Reklama

2019-09-26 17:18:54

Reklama

Znika porodówka

Nie będzie już obywateli urodzonych w Zakopanem

Reklama

Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz i zniknie zakopiańska porodówka, osoby urodzone po 1 października nie dostaną już dowodu osobistego z wpisem, że urodziły się w Zakopanem.

To już nie są żarty, ale sytuacja wymaga reakcji. Od lat apelujemy w TP o zmiany w szpitalu, w którym źle się dzieje. Dziś konsekwencją braku reakcji, zwłaszcza starostwa tatrzańskiego, będzie zamknięcie porodówki. 


Nie będzie już kolejnych obywateli urodzonych w Zakopanem. Będą mieszkańcy Zakopanego urodzeni w Nowym Targu, Limanowej albo Mszanie. Czy naprawdę zakopiańczycy godzą się na to ? O sprawie piszemy dziś w papierowym wydaniu TP. 

JJ

O złej sytuacji zakopiańskim szpitali pialiśmy już wielokrotnie. Przypomnijmy ostatni tekst pt. "W szpitalu wygrywa strach"  

W szpitalu wygrywa strach

Ludzie tu pracują jak myszy pod miotłą. Boją się głośno powiedzieć, że bezpieczeństwo pacjentów jest zagrożone.

Gdy w ramach konkursu, w starostwie przesłuchują kandydatów na nowego dyrektora szpitala, na Kamieńcu słyszę, że tak źle tu jeszcze nigdy było. A że sprawa zdrowia to nie przelewki, postanowiłem wsłuchać się, czym żyje dziś szpital, jego najważniejsza część, czyli lekarze, pielęgniarki i salowe. To przecież pod ich opieką leżą tam nasze mamy, ojcowie, bracia, ciotki. Razem z nimi liczymy, że są tam bezpieczni i pod świetną opieką szybko wrócą do zdrowia. Czy rzeczywiście na Kamieńcu możemy na to liczyć? 

Moje spotkania z personelem medycznym nie były łatwe. Niestety, w większości przypadków kończyły się prośbą o zachowanie anonimowości. Szanując to, nie podaję imion i nazwisk moich rozmówców. Oto jak wygląda sytuacja ich oczami.

W szpitalu panuje powszechna atmosfera strachu. Boją się salowe, pielęgniarki, a nawet lekarze. Ci, którzy nie wytrzymują tej atmosfery, odchodzą. Tak się dzieje ostatnio m.in. na oddziale Intensywnej Terapii czy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Bywa że ludzie odchodzą po wielu latach pracy. Polała się już przy tym niejedna łza. 

W szpitalu nie ma regulaminu nagród, przyznawane są więc przez dyrekcje uznaniowo. To, zdaniem lekarzy i pielęgniarek, miecz, którym można dyscyplinować, ale i skłócać personel między sobą. Taki podział istnieje już w Zakopanem. Ludzie są przekonani, że mogą stracić pracę albo prawo do nagrody, jeśli się wychylą albo poskarżą. 

Dyrekcja zlikwidowała "13-tki". Braki personelu odczuwalne są na każdym kroku. Brakuje aż 30 pielęgniarek, a to oznacza, że często tylko dwie opiekują się całą noc np. 40 pacjentami. W takiej sytuacji ci nie mogą liczyć na dobrą opiekę. Brakuje salowych. W ciągu kilkunastu ostatnich lat ze szpitala odeszło wielu wybitnych lekarzy. Od lat nie organizuje się konkursów na ordynatorów czy kierowników oddziałów. Większość tych stanowisk obsadza się jako "p.o." - pełniący obowiązki. Odchodzą, bo nie widzą dla siebie perspektyw albo czują się obrażeni przez dyrekcję. Nie są doceniani. Młodych lekarzy nie ma kto szkolić, bo ciągle zmieniają się kadry. 

Brak lekarzy i pielęgniarek powoduje, że personel medyczny jest przepracowany. Ludzie są często tak zmęczeni, że stają się opryskliwi dla pacjentów. Niektórzy biorą dyżury ponad miarę. Tak było m.in. z ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ostatnio złożył rezygnację z pracy. Ostatecznie SOR, który już ledwo ciągnie, traci kolejnych dwóch lekarzy. Z pracy w zakopiańskim szpitalu uciekają młodzi lekarze i pielęgniarki. Z niewiadomych przyczyn zwalnia się ratowników medycznych i kierowców karetek. Średnia wieku pracowników szpitala na Kamieńcu to 50 plus.

Personel medyczny nie czuje żadnego wsparcia. Społeczna Rada Szpitala, od niedawna zarządzana przez wicestarostę, organizuje swoje pierwsze posiedzenie, według przedstawiciela Izby Lekarskiej, z naruszeniem prawa. 26 lutego 2019 r. zwołano posiedzenie bez zaproszenia samorządów medycznych i związków zawodowych. To wtedy przyznano nagrodę w  wysokości prawie 53 tys. zł pani dyrektor szpitala. Co ciekawe, nagroda została przyznana za rok 2017, ten sam, za który nałożono na szpital karę. Ponad milion złotych za rażące nieprawidłowości. Nikt nie reaguje na skargę złożoną w tej sprawie do Rady Powiatu przez przedstawiciela Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie. 

W szpitalu funkcjonuje tylko jeden związek zawodowy, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Salowych. Od kilku dni reaktywowana jest Solidarność. Pielęgniarki żartują sobie, że przewodniczącą "S" zostanie pani dyrektor, bo legitymacje rozdają pracownikom jej podopieczne.     

Kolejny problem, to posiłki serwowane pacjentom. Często jedzenie, które podawane jest w plastikowych pojemnikach, jest zimne. Co ciekawe, nikt z personelu nie korzysta z tego jedzenia. Niestety, pacjenci albo boją się, albo nie mają dość odwagi, żeby poskarżyć się na jakość jedzenia.   

Personel medyczny mówi jednym głosem, szpital to nie fabryka gwoździ, a tak jest zarządzany. Liczy się tylko kasa i zysk. Szpital powinien się bilansować a nie przynosić zyski, które są konsekwencją braków kadrowych, oszczędności na sprzęcie lekarskim.  Pielęgniarki zwracają uwagę na fakt, że praca w pośpiechu, w chaosie jest zagrożeniem dla pacjenta. Zwracają też uwagę, że odpowiedzialność za to jak funkcjonuje szpital spada nie tylko na dyrekcję. Dzięki związkom zawodowym o dramatycznej sytuacji na Kamieńcu na bieżąco informowany jest organ założycielski szpitala. Radni powiatowi muszą zdawać sobie sprawę, że ponoszą odpowiedzialność za to co tu się dzieje.     

Pracownicy ciągle mają nadzieję, że przyjdzie lepszy czas. Że pojawi się nowy dyrektor, który przywróci dobre imię zakopiańskiego szpitala. Że powalczy z "papierologią", która sprawia, że papier często liczy się bardziej niż pacjent. Że po zmianie dyrektora dużo osób tu wróci. Przekonują, że wystarczy zmiana atmosfery w pracy. Bez niej trudno mówić o właściwej opiece nad pacjentem. Wspominają czasy, gdy lekarze i pielęgniarki z całej Polski pchali się tu drzwiami i oknami. Często ściągała ich tu miłość do Tatr i fantastyczne stosunki w pracy. Gdzie dziś są znakomici fachowcy, którzy wiele lat życia oddali zakopiańskiemu szpitalowi? Jedni pracują w Nowym Targu, inni w swoich prywatnych gabinetach, a ci co zostali, pracując ponad siły, wolą milczeć i siedzieć jak myszy pod miotłą. 

O komentarz do powyższych opinii na temat szpitala poprosimy nowo wybranego dyrektora placówki, którym została ponownie Regina Tokarz.

Jurek Jurecki        

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
the bill 2019-10-02 11:58:23
@edi, tobie na p[rzekór za pisiorami murem stoi coraz więcej Polski. Nie tylko Zakopiec.
edi 2019-10-02 09:14:25
Zakopca mi nie żal, zawsze stało murem za pisiorami, to niech teraz zlizują konsekwencje swojej głupoty i zacofania. Może się czegoś nauczą, a jak nie, to życie z pis-dusiami przyniesie im kolejne "nagrody".
Zakopianka !!!! 2019-09-29 16:48:38
Nasza stolica tatr bez Zakopianów???
Józia 2019-09-28 00:58:35
Ten szpital od dawna to wielka masakra. Mogę książkę napisać i przytoczyć kilkadziesiąt epizodów jakie spotkały mnie i moich bliskich z pobytu na izbie przyjęć i oddziale. Czasami trzeba było wymóc podanie leku na doktorze lub badanie. Zastanawia mnie jedna rzecz, komu zalezy aby utrzymywać taki fatalny stan rzeczy, bo przecież wszyscy widzą i nic z tym nie robią. I nie zdziwiło by mnie jakby za niedługo zamiast szpitala na Kamieńcu powstał aparthotel.
Maximus 2019-09-27 21:28:00
Hmm. Myślałem że od 2007 roku coś się zmieniło. Moje przeżycie to noc kiedy przywiozłem żonę na porodówkę . Drzwi główne zamknięte, personel odsypiał. Przed drzwiami głównymi jakaś samotna ciężarna kobieta , półprzytomna w trakcie porodu. W desperacji chciałem sforsować bramę dal keretek pogotowia nagle cud !!! . W holu głównym zapaliły się śwatła i wpuszczono "pacjentów". W zamian za odstąpienie od nagłośnienia sprawy zaproponowano mi oddzielny pokój i bezpłatną obecność podczasw porodu.Jednym słowem masakra.
Bibi 2019-09-27 16:45:02
Nie. Na tym statku jest kapelan, kaplica i the bill .
Zwany bawi rączka, spodenkowy kulkowy pogromca.
Ehe 2019-09-27 16:36:59
@the bill Gdyby Tarantino wiedział jakim jesteś pisociemnopodludzko tumaneskus matolus to musiałby coś się napić.
takie tam 2019-09-27 16:25:57
Polska Fundacja Narodowa wciąż wydaje pieniądze na jacht ''I love Poland'', pomimo że sztandarowy projekt PFN od 156 dni cumuje na Rhode Island - informuje Wyborcza. Czy na statku jest kapelan i kaplica?
byby 2019-09-27 15:41:25
@The bill Zderzenie rzeczywistości z propagandą to nie takie znowu nic, jak widać na coraz większej liczbie załączonych obrazków.
antykancelista 2019-09-27 14:54:34
the bill
w twoim przypadku widać wyraźną potrzebę wstania z kolan i wyłączenia kaczego nadawcy a włączenia mózgu!!!!
the bill 2019-09-27 14:48:24
@byby, czyli uważasz, że napisałeś że nic nic nie napisałeś? Dobre. Uważaj, bo uwierzę.
@ehe, ty to tak za a nawet przeciw? TyPOwy U-Bolek
byby 2019-09-27 13:02:34
@The bill Skromnie zauważę, że nie wspominam nic o kończeniu się PiS-u. Mówię, tylko o tym, że rzeczywistość dopomina się o swoje w zderzeniu z propagandą.
Ehe 2019-09-27 12:13:57
W tym szpitalu 1sza informacja, to płatne badanie. Nadąsany personel.Lekarze i lekarki na oddziale porodowym to totalny kataklizm. Lepiej rodzić w polu.
Reszta też nie lepszą.
Tylko złupić z pacjenta,w prywatnym gabinecie.Ludzie obudzcie się w końcu z tego letargu.
stara drewutnia 2019-09-27 09:04:59
Najważniejsze że egzorcystów przybywa. Większość osób egzorcyzmowanych jest w przedziale wieku 17 - 25 lat. Na 10 osób 9 to dziewczyny. Egzorcyzmowanie m.in. polega na tym, że polewa się taką osobę wodą aż bielizna odkryje kształty albo pięciu kładzie się na niej. Znowu takie zachowanie PiS dopisze do LGBT nie wspominając gdzie miało początek. Są szkoły w których dyrekcja kieruje na takie "badania", 21 wiek i takie rzeczy tylko w Polsce. Aaaa zapomniałam, że chodzi o wypędzenie diabła.
Wywalić konkordat z Polski, takiego czegoś to nawet w Afryce nie ma.
enapokaz 2019-09-27 09:03:34
Katastrofa Cywilizacyjna Zakopanego ma różne oblicza. Najzdolniejsi stąd uciekają.
Kamień z napisem love 2019-09-27 08:46:17
Idą słuchy ,że PiS zaczyna być na głos ludu głuchy.
wiktoria 2019-09-27 08:21:53
mi się wydaje że wszystko idzie w dobrym kierunku z duchem postępu Europejskiego , pani dyrektor wyprzedziła Kodziarzy i lewaków o przynajmniej 50 lat , przecież jeden z ministrów w rzadzie Francuskim powiedział że Europejczycy powinni przestać się rozmnarzać żeby robić miejsce dla uchodźców ,w Szwecjii 600 młodych dziewczyn poddało się sterylizacji gdyż uważają że urodzenie i wychowanie dziecka wiąże się z dużą emisją dwutlenku węgla , więc kochani komentujący trochę postępu nie zacofania , Polska też będzie nowoczesna ; czarne parasolki, gender, LGBT po co te porodówki ile tam generuje się dwutlenku węgla toż wy tacy zacofani nie ekologiczni a przecie wy z KOD i nni nowoczesni myślałam że komentarze pójdą w stronę pochwał skoro to zasługa PIS to jaki problem macie toż my w Europie , po co dzieci jak mamy imigrantów przecież my takie nowoczesne , i zapytam czyż nie pamiętacie chaseł na marszach czarnych parasolek ;;pie-----le nie rodze, co za hipokryzja ci komentujący
rys 2019-09-27 08:05:31
Jak sie placi wiecej ksiedzu niz lekarzowi, to zostalo sie tylko modlic.
kierowca123 2019-09-27 07:58:24
w całym kraju szpitale są zadłużone na dziesiątki miliardów złotych ( razem) to prawdziwa twarz rządów pisu - Polska w ruinie. Chcecie żeby było jeszcze gorzej, dalej głosujcie na pis
zle 2019-09-27 01:12:13
Dobry temat - trzeba sie rowniez zastanowic co robia uczelnie ksztalcace mlodych ludzi na lekarzy ?
Otoz okazuje sie ze pierwszenstwo w jednej z nich maja Norwegowie a pozniej ...Polacy .
Za pare lat braknie polskich lekarzy i to dopiero bedzie '' cyrk'' !
Zas co tyczy sie obecnych lekarzy - wiekszosc z nich jest bardzo ZAROZUMIALA i arogancka co do pacjentow !!!
Lola 2019-09-26 23:57:38
Jestem przerazona tym 5G, czy cos da sie zrobic, zeby temu zapobiec. Ludzie teraz to dopiero sie zacznie chorowanie. Ta technologia jest bardzo niebezpieczna. Bedziemy jak w mikrofalówce sie gotować. Jestem przeciwna 5G, zróbmy cos.
the bill 2019-09-26 23:18:35
@ehe, skąd pomysł, że mam włączone Radio Maryja? Za to wiem, że bilansu seniora nie będzie, z TVNiepolskiej. Podały tzw. "fakty". Jaki z tego wniosek? Włącz myślenie, a może dojdziesz do tego.
@byby, tak, ja wiem. PiS się kończy. Już siedem lat się kończy, misiu kamiński mi PO wiedział.
dogmat 2019-09-26 23:06:41
@the bill. Mój syn ma telefon trzeci rok i twierdzi, że jest już stary. Ty cofasz się ponad cztery lata wstecz i myślisz, że masz wiernych słuchaczy. Zmień to i pseudonim, być może nie po raz pierwszy. Popieram tych, którzy chcą zerwać konkordat, niech kler utrzymują wierni.
Ehe 2019-09-26 22:37:05
@the bill
Wystarczy,to Ty wyłącz 1 i radio maryja. Nie dziel ,pomyśl chociaż raz,zanim coś wystukasz.
byby 2019-09-26 22:31:19
@The bill Ale muszę z przykrością stwierdzić, że słabnie wasz rewolucyjny zapał, a i zwątpienie w szeregi towarzyszy się wkrada. Już nie ten entuzjazm na forum...
byby 2019-09-26 22:27:10
@The bill Kto? Główny Ideolog, proste.
the bill 2019-09-26 21:54:21
Bilans seniora? @ehe, PO co jakiś bilans seniora, przecie starsi ludzie "chodzą do lekarza co dwa tygodnie dla rozrywki". PO co wydawać pieniądze na operację biodra u 85-latka, gdy taka osoba "nie chodzi i nie będzie chodzić, bo się nie zrehabilituje"? zaPOmniałeś?? Wyłącz TVNiepolską, włącz myślenie
Piwpaf 2019-09-26 21:11:12
no staruszkowie na dyńki beretki i do parku . Zachciało się luksusów , naciągania NASZEGO a nie waszego budżetu na koszty medyczne ?. Bulić nie wymagać , dosyć mamy wydatków na : samoloty , pensje dla panienek w NBP , utrzymywania właściciela hotelu na godziny , premie dla swoich , nagrody dla wiernych , ściepy dla sekty religijnej . Zalecamy rozwagę i stonowanie oczekiwań . W planie figa , zero czyli nic
Aha 2019-09-26 21:06:37
Czego Pan nie rozumie panie.... Nie będzie się ich badać to choróbka się ładnie rozwinie, nieproduktywny emerycik szybciutko kopnie w kalendarzyk bez zawracania dupy lekarzom i korzystania z refundowanych leków a i na ZUSiku się oszczędzi. Kościół będzie miał przychodzik z pogrzebiku a zaoszczędzone pieniążki przeznaczymy na kupowanie głosików kolejnych naiwniaczków. Czego tu nie rozumieć?
Ehe 2019-09-26 21:03:44
Nie będzie bilansu seniora w PiS.Program badań profilaktycznych dla osób w wieku 70 i 80 lat nie uzyskał akceptacji Ministerstwa Zdrowia i podległej resortowi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Powód: przez program mogą zwiększyć się kolejki do lekarzy. Swoją opinię rządowa Agencja tłumaczy w sposób kuriozalny.Po co mają tak długo żyć.
Mają tylko oddać głos.
miglanc 2019-09-26 20:49:27
Winę za ten stan rzeczy ponosi bezsprzecznie Starostwo
takie tam 2019-09-26 20:39:05
za on, Polska Fundacja Narodowa zapłaciła w ciągu kilkunastu miesięcy ponad 5,5 mln dol. ? czyli ponad 20 mln zł ? amerykańskiej firmie PR-owskiej za wypromowanie naszego kraju w USA. Amerykanie wzięli pieniądze m.in. za stworzenie w mediach społecznościowych profili o Polsce, które na całym świecie obserwuje po kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. PFN powstała po dojściu PiS-u do władzy. Oficjalnie miała poprawić wizerunek Polski za granicą. Ale nieformalnym zadaniem, jakie prezes PiS Jarosław Kaczyński postawił przed PFN, było przekonywanie do źle ocenianych poza Polską kontrowersyjnych reform PiS, choćby zmian w sądach.
PFN to fundacja, na którą pieniądze wyłożyło 17 największych spółek skarbu państwa, dysponuje więc gigantycznym budżetem. Szkopuł w tym, że znaczących efektów działań PFN jak nie było, tak nie ma, za to w kraju fundacja dała się poznać z kontrowersyjnej kampanii atakującej sędziów. Dwukrotna zmiana prezesa PFN wskazuje na to, że nawet obóz władzy zdaje sobie sprawę, że w fundacji nie wszystko działa tak jak należy.
szachmad 2019-09-26 20:09:10
W Podkarpackim - zamykają oddział kardiochirurgii - rekordowe poparcie dla PiS (który rządzi województwem od lat)
W Zakopanem - zamykają porodówkę - ???
Ehe 2019-09-26 20:05:06
To umią czy umieją. ;)
Nic z tych rzeczy
Ehe 2019-09-26 19:35:40
Gdyby cały ten bałagan zamknąć, to i tak średnia wieku pójdzie w górę. Bo to nie szpital tylko grajdoł którym rządzi strach . Leczyć to oni wszyscy umią w gabinetach prywatnych. Wejście 200.
zbójnik 2019-09-26 19:22:00
Faktyczne, niech kościół i jego funkcjonariusze utrzymują się ze składek wiernych i płacą podatki jak wszystkie podmioty gospodarcze. Najwyższy czas zerwać konkordat, głosuję na lewicę.
the bill 2019-09-26 19:18:41
@byby, w zasadzie to masz rację. No bo kto urodzi, śmiszek czy biedroń? No i PO co POrodówki?
antykancelista 2019-09-26 19:13:01
Ttetete
nie zrozumiesz.......
gorc 2019-09-26 18:42:41
@wrrr. Masz rację, albo kasiniok albo ukrainiec.
tadek 2019-09-26 18:34:09
Księży Rydzyka utrzymujemy z budżetu państwa oni sobie galerie budują a na porodówki szpitale pieniędzy nie ma, to jest dopiero ............
xyz 2019-09-26 17:48:41
Szpital Powiatowy.
Kto rządzi w Powiecie- PiS.
Pretensje do kogo- do rządzących.
Co tam zdrowie- ważniejsze są inne sprawy.
Ot taka logika.
słonik1 2019-09-26 17:01:53
Likwidują porodówke, czyli zostaje oddział ginekologii? Co z personelem bo likwidacja porodówki to likwidacja bloku porodowego, oddziału położniczego i noworodków. Część personelu czyli pielegniarki mogą przejść na inne oddziały a co z położnymi?
wrrr 2019-09-26 17:00:20
zokopiany het wymrom. już dziś w robotach albo kasiniok albo ukrainiec.
byby 2019-09-26 16:04:00
Co tam szpitale, przecież na tej ziemi największym problemem jest lgbt. TVP Państwo nie oglądacie?
ela 2019-09-26 16:02:53
Ta PANI DYREKTOR TOKARZ to nietykalna i wszyscy się jej boją ja OJCA DYREKTORA RYDZYKA ona się nie przejmuje bo rodzić nie będzie .Szkoda tych kobiet bo to naprawde w takim stanie tułać się to przykre i nie normalne. Przecież to szpital powiatowy a nie prywatny i nie rozumiem jak można taki oddział zlikwidować czy nad P.dyrektor nie ma władzy teraz wybory tylu kandydatów startuje może się znajdzie jakiś bohater i uratuje położnictwo w Zakopanem .Może lekarze niech odpuszczą bo 200zł wizytę ciężarna musi zapłacić co miesiąc a tu jeszcze problem gdzie urodzić .
Ttetete 2019-09-26 16:01:08
@antykancelista
Jestes chorym człowiekiem? Piszesz jakies brednie o wyborach o suwerenie co to ma do rzeczy?
Chłop 2019-09-26 15:51:08
To jest sukces czy porażka Pani dyrektor oj sypie się wszystko! !!
Ehe 2019-09-26 15:48:10
Tak naprawdę ,żal mi jest tych ludzi. Biegną po mszy do urn i x na najgorszą partie karakana kreślą.
Później płaczą i płacą.
etnograf 2019-09-26 15:39:41
Wstyd Panowie Starostowie i Radni ze doprowadziliście do takiego stanu w szpitalu. Zlikwidujcie wszystkie oddziały i dajcie kolejną wysoką premie dla Pani.dyrektor. Nie dlatego Was wybieralismy zebyscie Nas podrzucali jak niecgciane dzieci do innego powiatu wstyd i rzenada.
Janek LO 2019-09-26 15:14:05
@cichusienki. Za 4 lata to będzie jak za rewolucji we Francji. Dzisiegsze gimbusy będą sie bzzz na ołtarzach.
antykancelista 2019-09-26 15:13:55
tadek
niech dalej głosują jak głosowali.........
tadek 2019-09-26 15:05:58
Za komuny po wsiach były porodówki a tu 30000 mieście nie będzie porodówki ale to są kużwa rządy,ludzie 21 wiek.
Beatris 2019-09-26 15:04:04
Ile tam niby czegoś niby kiedyś szacunkowo. Ktoś tam, a ktoś. Mi to lata. A w służbie zdrowia... Leczenia nie ma. Wszędzie poza polska żyje sie dłuzej. W polsce z roku na rok krócej. Leki bezplatne są, ale te co za 5 zlotych były. Te na nowotwory podrożały. Np z 50 zl na 200zl na refundację na raka prosaty. Na przerzuty w kościach z B na 100%. 800zł. Mozambik? Nie. Polska. I skur...stwo. I tego Tusk nie zrobił... i komentarz jakiegos prawego i sprawiedliwego:"... wal się do piachu... ze chcesz żyć z rakiem..." ręce opadają, nawet 70% mężczyzn ma na starość raka prostaty, potrzebne poważne podejście i dyskusja.
asdfgh 2019-09-26 14:52:32
To kolejny krok w kierunku likwidacji miasta jako żyjącej wspólnoty mieszkańców. Idziemy coraz śmielej w stronę Austriackich i Włoskich miejscowości górskich, w których tak naprawdę nikt nie mieszka, a miasta te "ożywają" tylko w sezonie. Ale to tylko na pozór bo tak naprawdę nie ma tam policji, szpitali, urzędów. Bo dla kogo? Wszyscy wyemigrowali, bo życie stało się tam nieznośne do tego stopnia, że zwykłe pójście do lekarza stało się czymś niemożliwym. Już niedługo będą o nas czytać tylko w książkach do historii. Za to zamiejscowi deweloperzy i hotelarze się cieszą. Więcej nieruchomości na sprzedaż będzie. Gdzie jest Burmistrz? Starosta może? Czy nie ma tu nikogo, kto potrafi interweniować w takich sprawach? Sami pomyślcie.
13 apostoł 2019-09-26 14:51:35
No i zmienił wam oblicze ziemi, tej ziemi. Znowu jak Zabłocki na mydle albo Robotnicy na solidarności.
cichusienki 2019-09-26 14:39:09
nie narzekać !!! DOBRA ZMIANA działa !!! za cztery lata zlikwidują szpital i Zakopane ozdrowieje - bo nie będzie chorych
Iwona 2019-09-26 14:31:00
Niedawno niestety byłam pacjentem tego szpitala i byłam przerażona oraz zbulwersowana stosunkiem do pacjenta, kiepską organizacją, brakiem empatii i sympatii do pacjenta.Panie rejestratorki nietykalne i aroganckie, lekarze niekontaktowi i naburmuszeni. Cieszę się,że już nie muszę tam jechać, współczuję wszystkim tym ,którzy z takiej opieki nadal muszą korzystać i uważam,że coś z tym trzeba zrobić, bo TO CHORE!!!!!
antykancelista 2019-09-26 14:20:46
ale za to suweren ma gdzie klęczeć i słać miliony do torunia również.....powodzenia dalej.....
Żabol 2019-09-26 14:14:13
Będą rodzić w domach Ci co chcą mieć w dowodzie miejsce urodzania ZAKOPane
Gibsiorz 2019-09-26 14:06:26
Ja mam lepszy pomysł,
Na taczki z p.dyr.Tokarz.
Joda 2019-09-26 14:03:07
Pan i dyr.T jest z pewnego ugrupowania ( nie tykalna)
Szpital ma zarabiać ,nie zadluzac. Cieszcie się że ,nielezycie w tym szpitalu.W Krakowie mówią , szpital na Kamień ( rzeźnia) . Uwierzcie,wiedzą co mówią w szpitalach uniwersyteckich. Na Tej porodii porodówki, robią więcej cesarski niż porodów.
miejscowy 2019-09-26 13:59:49
Może czas byśmy coś zrobili? Może wszyscy spotkajmy się pod szpitalem na przykład dziś wieczorem. Niech zobaczą, że się nie godzimy na zamknięcie porodówki. Co Wy na to? Chyba że są inne pomysły?
zakopiańczyk
Marzena~~ 2019-09-26 13:45:17
To umieralnia a nie szpital !!!
Mama 2019-09-26 13:39:44
Kiedy 18 lat temu rodziłam w zakopiańskim szpitalu była tam naprawdę świetna atmosfera. Mimo że w Nowym Targu już było bardziej nowocześnie to jednak większość nowotarżanek wolała jechać do Zakopanego. Najmilej wspominam panią Watychowicz, którą poznałam gdy rodziłam dwa lata później, również wybierając Zakopane...
Kierdel 2019-09-26 13:30:02
SMUTEK
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w sklepie z odzieżą używaną w Zakopanem. Praca na pełny etat od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 18, umowa o pracę. Poszukujemy osób z doświadczeniem zawodowym. Informacja i kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 do 16:00, tel. 512 - 826-455 .
 • PRACA | dam
  Hotel Górski Kalatówki szuka na stałe do pracy kucharza (oferta z zamieszkaniem na miejscu)
  Tel.: 604 471 543, 696 800 340
  E-mail: biuro@kalatowki.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W ZAKOPANEM poszukuje do pracy na pełny etat TECHNIKA TEATRALNEGO z umiejętnościami szycia i charakteryzacji. Mile widziane zamiłowanie do sztuki teatralnej. Oferty prosimy przesyłać do dnia 05.03.2020 r. na adres: dorotaj@witkacy.pl, w temacie prosimy wpisać "oferta pracy". Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 15.03.2020 r.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam drewno opałowe okrajki tartaczne cena 50 zł metr więcej informacji udzielę telefonicznie
  Tel.: 883454883
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARKĘ i POKOJOWĄ. Tel. 608 088 017,
  E-mail: ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, STANY SUROWE. 512 974 806.
 • MOTORYZACJA | inne
  GARAŻ W CENTRUM ZAKOPANEGO. Do wynajęcia garaż ul. Gimnazjalna 8a. Murowany, woda i prąd elektryczny. Brama garażowa otwierana na pilota.
  Tel.: 18 20 66 868, 606 68 36 61.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • POŻYCZKI
  KREDYT NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA : -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ. UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  URSUS C-360, 3P. 502 658 638
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam HYUNDAI I30, 2015r, 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM BUKMANKĘ NA 2 KONIE. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC 7000mkw w Zakopanem oraz DOM - NA MAGAZYN, HALA. 502 658 638
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka TANGARA IP Sp. z o.o zatrudni na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie rejestru umów, - Kontrola realizacji zawartych umów, - Kontrola czasu pracy pracowników, - Kontrola kas zakładowych i magazynów, - Inwentaryzacje, - Kontrola prawidłowości procesu sprzedaży, - Sporządzanie zestawień i raportów na potrzeby Zarządu, - Opracowywanie harmonogramów i procedur wewnętrznych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenie wyższe lub średnie, - znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, PowerPoint), - Bardzo dobra organizacja pracy i samodzielność w działaniu, - Zdolność analitycznego myślenia, - Staranność i skrupulatność. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na pełny etat, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "TANGARA_0320". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-22 08:00 Straszny dwór 2020-02-21 22:15 W niedzielę silny wiatr i intensywne opady deszczu, w Tatrach śniegu 2020-02-21 21:50 Policjanci uratowali bezdomnych, którzy w opuszczonym hotelu zapalili ognisko 1 2020-02-21 21:49 Wyskocz na narty. Mamy dla Was karnety 2020-02-21 21:39 Lotos Cup Kids 2020-02-21 20:23 Przystań w zawieszeniu 2020-02-21 20:18 Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Prokurator czeka 1 2020-02-21 19:39 Noclegi w kontenerach – kit czy hit 6 2020-02-21 18:59 Kierowcy nadal płacą za bezpłatny parking (WIDEO) 1 2020-02-21 18:48 Dwie hondy zderzyły się na zakopiance 2020-02-21 18:43 Salom Marcowy 2020 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem 2020-02-21 18:19 Jadą na weekend do Zakopanego 2020-02-21 17:28 Dodatkowe półtora miliona na oświatę 1 2020-02-21 16:48 Nie chcą betoniarni 6 2020-02-21 16:26 Zapomniana jadłodajnia na kołach 2020-02-21 16:10 Wielki Finał Pucharu Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim 2020-02-21 15:37 Znak na znaku znakiem pogania 1 2020-02-21 15:13 VI Zakopiański Duathlon Zimowy 2020-02-21 15:08 Powstanie wybuchło 174 lata temu (ZDJĘCIA) 2020-02-21 14:24 Samochodowa przejażdżka po Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-21 14:00 Fatalne skrzyżowanie 2 2020-02-21 13:38 Śmieciarka uszkodziła linię energetyczną 2020-02-21 13:27 Samochód wypadł z jezdni i zawiesił się na skarpie. Kierowca miał 1,75 promila 3 2020-02-21 13:04 Coraz większy ruch na drogach - uwaga na stłuczki 2020-02-21 12:56 Nagły zgon na Olczy 2020-02-21 11:53 Stłuczka z przewrotką - uwaga na śliskie drogi 2020-02-21 11:25 Duże korki między Zakopanem a Poroninem, dalej też duże zatory 2020-02-21 10:29 Ostatni weekend ferii. Policjanci będą czuwać na bezpieczeństwem 2 2020-02-21 09:49 Zadbaj o bezpieczeństwo prawne i podatkowe twojego biznesu 2020-02-21 09:30 Tylko rondo uratuje Gronków 2 2020-02-21 08:01 Ferie powoli się kończą, śniegu na stokach nie brakuje 1 2020-02-21 01:00 Dołącz do zespołu KFC Poronin 2020-02-20 22:13 Ultramaraton Babia Góra 2020 1 2020-02-20 21:34 W piątek krótki powrót zimy, w weekend znowu odwilż 2020-02-20 20:54 OSM Radomsko likwiduje nowotarską mleczarnię - powiat przyjmuje rezolucję 2 2020-02-20 20:30 Impreza jakiej jeszcze nie było! 2020-02-20 20:09 Biały miś, roztańczona góralka i zbójnicy 2020-02-20 19:35 Ciemności na Piłsudskiego 2 2020-02-20 19:14 Snowboardowy freestyle przy hotelu Imperial w Zakopanem (WIDEO) 2020-02-20 18:17 Oksza przed remontem 2020-02-20 17:20 Szkoci na początek "Dudaskiego tłustego czwartku" w Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-20 16:24 Szkoły tylko dla tradycyjnych wartości - powiat przyjął kontrowersyjne przepisy 15 2020-02-20 15:23 Informacja o płatnym parkingu bez wiedzy i zgody miasta. Zgłaszają sprawę na policję (WIDEO) 6 2020-02-20 14:54 Komisariat rośnie 2020-02-20 13:52 Tatry z Adriatykiem 2020-02-20 12:58 23 lata temu zginął Maciej Rysula 2 2020-02-20 12:51 Poranne zderzenie w Jabłonce 2020-02-20 12:15 Po jednej stronie parking płatny, po drugiej darmowy. Znaki wprowadzają w błąd (WIDEO) 5 2020-02-20 11:21 Kontrolują czy kierowcy zapłacili za miejskie parkingi 6 2020-02-20 10:37 Bar na bulwarach 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-22 08:09 1. ????????????????????????????????????????????????super. Spanie na sianie, to były czasy. 2020-02-21 22:50 2. Na pewno są estetyczniejsze niż te klecone czwórki z dobudówkami na dole zdjęcia wraz z wiatami na deski i pustaki :D 2020-02-21 22:36 3. Poziom chipokryzi sięgnął zenitu. Ta co pierwsza krzyczała żeby szkoły na Rzepiskach zamykać teraz będzie otwierać betoniarnie. Nie zdziwię się jak zuchy z gminy będą przekonywać że to jest super idea. Betoniarnia powstanie to i miejsca pracy będą, nauczyciele do boju. Wójt pewnie załatwi wam pierwszeństwo w zatrudnieniu. A świeże powietrze i ta zieleń, z tego kasy nie ma najlepiej zabetonować. 2020-02-21 21:37 4. hehe to jakieś jaja? jak się nie da rozebrać ... to jarają ? norma zróbta sobie pamiątkowe zdjęcie z byłym zabytkiem 2020-02-21 21:18 5. A co na to inspektor budowlany. Gdzie odprowadzane są ścieki. 2020-02-21 21:14 6. Oby tylko wiatr nie rozebrał z boazerii i dachu tak jak się stało na Rusińskim. 2020-02-21 21:04 7. A gdzie ta betoniarnia ma powstać ? Jak dla mnie spoko może będą tańsi jak Ci z N.Targu czy Ustupu... 2020-02-21 20:37 8. Mnie sie podoba taki pomysl. Zdjecia tylko nieciekawie wykonane. Na zywo wyglada to duzo lepiej, a przejezdzam tam dosc czesto motocyklem podczas weekendowych wycieczek. 2020-02-21 20:30 9. Zostałem oszukany przez U-Bolka. Kto mi pomoże? 2020-02-21 20:29 10. Jechalem tam dzisiaj zwróciłem uwage ze oznakowanie jest zgodne z przepisami tam gdzie darmowe tam jest znak P bez oznakowania parkometru i napisu platny. Tam gdzie jest platny tam oznakowanie P z parkometrem i sliwem platny. Rowniez widzialem ze po stronie bezplatnego nie ma ani jednego parkometru w zwiazku z czym jest dobrze.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka