Reklama

2020-01-29 21:30:39

Rzepiska

Dwie szkoły do likwidacji. Powstaną filie

Gmina Bukowina Tatrzańska chce zlikwidować dwie podstawówki w Rzepiskach i utworzyć w nich filie szkoły w Jurgowie.

W środę na sesji radni przyjęli uchwałę intencyjną, która daje wójtowi zielone światło do podjęcia działań w celu likwidacji szkół - numer 1 i 2 w Rzepiskach. Obecnie są to 8-klasowe szkoły z oddziałami przedszkolnymi. Gmina w obu budynkach zamierza utworzyć filie szkoły podstawowej w Jurgowie, z klasami od 1 do 3 i oddziałami przedszkolnymi. Natomiast uczniowie z Rzepisk z klas 4-8 od 1 września tego roku mają się uczyć w szkole podstawowej w Jurgowie. Urząd zapewnia, że będzie dowozić dzieci z Rzepisk do Jurgowa. 


Zofia Kuczyńska, kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego w Bukowinie Tatrzańskiej, szczegółowo wyjaśniała na sesji, dlaczego zapadła decyzja o likwidacji szkół. Szkoła nr 2 im. Jana Pawła II w Rzepiskach jest najmniejszą na terenie gminy. Uczy się w niej 29 dzieci. W klasach jest zaledwie od 2 do 7 uczniów. Zatrudnionych jest 16 nauczycieli. Gmina szacuje, że w najbliższych latach dzieci nie będzie przybywać. Drewniany budynek nie spełnia też warunków. Są ciasne pomieszczenia, wąskie schody, nie można w nim utworzyć dodatkowych pracowni specjalistycznych. Nie ma świetlicy, sali gimnastycznej, ani stołówki. A od 1 września 2022 r - jak przypomina kierownik oświaty - zgodnie z prawem gmina musi zapewnić każdemu uczniowi posiłek w ciągu dnia. 
Jedynym rozwiązaniem byłaby budowa nowej szkoły, ale w przypadku tak małej liczby dzieci, jest to nieopłacalne i gminę na to nie stać.

Zofia Kuczyńska przypomina, że w tym roku wydatki gminy na oświatę w sumie sięgają 23 mln zł. Wysokość subwencji oświatowej to 13,1 mln zł, a pozostałą sumę, czyli ok. 10 mln dokłada gmina. 

Podobna sytuacja jest w przypadku szkoły nr 1, która ma 34 uczniów, 14 nauczycieli i oddział przedszkolny. Klasy są nieliczne. Szkoła nr 1, tak jak "dwójka", nie ma biblioteki ani sali do zajęć sportowych. Brakuje świetlicy, stołówki, gabinetu profilaktyki. 

Tymczasem w Jurgowie, w rozbudowanej szkole uczniowie mają do dyspozycji m.in. świetlicę, boisko Orlik, salę gimnastyczną, bibliotekę, kuchnię, stołówkę. 

Zmiany mają nastąpić już od września tego roku. A co z nauczycielami? Blisko połowa nauczycieli, zatrudnionych w Rzepiskach, pracuje na pełnym etacie. Zofia Kuczyńska wyjaśnia, że po przeniesieniu uczniów do Jurgowa, nie zwiększy się liczba klas i nie trzeba będzie zatrudniać dodatkowych pracowników. Zapewnia, że nauczyciele ze zlikwidowanych szkół "będą mieć zagwarantowane pierwszeństwo zatrudnienia we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Bukowina Tatrzańska, w razie wystąpienia w nich wakatów". - Nauczycielom, którym nie będziemy mogli zapewnić zatrudnienia od września 2020 r. wypłacimy odprawy pieniężne zgodnie zobowiązującymi przepisami" - dodaje kierownik.

Kierownik GZO przekonuje, że reorganizacja sieci szkół pozwoli na "zracjonalizowanie wydatków oświatowych i usprawni zarządzanie placówkami oświatowymi". - Jest też odpowiedzią na zarzuty, jakie wnoszone są do gminy ze strony nauczycieli, pracujących w pozostałych szkołach naszej gminy, którzy pobierają takie samo wynagrodzenie za pracę, ucząc około 25 uczniów w klasie, jak nauczyciele uczący w szkołach w Rzepiskach, gdzie liczba uczniów waha się od 2 do 7 - podsumowuje Zofia Kuczyńska. 

Mieszkańcy mają wątpliwości co do zmian w szkołach. Niektórzy przyszli na sesję. Pytali m.in. dlaczego dzieci mają chodzić do szkoły do Jurgowa. Jeden z mieszkańców obawia się, że w szkole w Jurgowie nie ma wystarczająco dużo miejsca. Są też obawy o dowożenie uczniów zimą, kiedy panują trudne warunki na drogach. 

Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, wyjaśnia, że jeśli rodzice z Rzepisk zapiszą dzieci do innej szkoły, to gmina również zapewni bezpłatny dojazd. Zapewnia, że  gdy do Jurgowa przyjdą uczniowie z Rzepisk, to w klasach będzie maksymalnie do 25 osób. Wójt zapowiada też, że od przyszłego roku podniesie standard zimowego utrzymania dróg w Rzepiskach. 

Wójt przyznaje, że sytuacja w gminie jest trudna, jeśli chodzi o oświatę. - W całej gminie mamy 9 szkół na 1200 dzieci. Mamy to zorganizowane na ten moment źle i 10 mln wydajemy na oświatę. I jeśli wierzyć wypowiedziom pana ministra - nie zmieni się wysokość subwencji, gdyż pan minister - chyba słusznie uważa - że za błędne gospodarowanie przez radnych liczbą szkół, niech odpowiada budżet gminy - komentuje Andrzej Pietrzyk. - Jeżeli któraś gminę stać na utrzymanie takiej liczby szkół, to niech je utrzymuje. Trudno się dziwić panu ministrowi, jest w tym jakaś logika. 

Wójt dodaje, że nie ma możliwości, aby wszystkie dzieci z Rzepisk uczyły się w jednej szkole w tej miejscowości. Po pierwsze - budynki są za małe. Po drugie - mieszkańcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. - Mieszkańcy Bryjowego Potoku nie chcą wysyłać uczniów na Grocholowy i odwrotnie. Ciężko to pogodzić. Jednym rozwiązaniem byłaby budowa całkiem nowej szkoły, do której by chodziły dzieci z całych Rzepisk. Ale to koszt do 5 mln zł, nie mówiąc o sali gimnastycznej - dodaje wójt. 

m


Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Stasek 2020-02-01 09:18:58
@Obserwaror. Skoro na początku grudnia powiedziała że decyzja nie została podjęta a końcem stycznia są uchwały to mówiła prawdę. Przecież to prawie dwa miesiące temu było. To masa czasu i na przemyślenie i na dyskusje. I nie po cichu zlikwidowali bo wiedzieliście że coś się dzieje. Obejrzyjcie sesje. Nie wojt wniósł uchwały tylko radni. Widocznie radna z Rzepisk jest tak lubiana przez innych radnych że jej znać nie dali. Siostra kierowniczka też milczała. Kompromituje się takim gadaniem i tyle.
Obserwator 2020-01-31 12:53:39
11.12.2019 pani wicewójt Maria Kuruc zapewniała że "nikt nie podjął decyzji o zamknięciu szkół. - Radni, analizując budżet gminy, zadali pytanie o małe szkoły. Wójt z panią kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego spotkali się z radą pedagogiczną i radą rodziców. Odbyło się też spotkanie rady gminy z mieszkańcami Rzepisk w temacie szkół, ale żadne decyzje o likwidacji nie zostały podjęte" To do szybko idzie im podejmowanie decyzji - chyba na wzór partii rzadzącej ktoś z kimś robi to nocą. Tylko kto? I z kim???
Jo z Gminy 2020-01-31 11:46:25
Do Bukowianka
Nie tylko u Rzepiszczan są dwie szkoły i dwie jednostki OSP. W Czarnej Górze o ile się nie mylę również mają dwie szkoły i dwie straże a nawet dwie remize.
Może i tutaj trzeba polikwidować żeby Bukowiany miały na inwestycje?
Coś nie możecie patrzeć na te Rzepiska.. Ale pewnie podatki płaca wszyscy mieszkańcy?
Pudel 2020-01-31 01:52:09
Do Rysiek.
W bukowiańskij gminie ta sama opcja co w sejmie. To i robiom tak samo..
miejscowy 2020-01-31 00:42:13
Pani Kuczyńska powiedziała że szkoły w Rzepiskach nie spełniają warunków,a czyja to wina?Proste Gminy ,bo oni tylko dbają o Białkę,Bukowinę,Jurgów.A oszczędzają na Rzepiskach.Trzeba zamknąć szkoły ,które mają najgorsze wyniki w nauce,a szkoła w Rzepiskach jest jedną z najlepszych o czym świadczą wyniki.np.ostatnie egzaminy po ósmej klasie mieli pierwsze miejsce z matematyki w powiecie tatrzańskim.
ja 2020-01-30 21:33:32
Na utrzymanie szkół brakuje pieniędzy ale na utrzymanie nadmiaru pracowników w urzędzie gminy, których to pensje są największe w całym powiecie to już są pieniądze. Może warto pomyśleć o redukcji u siebie panie wójcie, albo przynajmniej o racjonalnych wynagrodzeniach...
Rysiek 2020-01-30 19:46:43
Mocie swój Pis.. głosujcie tak dalyj.
siekiera 2020-01-30 19:35:16
Nie widzę w tym sensu do końca... Zostaną klasy 1-3 z odziałem przedszkolnym zarówno w szkole nr 1 i nr 2 więc i tak będzie trzeba je utrzymywać. Dodatkowy wydatek gminy to zwiększenie kosztów utrzymania dróg "na czarno".. (jasna cholera ciekawe jak sobie Lord to wyobraża..., ale ładnie powiedział, że jak śniegiem zasypie drogi to wszędzie je zasypie i wszyscy sobie zrobimy wolne od szkoły... brak słów..). Żaden problem... zmykamy i już.. Gratuluję Radnym, szczególnie tym którzy nie mają pojęcia jakie konsekwencje taka decyzja przyniesie... można wywnioskować, że Wójt rządzi z Zośką całą Radą ws. oświaty... a może raczej Zośka Wójtem? Ciężki temat, ale uważam że wydatki się nie zmniejszą (to tylko moje zdanie).
Bialcanka 2020-01-30 17:53:22
@Bukowiank@ na zebraniu w rzepiskach była o tym mowa, a pracuje u mnie dziewczyna z rzepisk, którą tam była.
joka 2020-01-30 16:49:28
Władza ( czy aby na pewno??? ) znów poróżniła ludzi ,
Bukowianka 2020-01-30 15:37:30
@Bialcanka, skąd wiesz ze jeszcze 2szkoly są do likwidacji?Jesteś w radzie albo pracujesz w oświacie?? Podziel się skąd masz ta "powszechna wiedze" ? TP to zainteresuje.
Bialcon 2020-01-30 15:33:34
Gdzie wy macie 2 miejscowości??? Z Wikipedii : ?Na wieś składają się trzy osiedla: Rzepiska - Potok Bryjów, Rzepiska - Potok Wojtyczków i Rzepiska - Potok Grocholów?. I to jest jeszcze jeden powód do tego żeby dzieci z Rzepisk zabrać do cywilizowanego świata. Władzy gratuluję odwagi!
Bialcanka 2020-01-30 14:58:40
Do @Bukowianka@, z tego co powszechnie wiadomo, to do likwidacji są jeszcze 2 szkoły, a 2 już zostały zamknięte. Czyli nasza władza łącznie zamknie 6 z 10 szkół na terenie naszej gminy. Jak były gimnazja i małe szkoły uczyły uczniów od 0 do 5 klasy, to nikt ich nie zamykał, żadna dotychczasowa władza nie podniosła ręki na szkoły, nikt nie oszczędzał na dzieciach.
Co ma być ?
Miejscowy 2020-01-30 14:20:43
Do bukowianka. Wiem o tym że to stowarzyszenia i dobrze bo jak by nie to to gmina już by dawno to zamkła. po drugie to są dwie odrębne miejscowości i dwie odrębne OSP i naszczescie Bukowiany ich nie zakładały. A mieszkańcy całej gminy płacą podatki i ci z rzepisk też więc się im należy szkoła chociaż. Wiem że wy z Bukowiny i Białki to najlepiej byscie wszystko wzięli bo wam się należy a innym to co.
Bukowianka 2020-01-30 12:27:08
Do @miejscowy.Dla Twojej wiadomości OSP jest stowarzyszeniem. Z drugiej strony to idiotyzm żeby w jednej wsi były 2 jednostki. Ale takie cosi ino u Rzepiscanof. Burza się o szkoly a sami dawno juz wożą dzieci do innych szkół. Gmina niech za nasze (wszystkich mieszkańców gminy) pieniądze utrzymuje szkoły na Rzepiskach bo im się należy a dzieci i tak chodzą do Jurgowa. To jakaś ich MYŚLENIE-CHORE MYŚLENIE!!! Dziękuję za podjęcie tej trudnej DECYZJI-SŁUSZNEJ DECYZJI!!!
Przyjezdny 2020-01-30 12:19:15
Czy czytanie tekstu ze zrozumieniem to umiejętność na wagę złota?? 29 a nawet 34 uczniów to przecież jedna klasa a!!! A tu szkola. Dwie szkoły to dwóch dytektorowi i do tego 30 nauczycieli. To jakaś paranoja!! Najwyższy czas na takie zmiany!! Brawo rada!!
Miejscowy 2020-01-30 10:40:56
Po prostu tylko chwalić myśląca władzę, czekać kiedy zlikwidują OSP i asfalt zwiną żeby mieć czym łatać dziury na gminie po innych miejscowosciach.żarówki z lamp powykręcają żeby oszczędność była. To jest wasza ku.... a dobra zmian. Gratulacje
tutejsy 2020-01-30 09:33:15
ale za to pincet plus ,dla nierobów jest .Chory kraj
Mieszkanka 2020-01-30 08:25:55
To już 4 szkoła, którą zlikwidowali w przeciągu jednej kadencji. Następne do likwidacji sa szkoły w Brzegach i w Czarnaj Górze Zagórze !!!
Brakuje kasy, podatki w górę, śmieci w górę, likwidacja szkół -DOBRA ZMIANA!
stasek 2020-01-30 08:07:03
Nasuwa mi się kilka refleksji.
1. Jak to nie ma pieniędzy na oświatę, podobno Rząd sypnąl groszem na podwyżki dla nauczycieli i Gminy dostały kasę.
Tak słyszałem w TVP.
2. Miały być nie likwidowane żadne małe szkoły, nawet miały dostać dodatkowe środki. Za rządów PO obecnie rządzący darli się że nie pozwolą zamknąć ani jednej małej szkoły..
3. Zlikwidowanie szkoły w małych miejscowościach to śmierć kulturowa tych miejscowości.
4. Kto rządzi w Gminie Bukowina Tatrzańska -PiS. kto rządzi w Kraju -PiS.
Wniosek - ktoś mówi nieprawdę( albo władze Gminy albo Rząd PiSu)
Tak to widzę z pozycji prostego suwerena.
uv 2020-01-30 02:00:49
W starym modelu, starsze dzieci dojeżdżały do gimnazjów a młodsze mogły uczyć się niedaleko domu. Jakoś starczało na wszystko.
Ja 2020-01-29 22:49:45
Tygodnik promuje tylko jedną stronę medalu, szkoda że tygodnik nie zapyta rodziców o zdanie. oszczędności z likwidacji szkoły i tak nie zostaną w Rzepiskach. Szkoła w Jurgowie i tak nie jest w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Mam nadzieję że wójt gminy zajmie się brakiem kanalizacji w Białce. Pozdrawiam wójta.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE WNĘTRZ TRADYCYJNE, NATRYSKOWE (do 1000 m2/dzień), TYNKI DEKORACYJNE, TAPETY, GŁADZIE, PANELE -
  Tel.: 660 921 810.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • KUPNO
  Kupię GÓRALSKI KREDENS I INNE MEBLE ZROBIONE Z DREWNA LIMBY - 601 39 34 06
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-04-03 13:01 Parkingiem przy ul. Kościuszki zawładnęli budowlańcy 2020-04-03 12:28 Ważna informacja dla rolników posiadających pola za granicą ze Słowacją 2020-04-03 12:14 Sromowce i Pieniny skąpane w słońcu 2 2020-04-03 11:25 Małopolski Urząd Wojewódzki znowu publikuje dane o zakażonych 2020-04-03 10:43 Śmigłowiec TOPR nad Zakopanem 1 2020-04-03 10:26 Znowu bardzo duży wzrost liczby zakażonych koronawirusem 2 2020-04-03 10:15 Tatrzańska Izba Gospodarcza przygotowała mini podręcznik dla przedsiębiorców 2020-04-03 09:30 Burmistrz jest zobowiązany do przestrzegania terminów w kalendarzu wyborczym 10 2020-04-03 09:22 Bazar Sztuki w domu 2020-04-03 08:38 Na Krupówkach tylko kot. Tak wczoraj wieczorem wyglądało puste Zakopane (ZDJĘCIA) 1 2020-04-03 08:00 Zostańcie w domach. Nie narażajcie służb 2020-04-03 07:00 Szymonek też wydłuża czas pracy przed świętami. Jedna z kas tylko dla seniorów 2020-04-02 23:00 Rząd wprowadził Tarczę Antykryzysową dla firm - mamy dla Was ściągę z czego można skorzystać 2020-04-02 22:50 Polityczna walka 1 2020-04-02 22:00 Karnisze pojedyncze - odkryj najmodniejsze karnisze tego sezonu 2020-04-02 21:53 Godz. 21:37. Giewont rozświetlony (ZDJĘCIA) 21 2020-04-02 21:47 W domach na Podhalu płoną świece 3 2020-04-02 21:21 Rekordowy wzrost liczby zakażeń. Od rana aż 392 przypadki 3 2020-04-02 21:00 Napędzać koniunkturę 2020-04-02 20:31 Dunajec bez flisaków 2020-04-02 19:35 Ponad 13 tys. maseczek rozwieźli druhowie z Sidziny 2020-04-02 19:20 Słowacy - wpuście nas do knajpy na 1 dzień 2020-04-02 19:10 Skażenie wody w Nowem Bystrem 2020-04-02 18:35 Pożegnanie dnia nad Jeziorem Czorsztyńskim (WIDEO) 2020-04-02 18:30 Nie będzie watry pamięci dla Jana Pawła II 2020-04-02 18:02 Stadion w budowie 2020-04-02 17:40 Kontrole w Krośnicy 8 2020-04-02 17:37 Świeca zamiast watry 2 2020-04-02 17:00 Małopolski Urząd Wojewódzki przestał publikować dane dotyczące zachorowań na koronawirusa 3 2020-04-02 16:31 Druh medykowi 2020-04-02 16:00 Zdrój planowany 2020-04-02 15:41 Śmierć na nowotarskim osiedlu 2020-04-02 15:25 Szyje maseczki, ale zabrakło materiałów. Kto pomoże je dostarczyć? 2 2020-04-02 15:00 Więcej patroli na ulicach. Zakopiańscy policjanci egzekwują nowe przepisy 4 2020-04-02 14:50 Straż Graniczna na pieszej kładce 2 2020-04-02 14:30 Park Miejski w Zakopanem zamknięty. Przyjście tylko w stronę Krupówek 2020-04-02 13:50 Zaobserwowano pierwszego w historii niedźwiedzia albinosa. To był prima aprilis 15 2020-04-02 13:40 Zamknięte hotele, parki i skwery, za to więcej wiernych w kościele 4 2020-04-02 13:30 Wirtualny Konkurs Palm Wielkanocnych 2020-04-02 13:00 Panie ministrze, odwrotnie! 14 2020-04-02 12:30 Niechodliwa szkoła 2020-04-02 12:00 Opłakane skutki żartu primaaprilisowego 5 2020-04-02 11:26 W niedzielę na stronie TP ponownie transmisja mszy z Wiktorówek! 6 2020-04-02 11:19 Autobusy na trasie zawieszone 5 2020-04-02 11:00 Bezpieczny spis próbny 2020-04-02 10:30 Remonty drogowe na przejściu granicznym 2020-04-02 09:39 Dolina Strążyska, prasówka na śniegu (WIDEO) 1 2020-04-02 09:30 Cukiernia „Samanta” jest otwarta 7 2020-04-02 09:00 Śmierć papieża, dziś rocznica 10 2020-04-02 08:09 Rabczańskie przystanki po dezynfekcji
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-04-03 13:12 1. Boże kochany.... jak tu będzie przeżyć bez gór ten rok :( :( :( Ciężko bardzo, ale co zrobić .......... na razie muszą wystarczyć zdjęcia i wspomnienia. Ponieważ nadzieja umiera ostatnia - bardzo liczę na jesień, choćby późną .... Póki co - oby doczekać przyszłego roku w zdrowiu , czego wszystkim ich prawdziwym turystom i miłośnikom życzę . A tak nawiasem to się zastanawiam czy nie lepiej NIE POKAZYWAĆ takich bieżących widoków . Kto ma fotki to popatrzy kiedy go tęsknota ogarnie, a jak człowiek zobaczy taki obrazek po wejściu na stronę gazety to go chce skręcić że tam tak cudnie, a nie można jechać. Dla mnie to jest TORTURA po której trudno mi się pozbierać.. 2020-04-03 13:12 2. PAN Dorula GÓRA Niech się pan nie przejmuje gdyby nie Pan dawno by był jeszcze bardziej wysprzedana miasto Zakopane 2020-04-03 12:54 3. Tu nawet testów się nie robi, wiadomo że wszyscy zdrowi :) 2020-04-03 12:45 4. Pięknie jeśli pełniąc funkcję pełniący pamięta o swoich obowiązkach. Znacznie lepiej jeśli to nawyk trwały, Służalczość w imię wydumanego interesu może jedynie wskazywać na mało ciekawe cechy sługusa z objawami bezmyślności.... jednak w każdym przypadku przychodzi ponieść odpowiedzialność 2020-04-03 12:45 5. Burmistrz Miasta Zakopane zobowiązany jest do wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa... i na pewno ten zapis nie jest stosowany przez tego człowieka. Ma gdzieś przepisy i ludzi. No chyba, że chodzi o to żeby komuś na złość zrobić to pseudo burmistrz z pseudo zastępcą wtedy się angażują.... 2020-04-03 12:39 6. Cudownie. Aż chce się tam być. a to dopiero w sierpniu. chyba, że .... . i w najlepszym hotelu pod słońcem, z najlepszą kadrą. Nad Przełomem :) 2020-04-03 12:25 7. da sie częsciej myć ulice i brud który ciągnie za sobą kazdy przejeżdżający samochód czy to już niemożliwe i tak sie już będzie kurzyło 2020-04-03 12:12 8. To może teraz trzeba na Wójta się rzucić i osmarować go bo chce nas w domach pozamykać, tak jak radny Dzielski ograniczyć ruch w rynku? Link tutaj: http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/67110 2020-04-03 12:09 9. No to teraz ja podtrzymuje ?głośne słowa?, które publicznie wypowiedział na proteście przeciwko Sylwestrowi pod skocznią mój mąż... Parafrazując: ?Brak kręgosłupa moralnego?. Amen 2020-04-03 12:06 10. Coraz lepiej. Lepsze od filmów Barei. - W przypadku mieszkańców powiatu tatrzańskiego wyjście na szlak w Tatry jest dozwolonym zaspokajaniem potrzeb życiowych, w przypadku sąsiednich powiatów jest zagrożone postawieniem przed sądem i uszczupleniem portfela o 30 tys. (jeśli ktoś tyle ma w portfelu). - Ludzie jadący z granicy do domu (w Warszawie, Gdańsku) na kwarantannę mogą stawać po drodze na każdej stacji i w każdym sklepie i babrać w produktach. Za to mamy kontrole w Krośnicy. - Z rozporządzeń wynika, że trzy dni temu wirus posiadał siłę rażenia mniejszą niż metr, ale od dwóch dni razi do dwóch metrów. Czyli we wtorek można było spacerować z kochanką, ale dzisiaj wychodząc z domu w niezbędnych sprawach trzeba się trzymać dwa metry od żony.
2020-03-29 23:21 1. Tego co teraz przeżywamy, Witkacy nie był w stanie nawet w swoich wizjach sobie wyobrazić. 2020-03-22 11:49 2. Takie pustki to były w 1981r zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego 2020-03-21 18:06 3. I tak do świąt, istna bryndza dla straganiarzy i właścicieli kwater... A może i przez święta wszyscy będą siedzieć na 4 literach lub jajkach niepoświęconych w chałupach. Co wtedy? Nie wytrzymamy ? A może do wyborów? Może nie przetrwamy pandemii, wszystko możliwe. Przyroda zrobi z nami porządek. Kto to przewidzi. Cieszmy się jeszcze życiem . Dobrze , że 2 mld poszło na TVP, to i świętowanie w Kościołach nam TVP zastąpi. Internet zakupy, na tace przestaniecie dawać... I na co będziecie narzekać? Tylko na tego małego koronawirusa. A ja olewam jego i chodzę na działkę. Rewela, roboty w kit, powietrze, wiosna się budzi, sama radość. I Wam to samo radzę. 2020-03-20 15:30 4. Myślę, że sporo osób może teraz zapragnąć te puste Krupówki zobaczyć. 2020-03-19 18:27 5. Straganiarze widać niewzruszeni 2020-03-18 22:45 6. tylko i wyłącznie to nas może uratować...siedzieć w domu 2020-03-17 13:27 7. Kpina. Ale w końcu całą tą chińszczyznę na tych kramikach trzeba opchnąć... Szkoda gadać. 2020-03-15 17:33 8. Bardzo dobrze że ludzie siedzą w domu. 2020-03-15 12:07 9. Te śmierdzące sery powinno się zutylizować bo inaczej zamrożą i póżniej sprzedadzą....Podejrzewam że już były odmrażane !!! Jak można to kupować?!?! 2020-03-14 16:17 10. Biatlon nie duatlon
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP