Reklama

2019-12-19 16:55:10

Reklama

Pomagamy

Życie pod choinkę

Reklama

Życie 12-letniego Daniela z Leśnicy ma wymierną cenę - 180 tys. euro. Tyle kosztuje terapia w Barcelonie, która jest ostatnią szansą dla chorego na neuroblastomę chłopca.

- Nikt nie lubi prosić, ja też myślałam, że uda nam się uratować naszego synka bez zbiórek i publicznych apeli - mówi Jadwiga Waluś, mama chorego chłopaka. - Teraz pozostaje mi już tylko błagać o każdy grosz, bo Danielek nie ma czasu. Jest po przeszczepie, ma przerzuty do kości i szpiku kostnego, powinien jak najszybciej rozpocząć terapię.

Neuroblastoma to groźny nowotwór układu nerwowego, występujący tylko u dzieci. Im starsze dziecko, tym szanse na jego wyleczenie mniejsze.

Walka z chorobą Daniela zaczęła się 6 lat temu. To 6 lat powracającego bólu, kolejnych chemioterapii, operacji, przeszczepów, czas spędzony głównie w szpitalu. - Daniel jest w tym wszystkim dzielny - podkreśla mama. - Na pewno silniejszy ode mnie, bo to on mnie pociesza, kiedy płaczę - mówi Jadwiga. - Jest bardzo dojrzały, taka choroba zabiera dzieciństwo i powoduje, że dzieci dojrzewają o wiele szybciej - dodaje.

Był okazem zdrowia


Daniel nigdy wcześniej nie brał antybiotyków, nie chorował. - Był w zerówce, kiedy nauczycielka zadzwoniła, żeby przyjechać po Danielka, bo boli go brzuch - wspomina mama chorego chłopca. Lekarka w ośrodku zdrowia podejrzewała wyrostek, zleciła badania.

- Pojechaliśmy do prywatnego gabinetu dra Macieja Mikulskiego, który podczas badania USG powiedział, że coś w brzuchu widzi, żeby natychmiast jechać do szpitala, a najlepiej starać się o Prokocim - opowiada Jadwiga. - W Nowym Targu w szpitalu zrobili rentgen, nic jednak nie zauważyli. Słowa dra Mikulskiego siedziały mi jednak w głowie, upieraliśmy  się z mężem o ten szpital w Prokocimiu - Jadwiga przypomina sobie wydarzenia sprzed 6 lat. - Zawieźliśmy tam synka w nocy. W Krakowie także ani pierwsze USG, ani dwa kolejne nic nie wykazały. A Daniel cały czas cierpiał, środki przeciwbólowe i kroplówka spowodowały, że ból był tylko trochę mniejszy. Pamiętam, że po kilku dniach chcieli go w Prokocimiu wypisać już do domu, a ja, pamiętając rozmowę z drem Mikulskim, prosiłam, żeby zrobili mu jeszcze tomografię - opowiada Jadwiga Waluś.

Groźny nowotwór


I właśnie po tomografii Walusiowie usłyszeli, że dziecko ma nowotwór. Wszystko nabrało tempa. Biopsja, potem chemia. Data 20 grudnia 2013 r. zmieniła życie całej rodziny. Diagnoza brzmiała jak wyrok. Neuroblastoma - nowotwór złośliwy, rak wieku dziecięcego. Danielek otrzymał natychmiast 6 cykli chemii, miał przeszczep masy granulocytowej od swojego wujka. W marcu złapał w prokocimskim szpitalu sepsę, przez tydzień był w śpiączce. - Lekarze w Krakowie nie dawali mu szans na przeżycie, spisali go już na straty, nam kazali jechać do domu i czekać na telefon - wspomina Jadwiga. - Nie chcieliśmy się pogodzić z wyrokiem lekarzy, modliliśmy się, żeby się wybudził, i jednocześnie działaliśmy - opowiada Jadwiga. Wspólnie z mężem zdecydowali, że - jeśli Daniel się wybudzi - cała 5-osobowa rodzina przeniesie się z Leśnicy do Niemiec. Dowiedzieli się, że w Niemczech leczenie neuroblastomy wygląda inaczej, jest na innym poziomie. Zresztą wszystkie dzieci w Polsce, których ten nowotwór dotknął, i tak w II etapie walki z neuroblastomą wyjeżdżają za granicę - do Greifswald w Niemczech lub Genui we Włoszech, gdzie podawane im są przeciwciała. Za immunoterapię trzeba jednak zapłacić, dlatego w Polsce ciągle odbywały się zbiórki dla takich dzieci.

