Reklama

2015-02-28 12:36:12

Temat Gubałówki nie "przyschnie"

Zapraszam czytelników portalu "24tp.pl" do zapoznania się z moim wystąpieniem na Sesji Rady Miasta Zakopane, które miało miejsce w dniu 24 lutego.

        Powstają różne koalicje i układy polityczne, ale mnie to nie interesuje. Ja chcę, aby wreszcie trasa narciarska z Gubałówki została otwarta. Kiedy Prezesem PKL był Pan Laszczyk, to było podobno źle. Teraz firmę przejęła prywatna firma i dalej przez dwa lata nic nie można zrobić. Wszędzie budują nowe wyciągi narciarskie tylko nie na Gubałówce. Tutaj niczym w Trójkącie Bermudzkim grożą wywłaszczenia.

        Poszedłem do PKL, aby sprawdzić czy to prawda. Okazuje się,że firma zgadza się na następujący zapis w umowie dzierżawy: Po zakończeniu umowy dzierżawy dzierżawca zobowiązuje się do przywrócenia przedmiotu dzierżawy do stanu pierwotnego i do usunięcia nakładów poczynionych przez niego na przedmiocie dzierżawy. Owszem podpisanie umowy, to rezygnacja z pewnych praw i trzeba dopuścić do swojej świadomości, że te tereny nie będą budowlane. Ja nie chcę, aby moja działka była budowlana.

        Pani Bożena Byrcyn, gdy zbierała podpisy pod anty-wywłaszczeniową petycją, to walczyła o dobro wszystkich z hasłem „w jedności siła”. A gdy podobno zamierza podpisać umowę to egoistycznie walczy, aby jej warunki były zachowane w ścisłej tajemnicy. Czyli niestety wygląda na to, że podpuszczała ludzi do protestów w celu osiągnięcia indywidualnych korzyści.

        Zawsze, gdy prowadziłem rozmowy z PKL-em, to prezesi zapewniali,że wszystkie umowy mają być takie same. To było fundamentem negocjacji. Jest rzeczą oczywistą, ze tajna mowa Państwa Byrcynów nie będzie identyczna, bo poco miałaby być tajna. Myślę, że pomimo wszystko pozostali właściciele działek zgodzą się nawet na takie rozwiązanie, że podpiszą umowę na gorszych warunkach. Ale jak wyjdzie  na tym wiarygodność Pana Prezesa i jego firmy. Przyszłe konsekwencje takiego nieroztropnego posunięcia mogą być poważne. Tym bardziej, że PKL zamierza inwestować na większym obszarze niż tylko ta stara trasa. Nie wyobrażam sobie ponadto, aby PKL miał negocjować z każdym z kilkuset właścicieli inną umowę. Według takiego scenariusza w tym wieku takie negocjacje się nie zakończą.

        Istnieje w internecie powszechnie dostępna umowa dotyczącą udostępniania gruntów pod trasy narciarskie zawarta między federacją rolników Południowego Tyrolu a stowarzyszeniem operatorów kolei linowych Południowego Tyrolu. Dlaczego takiej umowy ma nie być w przypadku Gubałówki. Obecnie właściciele nieruchomości pod którymi może znaleźć się trasa są niepewni o swoje dobro. Czy każdy z nich z osobna ma wynająć prawnika do napisania umowy.

        Działajmy razem pod hasłem w jedności siła, ale nie w celu destrukcji lecz w kierunku budowania współpracy i znalezienia rozwiązania, które zabezpiecza dobrze interesy zarówno rolników jak i właścicieli wyciągów. Taką umowę Pan Prezes PKL na pewno podpisze. Ponownie  uprzejmie proszę Pana Burmistrza i Radę Miasta Zakopanego, aby zasiadła z właścicielami działek do wspólnych rozmów. Przedwyborami padły konkretne obietnice. Temat Gubałówki nie przyschnie. Kolejny sezon został stracony i z każdym dniem oddalają się perspektywy zakończenia konfliktu przed następną zimą.

          Bardzo dziękuję Panu Burmistrzowi za obniżenie podatku od nieruchomości pod trasami narciarskimi. Zwracam się z prośbą, aby temat negocjacji dotyczących otwarcia trasy na Gubałówce trafił pod obrady Komisji Sportu.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
rys 2015-03-04 19:10:55
Furmanowka - bardzo trafny komentarz. Tak sie dzieje.
Furmanówka 2015-03-03 21:05:15
Jak to się ładnie sprawdza nawet wśród Ty krnąbrnych i nie okiełzanych ludzi żyjących w dzikich i niedostępnych górach
- Rządzić będzie łatwo, gdy już podzielisz. Wywołaj taki konflikt, aby rozżarli się na siebie wzajem. (...) A potem uderz w strunę najmocniejszą — w punkt wiary. To czułe miejsce, dewoci zawyją. Imieniem wolności żądaj równych praw dla innowierców. Zobaczysz jaki wulkan się otworzy - tak brzmi fragment instrukcji jak podbić Polaków, wydana przez carycę Katarzynę. Pismo jest fikcyjne, pochodzi z książki "Milczące psy" Waldemara Łysiaka z 1983 r. - jest jednak dziś niezwykle aktualne.

Swoją instrukcję caryca Katarzyna wydaje słudze Repninowi. Autor tłumaczy wcześniej kim są tytułowe "milczące psy":

- Wyjaśniono mu [Repninowi] wreszcie, że „milczący pies” winien być wzorem patriotyzmu. Nie musi szczekać na Rosję, gdyż wszelka ostentacja jest głupia, wystarczy, że w rozmowach prywatnych, w żartach, złośliwostkach, okaże swój niechętny lub nieufny do niej stosunek, zdobywając tym zaufanie rodaków autentycznie Rosji wrogich. Obowiązkiem „milczącego psa” jest pracować dla Rosji w zupełnym milczeniu o istocie tej pracy.

Dalej caryca Katarzyna opisuje narody, które bez trudu można zdobyć i te, które trzeba zdobyć sposobem:

Istnieją różne narody, a raczej różne narody mają różnego ducha. Jedne można pobić i przesiedlić w celu zagarnięcia ich ziem, a świat nie podniesie wrzasku — to małe narody, plemiona. Z innych można uczynić małym wysiłkiem niewolników i będą chętnie lizali rękę pana — to narody o podłej duszy, od kolebki niegodne samostanowienia, w wielkich obszarach Azji roztopią się bez śladu. Z trzecimi wreszcie nie można zrobić ani tego, ani tego, przynajmniej nie od razu — to Polacy. Nie można zaanektować ich państwa, bo trzeba byłoby dzielić się z Prusami, Austrią, Turcją i Bóg wie z kim jeszcze; narzuca to europejska równowaga sił.

Po drugie: nie można tego zrobić od ręki, gdyż są to znakomici żołnierze, a cały naród, gdy otwarcie zagrożony, przypomina wściekłego wilka w nagonce. Po trzecie: czy w ogóle należy ich anektować, biorąc na ciało imperium permanentnie ropiejący wrzód, ognisko buntu, rozpalone od kołysek po trumny, od kurnych chat po pałace, w karczmach, warsztatach, dworach i kościołach, grożące gangreną samemu zdobywcy i wiecznie narażające na konflikt z innymi mocarstwami?

Co wobec tego trzeba zrobić?

Należy raczej zdemoralizować ich do szpiku, zostawić im formalną swobodę, z całym teatrum nazw i symboli, które tak kochają, z całą honorową frazeologią, która jest ich narkotykiem, z konstytucyjnymi prawami o fałszywej wartości, i przytroczyć do siodła niewidzialną liną, której jeden koniec trzymasz mocno w dłoni, a drugi zakotwiczyłeś w sercach ,,milczących psów”, co sprawują tam władzę. Szarpniesz i kukiełki robią żądany ruch - instruuje swojego poddanego caryca Katarzyna.

Repnin słuchając jej w pewnym momencie sam wychodzi z inicjatywą:

"Trzeba... rozłożyć ten naród od wewnątrz, Najjaśniejsza Pani, zabić jego moralność... Jeśli nie da się uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory gnijący w łożu... Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i niezgodę... Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu. Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze w nas szukając arbitra. Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba.
- Dobrze. Jak? - pyta caryca
- Tak, jak kazałaś, Najjaśniejsza Pani. Korupcją, a jej wierzchołkiem stanie, się żołd „milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Kultem prywaty, złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem. Należy ich jeszcze mocniej rozpić, tak jak nam poseł angielski rzekł o rozpijaniu dzikich w Ameryce, i mieć pijanyje dogowory! — wyrzucił z siebie krzykiem po rosyjsku, rozgrzany własnymi słowami" - pisze Łysiak.

Na koniec caryca tłumaczy jak zrobić by Polacy byli "kasta quasi-niewolników" i "mlecznymi mszycami dla mrowiska Wielkiej Rosji":

Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko, co czyni, czyni dla dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od wyższych w nierozerwalnej strukturze piramidy. Trzeba będzie starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligentny człowiek, by zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków, nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie.

Autor "Milczących psów", ustami "Najjaśniejszej" wyjaśnia też jak realizować maksymę "dziel i rządź" w praktyce:

Wywołaj taki konflikt, aby rozżarli się na siebie wzajem. Broń prawa zrywania sejmów przez „liberum veto”, bo dzięki temu można zahamować każdą u nich reformę — wystarczy przekupić jednego posła, ten krzyknie: „liberum veto”, i po sejmie, po ustawach, po wszystkim. Ci głupcy mają to za dowód wolności w ich kraju, utwierdzaj w nich to przekonanie. A potem uderz w strunę najmocniejszą — w punkt wiary. To czułe miejsce, dewoci zawyją. Imieniem wolności żądaj równych praw dla innowierców. Zobaczysz jaki wulkan się otworzy.

Instrukcja carycy jednocześnie zachwyca i przeraża Repnina:
- Unosząc się z fotela Repnin patrzył na nią w niemym zachwycie. Pomysł, który zawarła w dwóch zdaniach, na końcu, jakby od niechcenia, wydał mu się porażająco wielki, a cała jego misja, której trudność trwożyła go od początku — dziecinnie prosta. Konflikt religijny w imię wzniosłych idei równości i wolności — czegoś tak szatańskiego nie wymyśliłby sam szatan. Do tej pory podziwiał ją, teraz czuł uwielbienie - pisze Waldemar Łysiak.

Instrukcję tę pisał w 1983 r., jednak jak możemy zaobserwować jest ona nadal niezwykle aktualna.

Moje gratulacje ....
z boku 2015-03-03 16:41:56
lorcyk-zocha nie prostujesz wpadki??
z boku 2015-03-03 15:43:24
Na Bukowinie panika wszystkie konie leza,sciagaja weterynarzy nawet ze Slowacji. Zadnych objawow a konie leza I drza,glosu nie wydaja bo zaniemowily ze mozna byc tak tepym
z boku 2015-03-03 15:25:35
ale sie wpakowalas sama siebie potwierdzasz ale...................zapomnialas zmienic nicka. Konie znowu na Bukowinie rza ze az sie pokladly
z boku 2015-03-03 15:23:57
kto otwieral wystawe??
zocha-1 2015-03-03 14:19:41
Ona mówi prawdę. Dokładnie w tym rejonie mają rodzinną własność w tym ojcowiznę. Wiem o tym, bo i ja posiadam w pobliżu własność.
zocha-1 2015-03-03 14:16:06
z boku - to nie prawda.Ostatnio Ona otwierała wystawę swoich pięknych malunków w Kościelisku i on był dla Niej bardzo przyjazny.
z boku 2015-03-03 13:14:34
To by wyjasnialo w duzym stopniu postepowanie n/w klamczuchy. Zadnego zycia w zyciu niema to sie na sile wyrywa przed szereg. ta lisica zapewne tez taka sama to smigaja jak wsciekle sarny po krzakach
z boku boku 2015-03-03 10:38:53
do z boku: mąż jej nie wygoni do roboty bo się już od niej wyprowadził tak jej miał dość...
nowik 2015-03-02 19:43:32
Narciarstwo miała uratować rozbudowa kolei w rejonie Kasprowego.
Mówiono: jak nie będzie rozbudowy to narciarstwo zginie. I jaki wynik? Rozbudowano. Sprzedano Luksemburskiej spółce (99,7%) i 3 gminom Tatrzańskim
(0,3%) i narciarstwo alpejskie to HAŃBA. Po co były te oszustwa?
W ogóle Mistrzostwa Świata w tym roku - to grób dla narciarstwa.
Co na to Towarzystwo Przyjaciół Narciarstwa?
z boku 2015-03-02 16:11:14
jaki masz cel w tym ze blokujesz wybrane opinie?? A mialo byc obiektywnie. Nie jest!!
zigza 2015-03-02 13:05:48
Jak widać, komunizm w umyśle niezależnie od wykształcenia, nadal góruje.
Wprowadzić ustawy?, bo dlaczego właściciel ma decydować o swojej własności?
Jak płatek śniegu spadnie na dom uorcyka też będzie możliwość pozbawienia jego własności (jak ją posiada ?), bo na tym pomysł się osadza, że gdzie spadnie płatek śniegu, własność nie jest właściciela tylko komuny. Ba jak spadnie na samochód (tych co tak epatują się własnością Byrcynów) nim będzie można nim jeździć do woli .Paragraf na to się też znajdzie, przecież to będzie dobro wspólne, bo manna z nieba leci dla wszystkich!
Chyba, że samochodu też nie ma uorcyk.
nowik 2015-03-02 11:04:30
Ta nędza narciarska i w ogóle sportów zimowych to wina Gubałówki?
Zastanówcie się jak to zmienić, jak naprawić. HANBA
uorcyk 2015-03-02 10:58:07
mieli te wode ozonowaną , do nasniezania; ale i tak ich dom jest bardziej odsuniety od trasy niz etc... @zboku_ a innym mieszkancow sasiednich domow, urodzonych ww nich i mieszkajacych od dziecka, dopominajacych sie o respektowanie prawa dot cmentarzy od lat 80. tez odmawiasz prawa do zycia w zdrowiu?
Aborygen 2015-03-02 07:47:42
A myślisz że naśnieżanie w okolicy domu wodą z bakteriami e coli jest tak bezpieczne ???
A z tego co wiem to Byrcyny domagają się regularnych badań wody , a PKL blokuje rozwój Kanalizacji i wody na Gubałówce .

Pozdrawiam
z boku 2015-03-02 02:17:33
ty mundro juz zapytalem wczesniej dlaczego sie nie odsuniesz od cmentarza zeby nieboszczykom dac swiety spokoj?? To nie twoja ojcowizna?? Ale najwazniejsze to twoje glupkowate paplanie ze Z to zimowa stolica Polski a ty tak chcesz zeby tysiace turystow tutaj przyjezdzaly. Do kogo tylko do ciebie?? bo niedawno czytalem jak ty z ta banda nawolywalas do omijania zakopanego bo gorale to chciwi na dudki I brudni oczywiscie smierdza tez. Co zmienilo twoje poglady?? Kasiora przestala wplywac ?? Czy maz cie w koncu do roboty wygonil?? Niestety ale jestes parszywie zaklamana
Janowski1 2015-03-02 00:21:08
Kompletna bzdura : Na jakiej to podstawie stwierdzasz kolego że wszystkie umowy mają być takie same - urawniłowka skończyła się wraz z teoretycznym upadkiem komunizmu . Po za tym umowa jest wówczas umową kiedy strony ją podpiszą - na jakiej podstawie ja mam podpisać umowę taką samą jak sąsiad , skoro sąsiad ma mniej atrakcyjny grunt np. . Po za tym PKL już nie istnieje i nie jest to Polska firma , więc o patriotyźmie nie ma mowy . Po sprzedaży Palace ( katowni Podhala ) patriotyzm przeszedł mi bezpowrotnie , zwłaszcza że teść dwa razy z tego przybytku uciekał a i tak go wywieźli na roboty do Niemiec , pracował w BMW skąd też uciekł . Nie jest tajemnicą kto stał za wykupem Palace jak również nie jest tajemnica kto kupił PKL .
uorcyk 2015-03-01 22:40:46
@Aborygen, drogi Radny, zważ, ze mysmy juz sporo poswiecili dla dobra wielu nieboszczyków... tego sie nie da porownac chociazby co do skutkow zdrowotnych ...
uorcyk 2015-03-01 22:38:31
po pierwsze - troche uwazaj na to co piszesz min to o Stalinie - widac to jest twoj guru skoro go tak czesto przywołujesz, dziadek!
po drugie- no owszem, sprytni ze kupili ale nadal rezultat ich dzialń godzi w dobro Zakopanego jako zimowej stolicy Polski ; przypomne jak dochodzilo do sytuacji, ze ludzie zaczeli stawiac szlabany na drogach ( bez uregulowanych ststusow prawnych ) to panstwo wydalo ustawe- licze ze teraz tez to nastapi i nadal beda wlascicielami ale zima beda mogli tam jezdzic narciarze
po trzecie - kup sobie kolejny motor ...
dziadek 2015-03-01 22:21:26
Uorcyk – sugerujesz żeby nie czytać Twoich wypowiedzi. Przecież z racji Twoich poglądów Twój guru niejaki Stalin sugerował że przyjaciół można trzymać na długiej smyczy ale wrogów koniecznie trzeba trzymać na krótkiej smyczy. Żeby znać ich knowania.
Usiłujesz wmówić nam tu dyskutującym że wybielam Byrcynów.
Ja przedstawiam FAKTY.
Mamy następny FAKT. Spojrzyj na stronę tytułową ostatniego wydania TP.
Wydawca TP, niejaki JJ uważany w PO niektórych kręgach za dziennikarza śledczego wyśledził (nie piszą w jakim przebraniu) że państwo Byrcynowie skupili działki strategiczne dla trasy narciarskiej na Gubałówce.
Dla Ciebie i wszystkich lewaków jest to czyn naganny, godny potępienia i wieszacie psy (przepraszam wszystkie pieski) na Byrcynach. Zapytaj @dorotkaK jak to jest w tej Jej Kanadzie. Czy jeśli ktoś kupi, zainwestuje pieniądze w jakiś teren i rozwinie interes to jest beee. Czy jako ten co daje pracę, rusza gospodarkę i płaci podatki jest szanowany i jest postacią pozytywną.
Uważam, że Byrcynowie jako górale wykazali się zdroworozsądkowym podejściem jaki jest potrzebny do prowadzenia biznesu no i byli przewidujący co w biznesie jest najważniejsze. SZACUN!
Takie pytania- dlaczego to Ty @uorcyk nie kupiłaś tych terenów? A jeśli byś kupiła to szybciutko z PKLem byś się dogadała?
Dlaczego nie wykupiła tych działek ta pani blond, która to na ostatniej sesji Rady Miasta Zakopane tak rozpaczliwie chciała wydzierżawić swoje pole PKLowi. Jak by ona wykupiła to teraz by miała tak duuużo dutków.
No i najważniejsze! Czemy tych działek nie skupili ci wspaniali, specjalnie szkoleni do pełnienia swoich funkcji prezesi PKLu! Mają przecież zarządy, rady nadzorcze, i CO?
I jakiś tam doktorek co se gawędzi o świstockach wszystkich Was wyruchał i to Was boli!
Wychodzi na to, ze Byrcynowie myślą tą częścią ciała co mają na karku, a lewacy myślą tym co mają niżej pleców. Czyli jak pojeść z czyjego talerza.
Aborygen 2015-03-01 19:57:53
uorcyk

TY jesteś najbardziej podobna do Byrcynów bynajmniej swoim zachowaniem i argumentami .
Dlaczego nie oddasz ogródka na miejsce pochówku dla VIP-ów .
Przecież u zawsze był cmentarz , ty się tu wżeniłaś .
Czego i czyjego ty bronisz ???

Beatko , przepraszam ale zastanów się pisząc następny wpis .


Łatwiej nam oceniać innych ale czy sami jesteśmy dużo lepsi ??

Pozdrawiam
GRUTHJ 2015-03-01 19:46:02
NAJPIERW KOREK w białym unajcu POTEM gubalowka
szczery 2015-03-01 14:46:47
Wypowiedzi w sprawie Gubałówki wskazują, że w umysłach co niektórych, nadal króluje komunizm. A tak do kościółka gonią nabożnie, a za skórą nienawiść do drugiego mają , bo posiada nieruchomości. Nadal aktualne jest jak za komuny "co Twoje to moje, ale co moje to nie rusz" .Wracają czasy komuny, niby to o jazdę na nartach chodzi..... wszystko, wszystkim się należy, chciejstwo do n -tej potęgi, a nawet dom osób trzecich.
uorcyk 2015-03-01 14:05:57
@dziadek_ za to ty zwyczajnie manipulujesz i usiłujesz relatywizowac 'dokonania" rodziny GB na rzecz zamkniecia trasy na Gubałowce; nawet jesli byli zle traktowani przez OKL, laszczyka etc to ich decyzja o zamknieciu trasy poprzez uniemozliwieniu przejazdu przez ich dzialki musi byc rozpatrywana NEIZALEZNIE od reszty spraw ; A to przeciez była ich decyzja i to nie PKL dało w d.. a mieszkancom "zimowej" stolicy Polski

Nie czytaj zatem moich wypowiedzi , to nie bedziesz musial pieprzyc na ich temat
niegazda 2015-03-01 13:58:25
Bo kiedys wieczna i niepodwazalna komuna wychowala sobie takie "intelektualistki". Siedzi takie przy komputerze (a brzusio rosnie jak niegazdzie) i wyszukuje w encyklopedii MONDRE slowa. A spoleczenstwo czeka na geniusza i ja tez czekam.
Bo bede kiedys glosowal w parlamencie europejskim na Uorcyka. On jest niepowtarzalny i nie zawiedzie mnie. Bedzie siedzal i nic nie robil . To ja! uorcyku przewodniczacy klubu.
To ja niegazda.
Jasiek1 2015-03-01 13:20:58
Panie Gibała chyba dość jątrzenia i prywaty Pańskiej.
Z zaciekawieniem przeczytałem wpis dziadka, sprawdzałem te informacje, Boże ratuj Zakopane. Przecież te Kolejki Luksemburskie nic tu nie są wstanie zrobić, skoro mają taki dług. Autor tego blogu niech się opamięta i sprawdzi co podpisał, bo może sporo stracić.
dziadek 2015-03-01 11:34:04
@uorcyk – jako najbardziej aktywna i uznająca swoją „wyższość intelektualną” nad pozostałymi dyskutantami napisała: „DLa mnie niewiarygodni sa Byrcynowie , bo to ich decyzja zostalismy pozbawiani trasy na Gubałowce,..”
Biorąc pod uwagę te lata głoszenia i wmawiania opinii publicznej przez niezależne i PO stępowe media że jedna rodzina jest winna wszystkiemu ZŁU jakie mamy w naszym nieszczęśliwym mieście to trudno się nie zgodzić z @uorcyka opinią. Ale jeśli jest konflikt to musi być druga strona medalu, ta skrzywdzona i prześladowana, bo tylko molestowani w socjalizmie mają poważanie i racje bytu.
Artykuł w 24tp.pl z 2013-05-22 – „Gminy za 215 mln kupiły Kasprowy.”
Taki urywek : „Kapitały, którymi dysponuje fundusz, zostały mu powierzone między innymi przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), finansowany przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, Europejski Bank Inwestycyjny czy międzynarodowe firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne.”
I ktoś się jeszcze dziwi że umowy tajne?
Albo : „– To wielki sukces mieszkańców Podhala. Nasza spółka kupuje Polskie Koleje Linowe. Po raz pierwszy samorząd ma tak silny wpływ na kształt, rodzaj i jakość oferty turystycznej. Koleje górskie będą integrującym centrum nowoczesnej oferty, oczekiwanej przez turystów – powiedział Janusz Majcher, Burmistrz Zakopanego.”
He, he, he! PO to jewropejska sitwa dutki wpompowała żeby Zakopiańczyki miód z mlekiem pili.
Tajemnicą pozostanie na pewno to czy pan Majcher wieży w opowiadane przez siebie bajki, czy po prostu kłamał.
Jakoś w jesieni byłem świadkiem rozmowy której tematem były te cud twory polskich reform – PKL i PKG. Same „PO chlebne” opinie. Stado prezesów, rady nadzorcze, świetna nie męcząca praca, pensje nie zakopiańskie jeno jeuropejskie.
(Pomyślało mi się wtedy, że jedni mają już Europę w kieszeni, a drudzy dalej obserwują kurs rubla.)
1 raz (jeden raz) poczytałem artykuł o tych co nam tak dobrze chcą zrobić. Artykuł który odnosi się do przysłowia – „gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść”
Dziennikpolski24.pl. - Kolejki mają długi. Kto je spłaci?
„Po dwóch latach od powstania Polskich Kolei Górskich (PKG) i przejęciu (w maju 2013 roku) przez tę firmę Polskich Kolei Linowych (PKL), opinia publiczna wreszcie poznała dane ekonomiczne dotyczące finansów obydwu spółek. Wnioski są niepokojące. Okazuje się, że PKG są zadłużone na przeszło 140 milionów złotych! Skąd tak potężne zobowiązania? Tego dokładnie nie wiadomo. Zakopiańscy radni obawiają się, że ich miasto - jako mniejszościowy udziałowiec spółki - będzie musiało samo spłacać jej wielomilionowe zadłużenie.”
„Połączenie jest blisko - Po tym jak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych dało nam zielone światło na tę operację (było to konieczne, bo większościowym udziałowcem PKG jest spółka Altura z Luksemburga - przyp. red.), połączenie PKG i PKL nastąpi lada dzień - przewiduje Janusz Ryś, prezes zarządu obydwu spółek.”
Wytłumaczcie proszę, jaki interes mają prezesi i zarząd PKL, PKG żeby uruchomić Gubałówkę?
Żeby sobie roboty i obowiązków dołożyć, pensyjki tak czy tak idą. Aaa – czasem w robocie ktoś może nie nadążyć, nie sprawdzić się, coś sknocić. No i trzeba by było ciepły stołecek ….. łostawić.

Szanowna @uorcyk! Nie tak dawno napisałem odmienną od Twojej opinię na jakiś temat. (nie ważne na jaki) Zapytałaś mnie czy rżnę głupa. Noo- czasem jak moja gotuje obiad i wyśle mnie po sól do sklepu a ja przyjdę bez soli po dwóch godz. i jedzie ode mnie browarem, to co mam robić.
Biorąc pod uwagę treść Twoich komentarzy i to że Ty nic na P. nie robisz, to Ty głupa rżnąć nie musisz – koń jaki jest każdy widzi (nie potrzeba żadnego wzoru)
Przepraszam – w komentarzach to przeważnie pie….. (pszysz)
prosik 2015-03-01 11:30:37
Jeżeli poziom ludzi w tym mieście odpowiada poziomowi poniższych komentarzy to Zakopane czeka nieunikniona śmierć. Lepiej nie będzie, a może być tylko gorzej. Chyba że mądrzy ludzie w większości siedzą cicho...
barany do m2 2015-03-01 10:38:37
uorcyk: to samo możesz powiedzieć o Butorowym, Kotelnicy co i o Gubałówce? Teraz też zaczyna się problem na Mosornym Gronie....Czyli chcesz powiedzieć, że ludzie kupowali specjalnie żeby zamknąć trasę? To mi brzmi jak teoria spisku.... Tylko czy czytałaś jak byli właściciele gruntów traktowani przez PKL w latach 90-tych? Bo wtedy zaczął się problem... Pisali o Laszczyku i jego nepotyzmie przy okazji prywatyzacji. Poczytaj sobie.
czopek 2015-03-01 08:59:58
U nas tematy nie przysychają. Przysychają afery, zbrodnie i schody.
uorcyk 2015-02-28 21:44:29
@ubu- owszem, mogli kupowac tylko zawsze pozostanie PO CO? kiedy kupowali na tych dzialkach funkcjonowala trasa narciarska a potem sie ti zmieniło ...wymowne dosyc
zygzak 2015-02-28 21:10:31
Gibała! co Cię tak boli ta umowa? Przecież jak kto chce pomocy od drugiej osoby, to nie atakuje się jej najpierw, a potem woła o pomoc do niej! Jak widać z pisma.
Wyście ludzie jakieś chore w tym Zakopanem.
Albo, sam podpisuje umowę , publicznie się nią chwali, a drugiemu mówi co ma robić z umową. Co ty się tak martwisz o ten PKL?
goral85 2015-02-28 20:56:40
Masz racje. Ale boje się, że ktoś pomyśli, że to jest reprezentant polskich górali :( a tak nie jest !!!
prawda 2015-02-28 20:52:03
Nie tędy droga goralu85. Pamiętasz komunę - i jej cenzurę? Nie nawołuj do powrotu w tamte złe czasy.
Nie musisz czytać blogów, których nie chcesz.
goral85 2015-02-28 20:34:03
Dlaczego szanowana Redakcja godzi się na prowadzenie bloga przez kogoś takiego jak pan Aborygen. Te opinie, poglądy a przede wszystkim sposób ich wyrażania nie są godne bloga w TP. Pomijam już, że obraża Was, którzy daliście mu taką platformę do wypowiedzi. Inną rzeczą jest, że skoro został już radnym to ma mównicę w Radzie Miasta gdzie może się wykazać. Jest już politykiem i to związanym z władzą, nie będzie więc obiektywny. Życzcie mu szerokiej drogi i sukcesów w Radzie Miasta. ps. Znam ludzi, którzy nie założyli u Was bloga tylko z powodu tego pana. Panowie Redaktorzy równajmy w górę a nie w dół. Pozdrawiam i wracam do lektury - papierowego TP. (Na szczęście tu pana Aborygena nie znajduję)
Jasiek1 2015-02-28 20:32:24
Też tak uważam, że ten Gibała sieje zamęt i ferment. Kto to jest ten autor, co mądrego zrobił dla Zakopanego? Warto mu poradzić aby swoje kompleksy pozostawił w domu.Jan.
blokowac 2015-02-28 19:23:01
Blokowac uorcyka ktory wprost wszedzie sieje ferment i zamet!
pikolo 2015-02-28 18:29:18
Pan Gibała w dniu 16.10.2014r. przed wyborami, bo tym chwytem chciał wygrać wybory i podpisał umowę z PKL i nie konsultował się z wszystkimi właścicielami . To dlaczego żąda, aby Państwo Byrcyn mieli konsultować z nim umowy.
z boku 2015-02-28 16:01:20
Nie wypowiadam sie jeszcze co do praw wlasnosci ale.... jezeli byrcynowie maja ustapic bo to kiedys byla trasa narciarska a kupili dopiero 1972 to......................tlumoku nie dziel niczyim dobrem ale popatrz na siebie. Nie nabylas nigdy tego domu w ktorym mieszkasz .Cmentarz byl tam juz zanim dom stal nie twoj zreszta. To dlaczego dla dobra ogolu chcesz sie rozkladac na nieswoich wlosciach I walczysz z cmentarzem?? Mozesz sie przeniesc tobie latwiej.Jak mawiaja twoi polecznicy ty sobie poradzisz bo zyjesz a nieboszczyki nie. Wiec dlaczego krytykujesz kogos skora sama postepujesz perfidnie??
hehehehe 2015-02-28 15:55:36
Tylko drogi TP nie przeanalizował kim są ludzie od których kupili. Bo z nazwisk wynika, że to nie cepry więc zapewne ich rodzinka. Ale TP nie lubi zbytnio zagłębiać się w szczegóły to wiemy nie od dziś...
uorcyk zawsze będzie 2015-02-28 15:53:21
Urocyk zawsze zostanie uorcykiem ...
Czy zapoznała się Pani z definicją OJCOWIZNY?
A poza tym to co za różnica jak nabyli nieruchomości. Nie wolno im?
myślicielm2 2015-02-28 15:50:33
Wielokrotnie z pana ust słychać żadania o udosteniniu umów Byrcynów. Proszę dać dobry przykład i swoją umowę opubliować na blogu.
Aborygen 2015-02-28 14:59:23
uorcyk

szkoda że TP nie napisał o pozostałych 9 nieruchomościach .
Sami w tekście wspominają o 10 a wyszczególnią tylko 5 .

Do tego naruszyli ustawę o ochronie danych osobowych , ale to już sprawa inspektora GIODO .
Będzie to słono tygodnik kosztować , oj będzie .
Abeto 2015-02-28 14:53:09
Ale dzisiaj ruch na blogach,czekam jeszcze na to co nam napisze "błękitny pan" od budżetu obywatelskiego.mocno był aktywny przed wyborami w tym temacie a teraz zamilkł.Z tego co czytam to nic z tego nie będzie :-)
uorcyk 2015-02-28 14:46:27
popieram postawe pana Andrzeja ktora prezentuje koncyliacyjnosc. DLa mnie niewiarygodni sa Byrcynowie , bo to ich decyzja zostalismy pozbawiani trasy na Gubałowce, rzekomo na "ojcowiznie" pani Byrcyn, chociaz jak napisal TP tereny jakie nalezaly do rodziny WGB w 1938 wykupiono pod trase wlasnie ; obecne dzialki, ktoirymi skutecznie rodzina Byrcynow blokuje trase ( brak umowy ) nabyli po 1972 ...
broniabronia 2015-02-28 14:26:08
Panie Gibała, a może PKL nie ma kasy na inwestycje na Gubałówce i temu nie chce się dogadać? Opublikowano ostatnio info o ich długach.
Bilina 2015-02-28 14:21:17
Panie Listonoszu,
widzę,że Pon zajmuje się i tym i tym, a lepiej nasze terminowe listy nosić jak trza.
I do ręki dawać! Sesje w godzinach pracy? Jeszcze o tym napisze
Bilina
Gibałek 2015-02-28 14:17:34
Andrzeju, jako starszy kuzyn, radzę daj spokój.
Stajesz się narzędziem w nie swojej sprawie. Jak piszą "Polskie" Koleje Luksemburskie, niedługo sprzedadzą. Twoja troska nie jest nikomu potrzebna.
W rodzinie potrafisz drążyć i na co Ci wyszło?
Zyczliwy Ci kuzyn
ehhh Gibała 2015-02-28 14:17:22
Czy Pan ma podpisane umowy z PKL? Do którego roku?
FanclubBeaty 2015-02-28 13:55:33
A nasza uczoność panią inżynier diabli wzieli że się jeszcze nie wypowiedziała ani odnośnie gubałówki ani odnosnie przemocy w rodzinie. W ogole znikła mi z oczu :(
FanclubBeaty 2015-02-28 13:53:56
Takiego wała panie Gibała!
Możesz im pan skoczyć.
lux 2015-02-28 13:45:02
Panie Gibała, Pewnie, jak zwykle głupio Pan mówił, albo Pańskie wystąpienie nic nie wnosiło. NIC.
Więc teraz dopiero chce pan podsztukować tę wypowidź już przeszłą i nie aktualną
Z serdecznymi pozdrowieniami
Lux
Bibałek 2015-02-28 13:38:39
Bibałku, wszyscy wiemy jak w naszej najbliższej rodzinie Gibałów, potrafisz jątrzyć i prowokować zwady. Radzę przestań.
Starszy, życzliwy krewny.
Aborygen 2015-02-28 13:37:12
Panie Andrzeju

niech Pan zejdzie na ziemię i przestanie być naiwnym .

Burmistrz nie ma możliwości nakłonić PKL-u do podpisania umów .

Zrobiliśmy co mogliśmy , rozmowy były , deklaracje też ale to PKL je zakończył torpedując termin podpisani umów .

Czas na poszukanie alternatywnych rozwiązań i alternatywnych inwestorów .

pozdrawiam
Aborygen 2015-02-28 13:34:12
Panie Andrzeju

mamy Luksemburskie Koleje Linowe ale nie wiem co federacja rolników Południowego Tyrolu ma wspólnego z Gubałówką ??

To jest inny kraj , inne warunki prawne , inna mentalność !!!
Aborygen 2015-02-28 13:31:29
Panie Andrzeju

proszę mi powiedzieć jakie Pan poniósł nakłady na prawników analizujących umowę w imieniu Pani Bożeny ?

Z tego co wiem ŻADNE , ale chętnie by pan podpiął się pod jej wersje , ponieważ ma pan świadomość że zabezpiecza ona w 99% interes właściciela terenu .


Pozdrawiam
Tak na marginesie , byłem na spotkaniu na którym rodzina wyraziła zgodę na wykorzystanie w/w umów przez innych .
 • PRACA | dam
  Aparthotel Prestige w Zakopanem zatrudni osoby na stawisko MANAGERA obiektu oraz obsługi RECEPCJI. CV prosimy przesyłać na e-mail.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: 133annab@gmail.com
 • PRACA | dam
  Praca w Recepcji w weekendy, obsługa telefoniczna, przyjmowanie rezerwacji Kościelisko.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: anna133@interia.eu
 • KOMUNIKATY
  Zakopiańskie Centrum Kultury ogłasza PRZETARG NA DZIERŻAWĘ STOISK położonych przy ul. Krupówki, ul. Na Gubałówkę oraz na Placu Pod Gubałówką w Zakopanem. Szczegółowe Informacje na stronie BIP Zakopiańskiego Centrum Kultury
  WWW: https://bip.zakopane.eu/lista/bip-zakopianskiego-centrum-kultury
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 -
  Tel.: 694 266 522
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-06-03 20:16 Brudna woda prosto do wanny 2020-06-03 20:00 Przystań w zawieszeniu 2020-06-03 19:00 Wiktor Sowa we wspomnieniach bliskich 2020-06-03 18:07 Smakowite wyróżnienie 2020-06-03 17:00 Odmrażanie kultury 2020-06-03 16:00 Korea Północna. Dziennik podróży. Konkurs dla czytelników 2020-06-03 15:00 Przedsiębiorcy sami mogą sprawdzić zwolnienie ze składek 1 2020-06-03 14:00 Wodociągi przepraszają za suche krany 1 2020-06-03 13:00 Dwunastu na łódce 3 2020-06-03 12:00 Kanapowcy z Podhala poszukiwani 2020-06-03 11:00 Jeździłem po ulicach i płakałem. Wszystko zniszczone, wszystko, rozumiesz... 5 2020-06-03 10:00 Mistrzowskie oszustwo 2020-06-03 09:04 Do otwarcia granic 2020-06-03 08:00 I po spływie - kajakarze nie popłyną w Boże Ciało 2020-06-03 01:21 Mieszkańcy Podhala mogą BEZPŁATNIE wykonać badanie przesiewowe raka jelita grubego i to w pełnym znieczuleniu! 2020-06-02 21:40 Koniec z pandemicznymi obostrzeniami w urzędzie 2 2020-06-02 20:47 Mega awaria, pół miasta bez wody 5 2020-06-02 20:14 Dziura na dziurze 9 2020-06-02 19:11 Kończy się budowa tras rolkarsko-nartorolkowych 4 2020-06-02 18:12 Jak ser szwajcarski 4 2020-06-02 17:09 Na dnie zbiornika czorsztyńskiego zacznie się budowa linii kablowej 2 2020-06-02 16:10 Przejechali pół Europy, wpadli na Podhalu 6 2020-06-02 15:58 Przed Bożym Ciałem ma być lepiej 2 2020-06-02 15:00 Powrót do kina 2 2020-06-02 14:02 Sucho w kranach pod Giewontem 8 2020-06-02 12:57 Zbiórka wielkich gabarytów 2020-06-02 12:00 Pierwszy e-parking w Tatrach 2 2020-06-02 10:52 W górach nic nie widać 2020-06-02 10:00 Dokąd narciarzu 2 2020-06-02 09:36 Deszczowo pod Giewontem 3 2020-06-02 08:55 Loty w czasach pandemii 2020-06-02 08:00 Powiat zbuduje nowego Sokoła 2 2020-06-01 21:00 Czynsz wirusowy 2 2020-06-01 19:45 Pożar na Szymonach 2020-06-01 19:00 Przetarg nierozstrzygnięty. Firmy się odwołują 1 2020-06-01 18:00 Instruktorzy zarobili też na przyłbicach 13 2020-06-01 17:00 Czerwcowe otwarcie basenów termalnych 2020-06-01 16:00 Dzieciństwo sto lat temu 1 2020-06-01 15:00 Włodarczyk rektorem 8 2020-06-01 14:00 Od soboty wskakujemy do basenów (WIDEO) 2020-06-01 13:00 Deszcz zmienia perspektywę 1 2020-06-01 12:34 Turystyka taje (WIDEO) 2 2020-06-01 12:00 I polecieli 1 2020-06-01 10:54 Wyłączyli agresora 5 2020-06-01 10:00 Zakopiańskie Monte Carlo 1 2020-06-01 09:00 W czerwcu pociągi przejadą kolejową zakopianką 1 2020-06-01 08:00 Najlepsze życzenie dla wszystkich pociech 2020-06-01 06:53 Jak wybrać pierwszą wiatrówkę? 2020-05-31 21:45 Podnieście oceny uczniom 18 2020-05-31 20:59 Dym nad Majerczykówką
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-06-03 20:14 1. ważniejsza nowa siedziba gminy za kilka ładnych milionów złotych.....ot takiego sobie wybraliśmy nowego gospodarza (nie głosowałem na tego Pana) 2020-06-03 19:28 2. Jest w końcu ten koronawirus czy nie? Chciałam z dzieckiem pójść na zabiegi do masażysty i się boję. Zresztą masażysty też niemogę odnaleść w Krajowym Rejestrze Fizjoterapii. Czy jest to prawda że takowi terapeuci mają przymus należenia do tego rejestru chcąc pracować w placówkach zdrowia? Koleżanka mówiła że taka osoba odpowiada dyplomem i przed sądem dyscyplinarnym w razie błędu .prawda to? 2020-06-03 19:05 3. @Roberto Mancini w każdej nacji są ludzie dobrzy i są żli a w naszym kraju masz ONR jak byś ich nazwa. 2020-06-03 18:46 4. Zobaczymy na jak długo , przyjdzie weekend i znowu będzie brak wody 2020-06-03 18:43 5. nie licząc psa :) 2020-06-03 18:32 6. @Dunajcon - 10/10. Rozwałki w Chicago, na przedmieściach Paryża itd. Ale to nic. Cisza, spokój, bo to demokracja. Jak i niegdysiejsze dyskusje o zadłużeniu Francji - "bo to Francja". Niezmiernie bawi mnie obustronna hipokryzja. Wszyscy siedzą po uszy w szambie, ale wzajem się pouczają. Po czym wyskakuje ostatnio jakiś Włoch protestujący, że "Włochy to nie lazaret" i bredzi coś o "duchu UE" . Buhhahahhahahahaha. 2020-06-03 18:31 7. Miś Ty też się za robotę weź ???????? 2020-06-03 16:19 8. To jest niesamowite jak można odwracać kota ogonem. Dziś te same osoby, które rozdzierały szaty nad hasłami z dwóch czy trzech transparentów na Marszu Niepodległości bagatelizują niszczenie mienia na masową skalę. To nie jest wojna domowa w USA, tylko wojna ideologiczna, w której skrajna lewica gra na emocjach skutecznie podsycając nastroje u ludzi, których ta sprawa nie dotyczy. Dwa słowa: Igor Stachowiak. Pozdrawiam. 2020-06-03 16:05 9. Piotr z FB. Bastylia to symbol. Francuzi lepiej wyszli na tym niż my na naszym symbolu. Natomiast Amerykanom do pełni szczęścia brakuje rosyjskich statków wojennych zakotwiczonych w Zatoce Meksykańskiej. 2020-06-03 14:43 10. Kochani Mieszkańcy Rabki Zdroju, Chabówki, Ponic, Słonego , Zarytego i Rdzawki. Czas na Rabkę Zdrój - już w ten wrzesień 2020. Dokonamy zmiany radnych i burmistrza na lepszych i z Rabki . Dołącz do referendum w Rabce Zdroju. Daj znać na referendumrabka@gmail.com i zmieńmy Rabkę na lepsze. Dołącz do referendum w Rabce Zdroju. https://sites.google.com/view/referendumrabka/strona-główna?authuser=0
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka