Reklama

2020-04-12 20:10:00

Blog

WiRUS. Część pierwsza

Tekst przeznaczony dla dorosłych, co się mieni opowiadaniem. W sumie normy spełnia.

1. PreludiumZ wolna wydmuchując dym, tępo wpatrywałem się w końcówkę żarzącego się papierosa. Drewniany fotel, który dosunąłem do stolika, zazwyczaj skrzypiał. Tym razem było inaczej.

Dom odgradzający mnie od świata. Cztery ściany, pomalowane na biało, dywan, stolik, a na nim popielniczka i opróżniona do połowy butelka wódki. U końca jednej z nóg fotela stała szklanka, do połowy wypełniona przeźroczystym płynem.

Pół godziny temu odebrałem telefon, który zmienił całe moje dotychczasowe życie. Jak się okazało nie tylko moje. Dziesięć minut wcześniej wziąłem spory zamach i rzuciłem o ścianę. Nie, nie szklanką z wódką – przecież nadal stoi wygodnie na dywanie. Rzuciłem telefonem. Kilka sekund temu tego pożałowałem. Chciałem zadzwonić do Haliny. Zapytać, czy wszystko w porządku. Przy okazji pochwalić się, kilkoma świeżo napisanymi stronami. O wódce chciałem przemilczeć. Przynajmniej do jej powrotu. Wtedy nie będzie sensu nic mówić. Albo zrozumie moją ciężką dolę, która teraz jawiła się jako nie do zniesienia, albo całej sprawie łeb utnie kilkuminutowe wysłuchiwanie filozofii, jakoby używki wcale nie pomagały w twórczość, a wręcz ją spowalniały. Sugestia, że siedzę na dupie od trzech miesięcy i tylko wynoszę do kosza kolejne opróżnione puszki, zamiast wykorzystać czas z alkoholem, padała zazwyczaj gdzieś pomiędzy drugą a trzecią minutą. Na koniec zostawiała najlepsze. Statystyki. W ciągu trzech miesięcy mogłem zarobić sześć tysięcy złotych, a wliczając to koszt alkoholu rzekomo podnoszącego poziom twórczości – zostałoby mi na kolejne trzy miesiące nicnierobienia i wlewania w siebie tanich i tych najtańszych specyfików. Właśnie taka była moja Halina aż do chwili, kiedy z impetem otworzyła drzwi i pojawiła się w progu. Prawa ręka wyłoniła się płynnym ruchem zza biodra i moją stronę poleciały kluczyki. To w niej lubiłem – nie rzucanie kluczykami, ale skuteczność, z jaką to robiła. Zamknąłem je w swoich dłoniach, tworząc kulę i odetchnąłem. Stracić tyle dobrego alkoholu przez nonszalancję i brak wyczucia u własnej kobiety – przecież to parodia parodii, przeszło mi przez myśl. Wygiąłem wargi w uśmiechu, co skwitowała podobnym, pełnym pogardy uśmiechem. Usta kobieta to potrafią. Mówią nawet wtedy, kiedy nie artykułują słów.

– Te kluczyki miały coś znaczyć? – pytam, unosząc przy tym zupełnie nieświadomie brwi. Zawsze, kiedy coś mnie zaskakuje. A rozszyfrowanie myśli kobiety w szybkości, z jak być może zrobiłby to Snowden, nie przychodziło mi łatwo. Tak naprawdę, wcale nie udawało się tego zrobić. Dlatego spasowałem, podniosłem się z kanapy do pozycji siedzącej, starając się opanować brwi.

– Dwa tygodnie, Janusz. – Jest źle, przemknęło mi przez myśl. Jest naprawdę źle. W dodatku nie wyczułem momentu i nie schowałem flaszki w niewidocznym miejscu. – Dwa tygodnie temu – podniosła ostentacyjnie palce, wizualizując, ile czasu minęło – prosiłam, żebyś wpakował się w to cholerne volvo i zrobił zapasy na podstawowe rzeczy. Przecież czytałeś, czym ciągle żyją najpopularniejsze portale informacyjne. Ale nie, Janusz, ty jesteś pan pisarz, ty nad książką pracujesz, ty wielkie pieniądze zarobisz – mówi.

– Halinka, no ale na co ty mnie te kluczyki dajesz?

– To jeszcze śmiesz zapytać o powód?

Rusza rytmicznie w moją stronę. Jej długie sarnie uda wyraźnie się napinają, a ramiona torebki swobodnie ulatują w kierunku dłoni, która zamyka się w pięść.

Torebka, z całą swoją zawartością, przykleja mi się do policzka i odrzuca głowę do tyłu.

Przez chwilę jestem zamroczony, ale kiedy wracam do rzeczywistości, uświadamiam sobie, że dzisiejszy drugi fragment przeżywanej u niej rutynowo złości nie będzie tak bolesny. Potem dociera do mnie, że siedzę na tym krześle, z krwią kapiącą na podkoszulek, jak na pieprzonym przesłuchaniu. Halina zdawała się dopiero rozkręcać. Kontem oka zauważam, że szykuje się do kolejnego uderzenia.

Zamknąłem oczy.

Torebka nie spadła na twarz. Znalazła swoje miejsce niedaleko krzesła.

Halina opadła bezsilna na sofę. Wtuliła twarz w dłonie. – Nie wiem, co będzie, Janusz. Przecież Ty nawet zasiłku nie dostajesz. – To był ostatni, wieńczący kłótnię etap, który mocno kąsał mnie po skórze – Ciągle tylko książka i książka. Powiedz, ile ty tego masz? Połowę, chociaż? – W milczeniu opuszczam głowę, chowając wędrujące do góry powieki. Połowa to byłoby coś, przyznaję w myślach. – W robocie wlepili mi, przynajmniej na razie, sześćdziesiąt procent wypłaty, nazwali to postojowym. Mieszkanie? Czynsz? Śmieci? Kto za to wszystko zapłaci, Janusz, powiedz ty. No kto?

Zdążyłem już w pełni dojść do siebie. Widok leżącej u moich stóp torebki napawał mnie przerażeniem.

– Weź się kobieto, uspokój – mówię. – To po prostu coś nowego, z czym sobie jeszcze nie radzili. Wszystkie inne nieznane choroby miały nas zabić. Nie zrobiły tego z prostej przyczyny. Człowiek, który narobił syfu przekopie każdy kanał, żeby go znaleźć. Bez względu na ciśnienie, z jakim go spuścił. A że przy okazji od syfu ludzie umierają, kogo to obchodzi. Oczywiście dzisiaj wszyscy się jednoczą. Ale pamiętam jedno takie zjednoczenie, które nie miało prawa nie wypalić. Śmierć polskiego Papieża. Tak zjednoczyła, że Papież umarł, a o odznakę szeryfa w mieście kłócą się po dziś dzień.

Podniosła głowę, prostując plecy. Wyłamała palce w dłoniach, po czym swobodnie położyła je na udach.

– Nie dąsam się, wiesz?

– Wiem.

– Ale nie myśl o całowaniu, szybkim numerku, czy wolnym numerku, nie myśl o niczym. Pójdę odpocząć, a ty dopij zalegająca za nogą fotela. – Wstała, popierając się dłońmi. Strzeliła w szyi. – Mam nadzieje, że to nie pierwsze objawy – rzuciła.

Powoli znikała na schodach. – Rozpakuj samochód z zakupów. I zacznij dawkować alkohol, bo nie zostało go wiele. Po drzemce chętnie wypiję butelkę wina.

Chwilę później było słychać ciało opadające na łóżko.

Zapasy, zapasami, ale na łóżeczko się w roboczym wykłada, pomyślałem. A potem, zabierając ze sobą plecak, pobiegłem po zakupy.

Na miejscu okazało się, że trudno jest upchnąć dwadzieścia kilo mąki do plecaka. Za każdy uszkodzony egzemplarz, trzyminutowa tyrada? Nie tym razem.

Pozostał tylko papier. Sześćdziesiąt rolek na czas kryzysu powinno wystarczyć. Boże, o ile uszczupliła nasz budżet paniką, pytałem sam siebie. W końcu zamknąłem samochód, obładowałem się papierem i ruszyłem do domu. Po drodze spotkałem sąsiadkę.

– Dobry z ciebie młody człowiek, że tak dbasz o rodzinę. W dzisiejszych czasach to godne podziwu – skomentowała starsza pani w bereciku.

Papier umiejętnie przykrył rozcięcie na moim łuku brwiowym. W końcu wszedłem do domu z ostatnią transzą zakupów. Zastanawiałem się, gdzie to poupycham, czy może Halinka życzy sobie wydzielić jakieś pomieszczenie. Nie mogąc znaleźć logicznej odpowiedzi, wróciłem myślami do spotkania z sąsiadką. Dbam o rodzinę, pomyślałem.

Rzeczywiście. Najlepszym dowodem jest zapas papieru toaletowego. Widać, czasy się zmieniły.
2. Kwarantanna
Pierwszy dzień kwarantanny, w ramach której wychodzenie z domu było solidarnie przestrzegane, był dla Janusza szczególnie ciężki. Przyjemność sprawiła mu jedynie do wpół rozlana szklaneczka whisky oraz poranna drzemka, która nadeszła tuż po śniadaniu z żoną.


***


Janusz, wycierając chusteczką ociekające od tłuszczu wargi i palce, oznajmił o napadzie snu, który dławi go od dziesięciu minut. Pisał do późnej nocy. Albo próbował. Tak czy inaczej, musi odpocząć.

Halina zapytała, czy mogliby porozmawiać o wczorajszym dniu.

Nie musiał odpowiadać przecząco ani się zgadzać. Do głowy wpadł mu pomysł, który ani nie rozeźli Haliny, ani nie zabroni mu spać.

– Heniek dzwonił i ogłosili stan czegoś tam i każą w domach siedzieć. No to się wkurwiłem, ścisnąłem ten mały grat i rzuciłem nim o ścianę. Teraz już wiem, że będzie można kupić, no, niepotrzebne rzeczy, he he, to ta złość nie miała sensu. Przepraszam, Helenka – powiedział, odsuwając wierzchem dłoni talerz wypełniony kośćmi po wędzonych żeberkach.

– Nie potrzebujesz tego zszyć? – zapytała, wyginając twarz w grymasie bólu. – Nie chciałam zrobić ci krzywdy – wyznała.

– Przeżyje – odpowiedział i ruszył schodami na górę.

Przez moment miała ochotę go zatrzymać i zaprowadzić do sypialni za to, co mu zrobiła. Ale zawahała się, patrząc na wpół opróżnioną butelkę na stoliku.


***


Janusz wrócił do salonu, chwiejąc się na nogach. Pokonując ostatnie progi, słyszał dźwięk grającego telewizora. Za progiem, wyłożona na sofie niczym skacząca do ślubnego zdjęcia druhna, leżała żona, trzymając w dłoni kieliszek, z którego ulewało się wino. Z jej twarzy nie schodził uśmiech.

W końcu zwróciła na niego uwagę. Usiadła wyprostowana.

– No co? – zapytała, wciąż się uśmiechając. Patrzyła na niego swoim rodzajem przeszywającego spojrzenia, ale maska, którą nałożył Janusz, nie pękła do samego końca. – Powiedz mi, tak teraz będziemy żyć? – zapytał w końcu.

– A co w tym złego?

– Wczoraj obawiałaś się niemal o wszystko. Dzisiaj sączysz uśmiechnięta wino. Jesteś umalowana. Mocno umalowana. Upaliłaś się? – pochylił się nad nią, próbując wyłapać stan oczu. Zamknęła powieki i odrzuciła go stopą w drugi kont kanapy. – Halina, poważne?

– Jeśli jest coś, co mogę, powiedz mi o tym, a chętnie się tym zajmę – oznajmiła w drodze po kolejną lampkę wina. Wróciła na sofę i usiadła po turecku. Wychyliła kieliszek w jego stronę i postukała w pustą przestrzeń zrobionym paznokciem. – Ale nie dzisiaj, kotku. Dzisiaj odpada – powiedziała, a potem upiła wina, zamykając mocno umalowane wargi na szkle.


***


Zamknąłem za sobą drzwi z mocnym trzaśnięciem. Mam nadzieję, że ze strachu nie przygryzła szkła. Odpowiedzią na ciężkie chwile postanowiła sobie uczynić alkohol. W dodatku moja żona. Zrozumiałbym, gdyby była, dajmy na to, artystką, wtedy to picie miałoby jakiś uzasadniony powód, przynajmniej można go na siłę znaleźć. U mnie na przykład jest tak, że co prawda piję, można powiedzieć, że nawet mi to pomaga. Naprawdę. Trzy miesiące picia, dwadzieścia tak wypieszczonych stron, że wydawca nie śmie brudną rączką papieru dotykać.

Z drugiej strony Halina ma rację. Może szybciej bym książkę napisał bez codziennego picia i cotygodniowego całodziennego upalania się?

Szedłem przed siebie. Pierwszy raz bez celu. Wielu pisarzy chodzi bez celu. Nazywają to spacerami w poszukiwaniu emocji. Zupełnie tak, jakby bawili się w Detektywów Literki czyhających na jakiś pomysł.

Nigdy nie pomagał mi spacer.

Zawsze wkurwiały mnie tępe spojrzenia przechodniów, choć wielu ich nie było, i osiedlowy monitoring w postaci emerytalnych kamer zamontowanych na karku skrzętnie chowającym się za zasłoną domowej szyby.

Kładłem te kroki, jeden za drugim, spacerując niby więzień na spacerniaku i zastanawiałem się, co zrobić z tym wszystkim.

Na mieszkanie i czynsz starczy, ale czym wypełnimy żołądki, kiedy mąka i inne rzeczy się skończą. Samymi sobą, przeszło mi przez myśl. Zejdziemy do ślepego podziemia moralności i zaczniemy karmić żołądki innymi?

Uwierzcie, przebywanie z takimi ludźmi, jak Halina, w dodatku tyloletnie, może siąść człowiekowi na mózg. Szczególnie wtedy, kiedy jedno jest okropnym panikarzem. To podobne do dzieciaków lekarzy. Słuchają o różnych schorzeniach pacjentów, a chwilę później łapią się na tym, że szukają symptomów na ciele. Swoim ciele. Czasem okrywają jeden z nich. Po latach natarczywe myśli albo znikają, albo rodzą się w żałosnej panice i niezrozumiałym strachu.

Nie dolegało mi nic innego, poza przesądami, na których coraz częściej się łapałem. Dlatego postanowiłem zawrócić i dotrzeć do kościoła. Albo przynajmniej jego bramy.


***


Od kilkuset metrów ciągnął się za mną samochód. Nie wyprzedzał mnie, tylko oświetlał drogę długimi światłami.

Zatrzymałem się i odwróciłem, robiąc z dłoni czapeczkę i neutralizując światło na tyle, o ile mogłem.

Kierowca kilkakrotnie gwałtownie dodał gazu, po czym uchylił przednią szybę i wyrzucił wciąż palącego się papierosa.

W tym samym momencie, kiedy całą uwagę skupiłem na upadającym papierosie, moją uwagę zwrócił ruch dwóch mężczyzn w kominiarkach, którzy przytrzymali mnie, przyciskając do ulicznej lampy.

Przestraszony zaproponowałem pieniądze. Tak robi się w filmach. Widocznie podziałało, bo jeden z napastników wciągnął banknoty z portfela, który rzucił kilka metrów przed siebie. Pieniądze schował do kieszeni dżinsowych spodni.

– Toż to nie ten. – odezwał się pierwszy

– Ja namierzał dobre kilka dni – odpowiedział drugi.

– A pomyślał ty portfel sprawdzić, a nie tylko pieniądze wyjąć? Dowód sprawdził?

Drugi pomknął kilka metrów dalej, świecąc latarką.

Po chwili wrócił, świecąc raz w oczy Janusza, raz w dowód.

– To nie ten. Ma fałszywy dowód. Wygląda inaczej – oznajmił.

– No to po my na niego trzy dni stracili?

– Bo szukamy pisarza, którego możemy szantażem wziąć, a nie jadącego na kilometr alkoholem Mikołaja?

– No to skąd ten Mikołaj tyle pieniędzy nosi – pokazuje Drugi. Pierwszy spogląda na plik banknotów i uśmiecha się. – Pewnie trochę nazbierał na święta i tyle zostało mu do grudnia.

Kwitują to śmiechem, po czym znikają w samochodzie. Ten rusza z piskiem opon. Próbuje zapamiętać tablice rejestracyjne, ale są czymś zamazane. Samochód znika za kolejnym zakrętem.

Próbuje rozprostować obolałe plecy, ale jedyne, co przychodzi mi na myśl, to paczka cameli schowana w tylnej kieszeni. Czułem, że na nią nie napieram, więc jest cała.

W końcu zlepiam wargami filtr papierosa i odpalam końcówkę od płomyka.

Zaciągam się kilka razy.

Popatrz, no, nie dość, że napisałem jedną bestsellerową książkę, nad drugą wciąż pracuję i zdaje się, pracować będę, to tak dziękuje mi społeczeństwo.

Doprawdy śmieszna sprawa. Ktoś chce cię uprowadzić, żeby zarobić, ale ostatnie trzy miesiące rysują twoją twarz zupełnie inaczej. I nawet nazwisko przeoczył, ha ha.

Odpaliłem drugiego papierosa.

Miło jest być na wolności po tym, jak choć na chwilę próbowano ci ją odebrać.

Nagle naszła mnie myśl, jedna z tych najgorszych. Z tych, kiedy ty jesteś w jednym miejscu, a potrzebujący w drugim. I nie możesz tego zmienić za pstryknięciem palca i przymknięciem powiek.

Pobiegłem co sił. 
Halina mogła być w niebezpieczeństwie.


Koniec części pierwszej

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Prestige w Zakopanem zatrudni osoby na stawisko MANAGERA obiektu oraz obsługi RECEPCJI. CV prosimy przesyłać na e-mail.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: 133annab@gmail.com
 • PRACA | dam
  Praca w Recepcji w weekendy, obsługa telefoniczna, przyjmowanie rezerwacji Kościelisko.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: anna133@interia.eu
 • KOMUNIKATY
  Zakopiańskie Centrum Kultury ogłasza PRZETARG NA DZIERŻAWĘ STOISK położonych przy ul. Krupówki, ul. Na Gubałówkę oraz na Placu Pod Gubałówką w Zakopanem. Szczegółowe Informacje na stronie BIP Zakopiańskiego Centrum Kultury
  WWW: https://bip.zakopane.eu/lista/bip-zakopianskiego-centrum-kultury
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 -
  Tel.: 694 266 522
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-06-03 21:00 Odmrażane baseny dostały wytyczne 2020-06-03 20:47 Mamy pierwsze borowiki 2020-06-03 20:16 Brudna woda prosto do wanny 2020-06-03 20:00 Przystań w zawieszeniu 2020-06-03 19:00 Wiktor Sowa we wspomnieniach bliskich 2020-06-03 18:07 Smakowite wyróżnienie 2020-06-03 17:00 Odmrażanie kultury 2020-06-03 16:00 Korea Północna. Dziennik podróży. Konkurs dla czytelników 2020-06-03 15:00 Przedsiębiorcy sami mogą sprawdzić zwolnienie ze składek 1 2020-06-03 14:00 Wodociągi przepraszają za suche krany 1 2020-06-03 13:00 Dwunastu na łódce 3 2020-06-03 12:00 Kanapowcy z Podhala poszukiwani 2020-06-03 11:00 Jeździłem po ulicach i płakałem. Wszystko zniszczone, wszystko, rozumiesz... 5 2020-06-03 10:00 Mistrzowskie oszustwo 2020-06-03 09:04 Do otwarcia granic 2020-06-03 08:00 I po spływie - kajakarze nie popłyną w Boże Ciało 2020-06-03 01:21 Mieszkańcy Podhala mogą BEZPŁATNIE wykonać badanie przesiewowe raka jelita grubego i to w pełnym znieczuleniu! 2020-06-02 21:40 Koniec z pandemicznymi obostrzeniami w urzędzie 2 2020-06-02 20:47 Mega awaria, pół miasta bez wody 5 2020-06-02 20:14 Dziura na dziurze 9 2020-06-02 19:11 Kończy się budowa tras rolkarsko-nartorolkowych 4 2020-06-02 18:12 Jak ser szwajcarski 4 2020-06-02 17:09 Na dnie zbiornika czorsztyńskiego zacznie się budowa linii kablowej 2 2020-06-02 16:10 Przejechali pół Europy, wpadli na Podhalu 6 2020-06-02 15:58 Przed Bożym Ciałem ma być lepiej 2 2020-06-02 15:00 Powrót do kina 2 2020-06-02 14:02 Sucho w kranach pod Giewontem 8 2020-06-02 12:57 Zbiórka wielkich gabarytów 2020-06-02 12:00 Pierwszy e-parking w Tatrach 2 2020-06-02 10:52 W górach nic nie widać 2020-06-02 10:00 Dokąd narciarzu 2 2020-06-02 09:36 Deszczowo pod Giewontem 3 2020-06-02 08:55 Loty w czasach pandemii 2020-06-02 08:00 Powiat zbuduje nowego Sokoła 2 2020-06-01 21:00 Czynsz wirusowy 2 2020-06-01 19:45 Pożar na Szymonach 2020-06-01 19:00 Przetarg nierozstrzygnięty. Firmy się odwołują 1 2020-06-01 18:00 Instruktorzy zarobili też na przyłbicach 13 2020-06-01 17:00 Czerwcowe otwarcie basenów termalnych 2020-06-01 16:00 Dzieciństwo sto lat temu 1 2020-06-01 15:00 Włodarczyk rektorem 8 2020-06-01 14:00 Od soboty wskakujemy do basenów (WIDEO) 2020-06-01 13:00 Deszcz zmienia perspektywę 1 2020-06-01 12:34 Turystyka taje (WIDEO) 2 2020-06-01 12:00 I polecieli 1 2020-06-01 10:54 Wyłączyli agresora 5 2020-06-01 10:00 Zakopiańskie Monte Carlo 1 2020-06-01 09:00 W czerwcu pociągi przejadą kolejową zakopianką 1 2020-06-01 08:00 Najlepsze życzenie dla wszystkich pociech 2020-06-01 06:53 Jak wybrać pierwszą wiatrówkę?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-06-03 20:14 1. ważniejsza nowa siedziba gminy za kilka ładnych milionów złotych.....ot takiego sobie wybraliśmy nowego gospodarza (nie głosowałem na tego Pana) 2020-06-03 19:28 2. Jest w końcu ten koronawirus czy nie? Chciałam z dzieckiem pójść na zabiegi do masażysty i się boję. Zresztą masażysty też niemogę odnaleść w Krajowym Rejestrze Fizjoterapii. Czy jest to prawda że takowi terapeuci mają przymus należenia do tego rejestru chcąc pracować w placówkach zdrowia? Koleżanka mówiła że taka osoba odpowiada dyplomem i przed sądem dyscyplinarnym w razie błędu .prawda to? 2020-06-03 19:05 3. @Roberto Mancini w każdej nacji są ludzie dobrzy i są żli a w naszym kraju masz ONR jak byś ich nazwa. 2020-06-03 18:46 4. Zobaczymy na jak długo , przyjdzie weekend i znowu będzie brak wody 2020-06-03 18:43 5. nie licząc psa :) 2020-06-03 18:32 6. @Dunajcon - 10/10. Rozwałki w Chicago, na przedmieściach Paryża itd. Ale to nic. Cisza, spokój, bo to demokracja. Jak i niegdysiejsze dyskusje o zadłużeniu Francji - "bo to Francja". Niezmiernie bawi mnie obustronna hipokryzja. Wszyscy siedzą po uszy w szambie, ale wzajem się pouczają. Po czym wyskakuje ostatnio jakiś Włoch protestujący, że "Włochy to nie lazaret" i bredzi coś o "duchu UE" . Buhhahahhahahahaha. 2020-06-03 18:31 7. Miś Ty też się za robotę weź ???????? 2020-06-03 16:19 8. To jest niesamowite jak można odwracać kota ogonem. Dziś te same osoby, które rozdzierały szaty nad hasłami z dwóch czy trzech transparentów na Marszu Niepodległości bagatelizują niszczenie mienia na masową skalę. To nie jest wojna domowa w USA, tylko wojna ideologiczna, w której skrajna lewica gra na emocjach skutecznie podsycając nastroje u ludzi, których ta sprawa nie dotyczy. Dwa słowa: Igor Stachowiak. Pozdrawiam. 2020-06-03 16:05 9. Piotr z FB. Bastylia to symbol. Francuzi lepiej wyszli na tym niż my na naszym symbolu. Natomiast Amerykanom do pełni szczęścia brakuje rosyjskich statków wojennych zakotwiczonych w Zatoce Meksykańskiej. 2020-06-03 14:43 10. Kochani Mieszkańcy Rabki Zdroju, Chabówki, Ponic, Słonego , Zarytego i Rdzawki. Czas na Rabkę Zdrój - już w ten wrzesień 2020. Dokonamy zmiany radnych i burmistrza na lepszych i z Rabki . Dołącz do referendum w Rabce Zdroju. Daj znać na referendumrabka@gmail.com i zmieńmy Rabkę na lepsze. Dołącz do referendum w Rabce Zdroju. https://sites.google.com/view/referendumrabka/strona-główna?authuser=0
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania