Reklama

2019-09-23 10:25:08

Nowy Targ

Debata bez adwersarza czyli pełna zgoda na opozycji

Było o węglu z Mozambiku, podniesieniu płacy minimalnej i stanie edukacji. Nie było nikogo z PiS, organizatorzy zapomnieli też o Konfederacji. W niedzielę na auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się debata wyborcza.

Jak przekonują organizatorzy  - przedstawiciele PiS odmówili udziału gdy się dowiedzieli, że inicjatorem wyborczej w Nowym Targu jest lokalny Komitet Obrony Demokracji. Swoich przedstawicieli na spotkanie więc wysłały 3 komitety, pojawił się też bezpartyjny kandydat na senatora.

Początek był standardowy - każdy z kandydatów miał minutę na przedstawienie się.

Andrzej Czerwiński, to były minister skarbu w rządzie PO i poseł kilku kadencji. Marta Fogler, kandydująca również z listy Komitetu Obywatelskiego jest filologiem angielskim, a za życiowe zadanie stawia sobie walkę z głupotą. 

Bronisław Dutka to kandydat na senatora z PSL. Były wójt, burmistrz, poseł 4 kadencji, a obecnie prezes spółdzielni zajmującej się promocją zdrowej żywności. Józefa Kolbrecka ubiega się o mandat posła również z listy ludowców. Jest bibliotekarką z Białego Dunajca, sołtyską i prezesem klubu sportowego. 

Bogusław Waksmundzki jest niezależnym kandydatem na senatora. Pochodzi z Grywałdu, od 20 lat działa w samorządzie, obecnie jest wicestarostą nowotarskim. Przekonuje, że w parlamencie chce dać sygnał, że coraz gorzej się dzieje w samorządzie. A jeśli wszystko, co zapowiada rząd zostanie spełnione to samorząd może zniknąć

Zuzanna Jakowicka z listy Lewicy, członek partii Razem przedstawia się jako aktywistka polityczna i działaczka społeczna. Kilka lat temu sprowadziła się do Nowego Sącza, wcześniej działała na Pomorzu i w Łodzi. Jest psycholożka i dziennikarką.

Beata Czerska choć bezpartyjna kandyduje do sejmu z Lewicy. Jest prezesem Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, ma 56 lat, wykształcenie techniczne, prowadzi wypożyczalnię sprzętu sportowego. - Mając kota i męża mam wystarczające kwalifikacje, by wejść w politykę - kwituje ze śmiechem swoją kandydaturę. 

Pierwsze pytanie zadane przez prowadzącego spotkanie Krzysztofa Trebunię - Tutkę dotyczyło podniesienia płacy minimalnej. Jakie mogą być skutki takiego działania i czy jest ono do udźwignięcia dla przedsiębiorców?

Zdaniem Czerskiej mały biznes będzie mieć problem. 
- Państwo samo jako płatnik nie jest zbyt hojne, a chce zmusić prywatne firmy do większych wypłat, a od nich będzie większy ZUS i podatki. Minimalna płaca powinna być na poziomie 60% średniej krajowej. 
Wtóruje jej koleżanka z listy Lewicy przyznając jednak, że przyspieszenie procesu podnoszona minimalnej płacy powinno następować w dłuższym okresie, by w  2030 r osiągnąć 60% średniej krajowej, a docelowo unijny poziom 4 tys. zł.  

Zdaniem Waksmundzkiego te spawy powinien regulować rynek. - Opcja rządząca od wczoraj obiecuje następne 500 plus dla małych przedsiębiorców. - Po co podnosić, by oddawać? Jeśli dadzą 500, to zabiorą 800.  Ceny pójdą w górę. Powtórka walki z inflacją dotknie wszystkich - wieszczy niezależny kandydat.

Józefa Kolbrecka obawia się, że zwiększy to szarą strefę zatrudnienia, a Dutka zauważa, że taki jest styl rządzenia PiS - dotąd kupowali głosy z kieszeni wszystkich, a teraz przedsiębiorców. 

Marta Fogler przypomina, że w programie PO zawsze dominowało obniżenie kosztów pracy, a nie zwiększanie obciążeń dla pracodawców. Tymczasem Czerwiński podkreśla, że za rządów PO roczny wzrost płacy minimalnej sięgał 8,3%.

- Rząd nie miał pieniędzy dla nauczycieli i lekarzy. Czy grupy te powinny być objęte podwyżkami? - pyta kandydatów Krzysztof Trebunia - Tutka.

-Fakty są takie, że na onkologię rząd wydaje 1 mld zł, za to 1,3 mld zł na propagandę w publicznej telewizji - przyznaje Czerwiński.
Zdaniem Marty Fogler wpompowanie pieniędzy w służbę zdrowia nic nie zmieni jeśli nie zmieni się wcześniej całego systemu. 

- Najbardziej boli, że młodzi lekarze uciekają za granicę, brakuje pielęgniarek. Praca im się nie opłaca. To samo jeśli chodzi o nauczycieli. Podwyżki są konieczne. A dlaczego ich nie ma? - bo to za mały elektorat dla PiS-u, to im się politycznie nie opłaca - podkreśla Bronisław Dutka.

Kolbrecka zauważa, że  podwyżki dla nauczycieli odbędą się kosztem dla samorządów, które już i tak dużo dopłacają do oświaty.
-W szpitalu w Nowym Targu już brakuje kadry. Nawet większe wynagrodzenie nie pozwoli jej wzmocnić - zauważa Waksmundzki. - Nie opłaca się też studiować na kierunkach pedagogicznych jeśli nauczyciel kontraktowy dostaje 2,6 tys. zł brutto. To już nie tylko śmieszna ale i groźne. Wrócimy do rozwiązań sprzed 40 lat, gdy po liceum będzie można uczyć w szkole.

Jak zauważa Zuzanna Jakowicka podwyżki do 3,5 tys. zł brutto to konieczność  dla urzędników, nauczycieli ale i administracji szpitalnej czy ratowników medycznych. 
- Bez tych ludzi też nie możemy funkcjonować. Na wolnym rynku poszły pensje w górę, to rodzi niezadowolenie społeczne, bo nie opłaca się uczyć. To będzie owocować populizmami - przekonuje.
- Pieniądze miały iść za pacjentem, ale PiS odszedł od tego. Tak jak w Europie powinniśmy dojść w wydatkach na służbę zdrowia do 6,8% budżetu. Nauczycielom też trzeba godnie płacić - wtóruje Czerska.  

Uczestnicy debaty zgodnie przyznali, że zakup amerykańskich myśliwców F-35 wraz z infrastrukturą nie ma większego sensu, a pieniądze lepiej wydać na inne cele. Komentując wykorzystanie przez polityków samolotów dla VIP jako prywatnych taksówek mówili za to głównie o etyce.
- Zasady etyki wystarczą za wszystkie przepisy, bo każdą ustawę można obejść.  Więcej pokory, a wróci szacunek dla polityków - przekonuje Andrzej Czerwiński.

Gdy padło pytanie o pomysły na edukacje - ze strony Lewicy padły postulaty wyprowadzenia religii ze szkół. 
- Jak słyszę że mieliśmy świetną edukację to się denerwuję. Nie ma edukacji do życia w społeczeństwie. Nie ma podstaw edukacji zdrowotnej, profilaktyki, podstaw emocji, współczesnej wiedzy psychologicznej - tego się nie przekazuje - irytuje się Zuzanna Jakowicka. 

Waksmundzki przekonuje, że system wprowadzany 20 lat temu zaczął dobrze funkcjonować. Dutka za to zachęca do stworzenia ponadpolitycznego paktu na rzecz edukacji. 

- Nie chodzi o to ile będzie klas. Szkoła musi uczyć myślenia, samodzielności, kreatywności i umiejętności znajdywania wiadomości - podkreśla Marta Fogler.
Zdaniem Czerwińskiego wskaźnikiem jakości edukacji nie są testy, ale to jak absolwenci znajdują się na rynku pracy. 

Uczestnicy gremialnie nie pozostawili suchej nitki na reformie sądownictwa. Zdaniem Czerwińskiego to droga, by obejść konstytucję i zapewnić prezesowi Kaczyńskiemu pełnię władzy. Polsce grozi za to obniżenie unijnych dotacji. 
Waksmundzki widzi tu uzależnienie sądów od decyzji partyjnych podobnie jak na Węgrzech, a nawet Turcji. 
Tymczasem zdaniem Jakowickiej zmiany w sądach są potrzebne. - W sądach są za duże kolejki, nie działają one sprawnie, potrzebna jest cyfryzacja. Potrzebne jest przywrócenie poczucia sprawiedliwości - podkreśla.

Jednak zdaniem Czerskiej problem jest gdzie indziej. - Sąd pracuje na materiale przygotowanym przez policję i prokuraturę. Przebudowy wymaga ich praca. Nie jestem za absolutną niezawisłością prokuratury - w małych miejscowościach powinno być możliwe wyłączenie lokalnej prokuratury i przekazanie sprawy innej. Próbujemy jako Animalsi zrobić to ze sprawą koni do Morskiego Oka ale dziś to niemożliwe.

Debatę zakończył temat ekologii, a szczególnie stanu górnictwa i sprowadzaniu węgla zza granicy. 
-To sytuacja kuriozalna pokazująca zapaść górnictwa. Jesteśmy za odejściem od energetyki opartej na węglu. Tymczasem nasz rząd rozwalił system elektrowni wiatrowych - zauważa Czerska.
 
- Do 2035 postulujemy odejście od węgla, a wcześniej stymulacje odnawialnych źródeł energii. Nigdzie poza Małopolską nie spotkałam się z tak zanieczyszczonym powietrzem - dodaje Zuzanna Jakowicka.

- Miały się pojawić nowe kwestie - fotowoltaika, pompy ciepła,  wody geotermalne. Niewiele widać efektów - zauważa Waksmundzki.
 
- Ludzie chcą przejść na zieloną energię, ale prąd jest niestabilny. Mieli odkupywać prąd, ale nie będą. Trzeba prawo unormować, a nie zmieniać co chwilę - podkreśla Józefa Kolbrecka.

- Brałam udział w młodzieżowym strajku w Zakopanem. Te dzieci są naprawdę przerażone. Nie zdają sobie sprawy, że decyzje rządzących zapadają za ich plecami. Zawsze bano się strajku górników. Ktokolwiek by nie rządził. Musimy odejść od polityki energetycznej opartej na węglu - tłumaczy Marta Fogler.

fig

Reklama
1
/ Fot. Józef Figura
2
/ Fot. Józef Figura
3
Andrzej Czerwiński. / Fot. Józef Figura
4
Marta Fogler. / Fot. Józef Figura
5
Bronisław Dutka. / Fot. Józef Figura
6
Józefa Kolbrecka. / Fot. Józef Figura
7
Bogusław Waksmundzki. / Fot. Józef Figura
8
Zuzanna Jakowicka. / Fot. Józef Figura
9
Beata Czerska. / Fot. Józef Figura
10
/ Fot. Józef Figura
11
/ Fot. Józef Figura
12
/ Fot. Józef Figura
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Rollo 2019-09-23 12:35:33
Osób na scenie mniej więcej tyle, co na widowni. Jest to pewne novum jeśli chodzi o debaty polityczne i sukces Koalicji Obywatelskiej i KODu, na który pracowali lata i który zapewne przełoży się na wynik w wyborach. Tak trzymać!
gośka 2019-09-23 11:25:46
Jak widać zainteresowanie tym, co KO ma do powiedzenia ogromne. Chyba sami uczestnicy debaty nie spodziewali się takich ''owacji". Jedyne co mnie osobiście interesuje , to kto zrobił zdjecia pani Fogler ? Sama bym do tego fotografa sie udała bo'' ujmuje'' człowiekowi z dwadziescia lat.
gośka 2019-09-23 11:25:46
Jak widać zainteresowanie tym, co KO ma do powiedzenia ogromne. Chyba sami uczestnicy debaty nie spodziewali się takich ''owacji". Jedyne co mnie osobiście interesuje , to kto zrobił zdjecia pani Fogler ? Sama bym do tego fotografa sie udała bo'' ujmuje'' człowiekowi z dwadziescia lat.
Piśkorek 2019-09-23 10:37:14
Jestem za tym by samorząd powiatowy został zlikwidowany, myślę że PiS zrobi to podobnie jak dzieki Bogu zlikwidował gimnazja.Urabianie przez GW nie wszystkim wyszło na dobre a teoria o "skapywaniu" że niby jak bogaty ma dużo to ten biedny też coś z tego dostanie nie sprawdziła się nigdzie, więc nie lamentujcie, że PiS daje bo gdyby liberałowie rządzili to biedota nic by nie miała. I najważniejsze wreszcie nikt mnie nie straszy" jak ci nie pasuje to na twoje miejsce jest dziesięciu"
2019-10-14 20:03 Prezydent Duda i start w zawodach pod Giewontem 2 2019-10-14 19:36 Zakopiańskie parkowanie na zakazie 4 2019-10-14 19:00 Na symbolicznym cmentarzu w Dolinie Żarskiej 2019-10-14 18:30 Pełnia słońca, pełnia księżyca 2019-10-14 17:36 Utrudnienia na Środkowej 2 2019-10-14 17:16 Busy na celowniku drogówki 2 2019-10-14 15:00 Nasi na Węgrzech 2019-10-14 14:02 Gmina podnosi podatki 6 2019-10-14 13:00 Sprawcę przyprowadziła mama 4 2019-10-14 11:40 Zwłoki w potoku 1 2019-10-14 10:36 To będą nasi posłowie. Andrzej Gut wraca do Sejmu. Jan Piczura poza parlamentem 23 2019-10-14 10:30 Jak uchronić się przed kradzieżą danych? 5 sprawdzonych rad 2019-10-14 09:50 Wygrana w Szczawnicy Jana Hamerskiego i Anny Paluch 1 2019-10-14 09:36 W Zakopanem wygrywa PiS. Najmniejsza przewaga 15 2019-10-14 09:30 Józef Klimowski prowadził stado liczące dwa tysiące owiec 2019-10-14 08:30 Najwięcej głosów na PiS w Lipnicy. Ponad 81%. Najmniej w Zakopanem 9 2019-10-14 08:29 Jak głosował Nowy Targ 2019-10-14 08:19 Pełne wyniki wyborów: Jan Hamerski senatorem 2 2019-10-14 08:11 Oficjalne wyniki na Podhalu. Zdecydowane zwycięstwo PiS 2 2019-10-14 08:00 Plany na nowy rok 2019-10-13 21:00 Zwycięstwo PiS 29 2019-10-13 20:20 Solidarność u Gaździny Podhala 1 2019-10-13 20:00 Barnasiowy osod 2019-10-13 19:51 Głosowanie, a potem na rower (WIDEO) 2019-10-13 19:06 Dzień Papieski na lotnisku 3 2019-10-13 19:00 Rajda i Żyła ze złotymi medalami Mistrzostw Polski w Szczyrku 2019-10-13 18:50 Niedziela na Litwince 2019-10-13 18:46 Frekwencja z godz. 17: Najwyższa w Ochotnicy, najniższa w Szaflarach 2019-10-13 17:37 Korek gigant do ronda w Krościenku (WIDEO) 6 2019-10-13 17:30 Redyk dotarł do Nowego Targu 6 2019-10-13 17:10 Wypadek motocyklisty w Rdzawce 2019-10-13 16:00 Tłoczno na gubałowskim deptaku 5 2019-10-13 15:59 Tłumnie w Pieninach 2019-10-13 15:56 Nowa wystawa w nowotarskim Muzeum Drukarstwa 2019-10-13 15:19 Ponad 20 procent górali już zagłosowało 2019-10-13 14:59 Korek pieniński (WIDEO) 4 2019-10-13 14:30 Jak nie w góry to do wody 2019-10-13 14:05 Pięknie w Pieninach 2019-10-13 13:39 Najwyższa frekwencja w Polsce w okręgu nowosądecko-podhalańskim 2 2019-10-13 13:18 Śmiertelny wypadek w Tatrach Słowackich 2019-10-13 12:51 Wyzdajany wyborca 1 2019-10-13 12:26 Dziennikarze z Tadżykistanu przyjechali na wybory (WIDEO) 2019-10-13 12:25 W komisjach podliczanie frekwencji 2 2019-10-13 11:30 Pieniny jesienią równie piękne jak Tatry 2019-10-13 10:50 Rekordowa frekwencja turystów pod Giewontem 2019-10-13 10:45 Ludne Krupówki 2019-10-13 10:38 W Rabce frekwencja na razie niewysoka 2019-10-13 10:00 Miasto głosuje 2019-10-13 09:44 Pierwsze urodziny nowotarskiego Muzeum Drukarstwa 2019-10-13 09:36 Dzień Seniora w Nowym Targu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-10-14 23:22 1. Tak się nam zmieniło oblicze tej ziemi, że mamy już dwa przypadki zgorzeli czyli gangreny. 2019-10-14 23:05 2. BILL BEDZIE MIAŁ wpływ na wybór szefówUODO czy Rzeczników Praw Dziecka i Praw Obywatelskich. Kozak .Prawie jak to hi tlyr 2019-10-14 23:02 3. to też naturalne. Czasami były to nawet kłótnie zażarte, z obrażaniem się i trzaskaniem drzwiami. Zawsze thebill coś pisał i przepraszał, ale kiedy już zasnąć musiał nie dotykając myszki,obudził się rano bez senatu. 2019-10-14 22:40 4. trzeba przecież utopić kase ,Ważne że się robi .Witajcie u Barei 2019-10-14 22:21 5. No... argument mnie PO walił!!! Tego nie da się PO d ważyć!! 2019-10-14 22:14 6. @kobierzyn, już tak zrobiłeś? Czasami człowiek sądzi, że ujrzał już dno studni ludzkiej głupoty, ale spotyka kobibrajana, dzięki któremu dowiaduje się, że ta studnia jednak nie ma dna 2019-10-14 21:58 7. TP piszcie w swoim imieniu a nie w imieniu górali,!!! to ze ta pisowska hołota wygrała i to ze mamy ?prezydenta? marionetkę świadczy tylko i wyłącznie jakim głupim narodem są Polacy ale nie wszyscy ,w Zakopanem akurat PiS wypadł słabo na tle całego ciemnogrodu .Śmiem twierdzić ze większa połowa mieszkańców nie popiera pislamu wiec pisanie ze ?górale czekają ? Jest co najmniej nadużyciem no ale czego spodziewać się po stronniczej katonarodowej gazecie... 2019-10-14 21:58 8. Ja się nie muszę martwić o emeryturę thebilku, za to ty musisz dobrze pilnować by ci tego 500+ razy cztery nie odebrali.Swoją drogą to dziwne, kiedy i gdzie tyle napłodziłeś? 2019-10-14 21:50 9. Nie oglądać wiadomości. Paru gościom krzyknąć pas. Złotej rybce ogryźć ości. Za to, co przyniosła nam. Jedzie pociąg z daleka. Na nikogo nie czeka///// 2019-10-14 21:45 10. Polak lubi być przekupny. Taka nacja.
2019-10-09 11:56 1. Disel dumny jak paw. 2019-10-07 19:09 2. Mam nadzieje że wójcina i starosta dali za swoje prywatne! 2019-10-05 07:56 3. Cytuje tytul: "Widoki zapierające dech i jesienne zimowity" Widoki zapieraja dech - dobrze. Ale niech mi ktoś wyjaśni w jaki sposób widoki zapieraja zimowity!? 2019-10-03 23:13 4. Tyle chełmow jedną jednostka a inni ???? To tak jak byście na Mikołaja dali prezent jednemu dziecku tacy jesteście modrzy e bodej ta bodej!!! 2019-09-12 08:22 5. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 6. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 7. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 8. piękne 2019-08-25 20:39 9. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 10. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook
Dołącz do nas - twitter