Reklama

2019-09-26 17:18:54

Znika porodówka

Nie będzie już obywateli urodzonych w Zakopanem

Reklama

Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz i zniknie zakopiańska porodówka, osoby urodzone po 1 października nie dostaną już dowodu osobistego z wpisem, że urodziły się w Zakopanem.

To już nie są żarty, ale sytuacja wymaga reakcji. Od lat apelujemy w TP o zmiany w szpitalu, w którym źle się dzieje. Dziś konsekwencją braku reakcji, zwłaszcza starostwa tatrzańskiego, będzie zamknięcie porodówki. 


Nie będzie już kolejnych obywateli urodzonych w Zakopanem. Będą mieszkańcy Zakopanego urodzeni w Nowym Targu, Limanowej albo Mszanie. Czy naprawdę zakopiańczycy godzą się na to ? O sprawie piszemy dziś w papierowym wydaniu TP. 

JJ

O złej sytuacji zakopiańskim szpitali pialiśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy ostatni tekst pt. "W szpitalu wygrywa strach"  

W szpitalu wygrywa strach

Ludzie tu pracują jak myszy pod miotłą. Boją się głośno powiedzieć, że bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone.

Gdy w ramach konkursu, w starostwie przesłuchują kandydatów na nowego dyrektora szpitala, na Kamieńcu słyszę, że tak źle tu jeszcze nigdy było. A że sprawa zdrowia to nie przelewki, postanowiłem wsłuchać się, czym żyje dziś szpital, jego najważniejsza część, czyli lekarze, pielęgniarki i salowe. To przecież pod ich opieką leżą tam nasze mamy, ojcowie, bracia, ciotki. Razem z nimi liczymy, że są tam bezpieczni i pod świetną opieką szybko wrócą do zdrowia. Czy rzeczywiście na Kamieńcu możemy na to liczyć? 

Moje spotkania z personelem medycznym nie były łatwe. Niestety, w większości przypadków kończyły się prośbą o zachowanie anonimowości. Szanując to, nie podaję imion i nazwisk moich rozmówców. Oto jak wygląda sytuacja ich oczami.

W szpitalu panuje powszechna atmosfera strachu. Boją się salowe, pielęgniarki, a nawet lekarze. Ci, którzy nie wytrzymują tej atmosfery, odchodzą. Tak się dzieje ostatnio m.in. na oddziale Intensywnej Terapii czy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Bywa że ludzie odchodzą po wielu latach pracy. Polała się już przy tym niejedna łza. 

W szpitalu nie ma regulaminu nagród, przyznawane są więc przez dyrekcje uznaniowo. To, zdaniem lekarzy i pielęgniarek, miecz, którym można dyscyplinować, ale i skłócać personel między sobą. Taki podział istnieje już w Zakopanem. Ludzie są przekonani, że mogą stracić pracę albo prawo do nagrody, jeśli się wychylą albo poskarżą. 

Dyrekcja zlikwidowała "13-tki". Braki personelu odczuwalne są na każdym kroku. Brakuje aż 30 pielęgniarek, a to oznacza, że często tylko dwie opiekują się całą noc np. 40 pacjentami. W takiej sytuacji ci nie mogą liczyć na dobrą opiekę. Brakuje salowych. W ciągu kilkunastu ostatnich lat ze szpitala odeszło wielu wybitnych lekarzy. Od lat nie organizuje się konkursów na ordynatorów czy kierowników oddziałów. Większość tych stanowisk obsadza się jako "p.o." - pełniący obowiązki. Odchodzą, bo nie widzą dla siebie perspektyw albo czują się obrażeni przez dyrekcję. Nie są doceniani. Młodych lekarzy nie ma kto szkolić, bo ciągle zmieniają się kadry. 

Brak lekarzy i pielęgniarek powoduje, że personel medyczny jest przepracowany. Ludzie są często tak zmęczeni, że stają się opryskliwi dla pacjentów. Niektórzy biorą dyżury ponad miarę. Tak było m.in. z ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ostatnio złożył rezygnację z pracy. Ostatecznie SOR, który już ledwo ciągnie, traci kolejnych dwóch lekarzy. Z pracy w zakopiańskim szpitalu uciekają młodzi lekarze i pielęgniarki. Z niewiadomych przyczyn zwalnia się ratowników medycznych i kierowców karetek. Średnia wieku pracowników szpitala na Kamieńcu to 50 plus.

Personel medyczny nie czuje żadnego wsparcia. Społeczna Rada Szpitala, od niedawna zarządzana przez wicestarostę, organizuje swoje pierwsze posiedzenie, według przedstawiciela Izby Lekarskiej, z naruszeniem prawa. 26 lutego 2019 r. zwołano posiedzenie bez zaproszenia samorządów medycznych i związków zawodowych. To wtedy przyznano nagrodę w  wysokości prawie 53 tys. zł pani dyrektor szpitala. Co ciekawe, nagroda została przyznana za rok 2017, ten sam, za który nałożono na szpital karę. Ponad milion złotych za rażące nieprawidłowości. Nikt nie reaguje na skargę złożoną w tej sprawie do Rady Powiatu przez przedstawiciela Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. 

W szpitalu funkcjonuje tylko jeden związek zawodowy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Salowych. Od kilku dni reaktywowana jest Solidarność. Pielęgniarki żartują sobie, że przewodniczącą "S" zostanie pani dyrektor, bo legitymacje rozdają pracownikom jej podopieczne.     

Kolejny problem, to posiłki serwowane pacjentom. Często jedzenie, które podawane jest w plastikowych pojemnikach, jest zimne. Co ciekawe, nikt z personelu nie korzysta z tego jedzenia. Niestety, pacjenci albo boją się, albo nie mają dość odwagi, żeby poskarżyć się na jakość jedzenia.   

Personel medyczny mówi jednym głosem, szpital to nie fabryka gwoździ, a tak jest zarządzany. Liczy się tylko kasa i zysk. Szpital powinien się bilansować a nie przynosić zyski, które są konsekwencją braków kadrowych, oszczędności na sprzęcie lekarskim.  Pielęgniarki zwracają uwagę na fakt, że praca w pośpiechu, w chaosie jest zagrożeniem dla pacjenta. Zwracają też uwagę, że odpowiedzialność za to jak funkcjonuje szpital spada nie tylko na dyrekcję. Dzięki związkom zawodowym o dramatycznej sytuacji na Kamieńcu na bieżąco informowany jest organ założycielski szpitala. Radni powiatowi muszą zdawać sobie sprawę, że ponoszą odpowiedzialność za to co tu się dzieje.     

Pracownicy ciągle mają nadzieję, że przyjdzie lepszy czas. Że pojawi się nowy dyrektor, który przywróci dobre imię zakopiańskiego szpitala. Że powalczy z "papierologią", która sprawia, że papier często liczy się bardziej niż pacjent. Że po zmianie dyrektora dużo osób tu wróci. Przekonują, że wystarczy zmiana atmosfery w pracy. Bez niej trudno mówić o właściwej opiece nad pacjentem. Wspominają czasy, gdy lekarze i pielęgniarki z całej Polski pchali się tu drzwiami i oknami. Często ściągała ich tu miłość do Tatr i fantastyczne stosunki w pracy. Gdzie dziś są znakomici fachowcy, którzy wiele lat życia oddali zakopiańskiemu szpitalowi? Jedni pracują w Nowym Targu, inni w swoich prywatnych gabinetach, a ci co zostali, pracując ponad siły, wolą milczeć i siedzieć jak myszy pod miotłą. 

O komentarz do powyższych opinii na temat szpitala poprosimy nowo wybranego dyrektora placówki, którym została ponownie Regina Tokarz.

Jurek Jurecki        

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
the bill 2019-10-02 11:58:23
@edi, tobie na p[rzekór za pisiorami murem stoi coraz więcej Polski. Nie tylko Zakopiec.
edi 2019-10-02 09:14:25
Zakopca mi nie żal, zawsze stało murem za pisiorami, to niech teraz zlizują konsekwencje swojej głupoty i zacofania. Może się czegoś nauczą, a jak nie, to życie z pis-dusiami przyniesie im kolejne "nagrody".
Zakopianka !!!! 2019-09-29 16:48:38
Nasza stolica tatr bez Zakopianów???
Józia 2019-09-28 00:58:35
Ten szpital od dawna to wielka masakra. Mogę książkę napisać i przytoczyć kilkadziesiąt epizodów jakie spotkały mnie i moich bliskich z pobytu na izbie przyjęć i oddziale. Czasami trzeba było wymóc podanie leku na doktorze lub badanie. Zastanawia mnie jedna rzecz, komu zalezy aby utrzymywać taki fatalny stan rzeczy, bo przecież wszyscy widzą i nic z tym nie robią. I nie zdziwiło by mnie jakby za niedługo zamiast szpitala na Kamieńcu powstał aparthotel.
Maximus 2019-09-27 21:28:00
Hmm. Myślałem że od 2007 roku coś się zmieniło. Moje przeżycie to noc kiedy przywiozłem żonę na porodówkę . Drzwi główne zamknięte, personel odsypiał. Przed drzwiami głównymi jakaś samotna ciężarna kobieta , półprzytomna w trakcie porodu. W desperacji chciałem sforsować bramę dal keretek pogotowia nagle cud !!! . W holu głównym zapaliły się śwatła i wpuszczono "pacjentów". W zamian za odstąpienie od nagłośnienia sprawy zaproponowano mi oddzielny pokój i bezpłatną obecność podczasw porodu.Jednym słowem masakra.
Bibi 2019-09-27 16:45:02
Nie. Na tym statku jest kapelan, kaplica i the bill .
Zwany bawi rączka, spodenkowy kulkowy pogromca.
Ehe 2019-09-27 16:36:59
@the bill Gdyby Tarantino wiedział jakim jesteś pisociemnopodludzko tumaneskus matolus to musiałby coś się napić.
takie tam 2019-09-27 16:25:57
Polska Fundacja Narodowa wciąż wydaje pieniądze na jacht ''I love Poland'', pomimo że sztandarowy projekt PFN od 156 dni cumuje na Rhode Island - informuje Wyborcza. Czy na statku jest kapelan i kaplica?
byby 2019-09-27 15:41:25
@The bill Zderzenie rzeczywistości z propagandą to nie takie znowu nic, jak widać na coraz większej liczbie załączonych obrazków.
antykancelista 2019-09-27 14:54:34
the bill
w twoim przypadku widać wyraźną potrzebę wstania z kolan i wyłączenia kaczego nadawcy a włączenia mózgu!!!!
the bill 2019-09-27 14:48:24
@byby, czyli uważasz, że napisałeś że nic nic nie napisałeś? Dobre. Uważaj, bo uwierzę.
@ehe, ty to tak za a nawet przeciw? TyPOwy U-Bolek
byby 2019-09-27 13:02:34
@The bill Skromnie zauważę, że nie wspominam nic o kończeniu się PiS-u. Mówię, tylko o tym, że rzeczywistość dopomina się o swoje w zderzeniu z propagandą.
Ehe 2019-09-27 12:13:57
W tym szpitalu 1sza informacja, to płatne badanie. Nadąsany personel.Lekarze i lekarki na oddziale porodowym to totalny kataklizm. Lepiej rodzić w polu.
Reszta też nie lepszą.
Tylko złupić z pacjenta,w prywatnym gabinecie.Ludzie obudzcie się w końcu z tego letargu.
stara drewutnia 2019-09-27 09:04:59
Najważniejsze że egzorcystów przybywa. Większość osób egzorcyzmowanych jest w przedziale wieku 17 - 25 lat. Na 10 osób 9 to dziewczyny. Egzorcyzmowanie m.in. polega na tym, że polewa się taką osobę wodą aż bielizna odkryje kształty albo pięciu kładzie się na niej. Znowu takie zachowanie PiS dopisze do LGBT nie wspominając gdzie miało początek. Są szkoły w których dyrekcja kieruje na takie "badania", 21 wiek i takie rzeczy tylko w Polsce. Aaaa zapomniałam, że chodzi o wypędzenie diabła.
Wywalić konkordat z Polski, takiego czegoś to nawet w Afryce nie ma.
enapokaz 2019-09-27 09:03:34
Katastrofa Cywilizacyjna Zakopanego ma różne oblicza. Najzdolniejsi stąd uciekają.
Kamień z napisem love 2019-09-27 08:46:17
Idą słuchy ,że PiS zaczyna być na głos ludu głuchy.
wiktoria 2019-09-27 08:21:53
mi się wydaje że wszystko idzie w dobrym kierunku z duchem postępu Europejskiego , pani dyrektor wyprzedziła Kodziarzy i lewaków o przynajmniej 50 lat , przecież jeden z ministrów w rzadzie Francuskim powiedział że Europejczycy powinni przestać się rozmnarzać żeby robić miejsce dla uchodźców ,w Szwecjii 600 młodych dziewczyn poddało się sterylizacji gdyż uważają że urodzenie i wychowanie dziecka wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla , więc kochani komentujący trochę postępu nie zacofania , Polska też będzie nowoczesna ; czarne parasolki, gender, LGBT po co te porodówki ile tam generuje się dwutlenku węgla toż wy tacy zacofani nie ekologiczni a przecie wy z KOD i nni nowoczesni myślałam że komentarze pójdą w stronę pochwał skoro to zasługa PIS to jaki problem macie toż my w Europie , po co dzieci jak mamy imigrantów przecież my takie nowoczesne , i zapytam czyż nie pamiętacie chaseł na marszach czarnych parasolek ;;pie-----le nie rodze, co za hipokryzja ci komentujący
rys 2019-09-27 08:05:31
Jak sie placi wiecej ksiedzu niz lekarzowi, to zostalo sie tylko modlic.
kierowca123 2019-09-27 07:58:24
w całym kraju szpitale są zadłużone na dziesiątki miliardów złotych ( razem) to prawdziwa twarz rządów pisu - Polska w ruinie. Chcecie żeby było jeszcze gorzej, dalej głosujcie na pis
zle 2019-09-27 01:12:13
Dobry temat - trzeba sie rowniez zastanowic co robia uczelnie ksztalcace mlodych ludzi na lekarzy ?
Otoz okazuje sie ze pierwszenstwo w jednej z nich maja Norwegowie a pozniej ...Polacy .
Za pare lat braknie polskich lekarzy i to dopiero bedzie '' cyrk'' !
Zas co tyczy sie obecnych lekarzy - wiekszosc z nich jest bardzo ZAROZUMIALA i arogancka co do pacjentow !!!
Lola 2019-09-26 23:57:38
Jestem przerazona tym 5G, czy cos da sie zrobic, zeby temu zapobiec. Ludzie teraz to dopiero sie zacznie chorowanie. Ta technologia jest bardzo niebezpieczna. Bedziemy jak w mikrofalówce sie gotować. Jestem przeciwna 5G, zróbmy cos.
the bill 2019-09-26 23:18:35
@ehe, skąd pomysł, że mam włączone Radio Maryja? Za to wiem, że bilansu seniora nie będzie, z TVNiepolskiej. Podały tzw. "fakty". Jaki z tego wniosek? Włącz myślenie, a może dojdziesz do tego.
@byby, tak, ja wiem. PiS się kończy. Już siedem lat się kończy, misiu kamiński mi PO wiedział.
dogmat 2019-09-26 23:06:41
@the bill. Mój syn ma telefon trzeci rok i twierdzi, że jest już stary. Ty cofasz się ponad cztery lata wstecz i myślisz, że masz wiernych słuchaczy. Zmień to i pseudonim, być może nie po raz pierwszy. Popieram tych, którzy chcą zerwać konkordat, niech kler utrzymują wierni.
Ehe 2019-09-26 22:37:05
@the bill
Wystarczy,to Ty wyłącz 1 i radio maryja. Nie dziel ,pomyśl chociaż raz,zanim coś wystukasz.
byby 2019-09-26 22:31:19
@The bill Ale muszę z przykrością stwierdzić, że słabnie wasz rewolucyjny zapał, a i zwątpienie w szeregi towarzyszy się wkrada. Już nie ten entuzjazm na forum...
byby 2019-09-26 22:27:10
@The bill Kto? Główny Ideolog, proste.
the bill 2019-09-26 21:54:21
Bilans seniora? @ehe, PO co jakiś bilans seniora, przecie starsi ludzie "chodzą do lekarza co dwa tygodnie dla rozrywki". PO co wydawać pieniądze na operację biodra u 85-latka, gdy taka osoba "nie chodzi i nie będzie chodzić, bo się nie zrehabilituje"? zaPOmniałeś?? Wyłącz TVNiepolską, włącz myślenie
Piwpaf 2019-09-26 21:11:12
no staruszkowie na dyńki beretki i do parku . Zachciało się luksusów , naciągania NASZEGO a nie waszego budżetu na koszty medyczne ?. Bulić nie wymagać , dosyć mamy wydatków na : samoloty , pensje dla panienek w NBP , utrzymywania właściciela hotelu na godziny , premie dla swoich , nagrody dla wiernych , ściepy dla sekty religijnej . Zalecamy rozwagę i stonowanie oczekiwań . W planie figa , zero czyli nic
Aha 2019-09-26 21:06:37
Czego Pan nie rozumie panie.... Nie będzie się ich badać to choróbka się ładnie rozwinie, nieproduktywny emerycik szybciutko kopnie w kalendarzyk bez zawracania dupy lekarzom i korzystania z refundowanych leków a i na ZUSiku się oszczędzi. Kościół będzie miał przychodzik z pogrzebiku a zaoszczędzone pieniążki przeznaczymy na kupowanie głosików kolejnych naiwniaczków. Czego tu nie rozumieć?
Ehe 2019-09-26 21:03:44
Nie będzie bilansu seniora w PiS.Program badań profilaktycznych dla osób w wieku 70 i 80 lat nie uzyskał akceptacji Ministerstwa Zdrowia i podległej resortowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Powód: przez program mogą zwiększyć się kolejki do lekarzy. Swoją opinię rządowa Agencja tłumaczy w sposób kuriozalny.Po co mają tak długo żyć.
Mają tylko oddać głos.
miglanc 2019-09-26 20:49:27
Winę za ten stan rzeczy ponosi bezsprzecznie Starostwo
takie tam 2019-09-26 20:39:05
za on, Polska Fundacja Narodowa zapłaciła w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 5,5 mln dol. ? czyli ponad 20 mln zł ? amerykańskiej firmie PR-owskiej za wypromowanie naszego kraju w USA. Amerykanie wzięli pieniądze m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. PFN powstała po dojściu PiS-u do władzy. Oficjalnie miała poprawić wizerunek Polski za granicą. Ale nieformalnym zadaniem, jakie prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił przed PFN, było przekonywanie do źle ocenianych poza Polską kontrowersyjnych reform PiS, choćby zmian w sądach.
PFN to fundacja, na którą pieniądze wyłożyło 17 największych spółek skarbu państwa, dysponuje więc gigantycznym budżetem. Szkopuł w tym, że znaczących efektów działań PFN jak nie było, tak nie ma, za to w kraju fundacja dała się poznać z kontrowersyjnej kampanii atakującej sędziów. Dwukrotna zmiana prezesa PFN wskazuje na to, że nawet obóz władzy zdaje sobie sprawę, że w fundacji nie wszystko działa tak jak należy.
szachmad 2019-09-26 20:09:10
W Podkarpackim - zamykają oddział kardiochirurgii - rekordowe poparcie dla PiS (który rządzi województwem od lat)
W Zakopanem - zamykają porodówkę - ???
Ehe 2019-09-26 20:05:06
To umią czy umieją. ;)
Nic z tych rzeczy
Ehe 2019-09-26 19:35:40
Gdyby cały ten bałagan zamknąć, to i tak średnia wieku pójdzie w górę. Bo to nie szpital tylko grajdoł którym rządzi strach . Leczyć to oni wszyscy umią w gabinetach prywatnych. Wejście 200.
zbójnik 2019-09-26 19:22:00
Faktyczne, niech kościół i jego funkcjonariusze utrzymują się ze składek wiernych i płacą podatki jak wszystkie podmioty gospodarcze. Najwyższy czas zerwać konkordat, głosuję na lewicę.
the bill 2019-09-26 19:18:41
@byby, w zasadzie to masz rację. No bo kto urodzi, śmiszek czy biedroń? No i PO co POrodówki?
antykancelista 2019-09-26 19:13:01
Ttetete
nie zrozumiesz.......
gorc 2019-09-26 18:42:41
@wrrr. Masz rację, albo kasiniok albo ukrainiec.
tadek 2019-09-26 18:34:09
Księży Rydzyka utrzymujemy z budżetu państwa oni sobie galerie budują a na porodówki szpitale pieniędzy nie ma, to jest dopiero ............
xyz 2019-09-26 17:48:41
Szpital Powiatowy.
Kto rządzi w Powiecie- PiS.
Pretensje do kogo- do rządzących.
Co tam zdrowie- ważniejsze są inne sprawy.
Ot taka logika.
słonik1 2019-09-26 17:01:53
Likwidują porodówke, czyli zostaje oddział ginekologii? Co z personelem bo likwidacja porodówki to likwidacja bloku porodowego, oddziału położniczego i noworodków. Część personelu czyli pielegniarki mogą przejść na inne oddziały a co z położnymi?
wrrr 2019-09-26 17:00:20
zokopiany het wymrom. już dziś w robotach albo kasiniok albo ukrainiec.
byby 2019-09-26 16:04:00
Co tam szpitale, przecież na tej ziemi największym problemem jest lgbt. TVP Państwo nie oglądacie?
ela 2019-09-26 16:02:53
Ta PANI DYREKTOR TOKARZ to nietykalna i wszyscy się jej boją ja OJCA DYREKTORA RYDZYKA ona się nie przejmuje bo rodzić nie będzie .Szkoda tych kobiet bo to naprawde w takim stanie tułać się to przykre i nie normalne. Przecież to szpital powiatowy a nie prywatny i nie rozumiem jak można taki oddział zlikwidować czy nad P.dyrektor nie ma władzy teraz wybory tylu kandydatów startuje może się znajdzie jakiś bohater i uratuje położnictwo w Zakopanem .Może lekarze niech odpuszczą bo 200zł wizytę ciężarna musi zapłacić co miesiąc a tu jeszcze problem gdzie urodzić .
Ttetete 2019-09-26 16:01:08
@antykancelista
Jestes chorym człowiekiem? Piszesz jakies brednie o wyborach o suwerenie co to ma do rzeczy?
Chłop 2019-09-26 15:51:08
To jest sukces czy porażka Pani dyrektor oj sypie się wszystko! !!
Ehe 2019-09-26 15:48:10
Tak naprawdę ,żal mi jest tych ludzi. Biegną po mszy do urn i x na najgorszą partie karakana kreślą.
Później płaczą i płacą.
etnograf 2019-09-26 15:39:41
Wstyd Panowie Starostowie i Radni ze doprowadziliście do takiego stanu w szpitalu. Zlikwidujcie wszystkie oddziały i dajcie kolejną wysoką premie dla Pani.dyrektor. Nie dlatego Was wybieralismy zebyscie Nas podrzucali jak niecgciane dzieci do innego powiatu wstyd i rzenada.
Janek LO 2019-09-26 15:14:05
@cichusienki. Za 4 lata to będzie jak za rewolucji we Francji. Dzisiegsze gimbusy będą sie bzzz na ołtarzach.
antykancelista 2019-09-26 15:13:55
tadek
niech dalej głosują jak głosowali.........
tadek 2019-09-26 15:05:58
Za komuny po wsiach były porodówki a tu 30000 mieście nie będzie porodówki ale to są kużwa rządy,ludzie 21 wiek.
Beatris 2019-09-26 15:04:04
Ile tam niby czegoś niby kiedyś szacunkowo. Ktoś tam, a ktoś. Mi to lata. A w służbie zdrowia... Leczenia nie ma. Wszędzie poza polska żyje sie dłuzej. W polsce z roku na rok krócej. Leki bezplatne są, ale te co za 5 zlotych były. Te na nowotwory podrożały. Np z 50 zl na 200zl na refundację na raka prosaty. Na przerzuty w kościach z B na 100%. 800zł. Mozambik? Nie. Polska. I skur...stwo. I tego Tusk nie zrobił... i komentarz jakiegos prawego i sprawiedliwego:"... wal się do piachu... ze chcesz żyć z rakiem..." ręce opadają, nawet 70% mężczyzn ma na starość raka prostaty, potrzebne poważne podejście i dyskusja.
asdfgh 2019-09-26 14:52:32
To kolejny krok w kierunku likwidacji miasta jako żyjącej wspólnoty mieszkańców. Idziemy coraz śmielej w stronę Austriackich i Włoskich miejscowości górskich, w których tak naprawdę nikt nie mieszka, a miasta te "ożywają" tylko w sezonie. Ale to tylko na pozór bo tak naprawdę nie ma tam policji, szpitali, urzędów. Bo dla kogo? Wszyscy wyemigrowali, bo życie stało się tam nieznośne do tego stopnia, że zwykłe pójście do lekarza stało się czymś niemożliwym. Już niedługo będą o nas czytać tylko w książkach do historii. Za to zamiejscowi deweloperzy i hotelarze się cieszą. Więcej nieruchomości na sprzedaż będzie. Gdzie jest Burmistrz? Starosta może? Czy nie ma tu nikogo, kto potrafi interweniować w takich sprawach? Sami pomyślcie.
13 apostoł 2019-09-26 14:51:35
No i zmienił wam oblicze ziemi, tej ziemi. Znowu jak Zabłocki na mydle albo Robotnicy na solidarności.
cichusienki 2019-09-26 14:39:09
nie narzekać !!! DOBRA ZMIANA działa !!! za cztery lata zlikwidują szpital i Zakopane ozdrowieje - bo nie będzie chorych
Iwona 2019-09-26 14:31:00
Niedawno niestety byłam pacjentem tego szpitala i byłam przerażona oraz zbulwersowana stosunkiem do pacjenta, kiepską organizacją, brakiem empatii i sympatii do pacjenta.Panie rejestratorki nietykalne i aroganckie, lekarze niekontaktowi i naburmuszeni. Cieszę się,że już nie muszę tam jechać, współczuję wszystkim tym ,którzy z takiej opieki nadal muszą korzystać i uważam,że coś z tym trzeba zrobić, bo TO CHORE!!!!!
antykancelista 2019-09-26 14:20:46
ale za to suweren ma gdzie klęczeć i słać miliony do torunia również.....powodzenia dalej.....
Żabol 2019-09-26 14:14:13
Będą rodzić w domach Ci co chcą mieć w dowodzie miejsce urodzania ZAKOPane
Gibsiorz 2019-09-26 14:06:26
Ja mam lepszy pomysł,
Na taczki z p.dyr.Tokarz.
Joda 2019-09-26 14:03:07
Pan i dyr.T jest z pewnego ugrupowania ( nie tykalna)
Szpital ma zarabiać ,nie zadluzac. Cieszcie się że ,nielezycie w tym szpitalu.W Krakowie mówią , szpital na Kamień ( rzeźnia) . Uwierzcie,wiedzą co mówią w szpitalach uniwersyteckich. Na Tej porodii porodówki, robią więcej cesarski niż porodów.
miejscowy 2019-09-26 13:59:49
Może czas byśmy coś zrobili? Może wszyscy spotkajmy się pod szpitalem na przykład dziś wieczorem. Niech zobaczą, że się nie godzimy na zamknięcie porodówki. Co Wy na to? Chyba że są inne pomysły?
zakopiańczyk
Marzena~~ 2019-09-26 13:45:17
To umieralnia a nie szpital !!!
Mama 2019-09-26 13:39:44
Kiedy 18 lat temu rodziłam w zakopiańskim szpitalu była tam naprawdę świetna atmosfera. Mimo że w Nowym Targu już było bardziej nowocześnie to jednak większość nowotarżanek wolała jechać do Zakopanego. Najmilej wspominam panią Watychowicz, którą poznałam gdy rodziłam dwa lata później, również wybierając Zakopane...
Kierdel 2019-09-26 13:30:02
SMUTEK
 • PRACA | dam
  Biuro rachunkowe w Szaflarach zatrudni NA STAŻ. 600 379 479.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy kierowców kat D.
  Tel.: 693636136
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO SPRZĄTANIA DO WILLI W KOŚCIELISKU. 791 454 748
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA GABINET MEDYCZNY - LEKARSKI 23 m2, w obrębie działającego NZOZ-u w centrum Zakopanego.
  Tel.: 602 76 24 52
 • PRACA | dam
  Hotel *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: KELNERÓW, KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczny grafik pracy
  Tel.: 507645428
  E-mail: dyrektor.bukowina@nat.pl
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Barber Shop w Zakopanem poszukuje do stałej pracy fryzjerów z możliwością darmowego wyszkolenia barberskiego. Bardzo wysokie zarobki!
  Tel.: 573 408 567
 • PRACA | dam
  Od zera do barbera! Barber Shop w Witowie zachęca do udziału w szkoleniach barberskich z możliwością podjęcia dalszej pracy w Witowie lub Zakopanem.
  Tel.: 501 458 198
 • POŻYCZKI
  TWOJA POŻYCZKA NA DOWOLNY CEL, NAWET DO 15 000 ZŁ DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW, TYLKO DOWÓD OSOBISTY. ZADZWOŃ NA NR 533 263 553.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI NA BAR. ELASTYCZNY GRAFIK, DOBRE WYNAGRODZENIE -
  Tel.: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - KELNERA/KĘ, - KONSERWATORA/PRACOWNIKA TECHNICZNEGO. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam WEWNĘTRZNE DRZWI DREWNIANE 8szt. I DRZWI ZEWNĘTRZNE 2 SZT. z demontażu oraz OKNA drewniane. 602 156 678
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU MONOPOLOWEGO, na stałe (praca co drugi dzień) - PORONIN i BIAŁY DUNAJEC -
  Tel.: 606 751 351.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA POKÓJ NA DŁUŻEJ, ZAKOPANE, ul. Zamoyskiego. 507 603 112
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY NA STANOWISKO SPRZEDAWCY W KAWIARNI, CUKIERNIA U MAŁGOSI POD SKOCZNIĄ. 504 252 691
 • USŁUGI | budowlane
  Elektryk.
  Tel.: 515676258
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Na podstawie art. 38 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U.2018.2204 t.j. z późniejszymi zmianami) Wójt Gminy Nowy Targ ogłasza kolejny ustny przetarg nieograniczony na najem lokalu przeznaczonego do organizowania imprez okolicznościowych w miejscowości Waksmund w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Z warunkami przetargu oraz regulaminem można zapoznać się na stronie internetowej: www.ugnowytarg.pl lub w pokoju 206 Urzędu Gminy Nowy Targ.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. KUCHARKĘ/-RZA, POMOC KUCHENNĄ. Praca stała, zmianowa. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Przyjmę fachowców do pracy na budowie - docieplenia, budowa od podstaw. Zakopane i okolice.
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ i POMOC KELNERSKĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 5800zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KUCHARKĘ i POMOC KUCHENNĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 7200zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ ORAZ OSOBĘ DO PRACY W KUCHNI (możliwość zamieszkania). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Perfekt Isolierung Ltd. Spółka komandytowa zajmująca się Izolacją przemysłową zatrudni do pracy zagranicą. Mile widziane osoby z doświadczeniem jak również do przyuczenia. Możliwość szybkiego wyjazdu i wysokich zarobków. Chętnych prosimy o przesyłanie CV na adres:
  E-mail: biuro@isolierung.pl
  Inne: lub kontakt telefoniczny - 12 268 32 80.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ do pensjonatu w Marzasichlu.
  Tel.: 669 493 772
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA I KUCHARZ WYDAJĄCY - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo: TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY oraz młodych chętnych do przyuczenia w zawodzie - tynkarz. Języki obce NIEWYMAGANE - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg.własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU TEL. +48 22 205 33 10
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2019-10-14 13:00 Sprawcę przyprowadziła mama 2019-10-14 11:40 Zwłoki w potoku 2019-10-14 10:36 To będą nasi posłowie. Andrzej Gut wraca do Sejmu. Jan Piczura poza parlamentem 4 2019-10-14 10:30 Jak uchronić się przed kradzieżą danych? 5 sprawdzonych rad 2019-10-14 09:50 Wygrana w Szczawnicy Jana Hamerskiego i Anny Paluch 2019-10-14 09:36 W Zakopanem wygrywa PiS. Najmniejsza przewaga 4 2019-10-14 09:30 Józef Klimowski prowadził stado liczące dwa tysiące owiec 2019-10-14 08:30 Najwięcej głosów na PiS w Lipnicy. Ponad 81 %. Najmniej w Zakopanem 9 2019-10-14 08:29 Jak głosował Nowy Targ 2019-10-14 08:19 Pełne wyniki wyborów: Jan Hamerski senatorem 2 2019-10-14 08:11 Oficjalne wyniki na Podhalu. Zdecydowane zwycięstwo PiS 2 2019-10-14 08:00 Plany na nowy rok 2019-10-13 21:00 Zwycięstwo PiS 28 2019-10-13 20:20 Solidarność u Gaździny Podhala 1 2019-10-13 20:00 Barnasiowy osod 2019-10-13 19:51 Głosowanie, a potem na rower (WIDEO) 2019-10-13 19:06 Dzień Papieski na lotnisku 1 2019-10-13 19:00 Rajda i Żyła ze złotymi medalami Mistrzostw Polski w Szczyrku 2019-10-13 18:50 Niedziela na Litwince 2019-10-13 18:46 Frekwencja z godz. 17: Najwyższa w Ochotnicy, najniższa w Szaflarach 2019-10-13 17:37 Korek gigant do ronda w Krościenku (WIDEO) 6 2019-10-13 17:30 Redyk dotarł do Nowego Targu 6 2019-10-13 17:10 Wypadek motocyklisty w Rdzawce 2019-10-13 16:00 Tłoczno na gubałowskim deptaku 4 2019-10-13 15:59 Tłumnie w Pieninach 2019-10-13 15:56 Nowa wystawa w nowotarskim Muzeum Drukarstwa 2019-10-13 15:19 Ponad 20 procent górali już zagłosowało 2019-10-13 14:59 Korek pieniński (WIDEO) 3 2019-10-13 14:30 Jak nie w góry to do wody 2019-10-13 14:05 Pięknie w Pieninach 2019-10-13 13:39 Najwyższa frekwencja w Polsce w okręgu nowosądecko-podhalańskim 2 2019-10-13 13:18 Śmiertelny wypadek w Tatrach Słowackich 2019-10-13 12:51 Wyzdajany wyborca 1 2019-10-13 12:26 Dziennikarze z Tadżykistanu przyjechali na wybory (WIDEO) 2019-10-13 12:25 W komisjach podliczanie frekwencji 2 2019-10-13 11:30 Pieniny jesienią równie piękne jak Tatry 2019-10-13 10:50 Rekordowa frekwencja turystów pod Giewontem 2019-10-13 10:45 Ludne Krupówki 2019-10-13 10:38 W Rabce frekwencja na razie niewysoka 2019-10-13 10:00 Miasto głosuje 2019-10-13 09:44 Pierwsze urodziny nowotarskiego Muzeum Drukarstwa 2019-10-13 09:36 Dzień Seniora w Nowym Targu 2019-10-13 08:30 Dziś wzmożone działania policyjne związane z wyborami 2 2019-10-13 07:00 Głosujemy w wyborach do Sejmu i Senatu 2 2019-10-12 21:00 Morze owiec przeszło przez Szczawnicę 3 2019-10-12 20:00 Rodzice rozżaleni mniejszą dotacją dla żłobków 14 2019-10-12 19:00 AZS Zakopane drużynowym mistrzem Polski 2019-10-12 18:00 80 lat udanego handlu. Jubileusz Społem (WIDEO) 2 2019-10-12 18:00 Happening promujący bezpieczeństwo 2019-10-12 17:00 Praca wre na drodze Nowy Targ- Nowy Sącz 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-10-09 11:56 1. Disel dumny jak paw. 2019-10-07 19:09 2. Mam nadzieje że wójcina i starosta dali za swoje prywatne! 2019-10-05 07:56 3. Cytuje tytul: "Widoki zapierające dech i jesienne zimowity" Widoki zapieraja dech - dobrze. Ale niech mi ktoś wyjaśni w jaki sposób widoki zapieraja zimowity!? 2019-10-03 23:13 4. Tyle chełmow jedną jednostka a inni ???? To tak jak byście na Mikołaja dali prezent jednemu dziecku tacy jesteście modrzy e bodej ta bodej!!! 2019-09-12 08:22 5. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 6. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 7. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 8. piękne 2019-08-25 20:39 9. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 10. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP