2020-02-15 21:13:38

Rzepiska

Burzliwe spotkanie w gminie. Mieszkańcy walczą o szkoły

Mieszkańcy nie chcą likwidacji szkół w Rzepiskach i proszą radnych, żeby zmienili zdanie. Wójt ma pretensje do ludzi, że go wcześniej nie słuchali i krytykują wszystko, co robi rada.

Przypomnijmy, w styczniu na sesji radni przyjęli uchwałę intencyjną, która dała wójtowi zielone światło do podjęcia działań w celu likwidacji szkół - numer 1 i 2 w Rzepiskach. Obecnie są to 8-klasowe szkoły z oddziałami przedszkolnymi. Gmina w obu budynkach chce utworzyć filie szkoły podstawowej w Jurgowie, z klasami od 1 do 3 i oddziałami przedszkolnymi. Natomiast uczniowie z Rzepisk z klas 4-8 od 1 września tego roku mieliby uczyć się w szkole podstawowej w Jurgowie. Okazało się, że mieszkańcy, ani sołtyska i radna wsi o niczym nie wiedzieli. Ludzie byli rozgoryczeni, że radni w ostatniej chwili, dopiero w dniu sesji wprowadzili uchwały do porządku obrad.

Rodzice poprosili o zwołanie w gminie komisji ekonomiki i oświaty. Posiedzenie odbyło się w piątek 14 lutego. Przyszło około 30 mieszkańców. Było bardzo burzliwie i nerwowo. Obrady trwały ponad 2 godziny. Wszyscy radni i wójt spóźnili się prawie 10 minut na spotkanie z mieszkańcami. Jak udało nam się ustalić - jeszcze przed komisja rada spotkała się z wójtem.

Mieszkańcy nie zgadzają się na to, aby starsze dzieci posyłać do szkoły w Jurgowie. 

- Boimy się o nasze dzieci. Jak pójdą do innej szkoły, to będą inaczej traktowane. Ja to wiem, bo chodziłam do gimnazjum. Wolę żeby moje dziecko zostało w Rzepiskach. W Jurgowie to nie będzie jego szkoła, to nie jego miejscowość - przekonuje jedna z matek. 

Wieś ma dwie szkoły - na Grocholowym i Wojtyczkowym Potoku. Mieszkańcy zaproponowali, aby w jednej szkole były klasy 0-3, a w drugiej 4-8. Wówczas wszystkie dzieci uczyłyby się w Rzepiskach. Będzie to tymczasowe rozwiązanie, bo mieszkańcy chcą, aby w przyszłości powstała nowa szkoła dla całych Rzepisk. 

W imieniu rodziców głos zabrała Danuta Madeja, dyrektor szkoły nr 2 na Grocholowym Potoku. Mówiła, że rodzice i dyrekcja starają się o pozyskanie rządowych pieniędzy na budowę szkoły. 

- Wysłaliśmy pismo do pana premiera i czekamy na odpowiedź. Będziemy prosić rząd, ministerstwo, aby nam pomogli przekazać finanse na nową szkołę. Chcemy zainteresować nasz rząd takimi małymi, przygranicznymi miejscowościami jak Rzepiska - informowała. Dodała, że w nowej szkole mogłoby powstać też gminne przedszkole, a nawet żłobek. - To dla nas ważne jako dla mieszkańców, żeby mieć szkołę - przekonywała Danuta Madeja. 

Przypomniała, że szkoła w Rzepiskach powstała w II połowie XIX w. i przetrwała trudne czasy I wojny, okupacji, komunizmu. - I byłoby nam bardzo przykro, gdyby w obecnych czasach dobrobytu tej szkoły miało nie być. Uniżenie prosimy radnych, pana wójta, abyście się przychylili do tej naszej petycji - apelowała dyrektor "dwójki". 

- Oby ci w Warszawie przyjechali tutaj z wielkimi workami pieniędzy - stwierdził Piotr Zubek, przewodniczący komisji ekonomiki. 

Wójt Bukowiny Tatrzańskiej uznał, że pomysł utworzenia klas 0-3 w jednej szkole i 4-8 w drugiej, jest bardzo dobry, ale trudniej będzie z jego wykonaniem. Andrzej Pietrzyk mówił, że radni muszą podjąć najpierw uchwałę intencyjną na nadzwyczajnej sesji, a następnie trzeba o tym powiadomić do końca miesiąca wszystkich rodziców uczniów. A jest już połowa lutego. Wójt stwierdził, że w "trybie administracyjnym" nie zdąży rozesłać pism. Proponował, aby mieszkańcy przyszli do urzędu i odebrali powiadomienia. 

Dyskusja była coraz bardziej nerwowa. Andrzej Pietrzyk zaczął wypominać mieszkańcom, że nie słuchali wcześniej "co wójt do nich mówił". Przypomniał, że w Rzepiskach były wcześniej zebrania, ale mieszkańcy nie rozmawiali z radnymi merytorycznie. Wytknął mieszkańcom, że o wszystko mają pretensje i krytykują każdą decyzję rady. - Wtedy był czas, żeby ze wszystkim zdążyć. Ale mieliście tylko do radnych pretensje. Nie było merytorycznej rozmowy. Nie padły żadne wnioski - podkreślał. 

Mieszkańcy z kolei przypomnieli wójtowi, że wcześniej nikt nie mówił o likwidacji szkół, a o wszystkim dowiedzieli się w dniu sesji. - Od początku stycznia wprowadzono nas w błąd - ripostowała jedna z mieszkanek. 

Wójt w końcu poinformował, że dotarła do niego opinia z Państwowej Straży Pożarnej, dotycząca szkoły na Grocholowym Potoku. o czym informujemy w osobnym artykule. W trakcie kontroli straż "stwierdziła niezgodności". Budynek jest drewniany. Według opinii straży są podstawy, aby uznać go za "zagrażający życiu ludzi". Andrzej Pietrzyk wcześniej nie poinformował o tym dyrektor szkoły. 

Ostatecznie rada zgodziła się na propozycję mieszkańców i przygotowanie nowej uchwały intencyjnej. Nie wiadomo jednak czy uda się to wykonać. Przewodniczący Piotr Zubek zaproponował, żeby mieszkańcy do wtorku zebrali podpisy w tej sprawie. Jeśli uda się wszystko przygotować, zostanie zwołana sesja nadzwyczajna. Ale wójt ani radni nie wiedzą, jakie uzasadnienie napisać do nowej uchwały. Zastanawiali się też, czy poprzednie uchwały trzeba uchylić.

m

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
wiktoria 2020-02-18 09:05:10
@stasek nie chce wierzyć że tak było za PO tu nie trzeba nic rozumieć co się pisze takie są fakty @stasku a milijardy co wypływały za PO z budżeyu pewnie by wszystkich uleczyły bez pokazywania palca @stasku a leczenie proponuję na odwrót dla ciebie jeszcze łagodniej
stasek 2020-02-17 22:23:55
Do nick wiktoria
Nie piszesz czegoś czego nie rozumiesz.
Nie chce Ci pokazywać palca posłanki Lichockie (z PiSu) wymierzonego w stronę ludzi chorych na nowotwory i leżących na oddzaiłach onkologicznych.
Ja tak łagodniej - proponuję leczyć sie na nogi bo na głowę za późno.
wiktoria 2020-02-17 12:24:59
jestem za mieszkańcami Rzepisk niech walczą o swoją szkołe ale chcę przypomnieć @staskowi i wszelkiej maści lewactwu że w latach 2008-2014 zlekwidowano 1146 szkół i zwolniono 47 tyś nauczycieli , nie wiem kto wtedy pokazywał palce polakom @stasku wtedy siedziałeś cicho a dziś taki aktywny , gdzie tu prosta logika
zdzichu 2020-02-17 11:31:00
do stasek. No wlasnie w gminie rzadzi pis bo tak zdecydowalismy jako mieszkancy po dlugich rzadach platformy i szastaniem pieniedzmi na lewo i prawo przyklad hala w bialce za ponad 17 mln ktora generuje gigantyczne koszty. Ciekawe czy widziales te szkoly bo chyba nie. Klasy wielkosci pokoi domowych brak sal gimnastycznych stolowek i jakichkolwiek perspektyw. A co najwazniejsze brak uczniow i roczniki po 3 dzieci. Takie czasy niz demograficzny trzeba sie dostosowac a nie reanimowac szkoly trupy tyklo po to zeby garstka nauczycielek utrzymala wakacyjne stoleczki. Nikogo nie zwolnia tylko przeniosa do innych szkol albo na emeryture. Tego sie boja panicznie bo tam w klasie bedzie 20 uczniow a nie 5.
Mieszkaniec rzepisk 2020-02-16 22:02:21
"Oby ci w Warszawie przyjechali tutaj z wielkimi workami pieniędzy - stwierdził Piotr Zubek, przewodniczący komisji ekonomiki. "

Panie radny być moze przyjadom,a wy choć nie przeskodzojcie jak nie umiecie pomoc i odpowiednio zarządzać..
Franciszek 2020-02-16 16:58:29
Nas samorząd bukowiański uparł sie ,ze koniecnie musom zamknac tom skołe,jak nie takim to takim sposobem. Arogancja naszej władzy i dokładnie jak ktos wceśniej napisoł ,pokazujom arogancje i gest pani lichockiej..
Maryka 2020-02-16 16:41:41
Pan wójt kazał zebrac do wtorku 300 podpisów od mieszkańcow rzepisk. Dlaczego 300 a nie 200 lub 400 ??? Na postawie jakiego przepisu właśnie tyle? Na zasadzie własnego widzi mi się,bo jo tu pon nad pany?
stasek 2020-02-16 16:21:19
Do nick zdzichu
Można pozamykać wszystkie szkoł, biblioteki , domy kultury bo nie przynoszą dochodu.
Minister Zalewska mówiła ,,Robimy reformę , żadna szkoła nie zostanie zamknieta, mamy wszystko policzone,pieniędzy jest dość.
Kto rządzi w Polsce? -PiS
Kto rządzi w Bukowinie Tatrzańskiej? PiS. Wójt z PiSu i chyba nawet wszyscy Radni z Pisu?(jak jest inaczej niech mnie ktoś poprawi)
Czyli Rząd pokazał palec posłanki Lichockiej Gminie
A Wójt pokazał palec posłanki Lichockiej mieszkańcom Rzepisk.
Prosta logika.
zdzichu 2020-02-16 08:38:19
Caly ten problem jest czysto polityczny nakrecany przez nauczycieli bo skoncza sie cieple posadki wakacje, 3 dzieci w klasie i trzeba bedzie isc do roboty. Nauczyciele i wielu rodzicow z rzepisk od dawna swoje dzieci wysylaja do wiekszych szkol zeby nie zdziczaly totalnie. Szkoly w rzepiskach powinny zostac zamkniete. Autobus dowozi do jurgowa i tyle. Drodzy Radni i Panie Wojcie ani kroku wstecz bo trzeba ratowac budzet gminy a nie marnowac pieniadze na czyjes fanaberie o gorszych i lepszych dzieciach. Jak nie ma klientow to sklep sie zamyka. Jak nie ma dzieci to szkole sie zamyka. To normalne jest i Premier o tym wie.
jo 2020-02-15 21:24:06
Co te stoły takie puste???, jak są posiedzenia radnych to: kawka, ciasteczka kanapeczki-wyżerka na całego!, ale jak przyjdzie wiara to o wodzie cza siedzieć i to pewnie jeszcze tej do której bobry najszczały ;))

Reklama
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Sprzedam MASZYNĘ DO PRODUKCJI WEŁNY DRZEWNEJ/WEŁNIANKI. Więcej informacji pod tel. 668924812
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Pokoje pracownicze Zakopane centrum od 1200 zł
  Tel.: 885707070
 • KUPNO
  Kupię GÓRALSKI KREDENS I INNE MEBLE ZROBIONE Z DREWNA LIMBY - 601 39 34 06
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI I POMOCY W KUCHNI - dobre warunki, możliwe zamieszkanie. Zakopane. Tel. 182066836
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • BIURA RACHUNKOWE
  ROZLICZENIE podatku + Kindergeld z Niemiec/Austrii
  Tel.: +48 889988004
  E-mail: biuro.deutsch.englisch@gmail.com
  WWW: www.deutsch-englisch.edu.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-03-28 18:04 Strażacy przez megafon apelują o pozostanie w domach (WIDEO) 2020-03-28 16:34 Ojciec Mateusz zaprasza: W niedzielę na stronie TP transmisja mszy z Wiktorówek! 1 2020-03-28 16:30 Dziś też policyjne patrole pilnują wjazdu do Zakopanego 8 2020-03-28 15:00 Takie widoki na Tatry z okolic Butorowego Wierchu (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-03-28 14:57 4 kolejne przypadki SARS-CoV-2 w Małopolsce 2020-03-28 13:25 Tajemniczy zgon w Lipnicy Małej 2020-03-28 12:30 Rynek w budowie 1 2020-03-28 12:23 Wspominają ks. Andrzeja 2020-03-28 12:22 Przybywa spacerujących, nie zawsze dwójkami 5 2020-03-28 12:18 Dzielny strażnik Doliny Białego 1 2020-03-28 10:07 Stolica Tatr skąpana w słońcu 2020-03-28 09:47 Kolejnych 12 osób z koronawirusem w Małopolsce 4 2020-03-28 09:30 Przechodniu - powiedz dzień dobry 8 2020-03-28 08:00 Góral znad perłowej rzeki 2020-03-27 22:00 Łanie opanowały parking po słowackiej stronie Tatr (ZDJĘCIA) 7 2020-03-27 21:29 Zwolnienie z pracy położnej ze szpitala w Nowym Targu doczekało się memów 7 2020-03-27 20:54 Pogrzeb ks. Fryźlewicza w sobotę 2020-03-27 20:06 Jakie jest Wasze ulubione miejsce w Polskich Tatrach? Sonda 7 2020-03-27 19:31 Czy to ostatni bałwan? Wiosna w Zakopanem (ZDJĘCIA) 2 2020-03-27 18:45 Wiadukt do przebudowy 2020-03-27 18:12 18 nowych zakażeń w Małopolsce 2020-03-27 17:57 Pierwsza w historii dezynfekcja rynku w Nowym Targu (WIDEO) 11 2020-03-27 17:30 Prace przy kolejowej zakopiance idą pełną parą 2020-03-27 17:01 Pozwólcie działać tajemnicy 1 2020-03-27 16:53 Galicja Mieczysława Orłowicza wiek później (WIDEO) 2020-03-27 16:30 Sesje w trybie zdalnym 2020-03-27 15:59 Piracie! Drogówka czuwa 3 2020-03-27 15:59 Dziś papież udzieli specjalnego błogosławieństwa całemu światu 4 2020-03-27 15:37 Urząd Miasta Zakopane: Stan epidemii wyklucza podróże turystyczne 23 2020-03-27 15:33 Koronawirus. Policja kontroluje przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa 2020-03-27 15:29 Dezynfekcja Nowego Targu 5 2020-03-27 15:19 Był sklep, nie ma sklepu 2 2020-03-27 14:58 Od rana 6 nowych zakażeń w Małopolsce. 4 z Krakowa i okolic, 2 z Nowego Sącza 1 2020-03-27 14:28 Mieszkańcy powiatu tatrzańskiego też rzadziej odwiedzają Tatry 2 2020-03-27 14:06 Pożar w Rabie Wyżnej (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-03-27 14:01 Kto widział drogowego pirata? 2020-03-27 13:47 Szkoła online - bank filmów i pomocy dla najmłodszych 2020-03-27 13:29 Teatralna fantazja z Ludwiczkiem 2020-03-27 13:16 Jedzenie leży na chodniku 4 2020-03-27 12:34 Nie zważają na bezpieczeństwo 8 2020-03-27 11:55 W Krościenku też pustki, a temperatura dochodzi do 15 st. C. 2020-03-27 11:47 Dziesięciu radnych proponuje "Lokalną tarczę antykryzysową" 14 2020-03-27 11:12 Na Rynku w Nowym Targu pustki. Tylko pojedyncze osoby 1 2020-03-27 10:59 Pojechali na przejażdżkę na Słowację. Dostali mandat i posiedzą w kwarantannie 7 2020-03-27 10:35 Tatrzańscy ratownicy na Słowacji w specjalnych strojach przygotowali zwłoki do transportu 2 2020-03-27 10:19 Policyjne kontrole na rogatkach Zakopanego 10 2020-03-27 09:41 Nasze okno na Giewont i ani słowa na k... (WIDEO) 2020-03-27 09:00 Pracownicy sklepów AGD i RTV czują się zagrożeni 15 2020-03-27 08:00 Cięcia w miejskiej komunikacji 1 2020-03-26 22:19 Kolejna kwarantanna bez nadzoru 13
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-03-28 17:55 1. Prezydent z Premierem przy podpisywaniu 2 mld zł na kampanię wyborczą w TVP zapewniali że Szpitale Polskie są przygotowane na epidemię-teraz widać kłamstwo! Bo tylko Rządowe dla swoich 2020-03-28 17:45 2. Jak to jest z tym zakazem wychodzenia poza szczególnymi sytuacjami skoro w góry idą duże ilosci narciarzy?? 2020-03-28 17:44 3. Nie ma już zakazu najmu, zniesiono go z dniem 21.03. Rozpirzadzenia ostatnio nie są spójne i niektórzy na tym korzystają. Niektórzy zwolnili pracowników przez ten zakaz i teraz wygląda na to, że bezpodstawnie. 2020-03-28 17:41 4. A walić mandaty szczególnie tym na KR 2020-03-28 17:31 5. Rządzenie nawet w małej gminie to odpowiedzialność, systematyczna praca i rozsądek a nie doraźne działania nasycone populizmem i pieniactwem. To lepiej sprawdza się w przypadku niedowartościowanych osób, które w swojej działaności pokazują od lat niekompetencje i zerowe kwalifikacje - że wymienię chociaż nieumiejętność pozyskania złotówki ze środków unijnych na działalność spółki wodnej. No ale w świetle prezentowanych teorii pewnie nastąpi zwolnienie lokalnych biznesmenów z opłaty za wodę w 2020 roku z powodu pandemii. No chyba, że znowu poziom hipokryzja w osiągnie poziom Himalajów. 2020-03-28 17:30 6. Kto to wie co i jak to będzie w październiku... 2020-03-28 17:21 7. Nie moga nikomu zakazać podróży, nie mogą karać, nie ma stanu wyjątkowego, zatem konstytucyjnie możemy podróżować 2020-03-28 17:08 8. Ja kocham całe Tatry, po prostu, bez podziałów. Raz idę tu, a raz tam, innym razem sobie gdzieś posiedzę dłużej leniwie, albo walnę całodniową trasę w szybkim tempie. Ważne że w Tatrach. "Widziałem góry większe, wspanialsze i bardziej majestatyczne. W góry piękniejsze od Tatr jednak nie wierzę". Stanisław Zieliński 2020-03-28 17:05 9. Owacje na stojąco! Brawo Policjanci! Jeszcze tylko na wsiach przypilnować ilość ?kawek? koleżeńskich i sąsiedzkich, bo strach na własne podwórko wyjść, bo jednej i drugiej się w domu nudzi. 2020-03-28 17:03 10. W przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu czyszczenia i dezynfekcji NIZP-PZH zaleca stosowanie środków dezynfekcyjnych dopuszczonych do obrotu na terenie kraju przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dodatkowo wyroby te powinny posiadać potwierdzoną skuteczność bójczą wobec wirusów i stosowane powinny być zgodnie z ich przewidzianym przeznaczeniem przez osoby używającego odpowiednich środków ochrony osobistej, przeszkolone lub przez profesjonalne firmy zajmujące się procesami czyszczenia i dezynfekcji W Nowym Targu totalna amatorka. Firma bez uprawnień, środek bez atestów, pracownicy bez środków ochrony osobistej, ludzie na ulicach. O co chodzi? Czy akcja została zgłoszona do Sanepidu? Chyba ten burmistrz zupełnie się zagubił łamiąc prawo!!! Mam nadzieję, że media zajmą się tą niepotrzebną akcją. Nie ma koronawirusa w NT więc po co ta nielegalna dezynfekcja? No chyba tylko po to żeby pokazać, że się coś robi i dla reklamy firmy, w której miasto zakupiło w 2018 r. nieużywaną armatkę śnieżną za 122 tysiące zł.
2020-03-22 11:49 1. Takie pustki to były w 1981r zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego 2020-03-21 18:06 2. I tak do świąt, istna bryndza dla straganiarzy i właścicieli kwater... A może i przez święta wszyscy będą siedzieć na 4 literach lub jajkach niepoświęconych w chałupach. Co wtedy? Nie wytrzymamy ? A może do wyborów? Może nie przetrwamy pandemii, wszystko możliwe. Przyroda zrobi z nami porządek. Kto to przewidzi. Cieszmy się jeszcze życiem . Dobrze , że 2 mld poszło na TVP, to i świętowanie w Kościołach nam TVP zastąpi. Internet zakupy, na tace przestaniecie dawać... I na co będziecie narzekać? Tylko na tego małego koronawirusa. A ja olewam jego i chodzę na działkę. Rewela, roboty w kit, powietrze, wiosna się budzi, sama radość. I Wam to samo radzę. 2020-03-20 15:30 3. Myślę, że sporo osób może teraz zapragnąć te puste Krupówki zobaczyć. 2020-03-19 18:27 4. Straganiarze widać niewzruszeni 2020-03-18 22:45 5. tylko i wyłącznie to nas może uratować...siedzieć w domu 2020-03-17 13:27 6. Kpina. Ale w końcu całą tą chińszczyznę na tych kramikach trzeba opchnąć... Szkoda gadać. 2020-03-15 17:33 7. Bardzo dobrze że ludzie siedzą w domu. 2020-03-15 12:07 8. Te śmierdzące sery powinno się zutylizować bo inaczej zamrożą i póżniej sprzedadzą....Podejrzewam że już były odmrażane !!! Jak można to kupować?!?! 2020-03-14 16:17 9. Biatlon nie duatlon 2020-03-09 19:31 10. Od kiedy produkty przetwarzane ręcznie można przygotowywać w pomalowanych pazurach? Chyba że jest nowy rodzaj oscypka - oscypek z tipsem.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania