Reklama

2014-05-18 19:35:43

Nie pozwólcie mi umrzeć

Cześć. Mam na imię Maciek. Mam 22 lata, jestem studentem. Na ścianie mojego pokoju wisi zegar i tyka. Tik, tok, tik, tok. Ale przecież to nic nowego, każdy z was mógłby napisać to o sobie. Mam na imię ... Mam ... lat. Jestem ... No i każdy z was ma zegar. A teraz dopiszcie - mam raka.

Strach? Niedowierzanie? Ale przecież ja jestem jeszcze młody, mam przed sobą całe życie. Przecież ten zegar wciąż tyka. Jak to, może wkrótce przestać? Przecież chorują inni, są gdzieś za wysokim murem szpitala, są starzy, schorowani. Nie, to na pewno nie mogę być ja. Może palili papierosy albo nie stronili od alkoholu, albo biegali do solarium 5 razy na dzień... albo... albo... Przecież ja nie jestem taki, nie mogę zachorować. Nie choruje się tak po prostu. Nie, gdy ma się 22 lata.

Wiecie, jakie to szczęście, gdy budzicie się rano i wiecie, że macie przed sobą jeszcze tyle dni, miesięcy i lat? Że uderzenia waszego serca nie są jeszcze policzone i wcale nie musicie się tym martwić. Nic a nic. Nawet nie wiecie, jak wam zazdroszczę. Ja również byłem jednym z was. Aż złapało mnie przeziębienie. To był grudzień 2012, zimno. Nic wielkiego - myślałem - pewnie przeziębiłem się, gdy biegałem wieczorem. Lubię biegać. Psia krew, następnym razem założę cieplejszą bluzę. Basia znów będzie narzekać, że ciągle się przeziębiam i pewnie o siebie nie dbam. Mówiłem wam o Basi? Basia to moja dziewczyna, przepiękna dziewczyna. Koledzy ciągle mi jej zazdroszczą, ale wiecie, nigdy jej nie oddam i będzie przy mnie najszczęśliwszą kobietą na świecie. Ma taki piękny uśmiech i błyszczące oczy. I włosy, takie długie i kruczoczarne. Czasami wieczorami myślę sobie, że straszny ze mnie szczęściarz. Mam rodzinę, która mnie wspiera, Basię, z którą planuję wspólną i długą przyszłość, studiuję elektronikę i telekomunikację na AGH, a po studiach znajdę dobrą pracę i założę rodzinę. To taki przyszłościowy kierunek - tak mówią. Ale wiecie, choroba sprawia, że słowo "przyszłość" nabiera innego znaczenia. Nieważne, jaka 
będzie, ważne, żeby w ogóle była.

Kolejne przeziębienie. To pewnie po ostatniej wycieczce w góry. Który to już raz tej zimy? A tym razem założyłem ciepłą kurtkę, to naprawdę nie moja wina, przyrzekam. Może powinienem iść do lekarza? Ale przecież to zwykłe przeziębienie, przejdzie od herbaty z miodem i cytryną. Też bywacie przeziębieni, prawda? W nocy budzi mnie ból w klatce piersiowej. Raz, drugi, trzeci. Jutro mam kolokwium, a to znowu boli. Przestałoby już, muszę wstawać na uczelnię. Może faktycznie wybiorę się do lekarza. Przepisze tabletki i przejdzie. Przecież zawsze choroby przechodzą od tabletek, to na pewno jakieś zapalenie - oskrzeli może, czy coś. Już prawie piąta, Basia pewnie śpi. Ciekawe, o czym śni. Może o naszej kolejnej wyprawie w Tatry albo o małym domu z ogródkiem. Ciekawe, czy wolałaby mieszkać w Krakowie, czy u nas, w górach. Zapytam ją może dziś. Tylko gdyby przestało teraz boleć...

Idę do lekarza. Pierwszego, drugiego, trzeciego. Przepisują antybiotyki, suplementy. Biorę wedle zaleceń. Nie pomagają. I nadchodzi taki dzień, gdy zmienia się wszystko. Gdy przestaję być taki, jak wy i staję się taki, jak ci za wysokim szpitalnym murem. Taki zwykły dzień na uczelni. Rano znów zaspałem, autobus stał na złość w krakowskich korkach, a na kolokwium prawie się nie nauczyłem. W każdym razie nic nowego. Tik, tok, tik, tok. Czas na wykładzie dłuży się niemiłosiernie. Może pouczę się w przerwie między zajęciami. A, miałem odebrać wyniki prześwietlenia klatki piersiowej ze szpitala. Nauka, wyniki, nauka, wyniki... Dobra, idę po nie, nie ma spiny, są drugie terminy. Jak się pospieszę, to może nawet zdążę na kolokwium.

Ląduję w szpitalu ze stertą notatek. Fizyka, obwody prądu. Wiele mądrych rzeczy, ale lepiej o nich nie wiedzieć, jeśli chce się zaznać szczęścia w młodości. Są wyniki, lekarz jakiś taki poważny. Też stał rano w korkach, czy co? Tik, tok, tik, tok, zegar na ścianie w gabinecie tyka miarowo, zerkam na niego nerwowo. Nie cierpię się śpieszyć. Chłoniak Hodkinga. Diagnoza. Rak. Jak to rak? Co pan zwariował? Jestem młody, jeżdżę na snowboardzie, a właściwie to się śpieszę i zaraz muszę wracać na zajęcia. Mam kolokwium. Nowotwór. Kolokwium, uczelnia, student, nowotwór. Pasuje to panu? Nie, pan naprawdę zwariował. Jak to ja? Może doktor pomylił badania. Na pewno, widziałem bałagan na biurku. Nie słyszy pan? Mam 22 lata. Ciągle ćwiczę, zdrowo się odżywiam, studiuję. Jaki rak? Onkologia, że co proszę? Chłoniak Hodkinga, mało znany. 2-3 zachorowania na 1000 chorych. Brak przyczyn. Niezależny od trybu życia. Po prostu pan jest chory, i już. Powoli wracam do rzeczywistości, widzę biurko, lekarza, białe ściany. Tak, już słyszę. 90% wyleczalności? Łapię się tej liczby kurczowo i trzymam przez całą chorobę. Nie puszczę jej.

Tik, tok, tik, tok, zegar przyspiesza. Życie nie toczy się już leniwie, jak wasze. Pochłaniam internet, szukam chorych, takich jak ja. Próbuję przedrzeć się przez gąszcz medycznych zawiłości, metod leczenia, rokowań, znanych przypadków wyleczenia. Unikam słowa "rak". To brzmi jak wyrok, bez przyszłości. Ale przecież mi się uda, mam 90% szans. To matematycznie dużo. Zawsze lubiłem matematykę. Ale i na uczelni bywam rzadziej. Krakowskie korki widuję z okna szpitala. Świat ludzi, którzy codziennie rano budzą się, idą do pracy, biegają w parku, wychodzą z psem, wydaje się odległy. Kolejna chemia. Czuję się coraz gorzej, ale staram się walczyć. Dla Basi, dla taty, dla przyjaciół. Dobrze, że są. Basia chciałaby mieszkać w górach. Siedzi przy szpitalnym łóżku i opowiada jak najęta. Mówi coś o uczelni, że wszyscy czekają, aż wyzdrowieję. Uśmiecha się. Ma takie ładne małe dołeczki w policzkach, gdy się śmieje. Ciekawe, jak będą wyglądać za 30 lat? Tik, tok, tik, tok, nasz wspólny zegar tyka. Przyszłość, wiara, nadzieja - słowa klucze. I kolejna chemia. Leczenie odbiera mi młodość. Przewartościowuje. Przechodzę łącznie 12 cykli chemioterapii - 4 cykle chemioterapii escBEACOPP, 4 cykle chemioterapii ABVD, 1 cykl chemioterapii mobilizującej ESHAP, 2 cykle chemioterapii Gemcytabina, 1 cykl chemioterapii Gemcytabina + Bendamustyna. Trudno brzmiące nazwy stają się dla mnie jak alfabet. 

Alfabet nadziei. Alfabet moich 90% wyleczalności.

Alfabet sypie się, czegoś zabrakło. Leczenie okazuje się nieskuteczne. Sto procent odjąć dziewięćdziesiąt. To jest dziesięć. Dziesięć, głupie dziesięć. Pytam lekarzy, co dalej. Niepewni, nie chcą dawać niepotrzebnych nadziei, wahają się. Jak to, już nic? Niech oni coś powiedzą, cokolwiek.. Tik.. tok.. tik... tok...W końcu któryś mówi. Uff, nie jest tak źle. Oddycham głęboko i słucham. Ostatnią szansą jest podanie leku Adcetris. Ma on doprowadzić do remisji choroby (okres, w którym choroba "ucichnie", nie będzie dawać objawów), by przeprowadzić przeszczep szpiku od któregoś z moich braci. Uff, więc jednak. Nie wszystko stracone. Uśmiecham się mimowolnie. No, to damy radę. Teraz już musi się udać. Chęci braci są. Zgodność tkankowa jest. Nadzieja ogromna. Dziesięć procent otrzymało dodatkowe zero i zmieniło się na 100. To kiedy ten przeszczep? Znowu lekarze jacyś niepewni. Łóżek im brakuje, czy co? To ja sobie dostawię, może być i na korytarzu. Tylko niech o mnie walczą, niech mi pomogą. Pojawia się nowe słowo-klucz - NIEREFUNDOWANY.
Jak to, NFZ nie płaci? Cała zachodnia Europa tak się leczy, a u nas? Skazują nas na śmierć? W Polsce zapadła decyzja o braku refundacji dla tego leku. Kto podejmował decyzję? Dlaczego? Nikt nie odpowiada. Cisza. Tik, tok, tik, tok. Adcetris tylko dla wybranych. Życie dla bogatych. A dla mnie? Pytam - ile. Ile może być warte moje życie? Głupie pytanie, mówią, że bezcenne. Bzdura. 300 tysięcy. Dla niektórych jeden z samochodów w garażu, dla mnie całe życie. I Basia, i rodzice, i studia, i dom z ogródkiem. Tyle warte.
Nie mam tych pieniędzy i nie wiem, skąd je zdobyć - zostało 5% szans...

Tik, tok, tik, tok, tik, tok. Ten zegar jeszcze nigdy nie tykał tak szybko. Mój zegar. Pomóżcie mi go zatrzymać.

Maciej Kusper, Podszkle

Pomóc Maćkowi można wpłacając datki na konto Fundacji A. Worwy

Dane do przelewu:
Fundacja im. Adama Worwy
os. Nowe 23d
34-400 Nowy Targ
IBAN: PL 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570   konto złotówkowe
z dopiskiem „dla Macieja Kuspera”.
BIC/SWIFT - PKOPPLPW

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
marge 2014-05-22 23:28:49
Poszlo ! Życzę powrotu do zdrowia !!!! Trzymaj się :*
oldgoj 2014-05-22 23:20:28
Przelew poszedł; zdrowiej, Maćku - trzymam kciuki.
koniczyna 2014-05-22 18:00:09
normalnie sie wzruszyłam i popłakałam... :)
poważnie !

Maciek - szybkiego powrotu do ZDROWIA ! :)
Fibi 2014-05-21 22:42:02
Siła Facebooka zadziałała

Informacja od Maćka .....

"Cześć,

Miło mi Was poinformować, że zbliżamy się do kwoty potrzebnej na leczenie, nic nowego już nie organizujemy, czekamy na wynik już zaplanowanych imprez i zbiórek. Bardzo dziękuję za całą waszą pracę i wszystkie wpłaty.

Udało się podpisać umowę na leczenie ze szpitalem, więc za kilka dni powinienem otrzymać pierwszą dawkę leku.

Jeszcze raz bardzo dziękuję:)"

Ja ze swojej strony również dziękuję wszystkim za zaangażowanie. Daliście radę. Pokazaliście, że RAZEM można zrobić wiele.

A dla Maćka wytrwałości w leczeniu!
I do zobaczenia w Tatrach ."

Ps
Mimo pomyślnych wieści Wpłacajcie>>>>>
mf 2014-05-21 19:06:34
Kasa poszła. Musisz walczyć, nie możesz odpuszczać !
edaltruda 2014-05-21 13:53:19
Poszło, trzymaj się dzielnie Chłopaku i walcz z choróbskiem!
Życzę ogrom siły!
koniczyna 2014-05-21 09:19:54
taki temat podbijamy :)
historia notuje przypadki, że dobrze rozpropagowane akcje pomocowe, podobne do akcji "dla Macieja", spotkały się z tak szerokim odzewem, że funduszy na kurację starczyło zarówno dla "tytułowego" bohatera akcji, jak i dla jeszcze kilku potrzebujących chorych, w równie dramatycznej sytuacji.

Oby tak było i tym razem !
Czytam, że akcja zatacza coraz szersze kręgi :)

co tam na FB, jest jakiś apel ?
koniczyna 2014-05-21 06:12:14
a co ja pacze ?

@koniczynka, w takiej sprawie kopiuj ile się da :D:D:D
nawet bez cudzysłowów i podawania źródła :)

Dziękuję !

ps
jeśli macie konto na FB, to sprawdźcie, czy Redakcja puściła komunikat do "lubiących" TP
koniczynka 2014-05-20 21:01:51
PROŚBA DO REDAKCJI
najpierw proste wyliczenie-
na facebooku 32.075 osób lubi obiekt Tygodnik Podhalański.
wychodzi po 10 zł na osobę
niech zareaguje co piąty i wpłaci po 50 zł - będzie ok.
Czasami ludzie nie pomagają, bo myślą, że trzeba od razu kilkaset złotych, najlepiej po parę tysięcy. I nie wpłacają...
Otóż nie ! Popatrzcie - wystarczy co piąty lubiący na FB, wystarczy po 50 zł - prawie każdego na to stać - i będą pieniądze na lek.

PROŚBA DO REDAKCJI
niech Wasz informatyk wyśle na FB do WSZYSTKICH lubiących krótki apel o choćby małe wpłaty.
Z pewnością odzew będzie. Nie wszyscy czytają papierowe wydanie TP, nie wszyscy zaglądaja na strony internetowe TP.
Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzających FB są codziennie tysiące.
Jest szansa...
Czarn@ 2014-05-20 13:20:56
Poszło! Kciuki trzymam! W kupie siła, musi się udać! :)
Pozdro Maćku z Wadowic :)
bzz 2014-05-19 18:20:51
Trzymaj się stary!! jesteśmy z Tobą !!!
Pete 2014-05-19 18:04:34
Ja ze swojej strony także dorzuciłem kilka groszy. Trzymaj się i wracaj na uczelnię. Również jestem studentem, który chce coś w życiu osiągnąć. Tacy jak m.in Ty mogą zmienić ten kraj na lepsze.
Orange G.SZ. 2014-05-19 16:00:51
przelew zrealizowany i ropowszechnione , powodzenia
Oktan 2014-05-19 13:41:46
Przelew poszedł, zdrowiej Brachu ;-)
cyklista 2014-05-19 11:55:17
Ja też, jak niżej. Życzę dużo zdrowia.
evka 2014-05-19 00:23:13
Poszło! Trzymam kciuki Maciek.
Pozdrowienia z Londynu
nusia 2014-05-18 22:51:44
Poszedł przelew. Trzymaj się! Dużo zdrowia życzę!
ancyk 2014-05-18 22:41:06
Na pewno dasz radę, tylko nie możesz tracić nadziei! Ze swojej strony obiecuję dodatkowo modlitwę. Przelew już poszedł ;)
Magdalena.Mierz 2014-05-18 22:30:57
Poszło!.. Trzymam kciuki.
olo 2014-05-18 22:11:05
sam nie dasz rady - uwierz....potrzebne wsparcie "z Góry"
olo 2014-05-18 22:09:34
Kto i ile zyje nie decyduduja na szczęscie lekarze, ale lekarzy nalezy słuchać i nie chodzic do znachorów - absolutnie, mógłbym wiele napisac na ten temat.
św.Juda , św.Rita i św.o.Pio - to ich trzeba nękać i to nie raz ani nie dwa razy...świadectw mam mnóstwo , nawet ze swojego zycia....wiem co myślisz ale rada jedna, ufac i miec POZYTYWNE nastawienie, kazdy lekarz onkolog to powie - pozytywne nastawienie to 50% szans skuteczności chemii, kto nie chce wierzyć nie musi.
pyzdra1 2014-05-18 21:47:56
Maćku jesteśmy z Tobą:)
ira 2014-05-18 20:51:44
Witaj.
Jestem z Żywca .Dasz rade bo jesteś góralem a to zobowiązuje.Pamiętaj .......
nie poddawaj się ale nie waż się nas zawieść.Poszło
maly dobroczyńca 2014-05-18 11:42:04
Maćku! ziarnko do ziarnka i zbierza się miarka! dorzucamy też nasze małe co nieco i trzymamy kciuki! będzie dobrze! Magda i Kuba
Natalia 2014-05-18 10:57:35
Chore państwo, ale nie martw się pomożemy!! Wiedz też, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych:) Tylko musisz mu zaufać, będę się za Ciebie modlić. Oczywiście wspieram także finansowo. Pozdrawiam
foneczka 2014-05-18 10:24:04
KAPSAJCYNA to lek polecany przez lekarzy, niestety niedotępny na rynku polskim można go sprowadzić z zagranicy, ale jest bardzo drogi. Produkowany z wyciagu z papryki chilii, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Ja też zanim zaczęłam go stosować skonsultowałam to ze swoim lekarzem onkologiem. Daleka jestem od szamańskich praktyk. Jestem realistką i wierzę mocno w Boga, a nie w ciemne siły!!
uorcyk 2014-05-18 07:58:55
Nie, bo to moze oslabic dzialanie lekarstw!! Lekarze ?? to doczytaj ile "znachor" z sacza wyciagnał od rodzicow zaglodzonej Madzi !
lopez 2014-05-18 07:53:26
Właśnie że spróbuj medycyny bardziej zaawansowanej niż "uciąć, wyciąć, zabić, zaszyć". Niczego nie stracisz a są szanse że odzyskasz zdrowie. Lekarze wyciągną z ciebie ile się da.
górol79 2014-05-17 23:39:32
kolego głowa do góry postaram się choć trochę pomóc
lidka Bukowina/Nowy Targ 2014-05-17 21:51:27
Macku. Pochodze z Bukowiny, to tak po sasiedzku, wplacilam ile moglam, znalam Twoja Mame, mam Rodzine w Podszklu i killa znajomyvh, z ktorymi pracuje
DASZ RADE!!! I popieram uorcyka, nie sluchaj szamanek z forum, sluchaj lekarzy, Oni wiedza co robia. Pozdrawiam.
uorcyk 2014-05-17 21:04:49
Panie Macku , niech Pan sie nie leczy sam albo nie slucha podpowiedzi znachorow z forum!
kaka_hehe 2014-05-17 16:18:26
Witaj! przelałam ile mogłam. Będę się też za Ciebie i twoich najbliższych modlić.
Trzymaj się, dasz radę:)
nie_wszystko_stracone 2014-05-17 15:35:09
lekarze ci tego nie powiedza, ale zainteresuj sie OLEJEM KONOPNYM, nie tym co mozna w sklepie kupic bo jest nic nie wart, ale tym ktory wytwarza sie z kwiatow konopii (tak z marihuany). Znasz cheech and chonga? jedna z gwiazd tego filmu miala zdiagnozowanego raka prostaty - wyleczyl sie dzieki rocznej kuracji olejem konopnym. chemia to nie wszystko.
Foxi 2014-05-17 13:39:12
Nie znam Cię Maćku, lecz cóż z tego, ważne aby Ci pomóc, niech każdy choć wpłaci po 50 zł to zapewne uzbierasz potrzebne Ci pieniążki. Ja tak zrobiłam :)
Trzymaj się Maćku !!!
foneczka 2014-05-17 11:19:05
Witaj Maciek !
Mam córkę Anię, w czerwcu ubiegłego roku usłyszała to co Ty; ma raka w wieku 28 lat. Kiedy jej chłopak dowiedział się, że jest chora, tak jak była w domu w dresie przy kuchni, porwał ją do samochodu, zawiózł ją do kościoła przed Najświętszy Sakrament i oświadczył się jej. Tak zaczęła się jej (i nasza) droga przez kolejne badania, operacje, leki... ale przede wszystkim Wiarę i zaufanie.BOGU! Panie, Ty wszystko możesz, jeśli jest taka Twoja wola... proszę.... Dowiedziałam się też o złotym środku Kapsajcynie, cholernie dorgi, ale można go przyrządzić samemu kilogram papryki chilli z pestakmi drobno pokroić i zalać 1l ojelu lnianego tłoczonego na zimno, trzymać w lodówce i kilka razy dziennie potrząsać słoikiem tak przez 7 dni, potem zlać płyn i pić 2-3 razy dziennie. Niszczy komórki nowotworowe, Poszukaj w internecie. Dziś Ania jest po wszystkim. Obyło się bez chemii, ma nadzieję na urodzenie dziecka i normalne życie. Będę się za Ciebie modlić, a Ty ufaj i oddaj się całkowicie w opiekę Maryi, Ona sobie poradzi. Zostań z Bogiem
Sebastian 2014-05-17 11:02:16
Niestety nasz NFZ to taki Józef Stalin który kiedyś powiedział "Śmierć jednostki to tragedia - milion zabitych to tylko statystyka" czyli choroba jednostki to wielka tragedia dla rodziny, a dla NFZ to tylko statystyka.Ode mnie też będzie mała cegiełka.Maciek trzymaj się.
Bożena 2014-05-17 08:05:42
Trzymam kciuki-jeśli uda Ci sie pokonać chorobę to będzie to dla Ciebie najwyzszy szczyt jaki zdobedziesz :) Głowa do góry, pieniążki poszły.
NTI 2014-05-17 07:28:23
Poszło kolego, powodzenia.
hylton 2014-05-17 03:15:04
Dasz radę kolego nie poddawaj się nigdy , walcz o swoje marzenia. bądź uparty i zawzięty jak prawdziwy góral :)
Kacpa 2014-05-17 00:42:18
Poszło, ile moge tyle pomoge. Trzymaj sie byku !!!!
t 2014-05-16 23:34:27
Poszło. Nie daj się wrednemu choróbsku, trzymam kciuki!
Koleżnka z wydziału 2014-05-16 23:03:38
Poszło ;) Trzymaj się, dasz radę na pewno. Keep calm & become an engineer ;)
magdatoja 2014-05-16 23:00:30
Mobilizacja pełna! Trzymaj się chłopaku! Wiem że wygrasz!
e 2014-05-16 22:34:13
Twoja dziewczyna to szczęsciara :)
będę modlić sie o Twoje zdrowie.
Pozdrawiam :)
rusalka 2014-05-16 21:25:05
Poszło. Trzymam kciuki, będzie dobrze! :)
sopa 2014-05-16 20:57:15
Cegiełka poszła trzymaj się Chłopie.!
A 2014-05-16 20:41:18
Wiem co to znaczy, W wieku 14 lat zachorowałam na tego samego chłoniaka, tylko, że ja miałam to szczęście znaleźć się w tych 90%. W tym roku mija 6 lat. Trzymaj się i pamiętaj, że nie wolno się poddawać bo wiele zależy od nastawienia!
vis 2014-05-16 19:57:06
Trzymaj się! Jest dużo dobrych ludzi :)
Panna Migotka 2014-05-16 19:43:11
Poszło. Będzie dobrze, uda się :)
Juśka 2014-05-16 19:33:01
Poszło! Zdrowiej kolego! :)
mola 2014-05-16 19:31:52
Natknęłam się na ten artykuł zupełnie przypadkiem, ale nie mogłam przejść obojętnie... walcz Maćku!!! pozdrawiam ze wschodniej Polski :)
. 2014-05-16 18:50:37
Maciek po pierwsze na zdjęciu jest z braćmi, po drugie nie ma uniesionej ręki.. ale to tak nawiasem. No i też się leczy w państwowym szpitalu, tylko że refundowana forma leczenia mu nie pomogła, dlatego zbiera na lek który refundowany NIE JEST.
Gośka 2014-05-16 18:02:56
Poszło. I obiecuję, że przynajmniej jedną osobę zachęcę do wsparcia. ;]
Gdynianka 2014-05-16 17:58:00
Masz siłę i masz moc Maćku, Basię, rodzinę, przyjaciół i wielu życzliwych Ci ludzi i będziesz miał czas, Pieniądze już płyną. Wiara czyni cuda. Głowa do góry !
rosa2 2014-05-16 17:25:40
Maciek trzymaj sie....jak pojadę w Tatry przez Jabłonke to napewno pomacham w Twoją stronę....grosz do grosza....dokładam się, tak mi przykro....
szklanka 2014-05-16 17:17:56
Poszło... może nie dużo, ale wysyłam ile mogę...trzymaj się chłopie. Będzie dobrze! :)
Mac 2014-05-16 16:12:50
uciułamy Maciej, bo wart jesteś dla nas wiele więcej!
zwykły gość 2014-05-16 16:12:42
Polecam rodzinie i znajomym zorganizowanie charytatywnego koncertu dla Maćka, na którym bd zbierane pieniądze na leczenie... Jest wiele takich kapel(sam gram w jednej z nich), które zagrają za darmo, po prostu z normalnego ludzkiego obowiązku i pomocy dla drugiej osoby,juz wiele razy mieliśmy przyjemność grac na tego typu koncertach i frekwencja naprawde dopisuję, ludzie bawią się bardzo dobrze a co najważniejsze pomagamy komus komu ta pomoc jest naprawde potrzebna i to jest w tym najważniejsze... 3maj się Maciek nie poddawaj się!!!
Whiteface 2014-05-16 14:39:05
poszło.... żyj chłopie !
EmGie 2014-05-16 14:21:35
Będzie dobrze, nie poddawaj się! My, młodzi trzymamy się razem, trzymam za Ciebie mocno kciuki i modlę się. M
zwykły gość 2014-05-16 13:06:11
Polecam rodzinie i znajomym zorganizowanie charytatywnego koncertu dla Maćka, na którym bd zbierane pieniądze na leczenie... Jest wiele takich kapel(sam gram w jednej z nich), które zagrają za darmo, po prostu z normalnego ludzkiego obowiązku i pomocy dla drugiej osoby,juz wiele razy mieliśmy przyjemność grac na tego typu koncertach i frekwencja naprawde dopisuję, ludzie bawią się bardzo dobrze a co najważniejsze pomagamy komus komu ta pomoc jest naprawde potrzebna i to jest w tym najważniejsze... 3maj się Maciek nie poddawaj się!!!
Mat 2014-05-16 12:44:23
Trzymaj się chłopaku! Do zobaczenia na szlaku! :)
Ludzie gór nie zostawią Ciebie samego!
Barwa 2014-05-16 12:42:07
Chcesz wyzdrowieć, wyrzuć zegar!!!przynajmniej ze swojego pokoju. Ty żyjesz i żyjesz dotąd, dokąd chcesz! Twój wybór zdrowie czy choroba???w którym idziesz kierunku???odpowiedz
Destro'Devil 2014-05-16 11:25:30
Chorowałem na dokładnie tą samą chorobę (przy okazji: ziarnica złośliwa vel. chłoniak Hodgkina to nie rak) mając 15 lat, leczyłem się normalnie w państwowym szpitalu i nie wiem czy naprawdę tyle się zmieniło w kwestii NFZ przez te 6 lat (to było w 2008) czy jednak gdzieś jest jakaś manipulacja.
jj 2014-05-16 11:13:13
Poszło, może niewiele, ale ile mogłam. Czytam tą historię ze łzami w oczach. Wiesz, Maćku wierze, że Ci się uda, tylko proszę nie poddawaj się nigdy. Życzę Ci spełnienia wszystkich marzeń, wielu wycieczek w Tatry i nie tylko, domku w górach z ogrodem, żebyście mogli się nim cieszyć razem z Basią, ale przede wszystkim życzę Ci zdrowia, wytrwałości i ogromnej woli walki. Trzymaj się!
Goooosia 2014-05-16 11:03:13
Trzymam Kciuki! Pomogłam, ile mogłam!
Goooosia 2014-05-16 11:01:47
Wpłacone. Trzymam Kciuki! Głowa do góry. Wierzę. że znajdą się Ci, tacy jak ja, których urzeknie ta historia. Bardzo kibicuję!
matti9991 2014-05-16 10:55:57
Poszło przyjacielu :) Wracaj do zdrowia!
O. 2014-05-16 10:23:19
i ja coś posłałam! i nie brakuje mi nadziei! :)
zzz2164 2014-05-16 09:55:15
Myśle ze warto zgłsić sie też do fundacji siepomaga www.siepomaga.pl
można dotrzeć do większej ilości osób, które bedą chcieć pomóc
trzymam kciuki
karen657 2014-05-16 09:51:58
Dasz radę! Jest wielu ludzi, którzy mają pieniądze. Z Twoją wiarą na pewno się uda :) Trzymam kciuki :)
patrycja 2014-05-16 08:47:26
Przelałam ile mogłam,trzymam kciuki!Napewno sie uda!!
ziut83 2014-05-16 07:50:12
Kacper, Dokładam swoją cegiełkę. Wierzę że Ci się uda i będziesz żył, kochał i biegał :)
uorcyk 2014-05-16 07:32:28
potrzeba jeszcze numeru miedzynarodowego czyli swift-a , wtedy sie moze czytelnicy z Hameryki dołożą. Uda sie Maciek, dasz radę !!
jaaaa1 2014-05-16 04:16:04
Jak mozna podac bledny numer konta?? TYgodniku wstydź się!
Qrs 2014-05-16 01:24:09
Mam nadzieję, że będziecie mieli ten domek w górach, trzymaj się.
nikamouse 2014-05-16 00:13:04
Trzymaj się Maciek, walczymy o Ciebie!!!! :)
EmGie 2014-05-15 23:46:47
Będzie dobrze, nie poddawaj się! My, młodzi trzymamy się razem, trzymam za Ciebie mocno kciuki i modlę się. M
WPawełW 2014-05-15 23:23:05
Będzie dobrze! Studenci z AGH muszą sobie pomagać, zasiliłem finansowo ile mogłem. Nie trać wiary chłopie! Jesteśmy z Tobą!
ULIK 2014-05-15 22:50:03
Dasz radę chłopaku!!!!!!!!!!!! Ktoś taki jak TY nie może odejść. Wierzę,że Ci się uda , innej opcji nie ma PAMIĘTAJ i tej wersji się będziemy trzymać. Jestem z Tobą
talala 2014-05-15 22:42:12
popieram wpis niżej ZRÓBCIE zbiórke przy kościołach bo strasi ludzie też pomogą...
JH 2014-05-15 22:24:57
poszło
tteett 2014-05-15 22:00:23
PRAWIDŁOWY NUMER KONTA:
53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem „dla Macieja Kuspera”
marcin_podszkle 2014-05-15 21:51:03
zbieramy rowniez z stanach na gofundme.
slv 2014-05-15 21:46:35
Wpłacone! Wierze, że uda uzbierać się porzebną kwotę.
nati 2014-05-15 21:44:58
Uzbieramy:) będzie dobrze!
adek 2014-05-15 21:25:37
Maciek, mam nadzieję, że uda nam się pomóc zebrać te pieniądze razem z Tobą. Mobilizuję znajomych z FB. Będzie dobrze. Wierzę w to !!
iwi 2014-05-15 21:04:07
Oby ci sie udalo,,sama jestem chora na raka mam 35 lat i dwojke malych dzieci w moim przypadku mam tylko 3% szans.Moj zegar bije jeszcze szybciej.Ale za ciebie trzymam kciuki bo jesli ma sie jakas mozliwosc to trzeba ja wykorzystac.Na pewno dasz rade.
danielnt 2014-05-15 20:59:30
Dane fundacji: Fundacja im. Adama Worwy os. Nowe 23d 34-400 Nowy Targ
Konto w wydaniu papierowym TP jest rzeczywiście nieprawidłowe. Prawidłowy numer konta 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem "dla Maćka Kuspera"
takie.pany 2014-05-15 20:27:31
poszło!
ewik 2014-05-15 19:36:54
Zbierzesz Chłopaku tą kasę, Uda się....tak bardzo chcesz żyć. Bóg nie zabierze z tej ziemi kogoś kto tak pięknie potrafi pisać.....Na Podhalu żyją ludzie którzy nie będą obojętni na Twoją tragedię....
Fibi 2014-05-15 19:29:42
Koniczyna>>> świetny pomysł,>>>>> FB lubię TP jest wiele osób z Polonii amerykańskiej i nie tylko i ich znajomi tworzą ogromną grupę. Sukces podejrzewam murowany. Ja sama >>>> w świat. Niech Chłopak ma szansę na życie. Trzeba pomóc... !!!!!!
wacwis 2014-05-15 19:25:58
prosze o pelne dane fundacji takie wymogi banku
koniczyna 2014-05-15 19:17:59
PROŚBA DO REDAKCJI
najpierw proste wyliczenie-
na facebooku 32.075 osób lubi obiekt Tygodnik Podhalański.
wychodzi po 10 zł na osobę
niech zareaguje co piąty i wpłaci po 50 zł - będzie ok.
Czasami ludzie nie pomagają, bo myślą, że trzeba od razu kilkaset złotych, najlepiej po parę tysięcy. I nie wpłacają...
Otóż nie ! Popatrzcie - wystarczy co piąty lubiący na FB, wystarczy po 50 zł - prawie każdego na to stać - i będą pieniądze na lek.

PROŚBA DO REDAKCJI
niech Wasz informatyk wyśle na FB do WSZYSTKICH lubiących krótki apel o choćby małe wpłaty.
Z pewnością odzew będzie. Nie wszyscy czytają papierowe wydanie TP, nie wszyscy zaglądaja na strony internetowe TP.
Ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzających FB są codziennie tysiące.
Jest szansa...
juve 2014-05-15 18:51:17
Trąbcie o tym gdzie się da!!!Jak najwięcej ludzi musi się włączyć!!!CZAS...
vika 2014-05-15 18:51:00
Wzruszyłeś mnie bardzo....nie mam za wiele, ale jutro Ci parę złotych wyślę.
Wyzdrowiejesz i z pewnością się jeszcze kiedyś spotkamy na tatrzańskich szlakach...

Trzymaj się Maciek... będzie dobrze. :) .
szym 2014-05-15 18:10:57
Uwaga!!!!!
Jeśli ktoś zakupił "TYGODNIK PODHALAŃSKI" i próbuje wpłacić pieniądze na konto Fundacji im. Adama Worwy to niestety, ale został wydrukowany z BŁĘDEM!
PRAWIDŁOWY NUMER KONTA:
53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem „dla Macieja Kuspera”

Informacja z profilu fb
gooralka 2014-05-15 17:56:04
Zdrowiej chłopaku, poszły złotówki, będzie dobrze!!!!!
UJotka 2014-05-15 17:45:57
Wrzuciłam do puszki na juwenaliach tyle ile miałam przy sobie.
Wszystko będzie dobrze Maciek!!!!
family 2014-05-15 17:44:14
Na zdjęciu Maciek jest w zielonej bluzie a ci koło niego to jego bracia. Tutaj można znaleść wiecej informacji aby pomóc maciejkusper.pl
kozik_wnb 2014-05-15 17:40:55
Macie dasz radę, trzymam kciuki! W tym samym wieku zachorowałem na raka jądra:/ Ciężko było, ale się udało. Wiem co to znaczy. Nie wiem natomiast, co znaczy mieć leczenie w zasięgu ręki... no właśnie... w zasięgu ręki:/ Pozdrawiam
Fibi 2014-05-15 16:49:43
Mi też łzy poleciały.. mam syna w jego wieku.. Śłyszałam też o chłopaku z B. Dunajca.. też jest chory.. zdaje się, też na chłoniaka.. w pewnym momencie myślałam że to On. .. młodzież niech zrobi akcję przy Kosciołach albo na fejsie.
jonia 851 2014-05-15 16:12:17
rozwalajacy artykul,:-((( poplakalam sie a przeciez to nie ja jestem ta ktora plakac powinna,sama stracilam mama 7 miesiecy temu chora na raka,i slowo ,,czas,, jest tym czego Nam zabraklo.Dasz rade chlopaku bo innej opcji nie ma!!!!!
anonim9504 2014-05-15 16:08:52
Zróbcie zbiórkę przy kościołach na Podhalu bo nie wszyscy ludzie przeleją pieniążki bo pomyślą nie będą przelewał kilku złotych a tak do puszki każdy wrzuci jakiś banknocik i się uzbiera.
anonym 2014-05-15 16:08:33
3mam kciuki i wierzę, mocno wierzę, że CI się uda!
Twoja historia jest ewidentnym przykładem, że NIE MA JUTRA. trzeba żyć tu i teraz, w tej chwili. Bo życie to DAR. a tak łatwo go przegapić.
wiola 2014-05-15 15:49:00
Proszę, podajcie pełny adres fundacji , do przelewu bankowego.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Dam do wynajęcia MIESZKANIE. Zakopane - Skibówki. Ok. 50 m2. Tel 794773872
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA ul. Kasprowicza Nowy Targ, uzbrojona, 568 m2, cena 290.000 zł. 600 931 295.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię GEODETĘ/ASYSTENTA GEODETY do biura w Zakopanem. Tel. 516 708 419, geotatry@gmail.com
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKI POZABANKOWE DLA OSÓB FIZYCZNYCH I PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ T-- 694 567 002.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ STOLARZA Z PRAKTYKĄ, praca w Zakopanem - 607 331 363.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, FLIZY, PANELE itp. DACHY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 796 544 016.
 • USŁUGI | budowlane
  RMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  SCHODY, PARAPETY - GRANITOWE, MARMUROWE, PRACE KAMIENIARSKIE. 882080371.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Fundacja Szczęśliwe Jutro zatrudni na stanowisko: DYREKTOR / WYCHOWAWCA Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej we Wróblówce k/Czarnego Dunajca. Wymagania: wykształcenie wyższe: pedagogiczne, pedagogika specjalna, psychologia, praca socjalna, nauki o rodzinie, resocjalizacja, pedagogika opiekuńczo-wychowawczą, lub podyplomowe (psychologia, pedagogika, nauki o rodzinie, resocjalizacja); min.3-letni staż pracy z dziećmi lub rodziną. Wynagrodzenie: 4500zł brutto. Kontakt: biuro@szczesliwe-jutro.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. Może być do remontu. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych, majstra budowlanego. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: malarz, murarz, cieśla, zbrojarz, pracownik budowlany. 602629623sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
  E-mail: sikorapbt@interia.pl
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | inne
  STUDNIE - WIERCENIE STUDNI GŁĘBINOWYCH, PROJEKTOWANIE, DOKUMENTOWANIE, POZWOLENIA WODNOPRAWNE, GEOLOGIA INŻYNIERSKA, GEOTECHNIKA, NADZORY GEOLOGICZNE, GEOLOGIA W PROCESIE INWESTYCYJNYM. 606/6057 ; 12biuro@mhgeo.plmhgeo.pl. 606605712biuro@mhgeo.plwww.mhgeo.pl
  Tel.: 606605712
  E-mail: biuro@mhgeo.pl
  WWW: www.mhgeo.pl
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-01-23 19:50 Ile śniegu w Pieninach 2021-01-23 19:15 Wypadek na Małym Luboniu 2021-01-23 19:00 Groźny wypadek w Piekielniku 1 2021-01-23 18:29 Na Krupówkach policja sprawdza maseczki na twarzach 2 2021-01-23 18:20 Pod Babią Górą montują filmy (WIDEO) 2021-01-23 17:55 Tak zachodziło słońce 2021-01-23 17:35 Na Krupówkach sporo ludzi 7 2021-01-23 17:03 Polacy na drugim miejscu w Lahti 2021-01-23 17:00 Ski-skiring bez konia, za to na rowerze (WIDEO) 1 2021-01-23 16:22 Bałwanek pod Trzema Koronami 1 2021-01-23 16:15 Kalendarz, gra i ulotki 2021-01-23 15:45 Kolędowanie z chórem "Gorce" (WIDEO) 2021-01-23 15:34 Otwarcie restauracji na Krupówkach (ZDJĘCIA) 10 2021-01-23 14:59 Palenica w przebudowie 1 2021-01-23 14:34 Tytus Chałubiński przy szpitalu 1 2021-01-23 14:15 Górska Odyseja, czyli na ratunek zaśmieconym górom i lasom (WIDEO) 3 2021-01-23 13:30 Nie chcemy trawomatów (WIDEO) 12 2021-01-23 13:15 Komu uciekła ta papużka? 1 2021-01-23 13:00 13 nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu 2021-01-23 12:33 Kolejka do restauracji "Góraleczka" 22 2021-01-23 12:06 Otworzyła się karczma "Góraleczka" przy Krupówkach (ZDJĘCIA, WIDEO) 5 2021-01-23 11:30 Muzyka w Borze na Czerwonem (WIDEO) 2021-01-23 11:01 Robert Bugara i Sebastian Bryja z UKS Regle Kościelisko ze srebrem (ZDJĘCIA) 2021-01-23 10:30 Ekstremalne warunki w Tatrach. Na Kasprowym 150 km na godz. Wzrost zagrożenia lawinowego 2021-01-23 10:12 Aktywność fizyczna a zapotrzebowanie kaloryczne 2021-01-23 10:00 Pijemy na umór 2 2021-01-23 09:15 Młodzież nierzadko jest uzależniona od leków 2 2021-01-23 08:30 Góralskie świadectwa moralności i wiekowe pocztówki 1 2021-01-23 07:57 Wójt z odblaskami 2021-01-22 21:21 Czy 26 tys. zł to nie za mało 4 2021-01-22 20:30 Czołgiem do schroniska w Pięciu Stawach (WIDEO) 7 2021-01-22 19:45 Poniatowskiego do remontu 2021-01-22 19:00 W sobotę otwiera się pierwsza restauracja na Krupówkach 9 2021-01-22 18:15 Między wójtem a ministrem 3 2021-01-22 18:02 Śmiertelne potrącenie pieszego na zakopiance. Droga zablokowana 12 2021-01-22 17:31 W Tatrach spadnie metr śniegu? 2021-01-22 17:10 Gdy odwodnienie szwankuje 8 2021-01-22 17:08 Zmarł były naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR 2021-01-22 16:45 Świętowanie bez wnuków 1 2021-01-22 16:10 Górale z Chicago zdobywają Kolorado 3 2021-01-22 15:40 Jest separator krwi pod Giewontem 2 2021-01-22 15:15 Uszkodzona reliktowa sosna zabezpieczona 7 2021-01-22 14:48 Pijacka przejażdżka zakończona w rowie 4 2021-01-22 14:28 Śniegu na Krupówkach już nie ma 3 2021-01-22 13:45 Hotel Bania jak uzdrowisko i przyjmuje gości 14 2021-01-22 13:21 Urząd miasta zorganizuje dowóz na szczepienie 2 2021-01-22 13:00 Skażenie w miejskim wodociągu - przegotuj wodę zanim się napijesz 4 2021-01-22 12:49 Turysta czekał na ratowników w nocy w wykopanej jamie w śniegu 2021-01-22 12:30 Mistrz i uczeń kolędują 2021-01-22 12:16 Ta branża przeżywa hossę 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-01-23 19:47 1. Tak piszecie te komentarze jak by wszystkiemu bylo winne pis ale ludzie przesiez w innych krajach tak samo wyzamykane biznesy zycze wszystkim zdrowia 2021-01-23 19:42 2. A co będzie jak kucharz straci węch i smak 2021-01-23 19:36 3. Kiedys wywozilo sie z Zakopca oscypki i skory, teraz gratis Covida. 2021-01-23 19:24 4. A ja idąc przez miasto ok. godz 14 zrobiłem fotografię dwóm policyjnym radiowozom ,akurat jechały jeden za drugim i żaden z Policjantów ( 4 szt.) nie miał maseczki, no może prowadza wspolne gospodarstwo domowe ? 2021-01-23 19:23 5. Ależ to typowe zachowanie góralskie. Ciekawe czy było drewno cechowane. Co z podobnym wypadkiem opisywanym przez tygodnik w Gronkowie, czy dalej policjanci szukają traktorzysty? 2021-01-23 19:19 6. maseczko, właścicielami większości kwater/apartamentów nie są górale czy zakopiańczycy. Tylko ludzie z całej Polski. Także np Pan z Krakowa wynajmuje apar. od Pana z Warszawy. Jasne? :) 2021-01-23 19:17 7. A o "niepolskich" doradcach nie wspominaj, bo twój rząd miał ich krocie, niektórzy nawet do Polski nie wrócili. :))) 2021-01-23 19:15 8. I właśnie trafiłeś w sedno. Tu nie chodzi o "bezpieczeństwo" czy "ratowanie swojej firmy" chodzi tylko o to by nazbierać cwaniaków, naiwnych, łatwowiernych i rząd obalić obiecując, że będzie lepiej. Cała Europa ma z tym problem. Firmy pobrały po kilkadziesiąt czy kilkaset zł dotacji, a teraz z rządem walczą bo mało ( jak zawsze). Mam nadzieję, że te decyzje będą się za nimi ciągnąć przez lata. Czy to kontrolę z US czy z Sanepidu czy z PIP-u itd... Każdy rząd ma plusy i minusy. CWANIAKÓW GNAĆ!!! 2021-01-23 19:05 9. Knajpy i wszystko by było pozamykane jak by rzad byl inny sami zapraszają ludzi doZakopanego jak by zamkli woje biznesy to by było inaczej czym jest rzad co im wszystko wolno bo na to pozwalamy 2021-01-23 19:02 10. Śmichu warte pieski wypuścili na ludzi porazka powinni ci panowie popatrzeć w lustro a potem w nie ......... i pomyśleć czy ma rozum
2020-12-24 22:33 1. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 2. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 3. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 4. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 5. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 6. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 7. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 8. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu! 2020-12-11 20:14 9. Ładnie ale wolę wiosnę/lato/jesień. Nie lubię zimy, bardzo. 2020-12-07 11:10 10. Precz z komuną
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania