Reklama

2020-02-26 10:30:31

Nowy Targ

Nowotarżanie chcą zdecydowanej walki ze smogiem. 1200 podpisów pod petycją

Reklama

- Żądamy aby temat smogu w Nowym Targu był dla Burmistrza i Rady Miasta tematem priorytetowym. Żądamy przedstawienia nam planu na wyeliminowanie problemu smogu i jak najszybszego wprowadzenia go w realizację - czytamy w petycji podpisanej przez 1192 nowotarżan.

Marek Domański, pomysłodawca akcji i autor petycji wyjaśnia, że 20 lutego 2020 r. zakończono akcję zbierania podpisów mieszkańców pod petycją do Burmistrza i Rady Miasta Nowy Targ.   Celem petycji  jest przedstawienie naszym Władzom żądania wyeliminowania trującego powietrza w Nowym Targu. Wierzę, że Włodarze Nowego Targu jako elita naszego społeczeństwa poważnie podejdzie do podmiotowego tematu i skutecznie zajmie się śmierdzącym tematem smogu.

Podstawową  przedwyborczą obietnicą obecnego Burmistrza było wyeliminowanie smogu w Nowym Targu.  Mieszkańcy czekają już za długo na spełnienie tej obietnicy. Czy może Pan Burmistrz zapomniał, że nadszedł już czas, najwyższy czas  wywiązania się ze złożonej obietnicy?  

W akcji zbierania podpisów nie byłem sam. Tą drogą chcę podziękować wąskiej grupie osób, która wspomagała mnie w procesie zbierania podpisów. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu, aby zebrać ich więcej. Przyznam, że spotkałem się z entuzjastycznym podejściem mieszkańców. Wszyscy z którymi rozmawiałem chętnie składali swoje podpisy i życzyli mi powodzenia. Nie spotkałem nikogo kto byłby zadowolony z jakości powietrza  w Nowym Targu. Na każdym kroku dziękowano mi i proszono o przekazanie podziękowania innym mieszkańcom, którzy włączyli się w tą tak potrzebną akcję. Osoby składające podpisy były wdzięczne za  to, że ktoś robi coś  dla nich, że komuś w ogóle chce się cokolwiek zrobić w tym temacie. 

Dla informacji Państwa, zebraliśmy 1192 podpisy. Petycja wraz z podpisami mieszkańców została złożona na ręce Burmistrza i Rady Miasta po zarejestrowaniu na Dzienniku Podawczym Urzędu Miasta. 

Treść petycji:

Dotyczy: Likwidacji smogu w Nowym Targu.

Podejmując przedmiotowe działania reprezentuję siebie i mieszkańców  Nowego Targu. Działam w interesie publicznym, czyli dobra wspólnego, a żądania mieszczą się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji.                                                                                                                                       Podstawa prawna: ustawa z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach (Dz U z 2014r. poz.1195).
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej Art.5, Art.31, Art. 68, Art.74, Art.86 traktujące  o ochronie środowiska.

Uzasadnienie

Statystyki,  bieżące pomiary, konferencje naukowe, sprawozdania lekarzy specjalistów i komunikaty w mediach publicznych informują nas jaka jest jakość powietrza w Nowym Targu i jak ono działa na organizm człowieka. Nowy Targ jest  jednym z „liderów”  w Polsce pod względem fatalności powietrza. Specjaliści w temacie stwierdzili, że oddychając nowotarskim powietrzem to tak jakbyśmy wypalali paczkę papierosów dziennie, oczywiście nie wyłączając dzieci. 

W okresie grzewczym mieszkańcy nie mogą swobodnie bez lęku wychodzić z domu, nie otwierają okien, oczyszczają powietrze w mieszkaniach odpowiednimi urządzeniami. Ale czy tak można dalej żyć?  Tym bardziej że i tak nie uchronimy się od skutków fatalnego powietrza, ponieważ nie można nie oddychać. Sytuacja jest katastrofalna i nie do przyjęcia.  Dla  mieszkańców jest  bardzo uciążliwa. Niejednokrotnie powoduje już nie tylko obawy i lęk,  ale i panikę o zdrowie. Tym bardziej, że Nowotarżanie  nie czują poprawy jakości powietrza i nie mają nadziei, że to się zmieni. 

Nowy Targ – stolica Podhala ma ambicje być miastem turystycznym. Tymczasem fatalny stan powietrza, który utrzymuje się przez co najmniej pół roku skutecznie zniechęca, a nawet odstrasza  turystów od Nowego Targu. Wiem z autopsji, że mieszkańcy  Nowego Targu  nie potrafią cieszyć się nowymi inwestycjami na rzecz miasta. Ich odczucia są zupełnie inne - są wściekli jak widzą, że wydaje się pieniądze na wszystko tylko nie na walkę ze smogiem. 

W rozmowie z mieszkańcami najczęściej wypowiadane zdanie to: „ Nie chcemy żadnych domów kultury, lodowisk, muzeów czy ścieżek rowerowych jeżeli nie mamy czym oddychać, po co nam to wszystko skoro zdrowie tracimy”.

Te wypowiedzi świadczą jak bardzo wszyscy są rozgoryczeni  fatalnym stanem powietrza  i lękiem przed utratą zdrowia. Przeciętny mieszkaniec Nowego Targu taki jak ja, nie jest w pozycji aby doradzać ani dyktować władzy publicznej w jaki sposób należy problem smogu rozwiązać.  Wybraliśmy najlepszych z pośród chętnych na  Burmistrza i do Rady Miasta i to  Ich obowiązkiem jest radzenie sobie z trudnymi problemami. Wsłuchiwanie się w uzasadnione żądania mieszkańców, ich zrozumienie i  w konsekwencji rozwiązywanie problemów dotyczących naturalnych podstaw bytu  (w tym konieczność oddychania czystym powietrzem) - jest podstawowym i niezaprzeczalnym obowiązkiem Władz Miasta.

W związku z wyżej opisaną  i faktycznie istniejącą sytuacją, my mieszkańcy miasta Nowego Targu, nie zgadzamy się na życie  w tak skrajnie zanieczyszczonym środowisku i żądamy  radykalnych działań w celu jego poprawy. Żądamy zdecydowanych kroków i systemowych rozwiązań. Żądamy pozyskania funduszy z zewnątrz, a jeżeli to nie będzie możliwe, to  wygospodarowanie i zabezpieczenie  na ten cel znacznych środków z budżetu miasta. 

Żądamy aby temat smogu w Nowym Targu był dla Burmistrza i Rady Miasta tematem priorytetowym. Żądamy przedstawienia nam planu na wyeliminowanie problemu smogu i jak najszybszego wprowadzenia go w realizację.

Równocześnie proszę o powiadomienie mnie  jako reprezentanta podmiotu wnoszącego,  o przyjęciu i rozpatrzeniu naszej petycji przy zachowaniu ustawowego terminu. Proszę, aby w odpowiedzi nie zamieszczać dotychczasowych dokonań w temacie smogu. W moim posiadaniu jest opracowanie  w przedmiotowym temacie, które otrzymałem od  Pana Naczelnika Jabconia. O dotychczasowych działaniach poinformowałem zainteresowanych mieszkańców. 

Wszyscy znamy je prawie na pamięć, ale nie zapominajcie Państwo, że ludzie mają nosy, które  bezbłędnie informują ich o smrodzie w mieście. Wiemy że coś robicie, ale to ”coś”  jest stanowczo za mało i mało skuteczne. Proszę natomiast, aby w odpowiedzi znalazła się informacja  co Państwo  zamierzacie robić dalej, jakiej wielkości środki przeznaczycie żeby zlikwidować  istniejący problem. Takie informacje jeżeli będą zawierać konstruktywne i realne rozwiązania nie odkładane w czasie, pozwolą uspokoić mieszkańców i dać im nadzieję na zdrowe powietrze w naszym mieście. 

Moja refleksja:
Szanowny Panie Burmistrzu, osobiście słyszałem, jak podczas Pańskich odpowiedzi na interpelacje Radnych dezawuuje Pan naszych Radnych stwierdzeniem, że występują z interpelacjami tylko po to aby zaistnieć. Mnie się to bardzo nie podobało. W związku z powyższym nasuwa mi się myśl, że jeśli Pan nie rozpocznie radykalnych działań w temacie likwidacji smogu, to ja Panu gwarantuję, że Pan, czy chce czy nie chce to zaistnieje, ale ... super negatywnie. 
 
Z wyrazami głębokiego szacunku,    
Marek Domański

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
robo 2020-02-26 14:41:32
Jacy nowotarżanie ? zmanipulowani przez ekoterrorystów pazernych na kasę .
Nieswiadomi że chce sie ich oskubać . SKOK NA KASE . W Krakowie zmanipulowano ludzi zakazali palenia wszystkim a powietrze takie jak było . Teraz kłamią że winne okoliczne wioski . A problem to komunikacja samochody spalarnie . Emituja najgorszy PM 0,1 PM 2,5 ,Z komina leci brudny ale tylko PM 10 najmniej szkodliwy .
Nie dajcie sie zmanipulować ekooszołomom
Siarek 2020-02-26 12:32:52
W Sopocie dofinansowanie na wymianę kopciuchów w wysokości 100% !!!
Da się?
Jak się chce to się da!
Drogie władze NT,jest prosty sposób na walkę ze smogiem, zlikwidować wszystkie stare piece. Zrobić dopłaty dla wszystkich niezależnie od kwoty zarobków. Liczy się nasze życie, tu i teraz!!!
gosc 2020-02-26 11:00:16
Wszelkie przepisy które regulują jakość powietrza w naszym kraju są już wprowadzone i realizowane w różnych projektach.Na efekty musimy poczekać bo to nie jest takie proste.
Do 2023r znikną stare piece i będzie już dużo lepiej ponieważ wszystkie nowe urządzenia grzewcze spełniają rygorystyczne normy polskie i unijne.
Powinno się uświadamiać ludzi w takim kierunku a nie straszyć smogiem i statystykami wyssanymi z palca.
Według wszelkich danych demograficznych o dziwo najdłużej żyją ludzie mieszkający nawet w zanieczyszczonych miastach.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE WNĘTRZ TRADYCYJNE, NATRYSKOWE (do 1000 m2/dzień), TYNKI DEKORACYJNE, TAPETY, GŁADZIE, PANELE -
  Tel.: 660 921 810.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • KUPNO
  Kupię GÓRALSKI KREDENS I INNE MEBLE ZROBIONE Z DREWNA LIMBY - 601 39 34 06
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-04-05 22:25 Duży pożar traw w Poroninie 1 2020-04-05 22:00 Chwilówka online - zbędne ryzyko czy wygodne rozwiązanie? 2020-04-05 21:40 Dziś nasz autobus dotarł na Zgorzelisko 2020-04-05 20:52 Łania dostojnie spaceruje po Zakopanem (WIDEO) 3 2020-04-05 19:55 Droga Krzyżowa bez udziału wiernych 8 2020-04-05 19:00 Poświęcone w naturze 2020-04-05 18:30 Wirus odzieżowy 2 2020-04-05 18:12 Nasz autobus już pełny. Gdzie pojedziemy? (WIDEO) 2 2020-04-05 18:00 Festiwalowy plakat 2020-04-05 17:30 Topnieje śnieg, wyłażą śmieci 2020-04-05 16:30 Ja też kiedyś będę bacą 2 2020-04-05 16:00 Dzikie wysypisko rośnie w oczach 4 2020-04-05 15:00 Zostało już tylko 1000 dni na wymianę kopciucha 12 2020-04-05 15:00 Karnisze apartamentowe - funkcjonalność w stylowym wydaniu 2020-04-05 14:30 Kolejne boćki szczęśliwie wróciły do domu 1 2020-04-05 14:00 Zdecydowali się iść do kościoła 10 2020-04-05 13:30 Najpiękniejsza tatrzańska panorama. Kto rozpozna najwięcej szczytów? (WIDEO) 3 2020-04-05 12:46 Są już krokusy, ale żeby nie było Wam żal, obejrzyjcie naszą relację wideo. 2 2020-04-05 12:33 Proszę Polsko Nie Umieraj 2 2020-04-05 12:30 Turyści znaleźli sposób jak wjechać do Zakopanego 30 2020-04-05 12:05 Niedziela Palmowa - wirtualna procesja 2020-04-05 10:45 Msza Święta z Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej Królowej Tatr 1 2020-04-05 10:34 Nocny wypadek w Spytkowicach 6 2020-04-05 10:00 Granica w Suchej Horze 4 2020-04-05 09:00 Nie zapominajcie o sklepie pana Mariana 5 2020-04-05 08:00 Nowy komendant w Zielonym Miasteczku 2 2020-04-04 22:56 Koronawirus w Nowym Targu 17 2020-04-04 21:00 Pardałówka na dobranoc 2020-04-04 20:15 Ruszyła rozbudowa szkoły w Chabówce 2020-04-04 19:30 Pożar w Tatrach 4 2020-04-04 19:26 W niedzielę na stronie TP ponownie transmisja mszy z Wiktorówek! 6 2020-04-04 19:16 Nietypowa sytuacja na sesji rady gminy 2 2020-04-04 18:50 Nasz autobus zajechał dziś do Gliczarowa (WIDEO) 2 2020-04-04 18:30 Sterta opon przy miejskim śmietniku 7 2020-04-04 18:01 33 nowe przypadki 2 2020-04-04 17:45 Kolorowe pisanki na Równi Krupowej 1 2020-04-04 17:00 Tatrzańscy policjanci egzekwują obostrzenia w walce z koronawirusem (WIDEO) 15 2020-04-04 16:16 Uwaga na oszustów 2020-04-04 15:30 Przed sklepami trzymamy dystans 3 2020-04-04 14:57 Krupówki bezludne 7 2020-04-04 14:45 Zakazy są po to... 21 2020-04-04 14:40 LEKTURY ROKU ZARAZY 1 2020-04-04 14:00 Strażnicy Tatr 12 2020-04-04 12:30 Gaździny szyją maseczki 1 2020-04-04 11:42 Produkcja przyłbic dla lekarzy 4 2020-04-04 10:38 Pustki pod Wawelem 1 2020-04-04 10:31 Kolejne przypadki koronawirusa w Małopolsce 2 2020-04-04 09:30 Jak będzie wyglądał Wielki Tydzień pod Babią Górą 2020-04-04 08:01 Złote żniwa cyberprzestępców 2 2020-04-03 22:57 Dziś w Polsce rekordowa liczba zakażeń 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-04-05 22:59 1. do Martunia To Ty niestety piszesz tu bez sensu , a że nie rozumiesz to może pomódl się o rozum 2020-04-05 22:52 2. @Martirrr geniuszu uwierz ze to ważne. Nazbierał gdzieś i przywiózł dla nas czy chodził po ulicy i złapał od kogoś kto nie ma objawów. Książkę już pisze o tym tyle osob ze nie ma sensu więcej. Błysnąłeś jak zwykle ze swoimi komentarzami. 2020-04-05 22:39 3. Najwięcej hejtów od prostaków którzy nosa nie wystawili poza swoje wsiowe rezydencje albo spędzają wakacje u ciapaków żeby się pokazać na fejsie. Nigdy nie zrozumiecie ludzi z pasją do gór, nigdy nie poznacie miłości do włóczęgi po nieznanych szlakach. Zamknijcie się w swoich domach i doświadczajcie swojego smutnego życia, bez fantazji, marzeń i osiągania celów!!!! Turystykę górską można uprawiać bez ryzyka zarażeniem koronawirusem stosując takie same wytyczne jak przy zakupach w Biedadronce!!!! Powodzenia! 2020-04-05 22:38 4. Do Wojto: zmień lekarza. 2020-04-05 22:34 5. Już kilka razy pytałem ale wygląda na to, że można sobie podpalić co kto chce i nic za to nie grozi. Jestem w błędzie? 2020-04-05 22:32 6. To samica łosia 2020-04-05 22:11 7. Mieszkam w Zakopanem i zapewniamże łanie zawsze tak spacerowały w Zakopanem. Nawet środkiem ronda Jana Pawła w szczycie sezonu zimowego ! 2020-04-05 21:37 8. Rozumiem, że na forum tp można popierać karanie śmiercią bez wyroku, natomiast nie wolno skrytykować takiego poglądu. Gratulacje. 2020-04-05 21:33 9. Czemu nie błękitny węgiel, który nie dymi w żadnym kotle. Ekogroszek to najgorszy rodzaj węgla. Odkąd skończył się antracyt , błękitny węgiel (Polski wynalazek) jest najczystszym rodzajem węgla. W Nowym Sączu palą w/w a u nas lobby kotłowe trzyma się mocno. Powinny być 3 rozwiązania albo dobry węgiel albo suche drewno albo dobry kocioł. Suche drewno również wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Kto nie wierzy niech zaciągnie się dymem z ogniska i z komina kotła na ekogroszek i porówna oba paliwa. Jedno rozwiązanie sugeruje agentów wpływu. 2020-04-05 21:32 10. Bardzo piękna droga krzyżowa, w znaczeniu przejmująca. Przezylam ją razem ze swoją rodziną głęboko, na pewno głębiej niż w kościele. Jestem szczęśliwa, że wzięliśmy w niej udział.
2020-03-29 23:21 1. Tego co teraz przeżywamy, Witkacy nie był w stanie nawet w swoich wizjach sobie wyobrazić. 2020-03-22 11:49 2. Takie pustki to były w 1981r zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego 2020-03-21 18:06 3. I tak do świąt, istna bryndza dla straganiarzy i właścicieli kwater... A może i przez święta wszyscy będą siedzieć na 4 literach lub jajkach niepoświęconych w chałupach. Co wtedy? Nie wytrzymamy ? A może do wyborów? Może nie przetrwamy pandemii, wszystko możliwe. Przyroda zrobi z nami porządek. Kto to przewidzi. Cieszmy się jeszcze życiem . Dobrze , że 2 mld poszło na TVP, to i świętowanie w Kościołach nam TVP zastąpi. Internet zakupy, na tace przestaniecie dawać... I na co będziecie narzekać? Tylko na tego małego koronawirusa. A ja olewam jego i chodzę na działkę. Rewela, roboty w kit, powietrze, wiosna się budzi, sama radość. I Wam to samo radzę. 2020-03-20 15:30 4. Myślę, że sporo osób może teraz zapragnąć te puste Krupówki zobaczyć. 2020-03-19 18:27 5. Straganiarze widać niewzruszeni 2020-03-18 22:45 6. tylko i wyłącznie to nas może uratować...siedzieć w domu 2020-03-17 13:27 7. Kpina. Ale w końcu całą tą chińszczyznę na tych kramikach trzeba opchnąć... Szkoda gadać. 2020-03-15 17:33 8. Bardzo dobrze że ludzie siedzą w domu. 2020-03-15 12:07 9. Te śmierdzące sery powinno się zutylizować bo inaczej zamrożą i póżniej sprzedadzą....Podejrzewam że już były odmrażane !!! Jak można to kupować?!?! 2020-03-14 16:17 10. Biatlon nie duatlon
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP