Reklama

2020-01-27 13:28:31

Reklama

Nowy Targ

Katastrofa smogowa - mieszkańcy szykują petycję z podpisami

Reklama

Marek Domański po raz kolejny zwraca się o wzmożoną walkę ze smogiem. Przygotowuje petycję do władz, zwraca się też do samych mieszkańców.

Nowotarżanin przesyłał do naszej redakcji list otwarty do nowotarżan, który publikujemy poniżej w całości:

Szanowni Państwo, wspaniali Nowotarżanie!

Jestem Nowotarżaninem. Nigdy nie należałem i nie należę do żadnej politycznej partii. Kocham nasze miasto, ale nienawidzę smogowego powietrza, którym oddychamy i które od lat zadomowiło się w naszym mieście. Od pewnego czasu walczę z tym smrodem. Przyznaję, że - jak do tej pory - wyniki mojej walki są mizerne. Dlatego zdecydowałem się prosić Was o pomoc. 

Wystarczy wpisać w Google hasło „smog” lub zapytać swojego lekarza i Państwo  otrzymacie  niesamowitą ilość informacji na temat smogu i jego wpływu na Wasze zdrowie. Smog jest trucizną, jest zabójczy, powoduje masę chorób. Najgorszą z nich jest  rak. Co gorsze, bardzo podatne na zabójcze działanie smogu są nasze dzieci. Dlatego naszym obowiązkiem jest walka o wyeliminowanie smogu z naszego miasta, a w przyszłości z naszego kraju. 

Skąd się bierze smog? Niestety - w zdecydowanej większości tworzymy go sami. Spalamy węgiel, drewno, śmieci, plastik i całą masę innych materiałów, których nigdy nie powinniśmy wkładać do naszych pieców. Ktoś jeszcze doda, że kopcą samochody. Tak, szczególnie te na ropę i szczególnie te z wyciętymi albo z zatkanymi katalizatorami i filtrami spalin.

Celem moich słów do Państwa nie jest straszenie Was. Chcę abyście Państwo zdali sobie sprawę z powagi sytuacji i z tego, że jeśli my tego nie zmienimy, to nasze życie w tym  środowisku może się skończyć tragicznie.  Z podobnymi problemami borykają się też inne miejscowości. Jest ich dużo. Powiem, że nawet za dużo. Kilka polskich miast podjęło słuszne uchwały wprowadzające prawo, które zabrania palenia paliwami takimi jak węgiel i drewno. Dla przykładu takimi miastami są: Kraków, Tarnów, Wrocław. Po wprowadzeniu w życie nowego prawa stan powietrza w tych miastach znacznie się poprawił. 

Muszą Państwo wiedzieć, że do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Jest to następstwo nowego prawa  - Uchwały Antysmogowej dla Małopolski. Proszę zauważyć, że zostało niewiele czasu na wymianę Państwa źródeł ciepła. Ten program daje nam wszystkim możliwość  skorzystania za pośrednictwem gmin i urzędów miast  z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości,  po zakończeniu programów dofinansowania,  użytkownicy będą zobowiązani wymienić je we własnym zakresie. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie internetowej  Urzędu  Miasta Nowego Targu  http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=9052

Proszę Państwa, my, mieszkańcy najbardziej zadymionego miasta w Polsce, powinniśmy iść zdecydowanie dalej. Naszym celem jest całkowite pozbycie się smogu!!!  Co  w takim razie musimy zrobić, aby ten cel osiągnąć?

To jest zadanie dla Władz Nowego Targu. Apelowałem do Pana Burmistrza i Radnych naszego  miasta, aby podjęli radykalne i skuteczne działania  dla poprawy powietrza w naszym mieście. Twierdza, że to robią. Tylko że tymi  działaniami i w takim tempie nigdy nie zlikwidują smogu. Od Pani posłanki Anny Paluch uzyskałem informację o przynajmniej kilku programach, z których można pozyskać środki na poprawę jakości powietrza. 

Nie wiem w czym jest problem, dlaczego nasze Władze nie korzystają z tych programów, a jeżeli już, to minimalnie w stosunku do możliwości. Na litość Boską, skoro sobie nie radzą z pozyskiwaniem środków z zewnątrz to muszą przeznaczyć na likwidację smogu środki z budżetu miasta. Apele mieszkańców, którzy mnie upoważnili do ich reprezentowania, apele członków Alarmu Smogowego, którzy mówią o skutkach opieszałości w tym temacie, to wszystko nie robi wrażenia na Władzach miasta Nowego Targu. 

Zauważcie Państwo, że  przeprowadzany jest kapitalny remont Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z  jego rozbudową. Ja pytam, czy dobry gospodarz,  troskliwy ojciec wprowadza do swojego domu nowe standardy jeżeli członkowie rodziny narażeni są na utratę zdrowia lub życia? Burmistrz, którego sami sobie wybraliśmy, powinien nas traktować jak rodzinę. Dlatego pytam: po co nam nowy Ośrodek Kultury, jeśli oddychamy najgorszym w Polsce powietrzem i wiemy, czym to skutkuje.  

Pragnę  dodać, że polska Konstytucja gwarantuje obywatelom naszego kraju dostęp do czystego powietrza i czystej wody.  Dowodem na to są wygrane sprawy sądowe wytoczone Skarbowi Państwa przez Osoby zamieszkałe lub przebywające  w środowisku smogowym.
Apelowałem do Władz miasta, teraz apeluję do Was, Szanowni Nowotarżanie, abyście powiadomili wszystkich znajomych i nieznajomych o naszym problemie ze smogiem i tłumnie, pokojowo, wyrażali swoje niezadowolenie z tego, jak Władze Nowego Targu traktują  sprawę zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Podejrzewam, że Włodarze miasta nie bardzo zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Dlatego podjąłem decyzję o rozpoczęciu akcji zdobywania podpisów pod petycją do Pana Burmistrza Watychy oraz Radnych. Przewodnia myśl mojej/Waszej petycji jest następująca:
My, mieszkańcy Nowego Targu, żądamy od Władz miasta radykalnych i w pełni skutecznych działań w celu likwidacji smogu. Oświadczamy, że nie chcemy żadnych nowych inwestycji, dopóki  będzie nas zatruwało smogowe powietrze.

Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy Nowego Targu. Za kilka dni ruszę z kilkoma  Osobami, którym na sercu leży dobro naszego miasta, z akcją zbierania podpisów pod petycją z powyższym mottem. Bardzo proszę o Wasze poparcie, które wyrazi się złożeniem podpisu pod petycją do Władz Nowego Targu.
Z głębokim poważaniem i wielkim szacunkiem
Marek Domański

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Precyzyjna 2020-01-30 16:49:18
Bądźmy precyzyjni wobec państwa skoro państwo jest precyzyjne w nakładaniu na nas podatków. Jeżeli ja 15 lat temu dostałam prawomocną decyzję o odbiorze budynku na podstawie wykonania prac budowlanych zgodnie z zatwierdzonym projektem który określał medium grzewcze węgiel i drewno wraz z modelem pieca. To przepraszam dlaczego ja dzisiaj muszę ze swojej kieszeni finansować zmiany. Skoro organy państwowe które zatwierdzały projekt i wydały decyzję na użytkowanie budynku nie przewidziały że takie rozwiązanie będzie szkodliwe dla jakości powietrza to dzisiaj niestety każdemu w podobnej sytuacji Państwo powinno sfinansować wymianę instalacji, pieca itp. Tak że nie mówmy że ludzie sami powinni zmieniać formę ogrzewania. To na władzach publicznych spoczywa zapewnienie mieszkańcom czystego zdrowego powietrza. W tej sytuacji każdemu należy się zwrot kosztów zmiany systemu ogrzewania bo nikt nie będzie wyrzucał swoich pieniędzy jeżeli wszystko wykonał zgodnie z obowiązującym wcześniej prawem. Dlatego należy zgłaszać się do Urzędu miasta o finanse a władze powinny zabezpieczyć te środki dla ludzi, pomoc w wypełnianiu wniosków i w ich rozliczaniu. Pierwszym i najważniejszym etapem takiej akcji powinna być inwentaryzacja wszystkich instalacji grzewczych , pieców które nie spełniają wymagań obecnych, sporządzona przez Urząd Miasta. Na podstawie takiej inwentaryzacji władze mają wiedzę ile środków trzeba zabezpieczyć na ten cel i należy je bezdyskusyjnie zabezpieczyć i w odpowiedniej kolejności środki finansowe dostarczyć ludziom żeby dokonali potrzebnych zmian. Wtedy można powiedzieć że to wszystko ma ręce i nogi. Tylko, tylko jest jedna uwaga żeby znowu za 10 lat nie okazało się że to na co Państwo wyłożyło pieniądze to znowu nie zdaje egzaminu. W myśl tego że węgiel docelowo zostanie wycofany to trzeba dać ludziom dofinansowanie na pompy ciepła, instalacje gazowe, fotowoltaikę i forsować temat geotermii.
Ojciec 2020-01-30 10:21:38
Panie Marku
Jestem z Panem
Wyjdzmy na ulicę bo My i Nasze dzieci umierają.
gryzli 2020-01-28 10:22:24
Całe Podhale leży na niecce z wodą geotermalną. A jak i ile wykorzystuje się to ciepło!!!! A jak już , nie zatłacza się z powrotem wody do odwiertu - przyczyniając się do jego degradacji.
Miał być tani prąd, gaz, olej opałowy. Jest dokładnie na odwrót.
Brak jakiej kolwiek długotrwałej polityki - tylko od wyborów do wyborów. I tak zastał nas XXI a my dalej w epoce węgla ,pary, wręcz w mitycznym śmiercionośnym londyńskim smogu.
Politycy, urzędnicy muszą sobie uświadomić, że za kilka kadencji nie będzie miał kto zagłosować i ich utrzymać - wszyscy się wytrujemy sami. Z teorią że oczadziałym narodem łatwiej rządzić oby nie przesadzili.....
Marta 2020-01-28 09:31:42
Do Zbyszek
Nie wiem czy Pan zauważył, że jesteśmy dość specyficznym narodem. W Polsce mało kto ?zaczyna od siebie?. Dlaczego ja i moje dzieci mamy przez to cierpieć? Widocznie sama wiedza o szkodliwości palenia g... nie dociera do wszystkich. Ludzie wiedzą różne rzeczy, nie znaczy to jednak, ze przestrzegają zasad. Smutne to, ale prawdziwe. Trzeba zakazać całkowitego zakazu palenia, jak w Krakowie żeby rozwiązać problem. Sama świadomość tu nie wystarczy...
zbyszek m 2020-01-28 08:21:35
Jak czytam te komentarze to mnei ogarnia pusty śmiech. A kto smrodzi i kopci? władza? Burmistrz? Ciężko palic dobrym paliwem a nie diabli wiedzą czym byle tiej? Ciężko zapalć do góry i "górnopalić" a nie jak dawneij? Jesteśmy aż tak tępi że palić ekologicznie możemy tylko wówczas gdy "władza nam każe"? Sami nowotarżanie chcieli likwidacji Straży Miejskiej to kto teraz ma sprawdzać czym "kopciuchy" palą? Urzednicy? A na jakiej podstawie, kto ich wpusci do domu? Ech narzekać jeczeć : "niech Burmistrz coś zrobi, od tego jest wybrany, ja na chwile skocze do kotłowni podrzucę śmieci do pieca. Że co że kopci? E tam tylko tyle to przecież nic, inni kopcą więcej...." Zacznijmy od siebie, od tego co możemy , od właściwego palenie, od wyłączania samochodu na parkingu, od dobrego opału. Jeśli to zrobimy mamy prawo czepiać się władzy że teraz jej ruch. Ale zacznijmy od siebie.
Marcin 2020-01-27 22:34:23
Zacznijcie ludzi uczyć w piecach palić a nie szukać dziury w całym ... rozpalony odpowiednio piec... czyli od góry mniej kopci niż piec najwyższej klasy ...
Marcin 2020-01-27 21:43:45
Podpisuje się rękoma i nogami za autorem tekstu. Brawo! Koniec bezradności musimy działać. Jestem natomiast bardzo, ale to bardzo rozczarowany postawa naszego Burmistrza. Głosowałem za każdym razem na Pana, teraz żałuje. Trzeba mieć trochę jaj i chęci, żeby problem rozwiązać, a tu widzę ze nasz Burmistrz woli się nie wychylać! To jest żałosne!
Marta 2020-01-27 21:41:52
Drogi Panie Marku!
Jestem napływową mieszkanką miasta.
Niedawno odbywały się wybory samorządowe. Przyznam się, że z dużą nadzieją wybierałam nowego burmistrza. Wydawał mi się człowiekiem empatycznym, ludzkim...Jakże się rozczarowałam... Decyzje Jego są czysto polityczne i w d... ma dobro miasta. Smutne jest to, że sam ma kilkoro dzieci, o których los wyraźnie nie dba.
Sama mam syna astmatyka, wydaje kupę pieniędzy na leki i nowe oczyszczacze powietrza. Mam serdecznie dość. Również podjęłam działania w kierunku poprawy sytuacji w naszym mieście i dlatego Panie Marku podpisuje się pod Pana słowami całym sercem.
wiechum 2020-01-27 21:35:11
Panie Marku, proszę się nie zniechęcać. Tylko stałe, nieustanne nękanie władz samorządowych oraz bieżące rozliczanie z efektów działań (w tym wypadku z braku efektów) może przynieść jakiś skutek. Za dwa lata wybory samorządowe, zatem już najwyższy czas uświadomić władzom Nowego Targu, że za swoją skrajną indolencję będą musieli zapłacić stanowiskami. Sprawa smogu musi stać się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej do samorządów.
Gal anonim 2020-01-27 21:01:20
Jest tragicznie - rozwiązań jest mnóstwo. I to rozwiązań dostępnych dla wszystkich. Władza nie robi nic? No nic. TO NA CHOLERĘ NAM TAKA WŁADZA? Czy jest coś ważniejsze, niż POWIETRZE którym oddychamy codziennie? Codziennie się TRUJEMY. Były drony puszczone dla testów nad NT. Sprawdziły się. Zabrakło na nie kasy. NAPRAWDĘ? Jakby zrobić zbiórkę, to mieszkańcy SAMI by je opłacili w mniej niż jeden dzień, dobrowolnie.
Pozwolę sobie na małe porównanie - od dnia wprowadzenia nakazu jazdy na "zamek", jakby się spokojniej pokonywało zwężenia dróg dwupasmowych. Dało się? Dało. Oczywiście, nie każdy jeszcze się stosuje ale ta drobna ingerencja władzy, przyniosła jakieś skutki. W sprawie smogu, nie robi się nic. I skutki nas zabijają. Pozdrawiam
high 2020-01-27 18:06:12
Biały Dunajec, Stołowe ludzie narzekają na wodę - często jest zanieczyszczona ( ścieki, turyści, sezon, dziurawe szamba). Sprawa zatrucia jesienią rzeki Białki - niewyjaśniona chyba dalej. Miasto - komin dymi... inne kominy też, komin w budynku piekarni Hajnos dymi aż czarne są elewacje - czasem się idzie ulicą wpada w ten dym i nawet koszulka śmierdzi czadem :) Niestety przyjezdni narzekają też na smrody na Kowańcu, nawet na Długiej Polanie potrafi nieźle dać czadu w okolicy. Wstyd. Ludzie sami się trują wzajemnie. W nocy na Niwie śmierdzi ściekami. Osiedle Skałka -Stare Bystre nawet w dzień w rowie przydrożnym widać ścieki i czuć aż zwala z roweru... Zaznaczę, że tylko ok 1% dotacji na wymianę pieców jest wykorzystane. JUŻ ZA 23 MIESIĄCE BĘDZIE ZAKAZ UŻYWANIA KOPCIUCHÓW.
Marucha 2020-01-27 17:59:42
A Kraków- Swoszowice gdzie brak sieci gazowej i ciepłowniczej - spalają błękitny węgiel.
link: https://netka.gda.pl/polska-ma-pomysl-na-bezdymny-wegiel-tzw-blekitny/
W Nowym Sączu również : https://www.nowy-sacz.info/mieszkancy-nowego-sacza-beda-mogli-kupic-taniej-blekitny-wegiel/
Na Podhalu nikt o tym nie słyszał.
Czemu wybiera się najdroższe pomysły ? Komu na tym zależy ?
Krakowiak 2020-01-27 17:35:02
Do sp:

Żeby pisać o efektach zakazu palenia w Krakowie trzeba mieć wiedzę na ten temat, a nie wymyślać. Zakaz palenia w Krakowie bardzo poprawił czystość powietrza, dni ze smogiem jest znacznie mniej, a normą jest to że obecnie jakość powietrza w Krakowie jest lepsza niż w jego okolicach. Kraków leży w niecce, a we wsiach i miasteczkach otaczających Kraków pali się czym popadnie, do tego jest bardzo dużo domów. W Krakowie nie wolno palić ale Kraków nie jest przykryty kloszem, który go chroni od napływu zanieczyszczeń, zwłaszcza kiedy Małopolska i Śląskie przypominają komorę gazową. Teraz kolej na zrobienie początku w okolicach Krakowa.

https://gazetakrakowska.pl/krakow-obwarzanek-krakowski-truje-stolice-malopolski-powstana-miedzygminne-straze-do-kontroli-palenisk/ar/c1-14719930

https://airly.eu/map/pl/#50.08578,19.86053,z11
sp 2020-01-27 16:20:13
Daleko szukać, Kraków, zabronione jest palenie węglem, dało sie wprowadzić zakaz?dało, i co z tego wyszło. Problemu nie było do 90r. problem się zaczął po 90r kiedy panowała totalna "wolność i demokracja" czyli samowolka i wraz wejściem do Uni. Budowano kto chciał i gdzie chciał nie patrząc na zagospodarowanie przestrzenne, co utracono bezpowrotnie naturalne przewietrzanie, wycinanie zdrowych drzew bo zagrażają gałęzie betonowanie każdego placu. A póżniej narzekanie że smog że śmierdzi ze wody w studni niema a jak poleje to zalana piwnica. Sami na siebie skręciliśmy ten bat albo jak ktoś woli alkohol, to sami żeśmy sobie nawarzyli tego piwka.
Eugeniusz 2020-01-27 14:38:52
Dlaczego nie można dostać dofinansowania na pompę ciepła do ogrzewania tylko na ekogroszek, pelet, czy gaz. Pompa ciepła jest jeszcze bardziej ekologiczna! Co za różnica, czy dostaniemy kasę na taki czy inny piec, czy pompę ciepła do ogrzewania. Jaka to jest różnica? no jaka? Czemu tych programów nie można zrobić, aby były one bardziej dla ludzi? Kurcze - jest niby program w ramach WFOŚ - ale wniosek znowu jest bardzo skomplikowany dla zwykłego Kowalskiego? Po co tworzyć takie bariery - nie da się tego wszystkiego uprościć, aby ten proces wymiany pieców ruszył z kopyta? A my sami sobie stawiamy bariery, procedury i cholerną biurokrację - żeby każdego wystarczająco zniechęcić. Ja nie mam tyle czasu, nie mogę brać urlopu, aby łazić po urzędach i studiować te procedury - totalna masakra. Może ktoś się weźmie za to, żeby to wszystko maksymalnie uprościć.
Jaro 2020-01-27 14:21:47
Dziś jechałem przez biały Dunajec , niewiarygodne jaki syf leci z kominów, coś niewiarygodnego, wszyscy wynajmują pokoje ale na wymianę pieców ich nie stać? Co z tego że w NT się poprawi jak i tak wsioki z okolicznych wsi palą czym popadnie, oni nie wiedzą że trują samych siebie i swoje dzieci
Kijok 2020-01-27 13:57:48
Polityczna akcja. niech Pani Paluch najpierw uprości najtrudniejsze wnioski jakie mogą być tzn. z Czystego Powietrza. A Pan dał się wciągnąć w śpiewkę opozycji w mieście, która w kraju rządzi.
Marucha 2020-01-27 13:39:37
Rozwiązanie - Polski wynalazek bezdymny błękitny węgiel. Można palić w każdym piecu. Od razy 8 razy mniej zanieczyszczeń. Da się w Nowy Sączu, Swoszowicach itp. Komu zależy sprzedaży kopalń ? Jest już dostępny w sprzedaży .
 • PRACA | dam
  Hotel Górski Kalatówki szuka na stałe do pracy kucharza (oferta z zamieszkaniem na miejscu)
  Tel.: 604 471 543, 696 800 340
  E-mail: biuro@kalatowki.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W ZAKOPANEM poszukuje do pracy na pełny etat TECHNIKA TEATRALNEGO z umiejętnościami szycia i charakteryzacji. Mile widziane zamiłowanie do sztuki teatralnej. Oferty prosimy przesyłać do dnia 05.03.2020 r. na adres: dorotaj@witkacy.pl, w temacie prosimy wpisać "oferta pracy". Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 15.03.2020 r.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam drewno opałowe okrajki tartaczne cena 50 zł metr więcej informacji udzielę telefonicznie
  Tel.: 883454883
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARKĘ i POKOJOWĄ. Tel. 608 088 017,
  E-mail: ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, STANY SUROWE. 512 974 806.
 • MOTORYZACJA | inne
  GARAŻ W CENTRUM ZAKOPANEGO. Do wynajęcia garaż ul. Gimnazjalna 8a. Murowany, woda i prąd elektryczny. Brama garażowa otwierana na pilota.
  Tel.: 18 20 66 868, 606 68 36 61.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • POŻYCZKI
  KREDYT NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA : -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ. UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  URSUS C-360, 3P. 502 658 638
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam HYUNDAI I30, 2015r, 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM BUKMANKĘ NA 2 KONIE. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC 7000mkw w Zakopanem oraz DOM - NA MAGAZYN, HALA. 502 658 638
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka TANGARA IP Sp. z o.o zatrudni na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie rejestru umów, - Kontrola realizacji zawartych umów, - Kontrola czasu pracy pracowników, - Kontrola kas zakładowych i magazynów, - Inwentaryzacje, - Kontrola prawidłowości procesu sprzedaży, - Sporządzanie zestawień i raportów na potrzeby Zarządu, - Opracowywanie harmonogramów i procedur wewnętrznych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenie wyższe lub średnie, - znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, PowerPoint), - Bardzo dobra organizacja pracy i samodzielność w działaniu, - Zdolność analitycznego myślenia, - Staranność i skrupulatność. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na pełny etat, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "TANGARA_0320". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-20 22:13 Ultramaraton Babia Góra 2020 2020-02-20 21:34 W piątek krótki powrót zimy, w weekend znowu odwilż 2020-02-20 20:54 OSM Radomsko likwiduje nowotarską mleczarnię - powiat przyjmuje rezolucję 2020-02-20 20:30 Impreza jakiej jeszcze nie było! 2020-02-20 20:09 Biały miś, roztańczona góralka i zbójnicy 2020-02-20 19:35 Ciemności na Piłsudskiego 1 2020-02-20 19:14 Snowboardowy freestyle przy hotelu Imperial w Zakopanem (WIDEO) 2020-02-20 18:17 Oksza przed remontem 2020-02-20 17:20 Szkoci na początek "Dudaskiego tłustego czwartku" w Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-20 16:24 Szkoły tylko dla tradycyjnych wartości - powiat przyjął kontrowersyjne przepisy 11 2020-02-20 15:23 Informacja o płatnym parkingu bez wiedzy i zgody miasta. Zgłaszają sprawę na policję (WIDEO) 5 2020-02-20 14:54 Komisariat rośnie 2020-02-20 14:04 Zadbaj o bezpieczeństwo prawne i podatkowe twojego biznesu 2020-02-20 13:52 Tatry z Adriatykiem 2020-02-20 12:58 23 lata temu zginął Maciej Rysula 1 2020-02-20 12:51 Poranne zderzenie w Jabłonce 2020-02-20 12:15 Po jednej stronie parking płatny, po drugiej darmowy. Znaki wprowadzają w błąd (WIDEO) 5 2020-02-20 11:21 Kontrolują czy kierowcy zapłacili za miejskie parkingi 6 2020-02-20 10:37 Bar na bulwarach 1 2020-02-20 09:53 Jak ostatki to na charytatywnym balu dla Danielka 2020-02-20 09:17 Było za ślisko - jechali za szybko na łuku drogi 2020-02-20 08:30 Tłusty czwartek. Nierówna walka tradycji z kaloriami 9 2020-02-20 07:00 Katarzyna, Wiktoria i Klara 2 2020-02-19 23:26 Odrobina świeżego śniegu 1 2020-02-19 21:28 Dzień Górala doczekał się jubileuszu. Marusynianki z kolejną premierą 2020-02-19 21:11 Autostopem przez Iran - kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach” 2020-02-19 20:32 Zakopane będzie miało dwa nowe miejskie autobusy 17 2020-02-19 19:37 Minister osiadł w Zdroju 2020-02-19 18:28 Koty w dobrych rękach 5 2020-02-19 17:38 Krokusy kontra miejski plan zagospodarowania (WIDEO) 4 2020-02-19 17:13 Droga przez Brzegi. Przecież tędy nie da się przejechać 21 2020-02-19 16:30 Śniegu coraz mniej, kumoterki odwołane 2 2020-02-19 15:23 Na stokach wciąż wielu narciarzy, tak jest teraz w Witowie 2020-02-19 14:36 Zakopiańczyk znalazł pod Gubałówką portfel. W środku było 7 tysięcy 11 2020-02-19 13:52 Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci stanął przed sądem w Nowym Targu 32 2020-02-19 13:30 Parafia ukarana grzywną za banery na płocie 4 2020-02-19 12:29 Śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej na Podhalu znowu przedłużone 1 2020-02-19 11:59 Pracowite dni policjantów na stokach 11 2020-02-19 11:38 Ślizgawica pod reglami 2020-02-19 11:00 Pożyczki online bez tajemnic 2020-02-19 10:28 Pochmurne Tatry o poranku. W najbliższych dniach trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 2020-02-19 09:08 Kolizja na Stachówce - 2 osoby poszkodowane 2020-02-19 08:40 Artyści - oboiści 2020-02-19 08:00 Festiwal Biegów Alpejskich. Trwają zapisy 2020-02-19 07:20 Zderzenie aut dostawczych w Szaflarach 2020-02-18 22:19 Wydawcy w kajakach (WIDEO) 2020-02-18 21:28 Przygarnij psa 2020-02-18 20:26 Nowa strona internetowa gminy 8 2020-02-18 19:23 Odsłonięta "Limba" 5 2020-02-18 19:23 Etyczny magistrat 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-20 22:13 1. Jesteście beznadziejni i jedzcie to biedronkowe badziewie za 0,29 gr. Zapewne jakościowo nie równa się temu od Pana Ż. A jak nie mam nie idę a miałczę D tygooodniika, może warto rozważyć wizyty w kuchni Brata Alberta 2020-02-20 21:59 2. W Polsce nie ma żadnej kontroli i norm. Liczy się tylko robienie pieniędzy. Zastanawiam się poco PIP, Sanepid, PIH. Nawet nie wiesz czy Twoje dziecko uczy religi ksiądz pedofil przywieziony z innej parafii. Taka jest przejrzystość państwa. 2020-02-20 21:49 3. Do Tadek "Wiadomo Biedroń jest z deklarowanym gejem a co będzie jeżeli ksiądz który uczy religii okaże się gejem, czy dyrektor poinformuje rodziców." Co będzie? To się też może okazać.... Ty sobie przeczytaj artykuł A. Sowy w: Polityka(ostatni numer) pt. "To kiła mój miły" I o tym dysputujcie. Typowy pacjent przychodni - to wiek 20-44 lata, nie bezdomny, nie alkoholik, nie prostytutka ale młody mężczyzna z wyższym wykształceniem z tzw. grupy MSM, czyli uprawiający seks z mężczyznami, o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej. Nawet o tym nie wie kiedy przychodzi niby z alergią, czy wysypką tu i tam. Na to uczulajcie, nie ważne czy to ksiądz czy super man. Tymi swoimi wypocinami ogłupiacie tez tutaj dzieci i młodzież. 2020-02-20 21:47 4. Moim zdaniem - odpowiadając na pytanie z tytułu - człowiek, który postawił nie legalnie naczepę udającą wypożyczalnię bez wątpienia w jakimś stopniu przyczynił się do tragicznego wypadku. Z drugiej jednak strony nie jest tak jak w którejś z relacji video, naczelny JJ mówił, że na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło. Oprócz prawa które obowiązuje wszystkich równo jest jeszcze pojecie egzekucji prawa i tu odpowiedzialne instytucje i osoby (tzw. nadzór budowlany) wykazały sie całkowitą nie skutecznością i brakiem działania a więc w jakiejś części są również odpowiedzialne za to tragiczne zdarzenie. 2020-02-20 21:30 5. @do czapki. Powiat nowotarski. Wszystkie te lgbete są przede wszystkim w jednej korporacji i tam siedzą cicho i się mająnieźle majac kontakt z dziećmi. 2020-02-20 21:05 6. Więc teraz będziemy mogli zakazać propagowania przez księży kłamstw i ogłupiania dzieci ? Będziemy mogli zakazać wstępu pod każdym względem księży i innych osób którzy wiedzieli o pedofilii księdza z Grywaldu? Czyli większości przedstawicieli kościoła z regionu. Brawo. Wreszcie skończy się w szkołach propagowanie złej sekty kościoła rzymskokatolickiego. 2020-02-20 20:36 7. @do czapki. Najważniejsze, że tvp Cibie informuje. I oczywiście mówią prawdę.... samą prawdę.... i tylko prawdę. Zaprawdę powiadam Ci. ???? 2020-02-20 20:12 8. I czujemy się bezpieczniej, więcej takich deklaracji, więcej! Dziękujemy radzie mędrców! Duma nas rozpiera! Wierzymy, że wdzięczni mieszkańcy powiatu docenią te heroiczne starania. Z takim przeciwnikiem się zmagać (tak przebiegłym i starannie zamaskowanym) to wszak nie przelewki! Podhale było, jest i pozostanie wzorem dla Polski, Europy i świata. 2020-02-20 19:59 9. Nie ma czym poświecić, nie ma jak dojechać, nie ma się czym umyć i nawet nie ma się jak załatwić - to Zakopane przyszłości! Radzę się po prostu przyzwyczaić skoro nie ma umiaru w budowaniu. 2020-02-20 19:58 10. @tadek a co będzie jak zdeklarowany gej i nauczyciel wuefu zarazem okaże sie pedofilem? Biedroń poleci z tym do TVN Sekielskiego i wyborczej? @vivat celibat, zapomniałeś o wartościach np w pewnym poznańskim chórze czy słupskim magistracie? No tak, redaktorzy z Czerskiej o tym nie piszą, w TVN tez cisza.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP