Z ostatniej chwili
Na Małym Kieżmarskim Szczycie zginęło dwóch Polaków w wieku 35 i 37 lat

Reklama

2019-09-23 10:25:08

Reklama

Nowy Targ

Debata bez adwersarza czyli pełna zgoda na opozycji

Reklama

Było o węglu z Mozambiku, podniesieniu płacy minimalnej i stanie edukacji. Nie było nikogo z PiS, organizatorzy zapomnieli też o Konfederacji. W niedzielę na auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się debata wyborcza.

Jak przekonują organizatorzy  - przedstawiciele PiS odmówili udziału gdy się dowiedzieli, że inicjatorem wyborczej w Nowym Targu jest lokalny Komitet Obrony Demokracji. Swoich przedstawicieli na spotkanie więc wysłały 3 komitety, pojawił się też bezpartyjny kandydat na senatora.

Początek był standardowy - każdy z kandydatów miał minutę na przedstawienie się.

Andrzej Czerwiński, to były minister skarbu w rządzie PO i poseł kilku kadencji. Marta Fogler, kandydująca również z listy Komitetu Obywatelskiego jest filologiem angielskim, a za życiowe zadanie stawia sobie walkę z głupotą. 

Bronisław Dutka to kandydat na senatora z PSL. Były wójt, burmistrz, poseł 4 kadencji, a obecnie prezes spółdzielni zajmującej się promocją zdrowej żywności. Józefa Kolbrecka ubiega się o mandat posła również z listy ludowców. Jest bibliotekarką z Białego Dunajca, sołtyską i prezesem klubu sportowego. 

Bogusław Waksmundzki jest niezależnym kandydatem na senatora. Pochodzi z Grywałdu, od 20 lat działa w samorządzie, obecnie jest wicestarostą nowotarskim. Przekonuje, że w parlamencie chce dać sygnał, że coraz gorzej się dzieje w samorządzie. A jeśli wszystko, co zapowiada rząd zostanie spełnione to samorząd może zniknąć

Zuzanna Jakowicka z listy Lewicy, członek partii Razem przedstawia się jako aktywistka polityczna i działaczka społeczna. Kilka lat temu sprowadziła się do Nowego Sącza, wcześniej działała na Pomorzu i w Łodzi. Jest psycholożka i dziennikarką.

Beata Czerska choć bezpartyjna kandyduje do sejmu z Lewicy. Jest prezesem Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, ma 56 lat, wykształcenie techniczne, prowadzi wypożyczalnię sprzętu sportowego. - Mając kota i męża mam wystarczające kwalifikacje, by wejść w politykę - kwituje ze śmiechem swoją kandydaturę. 

Pierwsze pytanie zadane przez prowadzącego spotkanie Krzysztofa Trebunię - Tutkę dotyczyło podniesienia płacy minimalnej. Jakie mogą być skutki takiego działania i czy jest ono do udźwignięcia dla przedsiębiorców?

Zdaniem Czerskiej mały biznes będzie mieć problem. 
- Państwo samo jako płatnik nie jest zbyt hojne, a chce zmusić prywatne firmy do większych wypłat, a od nich będzie większy ZUS i podatki. Minimalna płaca powinna być na poziomie 60% średniej krajowej. 
Wtóruje jej koleżanka z listy Lewicy przyznając jednak, że przyspieszenie procesu podnoszona minimalnej płacy powinno następować w dłuższym okresie, by w  2030 r osiągnąć 60% średniej krajowej, a docelowo unijny poziom 4 tys. zł.  

Zdaniem Waksmundzkiego te spawy powinien regulować rynek. - Opcja rządząca od wczoraj obiecuje następne 500 plus dla małych przedsiębiorców. - Po co podnosić, by oddawać? Jeśli dadzą 500, to zabiorą 800.  Ceny pójdą w górę. Powtórka walki z inflacją dotknie wszystkich - wieszczy niezależny kandydat.

Józefa Kolbrecka obawia się, że zwiększy to szarą strefę zatrudnienia, a Dutka zauważa, że taki jest styl rządzenia PiS - dotąd kupowali głosy z kieszeni wszystkich, a teraz przedsiębiorców. 

Marta Fogler przypomina, że w programie PO zawsze dominowało obniżenie kosztów pracy, a nie zwiększanie obciążeń dla pracodawców. Tymczasem Czerwiński podkreśla, że za rządów PO roczny wzrost płacy minimalnej sięgał 8,3%.

- Rząd nie miał pieniędzy dla nauczycieli i lekarzy. Czy grupy te powinny być objęte podwyżkami? - pyta kandydatów Krzysztof Trebunia - Tutka.

-Fakty są takie, że na onkologię rząd wydaje 1 mld zł, za to 1,3 mld zł na propagandę w publicznej telewizji - przyznaje Czerwiński.
Zdaniem Marty Fogler wpompowanie pieniędzy w służbę zdrowia nic nie zmieni jeśli nie zmieni się wcześniej całego systemu. 

- Najbardziej boli, że młodzi lekarze uciekają za granicę, brakuje pielęgniarek. Praca im się nie opłaca. To samo jeśli chodzi o nauczycieli. Podwyżki są konieczne. A dlaczego ich nie ma? - bo to za mały elektorat dla PiS-u, to im się politycznie nie opłaca - podkreśla Bronisław Dutka.

Kolbrecka zauważa, że  podwyżki dla nauczycieli odbędą się kosztem dla samorządów, które już i tak dużo dopłacają do oświaty.
-W szpitalu w Nowym Targu już brakuje kadry. Nawet większe wynagrodzenie nie pozwoli jej wzmocnić - zauważa Waksmundzki. - Nie opłaca się też studiować na kierunkach pedagogicznych jeśli nauczyciel kontraktowy dostaje 2,6 tys. zł brutto. To już nie tylko śmieszna ale i groźne. Wrócimy do rozwiązań sprzed 40 lat, gdy po liceum będzie można uczyć w szkole.

Jak zauważa Zuzanna Jakowicka podwyżki do 3,5 tys. zł brutto to konieczność  dla urzędników, nauczycieli ale i administracji szpitalnej czy ratowników medycznych. 
- Bez tych ludzi też nie możemy funkcjonować. Na wolnym rynku poszły pensje w górę, to rodzi niezadowolenie społeczne, bo nie opłaca się uczyć. To będzie owocować populizmami - przekonuje.
- Pieniądze miały iść za pacjentem, ale PiS odszedł od tego. Tak jak w Europie powinniśmy dojść w wydatkach na służbę zdrowia do 6,8% budżetu. Nauczycielom też trzeba godnie płacić - wtóruje Czerska.  

Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że zakup amerykańskich myśliwców F-35 wraz z infrastrukturą nie ma większego sensu, a pieniądze lepiej wydać na inne cele. Komentując wykorzystanie przez polityków samolotów dla VIP jako prywatnych taksówek mówili za to głównie o etyce.
- Zasady etyki wystarczą za wszystkie przepisy, bo każdą ustawę można obejść.  Więcej pokory, a wróci szacunek dla polityków - przekonuje Andrzej Czerwiński.

Gdy padło pytanie o pomysły na edukacje - ze strony Lewicy padły postulaty wyprowadzenia religii ze szkół. 
- Jak słyszę że mieliśmy świetną edukację to się denerwuję. Nie ma edukacji do życia w społeczeństwie. Nie ma podstaw edukacji zdrowotnej, profilaktyki, podstaw emocji, współczesnej wiedzy psychologicznej - tego się nie przekazuje - irytuje się Zuzanna Jakowicka. 

Waksmundzki przekonuje, że system wprowadzany 20 lat temu zaczął dobrze funkcjonować. Dutka za to zachęca do stworzenia ponadpolitycznego paktu na rzecz edukacji. 

- Nie chodzi o to ile będzie klas. Szkoła musi uczyć myślenia, samodzielności, kreatywności i umiejętności znajdywania wiadomości - podkreśla Marta Fogler.
Zdaniem Czerwińskiego wskaźnikiem jakości edukacji nie są testy, ale to jak absolwenci znajdują się na rynku pracy. 

Uczestnicy gremialnie nie pozostawili suchej nitki na reformie sądownictwa. Zdaniem Czerwińskiego to droga, by obejść konstytucję i zapewnić prezesowi Kaczyńskiemu pełnię władzy. Polsce grozi za to obniżenie unijnych dotacji. 
Waksmundzki widzi tu uzależnienie sądów od decyzji partyjnych podobnie jak na Węgrzech, a nawet Turcji. 
Tymczasem zdaniem Jakowickiej zmiany w sądach są potrzebne. - W sądach są za duże kolejki, nie działają one sprawnie, potrzebna jest cyfryzacja. Potrzebne jest przywrócenie poczucia sprawiedliwości - podkreśla.

Jednak zdaniem Czerskiej problem jest gdzie indziej. - Sąd pracuje na materiale przygotowanym przez policję i prokuraturę. Przebudowy wymaga ich praca. Nie jestem za absolutną niezawisłością prokuratury - w małych miejscowościach powinno być możliwe wyłączenie lokalnej prokuratury i przekazanie sprawy innej. Próbujemy jako Animalsi zrobić to ze sprawą koni do Morskiego Oka ale dziś to niemożliwe.

Debatę zakończył temat ekologii, a szczególnie stanu górnictwa i sprowadzaniu węgla zza granicy. 
-To sytuacja kuriozalna pokazująca zapaść górnictwa. Jesteśmy za odejściem od energetyki opartej na węglu. Tymczasem nasz rząd rozwalił system elektrowni wiatrowych - zauważa Czerska.
 
- Do 2035 postulujemy odejście od węgla, a wcześniej stymulacje odnawialnych źródeł energii. Nigdzie poza Małopolską nie spotkałam się z tak zanieczyszczonym powietrzem - dodaje Zuzanna Jakowicka.

- Miały się pojawić nowe kwestie - fotowoltaika, pompy ciepła,  wody geotermalne. Niewiele widać efektów - zauważa Waksmundzki.
 
- Ludzie chcą przejść na zieloną energię, ale prąd jest niestabilny. Mieli odkupywać prąd, ale nie będą. Trzeba prawo unormować, a nie zmieniać co chwilę - podkreśla Józefa Kolbrecka.

- Brałam udział w młodzieżowym strajku w Zakopanem. Te dzieci są naprawdę przerażone. Nie zdają sobie sprawy, że decyzje rządzących zapadają za ich plecami. Zawsze bano się strajku górników. Ktokolwiek by nie rządził. Musimy odejść od polityki energetycznej opartej na węglu - tłumaczy Marta Fogler.

fig

1
/ Fot. Józef Figura
2
/ Fot. Józef Figura
3
Andrzej Czerwiński. / Fot. Józef Figura
4
Marta Fogler. / Fot. Józef Figura
5
Bronisław Dutka. / Fot. Józef Figura
6
Józefa Kolbrecka. / Fot. Józef Figura
7
Bogusław Waksmundzki. / Fot. Józef Figura
8
Zuzanna Jakowicka. / Fot. Józef Figura
9
Beata Czerska. / Fot. Józef Figura
10
/ Fot. Józef Figura
11
/ Fot. Józef Figura
12
/ Fot. Józef Figura
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Rollo 2019-09-23 12:35:33
Osób na scenie mniej więcej tyle, co na widowni. Jest to pewne novum jeśli chodzi o debaty polityczne i sukces Koalicji Obywatelskiej i KODu, na który pracowali lata i który zapewne przełoży się na wynik w wyborach. Tak trzymać!
gośka 2019-09-23 11:25:46
Jak widać zainteresowanie tym, co KO ma do powiedzenia ogromne. Chyba sami uczestnicy debaty nie spodziewali się takich ''owacji". Jedyne co mnie osobiście interesuje , to kto zrobił zdjecia pani Fogler ? Sama bym do tego fotografa sie udała bo'' ujmuje'' człowiekowi z dwadziescia lat.
gośka 2019-09-23 11:25:46
Jak widać zainteresowanie tym, co KO ma do powiedzenia ogromne. Chyba sami uczestnicy debaty nie spodziewali się takich ''owacji". Jedyne co mnie osobiście interesuje , to kto zrobił zdjecia pani Fogler ? Sama bym do tego fotografa sie udała bo'' ujmuje'' człowiekowi z dwadziescia lat.
Piśkorek 2019-09-23 10:37:14
Jestem za tym by samorząd powiatowy został zlikwidowany, myślę że PiS zrobi to podobnie jak dzieki Bogu zlikwidował gimnazja.Urabianie przez GW nie wszystkim wyszło na dobre a teoria o "skapywaniu" że niby jak bogaty ma dużo to ten biedny też coś z tego dostanie nie sprawdziła się nigdzie, więc nie lamentujcie, że PiS daje bo gdyby liberałowie rządzili to biedota nic by nie miała. I najważniejsze wreszcie nikt mnie nie straszy" jak ci nie pasuje to na twoje miejsce jest dziesięciu"
2020-02-22 20:15 Piorunująca trzynasta minuta. Podhale pokonuje GKS Katowice 2020-02-22 20:00 Czy powstanie strefa płatnego parkowania? 1 2020-02-22 19:00 Wielki Finał Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim za nami 2020-02-22 18:55 Dwaj polscy taternicy zginęli na Małym Kieżmarskim Szczycie (AKTUALIZACJA) 2020-02-22 18:31 Temperatura idzie w górę. Nadciąga bardzo silny wiatr 1 2020-02-22 18:00 Narciarskie ostatki na ferie 1 2020-02-22 17:52 Pięknie jak w niebie 2020-02-22 17:43 Koncert z Dogrywką 2020-02-22 16:51 Pienińska pizza 2 2020-02-22 15:30 Pieniny skąpane w słońcu 2020-02-22 14:59 Kolejny wypadek na zakopiance 2 2020-02-22 14:00 Kapryśna pogoda w Tatrach 5 2020-02-22 13:42 Wypadek w Tatrach 2020-02-22 12:30 Tak wygląda remont kompleksu Średnich Krokwi w Zakopanem 2020-02-22 10:35 Wypadek na drodze krajowej w Białce Tatrzańskiej 2020-02-22 10:19 Groźny wypadek na zakopiance 3 2020-02-22 09:38 W środę sprawy nie załatwisz 2020-02-22 08:00 Straszny dwór 2020-02-21 22:15 W niedzielę silny wiatr i intensywne opady deszczu, w Tatrach śniegu 2020-02-21 21:50 Policjanci uratowali bezdomnych, którzy w opuszczonym hotelu zapalili ognisko 2 2020-02-21 21:49 Wyskocz na narty. Mamy dla Was karnety 2020-02-21 21:39 Lotos Cup Kids 2020-02-21 20:23 Przystań w zawieszeniu 6 2020-02-21 20:18 Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Prokurator czeka 1 2020-02-21 19:39 Noclegi w kontenerach – kit czy hit 10 2020-02-21 18:59 Kierowcy nadal płacą za bezpłatny parking (WIDEO) 1 2020-02-21 18:48 Dwie hondy zderzyły się na zakopiance 2020-02-21 18:43 Salom Marcowy 2020 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem 2020-02-21 18:19 Jadą na weekend do Zakopanego 2020-02-21 17:28 Dodatkowe półtora miliona na oświatę 1 2020-02-21 16:48 Nie chcą betoniarni 9 2020-02-21 16:26 Zapomniana jadłodajnia na kołach 2020-02-21 16:10 Wielki Finał Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim 2020-02-21 15:37 Znak na znaku znakiem pogania 1 2020-02-21 15:13 VI Zakopiański Duathlon Zimowy 2020-02-21 15:08 Powstanie wybuchło 174 lata temu (ZDJĘCIA) 2020-02-21 14:24 Samochodowa przejażdżka po Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-21 14:00 Fatalne skrzyżowanie 2 2020-02-21 13:38 Śmieciarka uszkodziła linię energetyczną 1 2020-02-21 13:27 Samochód wypadł z jezdni i zawiesił się na skarpie. Kierowca miał 1,75 promila 4 2020-02-21 13:04 Coraz większy ruch na drogach - uwaga na stłuczki 2020-02-21 12:56 Nagły zgon na Olczy 2020-02-21 11:53 Stłuczka z przewrotką - uwaga na śliskie drogi 2020-02-21 11:25 Duże korki między Zakopanem a Poroninem, dalej też duże zatory 2020-02-21 10:29 Ostatni weekend ferii. Policjanci będą czuwać na bezpieczeństwem 2 2020-02-21 09:49 Zadbaj o bezpieczeństwo prawne i podatkowe twojego biznesu 2020-02-21 09:30 Tylko rondo uratuje Gronków 2 2020-02-21 08:01 Ferie powoli się kończą, śniegu na stokach nie brakuje 1 2020-02-21 01:00 Dołącz do zespołu KFC Poronin 2020-02-20 22:13 Ultramaraton Babia Góra 2020 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-22 20:05 1. Niech wprowadzą płatne parkowanie. Upadną wszystkie sklepy w centrum bo ludzie będą robić zakupy tylko w biedronce. 2020-02-22 20:01 2. W Szczawnicy, Krościenku czy Sromowcach nie ma kawiarni. To co jest to mi sie kojarzy z chłopskim jadłem z pizzą, piwem i hamburgerem. 2020-02-22 19:34 3. W Białce Tatrzańskiej był wypadek, bo ucierpiały dwie osoby ( dzieci), nie wiem jak było w Szaflarach czy Rdzawce, ponieważ tam nie byłem. Ps. dla nie wtajemniczonych. Wypadek jest wtedy gdy ktoś ucierpi, odniesie rany, ginie itp. Kolizja jest wtedy, gdy nie ma osób poszkodowanych. 2020-02-22 19:34 4. A te wszystkie gruszki pójdą przez Czarna Gore, Bukowinę i Białkę. Zamiast rozwijać turystykę to pozwalają na degradację okolicy. 2020-02-22 19:28 5. Gmina Szczawnica żyje głównie z turystyki. Gmina, a nie tylko Szczawnica Niżna. Pewnie, że fajnie by było mieć nowoczesną piękna przystań, podczas gdy marzeniem innych jest np. .... cywilizowany dojazd. Drogi, oświetlenie, ogólnie infrastruktura nie są mniej ważne, ani dla mieszkańców, ani też turystów. A w wielu miejscach gminy drogi wołają o pomstę do nieba 2020-02-22 19:15 6. odpowiedz do ''artykulu'' : noga z gazu CWANIAKI !!! 2020-02-22 19:00 7. na pizzy iście amerykański śmietnik... 2020-02-22 18:57 8. ... istne porno ... niezły korzonek ma bałwanek 2020-02-22 18:29 9. Po co zmieniać pracę, może mam lepszą niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. Może twój mózg jest zbyt okrojonym platem z którego nie jesteś w stanie korzystać. Smutek że jesteś takim ... zagorzalym fanatykiem pisokretylizmu. 2020-02-22 18:18 10. Białka klasa sama w sobie..widać po tłumach...reszta się nie liczy...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook
Dołącz do nas - twitter