Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-04-12 20:10:00

Blog

WiRUS. Część pierwsza

Reklama

Tekst przeznaczony dla dorosłych, co się mieni opowiadaniem. W sumie normy spełnia.

1. PreludiumZ wolna wydmuchując dym, tępo wpatrywałem się w końcówkę żarzącego się papierosa. Drewniany fotel, który dosunąłem do stolika, zazwyczaj skrzypiał. Tym razem było inaczej.

Dom odgradzający mnie od świata. Cztery ściany, pomalowane na biało, dywan, stolik, a na nim popielniczka i opróżniona do połowy butelka wódki. U końca jednej z nóg fotela stała szklanka, do połowy wypełniona przeźroczystym płynem.

Pół godziny temu odebrałem telefon, który zmienił całe moje dotychczasowe życie. Jak się okazało nie tylko moje. Dziesięć minut wcześniej wziąłem spory zamach i rzuciłem o ścianę. Nie, nie szklanką z wódką – przecież nadal stoi wygodnie na dywanie. Rzuciłem telefonem. Kilka sekund temu tego pożałowałem. Chciałem zadzwonić do Haliny. Zapytać, czy wszystko w porządku. Przy okazji pochwalić się, kilkoma świeżo napisanymi stronami. O wódce chciałem przemilczeć. Przynajmniej do jej powrotu. Wtedy nie będzie sensu nic mówić. Albo zrozumie moją ciężką dolę, która teraz jawiła się jako nie do zniesienia, albo całej sprawie łeb utnie kilkuminutowe wysłuchiwanie filozofii, jakoby używki wcale nie pomagały w twórczość, a wręcz ją spowalniały. Sugestia, że siedzę na dupie od trzech miesięcy i tylko wynoszę do kosza kolejne opróżnione puszki, zamiast wykorzystać czas z alkoholem, padała zazwyczaj gdzieś pomiędzy drugą a trzecią minutą. Na koniec zostawiała najlepsze. Statystyki. W ciągu trzech miesięcy mogłem zarobić sześć tysięcy złotych, a wliczając to koszt alkoholu rzekomo podnoszącego poziom twórczości – zostałoby mi na kolejne trzy miesiące nicnierobienia i wlewania w siebie tanich i tych najtańszych specyfików. Właśnie taka była moja Halina aż do chwili, kiedy z impetem otworzyła drzwi i pojawiła się w progu. Prawa ręka wyłoniła się płynnym ruchem zza biodra i moją stronę poleciały kluczyki. To w niej lubiłem – nie rzucanie kluczykami, ale skuteczność, z jaką to robiła. Zamknąłem je w swoich dłoniach, tworząc kulę i odetchnąłem. Stracić tyle dobrego alkoholu przez nonszalancję i brak wyczucia u własnej kobiety – przecież to parodia parodii, przeszło mi przez myśl. Wygiąłem wargi w uśmiechu, co skwitowała podobnym, pełnym pogardy uśmiechem. Usta kobieta to potrafią. Mówią nawet wtedy, kiedy nie artykułują słów.

– Te kluczyki miały coś znaczyć? – pytam, unosząc przy tym zupełnie nieświadomie brwi. Zawsze, kiedy coś mnie zaskakuje. A rozszyfrowanie myśli kobiety w szybkości, z jak być może zrobiłby to Snowden, nie przychodziło mi łatwo. Tak naprawdę, wcale nie udawało się tego zrobić. Dlatego spasowałem, podniosłem się z kanapy do pozycji siedzącej, starając się opanować brwi.

– Dwa tygodnie, Janusz. – Jest źle, przemknęło mi przez myśl. Jest naprawdę źle. W dodatku nie wyczułem momentu i nie schowałem flaszki w niewidocznym miejscu. – Dwa tygodnie temu – podniosła ostentacyjnie palce, wizualizując, ile czasu minęło – prosiłam, żebyś wpakował się w to cholerne volvo i zrobił zapasy na podstawowe rzeczy. Przecież czytałeś, czym ciągle żyją najpopularniejsze portale informacyjne. Ale nie, Janusz, ty jesteś pan pisarz, ty nad książką pracujesz, ty wielkie pieniądze zarobisz – mówi.

– Halinka, no ale na co ty mnie te kluczyki dajesz?

– To jeszcze śmiesz zapytać o powód?

Rusza rytmicznie w moją stronę. Jej długie sarnie uda wyraźnie się napinają, a ramiona torebki swobodnie ulatują w kierunku dłoni, która zamyka się w pięść.

Torebka, z całą swoją zawartością, przykleja mi się do policzka i odrzuca głowę do tyłu.

Przez chwilę jestem zamroczony, ale kiedy wracam do rzeczywistości, uświadamiam sobie, że dzisiejszy drugi fragment przeżywanej u niej rutynowo złości nie będzie tak bolesny. Potem dociera do mnie, że siedzę na tym krześle, z krwią kapiącą na podkoszulek, jak na pieprzonym przesłuchaniu. Halina zdawała się dopiero rozkręcać. Kontem oka zauważam, że szykuje się do kolejnego uderzenia.

Zamknąłem oczy.

Torebka nie spadła na twarz. Znalazła swoje miejsce niedaleko krzesła.

Halina opadła bezsilna na sofę. Wtuliła twarz w dłonie. – Nie wiem, co będzie, Janusz. Przecież Ty nawet zasiłku nie dostajesz. – To był ostatni, wieńczący kłótnię etap, który mocno kąsał mnie po skórze – Ciągle tylko książka i książka. Powiedz, ile ty tego masz? Połowę, chociaż? – W milczeniu opuszczam głowę, chowając wędrujące do góry powieki. Połowa to byłoby coś, przyznaję w myślach. – W robocie wlepili mi, przynajmniej na razie, sześćdziesiąt procent wypłaty, nazwali to postojowym. Mieszkanie? Czynsz? Śmieci? Kto za to wszystko zapłaci, Janusz, powiedz ty. No kto?

Zdążyłem już w pełni dojść do siebie. Widok leżącej u moich stóp torebki napawał mnie przerażeniem.

– Weź się kobieto, uspokój – mówię. – To po prostu coś nowego, z czym sobie jeszcze nie radzili. Wszystkie inne nieznane choroby miały nas zabić. Nie zrobiły tego z prostej przyczyny. Człowiek, który narobił syfu przekopie każdy kanał, żeby go znaleźć. Bez względu na ciśnienie, z jakim go spuścił. A że przy okazji od syfu ludzie umierają, kogo to obchodzi. Oczywiście dzisiaj wszyscy się jednoczą. Ale pamiętam jedno takie zjednoczenie, które nie miało prawa nie wypalić. Śmierć polskiego Papieża. Tak zjednoczyła, że Papież umarł, a o odznakę szeryfa w mieście kłócą się po dziś dzień.

Podniosła głowę, prostując plecy. Wyłamała palce w dłoniach, po czym swobodnie położyła je na udach.

– Nie dąsam się, wiesz?

– Wiem.

– Ale nie myśl o całowaniu, szybkim numerku, czy wolnym numerku, nie myśl o niczym. Pójdę odpocząć, a ty dopij zalegająca za nogą fotela. – Wstała, popierając się dłońmi. Strzeliła w szyi. – Mam nadzieje, że to nie pierwsze objawy – rzuciła.

Powoli znikała na schodach. – Rozpakuj samochód z zakupów. I zacznij dawkować alkohol, bo nie zostało go wiele. Po drzemce chętnie wypiję butelkę wina.

Chwilę później było słychać ciało opadające na łóżko.

Zapasy, zapasami, ale na łóżeczko się w roboczym wykłada, pomyślałem. A potem, zabierając ze sobą plecak, pobiegłem po zakupy.

Na miejscu okazało się, że trudno jest upchnąć dwadzieścia kilo mąki do plecaka. Za każdy uszkodzony egzemplarz, trzyminutowa tyrada? Nie tym razem.

Pozostał tylko papier. Sześćdziesiąt rolek na czas kryzysu powinno wystarczyć. Boże, o ile uszczupliła nasz budżet paniką, pytałem sam siebie. W końcu zamknąłem samochód, obładowałem się papierem i ruszyłem do domu. Po drodze spotkałem sąsiadkę.

– Dobry z ciebie młody człowiek, że tak dbasz o rodzinę. W dzisiejszych czasach to godne podziwu – skomentowała starsza pani w bereciku.

Papier umiejętnie przykrył rozcięcie na moim łuku brwiowym. W końcu wszedłem do domu z ostatnią transzą zakupów. Zastanawiałem się, gdzie to poupycham, czy może Halinka życzy sobie wydzielić jakieś pomieszczenie. Nie mogąc znaleźć logicznej odpowiedzi, wróciłem myślami do spotkania z sąsiadką. Dbam o rodzinę, pomyślałem.

Rzeczywiście. Najlepszym dowodem jest zapas papieru toaletowego. Widać, czasy się zmieniły.
2. Kwarantanna
Pierwszy dzień kwarantanny, w ramach której wychodzenie z domu było solidarnie przestrzegane, był dla Janusza szczególnie ciężki. Przyjemność sprawiła mu jedynie do wpół rozlana szklaneczka whisky oraz poranna drzemka, która nadeszła tuż po śniadaniu z żoną.


***


Janusz, wycierając chusteczką ociekające od tłuszczu wargi i palce, oznajmił o napadzie snu, który dławi go od dziesięciu minut. Pisał do późnej nocy. Albo próbował. Tak czy inaczej, musi odpocząć.

Halina zapytała, czy mogliby porozmawiać o wczorajszym dniu.

Nie musiał odpowiadać przecząco ani się zgadzać. Do głowy wpadł mu pomysł, który ani nie rozeźli Haliny, ani nie zabroni mu spać.

– Heniek dzwonił i ogłosili stan czegoś tam i każą w domach siedzieć. No to się wkurwiłem, ścisnąłem ten mały grat i rzuciłem nim o ścianę. Teraz już wiem, że będzie można kupić, no, niepotrzebne rzeczy, he he, to ta złość nie miała sensu. Przepraszam, Helenka – powiedział, odsuwając wierzchem dłoni talerz wypełniony kośćmi po wędzonych żeberkach.

– Nie potrzebujesz tego zszyć? – zapytała, wyginając twarz w grymasie bólu. – Nie chciałam zrobić ci krzywdy – wyznała.

– Przeżyje – odpowiedział i ruszył schodami na górę.

Przez moment miała ochotę go zatrzymać i zaprowadzić do sypialni za to, co mu zrobiła. Ale zawahała się, patrząc na wpół opróżnioną butelkę na stoliku.


***


Janusz wrócił do salonu, chwiejąc się na nogach. Pokonując ostatnie progi, słyszał dźwięk grającego telewizora. Za progiem, wyłożona na sofie niczym skacząca do ślubnego zdjęcia druhna, leżała żona, trzymając w dłoni kieliszek, z którego ulewało się wino. Z jej twarzy nie schodził uśmiech.

W końcu zwróciła na niego uwagę. Usiadła wyprostowana.

– No co? – zapytała, wciąż się uśmiechając. Patrzyła na niego swoim rodzajem przeszywającego spojrzenia, ale maska, którą nałożył Janusz, nie pękła do samego końca. – Powiedz mi, tak teraz będziemy żyć? – zapytał w końcu.

– A co w tym złego?

– Wczoraj obawiałaś się niemal o wszystko. Dzisiaj sączysz uśmiechnięta wino. Jesteś umalowana. Mocno umalowana. Upaliłaś się? – pochylił się nad nią, próbując wyłapać stan oczu. Zamknęła powieki i odrzuciła go stopą w drugi kont kanapy. – Halina, poważne?

– Jeśli jest coś, co mogę, powiedz mi o tym, a chętnie się tym zajmę – oznajmiła w drodze po kolejną lampkę wina. Wróciła na sofę i usiadła po turecku. Wychyliła kieliszek w jego stronę i postukała w pustą przestrzeń zrobionym paznokciem. – Ale nie dzisiaj, kotku. Dzisiaj odpada – powiedziała, a potem upiła wina, zamykając mocno umalowane wargi na szkle.


***


Zamknąłem za sobą drzwi z mocnym trzaśnięciem. Mam nadzieję, że ze strachu nie przygryzła szkła. Odpowiedzią na ciężkie chwile postanowiła sobie uczynić alkohol. W dodatku moja żona. Zrozumiałbym, gdyby była, dajmy na to, artystką, wtedy to picie miałoby jakiś uzasadniony powód, przynajmniej można go na siłę znaleźć. U mnie na przykład jest tak, że co prawda piję, można powiedzieć, że nawet mi to pomaga. Naprawdę. Trzy miesiące picia, dwadzieścia tak wypieszczonych stron, że wydawca nie śmie brudną rączką papieru dotykać.

Z drugiej strony Halina ma rację. Może szybciej bym książkę napisał bez codziennego picia i cotygodniowego całodziennego upalania się?

Szedłem przed siebie. Pierwszy raz bez celu. Wielu pisarzy chodzi bez celu. Nazywają to spacerami w poszukiwaniu emocji. Zupełnie tak, jakby bawili się w Detektywów Literki czyhających na jakiś pomysł.

Nigdy nie pomagał mi spacer.

Zawsze wkurwiały mnie tępe spojrzenia przechodniów, choć wielu ich nie było, i osiedlowy monitoring w postaci emerytalnych kamer zamontowanych na karku skrzętnie chowającym się za zasłoną domowej szyby.

Kładłem te kroki, jeden za drugim, spacerując niby więzień na spacerniaku i zastanawiałem się, co zrobić z tym wszystkim.

Na mieszkanie i czynsz starczy, ale czym wypełnimy żołądki, kiedy mąka i inne rzeczy się skończą. Samymi sobą, przeszło mi przez myśl. Zejdziemy do ślepego podziemia moralności i zaczniemy karmić żołądki innymi?

Uwierzcie, przebywanie z takimi ludźmi, jak Halina, w dodatku tyloletnie, może siąść człowiekowi na mózg. Szczególnie wtedy, kiedy jedno jest okropnym panikarzem. To podobne do dzieciaków lekarzy. Słuchają o różnych schorzeniach pacjentów, a chwilę później łapią się na tym, że szukają symptomów na ciele. Swoim ciele. Czasem okrywają jeden z nich. Po latach natarczywe myśli albo znikają, albo rodzą się w żałosnej panice i niezrozumiałym strachu.

Nie dolegało mi nic innego, poza przesądami, na których coraz częściej się łapałem. Dlatego postanowiłem zawrócić i dotrzeć do kościoła. Albo przynajmniej jego bramy.


***


Od kilkuset metrów ciągnął się za mną samochód. Nie wyprzedzał mnie, tylko oświetlał drogę długimi światłami.

Zatrzymałem się i odwróciłem, robiąc z dłoni czapeczkę i neutralizując światło na tyle, o ile mogłem.

Kierowca kilkakrotnie gwałtownie dodał gazu, po czym uchylił przednią szybę i wyrzucił wciąż palącego się papierosa.

W tym samym momencie, kiedy całą uwagę skupiłem na upadającym papierosie, moją uwagę zwrócił ruch dwóch mężczyzn w kominiarkach, którzy przytrzymali mnie, przyciskając do ulicznej lampy.

Przestraszony zaproponowałem pieniądze. Tak robi się w filmach. Widocznie podziałało, bo jeden z napastników wciągnął banknoty z portfela, który rzucił kilka metrów przed siebie. Pieniądze schował do kieszeni dżinsowych spodni.

– Toż to nie ten. – odezwał się pierwszy

– Ja namierzał dobre kilka dni – odpowiedział drugi.

– A pomyślał ty portfel sprawdzić, a nie tylko pieniądze wyjąć? Dowód sprawdził?

Drugi pomknął kilka metrów dalej, świecąc latarką.

Po chwili wrócił, świecąc raz w oczy Janusza, raz w dowód.

– To nie ten. Ma fałszywy dowód. Wygląda inaczej – oznajmił.

– No to po my na niego trzy dni stracili?

– Bo szukamy pisarza, którego możemy szantażem wziąć, a nie jadącego na kilometr alkoholem Mikołaja?

– No to skąd ten Mikołaj tyle pieniędzy nosi – pokazuje Drugi. Pierwszy spogląda na plik banknotów i uśmiecha się. – Pewnie trochę nazbierał na święta i tyle zostało mu do grudnia.

Kwitują to śmiechem, po czym znikają w samochodzie. Ten rusza z piskiem opon. Próbuje zapamiętać tablice rejestracyjne, ale są czymś zamazane. Samochód znika za kolejnym zakrętem.

Próbuje rozprostować obolałe plecy, ale jedyne, co przychodzi mi na myśl, to paczka cameli schowana w tylnej kieszeni. Czułem, że na nią nie napieram, więc jest cała.

W końcu zlepiam wargami filtr papierosa i odpalam końcówkę od płomyka.

Zaciągam się kilka razy.

Popatrz, no, nie dość, że napisałem jedną bestsellerową książkę, nad drugą wciąż pracuję i zdaje się, pracować będę, to tak dziękuje mi społeczeństwo.

Doprawdy śmieszna sprawa. Ktoś chce cię uprowadzić, żeby zarobić, ale ostatnie trzy miesiące rysują twoją twarz zupełnie inaczej. I nawet nazwisko przeoczył, ha ha.

Odpaliłem drugiego papierosa.

Miło jest być na wolności po tym, jak choć na chwilę próbowano ci ją odebrać.

Nagle naszła mnie myśl, jedna z tych najgorszych. Z tych, kiedy ty jesteś w jednym miejscu, a potrzebujący w drugim. I nie możesz tego zmienić za pstryknięciem palca i przymknięciem powiek.

Pobiegłem co sił. 
Halina mogła być w niebezpieczeństwie.


Koniec części pierwszej

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY PROWADZI REKRUTACJĘ OSÓB NA WOLNE STANOWISKO SPECJALISTA DS. NIERUCHOMOŚCI. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do składania ofert na w/w stanowisko w terminie od 21 października do 5 listopada 2020 r. w godz. od 9.00 do 17.00 - w siedzibie Zakopiańskiego Centrum Kultury przy ul. Kościeliskiej 7 lub na adres e-mail: finanse2@promocja.zakopane.pl. Szczegółowe informacje pod linkiem https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
  WWW: https://bip.zakopane.eu/praca#cnt
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO - MIAŁ - 691 509 754.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449.
 • POŻYCZKI
  PROMOCJA!!! GOLD CENT FINANSE W OFERCIE POŻYCZKI POZABANKOWE NA OŚWIADCZENIE DLA OSOBY O UMOWĘ PRACĘ, UMOWA ZLECENIE, EMERYTURA, RENTA, ROLNIK, DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. ZADZWOŃ DO DORADCY T- 694 567 002.
 • ZDROWIE I URODA
  TRENER PERSONALNY (SIŁOWNIA) - WIZYTY DOMOWE, WŁASNY SPRZĘT - 506 57 62 17.
 • PRACA | dam
  GABINET W ZAKOPANEM ZATRUDNI HIGIENISTKĘ STOMATOLOGICZNĄ. Tel. po 19.00: 793 333 072.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska zatrudni osobę na stanowisko kucharz oferujemy prace stałą oraz sezonową. Oferujemy wysokie wynagrodzie, prace w doświadocznym zespole. Restauracja ala carte mieści się w Aparthotel Góralskim w Białce Tatrzańskiej.. 518-259-536 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 518-259-536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Zdecydowanie DOM lub PENSJONAT W ZAKOPANEM. 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA / KUCHARKĘ do restauracji w Zakopanem na stałe. Praca co drugi dzień, umowa o pracę. 601846659
  Tel.: 601846659
 • USŁUGI | budowlane
  DOMY OD PODSTAW, DACHY, WIATY, ALTANY, TARASY, REMONTY "WOLF BAU". 886 837 594.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe. 500290144
  Tel.: 500290144
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam OSCYPKI wędzone i białe. 531 357 698.
 • USŁUGI | budowlane
  IZOPIANY-Ocieplenia budynków pianą PUR. Szybkie terminy realizacji. 732921706
  Tel.: 732921706
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-22 21:50 Nad Kieżmarskim Stawem (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-10-22 21:30 Na Słowacji zakaz wychodzenia z domów 5 2020-10-22 21:00 Złota polska jesień w Pieninach (WIDEO) 1 2020-10-22 20:05 Asfaltu nie widać 2020-10-22 19:20 Strażacy odkażają miejskie przystanki 2 2020-10-22 18:40 Silne porywy wiatru nad Jeziorem Czorsztyńskim 1 2020-10-22 18:15 Potrącona pod szpitalem odniosła poważne obrażenia 1 2020-10-22 17:46 Kierowca miał prawie 3 promile. Zobaczcie, jak to się skończyło 6 2020-10-22 17:30 Nauka zdalna - autobusy szkolne zawieszone 2020-10-22 17:02 Pieśni papieskie i maryjne. Koncerty online (WIDEO) 2020-10-22 16:30 Za szybcy jak na posiadane prawo jazdy 1 2020-10-22 16:02 Niezbywalna Stara Szkoła 1 2020-10-22 14:54 To koniec nowotarskiej mleczarni 8 2020-10-22 14:06 Sesja w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO, NA ŻYWO) 1 2020-10-22 14:03 Twoje światła-nasze bezpieczeństwo 3 2020-10-22 13:32 Makabreska na bulwarach 4 2020-10-22 13:02 Starostwo stawia wysepki na Oswalda Balzera (WIDEO) 16 2020-10-22 11:57 Potrącenie pod szpitalem na Gładkiem 3 2020-10-22 11:03 Trwa sesja zakopiańskiej rady miasta (AKTUALIZACJA) 9 2020-10-22 10:55 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu. W powiecie tatrzańskim zmarły 4 osoby na Covid-19 3 2020-10-22 10:31 Kolejna rekordowa liczba zakażonych koronawirusem i zmarłych na Covid-19 w Polsce 2020-10-22 10:00 Z kazachskich stepów pod Tatry 1 2020-10-22 09:00 Górale, covid-19 i Argentyna 1 2020-10-22 08:01 Corno Owca Samłela (WIDEO) 2020-10-22 07:00 Cios w plecy 3 2020-10-21 22:10 Przełęcz Knurowska 2020-10-21 21:54 Cmentarz żydowski nocą 2020-10-21 21:12 Dawna szkoła katolicka dla centrum krwiodawstwa 1 2020-10-21 20:54 Jak dobrać zasłony do wnętrza? 2020-10-21 20:50 Czy znikną reklamy w Zakopanem? 6 2020-10-21 20:32 Izolatorium w covida 2 2020-10-21 20:11 Dotacje na wymianę pieców wyczerpane - będą kolejne 4 2020-10-21 19:46 Takiej mapy jeszcze nie było. Stworzyła ją Kaśka Paluch z Zakopanego 1 2020-10-21 19:19 Lampy trzeba wyłączyć, by zwierzęta mogły migrować 9 2020-10-21 19:00 Obrady bez sołtysów i mieszkańców 1 2020-10-21 18:38 Widmo Brockenu na szlaku z Ciemniaka 2020-10-21 18:16 Zakupy dla straży 2020-10-21 18:05 Bez pobłażliwości - kierowcy tracą prawo jazdy 1 2020-10-21 17:39 Edukacja Jutra. Wyróżnienie dla nauczycielki z Gliczarowa Górnego 2020-10-21 17:32 Sesja dla mieszkańców online 2020-10-21 16:46 Krzywoń nie zostanie zabudowany 1 2020-10-21 16:28 Tablety i laptopy do nauki zdalnej 4 2020-10-21 16:01 Tak wczoraj było w Pieninach (ZDJĘCIA) 5 2020-10-21 15:15 Taki piękny krajobraz, sielanka, tylko ten jeden szczegół! 4 2020-10-21 14:52 Poszukiwania Sławka zakończone 2020-10-21 14:48 Alarm bardzo fałszywy 2020-10-21 14:30 Pasażerowie alarmują - odwołane kursy Żółtej Linii 7 2020-10-21 13:45 Opinia Czytelnika: Dlaczego nie zamkną całych szkół? 13 2020-10-21 12:59 Wesela zakazane w całej Polsce. Jesteś za, czy przeciw? (SONDA) 8 2020-10-21 12:28 Fiakrzy z Morskiego Oka skazani za znęcanie nad końmi 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-22 22:41 1. Do Reali. Pewnie pracujesz w budżetowce albo jesteś bezrobotnym i nie masz pojęcia o czym piszesz 2020-10-22 22:39 2. Z komentarzy wynika że to nie pierwszy raz. I na co wy ludzie czekacie? Aż kogoś z rodziny wam zabije? 2020-10-22 22:37 3. I cóż te testy mają dać skoro nie są w 100% pewne? 2020-10-22 22:35 4. Nasz rząd myśli o sobie, kościele i o aborcji. 2020-10-22 22:25 5. Mnie denerwują trzęsące sie światła w ciężarówkach, że policjani tego nie widzą oraz jazda z włączonymi przeciwmgielnymi z tył jak nie ma mgły. 2020-10-22 22:23 6. Mogli by tak w naszym kraju testować..Polski rząd to chyba nie granie się do takiego kroku a szkoda 2020-10-22 22:19 7. Pieniny byłyby piękne gdyby nie były zabudowane przez ludzi. Architektura Szczawnicy, to swarc mydło i powidło. Żadnego wypracowanego stylu. Natomiast, jak słoneczko świeci to wszędzie jest pięknie. 2020-10-22 22:16 8. "Wybraliśta co chcieliśta" i za trzy lata "róbta co chceta", a potem narzekajta na miasto i na starostwo. Zacznijta myśleć. 2020-10-22 22:01 9. Rozbudowali szpital tylko zapomnieli o wybudowaniu odpowiedniego chodnika dla pieszych i przejść dla pieszych. Czy kierowca na jezdni ma obowiązek sprawdzać czy z tyłu nie idzie pieszy, jeśli nie dzieje się to w obrębie przejścia dla pieszych. Czy redakcja może sprawdzić to dokładnie w ramach dziennikarskiego śledztwa. Wszak macie takiego dobrego dziennikarza śledczego. Bo prokuratura może zapomnieć - jak zwykle. 2020-10-22 21:52 10. Mądre posunięcie, jestem za.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Album TP