Reklama

2013-05-23 21:09:43

Reklama

Z PRZEWODNIKIEM W TATRY, CZ. II

Reklama

Na skutek burzliwej dyskusji po moim wcześniejszym wpisie, postanowiłem dopisać suplement.

Wow! Kilka dni człowiek był zajęty pracą (nie przewodnictwem, nie, nie ;)- coś słabiutki ten maj-  a tu wrze jak w ulu ;) Od czego zacząć.. hmm.Chyba od tego, że wiele komentarzy podoba mi się. Wiele argumentów ma naprawdę sens. Widać też, że ością w gardle, jest przewodnictwo tatrzańskie dla wielu.Myślę, że wiele osób kolokwialnie mówiąc „przegina” z chamskimi komentarzami (no ale to świadczy o tych osobach) oraz, że uparcie, wszyscy przyczepili się tej„przykładowej” biednej Doliny Kościeliskiej z jej jak najbardziej autentyczną historią. Ale po kolei.

Przewodnictwo tatrzańskie i eksploracja turystyczna Tatr, istnieje od ponad 200 lat (choć pierwsza odnotowana wycieczka w Tatry odbyła się w roku 1565 i dokonała tego-zapewne z jakimś„przewodnikiem”- Beata z Kościeleckich Łaska, dojeżdżając konno do Zielonego Stawu w Dolinie Kieżmarskiej). W 1873 roku powstało Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie,które przerodziło się w 1874 roku w Towarzystwo Tatrzańskie, by to z kolei w 1920roku, w PTT (Polskie Towarzystwo Tatrzańskie) a następnie, po połączeniu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z Polskim Towarzystwem Krajoznawczym w 1950roku, powstał PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze). Przewodnicy prowadzili w Tatry turystów niemal „od zawsze”. Tan zawód jest niejako wpisany w podtatrzańsko- tatrzańską scenerię. Fantastyczne wg. mnie wycieczki prowadził Jan Krzeptowski Sabała w ramach XIX wiecznych, kilkudniowych wypraw „a la Chalubinski”, w których brało udział nawet kilkadziesiąt osób. To w końcu Jędrzej Wala, Szymon Tatar i inni góralscy „polowace”, przekształcili się w obrońców przyrody, a także, znając perci zwierząt, znakomitych przewodników tatrzańskich. Przewodnictwo rozwijało się wprost proporcjonalnie do przyjeżdżających pod Tatry letników. W końcu,przewodnikami zaczęli zostawać miłośnicy tej ziemi i taternicy, nie pochodzący z Podhala. Zakopane zaczynało zyskiwać status Zimowej Stolicy Polski, już nie tylko latem ale i przez cały rok mogąc spodziewać się turystów. Notując dużą ilość turystów ginących w Tatrach, w 1909 roku Mariusz Zaruski, powołał Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w celu ratowania nieszczęśników (z pewnością doprowadzenie kolei do Zakopanego w 1899 roku, wpłynęło na rosnącą ilość odwiedzających Tatry). TOPR miał oprócz zadania niesienia pomocy,stanowić wzór i przestrzegać, miał edukować. Ratownikami byli także (i są po dziś dzień w wielu przypadkach) przewodnicy tatrzańscy, uzupełniający wzajemnie swoje życiowe pasje. I tak przez niezwykły i barwny okres Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego, przyszło Zakopanemu.. przejść do historii…zblaknąć, zostawić za sobą dawny blask „Polskich Aten” jak nazywano to zagłębie myśli intelektualno-artystycznej, by doczekać się II wojny światowej i nadciągającego za nią, niczym tsunami,  50 letniego okresu wyniszczania narodu polskiego, za czasów komunizmu. Socjalizm zdołał wyprodukować i wprowadzić na arenę tatrzańską, coś karłowatego, coś co można ująć mianem„pseudo turysty”. Tatry stały się niemym świadkiem wyniszczania ich na skalę globalną (oczywiście wcześniejszą erę hut tatrzańskich też wypada do tego zaliczyć). Za sterami maszyny niszczącej, stał a raczej siedział na traktorze- „homo sapiens”. Czyżby?

Na Zakopane i Tatry jest, mówiąc współczesnym językiem „boom” (choć mnie osobiście boli łatka jaka nabiera mocy,brzmiąca: „Zakopane jest znane z tego- że jest znane”). O ile pamiętam, wg.miesięcznika Newsweek 3 lata temu w samym tylko sierpniu do Zakopanego przyjechało ok. 400 tysięcy ludzi! Rocznie w Tatry wchodzi ok. 2-3 mln. turystów! To potężna liczba, w której skład wchodzi dużo pozytywnych osób, ale niestety,chyba więcej jest osób, które Tatry traktują jak „punkt do zaliczenia”, miejsce do wypicia piwska (często takie puszki drwią z piękna przyrody, wsadzone z premedytacją pod jakąś wantę czy inny korzeń), zjedzenia oscypka, pstryknięcia fotki z Giewontem w tle, a potem kupienia pamiątki… (nie mogłem uwierzyć jak ostatnio, z dumą w głosie, chłopiec z 5 klasy szkoły podstawowej pokazuję mi„pamiątkę" z Tatr, zakupioną na Palenicy Białczańskiej, przepraszam za dosłowność: cycki góralki i jaja górala - zrobione z drewna). Czy to jest wzór młodego,turysty tatrzańskiego? Szok. Zatkało mnie, tym bardziej utwierdzając w poczuciu, jacy nieszczęśliwi są ci mali ludzie (oraz jak nieszczęśliwi są.. regionalni "twórcy" produkując takie "gadżety" i myśląc, że to jest szał designu- dramat) wychowywani w domu bez specjalnego zainteresowania, jak zamiast wspomnień z Tatr, przywożą to badziewie,które po wizycie na Krupówkach w Sin City (jak niektórzy nazywają Zakopane), pewnie wzbogacą o nowe trofea- chińskie ciupagi i świstaki z Tajwanu; (mała dygresja-osobiście daję jednoznacznie grupie do zrozumienia co myślę o tych „pamiątkach”,tak samo jak o przewozach końmi do Polany Włosienicy, zamiast meleksami, itd., itp.). Wg.mnie Tatry są za małe, by wpuszczać dzikie hordy, nie umiejących się należycie zachować ludzi. Trzeba ich edukować.

Największy areał w Tatrach Polskich nie przecięty żadnym szlakiem ma raptem, dramatycznie mało, bo tylko 6km2. Reszta jest opleciona pajęczyną szlaków, lepkich od hałasujących ludzi(tych co umieją się zachować jest znikomy procent i przeważnie spotyka się ich jesienią, gdy Tatry kuszą ciszą i spokojem). Dzika zwierzyna nie ma szans na swobodne przemieszczanie się po swoich utartych ścieżkach. Człowiek zdominował Tatry, poprzecinał drogami, trasy migracyjne dla zwierząt wędrujących z (i w stronę) Podtatrza. Tatry są jak wyspa (nie udało mi się ominąć morskiego wątku;)  za które, myślące osoby są odpowiedzialne.

Zdaję sobie sprawę, że jest mnóstwo wspaniałych osób, znawców Tatr, przyrodników i historyków, którzy znakomicie znają dzieje Tatr i umieją o tym wspaniale opowiadać (a pewnie niejeden z nich, posiada nawet większą wiedzę, niż przewodnik tatrzański). Jednak to przewodnicy tatrzańscy, po ciężkim kursie, niczym po 2 letnich studiach licencjackich (płacąc parę ładnych tysięcy w tym okresie za cały kurs),podchodzą do państwowego egzaminu, który uprawnia ich do prowadzenia ludzi w Tatry. To także w trakcie kursu, oprócz wiedzy na temat historii,topografii  czy geologii, adepci uczą się jeszcze ważniejszej rzeczy- metodyki prowadzenia grupy, uczą się jak postępować z ludźmi, wędrując przez Tatry. Wg. mnie przewodnik zobowiązany jest do wpojenia swoim klientom, podstawowych zasad panujących w górach, uczulić ich na kwestię ochrony przyrody tatrzańskiej i przede wszystkim bezpiecznie przeprowadzić tych ludzi przez góry. Ale jest coś jeszcze- tak ja to czuję.Otóż Tatry są trochę jak inkubator- dzięki nim- żyjemy- ja na pewno. To właśnie tym tlenem, czystym powietrzem, nie tylko fizycznym ale przede wszystkim mentalnym, duchowym i artystycznym- wdychanym przy każdym spojrzeniu na upłazy i perci- mogę funkcjonować w tym świecie. Brzmi to nieco absurdalnie ale dokładnie tak jest. W Tatrach jest ukryta wolność i jakaś prawda o tym życiu, o człowieku. Tym chce się podzielić z kimkolwiek idę w góry- czy prywatnie czy zawodowo. To choćby do takich ideałów nawiązywał Mieczysław Karłowicz- orędując tzw. taternictwu estetycznemu, stojącemu w opozycji do dynamicznie rozwijającego się taternictwa sportowego.  Z tamtych czasów pochodzi powiedzenie: „W Tatry wchodź tylko z czystym sumieniem, jakbyś wchodził do świątyni”.

Howgh. Nie mam zamiaru tutaj uprawiać jakiejś wiwisekcji, tym bardziej, że pewnie znajdę się znowu stada krytykantów, więc na tym skończę własne dywagacje na temat. Schodzę na ziemię.Gdy prowadzę grupę (może ktoś tak to nazwać- mam poczucie misji ;), mam nadzieję, że tych malców czy młodzież, uwrażliwię na wiele spraw, że będę umieli szanować te góry, że ci turyści wchodzący w Tatry, staną się odrobinę bardziej wartościowymi ludźmi. Przewodnik ma tylko pomóc wydobyć to „głębsze, lepsze ja” swojemu podopiecznemu.

Marzy mi się świat pełen dobra i sprawiedliwości, lecz świat zmierza równią pochyłą do zagłady. Może kiedyś ta ziemia, znów zostanie skuta lodowcem i sama „wyrówna rachunki” z „homo sapiens”?Póki co, podoba mi się zdanie „myśl globalnie, działaj lokalnie”. Idąc w góry,po pierwsze idę tam z przyjemnością , po drugie nie idę z nikim na siłę, ludzie chcą ze mną iść (proszę nie doszukiwać się jakiejś żenującej kryptoreklamy),nie narzucam swoich usług. Poza tym, w końcu każdy w Polsce może przystąpić do kursu przewodnickiego, nikt nie ma na to „patentu”. Jeszcze jedno- bynajmniej ja nie czuję, że przewodnicy tatrzańscy tworzą bandę kolesi, jak ktoś wyjątkowo bez kultury, nazwał ich.

Reasumując tą dyskusję, podoba mi się pomysł np. że skoro Dyrektor TPN, odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo osób wchodzących  w Tatry, to może będzie współfinansował wycieczki grupowe? Choć należy pamiętać, że 15% dochodów z biletów do TPN, jest przekazywane na dofinansowanie działalności TOPR, oraz, że szlaki tatrzańskie są także reperowane z pieniędzy TPN. Nie bronię Dyrektora TPN (nawet mam wrażenie, że wiele argumentów poruszonych w I części tego wpisu,powinno być skierowanych do Dyrektora TPN a nie do mnie). Także i mi, nie podoba się to, że na tzw. „bramkach” na granicy TPN, nie ma restrykcyjnego prowadzenia monitoringu osób wchodzących w Tatry, czy właśnie sprawdzania grup na okoliczność przewodnika, itd.

Jestem od wielu lat świadkiem jak grupy- właśnie bez przewodnika, kłusują po Tatrach ;), śmiecąc, hałasując i pędząc przez góry i doliny jak przysłowiowe „stado baranów”. Celem jest zjedzenie hamburgera i wypicie coca coli w schronisku, postrzelanie „diabełkami”na trasie, a opiekunkom najczęściej zależy na świętym spokoju, wypiciu kawy w schronisku i zapaleniu papieroska i ogólnie zrelaksowaniu się po trudach pracy w szkole. I to też zrozumiałe. Idąc w góry nieraz słyszę „świst bata”pedagogicznego i okrzyki, „szybciej”, „równaj” „do szeregu”- zupełnie jakby jakieś stado cierpiętników szło przez góry lub innych niewolników budujących piramidy, których pilnują strażnicy, zafiksowani na wypełnienie tylko programu wycieczki. Niestety nasuwa mi się także refleksja, że śmiesznie niskie płace nauczycieli, powodują, że są oni przemęczeni, nie mają odpowiedniej motywacji do pracy, lecz odbębniają to co muszą, biorąc dodatkowe lekcje, korepetycje czy wręcz pracując ekstra (są oczywiście wyjątki- gdzie ten opiekun jest prawdziwie zaangażowany w to co robi -to prawda). Jak taki nauczyciel czy opiekun, będący w kieracie maszyny pod nazwą- szkolnictwo- ma być pełen humoru i zaszczepiać w młodych ludziach pasję do Tatr? Do tego, często przecież, ci nauczyciele w ogóle nie byli w Tatrach (bo z pensji szkolnej nie stać ich na opłacenie prywatnie wyjazdu do Zakopanego) a jeśli byli, to w dzieciństwie i nic nie pamiętają.Dlatego to kolejny dowód na zasadność potrzeby skorzystania z usług przewodnickich.Przewodnika- osoby pracującej w górach, najczęściej mieszkającej pod górami, znającej te góry, znającej ich realia, zagrożenia, itd. Być może nie jest trafiony zwrot PRZYMUSU wchodzenia z przewodnikiem- bo zazwyczaj buntujemy się jak nas do czegoś zmuszają- ale posiadanie przewodnika, będę obstawał przy swoim (nawet gdybym nie był tym przewodnikiem), jest potrzebne i wskazane. Myślę także, że ta zawrotna kwota 350 czy 400 zł od grupy, przy ogólnych kosztach wielu tysięcy za wyjazd do Zakopanego- to naprawdę kropla w morzu ;). Ot choćby, jeśli grupa ma 50 osób, to wychodzi po niecałe 10 zł od osoby. To tak patrząc na to z matematycznego punktu widzenia. Czy to aż tak wiele? Tyle w tym temacie.Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu wspaniałych wypraw.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Pieszy 2013-05-30 00:57:27
"Jestem od wielu lat świadkiem jak grupy- właśnie bez przewodnika, kłusują po Tatrach ;), śmiecąc, hałasując i pędząc przez góry i doliny jak przysłowiowe „stado baranów”." - widziałem dokładnie taka sama grupę jak opisujesz pod opieka przewodnika tatrzańskiego , na uwagę "że może by tak ciszej" Pan Przewodnik odpowiedział , że to kontrolowane rozładowanie stresu. Dziękuję, dla mnie wyjątek psuje świętość a nie potwierdza regułę.
Rugala 2013-05-28 18:38:19
A oto wypowiedzi z forum 321gory.pl ukazujące, komu i o co tu tak naprawdę chodzi...

"jest wiele miejsc i szlaków tatrzańskich, gdzie taki strażnik mógłby zrobić dużo dobrej roboty, ale stawanie sobie autem w Kościeliskiej i "kasowanie" to można porównać do foto radarów ustawianych nagminnie w miejscach wcale nie najniebezpieczniejszych, ale takich które gwarantują dochód."

"A na bramce nikt słowa nie pisnął widzę, nie ich broszka, a i ksiądz pewnikiem wyglądał na licencjonowanego. Gdyby tak kupili dwa bilety za mało byłby siwy dym i nagły atak spostrzegawczości"

"Masz rację.

Swoją drogą miałam w Kościeliskiej taką trochę zabawną przygodę.
Mam wszelkie potrzebne uprawnienia licencje, jeżdżę na szkolenia, jestem nawet na liście przewodników rekomendowanych przez TPN, ale środowisko "Zakopiańczyków" mnie nie zna, bo się w Zakopanem nie udzielam.

Poza tym wycieczki prowadzę tylko wtedy kiedy mam czas i nie tylko po Tatrach, ale łącznie z pilotażem od domu do domu, nie mam więc tych wycieczek tak bez przerwy a tylko kilka w roku.
Chętnie biorę też coś całkiem innego poza Tatrami - dla odmiany.

Jakiś tydzień temu idę sobie sobie z młodzieżą (tym razem dość mała grupa) do Doliny Kościeliskiej a tam na ławeczce przed "Harnasiem" siedzi sobie grupa ze 4 przewodników i jeden z nich zaczepia mnie:

- proszę pani tutaj jest konieczny przewodnik tatrzański

- tak wiem - ja jestem przewodnikiem

- ale czy ma pani uprawnienia ?

- tak mam wszystkie potrzebne uprawnienia i licencję

- ale tu jest potrzebny przewodnik tatrzański

- tak, wiem ja jestem przewodnikiem tatrzańskim

- ale proszę pani, ja nie żartuję, może być kontrola

- tak wiem, ja też nie żartuję

W kasie się zapytałam, czy mam okazać licencję - ale nie była tam potrzebna.

Poza tym zupełnie nikt mnie nie zaczepiał, a wycieczka bardzo się udała,"
Rugala 2013-05-28 13:28:57
Do "ja" - Należy zauważyć, że zarządzenie dyrektora TPN dotyczy wszystkich wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się (a więc również pełnoletniej młodzieży), a nie dotyczy już dzieci choć ich powinno wymieniać na pierwszym miejscu. Poza tym dyskryminuje kadrę nauczycielską, których wszystkich traktuje jak półinteligentów nie potrafiących poprowadzić spaceru ze swymi uczniami na łatwym znakowanym szlaku turystycznym, gdy jednocześnie pozostali zwiedzający nie są zmuszani do obsługi przewodnickiej nawet na najtrudniejszych szlakach i m.in. związanych z tym dodatkowych problemów organizacyjnych i sporych kosztów.

Warto też zwrócić uwagę, ze dyrektor TPN uzasadnia zarządzenie już na samym wstępie ustawą o ochronie przyrody, a nie bezpieczeństwem, choć zwiedzanie w grupie mniej zagraża przyrodzie niż w przypadku turystów indywidualnych. W grupie bowiem pod kierownictwem np. nauczyciela nikt nie jest anonimowy, a w przypadku turystów wędrujących indywidualnie częste są przypadki zejścia na własną rękę za szlaku, niszczenia przyrody a także zabłądzenia i wzywania na pomoc TOPR-owców, którzy prowadzą kosztowne akcje poszukiwawczo - ratunkowe itp.
Maciej Zimowski 2013-05-28 12:17:10
Do "ja":
Zakaz sprzedaży alkoholu, prowadzenia pojazdów przez młodocianym itp. jest regulowany ustawą = prawem państwowym. Jest to ograniczenie wolności uzasadnione ważnym interesem społecznym itp.
Natomiast nie ma żadnego prawa państwowego zabraniającego młodzieży wędrówki po górach, po publicznie udostępnionych szlakach bez przewodnika. Było takie rozporządzenie ale wygasło jesienią zeszłego roku. Dlatego w tym przypadku dyrektor przekroczył swoje uprawnienia i jego zarządzenie jest nieważne.
ja 2013-05-28 10:58:37
Czyli ograniczenie sprzedaży alkoholu i tytoniu dla niepełnoletnich jest łamaniem konstytucji, pewnie również ograniczenie prowadzenia pojazdów łamie ustawę zasadniczą. Gratuluje niektórym „obrońcom uciśnionych” poziomu demagogii i obłudy.
Rugala 2013-05-28 09:22:52
Sytuacja dyskryminowania grup z młodzieżą wchodzących na teren TPN przez zarządzającego tym terenem dyrektora czyli odmiennego traktowania młodzieży - z powodu przynależności do grupy uczących się - jest klasycznym przykładem dyskryminacji (wykluczenia społecznego).

"Dyskryminacja (łac. discriminatio - 'rozróżnianie'; czyt.: diskriminacjo) – często występująca forma wykluczenia społecznego, objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie, niż innej w porównywalnej sytuacji ze względu na jakąś cechę (np. płeć, tożsamość seksualna, wiek, niepełnosprawność, religia lub przekonania czy pochodzenie etniczne lub rasowe)."

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483):
Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

Tak więc zarządzenie dyrektora TPN jest klasycznym przykładem dyskryminacji pewnych grup zwiedzających Park ze względu na ich przynależność do grupy wiekowej młodzieży uczącej się. Zarządzenie to traktuje też "wszystkie zorganizowane wycieczki piesze", w których uczestniczą przedstawiciele tej grupy, w sposób szczególnie arogancki - jak półinteligentów nie potrafiących spacerować nawet po łatwych znakowanych szlakach spacerowych bez przewodnika, kiedy jednocześnie wszyscy inni tego przewodnika wg tego dyskryminującego zarządzenia mieć nie muszą. Jest to zarządzenie sprzeczne z Konstytucją RP.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz. 483):
Art. 32.
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
jagoDZIANA 2013-05-26 19:45:20
józek z zokopanego, tym razem nie zrobiłeś z siebie idioty. Ty prostaku udowodniłeś, że cały czas nim jesteś!!!!! Udowodnić ci to?????
uorcyk 2013-05-26 19:38:27
eee, tutaj sami twardziele to i dadza rade takim emocjom :)
asco 2013-05-26 18:49:04
Niniejszym przepraszam Pana Jakuba Brzosko za określenia pod jego adresem użyte przeze mnie we wcześniejszych wpisach. Przepraszam, ale się zdecydowanie zapędziłem. Jest mi przykro z tego powodu.
uorcyk 2013-05-26 11:50:32
@FCB wynajmnowanie przewodnika odbywa sie na zasadzie wolnego rynku a nie przymusu. Wystarczy ze sie grupa podzieli na mniejsze i nie musi z uslug przewodnika korzystać. Znam blaski i cienie tegoz ale nie jest prawda ze mąż musi mnie utrzymywać :)
Co do wozakow, to jeszcze chwilunia, a sie okaze co nieco ...
Maciej Zimowski 2013-05-26 08:22:15
Panie Józek,
Pasję to mają w tym kraju tysiące - artystów, rzemieślników, przedsiębiorców itp, którzy potrafią sprzedawać swoje usługi czy produktu na rynku, bez przymusu. Przewodnicy tatrzańscy jak widzimy należą do grupy upośledzonej, który musi pomagać Edek w mundurze, ganiający dzieci po dolince. Pełne moje współczucie. Autor wpisów ma za to bezgraniczną pasję do robienia z siebie i całego środowiska idiotów, za co mu serdecznie dziękujemy, zwłaszcza że robi to za darmo. Gorąco proszę o kontynuację serialu czyli "Z przewodnikiem w Tatry cz III, IV, XXX itd.

PS. A propos darmozjadów księży - nikt nie zmusza do korzystania z ich usług, przynajmniej formalnie.
Rugala 2013-05-26 08:21:22
@józek z zokopanego - Zwyczajnie odwracasz kota ogonem, bo to autor bloga Jakub Brzosko nie potrafi przytoczyć przepisu, który by pozwalał na wprowadzenie "obowiązku przewodnickiego", w dodatku wybiórczo dla bliżej nie sprecyzowanego typu wycieczek. Nie potrafi wskazać też przepisu, który by zawierał definicje prawne określające użyte w zarządzeniu dyrektora TPN sformułowania, np. co to jest "zorganizowana wycieczka piesza". Dlaczego jest tam mowa tylko o młodzieży uczącej się, a nie wymieniono dzieci i młodzieży akademickiej? Kto i na jakiej to prawnej podstawie dał strażnikom parkowym prawo do selekcjonowania grup zwiedzających Park niczym na rampie obozu koncentracyjnego w Auschwitz? Dla jasności przytoczę tekst zarządzenia dyrektora TPN:

"Na podstawie art. 8e ust. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U 2009 r. nr 151 poz. 1220 - tekst jednolity) zarządza się co następuje:

Wprowadza się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązek zapewnienia opieki przewodnika górskiego tatrzańskiego podczas wszystkich zorganizowanych wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ponadgimnazjalnych (szkoły zawodowe, licea i technika)".

Skoro na postawie art. 8e ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, to każdy może łatwo sprawdzić, że ten artykuł w żadnym razie nie daje dyrektorowi TPN delegacji ustawowej na tego rodzaju restrykcje, jakie opisał na swoim blogu Jakub Bosko. Wprost przeciwnie - właśnie ustawowo, w trakcie ostatniej nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie w górach, całkowicie zniesiono zapis o "przymusie" wynajmowania przewodnika górskiego. Ustawodawca słusznie wziął pod uwagę powszechną krytykę owego zapisu i nie uwzględnił wniosku lobby przewodnickiego o przywrócenie takich zapisów w jakimś ministerialnym zarządzeniu. Tymczasem dyrektor TPN w swych wypowiedziach usiłuje uzasadnia swoją decyzję właśnie bezpieczeństwem. Każdy spostrzegawczy obserwator całej tej sytuacji zauważy, że kroi się tu afera związana z nadużyciem przez dyrektora TPN swoich uprawnień, że środowisko przewodników tatrzańskich usiłuje ten fakt zatuszować za pomocą steku bzdur, kłamstw i manipulacji.

Lech Rugała z Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego
FanclubBeaty 2013-05-26 07:19:26
Ma pani racje Józuś nie doczytał, a wiadomo, że jest pani całym sercem ZA usługami przewodnickimi, bo gdyby nie one to z czego latem pani by się utrzymała?
Zdaje mi się, że ma pani bliską osobę pracującą w tym fachu.
I sprawdza się, że punkt WIDZENIA zależy od punktu SIEDZENIA!

Jestem przekonana, że gdyby tylko ktoś z pai rodziny pracował jako fiakier w Morskim Oku, to murem stanęłaby pani, jak to teraz robi za fasiągami.
Mało tego, jeszcze by pani obliczała i udawadniała, że 15 osób to za mało bo koń może uciągnąć więcej. Nie mówiąc już o rzucaniu kamieniami do reporterów telewizyjnych, którym obecnie tak ochoczo udziela pani wywiadów.

Smutne to, że prywatny interes przez panią przemawia a nie meritum.
uorcyk 2013-05-26 01:46:44
józuś nie doczytał, że łor jest ZA? odezwał sie kolejny lew salonowy
Tichodroma Muraria 2013-05-26 00:17:07
Skwitujję pismactwo prostym : hahaha.
Rugala 2013-05-25 22:26:42
@józek z zokopanego - kłamliwie twierdzisz, że "żaden znafca nie potrafi przytoczyć ani ćwierci przepisu regulującego sprawę obowiązku wynajęcia przewodnika". Zwyczajnie odwracasz kota ogonem, bo to autor bloga Jakub Brzosko nie potrafi przytoczyć przepisu, który by pozwalał na wprowadzenie takiego obowiązku, w dodatku wybiórczo dla bliżej nie sprecyzowanego typu wycieczek. Nie potrafi wskazać też przepisu, który by zawierał definicję prawną określającą, co to jest "zorganizowana wycieczka piesza". Dla jasności przytoczę tekst zarządzenia dyrektora TPN:

"Na podstawie art. 8e ust. 1 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U 2009 r. nr 151 poz. 1220 - tekst jednolity) zarządza się co następuje:

Wprowadza się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązek zapewnienia opieki przewodnika górskiego tatrzańskiego podczas wszystkich zorganizowanych wycieczek pieszych, w których uczestniczy młodzież ucząca się w szkołach podstawowych, gimnazjach oraz ponadgimnazjalnych (szkoły zawodowe, licea i technika)".

Skoro na postawie art. 8e ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, to każdy może łatwo sprawdzić, że ten artykuł w żadnym razie nie daje dyrektorowi TPN delegacji ustawowej na tego rodzaju ograniczenie. Ba, właśnie ustawowo, w trakcie ostatniej nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie w górach, całkowicie zniesiono zapis o "przymusie" wynajmowania przewodnika. Ustawodawca słusznie wziął pod uwagę powszechną krytykę owego zapisu i nie uwzględnił wniosku lobby przewodnickiego o przywrócenie takich zapisów w jakimś ministerialnym zarządzeniu. Tymczasem dyrektor TPN w swych wypowiedziach usiłuje uzasadnić swoją decyzję właśnie bezpieczeństwem. Każdy spostrzegawczy obserwator całej tej sytuacji zauważy, że kroi się tu afera związana z nadużyciem przez dyrektora TPN swoich uprawnień, że środowisko przewodników tatrzańskich usiłuje się ten fakt zatuszować za pomocą steku bzdur, kłamstw i manipulacji.

Lech Rugała z Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
józek z zokopanego 2013-05-25 19:05:08
Panie Jakubie
polecał bym nie wysilać się zbytnio durnymi komentarzami wszelakich znafcóf piszących elaboraty. Tym bardziej, że żaden znafca nie potrafi przytoczyć ani ćwierci przepisu regulującego sprawę obowiązku wynajęcia przewodnika. Dla wszystkich ułomków z borówczaną, anty..... i resztą na czele, temat przewodnictwa jest najzwyklej tematem zastępczym, bo w danym momencie nie mają weny na plucie na burmistrza Majchra, premiera, czy źle zbudowane schody, natomiast widzą w Panu łatwy cel do opluwania i anonimowych wypocin w których jak w lustrze odbijają się ich kompleksy. To typy ludzi, którzy wytkną Panu przysłowiowy, źle związany krawat, przy czym nie widzą swoich dziurawych skarpet, obgryzionych brudnych paznokci i wystającej słomy z butów.....Dla takich, jak to pisał Witkacy indywiduów, nie warto pisać o zasadności pracy przewodnickiej i jej sensie. Nie przemówią do nich przykłady tragedii na Rysach, argumenty o edukacyjnej roli przewodnika, bezpieczeństwu.Któryś z chamów pisze o 600 darmozjadach - hahaha trzeba być strasznym burakiem!!! Znam większą grupę darmozjadów- może ten cham odpowie ilu jest księży ..?!!! Ale to zupełnie inny temat!!!
W Pana wpisie jest kilka może niezbyt dobrych przykładów, ale widać w nim przede wszystkim pasję i to, że nie dla "frycowego" uprawia ten zawód!!! Dla mnie Pana wpis jest prawdziwy i pozbawiony fałszu w przeciwieństwie do większości komentarzy, które dla obserwatora z zewnątrz znów potwierdzają pogląd, że górale typu łor, borówa czy pichotronchia... a za takich uważani są piszący na forum tp są burakami i przedstawicielstwem typowo polskiej słomy z butów i ciemnogrodu...!!!!!
aa 2013-05-25 18:05:41
Trichodorma muraria - Ty nie masz pojęcia o Straży Parku a zabierasz głos. Wstydź sie. Straż Parku nigdy nie miała i nie ma takich uprawnień jak policja czy straż miejska. Może wystawiać mandaty tylko w zakresie Ustawy o Ochronie Przyrody. Coś słabo z Twoim poziomem wiedzy i inteligencji chyba też.
jagoDZIANA 2013-05-25 17:51:38
"Pseudonim: uorcyk 2013-05-25 13:08:00
tylko ze jest obowiazek posiadania przewodnika na Gerlachu wlasnie a nie w Kuznicach:)'

Z tego co wiem, to w ogólnie w TPN, a nie tylko w Tanapie, a Kuźnice leżą na terenie TPN!!!! Więc od Murowanicy powinnaś iść w towarzystwie wzajemnej adoracji :-)

Tichodroma Muraria, ty nam tutaj nie pieprz o glebach za Bramą Kantaka, tylko opowiedz zacofanym, gdzie była straż parku i w ogóle TPN, jak wysadzano dla potrzeb filmu szałas na Hali Pisanej!
uorcyk 2013-05-25 17:05:19
Jesli TM chce sie dowiedzieć czegos na temat gleb i roslinnosci, to chyba powinien wynajac przewodnika albo sie dokształcić we własnym zakresie.
Mciej Zimowski 2013-05-25 15:50:31
Trichodroma Muraria: Mylisz się. Dyrektor nawet gdyby był właścicielem terenu parku (a jest tylko wynajętym zarządcą) udostępniając go publicznie musi się stosować do licznych przepisów prawa konsumenckiego. I tak jak np. właścicielowi prywatnej restauracji nie wolno ustalić wyższych cen posiłków dla grup szkolnych (bo więcej brudzą i hałasują) - grożą za to wysokie kary, tyk Dyrektorowi TPN nie wolno było wydać takiego zarządzenia. Zrobił to, na zasadzie "i tak nikt się nie doczepi". Tak że drodzy Państwo, dopóki będziecie tylko narzekać przepis sobie będzie. Natomiast wystarczyłaby np. intensywna akcja pisania protestów do Ministerstwa czy UOKiK żeby ten (tak czy owak nieważny z gruntu prawa przepis) został odwołany.

Straż Parku ma ścisłe procedury - może interweniować tylko w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie wykroczenia, skatalogowanego w ustawach. Nie ma takiego wykroczenia jak chodzenie bez przewodnika po publicznie udostępnionym szlaku. Delikwent zapytany czy grupa jest szkolna, czy "zorganizowana" powinien odmówić odpowiedzi - to jego prywatna sprawa i tyle.
Przodownik GOT 2013-05-25 15:49:04
Tichodroma Muraria napisał/a: "Każdy kierownik jednostki organizacyjnej na swoim terenie ma prawo wydać zarzązenia dotyczące bezpieczeństwa osób przebywajacych na jego terenie."

Jasne, że tworzysz tu własną "prawdę". Gdyby sobie tak dowolnie interpretować ustawę o ochronie przyrody, bo właśnie na tą ustawę powołuje się w swym zarządzeniu dyrektor Skawiński, by można tak samo nakazać wchodzić młodzieży uczącej się na teren KPN tylko w obuwiu roboczym. Tymczasem na tego rodzaju ograniczenia ta ustawa nie pozwala. W ustawie jest wyraźnie określone, że Park Narodowy może wprowadzić opłaty za wstęp za biletami, ale nie ma mowy o obowiązku wynajmowania prywatnego podmiotu świadczącego usługi przewodnickie, a tym bardziej o możliwości wprowadzenia jakiegoś wybiórczego obowiązku wynajmowania przewodnika przez jakiś niejasno sprecyzowany rodzaj zwiedzających. Krótko mówiąc mamy tu do czynienia z poważnym przekroczeniem przez dyrektora TPN swoich uprawnień.
antyprzewodnik 2013-05-25 15:00:35
ponieważ dyskusja przeniosła się tutaj pozwolę sobie jeszcze raz wyrazić zdanie że:
Nienawidzę iść z pałętającym się pod nogami przewodnikiem i trajkocącycm całą drogę, dopóki nie upije się w schronisku.
Wolę tatry podziwiać na własną rękę!
Ten blog to propaganda lobby przewodnickiego które jest na takim sobie poziomie.
Wiekszośc przewodników to kmioty które nic ciekawego nie mówią, bo nie mają wiedzy!

A odnośnie poprzednej I części!

Mam jeszcze tylko za pośrednictwem pana Jakuba pytanie do pana E.Wlazło: po kiego ch. są te bramki z biltami i dlaczego ksiondza przepuściła pani bileterka?
Może i od niej wyciągnąć konsekwencje?
Więc to nie tylko ksiądz naraził dzieci na zawód ale i pracownicy parku!!!!.
Tichodroma Muraria 2013-05-25 13:38:37
Każdy kierownik jednostki organizacyjnej na swoim terenie ma prawo wydać zarzadzenia dotyczące bezpieczeństwa osób przebywajacych na jego terenie. Ma również prawo egzekwować te zarządzenia. Dla realizacji tych zadan w parku powołana jest Straż Parku. Ma ona te same prawa co Policja, Straż Miejska, Straż graniczna i działa na mocy tych samych ustaw. Mogą kontrolowac, zatrzymywać, wręczać mandaty, kierować wnioski do prokuratury czy sądu. Pogrzebcie w googlach to sobie znajdziecie przepisy, a nie drzeć sie gdzie w ustawie o ochronie przyrody sie to znajduje - to nie ustawa o ochronie przyrody reguluje kwestie organizacyjne. Nadal czekam na odpowiedź od tych osób co sie na wszystkim znają, a innych obrażają publicznie przy pomocy środków elektronicznych jakie gleby sa za Bramą Kantaka i jakie znaczniki roślinne to potwierdzają?
uorcyk 2013-05-25 13:08:00
tylko ze jest obowiazek posiadania przewodnika na Gerlachu wlasnie a nie w Kuznicach:)
Mnie wystarczy ze mam w domu przewodnika , po co jeszcze w Kuznicach ?
:P
jagoDZIANA 2013-05-25 10:29:44
"Pseudonim: uorcyk 2013-05-24 21:16:05
asco: to moze wybierz sie na Gerlach bez przewodnika :)"

Uorcyk, nie popadaj w skrajności. Ty możesz nawet i do Kuźnic pójść z przewodnikiem za 400 zł. Masz do tego prawo.
uorcyk 2013-05-24 21:16:05
asco: to moze wybierz sie na Gerlach bez przewodnika :)
asco 2013-05-24 20:29:09
Jakub Brzosko @ jest wyjątkowym głupem przewodnickim (wg mnie)... sorry,ale nic mi innego nie pozostaje do komentowania, chyba, że odpowie na postawione pytania - no ostatecznie przewodnik powinien umieć na nie odpowiedzieć.Przykro mi, ale na odpowiedź konkretną nie liczę.
asco 2013-05-24 20:03:09
ok skoro nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na moje pytania to znaczy, że nie ma odpowiedzi - dziękuję bardzo nie ma tematu i nie ma płacenia za pzrygłupów:):)>)
red 2013-05-24 17:23:45
Brawo panie/pani Rugala.Święte słowa.
aa 2013-05-24 17:10:18
w pierwszym artykule było napisane, że grupa została zawrócona przez Straż Parku a ksiądz otrzymał mandat w wysokości 500 zł za brak przewodnika. Na jakiej podstawie został wystawiony mandat?? Ustawa o Ochronie Przyrody nic o czymś takim nie mówi a to na jej zapisach strażnicy wystawiają mandaty....
tosiek p 2013-05-24 16:57:13
Najlepsze są te zdjęcia na które nie prowadzi żaden szlak a które maja być przestrogą dla normalnego turysty że tak jest skrajnie trudno w Tatrach wszędzie.Zwłaszcza w dolinkach.
Jak autorze będziesz pisał artykuł o nauce jazdy na nartach to proponuję żebyś zamieścił zdjęcia przynajmniej że zjazdu z "Grońskiego"
Trzeba było napisać artykuł który ma zachęcić do zatrudnienia przewodnika.Tatry nie są waszą własnością a Wy tak się zachowujecie.Taki artykuł ratownikowi TOPR nie przystoi
majakami 2013-05-24 16:07:53
Ech...a prosiłam..
asco 2013-05-24 14:21:34
iwirigassi@ bardzo proszę podaj mi w jakich przepisach zdefiniowana jest "grupa zorganizowana" - bo jakoś nie wiem co to oznacza, po drugie - wytłumacz mi dlaczego, gdy sam wchodzę do TPN wystarczy bilet , a jak w grupie muszę mieć jakiegoś przygłupiego gościa ze sobą i to za pieniądze???? To jest bez sensu!!!! Napisz w jakich jeszcze górach w Europie obowiązuje tzw.przymus przewodnicki (nielegalny także i u nas) i czemu ma on służyć, skoro przewodnik i tak za nic i za nikogo nie odpowiada?
asco 2013-05-24 13:29:30
A Pan przewodnik chętnie kosi kasę za brak odpowiedzialności za cokolwiek. Kapitalna sprawa - kasa za nic i to wcale nie mała, powiem tylko tyle poza Zakopanem i okolicami też są przewodnicy tatrzańscy i to dużo tańsi niż ci miejscowi z Podhala, warto sprawdzić. Ale oni nie chodzą do MOKA, bo uważają, że to nie etyczne. Nie będę podawał nazwisk, by im nie szkodzić i na dodatek są tańsi - maja w d....e cenniki zakopiańskie.
Kryzys 2013-05-24 13:20:48
jarząbek napisał: "Wczoraj byłem w Kościeliskiej. Jakaś grupka dzieci buszowała po lesie z patykami. Oczywiście bez przewodnika, a nawet księdza."

A to coś dziwnego? Przecież dla przewodnicko- parkowej hucpy nie są problemem wypady w góry gromad zupełnie niedoświadczonych i pozbawionych opieki (a często podpitych małolatów) - jak narozrabiają albo się im coś stanie, to przecież dla nich żadne zmartwienie. Dla tegoż lobby podstawowym problemem jest kasa i stąd ta napastliwość wobec wycieczek pod opieką doświadczonych i zapalonych turystów, jacy się jeszcze uchowali bez uiszczenia haraczu na rzecz tych panów. Stąd też ten kuriozalny zakaz chodzenia nawet latem (!!!) grup młodzieży bez przewodnika po takich miejscach jak Dolina Kościeliska czy wyasfaltowana droga do Morskiego Oka.
iwirigassi 2013-05-24 12:32:55
Ale prawda jest taka - przewodnik dotyczy tylko grup szkolnych, zorganizowanych. Sęk w tym, że znakomita większość opiekunów nie m pojęcia o realiach wyjść górskich i rzuca pomysłami typu: "mam grupę dziewięciolatków, dwudziestu, czy możemy się umówić na Czerwone Wierchy?" - Każdy, kto zna model wysiłkowy dzieciaczka w takim wieku, dodając do tego brak jakiejkolwiek kondycji większości młodzieży miejskiej wie, że "nie!".
Pamiętajcie, że ludzie oddają w cudze ręce bezpieczeństwo swoich dzieci i myślę, że dobrze byłoby, żeby były to ręce kompetentne. Nie wspominając, o tym, że wiedza na temat Tatr pani polonistki/matematyczki nie jest zazwyczaj zbyt obszerna, a wycieczka ma w programie realizacji za zadanie edukować. Każda.
asco 2013-05-24 12:23:37
Panie Brzosko, proszę o wskazanie konkretnego artykułu kodeksu wykroczeń penalizującego poruszanie się po jakimkolwiek parku bez przewodnika - tylko bez ściemy - bardzo konkretnie. Takie bajki pełne patosu to może pan dzieciom na dobranoc opowiadać. Zapewne Pan doskonale wie, że obecność przewodnika nie zwalnia opiekunów wycieczki szkolnej od odpowiedzialności za dzieci. Można by ewentualnie pomyśleć o wynajmowaniu przewodnika gdyby to on ponosił odpowiedzialność za dzieci. Ale po pierwsze - nie pod przymusem, po drugie - za negocjowana z przewodnikiem cenę. W chwili obecnej przewodnicy maja zmowę cenową, a jak "pracują" niektórzy z was na szlakach do MOKA i w dolinkach z grupa 50-cio osobową niejednokrotnie widziałem - na czele grupy jakiś dziadek z blachą, a za nim porozrywana na niemal 200 metrach kolonia. Chodzę po tatrach od 35 lat, jestem w nich kilka razy do roku ( w rożnych porach roku) i niech Pan ludziom kitu nie wciska.
Jaa... 2013-05-24 12:18:31
Jeszcze większy bełkot niż w pierwszej części ! Żałosne.
Zbychu 2013-05-24 10:56:05
Cyt. "Ot choćby, jeśli grupa ma 50 osób, to wychodzi po niecałe 10 zł od osoby."

Ot choćby, która klasa w szkole ma 50 osób? Przy klasie 15 osobowej wychodzi 33,- zł - wycieczka do Kościeliskiej, Morskiego, na Sarnią Skałe i 100,- nie ma w kieszeni ;)
Kryzys 2013-05-24 09:42:00
W dopisanym suplemencie mamy kolejny przykład wyolbrzymiania i zaklinania przez Jakuba Brzosko rzeczywistości. Tymczasem "kryzys pokonuje nawet górali. Mniejszy ruch turystyczny powoduje, że coraz więcej Podhalan ma kłopoty z regulowaniem swoich zobowiązań. Uciekając przed widmem bankructwa, coraz więcej górali sprzedaje swoje domy, pensjonaty i często niedokończone hotele" - czytamy w "Rzeczpospolitej". "Jedynym ratunkiem przed bankructwem dla Podhala jest zwiększenie liczby turystów wypoczywających pod Tatrami." - stwierdza Rzeczpospolita". Przymus wynajmowania przewodnika, wprowadzony przez dyrektora TPN w interesie wąskiej grupy przewodników, może tylko powiększyć zjawisko kryzysu.
jarząbek 2013-05-24 09:20:34
Wczoraj byłem w Kościeliskiej. Jakaś grupka dzieci buszowała po lesie z patykami. Oczywiście bez przewodnika, a nawet księdza.
Rugala 2013-05-24 08:23:52
Gwoli ścisłości, to liczne komentarze na temat tego wpisu są również poza blogiem. Ludzie zauważają, że tekst jest pełen patosu i mani wyższości autora nad innymi. On - wielki i wspaniały przewodnik tatrzański z licencją TPN - supermen do którego dolina wyciąga swe ramiona i ksiądz - obrzydliwy grzesznik, który odważył się wejść z grupą młodych parafian do doliny bez takiego supermena, ukamienowany słowami autora i skazany na banicję, opuszczający dolinę z nosem spuszczonym na kwintę. Reszta tekstu jest obudowana głęboką pogardą wobec ludzi pragnących cieszyć się wolnością wyboru i pełna pochwał wobec własnej profesji i "strażników" owej profesji. Po prostu ręce opadają, jak się to czyta.
uorcyk 2013-05-24 08:08:04
tutaj jest wolnosc , bez konwenansów :P
zofiaa 2013-05-24 07:03:54
Nigdy nie polemizuj na blogu z komentarzami, to jest internet, tutaj nie ma zasad :-)
jagoDZIANA 2013-05-23 22:09:20
"Dlatego to kolejny dowód na zasadność potrzeby skorzystania z usług przewodnickich.Przewodnika- osoby pracującej w górach, najczęściej mieszkającej pod górami, znającejte góry, znającej ich realia, zagrożenia, itd. Być może nie jest trafiony zwrotPRZYMUSU wchodzenia z przewodnikiem- bo zazwyczaj buntujemy się jak nas doczegoś zmuszają- ale posiadanie przewodnika, będę obstawał przy swoim (nawetgdybym nie był tym przewodnikiem), jest potrzebne i wskazane. "

No właśnie, niech to będzie na zasadzie DOBROWOLNOŚCI!!!!!!!
Wszak zwiedzając Zakopane już nie muszą mieć przewodnika, a przecież tylu ciekawych rzeczy mogliby się dowiedzieć o tym mieście :-)
jagoDZIANA 2013-05-23 21:52:19
"Jestem od wielu lat świadkiem jakgrupy- właśnie bez przewodnika, kłusują po Tatrach ;), śmiecąc, hałasując ipędząc przez góry i doliny jak przysłowiowe „stado baranów”. Celem jestzjedzenie hamburgera i wypicie coca coli w schronisku, postrzelanie „diabełkami”na trasie,"

Podobnie zachowują się i w mieście. Wynika z tego, że i tutaj też powinni mieć przewodnika? Tak, tak, wiem, miasto to nie Park Narodowy.
No ale zarówno Park, jak i miasto mają służby porządkowe, powołane w wiadomym celu. Skoro te parkowe potrafią egzekwować "wymóg przewodnicki", zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie potrafią egzekwować pozostałych punktów regulaminu TPN!!! Ponadto w sposób, jaki Pan opisuje, zachowuje się również ci "niezrzeszeni". Czyli, że od jutra dla nich też dyr. Skawiński opracuje nowy regulamin, ku uciesze Pana, i Pańskich kolegów po fachu?.
uorcyk 2013-05-23 21:50:28
a co z tą Goryczką?
Rugala 2013-05-23 21:33:38
Historia zawrócenia księdza z grupą ze szlaku może być nawet autentyczna, ale gdyby zagłębić się w konkretne szczegóły, to z pewnością by okazało się, że nie wszystko odpowiada przesłaniu, jakie przyświeca autorowi wpisu na blogu. Wygląda mi to na psychomanipulację polegającą na podaniu tylko części faktów oraz upiększaniu odegranej własnej roli w tamtym wydarzeniu wraz z wywyższaniem swojej osoby tak aby wprowadzić w błąd czytających ów tekst i wywołać u nich zamierzone wrażenie.
 • PRACA | dam
  FIRMA NAWIĄŻE WSPÓŁPRACĘ W NOWYM TARGU Z: FRYZJERAMI, KOSMETYCZKAMI, MANICURZYSTKAMI, MASAŻYSTAMI I REHABILITANTAMI - DO OTWARCIA WSPÓLNEGO SALONU. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO RECEPCJI. Możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA, sezonowo lub na stałe, możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU zatrudni OSOBĘ DO KUCHNI, UMIEJĄCĄ SAMODZIELNIE GOTOWAĆ. Możliwość zamieszkania. 608806408
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni POKOJOWE. Kontakt 666378357
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej poszukuje kelnerów z doświadczeniem. Oferujemy: prace stałą, wysokie zarobki (podstawa + premia od obrotu - nawet do 6%), elastyczny grafik, możliwość rozwoju, szkolenia..kontakt@schroniskosmakow.pl 668414988
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę kobietę do PRACY NA PRALNI w Leclercu w Nowym Targu, ul. Składowa 2. Praca od zaraz, na umowę o pracę. Dogodne warunki pracy. Bez kwalifikacji, do przyuczenia. 604 266 616.
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 5-9 sierpnia. 668589537
  Tel.: 668589537
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy: KOBIET I MĘŻCZYZN oraz HOUSEKEEPER`A DO SPRZĄTANIA kompleksów hotelowych w Zakopanem. Różne godziny sprzątania. Stawki od 17,90 zł do 26,50 zł /h brutto. Tel. 603150522 [Juwentus Serwis-wpis do rejestru agencji zatrudnienia 11603 oferta zatrudnienia tymczasowego]
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl,www.baubersonal.pl 513106189, 668835085
  Tel.: 513106189, 668835085
  E-mail: info@baupersonal.pl,
  WWW: www.baubersonal.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - 601504486
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KIOSK HANDLOWY pow. 25m2, ZAKOPANE, NOWOTARSKA 3A. 602300070
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • PRACA | dam
  KELNERKI/-ÓW - 668115397
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM - tel. 607506428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-04 15:00 Liczba pasażerów wzrasta 2020-08-04 14:25 Słonecznie i niebiesko 2020-08-04 14:00 Niebieski WOPR 1 2020-08-04 13:49 Dobra wiadomość z Jurgowa. Nie ma nowego przypadku koronawirusa 2020-08-04 13:00 64 policyjne kontrole. Policjanci sprawdzają maseczki w transporcie publicznym 2 2020-08-04 12:00 Z więzienia do aresztu 2020-08-04 11:00 Wirus na Podhalu 4 2020-08-04 10:52 Kolizja w Zakopanem 2020-08-04 10:00 Tatarzy krymscy - wolni ludzie 2020-08-04 09:01 Muzyczny sierpień pod Babią Górą 1 2020-08-03 22:40 Zaginęła suczka labrador 1 2020-08-03 21:50 Trening karate na królowej Beskidów 2020-08-03 21:17 Wieczór z Andrzejem Zawadą 2020-08-03 20:35 Kociaki szukają dobrych opiekunów 2020-08-03 20:02 Spartan Race powraca na Kotelnicę Białczańską w nowych warunkach 2020-08-03 19:20 W najbliższy weekend Tour de Pologne. Utrudnienia w ruchu 4 2020-08-03 18:30 Czworonogi do adopcji 2020-08-03 17:35 Ruda "zguba" czeka na pana w psim hotelu 2020-08-03 17:01 Dwulatka pod kołami 2020-08-03 16:14 Kolejna tragedia podczas prac polowych 2 2020-08-03 15:19 Będą poważne utrudnienia w ruchu w centrum Nowego Targu 1 2020-08-03 14:20 Stanisław Kostka patronem szkoły 2020-08-03 13:20 Ulica Strążyska śmietniskiem 10 2020-08-03 12:30 Polski taternik zginął w Tatrach Słowackich. Nadchodzi zmiana pogody 2020-08-03 11:54 Covid w szpitalu 2 2020-08-03 11:20 Urząd wprowadza ograniczenia, ośrodek otwarty 2020-08-03 11:06 Nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Podhalu 4 2020-08-03 10:45 Nad Tatrami już chmury. Zdjęcia z Kasprowego Wierchu 2020-08-03 10:00 Tu znaleźliśmy raj - góralskie motele w Kolorado 1 2020-08-03 09:29 Na Łysej Polanie skradziono audi a4. Właściciele proszą o pomoc 9 2020-08-03 09:00 Aplikacja mobilna w skansenie 2020-08-03 08:00 Nowa odznaka turystyczna 2020-08-02 21:32 Dwie bacówki na Połoninie Wetlińskiej 2020-08-02 20:45 Rok Tytusa Chałubińskiego 2020-08-02 19:59 Mieszkańcy skarżą się na prywatny śmigłowiec 39 2020-08-02 19:15 Bawili się, żeby Tadzio mógł normalnie żyć (WIDEO) 2020-08-02 18:30 Pomóżmy Piotrowi 2 2020-08-02 17:45 Koronawirus na „Internie” 2 2020-08-02 17:26 Procenty w kajaku (WIDEO) 3 2020-08-02 17:00 Rower i układnie sobie życia 2020-08-02 16:15 Ludzi ciągnie do wody 1 2020-08-02 16:08 Urząd Gminy w Kościelisku na kwarantannie 3 2020-08-02 15:30 Taniec na linie 2020-08-02 14:45 Jazda pod prąd Alejami (WIDEO) 6 2020-08-02 14:04 Turystyka... dolinowa 2020-08-02 13:15 Zakopianka się korkuje 2 2020-08-02 12:30 10 nowych zachorowań na covid-19 na Podhalu 1 2020-08-02 12:22 Groźny wypadek w Lipnicy 1 2020-08-02 11:44 Kolejka na Giewont (wideo) 1 2020-08-02 11:00 Festiwal grilla w Zakopanem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-04 14:41 1. A gdzie ratownicy wodni, ciagle tylko sukcesy policji ?? 2020-08-04 14:34 2. Ludek zachorowania w Zakopanem zaczęły się po wizycie Trzaskowskiego i to w rodzinie która odwiedził , nikt mi nie powie że to zbieg okoliczności ? ale tak to wina długopisy , wszystko co źle to oczywiście pis. A tak na marginiesie nie popieram PiS ale już słuchać się Was nie da ! To jest kwik oderwanych od koryta świń ? 2020-08-04 14:00 3. zamiast agitowac na rzecz długopisa w czasie kampani wyborczej i jezdzenia po kraju i ogłaszania jak jest wspaniale bezpiecznie pinokio i inni powini opracowywac strategie na rzecz poprawy sluzby zdrowia w czasie pandemi .opracowac reguły zycia w czasie covida i nie mówienie ze jest w odwrocie .namawianie do wyborow i wszelkiego poluzowania stworzylo ten stan jaki mamy i mieli go będziemy . 2020-08-04 13:57 4. Czy kościoły też będą kontrolowane. 2020-08-04 13:36 5. Wysłać policjantów w cywilu i po sprawie. Jak by wlepili parę mandatów po kilka stówek, to by się zaraz wszystkim wyjaśniło. 2020-08-04 13:09 6. Dobrze mówili, że po wyborach zacznie się dopiero wzrost "zachorowań" . Macie swój ukochany rząd który tylko "daje". - ale dobre przedstawienie :) 2020-08-04 12:08 7. Sam Premier Morawiecki mówił ?Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii i to jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie (?) Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Będą zachowane wszystkie wymogi sanitarne. (?) Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. 2020-08-04 10:15 8. Lipnicany się wiedzą bawić, ale scalenie już 36lat nie umieją skończyć, dla gminy hańba! Dla zwolenników szczyt oszustwa, dla przeciwników udręka! 2020-08-04 10:00 9. na całe szczęście już zamknęli biznes i sie gdzieś wynoszą 2020-08-04 08:49 10. do haha : nie lękaj się
2020-08-02 11:10 1. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 2. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 3. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 4. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 5. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 6. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 7. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 8. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 9. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 10. ????????????????????????????????
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania