Reklama

Materiał sponsorowany, 2019-10-09 07:00:00

Reklama wyborcza

Chory system chorych ludzi, czyli polski system ochrony zdrowia

Reklama

Od 20 lat polski system ochrony zdrowia jest stale reformowany w skutki tych działań są coraz gorsze. Skrajnie niedofinansowany, źle zorganizowany, marnotrawny, nieprzyjazny dla pacjenta, nie wykorzystuje własnego potencjału – taki jest polski system opieki zdrowotnej A.D. 2019. Co zrobić, żeby wreszcie wyjść z wieloletniego impasu?

Już za kilka dni wybory. Polscy będą mieli okazję wybrać nowy Sejm i Senat. Instytucje stanowiące prawo w Polsce. Wszystkie ugrupowania przedstawiają swoje pomysły na naprawę systemu ochrony zdrowia. Jedne bardzie inne mniej realne. Pamiętajmy, że wszyscy z wyjątkiem Konfederacji mieli możliwość realnego działania i za każdym razem widzimy żałosne efekty stałych reform. 

Przedstawiane są nierealne postulaty zmniejszenia kolejek na mocy dekretu. Poprawy jakości świadczeń poprzez wzmożenie kontroli i szukanie winnych, którymi zwykle są wskazywani pracownicy systemu: pielęgniarki, ratownicy, lekarze. A prawdziwi winowajcy to nieudolni decydenci nie mający pojęcia o działaniu ochrony zdrowia i nie słuchający głosów środowisk medycznych. Któż lepiej wie jak leczyć niż lekarz? Kto lepiej zna zasady pielęgnacji iż pielęgniarka? Tymczasem to urzędnik NFZ lub ministerstwa ustala i narzuca jak to robić.

Najwyższa Izba Kontroli od lat przygląda się polskiemu systemowi ochrony zdrowia. I ma co robić, bo mimo nieustających reform, mimo najrozmaitszych pomysłów na zmiany, mało co w Polsce funkcjonuje tak źle, jak właśnie ta sfera życia. Ostatni duży raport na ten temat jest jednak szczególny. Jego autorzy zadali sobie bowiem trud podsumowania ustaleń ponad 70 dotychczasowych kontroli nt. ochrony zdrowia. W opinii ekspertów NIK: „Oznacza to, że w skali kraju nie istnieje żadne centrum analityczne wspierające kształtowanie polityki państwa w obszarze ochrony zdrowia”.  Być może pod nowym kierownictwem wyniki kontroli będą korzystniejsze dla rządzących, lecz czy to jakkolwiek poprawi sytuację chorych?

System nie istnieje. Mamy za to ogromną biurokrację, gigantyczne, czasami wieloletnie, kolejki do specjalistów, brak miejsc w szpitalach, barak miejsc i możliwości opieki nad seniorami, przepełnione SOR-y które pełnią rolę zaworu bezpieczeństwa w całkowicie niewydolnym systemie. Nie istnieje profilaktyka, nie diagnozujemy i nie leczymy kiedy można, jedynie próbujemy ratować, kiedy często jest za późno. A teraz mamy aferę lekową. Te problemy wynikają wprost ze złego prawa o czym ostrzegały już w chwili jego wprowadzanie m. in. Izby Lekarskie, lecz głos ten jak zwykle został zlekceważony.

Tak źle w Polsce jeszcze nie było. Finansowa kondycja polskich szpitali jest fatalna. Ponad 90% generuje długi. Zamykane są kolejne oddziały, już ponad 70 od początku 2019 roku. Od kilku lat średnia długość życia Polaków się skraca! Skoro wg rządzących jest tak dobrze, że stać nas na coraz większe rozdawnictwo socjalne to dlaczego nie ma pieniędzy na życie i zdrowie Polaków?
Podstawowe problemy to: finansowanie, organizacja, kadry. Co proponuje Konfederacja?

Finansowanie: Uważamy, że niezbędnym jest zapewnienie odpowiedniego poziomu finansowania ochrony zdrowia ze środków publicznych zgodnie z artykułem 68 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo Polskie zabierając obywatelowi część wypracowanych przez niego środków finansowych zawarło umowę, która bezwarunkowo powinna być dotrzymana. Poziom finansowania powinien jak najszybciej (już) osiągnąć średni poziom europejski czyli 6,8% PKB. Skoro są pieniądze na rozdawnictwo socjalne to tym bardziej powinny być na dbałość o zdrowie Narodu.

     Wprowadzenie możliwości dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych poprawiających standard leczenia i opieki.

     Stopniowa rezygnacja z przymusu ubezpieczeniowego na rzecz jego dobrowolności.

     Ustanowienie wielości konkurujących pomiędzy sobą, płatników. Likwidacja NFZ w dotychczasowej, monopolistycznej formie, który rozdziela pieniądze wg własnych kryteriów często powodując ogromne marnotrawstwo sięgające 40%. Powrót do zasady, że pieniądze idą za pacjentem. (W obecnym systemie to chory człowiek musi poszukać gdzie urzędnika dał pieniądze na leczenie).

Organizacja: Maksymalne ograniczenie biurokracji, która w większości jest zbędna i pochłania nawet 80% czasu pracy lekarza.  

     Dowolność formy własności podmiotu leczniczego przy jednoczesnej wielości płatników i zróżnicowaniu ich formy organizacyjno własnościowej.

     Nowelizacja prawa zmieniająca ustawy o działalności leczniczej (z 2011), która wymusza rozrost biurokracji i refundacyjnej (korupcjogennej) w obecnej formie oraz uwolnienie rynku farmaceutycznego.

     Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty w oparciu o racjonalne postulaty środowisk medycznych.

     Położenie nacisku na podstawową opiekę zdrowotną (POZ), opiekę senioralną, medycynę paliatywną i długoterminową.  Dofinansowanie i rozszerzenie tych dziedzin kosztem ograniczenia gigantycznego marnotrawstwa w systemie i rozbuchanej biurokracji oraz administracji. Aktualnie podstawową formą opieki zdrowotnej jest leczenie szpitalne i ratownictwo pochłaniające bardzo wysokie nakłady przy niskiej efektywności.

     Współpraca i słuchanie głosu organizacji pacjentów, reprezentantów zawodów medycznych (Izby Lekarskie, Pielęgniarskie), organizacji menadżerskich ochrony zdrowia.

     Zmiana systemu organizacyjnego z przyjaznego urzędnikom na przyjazny pacjentom i personelowi medycznemu.

     Informatyzacja jednak nie w dotychczasowej formie. System informatyczny powinien być narzędziem dla pielęgniarki i lekarza a nie tak jak teraz, że to lekarz i pielęgniarka mają się dostosować do wymogów systemu.

Kadry: Zwiększenie naboru na studia medyczne w języku polskim! (obecnie znaczna część studiujących uczy się w języku angielskim), utworzenie szkół medycznych średniego szczebla, uwolnienie wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej od zadań biurowo administracyjnych poprzez stworzenie rozwiązań systemowych (sekretariat medyczny).

     Daleko idąca partnerska współpraca z przedstawicielami zawodów medycznych przede wszystkim Izb Lekarskich I Pielęgniarskich.

     Doprowadzenie do zwiększenia wykorzystania posiadanego potencjału kadrowego (wg danych Naczelnej Izby Lekarskiej prawo wykonywania zawodu posiada w Polsce ponad 133tyś lekarzy, podczas gdy z pacjentem pracuje około 84 tysięcy)

     Brak zgody na zatrudnianie personelu medycznego nie spełniającego kryteriów kwalifikacyjnych, konieczna weryfikacja umiejętności zarówno fachowych jak i językowych osób spoza Polski.

Nieudolne „reformy” trwają już 20 lat. W tym czasie przez ostatnich lat 14 rządziły PiS i PO wykazują swój bardzo wysoki poziom niekompetencji i ignorancji. Skrajną głupotą jest po raz kolejny wybierać te same rozwiązania i dziwić się, że nie jest inaczej. Jeśli chcemy rzeczywistej zmiany na lepsze to jedynym wyjściem jest głos oddany 13.10.2019 na Konfederację Wolność i Niepodległość.
Lek. med. Radosław Czosnowski
Ordynator oddziału paliatywnego w Nowym Targu
Kandydat do Sejmu RP
Konfederacja – pozycja 10

Reklama
Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Biuro rachunkowe w Szaflarach zatrudni NA STAŻ. 600 379 479.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy kierowców kat D.
  Tel.: 693636136
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO SPRZĄTANIA DO WILLI W KOŚCIELISKU. 791 454 748
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA GABINET MEDYCZNY - LEKARSKI 23 m2, w obrębie działającego NZOZ-u w centrum Zakopanego.
  Tel.: 602 76 24 52
 • PRACA | dam
  Hotel *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: KELNERÓW, KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE. Stabilne warunki zatrudnienia, elastyczny grafik pracy
  Tel.: 507645428
  E-mail: dyrektor.bukowina@nat.pl
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Barber Shop w Zakopanem poszukuje do stałej pracy fryzjerów z możliwością darmowego wyszkolenia barberskiego. Bardzo wysokie zarobki!
  Tel.: 573 408 567
 • PRACA | dam
  Od zera do barbera! Barber Shop w Witowie zachęca do udziału w szkoleniach barberskich z możliwością podjęcia dalszej pracy w Witowie lub Zakopanem.
  Tel.: 501 458 198
 • POŻYCZKI
  TWOJA POŻYCZKA NA DOWOLNY CEL, NAWET DO 15 000 ZŁ DLA EMERYTÓW I RENCISTÓW, TYLKO DOWÓD OSOBISTY. ZADZWOŃ NA NR 533 263 553.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI NA BAR. ELASTYCZNY GRAFIK, DOBRE WYNAGRODZENIE -
  Tel.: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A zatrudni: - KELNERA/KĘ, - KONSERWATORA/PRACOWNIKA TECHNICZNEGO. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam WEWNĘTRZNE DRZWI DREWNIANE 8szt. I DRZWI ZEWNĘTRZNE 2 SZT. z demontażu oraz OKNA drewniane. 602 156 678
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU MONOPOLOWEGO, na stałe (praca co drugi dzień) - PORONIN i BIAŁY DUNAJEC -
  Tel.: 606 751 351.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA POKÓJ NA DŁUŻEJ, ZAKOPANE, ul. Zamoyskiego. 507 603 112
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY NA STANOWISKO SPRZEDAWCY W KAWIARNI, CUKIERNIA U MAŁGOSI POD SKOCZNIĄ. 504 252 691
 • USŁUGI | budowlane
  Elektryk.
  Tel.: 515676258
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Na podstawie art. 38 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U.2018.2204 t.j. z późniejszymi zmianami) Wójt Gminy Nowy Targ ogłasza kolejny ustny przetarg nieograniczony na najem lokalu przeznaczonego do organizowania imprez okolicznościowych w miejscowości Waksmund w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Z warunkami przetargu oraz regulaminem można zapoznać się na stronie internetowej: www.ugnowytarg.pl lub w pokoju 206 Urzędu Gminy Nowy Targ.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. KUCHARKĘ/-RZA, POMOC KUCHENNĄ. Praca stała, zmianowa. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Przyjmę fachowców do pracy na budowie - docieplenia, budowa od podstaw. Zakopane i okolice.
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ i POMOC KELNERSKĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 5800zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KUCHARKĘ i POMOC KUCHENNĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 7200zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ ORAZ OSOBĘ DO PRACY W KUCHNI (możliwość zamieszkania). 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Perfekt Isolierung Ltd. Spółka komandytowa zajmująca się Izolacją przemysłową zatrudni do pracy zagranicą. Mile widziane osoby z doświadczeniem jak również do przyuczenia. Możliwość szybkiego wyjazdu i wysokich zarobków. Chętnych prosimy o przesyłanie CV na adres:
  E-mail: biuro@isolierung.pl
  Inne: lub kontakt telefoniczny - 12 268 32 80.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ do pensjonatu w Marzasichlu.
  Tel.: 669 493 772
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA I KUCHARZ WYDAJĄCY - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo: TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY oraz młodych chętnych do przyuczenia w zawodzie - tynkarz. Języki obce NIEWYMAGANE - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg.własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU TEL. +48 22 205 33 10
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2019-10-14 11:40 Zwłoki w potoku 2019-10-14 10:36 To będą nasi posłowie. Andrzej Gut wraca do Sejmu. Jan Piczura poza parlamentem 3 2019-10-14 10:30 Jak uchronić się przed kradzieżą danych? 5 sprawdzonych rad 2019-10-14 09:50 Wygrana w Szczawnicy Jana Hamerskiego i Anny Paluch 2019-10-14 09:36 W Zakopanem wygrywa PiS. Najmniejsza przewaga 3 2019-10-14 09:30 Józef Klimowski prowadził stado liczące dwa tysiące owiec 2019-10-14 08:30 Najwięcej głosów na PiS w Lipnicy. Ponad 81 %. Najmniej w Zakopanem 9 2019-10-14 08:29 Jak głosował Nowy Targ 2019-10-14 08:19 Pełne wyniki wyborów: Jan Hamerski senatorem 2 2019-10-14 08:11 Oficjalne wyniki na Podhalu. Zdecydowane zwycięstwo PiS 2 2019-10-14 08:00 Plany na nowy rok 2019-10-13 21:00 Zwycięstwo PiS 28 2019-10-13 20:20 Solidarność u Gaździny Podhala 1 2019-10-13 20:00 Barnasiowy osod 2019-10-13 19:51 Głosowanie, a potem na rower (WIDEO) 2019-10-13 19:06 Dzień Papieski na lotnisku 1 2019-10-13 19:00 Rajda i Żyła ze złotymi medalami Mistrzostw Polski w Szczyrku 2019-10-13 18:50 Niedziela na Litwince 2019-10-13 18:46 Frekwencja z godz. 17: Najwyższa w Ochotnicy, najniższa w Szaflarach 2019-10-13 17:37 Korek gigant do ronda w Krościenku (WIDEO) 6 2019-10-13 17:30 Redyk dotarł do Nowego Targu 6 2019-10-13 17:10 Wypadek motocyklisty w Rdzawce 2019-10-13 16:00 Tłoczno na gubałowskim deptaku 4 2019-10-13 15:59 Tłumnie w Pieninach 2019-10-13 15:56 Nowa wystawa w nowotarskim Muzeum Drukarstwa 2019-10-13 15:19 Ponad 20 procent górali już zagłosowało 2019-10-13 14:59 Korek pieniński (WIDEO) 3 2019-10-13 14:30 Jak nie w góry to do wody 2019-10-13 14:05 Pięknie w Pieninach 2019-10-13 13:39 Najwyższa frekwencja w Polsce w okręgu nowosądecko-podhalańskim 2 2019-10-13 13:18 Śmiertelny wypadek w Tatrach Słowackich 2019-10-13 12:51 Wyzdajany wyborca 1 2019-10-13 12:26 Dziennikarze z Tadżykistanu przyjechali na wybory (WIDEO) 2019-10-13 12:25 W komisjach podliczanie frekwencji 2 2019-10-13 11:30 Pieniny jesienią równie piękne jak Tatry 2019-10-13 10:50 Rekordowa frekwencja turystów pod Giewontem 2019-10-13 10:45 Ludne Krupówki 2019-10-13 10:38 W Rabce frekwencja na razie niewysoka 2019-10-13 10:00 Miasto głosuje 2019-10-13 09:44 Pierwsze urodziny nowotarskiego Muzeum Drukarstwa 2019-10-13 09:36 Dzień Seniora w Nowym Targu 2019-10-13 08:30 Dziś wzmożone działania policyjne związane z wyborami 2 2019-10-13 07:00 Głosujemy w wyborach do Sejmu i Senatu 2 2019-10-12 21:00 Morze owiec przeszło przez Szczawnicę 3 2019-10-12 20:00 Rodzice rozżaleni mniejszą dotacją dla żłobków 14 2019-10-12 19:00 AZS Zakopane drużynowym mistrzem Polski 2019-10-12 18:00 80 lat udanego handlu. Jubileusz Społem (WIDEO) 2 2019-10-12 18:00 Happening promujący bezpieczeństwo 2019-10-12 17:00 Praca wre na drodze Nowy Targ- Nowy Sącz 2 2019-10-12 16:24 Poszukiwania siedmiolatka w Zawoi zakończone
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-10-09 11:56 1. Disel dumny jak paw. 2019-10-07 19:09 2. Mam nadzieje że wójcina i starosta dali za swoje prywatne! 2019-10-05 07:56 3. Cytuje tytul: "Widoki zapierające dech i jesienne zimowity" Widoki zapieraja dech - dobrze. Ale niech mi ktoś wyjaśni w jaki sposób widoki zapieraja zimowity!? 2019-10-03 23:13 4. Tyle chełmow jedną jednostka a inni ???? To tak jak byście na Mikołaja dali prezent jednemu dziecku tacy jesteście modrzy e bodej ta bodej!!! 2019-09-12 08:22 5. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 6. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 7. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 8. piękne 2019-08-25 20:39 9. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 10. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka