Reklama

2020-05-20 11:02:00

Blog

W czasie kryzysu potrzebujemy wolności osobistej i gospodarczej bardziej niż zwykle

Nieważne, że interesy rządu rzadko są zgodne z interesami ludzi. Nasze interesy trwają dłużej niż ich kadencje. Kiedy nadejdzie czas na spłatę długów związanych z blokadą, biurokraci, którzy trzymali nas zamkniętych w naszych domach, już dawno znikną. Ich interes polegają na tym, że mogą cię oszukać. Myślą, że zapewniają ci bezpieczeństwo. Choć kusząca może być wiara w to, że rząd chroni nas przed skutkami pandemii, tak naprawdę szkodzi społeczeństwu bardziej niż pomaga (...).W ciągu ostatnich kilku tygodni na całym świecie rządy utrzymywały własnych obywateli jako zakładników w imię „ochrony narodu”. Nie zrozumieli, że każde wprowadzone przez nich ograniczenie wiąże się z wielkimi kosztami w przyszłości. Rany, które koronawirus wyrządził społeczeństwu, zostaną pogłębione jedynie przez mnogość i zakres interwencji rządu. Ci, którzy twierdzą, że podjęte środki są konieczne ,aby zapobiec niepotrzebnej śmierci, nie są w stanie dostrzec, że te same „środki zapobiegawcze” będą bez wątpienia kosztować wiele ludzkich istnień oraz doprowadzą na skraj bankructwa wiele rodzin w przyszłości.

 

ONZ opublikowało niedawno raport stwierdzający, że z powodu spowolnienia gospodarczego spowodowanego blokadą setki tysięcy dzieci mogą umrzeć w tym roku z powodu głodu. Szacują również, że 42–66 milionów dzieci może popaść w skrajne ubóstwo w nadchodzących latach.

 

W historii wielokrotnie widzieliśmy, że centralne planowanie nie działa. Ograniczenia wprowadzane np. w ilości osób przebywających w jednym pomieszczeniu gastronomicznym, są przykładami arbitralnych ograniczeń, które wynikają z liczby biurokratów próbujących centralnie zaplanować optymalne rozwiązanie. Rząd ,który próbuje zorganizować społeczeństwo w ten sposób, nie różni się niczym od gospodarki dowodzenia ówczesnego Związku Radzieckiego, która próbuje ustalić ,ile ziemniaków wyprodukować w ciągu roku. Oba scenariusze mają rezonujące konsekwencje, które przy nieoptymalnej reakcji na tego wirusa mogą nas prześladować przez kolejne pokolenia. Jedynym rozwiązaniem jest umożliwienie obywatelom swobodnego decydowania o własnych działaniach w oparciu o własne preferencje dotyczące ryzyka.

 

Chociaż koronawirus jest rzeczywiście pandemią, nie różni się od żadnego innego scenariusza, w którym jednostka musi mieć możliwość działać i samo stanowić o sobie. Każda osoba musi podjąć decyzję na podstawie własnego obliczenia potencjalnego kosztu ryzyka w stosunku do korzyści. Jedynie sama jednostka może wiedzieć, która decyzja jest optymalna dla jej preferencji dotyczących ryzyka i sytuacji osobistej, a nie rząd. Biurokraci, którym niestety ufamy jako społeczeństwo, dokonają tych obliczeń w celu „zoptymalizowania” korzyści społecznych, są w rzeczywistości ludźmi takimi jak my. Podlegają oni tendencyjności, wpływom i błędom ludzkim.

 

Nieważne, że w takich sytuacjach interesy rządu rzadko są zgodne z interesami ludzi. Nasze interesy trwają dłużej niż ich kadencje. Kiedy nadejdzie czas na spłatę długów związanych z blokadą, politycy i biurokraci, którzy trzymali nas zamkniętych w naszych domach, już dawno znikną. Ich interes polega na tym, że mogą nas oszukiwać do woli. Myślą, że zapewniają nam bezpieczeństwo. Nie usłyszymy żadnych dziennikarzy czy ekspertów, którzy mówią o kosztach ekonomicznych blokady, ponieważ „obniżanie jakości życia” nie jest politycznie korzystne. Każda osoba rozumie ryzyko, na jakie się naraża podczas jazdy samochodem po drodze, a jednak nie ustaje w prowadzeniu pojazdu, ponieważ różnica między ryzykiem a nagrodą (zyskiem) jest dla nas jednoznaczna. To wolność wyboru musi być chroniona, szczególnie w dzisiejszych czasach. Koronawirus niewątpliwie będzie miał negatywny wpływ na dobrobyt ludzi, a zatem pozbawienie tej wolności wyboru dodatkowo paraliżuje i tak już okaleczone społeczeństwo.

 

W niedawno opublikowanym artykule w The Lancet szwedzki ekspert chorób zakaźnych, Johan Gieseck, pisze, że blokady nie zmniejszają ogólnej liczby zgonów i twierdzi, że kiedy to się skończy, kraje, w których obowiązuje blokada, prawdopodobnie będą miały podobne wskaźniki śmiertelności, co obszary zamykane. Uważa, że jest nieuniknione, że cała populacja zostanie w pewnym momencie narażona na koronawirusa i że blokada opóźni tylko tę tendencje na jakiś czas. Pokazuje to, że ślepe poświęcanie wolności w imię bezpieczeństwa byłoby naiwnością. Jeśli prawdą jest, że rządy właśnie opóźniły to, co nieuniknione, przywołując tsunami trudności gospodarczych, to czy rząd wstanie i weźmie na siebie odpowiedzialność? Mało prawdopodobne. Koronawirus, będąc początkową przyczyną bólu, będzie wykorzystywany jako kozioł ofiarny w następstwie choroby spowodowanej przez rząd. Wymuszone strategie, takie jak „spłaszczanie krzywej” lub „blokowanie aż do szczepionki” są uzasadnione na podstawie porad ekspertów ds. zdrowia, którzy sami są niespójni w swoich działaniach i słowach. Prawdziwa optymalna strategia zostanie potwierdzona przez działania wolnych jednostek, jak zawsze.

 

W świetle tego wydaje się nierozsądne przekazywać nasz los rządowi i ufać mu, aby obliczył, ile osób może uczestniczyć w uroczystości ślubnej lub przebywać jednocześnie w restauracji. Choć kusząca może być wiara w to, że rząd chroni nas przed skutkami pandemii, tak naprawdę szkodzi społeczeństwu bardziej niż pomaga, tak jak robią to wszystkie inne wymuszone regulacje. W czasach, gdy błąd popełniony przez rząd jest bardziej kosztowny niż kiedykolwiek wcześniej, utrzymanie naszych indywidualnych wolności jest sprawą najwyższej wagi.


Andrzej Skupień

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Wici 2020-05-28 12:35:51
Ano prawda , żaden bełkot. Wszyscy to widzą tylko nie Pis, bo tak im jest wygodnie, bo znajomości , stanowiska, wszystko to już było. Jeszcze nas z Unii wyprowadzą i to też będzie wina TUSKA. Niestety nadszedł chyba czas dla uczciwych członków partii aby pozbyć się legitymacji.
No i jeszcze ten nasz Duduś...faktycznie takiego słabego jeszcze w Polsce nie było.
Zenon 2020-05-24 04:04:23
Jeszcze jeden samoukrzyzowany, ktorego mycie rak przerasta.
Radek 2020-05-24 01:47:09
Zwykle takie "opinie" slyszy sie przy osiedlowym maglu. Teraz to tzw.blog.
Hgxg 2020-05-24 01:43:31
Ano jeszcze jeden belkot, oderwane od realiow poburkiwanie farmazonskimi frazesami.
qaz 2020-05-20 15:01:24
Jasne - ta Szwecja, która uśmierca starych, bo są nieopłacalni. Litości proszę. Albo inaczej - napiszmy wprost, że olać życie ludzkie - CASH IS THE KING ! Liczą się młodzi, piękni i przy kasie. Resztę odstrzelić - psują obrazek i statystyki.
boruta 2020-05-20 14:49:56
Ja z Panią Beatą w zupełności się zgadzam.
przypomnijmy 2020-05-20 13:55:11
przypomnijmy do Bazyliki mogło na mszę wejsc 5 osób ,wędkarz nie mógł łowić ryb,mieszkaniec Bukowiny nie mógł wejsć do lasu a mieszkaniec Sopotu nie mógł isć na plażę . czy jakiś psychiatra powie że to mądre
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  OPEL Mokka 4x4 2015r fullopcja, 55000zl
  Tel.: 694432557
  GG: 1527664
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-28 13:00 Ulewy i gradobicie pod Giewontem 2020-05-28 12:32 Niełatwo na szlaku 2020-05-28 12:02 Wirtualny Dzień Dziecka 2020-05-28 11:00 Złodziej wieczorową porą 2020-05-28 10:00 Kto zabił ? - to była straszna i okrutna zbrodnia. 2020-05-28 09:30 Paliły się sadze 2020-05-28 08:52 Krupówki i nowy biznes w parku kulturowym 8 2020-05-28 08:00 Poranne przejaśnienia i to by było na tyle 2020-05-28 07:00 Zaginiona 2020-05-28 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-27 22:02 Zwierzęta królowej Beskidów 1 2020-05-27 21:01 Budowa centrum narciarstwa zmierza do końca 2020-05-27 20:01 Rusza budowa kanalizacji 2020-05-27 19:02 Będzie kasa dla podwykonawców 1 2020-05-27 19:01 Prezenty dla rodziców od pary młodej. Sprawdzone pomysły i ślubne inspiracje 2020-05-27 18:10 Pijana nastolatka spowodowała kolizję 4 2020-05-27 17:30 Covid-19 w zakopiańskich domach 15 2020-05-27 16:29 Złodziejskie zakupy 2 2020-05-27 15:25 Mglisto i spokojnie nad Morskim Okiem (WIDEO) 2020-05-27 14:37 Koliba otwarta w połowie czerwca (WIDEO) 1 2020-05-27 13:30 Wodny plac popłynął 12 2020-05-27 12:24 Centrum Nowego Targu w rejestrze zabytków 2 2020-05-27 11:24 Od soboty bez maseczek na wolnym powietrzu 2 2020-05-27 11:20 30 lat temu 1 2020-05-27 11:00 Mc Donaldowi – stanowcze NIE! 2 2020-05-27 10:01 Nocny wypadek 2020-05-27 09:00 Zamiast progu będą mandaty 3 2020-05-27 08:00 Urzędu odmrażanie 1 2020-05-26 22:19 Zakopiańska kronika czasu pandemii (WIDEO) 2 2020-05-26 21:30 Ordnung karty praw rodziny 1 2020-05-26 20:19 Wciąż za mało nowotarżan wymienia kopciuchy 4 2020-05-26 19:03 Podhale pomaga Kuchni św. Brata Alberta (WIDEO) 2020-05-26 18:02 W COS-ie będzie jak na plaży 8 2020-05-26 17:00 Zmarł Wiktor Sowa 2020-05-26 15:51 Moja Mama w obiektywie - nagrody przyznane 2020-05-26 15:49 Lisięta wyłapane i wywiezione - lisica też ma być złapana (aktualizacja) 23 2020-05-26 15:00 Głos matki w brzmieniach synth-pop 2020-05-26 14:06 Zamkną Ludźmierską - korki gwarantowane 2020-05-26 13:01 Dajmy lisom spokój - same się wyniosą 4 2020-05-26 11:59 Naciągała na sylwestrowe apartamenty pod Giewontem 3 2020-05-26 11:30 Przygotować się na suszę 2020-05-26 10:30 Burza w uczelnianym senacie 1 2020-05-26 10:00 Hasior - Czy zburzyć ten pomnik? 4 2020-05-26 09:54 Grad w Zakopanem 2020-05-26 09:48 Foto konkurs na Dzień Matki 2020-05-26 09:01 Wszystkim mamom życzymy wszystkiego najlepszego 2020-05-26 08:02 Ktoś wyrzucił części samochodowe i psa 32 2020-05-26 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych – Dzień Mamy 2020-05-25 21:15 Historyczna inwestycja na Spiszu 6 2020-05-25 20:30 Pijany kierowca z trzema pasażerkami wpadł na drzewo 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-05-28 12:38 1. Najgorszy Burmistrz od końca PRLu w Rabce,taka prawda jest i tyle w temacie........ 2020-05-28 12:35 2. Ano prawda , żaden bełkot. Wszyscy to widzą tylko nie Pis, bo tak im jest wygodnie, bo znajomości , stanowiska, wszystko to już było. Jeszcze nas z Unii wyprowadzą i to też będzie wina TUSKA. Niestety nadszedł chyba czas dla uczciwych członków partii aby pozbyć się legitymacji. No i jeszcze ten nasz Duduś...faktycznie takiego słabego jeszcze w Polsce nie było. 2020-05-28 11:50 3. Heheheh. I będzie jak w innych miastach. Przepychanie między pieszymi, porzucanie, jazda po jezdni, itd. 2020-05-28 11:20 4. A TPN nic tylko kasę chce łoić z wstępu do parku.Zalosny TPN!!!! Powinni też płacić za wjazd do ościennych gmin! 2020-05-28 11:18 5. Turysta przyjechał z 6 oponami. no na pewno.. 2020-05-28 11:10 6. Monitoring miejski zaś spał? Eee panie Trzaskoś kiepski z Pana komendant tej straży miejskiej eee szkoda gadać bo pan i tak nic nie robi. 2020-05-28 10:11 7. Super, w końcu! 2020-05-28 10:00 8. Pozbierac i zezłomować lub sprzedac... Za uzbierane pieniadze załatac kilka dziur pod skoxznią ???????? 2020-05-28 09:53 9. Idealny czas na hulajnogi. Leje dzień po dniu i ludzi jak na lekarstwo. Można w pelerynie od krawężnika do krawężnika. 2020-05-28 09:38 10. Na Starym Mieście w Krakowie też park kulturowy i co więcej obszar UNESCO, a hulajnog mnóstwo. Ciekawe czy służby (straż miejska zwłaszcza) w Zakopanem pójdą na wojnę z hulajnogami jak miało to miejsce w Krk czy odpuszcza... Ten biznes sam padnie, jak firma zobaczy tempo rozladowywania baterii na stromych podjazdach.... Chyba że blinkee ulepszylo swoje hulajnogi...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP