Z ostatniej chwili
Poważny wypadek na zakopiance w Białym Dunajcu. 2 osoby są ranne
Polecamy
Stary niedźwiedź mocno śpi - podpisz petycję w sprawie Sylwestra pod Krokwią. Nie obudźmy misia.

Reklama

2019-09-26 17:18:54

Znika porodówka

Nie będzie już obywateli urodzonych w Zakopanem

Reklama

Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz i zniknie zakopiańska porodówka, osoby urodzone po 1 października nie dostaną już dowodu osobistego z wpisem, że urodziły się w Zakopanem.

To już nie są żarty, ale sytuacja wymaga reakcji. Od lat apelujemy w TP o zmiany w szpitalu, w którym źle się dzieje. Dziś konsekwencją braku reakcji, zwłaszcza starostwa tatrzańskiego, będzie zamknięcie porodówki. 


Nie będzie już kolejnych obywateli urodzonych w Zakopanem. Będą mieszkańcy Zakopanego urodzeni w Nowym Targu, Limanowej albo Mszanie. Czy naprawdę zakopiańczycy godzą się na to ? O sprawie piszemy dziś w papierowym wydaniu TP. 

JJ

O złej sytuacji zakopiańskim szpitali pialiśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy ostatni tekst pt. "W szpitalu wygrywa strach"  

W szpitalu wygrywa strach

Ludzie tu pracują jak myszy pod miotłą. Boją się głośno powiedzieć, że bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone.

Gdy w ramach konkursu, w starostwie przesłuchują kandydatów na nowego dyrektora szpitala, na Kamieńcu słyszę, że tak źle tu jeszcze nigdy było. A że sprawa zdrowia to nie przelewki, postanowiłem wsłuchać się, czym żyje dziś szpital, jego najważniejsza część, czyli lekarze, pielęgniarki i salowe. To przecież pod ich opieką leżą tam nasze mamy, ojcowie, bracia, ciotki. Razem z nimi liczymy, że są tam bezpieczni i pod świetną opieką szybko wrócą do zdrowia. Czy rzeczywiście na Kamieńcu możemy na to liczyć? 

Moje spotkania z personelem medycznym nie były łatwe. Niestety, w większości przypadków kończyły się prośbą o zachowanie anonimowości. Szanując to, nie podaję imion i nazwisk moich rozmówców. Oto jak wygląda sytuacja ich oczami.

W szpitalu panuje powszechna atmosfera strachu. Boją się salowe, pielęgniarki, a nawet lekarze. Ci, którzy nie wytrzymują tej atmosfery, odchodzą. Tak się dzieje ostatnio m.in. na oddziale Intensywnej Terapii czy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Bywa że ludzie odchodzą po wielu latach pracy. Polała się już przy tym niejedna łza. 

W szpitalu nie ma regulaminu nagród, przyznawane są więc przez dyrekcje uznaniowo. To, zdaniem lekarzy i pielęgniarek, miecz, którym można dyscyplinować, ale i skłócać personel między sobą. Taki podział istnieje już w Zakopanem. Ludzie są przekonani, że mogą stracić pracę albo prawo do nagrody, jeśli się wychylą albo poskarżą. 

Dyrekcja zlikwidowała "13-tki". Braki personelu odczuwalne są na każdym kroku. Brakuje aż 30 pielęgniarek, a to oznacza, że często tylko dwie opiekują się całą noc np. 40 pacjentami. W takiej sytuacji ci nie mogą liczyć na dobrą opiekę. Brakuje salowych. W ciągu kilkunastu ostatnich lat ze szpitala odeszło wielu wybitnych lekarzy. Od lat nie organizuje się konkursów na ordynatorów czy kierowników oddziałów. Większość tych stanowisk obsadza się jako "p.o." - pełniący obowiązki. Odchodzą, bo nie widzą dla siebie perspektyw albo czują się obrażeni przez dyrekcję. Nie są doceniani. Młodych lekarzy nie ma kto szkolić, bo ciągle zmieniają się kadry. 

Brak lekarzy i pielęgniarek powoduje, że personel medyczny jest przepracowany. Ludzie są często tak zmęczeni, że stają się opryskliwi dla pacjentów. Niektórzy biorą dyżury ponad miarę. Tak było m.in. z ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ostatnio złożył rezygnację z pracy. Ostatecznie SOR, który już ledwo ciągnie, traci kolejnych dwóch lekarzy. Z pracy w zakopiańskim szpitalu uciekają młodzi lekarze i pielęgniarki. Z niewiadomych przyczyn zwalnia się ratowników medycznych i kierowców karetek. Średnia wieku pracowników szpitala na Kamieńcu to 50 plus.

Personel medyczny nie czuje żadnego wsparcia. Społeczna Rada Szpitala, od niedawna zarządzana przez wicestarostę, organizuje swoje pierwsze posiedzenie, według przedstawiciela Izby Lekarskiej, z naruszeniem prawa. 26 lutego 2019 r. zwołano posiedzenie bez zaproszenia samorządów medycznych i związków zawodowych. To wtedy przyznano nagrodę w  wysokości prawie 53 tys. zł pani dyrektor szpitala. Co ciekawe, nagroda została przyznana za rok 2017, ten sam, za który nałożono na szpital karę. Ponad milion złotych za rażące nieprawidłowości. Nikt nie reaguje na skargę złożoną w tej sprawie do Rady Powiatu przez przedstawiciela Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. 

W szpitalu funkcjonuje tylko jeden związek zawodowy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Salowych. Od kilku dni reaktywowana jest Solidarność. Pielęgniarki żartują sobie, że przewodniczącą "S" zostanie pani dyrektor, bo legitymacje rozdają pracownikom jej podopieczne.     

Kolejny problem, to posiłki serwowane pacjentom. Często jedzenie, które podawane jest w plastikowych pojemnikach, jest zimne. Co ciekawe, nikt z personelu nie korzysta z tego jedzenia. Niestety, pacjenci albo boją się, albo nie mają dość odwagi, żeby poskarżyć się na jakość jedzenia.   

Personel medyczny mówi jednym głosem, szpital to nie fabryka gwoździ, a tak jest zarządzany. Liczy się tylko kasa i zysk. Szpital powinien się bilansować a nie przynosić zyski, które są konsekwencją braków kadrowych, oszczędności na sprzęcie lekarskim.  Pielęgniarki zwracają uwagę na fakt, że praca w pośpiechu, w chaosie jest zagrożeniem dla pacjenta. Zwracają też uwagę, że odpowiedzialność za to jak funkcjonuje szpital spada nie tylko na dyrekcję. Dzięki związkom zawodowym o dramatycznej sytuacji na Kamieńcu na bieżąco informowany jest organ założycielski szpitala. Radni powiatowi muszą zdawać sobie sprawę, że ponoszą odpowiedzialność za to co tu się dzieje.     

Pracownicy ciągle mają nadzieję, że przyjdzie lepszy czas. Że pojawi się nowy dyrektor, który przywróci dobre imię zakopiańskiego szpitala. Że powalczy z "papierologią", która sprawia, że papier często liczy się bardziej niż pacjent. Że po zmianie dyrektora dużo osób tu wróci. Przekonują, że wystarczy zmiana atmosfery w pracy. Bez niej trudno mówić o właściwej opiece nad pacjentem. Wspominają czasy, gdy lekarze i pielęgniarki z całej Polski pchali się tu drzwiami i oknami. Często ściągała ich tu miłość do Tatr i fantastyczne stosunki w pracy. Gdzie dziś są znakomici fachowcy, którzy wiele lat życia oddali zakopiańskiemu szpitalowi? Jedni pracują w Nowym Targu, inni w swoich prywatnych gabinetach, a ci co zostali, pracując ponad siły, wolą milczeć i siedzieć jak myszy pod miotłą. 

O komentarz do powyższych opinii na temat szpitala poprosimy nowo wybranego dyrektora placówki, którym została ponownie Regina Tokarz.

Jurek Jurecki        

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
the bill 2019-10-02 11:58:23
@edi, tobie na p[rzekór za pisiorami murem stoi coraz więcej Polski. Nie tylko Zakopiec.
edi 2019-10-02 09:14:25
Zakopca mi nie żal, zawsze stało murem za pisiorami, to niech teraz zlizują konsekwencje swojej głupoty i zacofania. Może się czegoś nauczą, a jak nie, to życie z pis-dusiami przyniesie im kolejne "nagrody".
Zakopianka !!!! 2019-09-29 16:48:38
Nasza stolica tatr bez Zakopianów???
Józia 2019-09-28 00:58:35
Ten szpital od dawna to wielka masakra. Mogę książkę napisać i przytoczyć kilkadziesiąt epizodów jakie spotkały mnie i moich bliskich z pobytu na izbie przyjęć i oddziale. Czasami trzeba było wymóc podanie leku na doktorze lub badanie. Zastanawia mnie jedna rzecz, komu zalezy aby utrzymywać taki fatalny stan rzeczy, bo przecież wszyscy widzą i nic z tym nie robią. I nie zdziwiło by mnie jakby za niedługo zamiast szpitala na Kamieńcu powstał aparthotel.
Maximus 2019-09-27 21:28:00
Hmm. Myślałem że od 2007 roku coś się zmieniło. Moje przeżycie to noc kiedy przywiozłem żonę na porodówkę . Drzwi główne zamknięte, personel odsypiał. Przed drzwiami głównymi jakaś samotna ciężarna kobieta , półprzytomna w trakcie porodu. W desperacji chciałem sforsować bramę dal keretek pogotowia nagle cud !!! . W holu głównym zapaliły się śwatła i wpuszczono "pacjentów". W zamian za odstąpienie od nagłośnienia sprawy zaproponowano mi oddzielny pokój i bezpłatną obecność podczasw porodu.Jednym słowem masakra.
Bibi 2019-09-27 16:45:02
Nie. Na tym statku jest kapelan, kaplica i the bill .
Zwany bawi rączka, spodenkowy kulkowy pogromca.
Ehe 2019-09-27 16:36:59
@the bill Gdyby Tarantino wiedział jakim jesteś pisociemnopodludzko tumaneskus matolus to musiałby coś się napić.
takie tam 2019-09-27 16:25:57
Polska Fundacja Narodowa wciąż wydaje pieniądze na jacht ''I love Poland'', pomimo że sztandarowy projekt PFN od 156 dni cumuje na Rhode Island - informuje Wyborcza. Czy na statku jest kapelan i kaplica?
byby 2019-09-27 15:41:25
@The bill Zderzenie rzeczywistości z propagandą to nie takie znowu nic, jak widać na coraz większej liczbie załączonych obrazków.
antykancelista 2019-09-27 14:54:34
the bill
w twoim przypadku widać wyraźną potrzebę wstania z kolan i wyłączenia kaczego nadawcy a włączenia mózgu!!!!
the bill 2019-09-27 14:48:24
@byby, czyli uważasz, że napisałeś że nic nic nie napisałeś? Dobre. Uważaj, bo uwierzę.
@ehe, ty to tak za a nawet przeciw? TyPOwy U-Bolek
byby 2019-09-27 13:02:34
@The bill Skromnie zauważę, że nie wspominam nic o kończeniu się PiS-u. Mówię, tylko o tym, że rzeczywistość dopomina się o swoje w zderzeniu z propagandą.
Ehe 2019-09-27 12:13:57
W tym szpitalu 1sza informacja, to płatne badanie. Nadąsany personel.Lekarze i lekarki na oddziale porodowym to totalny kataklizm. Lepiej rodzić w polu.
Reszta też nie lepszą.
Tylko złupić z pacjenta,w prywatnym gabinecie.Ludzie obudzcie się w końcu z tego letargu.
stara drewutnia 2019-09-27 09:04:59
Najważniejsze że egzorcystów przybywa. Większość osób egzorcyzmowanych jest w przedziale wieku 17 - 25 lat. Na 10 osób 9 to dziewczyny. Egzorcyzmowanie m.in. polega na tym, że polewa się taką osobę wodą aż bielizna odkryje kształty albo pięciu kładzie się na niej. Znowu takie zachowanie PiS dopisze do LGBT nie wspominając gdzie miało początek. Są szkoły w których dyrekcja kieruje na takie "badania", 21 wiek i takie rzeczy tylko w Polsce. Aaaa zapomniałam, że chodzi o wypędzenie diabła.
Wywalić konkordat z Polski, takiego czegoś to nawet w Afryce nie ma.
enapokaz 2019-09-27 09:03:34
Katastrofa Cywilizacyjna Zakopanego ma różne oblicza. Najzdolniejsi stąd uciekają.
Kamień z napisem love 2019-09-27 08:46:17
Idą słuchy ,że PiS zaczyna być na głos ludu głuchy.
wiktoria 2019-09-27 08:21:53
mi się wydaje że wszystko idzie w dobrym kierunku z duchem postępu Europejskiego , pani dyrektor wyprzedziła Kodziarzy i lewaków o przynajmniej 50 lat , przecież jeden z ministrów w rzadzie Francuskim powiedział że Europejczycy powinni przestać się rozmnarzać żeby robić miejsce dla uchodźców ,w Szwecjii 600 młodych dziewczyn poddało się sterylizacji gdyż uważają że urodzenie i wychowanie dziecka wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla , więc kochani komentujący trochę postępu nie zacofania , Polska też będzie nowoczesna ; czarne parasolki, gender, LGBT po co te porodówki ile tam generuje się dwutlenku węgla toż wy tacy zacofani nie ekologiczni a przecie wy z KOD i nni nowoczesni myślałam że komentarze pójdą w stronę pochwał skoro to zasługa PIS to jaki problem macie toż my w Europie , po co dzieci jak mamy imigrantów przecież my takie nowoczesne , i zapytam czyż nie pamiętacie chaseł na marszach czarnych parasolek ;;pie-----le nie rodze, co za hipokryzja ci komentujący
rys 2019-09-27 08:05:31
Jak sie placi wiecej ksiedzu niz lekarzowi, to zostalo sie tylko modlic.
kierowca123 2019-09-27 07:58:24
w całym kraju szpitale są zadłużone na dziesiątki miliardów złotych ( razem) to prawdziwa twarz rządów pisu - Polska w ruinie. Chcecie żeby było jeszcze gorzej, dalej głosujcie na pis
zle 2019-09-27 01:12:13
Dobry temat - trzeba sie rowniez zastanowic co robia uczelnie ksztalcace mlodych ludzi na lekarzy ?
Otoz okazuje sie ze pierwszenstwo w jednej z nich maja Norwegowie a pozniej ...Polacy .
Za pare lat braknie polskich lekarzy i to dopiero bedzie '' cyrk'' !
Zas co tyczy sie obecnych lekarzy - wiekszosc z nich jest bardzo ZAROZUMIALA i arogancka co do pacjentow !!!
Lola 2019-09-26 23:57:38
Jestem przerazona tym 5G, czy cos da sie zrobic, zeby temu zapobiec. Ludzie teraz to dopiero sie zacznie chorowanie. Ta technologia jest bardzo niebezpieczna. Bedziemy jak w mikrofalówce sie gotować. Jestem przeciwna 5G, zróbmy cos.
the bill 2019-09-26 23:18:35
@ehe, skąd pomysł, że mam włączone Radio Maryja? Za to wiem, że bilansu seniora nie będzie, z TVNiepolskiej. Podały tzw. "fakty". Jaki z tego wniosek? Włącz myślenie, a może dojdziesz do tego.
@byby, tak, ja wiem. PiS się kończy. Już siedem lat się kończy, misiu kamiński mi PO wiedział.
dogmat 2019-09-26 23:06:41
@the bill. Mój syn ma telefon trzeci rok i twierdzi, że jest już stary. Ty cofasz się ponad cztery lata wstecz i myślisz, że masz wiernych słuchaczy. Zmień to i pseudonim, być może nie po raz pierwszy. Popieram tych, którzy chcą zerwać konkordat, niech kler utrzymują wierni.
Ehe 2019-09-26 22:37:05
@the bill
Wystarczy,to Ty wyłącz 1 i radio maryja. Nie dziel ,pomyśl chociaż raz,zanim coś wystukasz.
byby 2019-09-26 22:31:19
@The bill Ale muszę z przykrością stwierdzić, że słabnie wasz rewolucyjny zapał, a i zwątpienie w szeregi towarzyszy się wkrada. Już nie ten entuzjazm na forum...
byby 2019-09-26 22:27:10
@The bill Kto? Główny Ideolog, proste.
the bill 2019-09-26 21:54:21
Bilans seniora? @ehe, PO co jakiś bilans seniora, przecie starsi ludzie "chodzą do lekarza co dwa tygodnie dla rozrywki". PO co wydawać pieniądze na operację biodra u 85-latka, gdy taka osoba "nie chodzi i nie będzie chodzić, bo się nie zrehabilituje"? zaPOmniałeś?? Wyłącz TVNiepolską, włącz myślenie
Piwpaf 2019-09-26 21:11:12
no staruszkowie na dyńki beretki i do parku . Zachciało się luksusów , naciągania NASZEGO a nie waszego budżetu na koszty medyczne ?. Bulić nie wymagać , dosyć mamy wydatków na : samoloty , pensje dla panienek w NBP , utrzymywania właściciela hotelu na godziny , premie dla swoich , nagrody dla wiernych , ściepy dla sekty religijnej . Zalecamy rozwagę i stonowanie oczekiwań . W planie figa , zero czyli nic
Aha 2019-09-26 21:06:37
Czego Pan nie rozumie panie.... Nie będzie się ich badać to choróbka się ładnie rozwinie, nieproduktywny emerycik szybciutko kopnie w kalendarzyk bez zawracania dupy lekarzom i korzystania z refundowanych leków a i na ZUSiku się oszczędzi. Kościół będzie miał przychodzik z pogrzebiku a zaoszczędzone pieniążki przeznaczymy na kupowanie głosików kolejnych naiwniaczków. Czego tu nie rozumieć?
Ehe 2019-09-26 21:03:44
Nie będzie bilansu seniora w PiS.Program badań profilaktycznych dla osób w wieku 70 i 80 lat nie uzyskał akceptacji Ministerstwa Zdrowia i podległej resortowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Powód: przez program mogą zwiększyć się kolejki do lekarzy. Swoją opinię rządowa Agencja tłumaczy w sposób kuriozalny.Po co mają tak długo żyć.
Mają tylko oddać głos.
miglanc 2019-09-26 20:49:27
Winę za ten stan rzeczy ponosi bezsprzecznie Starostwo
takie tam 2019-09-26 20:39:05
za on, Polska Fundacja Narodowa zapłaciła w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 5,5 mln dol. ? czyli ponad 20 mln zł ? amerykańskiej firmie PR-owskiej za wypromowanie naszego kraju w USA. Amerykanie wzięli pieniądze m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. PFN powstała po dojściu PiS-u do władzy. Oficjalnie miała poprawić wizerunek Polski za granicą. Ale nieformalnym zadaniem, jakie prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił przed PFN, było przekonywanie do źle ocenianych poza Polską kontrowersyjnych reform PiS, choćby zmian w sądach.
PFN to fundacja, na którą pieniądze wyłożyło 17 największych spółek skarbu państwa, dysponuje więc gigantycznym budżetem. Szkopuł w tym, że znaczących efektów działań PFN jak nie było, tak nie ma, za to w kraju fundacja dała się poznać z kontrowersyjnej kampanii atakującej sędziów. Dwukrotna zmiana prezesa PFN wskazuje na to, że nawet obóz władzy zdaje sobie sprawę, że w fundacji nie wszystko działa tak jak należy.
szachmad 2019-09-26 20:09:10
W Podkarpackim - zamykają oddział kardiochirurgii - rekordowe poparcie dla PiS (który rządzi województwem od lat)
W Zakopanem - zamykają porodówkę - ???
Ehe 2019-09-26 20:05:06
To umią czy umieją. ;)
Nic z tych rzeczy
Ehe 2019-09-26 19:35:40
Gdyby cały ten bałagan zamknąć, to i tak średnia wieku pójdzie w górę. Bo to nie szpital tylko grajdoł którym rządzi strach . Leczyć to oni wszyscy umią w gabinetach prywatnych. Wejście 200.
zbójnik 2019-09-26 19:22:00
Faktyczne, niech kościół i jego funkcjonariusze utrzymują się ze składek wiernych i płacą podatki jak wszystkie podmioty gospodarcze. Najwyższy czas zerwać konkordat, głosuję na lewicę.
the bill 2019-09-26 19:18:41
@byby, w zasadzie to masz rację. No bo kto urodzi, śmiszek czy biedroń? No i PO co POrodówki?
antykancelista 2019-09-26 19:13:01
Ttetete
nie zrozumiesz.......
gorc 2019-09-26 18:42:41
@wrrr. Masz rację, albo kasiniok albo ukrainiec.
tadek 2019-09-26 18:34:09
Księży Rydzyka utrzymujemy z budżetu państwa oni sobie galerie budują a na porodówki szpitale pieniędzy nie ma, to jest dopiero ............
xyz 2019-09-26 17:48:41
Szpital Powiatowy.
Kto rządzi w Powiecie- PiS.
Pretensje do kogo- do rządzących.
Co tam zdrowie- ważniejsze są inne sprawy.
Ot taka logika.
słonik1 2019-09-26 17:01:53
Likwidują porodówke, czyli zostaje oddział ginekologii? Co z personelem bo likwidacja porodówki to likwidacja bloku porodowego, oddziału położniczego i noworodków. Część personelu czyli pielegniarki mogą przejść na inne oddziały a co z położnymi?
wrrr 2019-09-26 17:00:20
zokopiany het wymrom. już dziś w robotach albo kasiniok albo ukrainiec.
byby 2019-09-26 16:04:00
Co tam szpitale, przecież na tej ziemi największym problemem jest lgbt. TVP Państwo nie oglądacie?
ela 2019-09-26 16:02:53
Ta PANI DYREKTOR TOKARZ to nietykalna i wszyscy się jej boją ja OJCA DYREKTORA RYDZYKA ona się nie przejmuje bo rodzić nie będzie .Szkoda tych kobiet bo to naprawde w takim stanie tułać się to przykre i nie normalne. Przecież to szpital powiatowy a nie prywatny i nie rozumiem jak można taki oddział zlikwidować czy nad P.dyrektor nie ma władzy teraz wybory tylu kandydatów startuje może się znajdzie jakiś bohater i uratuje położnictwo w Zakopanem .Może lekarze niech odpuszczą bo 200zł wizytę ciężarna musi zapłacić co miesiąc a tu jeszcze problem gdzie urodzić .
Ttetete 2019-09-26 16:01:08
@antykancelista
Jestes chorym człowiekiem? Piszesz jakies brednie o wyborach o suwerenie co to ma do rzeczy?
Chłop 2019-09-26 15:51:08
To jest sukces czy porażka Pani dyrektor oj sypie się wszystko! !!
Ehe 2019-09-26 15:48:10
Tak naprawdę ,żal mi jest tych ludzi. Biegną po mszy do urn i x na najgorszą partie karakana kreślą.
Później płaczą i płacą.
etnograf 2019-09-26 15:39:41
Wstyd Panowie Starostowie i Radni ze doprowadziliście do takiego stanu w szpitalu. Zlikwidujcie wszystkie oddziały i dajcie kolejną wysoką premie dla Pani.dyrektor. Nie dlatego Was wybieralismy zebyscie Nas podrzucali jak niecgciane dzieci do innego powiatu wstyd i rzenada.
Janek LO 2019-09-26 15:14:05
@cichusienki. Za 4 lata to będzie jak za rewolucji we Francji. Dzisiegsze gimbusy będą sie bzzz na ołtarzach.
antykancelista 2019-09-26 15:13:55
tadek
niech dalej głosują jak głosowali.........
tadek 2019-09-26 15:05:58
Za komuny po wsiach były porodówki a tu 30000 mieście nie będzie porodówki ale to są kużwa rządy,ludzie 21 wiek.
Beatris 2019-09-26 15:04:04
Ile tam niby czegoś niby kiedyś szacunkowo. Ktoś tam, a ktoś. Mi to lata. A w służbie zdrowia... Leczenia nie ma. Wszędzie poza polska żyje sie dłuzej. W polsce z roku na rok krócej. Leki bezplatne są, ale te co za 5 zlotych były. Te na nowotwory podrożały. Np z 50 zl na 200zl na refundację na raka prosaty. Na przerzuty w kościach z B na 100%. 800zł. Mozambik? Nie. Polska. I skur...stwo. I tego Tusk nie zrobił... i komentarz jakiegos prawego i sprawiedliwego:"... wal się do piachu... ze chcesz żyć z rakiem..." ręce opadają, nawet 70% mężczyzn ma na starość raka prostaty, potrzebne poważne podejście i dyskusja.
asdfgh 2019-09-26 14:52:32
To kolejny krok w kierunku likwidacji miasta jako żyjącej wspólnoty mieszkańców. Idziemy coraz śmielej w stronę Austriackich i Włoskich miejscowości górskich, w których tak naprawdę nikt nie mieszka, a miasta te "ożywają" tylko w sezonie. Ale to tylko na pozór bo tak naprawdę nie ma tam policji, szpitali, urzędów. Bo dla kogo? Wszyscy wyemigrowali, bo życie stało się tam nieznośne do tego stopnia, że zwykłe pójście do lekarza stało się czymś niemożliwym. Już niedługo będą o nas czytać tylko w książkach do historii. Za to zamiejscowi deweloperzy i hotelarze się cieszą. Więcej nieruchomości na sprzedaż będzie. Gdzie jest Burmistrz? Starosta może? Czy nie ma tu nikogo, kto potrafi interweniować w takich sprawach? Sami pomyślcie.
13 apostoł 2019-09-26 14:51:35
No i zmienił wam oblicze ziemi, tej ziemi. Znowu jak Zabłocki na mydle albo Robotnicy na solidarności.
cichusienki 2019-09-26 14:39:09
nie narzekać !!! DOBRA ZMIANA działa !!! za cztery lata zlikwidują szpital i Zakopane ozdrowieje - bo nie będzie chorych
Iwona 2019-09-26 14:31:00
Niedawno niestety byłam pacjentem tego szpitala i byłam przerażona oraz zbulwersowana stosunkiem do pacjenta, kiepską organizacją, brakiem empatii i sympatii do pacjenta.Panie rejestratorki nietykalne i aroganckie, lekarze niekontaktowi i naburmuszeni. Cieszę się,że już nie muszę tam jechać, współczuję wszystkim tym ,którzy z takiej opieki nadal muszą korzystać i uważam,że coś z tym trzeba zrobić, bo TO CHORE!!!!!
antykancelista 2019-09-26 14:20:46
ale za to suweren ma gdzie klęczeć i słać miliony do torunia również.....powodzenia dalej.....
Żabol 2019-09-26 14:14:13
Będą rodzić w domach Ci co chcą mieć w dowodzie miejsce urodzania ZAKOPane
Gibsiorz 2019-09-26 14:06:26
Ja mam lepszy pomysł,
Na taczki z p.dyr.Tokarz.
Joda 2019-09-26 14:03:07
Pan i dyr.T jest z pewnego ugrupowania ( nie tykalna)
Szpital ma zarabiać ,nie zadluzac. Cieszcie się że ,nielezycie w tym szpitalu.W Krakowie mówią , szpital na Kamień ( rzeźnia) . Uwierzcie,wiedzą co mówią w szpitalach uniwersyteckich. Na Tej porodii porodówki, robią więcej cesarski niż porodów.
miejscowy 2019-09-26 13:59:49
Może czas byśmy coś zrobili? Może wszyscy spotkajmy się pod szpitalem na przykład dziś wieczorem. Niech zobaczą, że się nie godzimy na zamknięcie porodówki. Co Wy na to? Chyba że są inne pomysły?
zakopiańczyk
Marzena~~ 2019-09-26 13:45:17
To umieralnia a nie szpital !!!
Mama 2019-09-26 13:39:44
Kiedy 18 lat temu rodziłam w zakopiańskim szpitalu była tam naprawdę świetna atmosfera. Mimo że w Nowym Targu już było bardziej nowocześnie to jednak większość nowotarżanek wolała jechać do Zakopanego. Najmilej wspominam panią Watychowicz, którą poznałam gdy rodziłam dwa lata później, również wybierając Zakopane...
Kierdel 2019-09-26 13:30:02
SMUTEK
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni: - KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania, - KONSERWATORA. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni: - BARMANA/KELNERA, - POMOC KUCHENNĄ (zmywak). Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - KASJERA, - PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 1820 63730 lub 602 263 516. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Antałówka" zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 606 916 306. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni: - KELNERKĘ, - BARMANA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  MURARZE-CIEŚLE Niemcy. Zatrudnienie na warunkach niemieckich, samochody i mieszkania firmowe. Zjazdy do kraju co 2 tyg. Zadzwoń wyjazdy w listopadzie!
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • PRACA | dam
  AUSTRIA zatrudnimy murarzy, cieśli, elektryków, stolarzy z j. niem. Wynagrodzenie 2000eur na rękę, darmowe zakwaterowanie, zjazdy na weekendy
  Tel.: 664468573
  E-mail: praca@csopole.pl
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni RATOWNIKA WODNEGO do pracy na basenie - na stałe. Wyżywienie opcja noclegu. Wymagania: kurs WOPR,KPP.
  Tel.: 601 508 720
 • BIZNES
  Meble, materace, ceny hurtowe.
  Tel.: 881555660
 • KOMUNIKATY
  STARSZY KAWALER POSIADAJĄCY DOM I GOSPODARSTWO ROLNE W NIEDZICY POSZUKUJE DO POMOCY KOBIETĘ LUB MAŁŻEŃSTWO. 530 083 821.
 • PRACA | dam
  Szkoła Narciarska w Zakopanem zatrudni mężczyzn do pracy technicznej przy parku narciarskim na sezon zimowy. Atrakcyjne warunki.
  Tel.: 502025628
  E-mail: info@hski.pl
  WWW: hski.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Kluszkowce. Sprzedam stary drewniany dom i zabudowania gospodarcze do rozbiórki. Kontakt email
  E-mail: kazimierz_skupien@wp.pl
 • POŻYCZKI
  BANKI ODMÓWIŁY CI KREDYTU ? np: braku udokumentowanych dochodów, zadzwoń do doradcy i umów się na spotkanie. T- 533 263 553.
 • PRACA | dam
  Hotel Rysy***** w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ oraz POKOJOWĄ. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres:
  E-mail: hotelrysy@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. PRACOWNIK DZIAŁU KADR I PŁAC. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, PIT, - Rozliczanie czasu pracy, - Sporządzanie umów o pracę i prowadzenie dokumentacji pracowniczej związanej ze stosunkiem pracy (m.in. prowadzenie akt osobowych, tworzenie dokumentacji związanej z nawiązywaniem, zmianą warunków zatrudnienia oraz rozwiązywaniem stosunku pracy), - Sporządzanie umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia, umowy o dzieło), - Kompleksowe prowadzenie bieżącej ewidencji i dokumentacji kadrowo-płacowej, - Przygotowywanie zaświadczeń o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, - Przygotowywanie zestawień, analiz i raportów dotyczących kwestii kadrowo-płacowych, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Mile widziane doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku, - Dobra znajomość prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Praktycznej znajomości programów Płatnik, pakietu MS Office (w szczególności Ms Excel), - Proaktywnego podejścia do powierzanych zadań, - Sumienności i dobrej organizacji pracy, - Umiejętności współpracy, - Wysokich umiejętności interpersonalnych. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl do dnia 30.11.2019 r. z dopiskiem: "PKL HR".
 • PRACA | dam
  Dam pracę przy produkcji oscypkow, po ok. 8-9 h/dziennie
  Tel.: 880810472
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, zatrudni: KUCHARZA/-KĘ, SZEFA KUCHNI. Tel. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. CV prosimy przesyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ STARY DOM DO REMONTU W ZAKOPANEM. TEL. 883 141 193
 • PRACA | dam
  OŚRODEK HYRNY W ZAKOPANEM POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKO: POKOJOWE, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA i OSOBĘ DO OBSŁUGI KAWIARNI -
  Tel.: 18 20 155 75,
  E-mail: sekretariat@doms.com.pl
 • PRACA | dam
  Poszukiwana kucharka lub pomoc kuchenna. Praca w pensjonacie w Zębie. Możliwa praca codziennie lub zmianowa. Zakwaterowanie. Dobra stawka godzinowa, miła atmosfera.
  Tel.: 535234623
  E-mail: kontakt@na-szczycie.pl
  WWW: na-szczycie.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Lokal do wynajęcia w Galerii Białczańskiej ul. Środkowa 178 Białka Tatrzańska. Powierzchnia lokalu ok. 60 m2 lub wynajęcie połowy 30 m2 ( współwynajem z obecnie znajdującym się tam biurem rachunkowym ).
  Tel.: 512874773
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM W KOŚCIELISKU z widokiem na Tatry, pow. 338mkw, działka 1100mkw, cena 1 950 000zł do negocjacji. BEZ POŚREDNIKÓW. 880 76 12 36
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika na stanowisko MAGAZYNIER. Nocne godziny pracy. Bardzo dobra płaca.
  Tel.: 881933550
  E-mail: marcin.talaga@gmail.com
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
 • USŁUGI | budowlane
  DROBNE REMONTY, INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PRZERÓBKI INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH I HYDRAULICZNYCH. 503 754 126.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: BARMANA/-KĘ, KELNERA/-KĘ z doświadczeniem. Dobre wynagrodzenie, umowa o pracę.
  Tel.: 533 226 109
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja,
  Tel.: 888 223 761.
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2019-11-19 23:32 Bardzo poważny wypadek w Białym Dunajcu na zakopiance. Szosa zamknięta 2019-11-19 23:30 DROMOMANIA - RUCHLIWOŚĆ CHOROBOWA 2019-11-19 22:01 Naukobus, czyli niecodzienne lekcje w Zębie 2019-11-19 21:30 Rondo jakie jest każdy widzi, ale nie każdy potrafi przejechać 1 2019-11-19 20:56 Poseł Jagna Marczułajtis Walczak pyta premiera o szpital i sylwestra w Zakopanem (WIDEO) 2 2019-11-19 20:30 Twierdza Opole zdobyta. Kolejny sukces młodego TSR Orawa 2019-11-19 20:15 Zmarł Franciszek Bachleda Księdzularz. Senator, były burmistrz Gminy Tatrzańskiej 4 2019-11-19 19:47 Dwa auta zderzyły się na zakopiance 2019-11-19 19:34 Światowe media o walce z sylwestrem pod Wielką Krokwią 3 2019-11-19 18:45 Centrum leczenia prezesowego opamiętania 2019-11-19 18:03 Szkoły promują bezpieczeństwo 2019-11-19 17:58 W środę duża uroczystość w szkole 2019-11-19 17:17 Lekcje patriotyzmu w Hotelarzu 2019-11-19 16:27 Odszedł Jacek Kowalski 2019-11-19 14:57 Coraz bliżej święta 1 2019-11-19 13:58 Lekki przymrozek i kolorowy wschód słońca 2019-11-19 12:51 Wpadka policyjnego kuriera 1 2019-11-19 12:12 Seminarium w nowotarskim ratuszu 2019-11-19 11:59 Groza na drodze 1 2019-11-19 10:53 28-latka wyrwała kobiecie torebkę, groziła śmiercią. Aresztowana na 2 miesiące (WIDEO) 2019-11-19 09:39 Centrum edukacji na wzór alpejski 7 2019-11-19 08:04 Bezpieczni na drodze 2019-11-18 21:25 Dzieci z Rabki przygotowały wiatraczki dla najważniejszych osób w Polsce 2019-11-18 21:08 Kto przygarnie kocurka? 2019-11-18 20:11 Rośnie galeria przy Sanktuarium na Krupówkach 20 2019-11-18 19:00 Zjechał z drogi prosto w drzewo (WIDEO) 2019-11-18 18:40 125 lat Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego Sokół w Zakopanem 2019-11-18 18:18 Biznes na ślubnym kobiercu 2019-11-18 18:18 Czekają aż ktoś je przygarnie 2019-11-18 17:20 Gorąca dyskusja wokół propozycji oddania dużego majątku fundacji HANDICAP 12 2019-11-18 17:19 Nie czytaj nam burmistrzu bo pośniemy 3 2019-11-18 16:45 Współpraca z Ameryką 1 2019-11-18 16:00 Artur Kret zastąpił Michała Glonka 2019-11-18 15:29 Cyganeria w kinie Sokół 2019-11-18 15:25 Białcanie świętowali 19 2019-11-18 14:46 Policja zatrzymała 49-latka. Nielegalny alkohol, papierosy i krajanka tytoniowa 1 2019-11-18 14:07 Śniegu i zimy w prognozach nie widać 1 2019-11-18 12:54 15 lat od wielkiego huraganu w Tatrach 2019-11-18 12:09 Wieczornica i koncert w Muzeum Podhalańskim 2019-11-18 12:00 Utrudnienia na drodze w Białce 2019-11-18 11:30 Przegląd śmigłowca TOPR potrwa 3 tygodnie 2 2019-11-18 10:53 Pijany weekend na drogach. Rekordzista miał 1,9 promila 1 2019-11-18 10:38 Podejrzana walizka na parkingu - interweniowała policja 4 2019-11-18 09:31 Poezja Tomasza Gluzińskiego na Harendzie 2019-11-18 08:01 Gotowi na zimę 1 2019-11-17 22:32 Orkiestra, która łagodzi obyczaje 2019-11-17 22:07 Krew i woda 1 2019-11-17 22:00 Stary niedźwiedź mocno śpi - podpisz petycję. Jest 28 tys. podpisów (WIDEO) 48 2019-11-17 21:33 Budorze tańczą już 50 lat 2019-11-17 21:01 Ma być bezpieczniej 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-11-19 23:47 1. Spoczywaj w spokoju kolego z Żaczka. 2019-11-19 23:31 2. Czy ktoś nad tym Parkiem ma jeszcze jaka władzę... Zburzyli stylowe budynki na Łysej Polanie a teraz nawet chcą POstawić, i to jakie alpejskie..Marnotrawcy społecznego mienia.....Przecież trzeba ich w końcu postawić do pionu... Na co im Alpy, lepiej Andy, a może Himalaje głupoty... 2019-11-19 23:26 3. KNT to stan umyslu.... Rondo turbinowe czy zwykle, lewoskrety lub strzalka na sygnalizatorze obce sa tej krainie blogosci i rozpaczy... 2019-11-19 22:26 4. Spoko, @Swój, Francuzi nie przyjadą. Zajęci czym innym. Co prawda nie mają swoich problemów, ale postanowili poprzebierać się w żółte kamizelki i zaprotestować przeciw.... organizacji Sylwestra pod Wielką Krokwią. Już od roku protestują, i to tak, że aż iskry i wióry lecą. Nie wiem tylko, czemu macaron przy użyciu policji nie pozwala im protestować. Czyżby był za Sylwestrem? Policja francuska też? Możliwe, bo ani jego ani żadnego z policjantów podpisu na petycji nie ma. 2019-11-19 22:20 5. Podpisuję się pod tym co napisał Bukowion. Trzeba sie szanować nawzajem w tym co sie robi dla dobra kultury. I w tym co pisałem wcześniej o nic innego mi nie chodziło tylko o to żeby każdemu okazać należny szacunek. 2019-11-19 22:08 6. Może -tak przy okazji- "pani" POsełka zapyta marszałka Senatu, tego z którym "przywracała" PO rodówke w Zakopanem, o szpital w Szczecinie. Ten który zbankrutował PO jego "rządach". Ja z kolei pytam "panią" POsełke: jak tam olimpiada w Zakopanem, Udana? Niedźwiedzie wszystkie przeżyły, logo się przydało? Pytanie drugie: skoro teraz jest TVPiS , to przedtem była TVPlatfus? 2019-11-19 21:26 7. Ja też przepraszam bo taka krytyka jest niepotrzebna w takich jakis malo waznych sprawach, ważne jest żeby działać i rozwijać kulturę. Przepraszam za mnie i za Śpisoka. Doceniam cały trud społeczności zespołu Bialcanie. Parę rzeczy nie przemyślałem i napisałem zbyt pochopnie. Wiadomo, że każdy członek zespołu jest ważny, każdy kto klada trud zaangazowanie. Wiem tez, że największa odpowiedzialność ciazy na kierownictwie i instruktorach za co wielki szacun i oby tak dalej 2019-11-19 21:18 8. Szanowna Pani Poseł, A co Pani takiego uczyniła, że porodówka zaczęła działać? Pieniądze Pani na to załatwiła? Lekarzy Pani przyprowadziła do szpitala? Bardzo proszę o informacje jakie działania były podjęte z Pani strony? Oprócz konferencji przed szpitalem... tekst roku... "Dzięki mojej interwencji, marszałek Kidawy-Błońskiej, marszałka Grodzkiego, ten oddział przywróciliśmy" To chyba kogo innego zasługa, że pracują najlepsi specjaliści z całego województwa. 2019-11-19 21:04 9. I zrobić zakaz przyjazdu turystów bo misie śpią !!! 2019-11-19 20:59 10. Nie wierzę. Parę dni temu Go wiedziałam... Strasznie przykro. Słowa otuchy dla Rodziny... Niech spoczywa w pokoju.
2019-11-18 23:05 1. pomysł imprezy w tym miejscu chory ale kasę pewnie władza już dostała i nie odda 2019-11-18 02:04 2. GRATULACJE !!! Jestescie WIELCY i WSPANKALI - lod samego serca zycym Wom nastympnyk 50 i wiyncyj rockow ! "'Goralsko sleboda nigdy nie zaginiy pokiel pod Tatrami Goralskiy Korzyniy '' Tego wlosniy zycym sobie i Wom ! 2019-11-17 16:30 3. Byłek z moją. Pieknie było. Skoda, ze dyrektorka z budowlanki, nie wiedziała jako sie zachować. Słysołek ze ona tego jubileusu nie robiła, a honory zbierała. 2019-11-17 14:58 4. Wiec walczac o cisze poszliscie krzyczec i halasowac w marszu? Gratuluje... 2019-11-17 14:23 5. Brawo protestujący! Wyrażacie opinię znacznie większej grupy świadomych obywateli. Nie przejmujcie się głupimi agresywnymi komentarzami ludzi krótkowzrocznych i podatnych na propagandę tvpis. Warto poznać argumenty i obawy fachowców, choćby TPN. Poziom kultury niektórych wypowiedzi odzwierciedla zresztą poziom imprezy przeciwko lokalizacji której protestujemy. Trzymajcie się! Pozdrawiam! 2019-11-17 14:07 6. Piękna uroczystość. Wspaniale, że Stowarzyszenie "Zakopiańska Budowlanka" wspólnie z absolwentami szkoły podjęło trud organizacji. Szkoda, że szkoła nie pamiętała o takim jubileuszu. 2019-11-17 12:24 7. Kurski precz z Podhala .Nie dla sylwestra pod Krokwią! 2019-11-16 19:19 8. Ja mam 1 pytanie a gdy sa skoki rok w rok i hałasu co nie miara z trąbek itd to niedzwiedzie nie spia?? i innym nie przeszkadza? Haha smiech na sali bo sylwester be? Niedzwiedzie wtedy akurat sie obudza itd?! Hahah byle z igly widly a do tej pory jak sie to robilo to spooooooko nie skoki ok w sumie nie za glosno hahaha zal.pl 2019-11-16 18:45 9. Brawo dzieciaki, brawo i te starsze dzieciaki, dobra robota! Nie dla sylwestra pod Krokwią! 2019-11-13 02:33 10. Jak sie chce to sie da wszystko zrobic , pieknie ! A ... wojt co nie chcialo siy mu ubrac po Goralsku ? Przeciy przed wyborami godol ze jy Gorol a teroz co wstydzi siy Goralskiygo przylodziywku ?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka