatrzańskiego. - Jestem ogromnie za to wdzięczna dyrekcji Muzeum Tatrzańskiego i dziękuję za tak ważne dla twórcy wsparcie przy skomplikowanym projekcie. Przy tak dużych formatach moja pracownia byłaby za ciasna. A tak miałam świetne warunki, dobre światło, spokój - podkreśla. - Ważna dla mnie była też niejednoznaczna energia tego miejsca, może nawet w jakiś sposób odczarowałam tą przestrzeń - mówi tajemniczo, bo nie chce dokładnie zdradzać, gdzie powstawały jej obrazy. Wystawa malarskich gabinetów osobliwości prezentowana była już w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu (od 17 stycznia do 12 lutego br.). Czy zobaczymy ja także na Podhalu?

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NAUKA
    NATIVE SPEAKER - JĘZYK ANGIELSKI - nauka face to face lub online, PRZYGOTOWANIE DO MATURY - Zakopane, okolice - 605 069 173
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI MASZYNOWE. 604 857 880.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-24 11:09 Szkolenia żeglarskie - dlaczego warto się zapisać? 2024-04-24 11:00 Stawiają koło młyńskie pod Olimpem w Zakopanem 2 2024-04-24 10:15 Kubota w historii mody obuwniczej: ewolucja Klapkowego Stylu 2024-04-24 10:00 Grzegorz Watycha po raz trzeci wygrał wybory, ale konkurenci nie myślą ułatwić mu rządzenia 2024-04-24 10:00 Fundusze EOG zmieniają Miasto i Gminę Czarny Dunajec! 2024-04-24 08:59 Dziś opady deszczu i śniegu, ale z każdym dniem pogoda będzie coraz lepsza 2024-04-24 08:00 Nowotarskie dzieciaki świętowały Dzień Ziemi! 2024-04-23 21:40 Definitywny koniec z narciarstwem w Tatrach 2 2024-04-23 20:41 Kijem Rzeki nie zawrócisz 2024-04-23 19:39 Ostry zakręt w stronę Hyrnego, czyli jedziemy z tą sztuką przez duże "S" (WIDEO) 2024-04-23 18:40 Samochód jechał pod prąd zakopianką. Ekstremalnie niebezpieczne zachowanie (WIDEO) 11 2024-04-23 18:00 Policyjne ćwiczenia na Podhalu 17 2024-04-23 17:30 Przegląd smaków z różnych stron świata 3 2024-04-23 17:00 To nie zmiana władzy sprawiła, że na Cyrhli zatrzymano prace, jest odpowiedź urzędu 1 2024-04-23 16:00 Na majówkę, na majówkę... Sprawdź, gdzie warto w Polsce zaplanować długi weekend! 2024-04-23 15:00 Kolumbijczycy i Nepalczycy ukryli się w pojemnikach na mięso 1 2024-04-23 14:36 Dywany orientalne - jak poznać te oryginale? 2024-04-23 14:00 Elektryczny wózek odnaleziony na Równi Krupowej 3 2024-04-23 13:29 Streszczenie - wszystko, co warto wiedzieć. Jak napisać naprawdę dobre streszczenie? 2024-04-23 13:00 Czworaczki niedługo wracają do domu 4 2024-04-23 12:44 Fenomen Tatrzańskiego Orła 2024-04-23 12:00 Taki rzadki i kolorowy gość odwiedził Dzianisz (WIDEO) 3 2024-04-23 11:46 Czarter Jachtów - świetny pomysł na wakacje 2024-04-23 11:01 Jak dobrać podłogę do mieszkania? 2024-04-23 11:00 Bajkowy poranek w Dolinie Strążyskiej (WIDEO) 1 2024-04-23 10:55 10 Niezwykłych Atrakcji w Zakopanem, Które Musisz Zobaczyć 2024-04-23 10:00 Nie dość, że pijany to jeszcze wpadł na radiowóz 3 2024-04-23 09:55 Kto rozpoznaje tego psiaka 6 2024-04-23 09:00 Pomoc na dwa serca 2024-04-23 08:00 Zbyt wcześnie dotknięte cierpieniem, czyli obozowe strofy z Ravensbruck 6 2024-04-23 07:30 Mroczne zakamarki czasem lepiej pozostawić niezbadane... Mamy dla Was książki 2024-04-22 23:08 Dramatyczna akcja GOPR na Maciejowej 1 2024-04-22 22:00 W środę pogrzeb Józefa Krzeptowskiego, gospodarza tatrzańskich schronisk i ratownika TOPR 2024-04-22 21:00 11 edycja Pieniny Ultra-Trail za nami! (ZDJĘCIA) 2024-04-22 20:00 Kolejny etap zabezpieczania osuwiska. Kiedy droga będzie przejezdna? 2024-04-22 18:59 Radość ze sztandaru! (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-04-22 17:59 Rozmawiamy z Łukaszem Filipowiczem, nowym burmistrzem Zakopanego (WIDEO) 40 2024-04-22 17:30 Festiwal Nowe Horyzonty tournée 2024 tylko w nowotarskim kinie MCK 2024-04-22 16:59 Podjeżdżają ciężarówki i zrzucają ziemię 25 2024-04-22 16:30 Mistrz i uczeń wspólnie na scenie 2024-04-22 16:06 Czy to przez zmianę władzy, czy przez fatalną pogodę wszystko na Cyrhli stoi? 5 2024-04-22 15:59 W Zakopanem sypie śnieg, ale to już raczej ostatni zimowy dzień (WIDEO) 2024-04-22 15:30 Dziecięce super moce. Warsztaty 2024-04-22 15:00 Nowy burmistrz Szczawnicy Bogdan Szewczyk w ogniu pytań Jurka Jureckiego (WIDEO) 8 2024-04-22 14:05 Jak powinno wyglądać oświadczenie sprawcy kolizji? 2024-04-22 13:59 Ratownik GOPR zginął pod lawiną w Tatrach 1 2024-04-22 13:32 Tych przystanków nie obsługujemy, na razie do połowy maja 3 2024-04-22 12:54 Korek: wszechstronność i trwałość zastosowań 2024-04-22 12:25 Nie żyje twórca Blachotrapezu 4 2024-04-22 12:15 Jak powiedzieć dziecku o rozwodzie?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA