Polecamy
Aby dać ogłoszenie drobne w Tygodniku Podhalańskim w ogóle nie musisz ruszać się sprzed komputera. Kliknij na ten pasek.

Reklama

2020-01-27 13:28:31

Nowy Targ

Katastrofa smogowa - mieszkańcy szykują petycję z podpisami

Marek Domański po raz kolejny zwraca się o wzmożoną walkę ze smogiem. Przygotowuje petycję do władz, zwraca się też do samych mieszkańców.

Nowotarżanin przesyłał do naszej redakcji list otwarty do nowotarżan, który publikujemy poniżej w całości:

Szanowni Państwo, wspaniali Nowotarżanie!

Jestem Nowotarżaninem. Nigdy nie należałem i nie należę do żadnej politycznej partii. Kocham nasze miasto, ale nienawidzę smogowego powietrza, którym oddychamy i które od lat zadomowiło się w naszym mieście. Od pewnego czasu walczę z tym smrodem. Przyznaję, że - jak do tej pory - wyniki mojej walki są mizerne. Dlatego zdecydowałem się prosić Was o pomoc. 

Wystarczy wpisać w Google hasło „smog” lub zapytać swojego lekarza i Państwo  otrzymacie  niesamowitą ilość informacji na temat smogu i jego wpływu na Wasze zdrowie. Smog jest trucizną, jest zabójczy, powoduje masę chorób. Najgorszą z nich jest  rak. Co gorsze, bardzo podatne na zabójcze działanie smogu są nasze dzieci. Dlatego naszym obowiązkiem jest walka o wyeliminowanie smogu z naszego miasta, a w przyszłości z naszego kraju. 

Skąd się bierze smog? Niestety - w zdecydowanej większości tworzymy go sami. Spalamy węgiel, drewno, śmieci, plastik i całą masę innych materiałów, których nigdy nie powinniśmy wkładać do naszych pieców. Ktoś jeszcze doda, że kopcą samochody. Tak, szczególnie te na ropę i szczególnie te z wyciętymi albo z zatkanymi katalizatorami i filtrami spalin.

Celem moich słów do Państwa nie jest straszenie Was. Chcę abyście Państwo zdali sobie sprawę z powagi sytuacji i z tego, że jeśli my tego nie zmienimy, to nasze życie w tym  środowisku może się skończyć tragicznie.  Z podobnymi problemami borykają się też inne miejscowości. Jest ich dużo. Powiem, że nawet za dużo. Kilka polskich miast podjęło słuszne uchwały wprowadzające prawo, które zabrania palenia paliwami takimi jak węgiel i drewno. Dla przykładu takimi miastami są: Kraków, Tarnów, Wrocław. Po wprowadzeniu w życie nowego prawa stan powietrza w tych miastach znacznie się poprawił. 

Muszą Państwo wiedzieć, że do końca 2022 roku konieczna będzie wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych. Jest to następstwo nowego prawa  - Uchwały Antysmogowej dla Małopolski. Proszę zauważyć, że zostało niewiele czasu na wymianę Państwa źródeł ciepła. Ten program daje nam wszystkim możliwość  skorzystania za pośrednictwem gmin i urzędów miast  z dostępnych programów dofinansowania do wymiany kotłów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego lub WFOŚiGW w Krakowie. W przyszłości,  po zakończeniu programów dofinansowania,  użytkownicy będą zobowiązani wymienić je we własnym zakresie. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na stronie internetowej  Urzędu  Miasta Nowego Targu  http://www.nowytarg.pl/news.php?cod=9052

Proszę Państwa, my, mieszkańcy najbardziej zadymionego miasta w Polsce, powinniśmy iść zdecydowanie dalej. Naszym celem jest całkowite pozbycie się smogu!!!  Co  w takim razie musimy zrobić, aby ten cel osiągnąć?

To jest zadanie dla Władz Nowego Targu. Apelowałem do Pana Burmistrza i Radnych naszego  miasta, aby podjęli radykalne i skuteczne działania  dla poprawy powietrza w naszym mieście. Twierdza, że to robią. Tylko że tymi  działaniami i w takim tempie nigdy nie zlikwidują smogu. Od Pani posłanki Anny Paluch uzyskałem informację o przynajmniej kilku programach, z których można pozyskać środki na poprawę jakości powietrza. 

Nie wiem w czym jest problem, dlaczego nasze Władze nie korzystają z tych programów, a jeżeli już, to minimalnie w stosunku do możliwości. Na litość Boską, skoro sobie nie radzą z pozyskiwaniem środków z zewnątrz to muszą przeznaczyć na likwidację smogu środki z budżetu miasta. Apele mieszkańców, którzy mnie upoważnili do ich reprezentowania, apele członków Alarmu Smogowego, którzy mówią o skutkach opieszałości w tym temacie, to wszystko nie robi wrażenia na Władzach miasta Nowego Targu. 

Zauważcie Państwo, że  przeprowadzany jest kapitalny remont Miejskiego Ośrodka Kultury wraz z  jego rozbudową. Ja pytam, czy dobry gospodarz,  troskliwy ojciec wprowadza do swojego domu nowe standardy jeżeli członkowie rodziny narażeni są na utratę zdrowia lub życia? Burmistrz, którego sami sobie wybraliśmy, powinien nas traktować jak rodzinę. Dlatego pytam: po co nam nowy Ośrodek Kultury, jeśli oddychamy najgorszym w Polsce powietrzem i wiemy, czym to skutkuje.  

Pragnę  dodać, że polska Konstytucja gwarantuje obywatelom naszego kraju dostęp do czystego powietrza i czystej wody.  Dowodem na to są wygrane sprawy sądowe wytoczone Skarbowi Państwa przez Osoby zamieszkałe lub przebywające  w środowisku smogowym.
Apelowałem do Władz miasta, teraz apeluję do Was, Szanowni Nowotarżanie, abyście powiadomili wszystkich znajomych i nieznajomych o naszym problemie ze smogiem i tłumnie, pokojowo, wyrażali swoje niezadowolenie z tego, jak Władze Nowego Targu traktują  sprawę zanieczyszczenia powietrza w naszym mieście.

Podejrzewam, że Włodarze miasta nie bardzo zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Dlatego podjąłem decyzję o rozpoczęciu akcji zdobywania podpisów pod petycją do Pana Burmistrza Watychy oraz Radnych. Przewodnia myśl mojej/Waszej petycji jest następująca:
My, mieszkańcy Nowego Targu, żądamy od Władz miasta radykalnych i w pełni skutecznych działań w celu likwidacji smogu. Oświadczamy, że nie chcemy żadnych nowych inwestycji, dopóki  będzie nas zatruwało smogowe powietrze.

Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy Nowego Targu. Za kilka dni ruszę z kilkoma  Osobami, którym na sercu leży dobro naszego miasta, z akcją zbierania podpisów pod petycją z powyższym mottem. Bardzo proszę o Wasze poparcie, które wyrazi się złożeniem podpisu pod petycją do Władz Nowego Targu.
Z głębokim poważaniem i wielkim szacunkiem
Marek Domański

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Precyzyjna 2020-01-30 16:49:18
Bądźmy precyzyjni wobec państwa skoro państwo jest precyzyjne w nakładaniu na nas podatków. Jeżeli ja 15 lat temu dostałam prawomocną decyzję o odbiorze budynku na podstawie wykonania prac budowlanych zgodnie z zatwierdzonym projektem który określał medium grzewcze węgiel i drewno wraz z modelem pieca. To przepraszam dlaczego ja dzisiaj muszę ze swojej kieszeni finansować zmiany. Skoro organy państwowe które zatwierdzały projekt i wydały decyzję na użytkowanie budynku nie przewidziały że takie rozwiązanie będzie szkodliwe dla jakości powietrza to dzisiaj niestety każdemu w podobnej sytuacji Państwo powinno sfinansować wymianę instalacji, pieca itp. Tak że nie mówmy że ludzie sami powinni zmieniać formę ogrzewania. To na władzach publicznych spoczywa zapewnienie mieszkańcom czystego zdrowego powietrza. W tej sytuacji każdemu należy się zwrot kosztów zmiany systemu ogrzewania bo nikt nie będzie wyrzucał swoich pieniędzy jeżeli wszystko wykonał zgodnie z obowiązującym wcześniej prawem. Dlatego należy zgłaszać się do Urzędu miasta o finanse a władze powinny zabezpieczyć te środki dla ludzi, pomoc w wypełnianiu wniosków i w ich rozliczaniu. Pierwszym i najważniejszym etapem takiej akcji powinna być inwentaryzacja wszystkich instalacji grzewczych , pieców które nie spełniają wymagań obecnych, sporządzona przez Urząd Miasta. Na podstawie takiej inwentaryzacji władze mają wiedzę ile środków trzeba zabezpieczyć na ten cel i należy je bezdyskusyjnie zabezpieczyć i w odpowiedniej kolejności środki finansowe dostarczyć ludziom żeby dokonali potrzebnych zmian. Wtedy można powiedzieć że to wszystko ma ręce i nogi. Tylko, tylko jest jedna uwaga żeby znowu za 10 lat nie okazało się że to na co Państwo wyłożyło pieniądze to znowu nie zdaje egzaminu. W myśl tego że węgiel docelowo zostanie wycofany to trzeba dać ludziom dofinansowanie na pompy ciepła, instalacje gazowe, fotowoltaikę i forsować temat geotermii.
Ojciec 2020-01-30 10:21:38
Panie Marku
Jestem z Panem
Wyjdzmy na ulicę bo My i Nasze dzieci umierają.
gryzli 2020-01-28 10:22:24
Całe Podhale leży na niecce z wodą geotermalną. A jak i ile wykorzystuje się to ciepło!!!! A jak już , nie zatłacza się z powrotem wody do odwiertu - przyczyniając się do jego degradacji.
Miał być tani prąd, gaz, olej opałowy. Jest dokładnie na odwrót.
Brak jakiej kolwiek długotrwałej polityki - tylko od wyborów do wyborów. I tak zastał nas XXI a my dalej w epoce węgla ,pary, wręcz w mitycznym śmiercionośnym londyńskim smogu.
Politycy, urzędnicy muszą sobie uświadomić, że za kilka kadencji nie będzie miał kto zagłosować i ich utrzymać - wszyscy się wytrujemy sami. Z teorią że oczadziałym narodem łatwiej rządzić oby nie przesadzili.....
Marta 2020-01-28 09:31:42
Do Zbyszek
Nie wiem czy Pan zauważył, że jesteśmy dość specyficznym narodem. W Polsce mało kto ?zaczyna od siebie?. Dlaczego ja i moje dzieci mamy przez to cierpieć? Widocznie sama wiedza o szkodliwości palenia g... nie dociera do wszystkich. Ludzie wiedzą różne rzeczy, nie znaczy to jednak, ze przestrzegają zasad. Smutne to, ale prawdziwe. Trzeba zakazać całkowitego zakazu palenia, jak w Krakowie żeby rozwiązać problem. Sama świadomość tu nie wystarczy...
zbyszek m 2020-01-28 08:21:35
Jak czytam te komentarze to mnei ogarnia pusty śmiech. A kto smrodzi i kopci? władza? Burmistrz? Ciężko palic dobrym paliwem a nie diabli wiedzą czym byle tiej? Ciężko zapalć do góry i "górnopalić" a nie jak dawneij? Jesteśmy aż tak tępi że palić ekologicznie możemy tylko wówczas gdy "władza nam każe"? Sami nowotarżanie chcieli likwidacji Straży Miejskiej to kto teraz ma sprawdzać czym "kopciuchy" palą? Urzednicy? A na jakiej podstawie, kto ich wpusci do domu? Ech narzekać jeczeć : "niech Burmistrz coś zrobi, od tego jest wybrany, ja na chwile skocze do kotłowni podrzucę śmieci do pieca. Że co że kopci? E tam tylko tyle to przecież nic, inni kopcą więcej...." Zacznijmy od siebie, od tego co możemy , od właściwego palenie, od wyłączania samochodu na parkingu, od dobrego opału. Jeśli to zrobimy mamy prawo czepiać się władzy że teraz jej ruch. Ale zacznijmy od siebie.
Marcin 2020-01-27 22:34:23
Zacznijcie ludzi uczyć w piecach palić a nie szukać dziury w całym ... rozpalony odpowiednio piec... czyli od góry mniej kopci niż piec najwyższej klasy ...
Marcin 2020-01-27 21:43:45
Podpisuje się rękoma i nogami za autorem tekstu. Brawo! Koniec bezradności musimy działać. Jestem natomiast bardzo, ale to bardzo rozczarowany postawa naszego Burmistrza. Głosowałem za każdym razem na Pana, teraz żałuje. Trzeba mieć trochę jaj i chęci, żeby problem rozwiązać, a tu widzę ze nasz Burmistrz woli się nie wychylać! To jest żałosne!
Marta 2020-01-27 21:41:52
Drogi Panie Marku!
Jestem napływową mieszkanką miasta.
Niedawno odbywały się wybory samorządowe. Przyznam się, że z dużą nadzieją wybierałam nowego burmistrza. Wydawał mi się człowiekiem empatycznym, ludzkim...Jakże się rozczarowałam... Decyzje Jego są czysto polityczne i w d... ma dobro miasta. Smutne jest to, że sam ma kilkoro dzieci, o których los wyraźnie nie dba.
Sama mam syna astmatyka, wydaje kupę pieniędzy na leki i nowe oczyszczacze powietrza. Mam serdecznie dość. Również podjęłam działania w kierunku poprawy sytuacji w naszym mieście i dlatego Panie Marku podpisuje się pod Pana słowami całym sercem.
wiechum 2020-01-27 21:35:11
Panie Marku, proszę się nie zniechęcać. Tylko stałe, nieustanne nękanie władz samorządowych oraz bieżące rozliczanie z efektów działań (w tym wypadku z braku efektów) może przynieść jakiś skutek. Za dwa lata wybory samorządowe, zatem już najwyższy czas uświadomić władzom Nowego Targu, że za swoją skrajną indolencję będą musieli zapłacić stanowiskami. Sprawa smogu musi stać się jednym z głównych tematów kampanii wyborczej do samorządów.
Gal anonim 2020-01-27 21:01:20
Jest tragicznie - rozwiązań jest mnóstwo. I to rozwiązań dostępnych dla wszystkich. Władza nie robi nic? No nic. TO NA CHOLERĘ NAM TAKA WŁADZA? Czy jest coś ważniejsze, niż POWIETRZE którym oddychamy codziennie? Codziennie się TRUJEMY. Były drony puszczone dla testów nad NT. Sprawdziły się. Zabrakło na nie kasy. NAPRAWDĘ? Jakby zrobić zbiórkę, to mieszkańcy SAMI by je opłacili w mniej niż jeden dzień, dobrowolnie.
Pozwolę sobie na małe porównanie - od dnia wprowadzenia nakazu jazdy na "zamek", jakby się spokojniej pokonywało zwężenia dróg dwupasmowych. Dało się? Dało. Oczywiście, nie każdy jeszcze się stosuje ale ta drobna ingerencja władzy, przyniosła jakieś skutki. W sprawie smogu, nie robi się nic. I skutki nas zabijają. Pozdrawiam
high 2020-01-27 18:06:12
Biały Dunajec, Stołowe ludzie narzekają na wodę - często jest zanieczyszczona ( ścieki, turyści, sezon, dziurawe szamba). Sprawa zatrucia jesienią rzeki Białki - niewyjaśniona chyba dalej. Miasto - komin dymi... inne kominy też, komin w budynku piekarni Hajnos dymi aż czarne są elewacje - czasem się idzie ulicą wpada w ten dym i nawet koszulka śmierdzi czadem :) Niestety przyjezdni narzekają też na smrody na Kowańcu, nawet na Długiej Polanie potrafi nieźle dać czadu w okolicy. Wstyd. Ludzie sami się trują wzajemnie. W nocy na Niwie śmierdzi ściekami. Osiedle Skałka -Stare Bystre nawet w dzień w rowie przydrożnym widać ścieki i czuć aż zwala z roweru... Zaznaczę, że tylko ok 1% dotacji na wymianę pieców jest wykorzystane. JUŻ ZA 23 MIESIĄCE BĘDZIE ZAKAZ UŻYWANIA KOPCIUCHÓW.
Marucha 2020-01-27 17:59:42
A Kraków- Swoszowice gdzie brak sieci gazowej i ciepłowniczej - spalają błękitny węgiel.
link: https://netka.gda.pl/polska-ma-pomysl-na-bezdymny-wegiel-tzw-blekitny/
W Nowym Sączu również : https://www.nowy-sacz.info/mieszkancy-nowego-sacza-beda-mogli-kupic-taniej-blekitny-wegiel/
Na Podhalu nikt o tym nie słyszał.
Czemu wybiera się najdroższe pomysły ? Komu na tym zależy ?
Krakowiak 2020-01-27 17:35:02
Do sp:

Żeby pisać o efektach zakazu palenia w Krakowie trzeba mieć wiedzę na ten temat, a nie wymyślać. Zakaz palenia w Krakowie bardzo poprawił czystość powietrza, dni ze smogiem jest znacznie mniej, a normą jest to że obecnie jakość powietrza w Krakowie jest lepsza niż w jego okolicach. Kraków leży w niecce, a we wsiach i miasteczkach otaczających Kraków pali się czym popadnie, do tego jest bardzo dużo domów. W Krakowie nie wolno palić ale Kraków nie jest przykryty kloszem, który go chroni od napływu zanieczyszczeń, zwłaszcza kiedy Małopolska i Śląskie przypominają komorę gazową. Teraz kolej na zrobienie początku w okolicach Krakowa.

https://gazetakrakowska.pl/krakow-obwarzanek-krakowski-truje-stolice-malopolski-powstana-miedzygminne-straze-do-kontroli-palenisk/ar/c1-14719930

https://airly.eu/map/pl/#50.08578,19.86053,z11
sp 2020-01-27 16:20:13
Daleko szukać, Kraków, zabronione jest palenie węglem, dało sie wprowadzić zakaz?dało, i co z tego wyszło. Problemu nie było do 90r. problem się zaczął po 90r kiedy panowała totalna "wolność i demokracja" czyli samowolka i wraz wejściem do Uni. Budowano kto chciał i gdzie chciał nie patrząc na zagospodarowanie przestrzenne, co utracono bezpowrotnie naturalne przewietrzanie, wycinanie zdrowych drzew bo zagrażają gałęzie betonowanie każdego placu. A póżniej narzekanie że smog że śmierdzi ze wody w studni niema a jak poleje to zalana piwnica. Sami na siebie skręciliśmy ten bat albo jak ktoś woli alkohol, to sami żeśmy sobie nawarzyli tego piwka.
Eugeniusz 2020-01-27 14:38:52
Dlaczego nie można dostać dofinansowania na pompę ciepła do ogrzewania tylko na ekogroszek, pelet, czy gaz. Pompa ciepła jest jeszcze bardziej ekologiczna! Co za różnica, czy dostaniemy kasę na taki czy inny piec, czy pompę ciepła do ogrzewania. Jaka to jest różnica? no jaka? Czemu tych programów nie można zrobić, aby były one bardziej dla ludzi? Kurcze - jest niby program w ramach WFOŚ - ale wniosek znowu jest bardzo skomplikowany dla zwykłego Kowalskiego? Po co tworzyć takie bariery - nie da się tego wszystkiego uprościć, aby ten proces wymiany pieców ruszył z kopyta? A my sami sobie stawiamy bariery, procedury i cholerną biurokrację - żeby każdego wystarczająco zniechęcić. Ja nie mam tyle czasu, nie mogę brać urlopu, aby łazić po urzędach i studiować te procedury - totalna masakra. Może ktoś się weźmie za to, żeby to wszystko maksymalnie uprościć.
Jaro 2020-01-27 14:21:47
Dziś jechałem przez biały Dunajec , niewiarygodne jaki syf leci z kominów, coś niewiarygodnego, wszyscy wynajmują pokoje ale na wymianę pieców ich nie stać? Co z tego że w NT się poprawi jak i tak wsioki z okolicznych wsi palą czym popadnie, oni nie wiedzą że trują samych siebie i swoje dzieci
Kijok 2020-01-27 13:57:48
Polityczna akcja. niech Pani Paluch najpierw uprości najtrudniejsze wnioski jakie mogą być tzn. z Czystego Powietrza. A Pan dał się wciągnąć w śpiewkę opozycji w mieście, która w kraju rządzi.
Marucha 2020-01-27 13:39:37
Rozwiązanie - Polski wynalazek bezdymny błękitny węgiel. Można palić w każdym piecu. Od razy 8 razy mniej zanieczyszczeń. Da się w Nowy Sączu, Swoszowicach itp. Komu zależy sprzedaży kopalń ? Jest już dostępny w sprzedaży .

Reklama
 • KUPNO
  Kupię GÓRALSKI KREDENS I INNE MEBLE ZROBIONE Z DREWNA LIMBY - 601 39 34 06
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI I POMOCY W KUCHNI - dobre warunki, możliwe zamieszkanie. Zakopane. Tel. 182066836
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-04-01 09:42 9 nowych zakażeń w Małopolsce. W szpitalu w Limanowej zmarła 87-letnia kobieta 2020-04-01 09:30 Cukiernia „Samanta” jest otwarta 2020-04-01 09:28 Tatry puste i coraz bardziej dzikie. Zaobserwowano pierwszego w historii niedźwiedzia albinosa 2020-04-01 08:43 Społem Zakopane otwiera nowy sklep w słynnym budynku 2020-04-01 08:00 Co to jest średnica według Telewizji Publicznej (WIDEO) 4 2020-03-31 23:36 WiRUS 2020-03-31 22:16 Szyją maseczki dla Ośrodka Zdrowia w Krościenku i liczą na wsparcie 2020-03-31 21:30 Chcę oddychać 7 2020-03-31 21:23 KLĄTWA BOGINI NANDA 2020-03-31 20:30 Zakopane zostaje w domu 2020-03-31 20:19 Dziś 256 zakażeń w całym kraju. Najwięcej jak do tej pory 2020-03-31 19:30 Rowerem Wokół Tatr i nowotarskiego lotniska 2020-03-31 18:32 Tygodnikowy autobus pełen pasażerów (WIDEO LIVE) 4 2020-03-31 18:30 Zamknąć rynek 7 2020-03-31 17:45 Jedna osoba, dwie kwarantanny 1 2020-03-31 17:00 Kończą ci się pieniądze, zrobię ci zakupy 4 2020-03-31 17:00 Wspieramy lokalny biznes. Kupujmy w naszych sklepach 18 2020-03-31 16:00 Problem bezdomności w czasie zarazy 2 2020-03-31 15:20 Pogryziona prosi o pilny kontakt z właścicielem psa 10 2020-03-31 14:51 83 nowe zakażenia w całej Polsce. 7 nowych w Małopolsce 3 2020-03-31 14:45 Co możemy, co jest zabronione? Pełna lista 23 2020-03-31 14:30 Podczas kwarantanny postanowił pobiegać 10 2020-03-31 13:45 Zapomniana kwarantanna: Sanepid milczy, wojewoda odpowiada 4 2020-03-31 13:00 Hotele i miejsca noclegowe zamknięte do odwołania 7 2020-03-31 12:39 Odstęp dwóch metrów na ulicach. Ograniczenia w sklepach. W weekendy zamknięte markety budowlane 4 2020-03-31 12:30 Turyści z Ukrainy i Białorusi ukarani mandatami 6 2020-03-31 11:45 W czasach pandemii piwko podrożało 10 2020-03-31 11:02 Tak dziś wyglądają opustoszałe Krupówki (WIDEO LIVE) 2020-03-31 10:30 Wsparcie dla szpitali. Akcja także w Zakopanem. Już wykonują ochronne przyłbice 2020-03-31 10:01 Darmowe mieszkania dla ratujących życie 5 2020-03-31 09:22 11 nowych zakażeń w Małopolsce. Na naszym terenie żadnego 9 2020-03-31 09:05 Powiat tatrzański: kwarantanna dla 357 mieszkańców 1 2020-03-31 09:00 Zakupy z dostawą do domu 2020-03-31 08:00 Kontrole przyjezdnych od piątku w Szczawnicy 8 2020-03-30 21:45 Na razie zimowo, ale w przyszłym tygodniu niemal letnie temperatury? 2020-03-30 21:00 Zapraszamy na spacer po redakcji Tygodnika Podhalańskiego (WIDEO) 2020-03-30 20:30 Burmistrz do przedsiębiorców: pomożemy 1 2020-03-30 20:15 W Polsce 9 ofiar śmiertelnych, 193 nowe zakażenia. W Małopolsce 24 zarażonych 2 2020-03-30 20:00 Ważne ogłoszenia spółki Sewik w sprawie wyłączeń w dostawie wody 2020-03-30 19:30 Pożar bacówki w Szlachtowej (aktualizacja) 2020-03-30 19:16 Wybiła w bloku kanalizacja w piwnicy. Kto pomoże? 2 2020-03-30 19:00 Zakładać maseczkę, czy nie ma sensu? A rękawiczki? 9 2020-03-30 18:35 To są Wasze ulubione miejsca w Tatrach. Kto wygrał SONDA 13 2020-03-30 18:30 Wystawa i dotacja pod znakiem zapytania 2020-03-30 18:00 Do firmy Sewik - Przemyślcie Państwo, czy wieszanie ogłoszeń na słupie ma dziś sens? 1 2020-03-30 17:30 W Rynku spory ruch 3 2020-03-30 16:00 Na ratunek firmie: urlop albo pożegnanie z pracą? 15 2020-03-30 15:45 Andrzej Gędłek walczy w Chicago z koronawirusem 4 2020-03-30 15:30 List otwarty posłanki do samorządów w sprawie majowych wyborów 16 2020-03-30 15:00 Jest, przyleciał
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-04-01 08:56 1. Jarosław doskonale wie, że niewykształconym narodem, łatwiej sterować. W końcu nauki pobierał za komuny. 2020-04-01 08:47 2. Czy to szło na żywo? 2020-04-01 08:34 3. Trzeba teraz pieniądze z programu czyste powietrze przerzucić na ratowanie gospodarki. Darujcie sobie wasze brednie. Powietrze w Zakopanem jest 100 razy lepsze niż za komuny. węgiel sam odchodzi w odstawkę. A wy macie jakieś wyssane z palca dane o ofiarach śmiertelnych. Większość ich jest od tytoniu i złego odżywiania. 2020-04-01 08:20 4. Świat według PiSu Ale to jeszcze nic. Chiciorem jest lekcja plastyki dla klasy 7. Jas Fasola przy tych lekcjach to mały pikuś Sponsoruje to Polska Fundacja Narodowa , ta co kupiła jacht aby promować Polskę na Świecie. Jak to śpiewał Perfect ,,Ale wkoło jest wesoło. i tak dalej ha ha ha ha 2020-04-01 08:11 5. Wam to nie dogodzi. Zakazują źle, nie zakazali by to zaraz byście krzyczeli że nic nie robią. Dzięki PIS że rządzi bo inaczej już połowa Polaków by wąchała kwiatki od spodu 2020-04-01 08:11 6. Kochane dzieci, a teraz pokażemy wam, co to są wybory. 2020-04-01 08:07 7. Ruch samochodowy jest kilkukrotnie mniejszy ze wzgledu na panującą sytuacje a smog jak byl tak jest. Gdzie jest teraz ten wybitny znawca z kuratorium co publicznie wymądrzał sie co jest powodem smogu? Dalej bedzie opowiadał pierdoły ze to nie z palenia w piecu a z poruszających się samochodów? 2020-04-01 08:06 8. Marysiu - zacznę od tego, że jest tajemnicą poliszynela fakt nieumiejętności czytania ze zrozumieniem przez różne rasy POKOmenów. Projekt o wspólnych unijnych zamówieniach na zakup medycznych środków zaradczych był stworzony w 2014 r. Miłościwie panująca w Polsce wtedy władza nie przystąpiła do tego projektu. Minister zdrowia obecnie nam miłościwie panującej władzy podpisał aneks do tegoż projektu 6 marca b.r. I od tego momentu możemy brać udział we wspólnych zakupach. @Jasiyk - jaka łunia jest każdy widzi! "Koronawirus ujawnił słabość Unii Europejskiej, a strach przed wirusem spowodował, że wróciły stare egoizmy. UE w zasadzie skapitulowała i pozostawiła podejmowanie decyzji na czas kryzysu państwom narodowym." Tak o Unii wypowiedziała się na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung"nasza Nobilistka Tokarczuk. @stasek - spacer z żoną??? Od dawna głoszę wszem i wobec, że w zakładach karnych internet powinien być odłączony! 2020-04-01 03:06 9. Jestem pracownikiem czynnego elektromarketu, mam prośbę aby osoby które nie są pracownikami nie wypowiadały się za nas, że powinni zamknąć nasz sklep i że pracodawca jest zły bo liczy się dla niego tylko kasa. Większość pracowników to ludzie młodzi na dorobku, jak mają zapłacić za wynajem mieszkania lub ratę kredytu jeśli sklep zostanie zamknięty? Pracodawca zapewnił nam wszystkie środki ochrony , dla pracowników i również dla klientów. Sytuacja jest trudna i stresująca ale trzeba to przetrwać i cieszymy się , że możemy pracować. 2020-04-01 01:17 10. Na polskich drogach średnio dziennie ginie 11-12 osób. No na świecie? Pewnie tysiące, ale jakoś nie skłoniło to nikogo do chociażby obowiązkowego wyposażania auta w tz. klatki bezpieczeństwa( jak dla kaskaderów). Problem z wypadkami i wirusem to jak zawsze pieniądze. Zobaczycie kto na wirusie najwięcej zarobi, szukajcie przyczyny tam gdzie zyski :)
2020-03-22 11:49 1. Takie pustki to były w 1981r zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego 2020-03-21 18:06 2. I tak do świąt, istna bryndza dla straganiarzy i właścicieli kwater... A może i przez święta wszyscy będą siedzieć na 4 literach lub jajkach niepoświęconych w chałupach. Co wtedy? Nie wytrzymamy ? A może do wyborów? Może nie przetrwamy pandemii, wszystko możliwe. Przyroda zrobi z nami porządek. Kto to przewidzi. Cieszmy się jeszcze życiem . Dobrze , że 2 mld poszło na TVP, to i świętowanie w Kościołach nam TVP zastąpi. Internet zakupy, na tace przestaniecie dawać... I na co będziecie narzekać? Tylko na tego małego koronawirusa. A ja olewam jego i chodzę na działkę. Rewela, roboty w kit, powietrze, wiosna się budzi, sama radość. I Wam to samo radzę. 2020-03-20 15:30 3. Myślę, że sporo osób może teraz zapragnąć te puste Krupówki zobaczyć. 2020-03-19 18:27 4. Straganiarze widać niewzruszeni 2020-03-18 22:45 5. tylko i wyłącznie to nas może uratować...siedzieć w domu 2020-03-17 13:27 6. Kpina. Ale w końcu całą tą chińszczyznę na tych kramikach trzeba opchnąć... Szkoda gadać. 2020-03-15 17:33 7. Bardzo dobrze że ludzie siedzą w domu. 2020-03-15 12:07 8. Te śmierdzące sery powinno się zutylizować bo inaczej zamrożą i póżniej sprzedadzą....Podejrzewam że już były odmrażane !!! Jak można to kupować?!?! 2020-03-14 16:17 9. Biatlon nie duatlon 2020-03-09 19:31 10. Od kiedy produkty przetwarzane ręcznie można przygotowywać w pomalowanych pazurach? Chyba że jest nowy rodzaj oscypka - oscypek z tipsem.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

Pożegnania

FILMY TP