Reklama

2020-02-27 22:25:45

Reklama

Szaflary

Sytuacja w radzie gminy coraz bardziej napięta

Reklama

Na poprzedniej sesji w Szaflarach była kłótnia o spalarnię, na minionej o uchwałę krajobrazową.

W Radzie Gminy Szaflary sytuacja robi się coraz bardziej napięta. Iskrzy między wójtem a radnymi, którzy krytykują jego działania. Tym razem doszło do starcia na linii radny Janusz Jurzec i wicewójt Sławomir Furca. Poszło o uchwałę krajobrazową.

W środę na sesji rada w Szaflarach pozytywnie zaopiniowała uchwałę sejmiku województwa w sprawie Południowomałopolskiego obszaru chronionego krajobrazu. Na początku radny Janusz Jurzec chciał, aby uchwałę zdjąć z porządku obrad. Radny twierdzi, że najpierw powinny być przeprowadzone konsultacje społeczne z mieszkańcami, ponieważ uchwała wprowadza ograniczenia w zabudowie. Dlatego mieszkańcy powinni wypowiedzieć się w tej kwestii, zanim rada podejmie ostateczną decyzję. - Temat jest tak naprawdę dyskutowany w gminie od roku, a mieszkańcy nie otrzymali informacji. Zostali zupełnie pominięci. Uchwała podejmowana jest bez konsultacji społecznych i to jest głównym problemem - dodał. 

- W marcu będą zebrania wiejskie, trzeba ludziom o tym powiedzieć. To zbyt poważna sprawa, aby ludzie o tym nie wiedzieli. Popieram, aby uchwałę wycofać - wtóruje radny Andrzej Tylka. 

Uchwała była już poddana pod głosowanie w grudniu, ale wówczas rada wyraziła negatywną opinię. Wójt podjął negocjacje w sprawie rygorystycznych zdaniem gminy zapisów. Rafał Szkaradziński wyjaśnia, że w nowej uchwale restrykcje zostały złagodzone i zapisy są korzystniejsze dla mieszkańców, w porównaniu do tego, co obowiązywało do tej pory. - Tereny do zabudowy będą na znacznie większym obszarze, jak dotychczas. Uchwała, która została przyjęta przez sejmik w 2012 r., bardzo mocno je ograniczała. Nie chcemy działać przeciwko mieszkańcom, ale w tym kierunku, żeby zwiększyć tereny do zabudowy - przekonuje Rafał Szkaradziński. 

Marcin Guzik, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego, tłumaczy, że obecnie obowiązuje zakaz zabudowy w odległości 25 metrów od linii brzegów wszystkich cieków wodnych. Zgodnie z nowymi przepisami odległość będzie zmniejszona do 10 metrów. - Obecnie na terenie waszej gminy objętych zakazem zabudowy jest 12% powierzchni, a po zmianach będzie to 3% - zwracał się dyrektor od radnych. 

Janusz Jurzec zaznacza, że nie krytykuje uchwały, nie komentuje czy jest dobra czy zła, ale uważa, że mieszkańcy powinni się na ten temat wypowiedzieć i wiedzieć jakie niesie konsekwencje. Marcin Guzik odpowiada, że konsultacje społeczne przeprowadzał sejmik wojewódzki za pośrednictwem strony internetowej, bo taka procedura obowiązuje podczas przyjmowania uchwały.  

- W urzędzie drzwi są otwarte. Kto chce, może się do nas przyjść i ze wszystkim się zapoznać. Zawsze jesteśmy do dyspozycji. Pan Jurzec zarzuca, że nie ma konsultacji, a ja pana w urzędzie nie widzę. Pana to specjalnie nie interesuje. Nie idzie pan do źródła, nie prosi o wyjaśnienie, o co w tym chodzi. Mam wrażenie, że we wszystkim pan widzi spisek, a tak nie jest. Mierzy nas pan własną miarą - zwraca się do radnego Sławomir Furca, zastępca wójta gminy Szaflary. - Ta uchwała spowoduje, że przestaniemy mieć absurdalne przepisy - dodaje. 

- Kiedy starałem się bronić mieszkańców i dążyć do tego, żeby szerokość korytarzy była mniejsza, podczas dyskusji pan powiedział, że ma pan ważniejsze sprawy i poszedł pan - ripostuje radny Jurzec. Twierdzi też, że innym razem musiał czekać dwie godziny na spotkanie w urzędzie gminy. 

- Kiedy ja powiedziałem, że nie mam czasu na rozmowę z panem? Kiedy czekał pan dwie godziny? Nie wypada kłamać. Pan odbija piłeczkę, mówiąc nieprawdę. Każdy radny, który chce informacji, pozyska je, trzeba tylko chcieć. Niech się pan nie zasłania, że musi pan czekać, że odmawiamy rozmowy, bo to nieprawda - prostuje Sławomir Furca. 

Janusz Jurzec przekonuje, że takie sytuacje miały miejsce, ale nie przedstawi dowodów, ponieważ "nie ma w zwyczaju nagrywać ani notować takich sytuacji".

Dyskusja stawała się coraz bardziej napięta, a sesja przedłużała się. W końcu głos zabrał Jan Stopka, sołtys Bańskiej Niżnej, zdenerwowany całą sytuacją. - Chodzę na sesje i czasem połowę czasu zajmuje odbijanie piłeczki. Nie rozmawiamy o meritum sprawy, natomiast marnuje się tylko czas ludzi, którzy tu przychodzą. Albo rozmawiajmy o meritum, albo ja tu przestanę przychodzić, bo szkoda mojego czasu i innych. Mamy 15 radnych, a jeśli jest problem z jedną osobą, to coś nie tak. Czemu inni nie mają nic do tego, tylko ciągle jedna osoba? - pyta sołtys. - Może porozmawiajcie sobie gdzieś prywatnie, bo to taka gra polityczna, animozje, to jest bez sensu - kwituje. 

- Dyskusja była niepotrzebna, ja jej nie wywołałem. Nie po to przychodzimy, aby dyskutować na takie tematy. Jeśli pan Furca urządza sobie wycieczki słowne pod moim adresem, muszę zareagować - ripostuje Janusz Jurzec. 

- Zostawmy emocje, bo jak będziemy się nakręcać miedzy sobą, to nigdy nic nie ustalimy - podsumowuje Jan Stopka. Ale proponuje, aby w przypadku przyjmowania podobnych uchwał gmina szerzej informowała o tym mieszkańców. 

Jak to wyglądało w innych gminach? Jedną z gmin, w której radni głosowali nad uchwałą krajobrazową, jest Czarny Dunajec. Wójt Marcin Ratułowski wyjaśnia, że na zebraniach wiejskich nie było konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie.

m

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
byby 2020-02-29 20:16:12
Konsultacje, konsultacje, ple ple ple... Każdy uczciwy obywatel przyzna, że pas zjazdowy z zakopianki w okolicach pensjonatu jest konieczny, emeryci z Maruszyny pragnący wypożyczyć książkę mogą dla zdrowia skoczyć do biblioteki w Szaflarach, a najlepszym miejscem na umieszczenie rejestratora prędkości na trasie Bańska Wyżna-Szaflary nie są okolice szkoły czy kościoła w Bańskiej Niżnej, ale pralni.
byby 2020-02-28 18:27:47
Kurlandzka szlachta rządzi. Maniery i przejrzystość działań.
rentgen* 2020-02-28 15:02:05
Ale robi sie ciekawie, coraz to ciekawsze rzeczy wychodzą na światło dzienne. Braw Radni po to jesteście wybrani, aby zadawac pytania. Najciekawsze dopiero przed nami zapewne.
Abeto 2020-02-28 11:06:03
Byłem aktywnym członkiem Inspekcji Robotniczo Chłopskiej i deklaruję wszelką pomoc w tym temacie.
Koko 2020-02-28 09:58:31
Monachrowie fur a I szkaradzinsji
byby 2020-02-28 09:12:02
@Fronek Załóżcie IRCh-ę.
Fronek 2020-02-28 08:32:36
Do Wójta Gminy Szaflary. Czy nie można wyciągnąć konsekwencj wobec radnego który notorycznie przedstawia kłamliwe teorie na wszystkie podjęte przez naszą gminę działania. Robi się to już nudne, A te bezsensowne interpelacje powinien płacić za czas pracowników którzy tracą czas zamiast poświęcić to na konstruktywne działanie na rzecz ogółu. Prosimy o jakieś kroki w stosunku do tego pana.
Adinka 2020-02-28 01:21:11
Jeśli Pan wójt Gminy Czarnego Dunajca taka uchwałę przyjął to niech zabiera Swoje 4 litery z urzędu a Pan Furca ,,Nikodem Dyzma,, niech tyle nie fika bo wyniosą Go mieszkańcy z Gminy Ja wiem że najlepiej wszystko przegłosować ale bez konsultacji to skandal! Przypominam włodarzom że to oni mają pensje za nasze ciężko zarobione pieniądze!
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam do wynajecia lokalu w Zakopanym na Krupówkach od 40m do 150 m2 wejscie prosto z ulicy, parter .Ogolnopolska firma z branzy spozywczej. Wynajem na długi okres
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke budowlana w Zakopanym i Białce Tatrzańskiej
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  POSZUKUJĘ MAŁEGO MIESZKANIA LUB DOMKU NA PODHALU, chętnie w rozliczeniu opieka nad domem lub prace ogrodowe.
  Tel.: 501 714 728.
 • USŁUGI | budowlane
  Kompleksowe remonty budowlane, flizowanie malowanie, adaptacja poddaszy
  Tel.: 690254318
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  PŁYTY drogowe betonowe. Sprzedaż / wynajem.
  Tel.: 605061314
 • SPRZEDAŻ | różne
  ZIEMIA ogrodowa przesiewana, sprzedaż/transport.
  Tel.: 605061314
 • MOTORYZACJA | inne
  Delikatny płyn antybakteryjny do mycia dłoni wzbogacony o ekstrakt z aloesu i witaminy A,E i F Skutecznie czyści dłonie bez użycia wody .Bardzo wydajny szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiej warstwy.Niska cena przy większej ilości możliwość negocjacji Cen Zapraszam do zakupu
  Tel.: 605992477
  E-mail: luczkowskitrans@gmail.com
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • KUPNO
  Kupię GÓRALSKI KREDENS I INNE MEBLE ZROBIONE Z DREWNA LIMBY - 601 39 34 06
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-04-10 08:01 Dziesiąta rocznica katastrofy smoleńskiej 2020-04-10 00:00 Druga część tarczy antykryzysowej dla firm. Pobierz ściągawkę przygotowaną przez AUDITPLUS 2020-04-09 21:00 Wielkanocna Kosołecka w czasie pandemii 2020-04-09 20:15 Żmija na kwarantannie 1 2020-04-09 19:30 Dramat handlowców - nowotarski jarmark zupełnie pusty 2020-04-09 19:00 Dziś zakopiańscy policjanci zawrócili 10 aut z turystami (WIDEO) 11 2020-04-09 18:00 Wójt z apelem do mieszkańców 1 2020-04-09 17:26 Zapraszamy do wspólnego przeżywania Triduum Paschalnego. Trwa transmisja. (WIDEO) 2020-04-09 17:15 Mali dziennikarze piszą 2020-04-09 16:30 Hodowcy piszą do ministra 4 2020-04-09 16:28 Najpiękniejszy przystanek świata (WIDEO) 1 2020-04-09 15:45 Wanta to miejsce kwarantanny, nie izolacji 2 2020-04-09 15:25 Wirtualny konkurs palm 2020-04-09 15:00 Darmowe maseczki dla mieszkańców 3 2020-04-09 14:26 Na Litwince w Czarnej Górze przeglądamy nowy numer Tygodnika (WIDEEO) 2020-04-09 14:23 Z koronawirusa robią pisanki 1 2020-04-09 14:15 Drukowanie masek ochronnych nabiera tempa 2020-04-09 13:45 Od przyszłego czwartku obowiązek zasłaniania twarzy. My namawiamy do tego od dziś 7 2020-04-09 13:30 Duże wsparcie dla Kuchni Brata Alberta. Potrzebujący mogą odbierać produkty 2020-04-09 13:15 Zgubiłam klucze - pomóżcie 2 2020-04-09 12:15 OrgaNova kwarantanna 2020-04-09 11:55 Uwaga - wszyscy nosimy maseczki, nawet na zewnątrz! 15 2020-04-09 11:30 Apteka za żelazną kurtyną 3 2020-04-09 10:45 Dziś szczyt przedświątecznych zakupów? Kolejka przed Lidlem w Zakopanem 3 2020-04-09 10:00 Pozdrowienia znad Rzeki Perłowej dla Podhala i Zakopanego (WIDEO) 2020-04-09 09:16 Porzucony autobus w Zakopanem 6 2020-04-09 08:30 Nie wypalaj traw 4 2020-04-09 07:00 Świąteczne wydanie Tygodnika Podhalańskiego 2020-04-08 21:59 Apel o pomoc dla Kuchni Brata Alberta w Zakopanem (WIDEO) 7 2020-04-08 21:38 Rabczański szpital apeluje o wsparcie 2 2020-04-08 20:53 Policjanci kontrolują auta wjeżdżające do powiatu tatrzańskiego (WIDEO) 10 2020-04-08 19:47 Pięknie udekorowała ogród w Zakopanem 5 2020-04-08 19:02 Przedświąteczne kolejki przed sklepami 6 2020-04-08 18:42 18 nowych zakażeń w Małopolsce. Bez nowych przypadków na Podhalu 3 2020-04-08 18:35 Kurs: Pieniny (WIDEO) 2020-04-08 18:30 Pusty targ pod Gubałówką. Każdy zamknięty stragan to przynajmniej jedno miejsce pracy (ZDJĘCIA) 2 2020-04-08 18:02 Cmentarze również pod nadzorem policji! (WIDEO) 10 2020-04-08 17:32 Nie pij, działaj w grupie 1 2020-04-08 17:02 Dziś nasz autobus wyruszy wyjątkowo o godz. 19! 2020-04-08 16:42 Śmierć podczas prac leśnych 2020-04-08 16:29 A książki poczytaj sobie w sieci 2020-04-08 15:50 Wspinamy się na Gubałówkę (WIDEO) 1 2020-04-08 15:21 Triduum Paschalne on-line. W niedzielę msza z Wiktorówek 2020-04-08 14:59 Włamywacz krótko pograł na skradzionej konsoli 1 2020-04-08 14:31 Pożar trawy wszedł do lasu 1 2020-04-08 13:54 Zdaniem RPO zakaz wstępu do lasu i parków narodowych nie ma podstawy prawnej 29 2020-04-08 13:29 Awaria na ujęciu wody 2020-04-08 12:58 Apele #zostańwdomu nie do każdego trafiają. Czy przemówią kary? 16 2020-04-08 12:34 Gołębie nie mają kwarantanny. Prawie letnie temperatury w Zakopanem 1 2020-04-08 11:43 Recepta szybko i sprawnie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-04-09 22:46 1. Duma Zakopanego. Szczególnie te budy będące jednością z wiaduktem. Kiedyś w Skopje widziałem pasącego się pod wiaduktem konia, niedaleko, właśnie pod wiaduktem, były takie budy w których mieszkali cyganie. Close enough 2020-04-09 22:35 2. Tyle promocji i starań i jeszcze mało by sprzedać jagnięcinę?. Lesko bierze wszystko jak leci na pniu za dobrą cenę. O ile wiem " Kowal" w Spytkowicach sprzedał Włochom 1000 tusz jagnięcych. A pan Janczy powinien podać się do dymisji bo nie widzi zmian na rynku. 2020-04-09 22:31 3. Kieloś stary teloś głupi 2020-04-09 22:21 4. Dziesięć zawrócono a ceprów po apartamentowcach pełno ,tam ku..,.wa kntrole a nte tylko miejscowch jeb..ć ... 2020-04-09 22:10 5. Zostań w Myślenicach albo zacznij dbać o gmine. Bycie Wojtem to służba 24h 7dni w tygodniu. Nie baw się w urzędasa, bądź WOJTEM 2020-04-09 21:52 6. Ciekawe rzeczy teraz z ludzi wyłażą... Odechciało mi się korzystania kiedykolwiek z jakichkolwiek punktów gastronomicznych i noclegowych na Podhalu. Jeden drugiego by pozabijał. Poczekamy parę tygodni. 2020-04-09 21:24 7. A turystów pełno na Podhalu Tak pilnują 2020-04-09 20:58 8. Najlepiej założyć sobie maske ZORRO.... tak samo pomaga. 2020-04-09 20:47 9. Tam zmije to zawse byly. 2020-04-09 20:44 10. Różne są sposoby na zdyscyplinowanie nieposłusznych! Wygrzebane w sieci. Mer Dniepra na Ukrainie kazał wykopać kilkaset grobów tylko po to, by unaocznić mieszkańcom miasta, co ich czeka, jeśli nie będą przestrzegać zasad kwarantanny i siedzieć w domu.
2020-03-29 23:21 1. Tego co teraz przeżywamy, Witkacy nie był w stanie nawet w swoich wizjach sobie wyobrazić. 2020-03-22 11:49 2. Takie pustki to były w 1981r zaraz po ogłoszeniu stanu wojennego 2020-03-21 18:06 3. I tak do świąt, istna bryndza dla straganiarzy i właścicieli kwater... A może i przez święta wszyscy będą siedzieć na 4 literach lub jajkach niepoświęconych w chałupach. Co wtedy? Nie wytrzymamy ? A może do wyborów? Może nie przetrwamy pandemii, wszystko możliwe. Przyroda zrobi z nami porządek. Kto to przewidzi. Cieszmy się jeszcze życiem . Dobrze , że 2 mld poszło na TVP, to i świętowanie w Kościołach nam TVP zastąpi. Internet zakupy, na tace przestaniecie dawać... I na co będziecie narzekać? Tylko na tego małego koronawirusa. A ja olewam jego i chodzę na działkę. Rewela, roboty w kit, powietrze, wiosna się budzi, sama radość. I Wam to samo radzę. 2020-03-20 15:30 4. Myślę, że sporo osób może teraz zapragnąć te puste Krupówki zobaczyć. 2020-03-19 18:27 5. Straganiarze widać niewzruszeni 2020-03-18 22:45 6. tylko i wyłącznie to nas może uratować...siedzieć w domu 2020-03-17 13:27 7. Kpina. Ale w końcu całą tą chińszczyznę na tych kramikach trzeba opchnąć... Szkoda gadać. 2020-03-15 17:33 8. Bardzo dobrze że ludzie siedzą w domu. 2020-03-15 12:07 9. Te śmierdzące sery powinno się zutylizować bo inaczej zamrożą i póżniej sprzedadzą....Podejrzewam że już były odmrażane !!! Jak można to kupować?!?! 2020-03-14 16:17 10. Biatlon nie duatlon
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Pożegnania

Album TP

FILMY TP