Reklama

2021-02-15 16:34:22

Reklama

Blog

Marketing Miejsca

Od jakiegoś czasu z oddali jednak wciąż sercem związany słuchałem , czytałem i oglądałem o wydarzeniach z ostatniego weekendu w Zakopanem.

Pojawiały się rożne, jak to najczęściej bywa, opinie o gospodarzach i o turystach z czego najłagodniejsze to „pseudoturyści”. 

No niebyło fajnie, co niezależnie od poglądu na temat samej pandemii i związanych z nią ( lub nie) ograniczeniach sądzi każdy z nas, każdy obiektywnie musi przyznać. To co my sądzimy, w sumie jest z punktu widzenia miasta oraz branży, nie tak istotne jak przekaz który poszedł w Polskę i świat ( tak bo zdjęcia pokazały się w wielu krajach). I to właśnie jest marketing miejsca. Wiąże on politykę cenową, promocję, oraz kreowanie wizerunku. 

Zgodnie ze swoją przekorną naturą, a wbrew rozpowszechnianej opinii twierdzę, że to nie pseudoturyści , czy pseudokibice czy jeszcze jacyś inni pseudo przyjechali i robili zadymy na Krupówkach, na kwaterach, stokach itp. Przyjechali do Zakopanego zaproszeni goście, na wybór których, od kilku lat miasto „ciężko” pracowało. Grupa docelowa była tworzona poprzez ofertę imprez noworocznych z budżetem na kilkanaście godzin, kilkukrotnie większym, niż na kilkunastodniowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Gdzie znakomicie miały się kubki, domy do góry nogami, bokserzy, kickerzy, V avenue w mieście i Oxford street na Gubałówce. ( celowo oczywiście podkreślam te widoczne, kosztem tych cennych jednak niewidocznych). Przymykane oko na kwestie parkowania, zachowania na szlakach, czy podczas masowych zawodów, meldunku wobiektach noclegowych, ciszy itp. 

Marketingowo wysyłany był sygnał do tej grupy turystów, dla których to właśnie to miejsce odpowiadające ich gustom. Malejące relatywnie ceny noclegów wprost proporcjonalnie do rosnącej podaży apartamentowców oraz działających w coraz ciemniejszej strefie pokoi, skutecznie eliminowały turystów którzy już od dłuższego czasu zauważali tą zmianę i otrzymali medialnie sygnał, że jeśli szukają spokoju, kontaktu z kulturą regionalną, kontaktu z przyrodą i po prostu wypoczynku w warunkach higienicznych jakie wymusza pandemia w tym trudnym okresie, to niestety nie jest to dla nich miejsce. Każdy z przedsiębiorców z Zakopanego może szybko policzyć ilu z jego gości to rodziny z dziećmi, ilu to osoby starsze, ilu to wyczynowi turyści chodzący po górach, ilu to sentymentalni wielbiciele miasta i regionu, a ilu daje żyć ta grupa znana już w wielu miejscach na świecie głównie z nielojalności i braku przywiązania do miejsc. Tu niestety każdy ma swój udziałw obecnej sytuacji, a pandemia jest wyłącznie katalizatorem zjawiska, które było widoczne dłużej ( można zajrzeć na wcześniejsze wpisy na moim blogu) jednak w proporcjach zależnych od swojego wpływu.

Przedsiębiorcy mają tu najmniejszy udział z racji minimalnego zasięgu ich działań i zmuszonych do tworzenia oferty do aktualnego popytu. Kolejnym elementem piramidy ( już znacznie większym), są lokalne organizacje branżowe które nawet jeśli nie są wyposażone w narzędzia powinny dysponować wiedzą nakazującą na naciski na ( i tu kolejne piętro piramidy) władze lokalne. Te zaś powinny już od dawna przyjąć za oczywiste, że finansowe czy inwestycyjne potrzeby branży turystycznej w np. Warszawie czy Poznaniu muszą ustępować innym wydatkom i nie stanowią tam priorytetu. W miastach takich jak Zakopane wydatki inne niż turystyczne powinny być uzgadniane z branżą bo to ona tworzy budżet miasta. Największy jednak wpływ ( nie bez winy wymienionych wcześniej elementów tej odwróconej piramidy) ma poddanie się partykularnym interesom mediów ( konkretnie dwóch) centralnych i pozwolenie na narzucenie wizerunku miasta taniej, niewyszukanej ,nieskrępowanej rozrywki – takiej górskiej Ibizy.

By nie być gołosłownym, najazd ( może nie w tym stopniu ,tylko czy to źle ? ) miały też inne kurorty z którymi powinniśmy się porównywać i tam oburzenie wzbudzały niewielkie grupy osób bez masek na Monciaku,  czy nieprzygotowani turyści na połoninach. Dla porównania w tym okresie mieli wyższe ceny noclegów i znacznie niższe koszty (o tych późniejszych wynikających z opinii nie piszę).

Napisałem to pod wpływem emocji jednak nie po to by triumfalnie krzyczeć „ a nie mówiłem” tylko by zasugerować wykorzystanie pozytywnie tego co nieuchronnie nadejdzie. Redukcje na rynku noclegowym, gastronomicznym i usługowym są pewne ( zresztą juz widoczne) to czas by zastanowić się nad rebrandingiem, nad przemyśleniem czy nie lepiej wrócić do tego co zawsze było w cenie i tworzyło najlepsze czasy dla branży czyli okres dwudziestolecia międzywojennego czy też lat 60 i 70 gdzie był to kurortdla elit , miejsce pobytu oraz tworzenie kultury i silnie związany z kulturą regionu, a Ibiza niech będzie tam gdzie jest. 

To jest i wiele wskazuje na to że będzie to towar luksusowy.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
SK 2021-02-17 10:34:32
Na pewno byli i pewnie są. Klopot w tym, że po ponad dwóch dekadach działania w lokalnej branży i kilku latach przestrzegania przed tym co nastąpiło trzeba pisać o abecadle turystyki. To zasady obowiązujące na każdej niezależnie od tego skąd się pisze. Gorzej kiedy okazuje się ze pisząc , mimo odległości, to co każdy widzi jest się mniej oderwanym od rzeczywistości niz komentujący że jest bardzo dobrze kiedy pomysl promocyjny robi z nas Ibizę a media robią Wuhan. Zamiast zaś planowanych,tlumow Chinczykow i gości z Izraela zalewaja nas hordy jednodniowych turystów ekonomicznych wypychając skutecznie właściwy target.
qaz 2021-02-16 20:38:50
@MarkaSiePrzebrala - bo własnych nie ma ? Kto dba o jakość ? Widziałem miejsca, które w opisie miały mocne wymagania, miejsca przytulne i klimatyczne, jak znikają z portali. Liczy się tylko przemiał. Kolejna Ibiza. Co obchodzi agencję obsługującą 100 apartamentów jakość klienta ? Sam zmieniłem branżę, zostawiając śladową tylko współpracę z turystyką. Niech inni "mają się dobrze". Ja zamierzam mieć się jeszcze lepiej :):):)
SK 2021-02-15 21:59:02
@Markasieprzebrala to nadal Zakopane a rejestracja to KTT. A w temacie o którym tekst to wszystko ?
MarkaSiePrzebrala 2021-02-15 20:59:17
Zakopane to jednak ma niezwykłe szczęście do całych zastępów ?specjalistów? i samozwańczych ?autorytetów? o wątpliwych osiągnięciach, którzy rozsiani po całej Polsce a nawet i Świecie mają w punktach rozpisane zestawy zbawiennych rozwiązań, które uratują miasto od upadku, bo przecież takowy się zbliża nieuchronnie.

Mamy się dobrze, dziękujemy za troskę, proszę się może skoncentrować na miejscu swojego zamieszkania.
Podszerstek 2021-02-15 18:20:08
Dziękuję
10/10
antysceptyk 2021-02-15 17:23:46
Dziękuję za merytoryczny i wartościowy wpis. Który, jestem pewien, zostanie całkowicie zignorowany przez "głównych zainteresowanych" a może nawet zmieszany z błotem, tutaj w komentarzach.
Niemniej jednak, tak jak tytanik poszedł na dno w skutek zadufania konstruktorów i kapitana, tak zakopane, uznawane za "pewny biznes" pójdzie na dno w wyniku krótkowzrocznych decyzji "prominentów" i chowania głowy w piasek.
Aktorzy tej ostatniej odsłony dramatu są już na scenie. Kurtyna w górę...
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA obiektu wielomieszkaniowego w Białce Tatrzańskiej. Proszę dzwonić pon-pt w godz. 12-19: 604 532 074
 • PRACA | dam
  Szukam kobiety do profilowania skór dekoracyjnych - zakład w Nowym Targu. FIRMA RUSNAK. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
  E-mail: shop@vanuba.com
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE, POMOC W KUCHNI, CIUCHOLAND. 885 056 298.
 • KANCELARIE PRAWNE
  ADWOKAT KAROLINA SZEWS - FILIA W KROŚCIENKU. KSK Legal Kancelaria Adwokacka - Adwokaci Karolina Szews, Sabina Klempka - informuje o otwarciu filii w Krościenku, ul. Jagiellońska 63, Krościenko. Zapraszamy w każdy wtorek i czwartek w godz. 10:00-17:00. Tel. 576 665 933, e-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
  E-mail: kancelaria@adwokatszews.pl
 • PRACA | szukam
  Przyjmę zlecenia na lazienki i kuchnie od podstaw po biały montaż tj.(demolka, hydraulika, elektryka płytki i biały montaż ) Wieloletnie doświadczenie. 518016409marcindol21@gmail.com
  Tel.: 518016409
  E-mail: marcindol21@gmail.com
 • PRACA | dam
  Przyjmę PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO (STRÓŻ). Praca co drugi dzień-24 godziny, w Małem Cichem.Wymagane prawa jazdy kat. B oraz umiejętność jazdy ciągnikiem (traktorem). W ciągu dnia prace porządkowe na placu. Więcej informacji pod numerem 512 257 500
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY/RECEPCJONISTKI. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. Brak możliwości zamieszkania. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PRACY NA BARZE I PRZY GRILLU w restauracji. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE 47mkw, Zakopane centrum. 696 333 919, 606 701 414, po 15.00.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy recepcjonistki / recepcjonisty do hotelu w Białce Tatrzańskiej. - Minimum język angielski podstawy. - Możliwość zakwaterowania. Kontakt telefoniczny: tel. 880 015 290. CV proszę przesyłać na adres e-mail: monika@grandtatry.pl, https://grandtatry.pl/
  WWW:
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zębie/Krzyżówka, NA STANOWISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 80-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KADR I PŁAC. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Obsługa kadrowo-płacowa pracowników, - Sporządzanie list płac, naliczanie wynagrodzeń i zasiłków ZUS, - Sporządzanie deklaracji ZUS, deklaracji podatkowych PIT, PFRON, - Obsługa i terminowa realizacja obowiązków w zakresie PPK, - Przygotowywanie umów o pracę, aneksów i świadectw pracy, - Prowadzenie akt osobowych pracowników oraz dokumentacji pracowniczej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, - Sporządzanie i rozliczanie umów cywilnoprawnych, - Rozliczanie czasu pracy, - Prowadzenie bieżącej ewidencji urlopów pracowniczych, zwolnień lekarskich, - Kontrolowanie terminów badań lekarskich i szkoleń BHP, - Prowadzenie spraw i rozliczeń związanych z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych, - Sporządzanie raportów i zestawień kadrowych na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne, - Aktywny udział w prowadzeniu procesu rekrutacji pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie co najmniej średnie, - Praktyczna znajomość przepisów z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, zasiłków i podatku dochodowego od osób fizycznych, - Doświadczenie zawodowe w obszarze kadr i płac, - Dobra znajomość programów: Płatnik, MS Office (w szczególności Ms Excel), mile widziana znajomość Comarch ERP Optima, - Odpowiedzialność, dokładność, terminowość, bardzo dobra organizacja pracy, - Zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Wiatam do sprzedani kury nioski brojlery kaczki gęsi pasze i inne zapraszamy do kontaktu 503568044 na terenie Podhala Orawy możliwy transport. 503568044
  Tel.: 503568044
 • SPRZEDAŻ | różne
  SERKI małe i duże. 531 357 698.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM DO SPRZEDANIA W OKOLICACH SKOCZNI - 502 202 803, 604 520 752.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 609 820 345.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo-wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE, CEMENTOWO-WAPIENNE, GIPSOWE. Zapewniamy własny materiał. Wysoka jakość i doświadczenie. Szybkie terminy realizacji. 572 090 568.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
2021-02-28 19:45 Z kamerą wśród zwierząt 2021-02-28 19:09 Podhale gra z Jastrzębiem. Najwierniejsi kibice przyszli wspierać hokeistów 2021-02-28 19:00 Ryś już czeka na odkrywców Beskidu Wyspowego 2021 2021-02-28 18:15 Niedźwiedzie budzą się na dobre 2021-02-28 17:30 W cym góralsko siła? (WIDEO) 2021-02-28 16:45 Małych Śwarnych spóźniony Karnawał na Śniegu (galeria zdjęć) 2021-02-28 16:01 Duży korek na zakopiance 2021-02-28 15:35 Podsumowanie weekendu pod Tatrami. Kilkanaście interwencji policji 1 2021-02-28 14:51 Na Jaszczurówce samochody znowu parkują na chodniku 12 2021-02-28 14:30 Pierwszy krokus na Harendzie 2021-02-28 13:45 Powiew wiosny pod Giewontem 2021-02-28 13:00 Rywalizacja i dobra zabawa na śniegu (WIDEO) 2021-02-28 12:15 Piękne widoki z Palenicy w Kościelisku (WIDEO) 2021-02-28 11:30 Pandemia nie odpuszcza, chociaż mniej zgonów w Polsce z powodu Covid-19 2021-02-28 10:45 Akcja ratowników w trudnej do przejścia jaskini 2021-02-28 10:00 Obnażona hipokryzja 3 2021-02-28 09:00 Weekend z kanaryjskim piaskiem 2021-02-28 08:00 O Chałubińskim w przyszpitalnym plenerze 1 2021-02-27 22:30 Już trzy miliony szczepionek zaaplikowanych 6 2021-02-27 21:58 Spanie w lesie na legalu 4 2021-02-27 21:45 Oddaj krew to nie boli 2021-02-27 21:15 Tysiące worków podrzucanych na przystanki i nie tylko 6 2021-02-27 20:50 Turyści spacerują, policja pilnuje 3 2021-02-27 20:45 Jeszcze pójdziemy w góry - mawiał Antoni Marmol (WIDEO) 2021-02-27 19:59 Bartłomieja Jureckiego podwójne zwycięstwo (WIDEO) 2021-02-27 19:43 Desperat namierzony i odstawiony do szpitala 2 2021-02-27 19:01 Pusty dziecięcy wózek znaleziony pod Wielką Krokwią 1 2021-02-27 19:00 Prowadzę firmę, miałem duży problem z utylizacją odpadów 5 2021-02-27 18:18 Zakręcona akcja dla Andrzejka nabiera rozpędu 2021-02-27 18:13 Piotr Żyła mistrzem świata! 4 2021-02-27 17:30 Nieliczne gminy z dotacją, wśród nich Czarny Dunajec 1 2021-02-27 16:43 Uratowana, potrącona przez auto suczka 2021-02-27 16:00 Pomocy - apeluje do miasta właścicielka restauracji 5 2021-02-27 15:24 Ostatnia droga Antoniego Marmola 2 2021-02-27 15:15 Magiczna Kraina Światła na Gubałówce czynna jeszcze w marcu 2021-02-27 14:30 Bez szczepień i negatywnego testu czeka cię kwarantanna 3 2021-02-27 13:45 Robert Makłowicz u Kliszczaków (WIDEO) 2021-02-27 13:05 Zbiórka na górski wózek dla niepełnosprawnej Ani 1 2021-02-27 12:43 Na Podhalu jedenaście zakażeń, jedna osoba zmarła 3 2021-02-27 12:13 Wirtualny bieg charytatywny (WIDEO) 2021-02-27 11:33 Podziurawiona droga to sprawa dla Czarnego Dunajca 6 2021-02-27 10:07 Kogo można okraść - mówi Sebastian Pitoń z Góralskiego Veta (WIDEO) 14 2021-02-27 10:00 Synu, nie bij 5 2021-02-27 09:43 Niski pułap chmur i bardzo ślisko 2021-02-27 09:00 Stary dom z duszą (WIDEO) 2021-02-27 08:15 Śnieg i chmury, jutro szansa na przejaśnienia 2021-02-27 08:00 Od dziś tylko w maseczkach 13 2021-02-27 07:45 Na śniegu z Małymi Śwarnymi 2021-02-26 23:43 JAK ZARAZIĆ SIĘ WIRUSEM MENTALNYM: etap pierwszy 2021-02-26 22:32 Poranne psotki lubońskiej kotki (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-02-28 20:13 1. A na zdjęciu obok krokusa grzyb, to chyba bardziej zaskakujące niż ten krokus. 2021-02-28 19:47 2. @ss Worki. Odbiór codziennie. Naklejki z kodami kreskowymi przy trzecim świerku od wejścia. 2021-02-28 19:41 3. Biwak jest nierozerwalnie połączony z ciepłym posiłkiem, a nie zostało zniesione zakaz używania otwartego ognia czyli ogniska jak i wszelakie kuchenki gazowe, benzynowe na paliwo stałe itp.. 2021-02-28 19:16 4. Po co słupki ? raz że koszt , dwa że zawęzi chodnik, trzy problem z odśnieżaniem. Od tego jest Policja toż to żyła złota i zero wkładu własnego ! 2021-02-28 18:58 5. ceper przepraszam turysta juz tak ma, ze musi dojechac autem do samej bramy albo pod sam wyciag sa tacy co nawet na stok wjezdzaja bo przejsc kilkaset metrow to jest dramat w andach. A nie daj boze jakby trzeba bylo wsiasc do autobusu albo busa. Takze panowie za tydzien lawetka i dzialac. To jest lekarstwo najlepsze. Co do nietrafionych inwestycji drogowych w zakopanem to o wiele berdziej irytujace sa niezliczone progi zwalniajace w okolicy szymoszkowej. 2021-02-28 18:57 6. Zamykam dyskusję w przedmiotowym punkcie. I apeluję o spokój. 2021-02-28 18:21 7. Na szczęście, starosta wie że wasz ból jest większy niż jego, i będzie spał spokojnie. 2021-02-28 18:08 8. Gdzie mają parkować jak nie na chodniku. Po to się zawęża jezdnię i buduje chodnik żeby można swobodnie zaparkować auto pokonując wysoki krawężnik. W następnym roku lub po dwóch wzdłuż krawężnika zbiera się brudna woda deszczowa i wykonuje się kanalizację burzową. W tym kraju nie ma parkingów nawet dla samochodów elektrycznych albo w nagrodę dla kierowców zaszczepionych szczepionką byle nie Sputnik V. Może czas na budowę parkingów wielopoziomowych ale nie ma na to "klimatu". 2021-02-28 18:04 9. BEDZIE PIYKNIE W OSCYKOWIE INO ZAKOPANIANKE UKOŃCOM .HEY 2021-02-28 17:14 10. Panie starosto postawić słupki dodatkowy znak ,Na następny weekend zamówić ze trzy lawety zrobić to co zrobiono na Łysej Polanie wieści szybko się roznoszą gwarantuje za dwa tygodnie nikt tom nie będzie już stał
2021-02-08 11:43 1. Non ? certo a Napoli in cielo pi? bello in Italia 2021-01-28 21:17 2. W naszych gorach najpiekniejsze niebieskie niebo to Sudety/Karkonosze.Powietrze suche mini klimat Alpejski.Potwierdzoe empirycznie aaa i poniemieckie czerwone dachy dodaja uroku i kontrastu. 2020-12-24 22:33 3. A poprawność noszenia maseczek w miejscach publicznych i w czasie zgromadzeń??? Kilka osób z tych fotek kwalifikuje się do nałożenia mandatu .... 2020-12-24 22:29 4. Fajny przegląd kto ma głęboko w poszanowaniu zasłanianie ust i nosa .... 2020-12-23 20:08 5. @druh Marek. Puknij się, ciężkie czasy dla młodych. W tamtych czasach mieli więcej możliwości. 2020-12-17 22:28 6. Oooo....To są moje widoki, dzięki Zośka, ale Tobie za dobrze, nej, dobrze ześ nie chytro i dajes nom sie napatrzeć. Wesołych Świąt i Pomyślności w Nowym Roku! Ale sie porobiyło na świecie, cy to sie kiedy skońcy? , Cy s nami, ludziskami fcom zrobić koniec, he? Żałosne są te komentarze. A cemu Lempart nie strajkuje? Nie dziwota , ze po tyk strajkach w całej Polsce wirus Covid-19 szaleje. Ze mnie on jesce nie dopod, to sie dziwuje.... Zdrowio do chuściny i tego, tamtego, hawtego syćkim zyce. Hej! 2020-12-16 13:35 7. Nie kuś mnie piękna. 2020-12-15 20:05 8. @druch Marek pewnie myślał o Frasyniuku poniżanym i żyjącym w nędzy 2020-12-14 17:23 9. Druh Marek... Pożyteczny druh Marek. Myśl, młody myśl... bądź jak pożyteczny druh Marek! 2020-12-13 21:55 10. Gdyby nie dojrzałość polityczna i odwaga ówczesnego przywództwa NSZZ Solidarność, Episkopatu Polski, KOR,organizacji pozarządowych a przede wszystkim klasy robotniczej wielkich zakładów dalej siedzieliśmy w PRL-u. Również po stronie rządowej znaleźli się ludzie ,dla których spokój społeczny i losy Polski były ważniejsze od partyjnych sztandarów. Stan wojenny pochłonął wiele ofiar, ale ich śmierć nie poszła na marne.Nie jesteśmy w RWPG,w Układzie Warszawskim, nie czekamy na paszporty i godzinami na granicach. Możemy rozwijać kraj dzięki pomocy z Unii Europejskiej i kształcić młodzież na zagranicznych uniwersytetach. Chętni do pracy za granicą przywożą twardą walutę i inwestują w lokalne rodzinne firmy. To wszystko dzięki tym ,którzy 13.grudnia 1981 r siedzieli w wiezieniach poniżani i pałowani. Dzisiaj wielu z nich jest zapomnianych, żyją skromnie a często są poniżani przez tych ,którzy trzęśli portkami i siedzieli cicho . Ci co 13.grudnia spali do południa dzisiaj rządzą i spijają miody jakie daje władza. Niestety, dawna bojowa Solidarność stała się przybudówką PiS-u. Oto jak jest ironia losu!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Advertisement Advertisement