Walusiowie zostawili w Leśnicy dom, pracę, rodzinę i przyjaciół. Andrzej - ojciec Danielka - wyjechał do Niemiec już wcześniej, w okolicach Essen znalazł pracę. Kiedy Danielek się wybudził i jego stan nieco się poprawił, rodzice zabrali chłopca wbrew opiniom polskich lekarzy twierdzących, że  Daniel jest za słaby na taką podróż. Tak miesiąc po sepsie chłopak trafił do kliniki w Essen razem z mamą, dzięki pracy Andrzeja korzystając już z ubezpieczenia w Niemczech. Walusiowie mieszkali najpierw u znajomych, szybko wynajęli mieszkanie, choć Jadwiga z synkiem rzadko była w domu, bo większość czasu spędzała w klinice. Dwójka dzieci została z obydwoma babciami w Leśnicy do końca roku szkolnego - starszy brat Kamil chodził do podstawówki. Razem z młodszą Anią i babcią dołączyli do rodziców w czerwcu, od września Kamil zaczął naukę w szkole niemieckiej, a młodsza Ania trafiła do przedszkola.

- Kiedy byliśmy już w Niemczech całą rodziną, z jednej strony cieszyliśmy się, ale dla dzieci zaczęła się trauma związana z brakiem znajomości języka niemieckiego i zupełnie nowym środowiskiem  - wspomina Jadwiga. W dodatku mama - zajęta Danielkiem i ciągłym pobytem w szpitalu - nie miała zbyt wiele czasu dla Kamila i Ani. 

Klinika w Essen - inny świat


 Po przyjeździe do Essen Daniel został poddany szybko chemioterapii. Przeszedł operację usunięcia guza, kolejnym krokiem był przeszczep komórek macierzystych, a następnie immunoterapia, czyli leczenie przeciwciałami w oddalonym o 700 km Greifswaldzie. Leczenie nabrało tempa. - Po zakończeniu immunoterapii w lipcu 2015 r. aż do kwietnia 2018 r. mieliśmy spokój, jeździliśmy tylko na badania kontrolne, Danielek zaczął nawet chodzić do szkoły, wszystko powoli wracało do normy, choć cały czas było to życie na bombie - mówi Jadwiga. - Jestem pewna, że nasz wyjazd do Niemiec 6 lat temu uratował Danielkowi życie - powtarza mama 12-latka.

W kwietniu 2018 nastąpiła wznowa, komórki rakowe zaatakowały kości i szpik. Daniel znowu został poddany chemioterapii, potem miał  przeszczep szpiku kostnego (dawcą był tata Danielka) oraz immunoterapię, którą zakończył w czerwcu tego roku.

Wznowa


W listopadzie, w czasie badań kontrolnych, lekarze stwierdzili u Danielka komórki rakowe w kościach i szpiku kostnym. - Klinika w Essen może jedynie zaproponować kolejną chemioterapię, a to dla Danielka, który jest po niedawnym przeszczepie, mogłoby się okazać zbyt niebezpieczne - tłumaczy Jadwiga. W tym momencie nadzieję daje jedynie szpital w Barcelonie. Jest to jeden z dwóch ośrodków w świecie, obok Nowego Jorku, gdzie prowadzona jest nowatorska terapia chorych na neuroblastomę. Lek jest jeszcze w fazie badań, ale Jadwiga zna dzieci, które były w podobnym stanie jak jej syn i przeszły terapię pomyślnie. Niestety 

leczenie to nie jest jednak finansowane przez niemiecką kasę chorych, a jego koszt to aż 180 tysięcy euro. Kwota niemała, a Daniel nie ma wiele czasu. W dodatku bardzo cierpi. Ból nóg jest tak dotkliwy, że chłopak chodzi o kulach albo korzysta z wózka.

 Stąd prośba rodziców, by pomóc w tej walce o życie Daniela. W pomoc chłopcu zaangażowała się Fundacja im. A. Worwy, która założyła dla 12-latka subkonto. Kilka dni temu szpital w Barcelonie zakwalifikował chłopca do terapii, może się jej poddać jeszcze w styczniu.

Dobro wraca


Jadwiga Waluś to osoba dobrze znana nie tylko w Leśnicy, dobrze znana z pomagania. Przed chorobą Daniela angażowała się w różne akcje charytatywne, pracowała między innymi przy akcji "Gwiazdy na lodzie", udzielała się w nowotarskim Związku Niewidomych. Dziś jest po drugiej stronie, to ona potrzebuje pilnie pomocy dla swojego syna. Dajmy jej odczuć, że dobro wraca.

Wspomóc można, wpłacając pieniądze na konto Fundacji im. A . Worwy nr 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem: dla Daniela Walusia

Beata Zalot

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam do wynajecia lokalu w Zakopanym na Krupówkach od 40m do 150 m2 wejscie prosto z ulicy, parter .Ogolnopolska firma z branzy spozywczej. Wynajem na długi okres
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke budowlana w Zakopanym i Białce Tatrzańskiej
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  POSZUKUJĘ MAŁEGO MIESZKANIA LUB DOMKU NA PODHALU, chętnie w rozliczeniu opieka nad domem lub prace ogrodowe.
  Tel.: 501 714 728.
 • USŁUGI | budowlane
  Kompleksowe remonty budowlane, flizowanie malowanie, adaptacja poddaszy
  Tel.: 690254318
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  PŁYTY drogowe betonowe. Sprzedaż / wynajem.
  Tel.: 605061314
 • SPRZEDAŻ | różne
  ZIEMIA ogrodowa przesiewana, sprzedaż/transport.
  Tel.: 605061314
 • MOTORYZACJA | inne
  Delikatny płyn antybakteryjny do mycia dłoni wzbogacony o ekstrakt z aloesu i witaminy A,E i F Skutecznie czyści dłonie bez użycia wody .Bardzo wydajny szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy.Niska cena przy większej ilości możliwość negocjacji Cen Zapraszam do zakupu
  Tel.: 605992477
  E-mail: luczkowskitrans@gmail.com
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • KUPNO
  Kupię GÓRALSKI KREDENS I INNE MEBLE ZROBIONE Z DREWNA LIMBY - 601 39 34 06
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-04-10 13:30 Pamiętają o Smoleńsku, kwiaty od władz państwowych 2020-04-10 13:00 Ocalić od zapomnienia 2020-04-10 12:44 Rękawiczki wyszły 2020-04-10 12:01 Bójka w centrum Zakopanego. Jeden z mężczyzn uderza pałką (ZDJĘCIA) 5 2020-04-10 12:00 Triduum Paschalne on-line. Dziś transmisja o godz. 18 2020-04-10 12:00 Uwaga, konkurs! Coś lekkiego do poczytania 2020-04-10 11:15 Nie pozwolili na wywiezienie z Polski środków ochrony osobistej 2020-04-10 10:32 Kolejki także przed cukierniami 3 2020-04-10 10:28 Kolejne dwie osoby wyzdrowiały w Małopolsce. Mniej nowych przypadków 1 2020-04-10 09:45 Proboszcz ukarany grzywną. Odprawił mszę dla 60 osób 9 2020-04-10 08:59 Podatki i śmierć. Listonosze muszą dostarczyć kilka tysięcy wezwań podatkowych 14 2020-04-10 08:01 Dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej 2020-04-10 00:00 Druga część tarczy antykryzysowej dla firm. Pobierz ściągawkę przygotowaną przez AUDITPLUS 2020-04-09 21:00 Wielkanocna Kosołecka w czasie pandemii 2020-04-09 20:15 Żmija na kwarantannie 1 2020-04-09 19:30 Dramat handlowców - nowotarski jarmark zupełnie pusty 1 2020-04-09 19:00 Dziś zakopiańscy policjanci zawrócili 10 aut z turystami (WIDEO) 17 2020-04-09 18:00 Wójt z apelem do mieszkańców 2 2020-04-09 17:26 Zapraszamy do wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Trwa transmisja. (WIDEO) 2020-04-09 17:15 Mali dziennikarze piszą 2020-04-09 16:30 Hodowcy piszą do ministra 5 2020-04-09 16:28 Najpiękniejszy przystanek świata (WIDEO) 1 2020-04-09 15:45 Wanta to miejsce kwarantanny, nie izolacji 3 2020-04-09 15:25 Wirtualny konkurs palm 2020-04-09 15:00 Darmowe maseczki dla mieszkańców 4 2020-04-09 14:26 Na Litwince w Czarnej Górze przeglądamy nowy numer Tygodnika (WIDEEO) 2020-04-09 14:23 Z koronawirusa robią pisanki 1 2020-04-09 14:15 Drukowanie masek ochronnych nabiera tempa 1 2020-04-09 13:45 Od przyszłego czwartku obowiązek zasłaniania twarzy. My namawiamy do tego od dziś 8 2020-04-09 13:30 Duże wsparcie dla Kuchni Brata Alberta. Potrzebujący mogą odbierać produkty 2020-04-09 13:15 Zgubiłam klucze - pomóżcie 3 2020-04-09 12:15 OrgaNova kwarantanna 2020-04-09 11:55 Uwaga - wszyscy nosimy maseczki, nawet na zewnątrz! 17 2020-04-09 11:30 Apteka za żelazną kurtyną 3 2020-04-09 10:45 Dziś szczyt przedświątecznych zakupów? Kolejka przed Lidlem w Zakopanem 5 2020-04-09 10:00 Pozdrowienia znad Rzeki Perłowej dla Podhala i Zakopanego (WIDEO) 2020-04-09 09:16 Porzucony autobus w Zakopanem 6 2020-04-09 08:30 Nie wypalaj traw 4 2020-04-09 07:00 Świąteczne wydanie Tygodnika Podhalańskiego 2020-04-08 21:59 Apel o pomoc dla Kuchni Brata Alberta w Zakopanem (WIDEO) 7 2020-04-08 21:38 Rabczański szpital apeluje o wsparcie 4 2020-04-08 20:53 Policjanci kontrolują auta wjeżdżające do powiatu tatrzańskiego (WIDEO) 10 2020-04-08 19:47 Pięknie udekorowała ogród w Zakopanem 5 2020-04-08 19:02 Przedświąteczne kolejki przed sklepami 6 2020-04-08 18:42 18 nowych zakażeń w Małopolsce. Bez nowych przypadków na Podhalu 3 2020-04-08 18:35 Kurs: Pieniny (WIDEO) 2020-04-08 18:30 Pusty targ pod Gubałówką. Każdy zamknięty stragan to przynajmniej jedno miejsce pracy (ZDJĘCIA) 2 2020-04-08 18:02 Cmentarze również pod nadzorem policji! (WIDEO) 10 2020-04-08 17:32 Nie pij, działaj w grupie 1 2020-04-08 17:02 Dziś nasz autobus wyruszy wyjątkowo o godz. 19!
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-04-10 13:25 1. No ale jak listonosze chodza z rachunkami t-mobile itp. kartkami innymi pismami a i paczkami to dobrze. Niezapomnijmy o inposcie i innnych firmach. No ale jak urzad cos wysle to juz wielka draka. No nie którzy tutaj uważają ze jak goniec by chodzil to dobrze on nie ma kontaktu z ludzmi? Sklepikarze i inni pracuja i chwala im za to. Przypomne tylko ze pare lat temu Ci sami listonosze plakali na lamach TP ze ich z pracy zwalniaja. Czyli dajcie kase ale pracy nie. 2020-04-10 13:20 2. I to nie jest zgromadzenie ? I na 100% odległość 2 metry od siebie ? A ja za samotny wypad do lasu albo nad wodę dostanę mandat !!!! 2020-04-10 13:10 3. To są zacni Obywatele naszego grodu i każdy pomysł rozwiązania tego problemu jest niepoprawny politycznie i zasługuje na pogardę. 2020-04-10 13:00 4. Przydałyby się patrole pod sklepami. 2020-04-10 12:53 5. policja musi przecież biegać po lesie oraz ścigać przestępców na rowerach....... 2020-04-10 12:50 6. A co szkodzi zaparkować radiowóz przy Granicie? 2020-04-10 12:42 7. @realista. Czy ty wiesz ilu Niewinnym ludziom na świecie od powstania do dnia dzisiejszego upuścił krwi Kościół Pana Jezusa? Czy ty wiesz ile Niewinnych ludzi zginęło by wypełniło się "posłannictwo" papieża Polaka? 2020-04-10 12:40 8. A Policja w tym czasie kontroluje samotnych rowerzystów np. na Zoniówce. 2020-04-10 12:30 9. Ktoś wprowadził bezsensowne zakazy wydłubane z nosa . Terroryzuje się ludzi nierzetelnymi informacjami . Sparalizowany kraj , bilionowe straty w myśl grypki i 5000 chorych z których umarły tylko osoby chore na współistniejące choroby .. Bezmózgi sanepid szykanuje ludzi . Są tacy, którzy temu przyklaskują ,ciesząc z bezprawnej krzywdy wyrządzanej sąsiadowi . Z takim stanem serca wchodzą w Święta Katolickie Komunizm to ustrój bohatersko zwalczający trudności ,które sam stwarza . Na normalną grypę zapada rocznie miliard ludzi ,umiera 650 000 . Koncerny medyczne postanowiły dodatkowo zarobić , banksterzy wprowdzić karty zamiast gotówki , NWO zniewolić ludzi , Gates zaszczepić śmiertelnymi szczepionkami . Małomyśląca gawiedź pozwoli wmówić sobie wszystko Tresura lemingów się udała, naród boi własnego cenia . Zamiast poszukać rzetelnej informacji łyka bełkot z tv i mass mediów . Tymczasem śmiertelność mniejsza niż przy sezonowej grypie ,przebieg i wyleczalność dobra Media i rządzący światem mają dla was tresurę . Wkrótce łykniecie nową szczepionkę i podatki i brak wolności której i tak wam nie potrzeba 2020-04-10 12:23 10. Wyzdrowiały z najdroższej dotychczasowej grypy . Sparalizowany kraj , bilionowe straty w myśl grypki i 5000 chorych z których umarły tylko osoby chore na współistniejące choroby . Komunizm to ustrój bohatersko zwalczający trudności ,które sam stwarza . Na normalną grypę zapada rocznie miliard ludzi ,umiera 650 000 . Koncerny medyczne postanowiły dodatkowo zarobić , banksterzy wprowdzić karty zamiast gotówki , NWO zniewolić ludzi , Gates zaszczepić smiertelnymi szczepionkami . Małomyśląca gawiedź pozwoli wmówić sobie wszystko Tresura lemingów się udała, naród boi własnego cenia . Zamiast poszukać rzetelnej informacji łyka bełkot z tv i mass mediów . Tymczasem śmiertelność mniejsza niż przy sezonowej grypie ,przebieg i wyleczalność dobra Media i rządzący światem mają dla was tresurę . Wkrótce łykniecie nową szczepionkę i podatki i brak wolności której i tak wam nie potrzeba
2020-04-09 00:31 1. do - i love pazdury - Inni moga brac tylko przyklad z tak zadbanej i czystej bacowki. A oscypki i wedzony bundz smakuja wybornie. Tylko od nasej Baby Bacy nie boimy sie kupowac. 2020-03-29 23:21 2. Tego co teraz przeżywamy, Witkacy nie był w stanie nawet w swoich wizjach sobie wyobrazić. 2020-03-22 11:49 3. Takie pustki to były w 1981r zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego 2020-03-21 18:06 4. I tak do świąt, istna bryndza dla straganiarzy i właścicieli kwater... A może i przez święta wszyscy będą siedzieć na 4 literach lub jajkach niepoświęconych w chałupach. Co wtedy? Nie wytrzymamy ? A może do wyborów? Może nie przetrwamy pandemii, wszystko możliwe. Przyroda zrobi z nami porządek. Kto to przewidzi. Cieszmy się jeszcze życiem . Dobrze , że 2 mld poszło na TVP, to i świętowanie w Kościołach nam TVP zastąpi. Internet zakupy, na tace przestaniecie dawać... I na co będziecie narzekać? Tylko na tego małego koronawirusa. A ja olewam jego i chodzę na działkę. Rewela, roboty w kit, powietrze, wiosna się budzi, sama radość. I Wam to samo radzę. 2020-03-20 15:30 5. Myślę, że sporo osób może teraz zapragnąć te puste Krupówki zobaczyć. 2020-03-19 18:27 6. Straganiarze widać niewzruszeni 2020-03-18 22:45 7. tylko i wyłącznie to nas może uratować...siedzieć w domu 2020-03-17 13:27 8. Kpina. Ale w końcu całą tą chińszczyznę na tych kramikach trzeba opchnąć... Szkoda gadać. 2020-03-15 17:33 9. Bardzo dobrze że ludzie siedzą w domu. 2020-03-15 12:07 10. Te śmierdzące sery powinno się zutylizować bo inaczej zamrożą i póżniej sprzedadzą....Podejrzewam że już były odmrażane !!! Jak można to kupować?!?!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania