Reklama

2020-01-29 21:30:39

Reklama

Rzepiska

Dwie szkoły do likwidacji. Powstaną filie

Reklama

Gmina Bukowina Tatrzańska chce zlikwidować dwie podstawówki w Rzepiskach i utworzyć w nich filie szkoły w Jurgowie.

W środę na sesji radni przyjęli uchwałę intencyjną, która daje wójtowi zielone światło do podjęcia działań w celu likwidacji szkół - numer 1 i 2 w Rzepiskach. Obecnie są to 8-klasowe szkoły z oddziałami przedszkolnymi. Gmina w obu budynkach zamierza utworzyć filie szkoły podstawowej w Jurgowie, z klasami od 1 do 3 i oddziałami przedszkolnymi. Natomiast uczniowie z Rzepisk z klas 4-8 od 1 września tego roku mają się uczyć w szkole podstawowej w Jurgowie. Urząd zapewnia, że będzie dowozić dzieci z Rzepisk do Jurgowa. 


Zofia Kuczyńska, kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego w Bukowinie Tatrzańskiej, szczegółowo wyjaśniała na sesji, dlaczego zapadła decyzja o likwidacji szkół. Szkoła nr 2 im. Jana Pawła II w Rzepiskach jest najmniejszą na terenie gminy. Uczy się w niej 29 dzieci. W klasach jest zaledwie od 2 do 7 uczniów. Zatrudnionych jest 16 nauczycieli. Gmina szacuje, że w najbliższych latach dzieci nie będzie przybywać. Drewniany budynek nie spełnia też warunków. Są ciasne pomieszczenia, wąskie schody, nie można w nim utworzyć dodatkowych pracowni specjalistycznych. Nie ma świetlicy, sali gimnastycznej, ani stołówki. A od 1 września 2022 r - jak przypomina kierownik oświaty - zgodnie z prawem gmina musi zapewnić każdemu uczniowi posiłek w ciągu dnia. 
Jedynym rozwiązaniem byłaby budowa nowej szkoły, ale w przypadku tak małej liczby dzieci, jest to nieopłacalne i gminę na to nie stać.

Zofia Kuczyńska przypomina, że w tym roku wydatki gminy na oświatę w sumie sięgają 23 mln zł. Wysokość subwencji oświatowej to 13,1 mln zł, a pozostałą sumę, czyli ok. 10 mln dokłada gmina. 

Podobna sytuacja jest w przypadku szkoły nr 1, która ma 34 uczniów, 14 nauczycieli i oddział przedszkolny. Klasy są nieliczne. Szkoła nr 1, tak jak "dwójka", nie ma biblioteki ani sali do zajęć sportowych. Brakuje świetlicy, stołówki, gabinetu profilaktyki. 

Tymczasem w Jurgowie, w rozbudowanej szkole uczniowie mają do dyspozycji m.in. świetlicę, boisko Orlik, salę gimnastyczną, bibliotekę, kuchnię, stołówkę. 

Zmiany mają nastąpić już od września tego roku. A co z nauczycielami? Blisko połowa nauczycieli, zatrudnionych w Rzepiskach, pracuje na pełnym etacie. Zofia Kuczyńska wyjaśnia, że po przeniesieniu uczniów do Jurgowa, nie zwiększy się liczba klas i nie trzeba będzie zatrudniać dodatkowych pracowników. Zapewnia, że nauczyciele ze zlikwidowanych szkół "będą mieć zagwarantowane pierwszeństwo zatrudnienia we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Bukowina Tatrzańska, w razie wystąpienia w nich wakatów". - Nauczycielom, którym nie będziemy mogli zapewnić zatrudnienia od września 2020 r. wypłacimy odprawy pieniężne zgodnie zobowiązującymi przepisami" - dodaje kierownik.

Kierownik GZO przekonuje, że reorganizacja sieci szkół pozwoli na "zracjonalizowanie wydatków oświatowych i usprawni zarządzanie placówkami oświatowymi". - Jest też odpowiedzią na zarzuty, jakie wnoszone są do gminy ze strony nauczycieli, pracujących w pozostałych szkołach naszej gminy, którzy pobierają takie samo wynagrodzenie za pracę, ucząc około 25 uczniów w klasie, jak nauczyciele uczący w szkołach w Rzepiskach, gdzie liczba uczniów waha się od 2 do 7 - podsumowuje Zofia Kuczyńska. 

Mieszkańcy mają wątpliwości co do zmian w szkołach. Niektórzy przyszli na sesję. Pytali m.in. dlaczego dzieci mają chodzić do szkoły do Jurgowa. Jeden z mieszkańców obawia się, że w szkole w Jurgowie nie ma wystarczająco dużo miejsca. Są też obawy o dowożenie uczniów zimą, kiedy panują trudne warunki na drogach. 

Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, wyjaśnia, że jeśli rodzice z Rzepisk zapiszą dzieci do innej szkoły, to gmina również zapewni bezpłatny dojazd. Zapewnia, że  gdy do Jurgowa przyjdą uczniowie z Rzepisk, to w klasach będzie maksymalnie do 25 osób. Wójt zapowiada też, że od przyszłego roku podniesie standard zimowego utrzymania dróg w Rzepiskach. 

Wójt przyznaje, że sytuacja w gminie jest trudna, jeśli chodzi o oświatę. - W całej gminie mamy 9 szkół na 1200 dzieci. Mamy to zorganizowane na ten moment źle i 10 mln wydajemy na oświatę. I jeśli wierzyć wypowiedziom pana ministra - nie zmieni się wysokość subwencji, gdyż pan minister - chyba słusznie uważa - że za błędne gospodarowanie przez radnych liczbą szkół, niech odpowiada budżet gminy - komentuje Andrzej Pietrzyk. - Jeżeli któraś gminę stać na utrzymanie takiej liczby szkół, to niech je utrzymuje. Trudno się dziwić panu ministrowi, jest w tym jakaś logika. 

Wójt dodaje, że nie ma możliwości, aby wszystkie dzieci z Rzepisk uczyły się w jednej szkole w tej miejscowości. Po pierwsze - budynki są za małe. Po drugie - mieszkańcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. - Mieszkańcy Bryjowego Potoku nie chcą wysyłać uczniów na Grocholowy i odwrotnie. Ciężko to pogodzić. Jednym rozwiązaniem byłaby budowa całkiem nowej szkoły, do której by chodziły dzieci z całych Rzepisk. Ale to koszt do 5 mln zł, nie mówiąc o sali gimnastycznej - dodaje wójt. 

m


Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Stasek 2020-02-01 09:18:58
@Obserwaror. Skoro na początku grudnia powiedziała że decyzja nie została podjęta a końcem stycznia są uchwały to mówiła prawdę. Przecież to prawie dwa miesiące temu było. To masa czasu i na przemyślenie i na dyskusje. I nie po cichu zlikwidowali bo wiedzieliście że coś się dzieje. Obejrzyjcie sesje. Nie wojt wniósł uchwały tylko radni. Widocznie radna z Rzepisk jest tak lubiana przez innych radnych że jej znać nie dali. Siostra kierowniczka też milczała. Kompromituje się takim gadaniem i tyle.
Obserwator 2020-01-31 12:53:39
11.12.2019 pani wicewójt Maria Kuruc zapewniała że "nikt nie podjął decyzji o zamknięciu szkół. - Radni, analizując budżet gminy, zadali pytanie o małe szkoły. Wójt z panią kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego spotkali się z radą pedagogiczną i radą rodziców. Odbyło się też spotkanie rady gminy z mieszkańcami Rzepisk w temacie szkół, ale żadne decyzje o likwidacji nie zostały podjęte" To do szybko idzie im podejmowanie decyzji - chyba na wzór partii rzadzącej ktoś z kimś robi to nocą. Tylko kto? I z kim???
Jo z Gminy 2020-01-31 11:46:25
Do Bukowianka
Nie tylko u Rzepiszczan są dwie szkoły i dwie jednostki OSP. W Czarnej Górze o ile się nie mylę również mają dwie szkoły i dwie straże a nawet dwie remize.
Może i tutaj trzeba polikwidować żeby Bukowiany miały na inwestycje?
Coś nie możecie patrzeć na te Rzepiska.. Ale pewnie podatki płaca wszyscy mieszkańcy?
Pudel 2020-01-31 01:52:09
Do Rysiek.
W bukowiańskij gminie ta sama opcja co w sejmie. To i robiom tak samo..
miejscowy 2020-01-31 00:42:13
Pani Kuczyńska powiedziała że szkoły w Rzepiskach nie spełniają warunków,a czyja to wina?Proste Gminy ,bo oni tylko dbają o Białkę,Bukowinę,Jurgów.A oszczędzają na Rzepiskach.Trzeba zamknąć szkoły ,które mają najgorsze wyniki w nauce,a szkoła w Rzepiskach jest jedną z najlepszych o czym świadczą wyniki.np.ostatnie egzaminy po ósmej klasie mieli pierwsze miejsce z matematyki w powiecie tatrzańskim.
ja 2020-01-30 21:33:32
Na utrzymanie szkół brakuje pieniędzy ale na utrzymanie nadmiaru pracowników w urzędzie gminy, których to pensje są największe w całym powiecie to już są pieniądze. Może warto pomyśleć o redukcji u siebie panie wójcie, albo przynajmniej o racjonalnych wynagrodzeniach...
Rysiek 2020-01-30 19:46:43
Mocie swój Pis.. głosujcie tak dalyj.
siekiera 2020-01-30 19:35:16
Nie widzę w tym sensu do końca... Zostaną klasy 1-3 z odziałem przedszkolnym zarówno w szkole nr 1 i nr 2 więc i tak będzie trzeba je utrzymywać. Dodatkowy wydatek gminy to zwiększenie kosztów utrzymania dróg "na czarno".. (jasna cholera ciekawe jak sobie Lord to wyobraża..., ale ładnie powiedział, że jak śniegiem zasypie drogi to wszędzie je zasypie i wszyscy sobie zrobimy wolne od szkoły... brak słów..). Żaden problem... zmykamy i już.. Gratuluję Radnym, szczególnie tym którzy nie mają pojęcia jakie konsekwencje taka decyzja przyniesie... można wywnioskować, że Wójt rządzi z Zośką całą Radą ws. oświaty... a może raczej Zośka Wójtem? Ciężki temat, ale uważam że wydatki się nie zmniejszą (to tylko moje zdanie).
Bialcanka 2020-01-30 17:53:22
@Bukowiank@ na zebraniu w rzepiskach była o tym mowa, a pracuje u mnie dziewczyna z rzepisk, którą tam była.
joka 2020-01-30 16:49:28
Władza ( czy aby na pewno??? ) znów poróżniła ludzi ,
Bukowianka 2020-01-30 15:37:30
@Bialcanka, skąd wiesz ze jeszcze 2szkoly są do likwidacji?Jesteś w radzie albo pracujesz w oświacie?? Podziel się skąd masz ta "powszechna wiedze" ? TP to zainteresuje.
Bialcon 2020-01-30 15:33:34
Gdzie wy macie 2 miejscowości??? Z Wikipedii : ?Na wieś składają się trzy osiedla: Rzepiska - Potok Bryjów, Rzepiska - Potok Wojtyczków i Rzepiska - Potok Grocholów?. I to jest jeszcze jeden powód do tego żeby dzieci z Rzepisk zabrać do cywilizowanego świata. Władzy gratuluję odwagi!
Bialcanka 2020-01-30 14:58:40
Do @Bukowianka@, z tego co powszechnie wiadomo, to do likwidacji są jeszcze 2 szkoły, a 2 już zostały zamknięte. Czyli nasza władza łącznie zamknie 6 z 10 szkół na terenie naszej gminy. Jak były gimnazja i małe szkoły uczyły uczniów od 0 do 5 klasy, to nikt ich nie zamykał, żadna dotychczasowa władza nie podniosła ręki na szkoły, nikt nie oszczędzał na dzieciach.
Co ma być ?
Miejscowy 2020-01-30 14:20:43
Do bukowianka. Wiem o tym że to stowarzyszenia i dobrze bo jak by nie to to gmina już by dawno to zamkła. po drugie to są dwie odrębne miejscowości i dwie odrębne OSP i naszczescie Bukowiany ich nie zakładały. A mieszkańcy całej gminy płacą podatki i ci z rzepisk też więc się im należy szkoła chociaż. Wiem że wy z Bukowiny i Białki to najlepiej byscie wszystko wzięli bo wam się należy a innym to co.
Bukowianka 2020-01-30 12:27:08
Do @miejscowy.Dla Twojej wiadomości OSP jest stowarzyszeniem. Z drugiej strony to idiotyzm żeby w jednej wsi były 2 jednostki. Ale takie cosi ino u Rzepiscanof. Burza się o szkoly a sami dawno juz wożą dzieci do innych szkół. Gmina niech za nasze (wszystkich mieszkańców gminy) pieniądze utrzymuje szkoły na Rzepiskach bo im się należy a dzieci i tak chodzą do Jurgowa. To jakaś ich MYŚLENIE-CHORE MYŚLENIE!!! Dziękuję za podjęcie tej trudnej DECYZJI-SŁUSZNEJ DECYZJI!!!
Przyjezdny 2020-01-30 12:19:15
Czy czytanie tekstu ze zrozumieniem to umiejętność na wagę złota?? 29 a nawet 34 uczniów to przecież jedna klasa a!!! A tu szkola. Dwie szkoły to dwóch dytektorowi i do tego 30 nauczycieli. To jakaś paranoja!! Najwyższy czas na takie zmiany!! Brawo rada!!
Miejscowy 2020-01-30 10:40:56
Po prostu tylko chwalić myśląca władzę, czekać kiedy zlikwidują OSP i asfalt zwiną żeby mieć czym łatać dziury na gminie po innych miejscowosciach.żarówki z lamp powykręcają żeby oszczędność była. To jest wasza ku.... a dobra zmian. Gratulacje
tutejsy 2020-01-30 09:33:15
ale za to pincet plus ,dla nierobów jest .Chory kraj
Mieszkanka 2020-01-30 08:25:55
To już 4 szkoła, którą zlikwidowali w przeciągu jednej kadencji. Następne do likwidacji sa szkoły w Brzegach i w Czarnaj Górze Zagórze !!!
Brakuje kasy, podatki w górę, śmieci w górę, likwidacja szkół -DOBRA ZMIANA!
stasek 2020-01-30 08:07:03
Nasuwa mi się kilka refleksji.
1. Jak to nie ma pieniędzy na oświatę, podobno Rząd sypnąl groszem na podwyżki dla nauczycieli i Gminy dostały kasę.
Tak słyszałem w TVP.
2. Miały być nie likwidowane żadne małe szkoły, nawet miały dostać dodatkowe środki. Za rządów PO obecnie rządzący darli się że nie pozwolą zamknąć ani jednej małej szkoły..
3. Zlikwidowanie szkoły w małych miejscowościach to śmierć kulturowa tych miejscowości.
4. Kto rządzi w Gminie Bukowina Tatrzańska -PiS. kto rządzi w Kraju -PiS.
Wniosek - ktoś mówi nieprawdę( albo władze Gminy albo Rząd PiSu)
Tak to widzę z pozycji prostego suwerena.
uv 2020-01-30 02:00:49
W starym modelu, starsze dzieci dojeżdżały do gimnazjów a młodsze mogły uczyć się niedaleko domu. Jakoś starczało na wszystko.
Ja 2020-01-29 22:49:45
Tygodnik promuje tylko jedną stronę medalu, szkoda że tygodnik nie zapyta rodziców o zdanie. oszczędności z likwidacji szkoły i tak nie zostaną w Rzepiskach. Szkoła w Jurgowie i tak nie jest w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Mam nadzieję że wójt gminy zajmie się brakiem kanalizacji w Białce. Pozdrawiam wójta.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Mieszkanie 27m Zakopane Piaseckiego
  Tel.: 696152042
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  PENSJONAT ADRIA w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTA. Oferujemy: pracę w miłej atmosferze, umowę o pracę, praca zmianowa. kontakt telefoniczny 795 890 175
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Potrzebna OSOBA DO SMAŻENIA I ZAWIJANIA PĄCZKÓW NA TŁUSTY CZWARTEK. Bardzo dobrze płatne. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - KONSERWATORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: OFFICE MANAGER. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie biura Zarządu: - organizacja i protokołowanie spotkań Management Team, - protokołowanie posiedzeń zarządu i archiwizacja dokumentacji, - nadzór nad obiegiem dokumentów do podpisu, - organizacja podróży służbowych Zarządu i przyjazdów gości PKL, - nadzór nad wspólnym kalendarzem Zarządu; - Przygotowywanie raportów, prezentacji, pism i innych dokumentów; - Przyjmowanie gości oraz bezpośrednia i telefoniczna obsługa klientów firmy; - Współpraca z dostawcami, firmami kurierskimi i pocztą; - Prowadzenie korespondencji; - Zarządzanie terminarzem spotkań; - Opisywanie i skan faktur kosztowych. WYMAGANIA: - Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku; - Doświadczenie w pracy z dokumentacją biurową/korporacyjną/urzędową; - Komunikatywna znajomość języka angielskiego; - Umiejętność wyznaczania priorytetów i organizacji swojej pracy; - Proaktywne podejście do powierzanych zadań; - Umiejętność pracy pod presją czasu; - Wysoka kultura osobista; - Komunikatywność, łatwość budowania relacji; - Znajomość pakietu MS Office. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę; - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie; - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole; - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Office Manager". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kucharza Kościelisko. 20,75 brutto/h na umowę zlecenie lub 3500 zł brutto/mies. na umowę o pracę. Od zaraz.
  Tel.: 18 207 03 55
  E-mail: kontakt@kirowy.pl
  WWW: kirowy.pl
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, POMOC KUCHENNA, PIZZER/KA, KELNER/KA, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602 755 354, 888 457 083.
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Pensjonacie w Bukowinie Tatrzańskiej. Praca całoroczna. Zakres obowiązków: sprzątanie pokoi i klatek schodowych, przygotowywanie śniadań. Wymagane: doświadczenie, chęci do pracy, pozytywne podejście do gości. Oferujemy: umowę o pracę, bardzo dobre wynagrodzenie, miłą atmosferę. Osoby zainteresowane proszę o kontakt telefoniczny
  Tel.: 661 867 127
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy pracownika na stanowisko: kontoler/ka parkingu w Zakopanem. Wynagrodzenie miesięczne: 2300 zł netto. Zainteresowane osoby proszę o kontakt:
  Tel.: 334000014
  E-mail: rekrutacja@tdsystem.com.pl
  WWW: www.tdsystem.com.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  ZRÓB Z NAMI KROK DALEJ... Trwa rekrutacja do naszego nowego, prestiżowego 5* obiektu Nosalowy Park Hotel & Spa Zakopane na stanowiska: RECEPCJONISTA, PORTIER, INSPEKTOR SŁUŻBY PIĘTER, POKOJOWA, HOUSEMAN, KELNER, BARMAN, KUCHARZ. Aplikację prosimy wysyłać na:
  E-mail: rekrutacjanp@nosalowy.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-16 22:54 Duży pożar opuszczonych zabudowań na Salamandrze (ZDJĘCIA, WIDEO) 8 2020-02-16 22:47 ZAKOPANE. MIASTO JAKIEGO NIE ZNACIE 2020-02-16 22:00 Bieg Gąsieniców w wiosennej otoczce (galeria zdjęć) 2020-02-16 21:00 Treningi na Dunajcu 2020-02-16 20:30 Aleksandra Myjaka Poszukiwania w nowotarskich Jatkach 2020-02-16 20:00 Narty, deski i rowery fruwały nad Białką Tatrzańską 2020-02-16 19:30 Nowotarżanki mogą bezpłatnie korzystać z 2 poradni ginekologicznych 2020-02-16 19:00 "Piotr i Fryc - Cudowne zapylenie" czyli Plejada w mieście 2020-02-16 18:30 W nocy silny wiatr, tak wyglądał wschód słońca. W poniedziałek 11 st. C! 1 2020-02-16 17:51 Na zakopiance tradycyjnie - korek 1 2020-02-16 17:00 I po polowaniu czyli pokot w mieście 31 2020-02-16 16:00 Wiosna w Beskidach 2020-02-16 15:00 Krościenko czekają nowe wybory - radny ma dość mandatu 2 2020-02-16 14:00 Niedzielny przepis - narty na Ząb 1 2020-02-16 13:29 Eksplozja dźwięków w Jaworkach 2020-02-16 13:00 Fatalna pogoda i pechowy konkurs dla Polaków w Bad Mittendorf 2 2020-02-16 12:34 Niedzielne dzwony - niebezpiecznie na drogach 1 2020-02-16 11:30 Wspaniałe widoki na Tatry z Chochołowa 2020-02-16 11:00 Kto ma wystawać na baczność podczas uroczystości? 1 2020-02-16 10:25 W „Jatkach” - o Nowym Targu w XVI i XVII wieku 2020-02-16 10:06 Wypadek na zakopiance - ruch wahadłowy 1 2020-02-16 10:00 Kamil Bednarek czyli Zakopane kołysze się w rytmach reggae 2020-02-16 09:30 Emocji było mnóstwo - zakończył się IX Puchar Misia Stramusia 2020-02-16 08:00 Nowotarscy kadeci na zimowym poligonie (zdjęcia) 2020-02-15 22:00 Winter Camp na Turbaczu 2020-02-15 21:30 Niepokojące wnioski po kontroli straży 21 2020-02-15 21:13 Burzliwe spotkanie w gminie. Mieszkańcy walczą o szkoły 6 2020-02-15 20:00 Miasto wyda 80 tys. zł na igrzyska urzędników skarbowych 3 2020-02-15 19:00 Do wtorku mieszkańcy zbierają podpisy w sprawie szkół 9 2020-02-15 18:30 Pierwszy Bal Charytatywny (ZDJĘCIA) 1 2020-02-15 18:00 Zakopane bawi się charytatywnie - I Bal dla PSONI 2 2020-02-15 17:11 Skoro Walentynki - to biec trzeba parami 2020-02-15 16:30 Nie żyje Ewa Greś 2020-02-15 16:06 Ulica Weteranów Wojny parkingowej 11 2020-02-15 16:00 Gondola niezapomniana 7 2020-02-15 15:34 We wtorek w Warszawie pogrzeb ofiar tragicznego wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej 2 2020-02-15 14:55 Blokada na kole z niespodzianką za wycieraczką 8 2020-02-15 14:20 Zakorkowani 1 2020-02-15 14:15 Główne ulice w Zakopanem zakorkowane 5 2020-02-15 14:00 Wiosenny - zimowy spływ Krutynią (WIDEO) 2020-02-15 13:13 Korzystamy z doskonałej pogody - w Tatrach bajecznie 2020-02-15 13:00 Piotr Żyła wygrywa konkurs skoków w Bad Mitterndorf 2 2020-02-15 12:30 Tak samochody w Zakopanem omijają korki 5 2020-02-15 11:40 Kolejka w poszukiwaniu prawdziwej zimy 2020-02-15 11:11 Z Obidowej na Turbacz - bajeczne warunki dla narciarzy 1 2020-02-15 10:01 Nienawiść wieczorową porą 15 2020-02-15 09:20 Trójpodział na Krupówkach 16 2020-02-15 08:45 Są ferie, jest weekend - na zakopiance muszą być korki 3 2020-02-15 08:20 Lawinowa dwójka i trudne warunki turystyczne 2020-02-15 08:01 Pasażer na kładce
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-16 23:58 1. Dużo dobrej roboty majster;) 2020-02-16 23:43 2. Tak właśnie Skarb Państwa pilnuje "swojej" własności. Te budynki (a mieszkam po sąsiedzku) należą do Państwa a non-stop gonią po nich nadziabani menele. Po sąsiedzku jest główna Salamandrę (ten duży budynek z kamienia) i jest prywatny i tam cały czas ochrona stoi. A to co "nasze" (Państwowe) to wszyscy maja gdzieś. Czemu nasza własność ma płonąć??? 2020-02-16 23:42 3. Też zabytkowe zabudowania? ??? Panorama beton to burzom a inne się palom.!!! 2020-02-16 23:41 4. właściciel spalił bo by mu wpisali do rejestru zabytków 2020-02-16 23:34 5. To jest tragedia dla zwierząt ,i czytając komentarze ,stwierdzam że ,ci ludzie ,którzy tak bardzo się cieszą ta rzezią tych wspaniałych zwierząt ,to ludzie ,bez urazy ,ale pańszczyźniani ,to zwyczajne dziadostwo ,które dorwało się do ziemi i lądów ,morduje bez opamiętania. A List ,to cudowne stworzenia i nie są szkodnikami . Szkodnikami są ci ,co niszczą Naturę . Zawsze moja Ojczyzna ,będzie na szarym końcu ,bo ciemnota potrwa jeszcze z dekadę . Później będą puste lady ,a polowanie będzie ,tyle tylko że na ludzi ,gdyż ta dzicz będzie polować na ludzi. 2020-02-16 23:26 6. Miasto bezprawia, bedzie pewnie restauracja amaro pozujacego w cichym lesie. No ale czynz musi sie zgadzac, doznania smakowe nie sa tanie. Te subtelne mixy, kontrasty.Ludzie maja wyobraznie. Cytując klasyka: - Niech zamkną jeszcze Szymoszkową - załamuje ręce Jan Karpiel Bułecka, góral z Zakopanego. - Będziemy wtedy miejscowością noclegowo-deweloperską. 2020 sam zaprojektował makabryłe jak wiele innych juz postawionych przez jego syna. Dlatego kibicuje wiesniakom z Białki. wiesniakom w dobrym tego słowa znaczeniu. rodzin D. wykupi kiedys to zadłuzone zakopane razem z ABC tak im dopomóz Bóg. Piekna ta fabryka nosalowy dwor i goscie tzw. corpo (firma stawia pracownikom za pobyt) Cudownie sie nam rozwija masto . Zakopane zdycha 2020-02-16 23:24 7. Czyli kolejny apartamentowiec albo hotel dla nadzianych?! 2020-02-16 23:14 8. Co tam bedzie budowane.Wie ktoś? 2020-02-16 23:09 9. Lubie tą dziennikarska rzetelnosc. Budynek ktory sie pali jest amw! Tylko glowny jest biznesmena! 2020-02-16 23:06 10. Ach ci bezdomni biznesmeni podpalają swoje majątki :D
2020-02-09 22:32 1. Śliczne, kochane i bardzo wierne psy. Uwielbiam, polecam. Sama mam takiego Misia w domu 2020-01-28 18:04 2. W Małem Cichem, w Poroninie, to znaczy na Lichajówkach w Murzasichlu. ;) 2020-01-26 20:31 3. Kapitalne zdjęcia. Zwłaszcza te malowane obiektywem 2020-01-21 19:31 4. No, no, nie dziwota , że godajom, ze: to som jest MY i nazywo sie do NOS. Tak trzymać, piekno do cudu ta impreza , troche za mało tutok babć i dziadków... 2020-01-21 15:00 5. Świetny fotoreportaż... DZIĘKUJĘ! :-) 2020-01-17 21:00 6. W końcu coś w tej wsi się dzieje bo wcześniej to nic się nie działo może nie było wykwalifikowanych osób 2020-01-13 13:25 7. Napisz coś więcej na temat kościółka na Harendzie.Kiedy jest datowane powstanie tej niewielkiej świątyni, i jak się tam dostać 2020-01-07 10:33 8. Niesamowite wrażenia i bardzo dobre przesłanie z elementami karnawałowymi na polską nutę. Ciekawe kultywowanie tradycji i korzeni religijnych. Informatycznie mnie podobały się skonstruowane i przyozdobione szopki oraz kulturalna organizacja orszaku. Świetne odczucie mądrości i sensu wiary w Boga i dobro jakie on niesie - na chwałę Jezusa. Śliczny jest również w zakopanym drewniany kościółek z małym Jezuskiem koło Giewontu i Doliny Kościeliska. 2020-01-07 00:57 9. Nie jest najstarszy w Zakopanem. Tylko na Harendzie!!! 2020-01-01 14:59 10. Tłumy pod sceną w Zakopanem i rekord przed telewizorami: pik 8,015 mln o 22.43 na Z. Martyniuku. Sylwester śr: TVP2 6,06 mln (pik 8,015); Polsat 2,1 (pik 2,8 mln); TVN 1,3; (pik 2,08 mln). #SylwesterMarzeń to nowa polska tradycja. Dziękujemy widzom TVP za to wspaniałe zwycięstwo! Oby zawsze sie udało . Zaba z tłumem to niebezpieczna sprawa. dobrze ze miałem snieg na dachu, poniewaz inwacja trwała do 1 30 rano..mieszkancy rowni wiedza o co mi chodzi bo kurski z dorula w kordonie to inny swiat szczesliwego
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania