Reklama

2019-11-21 15:09:48

Reklama

Zakopane

Jak stałem się wrogiem publicznym nr 1

Komu nie podoba się sylwester marzeń.

Zacznę od siebie. Nie podoba mi się Sylwester Marzeń pod Wielka Krokwią i przez to stałem się wrogiem publicznym nr 1. Wrogiem, który od kilku dni - według głównego wydania Wiadomości TVP - się ukrywa. Przed kim? Przed kamerami TVP, które licznie zjechały pod Giewont, gdy okazało się, że jakaś mała, lokalna gazetka próbuje chronić dzikie zwierzęta przed  interesami wielkiej instytucji państwowej, jaką jest Telewizja Polska. Pod Giewontem i w Krakowie ma oddziały, mimo to do akcji przeciwko lokalnym dziennikarzom z Zakopanego oddelegowała najbardziej oddanych pracowników TVP, tzw. redaktorów politycznych ze stolicy. 

Pod skrzydłami władzy

Grupa TV musiała być silna, gdy okazało się, że TVP ma jeszcze jednego przeciwnika. Zakopiańską młodzież. Gdy nasi licealiści gromadzili się przy oczku wodnym, ekipy TVP, mimo soboty, otrzymały schronienie w budynku urzędu miasta. Pod skrzydłami władzy mogli się czuć bezpiecznie. A to ważne, bo tłum obrońców tatrzańskiej przyrody przy oczku z minuty na minutę niebezpiecznie rósł. A o tym, że mogą mieć dodatkowe posiłki niezadowolonych z sylwestra pod Krokwią z zewnątrz, świadczyły przecież podpisy pod petycją skierowaną do burmistrza Doruli i prezesa Kurskiego. Już ponad 28 tysięcy.

Manipulacja

Zakopiańska młodzież dostała bolesną lekcję, jak można manipulować przekazem telewizyjnym. W tej chwili dostępne są dwie relacje z ich manifestacji, które łatwo można porównać. Kamery Tygodnika prowadziły relację na żywo, przy okazji depcząc też po piętach ekipom TVP, których pracownicy nagrywali "setki" z bohaterami manifestacji. Widzieliśmy, jak młodzi ludzie szczerze mówili o ochronie przyrody, z jaką troską wypowiadali się o środowisku, w którym żyją. Byli prowokowani pytaniami o politykę i związki z Tygodnikiem. To nasza inicjatywa, nikt nam niczego nie podpowiadał, jesteśmy też apolityczni - mówili młodzi chłopcy. Widzę ich miny, gdy wieczorem oglądali Wiadomości TVP. Dowiedzieli się z ekranu państwowej telewizji, że nie tylko była ich garstka, ale sterowali nimi działacze KOD albo Platformy Obywatelskiej. Bez skrupułów TVP przedstawiła fałszywy obraz. Emitowali wypowiedzi górali, które nie dotyczyły sylwestra pod Krokwią, sylwestra w ogóle w Zakopanem. Słowem lekcja historii dla młodzieży, bo to mechanizm tworzenia nieprawdziwego obrazu rodem z PRL.

Uniwersjada 1993   

Oberwał Tygodnik Podhalański i oberwałem ja. Oto TVP rękami pracowników urzędu miasta wygrzebała w archiwum samorządowym informację, newsa, którego wyemitowały główne Wiadomości TVP, że niby taki obrońca niedźwiedzi Jurecki dostał premię za organizację głośniej Uniwersjady... 26 lat temu. O mało buty mi nie spadły z wrażenia. Tym razem wyobrażam sobie minę Adama Bachledy Curusia, który szefował tej jednej z najlepiej zorganizowanych imprez w historii Zakopanego. Zatrudniony przez niego, negocjowałem kontrakty sponsorskie. Znałem język angielski, było mi łatwiej, ale że to ja byłem organizatorem hucznej imprezy otwarcia Uniwersjady, to już lekka przesada. Otwarcie i zamknięcie Uniwersjady wymyślił i zrealizował dyrektor Teatru Stu Krzysztof Jasiński. Burmistrzem w tym czasie był Maciej Krokowski a nie jak błędnie informowała telewizja Janusz Majcher. 

Jesteśmy mądrzejsi

Teraz jesteśmy o 30 lat mądrzejsi i wiemy, że trzeba było Jasińskiemu te fajerwerki nad Krokwią wybić z głowy. Nasza wrażliwość ekologiczna jest dziś zupełnie inna. Dziś już wiemy, z jakimi zagrożeniami dla dzikich zwierząt, mieszkańców parku narodowego, wiąże się organizacja takiego sylwestra. Zima jest dla nich trudna, od tego, jak ją spędzą, zależy, czy ją przetrwają. Paniczna ucieczka z gawry obudzonego niedźwiedzia może się dla niego skończyć śmiercią.

Sylwester Marzeń to nie Puchar Świata w skokach narciarskich. Warto zmierzyć decybele, ale lepiej porównać skalę zjawiska. Na Pucharze 25 tys. kibiców na trybunach. Dmucha w wuwuzele, gra muzyka. Na sylwestra przyjdzie ok. 90 tys. osób, zamiast wuwuzeli będą mieć innego rodzaju wsparcie. Na skoczni zmieści się więc zaledwie 1/3 albo 1/4 chętnych. Pozostali rozlokują się wokół niej. Będą wszędzie - na polanach, w lesie, w Dolinie Białego. Przyjdą się zabawić, wypić. O tym, jak mogą zdewastować cały teren, przekonał się kiedyś właściciel Nosala Marian Strama, gdy zgodził się na organizację Sylwestra pod Nosalem przez Radio Zet. Sezon narciarski miał potem z głowy. Nie sposób było wygrzebać ze śniegu milionów kawałków szkła, które rysowały narty. Puchar Świata 

Kiczowata muzyka Zenka

Czy powrót Sylwestra Marzeń na Rówień Krupową to dobry pomysł? Mniejsze zło, choć też strach o nasze domowe zwierzęta i żal mieszkańców bloków z klatkami schodowymi podlewanymi żółtą cieczą. Pisaliśmy o tym też wtedy, bo taki jest nasz dziennikarski obowiązek. Do redakcji przychodzą mieszkańcy Podhala, skarżą się. My o tym piszemy bez względu na to czy to się władzy podoba czy nie. Często słucham, z jakim zaangażowaniem o promocji miasta w kontekście sylwestra organizowanego przez TVP mówi pani wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica. Ma mocno wyrobiony pogląd na ten temat. Czy Sylwester Marzeń to tak wspaniała promocja miasta? Dziennikarz nie powinien dzielić się swoimi poglądami, ale tym razem odstąpię od tej zasady. Kiczowata muzyka przysłowiowego Sławomira czy Zenka lejącą się ze sceny nie jest żadną promocją Zakopanego, a świadczy tylko o tym, jakie gusta mamy pod Giewontem w oczach tych, którzy nam ich tu sprowadzają. Dla TVP liczą się wyłącznie słupki oglądalności, a magia Zakopanego służy do ich podbijania. Trudno się więc nie zgodzić z tymi, którzy uważają, że to telewizje powinny płacić miastu i jego mieszkańcom za naszą markę, która nazywa się Zakopane. A tymczasem "Stary niedźwiedź mocno śpi". Dla spokojnego snu niedźwiedzi warto się narazić potężnej telewizji publicznej, a nawet władzom, dla których ostatnio partyjne sympatie, wydaje się, są ważniejsze niż potrzeby mieszkańców miasta.  
Jurek Jurecki

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
ttttt 2019-11-22 21:19:44
PiSokomuna to nie mój ustroj i jestem przerazony tym co robią. Mimo to cieszę się ze ktos w koncu Pana przykrócił Panie Jurecki. Pisze Pan może i nieźle natomiast wszyscy na Podhalu wiedza że wspiera Pan towarzystwo związane ze środowiskami PO. Ciagle to widać w waszej gazecie. Przyklad: Artykuły zawsze były tak pisane zeby niezbyt eksponować złodziejstwo Janusza Majchra a na Dorule i jego pachołków zawsze znajdzie sie lawina pomyj. Takich przykładów można mnożyć wiele. Jak to mówią: Nosił wilk razy kilka....
Zty 2019-11-22 18:05:22
Ale Pan im fajnie skopał d...ę! ;) Szacun za numer z Chewbaką! ;) Jak by jeszcze raz próbowali, to proszę dać znać, mam fajny pomysł! ;)
Zakopiańczyk 2019-11-22 16:21:58
Wobec tak licznych protestów mieszkańców Zakopanego, w końcu gospodarzy na tym terenie, na "Sylwester Marzeń" nie przyjeżdżam, nie przychodzę i nawet nie oglądam aby mnie nie wykorzystano do tzw. radosnych słupków oglądalności.
Zresztą z czego się cieszyć gdy inni tego nie chcą.
Józek Biafra 2019-11-21 21:41:52
ona -odpowiadam,1 na manifestacje mógł kazdy przyjsc to ze były jakies sztuki z kodu no ico? ,z onr jakis patałach tez był 2.za głosnikami stałem i zanam sie co nieco na masowych imprezach ,jaka potęzne decybele płyną na takich imrezach , 3 .to ze ktos tam napisał w zagranicznych mediach o tym pomysle to bardzo dobrze niech wiedza co tu sie wyprawia ,to nie Korea Płn zeby siedziec cicho i ze sparalizowanym wzrokiem niewolnika choc wiem ze naczelna partia tak by chciała .Takiej tandety i kiczu tutaj wogóle nie powinno byc bo miasto jest za małe na tak potęzny napływ ,,gosci,,i to takiego sortu .
Ikar 2019-11-21 21:35:59
Panie Jurecki, trzymaj się, nie daj się!! Jest dobrze, walczymy!! :)
Zakopiańczyk 2019-11-21 21:11:07
Tatry i Zakopane to rzeczywiście magiczne miejsce w Polsce. Wie o tym każdy: turyści , taternicy, wczasowicze a najbardziej mieszkańcy tego regionu. Zakopane słynie z wybitnych pisarzy, poetów, malarzy, rzeźbiarzy którzy tu mieszkali i tworzyli. Teraz są tu ich następcy a także przyjezdni, zafascynowani magią tego regionu. W Zakopanem odbywają się wybitne imprezy kulturalne. Nikt nikomu nie zabrania tu przyjeżdżać, wędrować, zwiedzać i korzystać z uroków przyrody. To wszystko składa się na specyficzny klimat tego miejsca.

Nie dla Sylwestra pod Krokwią to w rzeczywistości nie dla Sylwestra w Zakopanem. Oczywiście ochrona przyrody jest ważna, drzemiące niedźwiedzie zapewne się wybudzą i stracą zapasy energetyczne niezbędne do przeżycia. Dodam, że ich nie uzupełnią.

Nie dla Sylwestra w Zakopanem to protest przeciwko imprezie skrajnie nie pasującej do tego miejsca. Jest to próba uchronienia miasta i Tatr przed nie do końca wysokich lotów, chwilową i niestety masową pseudo-zabawą, która tak samo może odbyć się w każdym miejscu w Polsce.
Będzie jak zwykle: Jak się bawicie ?!!!!!
Po raz kolejny ściągnie się dziesiątki tysiące ludzi praktycznie na jedną dobę w tak odległe miejsce. Zatłoczone pociągi, zakorkowana Zakopianka, śmieci i zniszczenia, teraz pod Krokwią.
Nikt nie wyciągnął wniosków po poprzednich sylwestrach. Teraz nie zwraca się uwagi na protesty mieszkańców, którzy tego po prostu nie chcą. A to oni są gospodarzami w swoim mieście. Należy uszanować ich wolę a nie brutalnie tłamsić i szkalować. Argumentów przeciwko jest wiele.
Zakopane po prostu nie chce być zalewane taką pseudo-kulturą.
Jakie jest wyjście?
Jeżeli jest zapotrzebowanie na takie masowe zabawy sylwestrowe, niestety bardzo sztuczne i dokładnie takie same, to na pewno nie po raz kolejny w Zakopanem. Uczestnikom jest obojętne, gdzie to będzie. Wieczór, noc, ranek są takie same wszędzie. Takie samo niedospanie i ból głowy.
Aby oszczędzić zabawowiczom niewygód z dojazdem a wykonawcom czasu warto pomyśleć o Krakowie. Piękne miasto a Błonia pomieszczą nawet milion osób. Komunikacja z całym krajem.
I wszyscy będą tak samo zadowoleni i pełni wrażeń.
ona 2019-11-21 18:57:01
1)Jak nie było KODu jak w tłumie wypatrzyłam co najmniej 2 sztuki przed kamerą?
2) stał ktoś kiedyś ZA głośnikami? To proszę porozmawiąć z tymi, którzy się na tym trochę znają. śmieją się do rozpuku z nieuctwa "obrońców misia"
3) dlaczego nagle "agencje na całym świecie" przejmują się naszymi misiami? znają język polski że tak ochoczo przedrukowali czy też jakiś życzliwy im podesłał jako donos/zaproszenie do rozróby różnych obcych?
proszę o odpowiedź
Katarzyna 2019-11-21 18:48:10
@Zakopiańczyk
Zgadzam się z każdym słowem w Twoim wpisie. Nie jestem z Zakopanego ani z Podhala, ale takiego "sylwestra marzeń" MUSIMY się z Zakopanego pozbyć!!! Im prędzej tym lepiej.
Pracownik TPN 2019-11-21 18:22:07
Co do Sylwestra mówię nie pod krokwia . Ale naj bardziej śmieszy mnie powoływanie się na ochronę przyrody w TPN jaka to jest ochrona? Jeśli chore drzewa są wycinane w rezerwatach ścisłych bo zagrażają ludziom. Jeśli zależało by komuś na ochronie to zamykamy szlak bo to rezerwat ścisły i czekamy aż te drzewa naturalnie się wywala i wtedy dopiero otworzyć szlak a no przecież by cepry nie kupowały biletow i miliony poszły by w piz..du co tam przyroda liczy się kasa. Naprawdę to chodzi o to żeby gorale nie mieli dostępu do swoich byłych dobr no bo po co maja zarabiać wszyscy jak może tylko TPN na działkach górali nawet bez zgody ministra na nowe granice rezerwatów scislych
Andrzej 2019-11-21 17:07:28
Prawie ze wszystkim się zgadzam szczególnie z kłamstwami TVP ale trzeba wyjechać na chwilkę poza granice(Szwajcaria, Austria, USA...) tam się nie za bardzo przejmują śpiącymi zwierzątkami gdy materiałami wybuchowymi wywołują lawiny- oczywiście jest to dla bezpieczeństwa bawiących się na stokach narciarzy i nawet ekolodzy to popierają, ale ciekawe co by nasi "ekolodzy" mówili jak by helikopter z tubą przyleciał:)
Zakopiańczyk 2019-11-21 16:52:44
W sprawie tzw. "Sylwestra Marzeń" należy się nareszcie opamiętać. Po co uszczęśliwiać ludzi, zarówno mieszkańców Zakopanego jak i uczestników tej imprezy " na siłę" organizując ją w miejscach do tego niedostosowanych. Dotyczy to nie tylko Krokwi i okolicznych, prywatnych terenów ale także Dolnej i Górnej Równi Krupowej. To były dwa nieudane eksperymenty o efektach których mało kto wie a już na pewno nie mówi. Organizatorzy, władze miasta wstydliwie milczą a uczestnikom jest wszystko jedno gdzie się pobawią. To kiedyś były duże miasta a teraz padło na Podhale i Tatry. Taka masa ludzi, zwabiona przez TVP przyjeżdża na jeden dzień, bez noclegów tłocząc się w pociągach i na zakorkowanej zakopiance. Komu to jest potrzebne? Na pewno nie mieszkańcom Zakopanego, które pretendowało nawet niedawno do miana uzdrowiska.
Uczestnikom Sylwestra jest zupełnie obojętne gdzie się zatrzymają na jedną dobę. Komuś spodobało się Zakopane, Tatry i na siłę, wbrew mieszkańcom uszczęśliwia ten rejon.. Ochrona przyrody to argument ważny ale w istocie chodzi o to aby nie zdegradować Zakopanego już ostatecznie.

Jeżeli już trzeba się wyszaleć na Sylwestra i to na Podhalu, bo to jakieś wielkie umysły wymyśliły a inne poparły, to postawcie tą ogromną scenę, głośniki i światła na terenie do tego dostosowanym : Nowy Targ-Szaflary. Zmieści się tam pół miliona ludzi, głośna muzyka, fajerwerki nikomu nie będą przeszkadzać, dojazd taki sam albo lepszy. Na pewno widok na Tatry znakomity. A kto jeszcze będzie chciał odwiedzić Zakopane, w co wątpię po upojnej nocy, to zapraszamy.
Thomasp 2019-11-21 16:24:39
Brawo! Zamknąć wielka krokwie na stałe! Dwa dni skoków to makabra dla niedźwiedzi.. Huk trab, muzyka... Przecież niedźwiedzie nie śpią tylko w noc sylwestrowa.. Wogole zamknąć całe zakopane i zrobić rezerwat..
esek 2019-11-21 16:17:51
Całość działań TVP i ich propagandy powinna byc Tobie znana, sam jesteś w mediach od lat więc wiesz co groziło za zaangażowanie się w ta sprawę. Do mnie przemawia najbardziej ostatni akapit. To regio w którym większość rdzennych mieszkańców gra, lepiej lub gorzej ale bez najmniejszego problemu z nich dałoby się stworzyć imprezę dla tych dla których to Zakopane jest ważne i lokalna kultura. Za ułamek kasy wydanej na promocje Kurskiego i władz, można stworzyć widowisko oraz promować region. I nie ma co tu szantażować brakiem turystów bo nie pamiętam by kiedykolwiek w tym okresie były wolne miejsca.
asdfgh 2019-11-21 16:08:49
Ale za to jaki rozgłos!
Nie ważne jak mówią, ważne że mówią. Co nie?
szachmad 2019-11-21 16:01:27
AA - w PRL-u też się tłumaczyli.
AA 2019-11-21 15:42:15
Moim zdaniem tylko winni się tłumaczą.
Guest 2019-11-21 15:35:55
Typowe standardy bialoruskie
Jo 2019-11-21 15:20:25
Panie Jurku za mały Pan jest, żeby być wrogiem publicznym nr 1. Ale fakt faktem trochę się po Panu przejechali. Też do końca nie jestem pewien czy chodzi Panu tylko o miśki czy troche to tez nie ma podłoża politycznego?
 • PRACA | dam
  Praca na recepcji weekendy. Kościelisko
  Tel.: +48667959942
  E-mail: anna133@interia.eu
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  Potrzebny MŁODY PRACOWNIK NA ŻELBETY lub do przyuczenia (cieśla, budowlanka). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  ZRÓB Z NAMI KROK DALEJ... Trwa rekrutacja do naszego nowego, prestiżowego 5* obiektu Nosalowy Park Hotel & Spa Zakopane na stanowiska: RECEPCJONISTA, PORTIER, INSPEKTOR SŁUŻBY PIĘTER, POKOJOWA, HOUSEMAN, KELNER, BARMAN, KUCHARZ. Aplikację prosimy wysyłać na:
  E-mail: rekrutacjanp@nosalowy.pl
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKA BEZ ZAŚWIADCZEŃ DUŻE KWOTY!!! T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni KUCHARZA lub KUCHARKĘ. Tel.: 725 300 095
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MIESZKANIE - do wynajęcia N. Targ. 604 109 223.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni KONSERWATORA. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie domków Kościelisko
  Tel.: 665436824
 • PRACA | dam
  NIEMCY zatrudnimy na warunkach niemieckich: murarzy, cieśli, elektryków, malarzy-tapeciarzy.
  Tel.: tel. 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRACY W DOMU OPIEKI NA STANOWISKU OPIEKUN, POKOJOWA. Wynagrodzenie brutto 3000. Zakopane -
  Tel.: 698 673 260.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ELEKTRO-NARZĘDZIOWYM. STAŻ HANDLOWY MIN. 2 LATA. Wymagana dobra znajomość obsługi komputera. 600 38 38 52
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA uzbrojona, 65 arów - szer. 32m - Skrzypne Górne. 508 007 181, 519 563 588.
 • PRACA | dam
  Hotel *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza/kucharkę, pomoc kuchenną. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia, posiłki pracownicze.
  Tel.: 507645428
  E-mail: dyrektor.bukowina@nat.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  RENAULT Megane 2009. 1.4 TCE 130KM. Przebieg 138000km
  Tel.: 603978976, 602104910
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • USŁUGI | budowlane
  Wykonam Posadzki Maszynowe z Mixokreta
  Tel.: 573035958
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Lokal 38m2 do wynajęcia w centrum Poronina.Lokal na parterze,wejście bezpośrednio od ulicy.
  Tel.: 886867989
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-01-28 22:00 Historia kredytowa. Jak ją budować, by dobrze wypaść w banku? 2020-01-28 21:18 Narciarze będą rywalizować o Puchar Zakopanego na Kasprowym Wierchu 1 2020-01-28 20:07 Audi z koksem 2 2020-01-28 19:19 Pod Tatrami pada śnieg, ale od piątku znowu ocieplenie (WIDEO) 2020-01-28 19:11 Folklorystyczna uczta z trzech krain 2020-01-28 18:58 Uwaga konkurs! Kto ma więcej magnesów? WASZE ZDJĘCIA 2020-01-28 18:46 Górale szykują atrakcje dla gości 2020-01-28 18:09 Kontrowersje wokół elektrociepłowni. Mieszkańcy wybierają się na sesję 2 2020-01-28 17:27 Zapraszamy do Szczawnicy na Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim 2020-01-28 17:07 Wielkie cięcie pod zakopiankę w Borze Kombinackim 9 2020-01-28 16:51 Latarnie włączają o godz. 17 1 2020-01-28 15:47 W Chyżnem protest chwilowo zaostrzony. Znowu puszczają auta osobowe 2020-01-28 15:10 W kolejce do sklepu na Polanie Szaflarskiej 2 2020-01-28 14:21 Nowy stary sołtys 2020-01-28 13:59 Na Krupówkach jakby luźniej 2020-01-28 12:42 Zderzenie w Poroninie (WIDEO) 1 2020-01-28 11:52 Kierowca, który spowodował kolizję z saniami ukarany mandatem 2020-01-28 10:41 Poszukiwana kobieta z Białego Dunajca odnaleziona martwa 2020-01-28 10:23 Nocny wypadek na zakopiance 2020-01-28 09:59 Przejście graniczne w Chyżnem znowu zablokowane 1 2020-01-28 09:27 Dziś pogoda barowa. Silny wiatr i deszcz 2020-01-28 08:01 Zimowe pływanie po Jeziorze Czorsztyńskim 1 2020-01-27 21:26 Zakopane, śnieżna sanna na bananie 4 2020-01-27 21:00 Moda na ruskie banie na Podhalu i w Zakopanem 2020-01-27 20:13 Prosty sposób na smog i oszczędność dla kieszeni 9 2020-01-27 19:10 Śmieci po pucharze zostały 5 2020-01-27 18:33 Samochody zderzyły się z saniami. Woźnica w szpitalu 5 2020-01-27 18:25 Feriada na stoku 2020-01-27 18:00 Nowy rekord 12h Slalom Maratonu (WIDEO) 2020-01-27 16:56 Władza u żłobka 5 2020-01-27 15:42 Smart zimuje na ul. Piłsudskiego 3 2020-01-27 15:08 Wyskocz z nami na narty. Rozdajemy karnety! 2020-01-27 14:39 Światowa podróż świąteczna. Dikanda w Zakopanem 2020-01-27 13:28 Katastrofa smogowa - mieszkańcy szykują petycję z podpisami 16 2020-01-27 12:15 Agresywna panda z Krupówek trafiła za kratki 10 2020-01-27 11:16 W Ochotnicy są sarny, czasem niedźwiedzie, ale łosi jeszcze nie było 2 2020-01-27 10:27 Policja podsumowuje Puchar Świata. Było spokojnie, tylko drobne incydenty 3 2020-01-27 09:35 Powoli zbliżają się opady śniegu 2 2020-01-27 08:04 Coraz mniej rabczan w Rabce 5 2020-01-26 22:31 Zawody Pucharu Świata widziane z... Gubałówki 2020-01-26 21:30 Zapracowany municypalny 3 2020-01-26 20:00 Miasto pięciu zabytków 3 2020-01-26 19:02 Dyrektor poszukiwany 18 2020-01-26 19:00 Przedszkolaki w Domu Seniora 2020-01-26 18:48 Groźny wypadek w Skawie 2 2020-01-26 18:45 Zakopane świętuje sukces Polaków w Pucharze Świata (LIVE) 3 2020-01-26 18:14 Marynarka Wojenna na skokach 2020-01-26 16:02 Stoch pierwszy Kubacki trzeci w zawodach Pucharu Świata!!! (RELACJA NA ŻYWO) 2 2020-01-26 15:50 Na wypadek gdyby ktoś chciał samochodem podjechać 3 2020-01-26 15:30 Koniec ciemnej Gwiazdy 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-01-28 22:47 1. Do tutejszy,jedna osoba to nie masowe zwolnienie, nawet jeżeli to jest bardzo bliska ci osoba 2020-01-28 21:40 2. Krytykować może tylko ktoś, kto kompletnie nie ma pojęcia jaki proces technologiczny stoi za trywialnym określeniem "spalarnia śmieci". Najpierw do książek! Dopiero potem brać się za komentowanie. Za spalarnią śmieci stoją miejsca pracy dla wykwalifikowanej kadry pracowniczej (czyt.: szansa dla młodego pokolenia). Sam proces utylizacji jest bezwonny. Śmieci można przecież przechowywać w zamkniętych halach i tylko na takie rozwiązanie mieszkańcy powinni się zgodzić. Jak widzę takie braki to się przestaję dziwić dlaczego na tym Podhalu jest jak jest. 2020-01-28 21:34 3. Jedyny, naturalny, PRAWDZIWY śnieg. I niech tak na zawsze zostanie. A nie te lodowiska z armatek. 2020-01-28 21:30 4. Szkoda, że Wam nie żal nie wiem ilu ale chyba setek hektarów lasu zżeranego przez kornika w TPN i z tamtąd przenoszącego się do lasów prywatnych. Założę się,że do dwu lat kornik dojdzie do lasów gorczańskich o ile już go tam nie ma. Powodzenia. 2020-01-28 21:23 5. @Kapitan Gwardii. Aleś staro i bezdzietno. Czas zalegalizować maryhę bo odpuszczą sobie małolaty jeszcze gorsze dopalacze. Póki co to deganeracją jest spożywanie wszechobecnego alkoholu. 2020-01-28 21:13 6. Od grudnia 2019 jestem pacjentką pana Pirowskiego (w poradni chirurgii ogólnej). Nigdy dotąd nie spotkałam się z tak miłą, konkretną i fachową usługą medyczną w ramach NFZ. Zachęcam, by sprawdzić "nowości szpitalne" w Rabce-Zdrój na własnej skórze, a nie bawić się w wypisywanie, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. 2020-01-28 21:01 7. Brawo Policja. Tak trzymać. Ratujecie społeczeństwo przed terrorem narkotykowym i absolutną degenracją 2020-01-28 20:58 8. A spragnieni przesiadują 60 metrów od siedziby straży miejskiej koło czerpni powietrza i w zakamarkach przy zakładzie przyrodoleczniczym bezstresowo pod czujnym okiem SM ! 2020-01-28 20:43 9. Najpierw zacznie sie od składowania śmieci ktore będą śmierdzieć jak kiedyś wysypisko na szaflarskiej. Później zaczną tym palić. Ludzie ocknijcie się. Zatrują Was tymi odpadami a smog to przy tym będzie mgiełka!!! Ktoś ma w tym interes a wy zostaniecie z nowotworami!!! 2020-01-28 20:17 10. @Ernie, Przyjmując że na 1 ha przypada x drzew i obsadzenie nawet 30 ha w 50 miejscach, nie zastąpi tego co się utraci. Będziesz miała kępy drzew a nie las, a tutaj nie wycina sie kawałek lasu tylko stary bór a są dwie różne rzeczy.
2020-01-28 18:04 1. W Małem Cichem, w Poroninie, to znaczy na Lichajówkach w Murzasichlu. ;) 2020-01-26 20:31 2. Kapitalne zdjęcia. Zwłaszcza te malowane obiektywem 2020-01-21 19:31 3. No, no, nie dziwota , że godajom, ze: to som jest MY i nazywo sie do NOS. Tak trzymać, piekno do cudu ta impreza , troche za mało tutok babć i dziadków... 2020-01-21 15:00 4. Świetny fotoreportaż... DZIĘKUJĘ! :-) 2020-01-17 21:00 5. W końcu coś w tej wsi się dzieje bo wcześniej to nic się nie działo może nie było wykwalifikowanych osób 2020-01-13 13:25 6. Napisz coś więcej na temat kościółka na Harendzie.Kiedy jest datowane powstanie tej niewielkiej świątyni, i jak się tam dostać 2020-01-07 10:33 7. Niesamowite wrażenia i bardzo dobre przesłanie z elementami karnawałowymi na polską nutę. Ciekawe kultywowanie tradycji i korzeni religijnych. Informatycznie mnie podobały się skonstruowane i przyozdobione szopki oraz kulturalna organizacja orszaku. Świetne odczucie mądrości i sensu wiary w Boga i dobro jakie on niesie - na chwałę Jezusa. Śliczny jest również w zakopanym drewniany kościółek z małym Jezuskiem koło Giewontu i Doliny Kościeliska. 2020-01-07 00:57 8. Nie jest najstarszy w Zakopanem. Tylko na Harendzie!!! 2020-01-01 14:59 9. Tłumy pod sceną w Zakopanem i rekord przed telewizorami: pik 8,015 mln o 22.43 na Z. Martyniuku. Sylwester śr: TVP2 6,06 mln (pik 8,015); Polsat 2,1 (pik 2,8 mln); TVN 1,3; (pik 2,08 mln). #SylwesterMarzeń to nowa polska tradycja. Dziękujemy widzom TVP za to wspaniałe zwycięstwo! Oby zawsze sie udało . Zaba z tłumem to niebezpieczna sprawa. dobrze ze miałem snieg na dachu, poniewaz inwacja trwała do 1 30 rano..mieszkancy rowni wiedza o co mi chodzi bo kurski z dorula w kordonie to inny swiat szczesliwego 2019-12-30 22:09 10. Naprawdę miło by się te zdjęcia oglądało gdyby była możliwość zobaczenia ich na pełnym ekranie. A tak to mamy od dołu "reklamy gugla" które nie dają się zamknąć, a od góry belkę z odnośnikami do różnych działów. W efekcie na fotki zostaje pół ekranu.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka