Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2023-11-08 14:00:05

Reklama

Rozmowa

Weronika Smarduch wchodzi do polityki

- Dzielę polityków na dwie kategorie - tych, którzy chcą kimś być i tych, którzy chcą coś zrobić. Ja należę do tych drugich - mówi Weronika Smarduch, świeżo upieczona posłanka z listy Koalicji Obywatelskiej.

- Gdyby w całej Polsce w wyborach były takie wyniki jak na Podhalu, krajem nadal rządziłby PiS. Jako posłanka PO jest więc Pani w trudnej sytuacji. Jak zamierza Pani przekonać do siebie tych, którzy na Panią nie głosowali?

- Podchodzę do tych wszystkich ludzi z dużą otwartością. Nie jest winą wyborców PiS-u, że zostali przez ten rząd oszukani, że manipulowali nimi populiści, że TVP stała się telewizją propagandową partii rządzącej, zamiast być medium publicznym, obiektywnym. Trzeba teraz zrobić wszystko, żeby TVP usprawnić i by do ludzi w końcu docierała prawda. Niezależnie, kto rządzi w kraju, telewizja publiczna musi być obiektywna.

Znam dobrze wyborców PiS-u. To często moi sąsiedzi, rodzina. Dobrzy, uczciwi ludzie. PiS wykorzystał fakt, że byli niezadowoleni z działań poprzednich władz, że mają konserwatywne poglądy. Do wielu z nich już dotarłam, przekonałam, że trzeba rozmawiać o konkretach. Wszystkim nam leży na sercu dobro Polski. Jest taka świetna książka psychologa Jonathana Haidt "Prawy umysł" - o tym, dlaczego polityka i religia dzielą dobrych ludzi. Wszyscy wybieramy postulaty, które - naszym zdaniem - są dobre dla kraju i dla nas. Jednak populiści wykorzystują fundamenty moralne, które u nas na Podhalu są konserwatywne, i okłamują ludzi.

- Czytałam na podhalańskich forach, że jak Weronika Smarduch i jej partia dojdzie do władzy, czeka nas samo zło. Tusk rozsprzeda Polskę, wpuści imigrantów. Co im Pani mówi, słysząc to?

- Mam nadzieję, że politycy zaczną wreszcie rozmawiać merytorycznie. Skończy się wzajemne obrażanie się, argumentacja typu "jak masz inne poglądy, to nie jesteś patriotą". Trzeba umieć, a nawet warto rozmawiać także z tymi, którzy mają inne poglądy. Liczę, że kiedy zaczniemy rozwiązywać konkretne problemy, o tym właśnie będziemy rozmawiać.

- Jest Pani kojarzona z młodą Platformą, która często krytykowała starych działaczy i wytykała im błędy. Czy jednak ta grupa ma jakieś przebicie w partii, jest w stanie przeforsować swoje pomysły?

- Akurat PO w Małopolsce to w większości ludzie młodzi; stało się tak głównie za sprawą naszego przewodniczącego Aleksandra Miszalskiego, który dał nam wolną rękę w działaniu. Mocno rozbudowaliśmy struktury zniszczone w starej PO za przewodnictwa Ireneusza Rasia. Nie muszę z nikim walczyć, świadczą o tym chociażby nasze miejsca na listach wyborczych. Góra partii widzi naszą ciężką pracę, bierzemy udział w merytorycznych  dyskusjach. Donald Tusk, który jest twarzą starej Platformy, wrócił do kraju, żeby naprawić błędy popełnione przez partię. Jednym z takich błędów był właśnie brak mechanizmu włączania młodych do polityki. Tusk wyciągnął do nas rękę.

- Co konkretnie oznacza Wasza obecność w partii - nowych, młodych ludzi?

- Nie skupiajmy się na partii, tylko na tym, co trzeba w kraju zmienić. Pora sprowadzić politykę na ziemię i mówić o realnych problemach, a nie o tym, co się dzieje w poszczególnych partiach czy o kłótniach polityków. Potrzebny jest dialog społeczny. Platforma za swoich rządów popełniła np. błąd przy podniesieniu wieku emerytalnego. Polegał na tym, że zabrakło wcześniej debaty społecznej. Dyskusji, co zrobić ze starzejącym się społeczeństwem. Osoby, które przechodzą aktualnie na emeryturę, funkcjonowały w innej umowie społecznej: osoby w wieku produkcyjnym zrzucały się na ich emeryturę. Nie można z dnia na dzień im tego zmieniać. Powinien być minimalnie 10-letni okres przejściowy, by ci, którzy przejdą później na emeryturę, byli dodatkowo wynagradzani.

Kolejny temat to uchodźcy. PiS zbudował związaną z nimi propagandę strachu, strasząc m.in. że będą konkurencją na rynku pracy. Znowu zabrakło merytorycznej rozmowy. Inne są poglądy elektoratu wielkomiejskiego lewicowego, inne elektoratu wiejskiego, ale nikogo nie można wykluczać z debaty. Mieszkańcy powinni mieć głos, bo to z ich podatków jest budżet państwa, oni zlecają zarządzanie państwem. Powinni mieć wgląd w to, co robią politycy, na każdym etapie.

- Samorządy były traktowane przez rząd PiS nierówno. Pani niedawno podała przykłady gmin Nowy Targ i Czarny Dunajec jako tych, które dostały mniej pieniędzy z Polskiego Ładu, ponieważ ich włodarze nie byli propisowscy. Nowy rząd to wyrówna?

- Pokrzywdzone samorządy bardzo by chciały, żeby to wyrównać, ale jak usłyszały o 35-miliardowym deficycie w państwie, nie są już takie roszczeniowe. Najbliższe lata na pewno nie będą łatwe. Trzeba jednak przywrócić merytoryczne kryteria przydzielania środków. Niestety, Polski Ład składał się z wniosków, w których uzasadnienia milionowych projektów miały długość SMS-a.

Samorządom zabrano dochody własne i zwracano im w ramach funduszy inwestycyjnych. Trzeba pomyśleć o rekompensacie dochodów własnych gmin, a w dalszej kolejności o tym, jak zwiększyć udział samorządów w VAT i PIT. Trzeba też poszerzyć ich kompetencje. Powinniśmy pracować nad decentralizacją państwa; władza i pieniądze powinny być jak najbliżej ludzi. Obywatele mogą wtedy lepiej kontrolować wydawanie środków publicznych.

Czym zamierza się Pani zajmować w Sejmie? W jakich komisjach chciałaby Pani działać?

- Widzę się w Komisji Gospodarki i Rozwoju Regionalnego, jeśli nazwa się nie zmieni. W niej chciałabym stworzyć podkomisję ds. miejscowości uzdrowiskowych i tam mam duże pole do działania. To temat bardzo zaniedbany. Chciałabym się też zajmować sektorem małych i średnich przedsiębiorstw ze względu na swoje ekonomiczne wykształcenie. Potrzebna jest dokładna analiza wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, zajęcie się kryzysem branży gastronomicznej. Trzeba uporządkować wiele spraw. Teraz na przykład są takie absurdy, że właściciel pizzerii przy pizzy z szynką nalicza 8 procent VAT, a przy pizzy z owocami morza – 23 procent. Chciałabym też wygospodarować czas, by zająć się problemem smogu - być może podejmę działalność w komisji ochrony środowiska.

- Mieszkańcy zawsze oczekują, że poseł z ich regionu zajmie się lokalnymi problemami, czasem prywatnymi. Ale po wyborach posłowie są zazwyczaj tak zajęci, że trudno się z nimi spotkać.

- Moje główne biuro poselskie będzie w Nowym Targu. Będzie to jednocześnie strefa aktywności społecznej - tu będzie można przyjść ze swoimi problemami, pomysłami. Tu będzie czekała młoda, prężna kadra; osoby, które sprawdziły się już w kampanii wyborczej. Dyrektorem będzie Piotr Wójciak.

- Możemy poznać już adres?

- Jeszcze nie. Oglądam dwa lokale, nie wiem, na który się zdecyduję. Umowę będę mogła podpisać dopiero po ślubowaniu w Sejmie. Biura poselskie będziemy mieli wraz z drugim posłem Piotrem Lachowiczem w każdym powiecie naszego okręgu.

- Są jakieś tematy "podhalańskie", którymi się chce Pani zajmować?

- W czasie kampanii ludzie przychodzili do mnie z różnymi problemami. Na pewno ważnym tematem jest komunikacja publiczna, która łączyłaby oba powiaty - tatrzański i nowotarski. Ważny jest temat obwodnic, szczególnie tych budowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Najpierw chcę zorganizować spotkanie z mieszkańcami w sprawie obwodnicy nowotarskiej, by wysłuchać ich wątpliwości i sugestii. Jest przygotowywana decyzja środowiskowa, a na tym etapie można jeszcze zgłaszać zastrzeżenia i uwagi. Szczególnie że obecna koncepcja opiera się na planach sprzed 30 lat, gdy Nowy Targ zupełnie inaczej wyglądał. No i jest temat obwodnicy w Jabłonce, a także w Rabie Wyżnej - tam dziwnym trafem z obwodnicy zrobiła się droga dojazdowa do kontrowersyjnej biogazowni.

- Podczas kampanii wyborczej trochę Panią już poznaliśmy. Lecz chcielibyśmy się dowiedzieć czegoś więcej.

- Wychowałam się na Kokoszkowie w Nowym Targu, skąd pochodzi mama. Dopiero gdy miałam 11 lat, przenieśliśmy się do Łopusznej, rodzinnej miejscowości taty. Pochodzę z wielodzietnej rodziny, mam aż pięcioro rodzeństwa. Chodziłam do I LO w Krakowie, potem studiowałam tam na Uniwersytecie Ekonomicznym. Mam własną działalność gospodarczą, pracuję jako analityk finansowy. Mam dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, głównie w inwestycjach. Sześć lat temu wróciłam do Łopusznej,

Mam 33 lata. Zostałam posłanką dokładnie w tym samym wieku, w którym tata został wójtem gminy Nowy Targ. Nie założyłam jeszcze rodziny, więc mogę się poświecić polityce. Jestem fanką kryminałów, lubię oglądać mecze tenisowe. Byłam fanką Igi Świątek, zanim stała się sławna. Zmęczyć lubię się, chodząc po górach.

- Pani ambicje polityczne?


- Dzielę polityków na dwie kategorie: tych, którzy chcą kimś być i tych, którzy chcą coś zrobić. Należę do tych drugich. Nie mam ambicji zostać ministrem czy premierem. Moim marzeniem teraz jest to, by wspólnie posprzątać po bałaganie, który zostawił PiS i żeby zmieniły się standardy w polityce. Nie boję się pracy, nie lubię stać w miejscu.
rozmawiała Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
hyży rój 2023-11-08 22:05:49
Współczuję pani Smarduch, "Nie jest winą wyborców PiS-u, że zostali przez ten rząd oszukani, że manipulowali nimi populiści,"
Podobni populiści nakładli głupot pani Smarduch i teraz widzi rzeczywistość w lustrzanym odbiciu :)
X.Teofil 2023-11-08 21:17:23
Ocenimy PO 8 latach przy korycie.
Bufetowa też szła do pislityki ze wzniosłymi hasłami.
I co z tego pozostało?
"Z wystarczy nie kraść!" wyszło "Nam się to po prostu należy!"
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZY PIECOWEGO I CIASTOWEGO. 602 759 709
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  JAŁÓWKI WYSOKOCIELNE - 723 031 336.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA ok. 25 arów - Gliczarów Górny. DZIAŁKA 8 arów - Leśnica. 669 948 694.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-24 13:00 Jak długo jeszcze trwać będą korki na Ludźmierskiej? 2024-05-24 12:18 Park rozrywki dla dzieci - kiedy warto wybrać się w takie miejsce? 2024-05-24 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-05-24 11:00 Krowa w kanale 2024-05-24 10:19 5 cech, którymi powinna się wyróżniać dobra sprężarka przemysłowa 2024-05-24 10:00 Miała trzy promile alkoholu we krwi i prowadziła Suzuki, zatrzymali ją w Gliczarowie Dolnym 1 2024-05-24 09:00 Ostrzeżenia przed burzami z gradem 1 2024-05-24 08:00 Popłyną już za tydzień! Wskakuj do kajaka lub przyjdź kibicować! 2024-05-23 21:30 Wacława Ustupskiego hołd bohaterom spod Monte Cassino (WIDEO) 2024-05-23 20:40 Zakopane. Ile mam czekać na interwencję? Irytuje się były policjant 13 2024-05-23 20:30 Parkingi na Berekach pękają w szwach, ale jest wyjście z sytuacji (WIDEO) 2024-05-23 20:00 Stanek - gdy potrzebujesz bramy i nie tylko 1 2024-05-23 19:30 Wiecie kto dostaje najwyższą emeryturę? A ile wynosi najniższa? 3 2024-05-23 19:00 Majówki w Dzianiszu nie będzie! Organizatorzy przegrali z pogodą 2024-05-23 18:30 Drzwi do gabinetu będzie mieć otwarte, zapewnia wiceburmistrz Zakopanego z Krynicy 6 2024-05-23 18:02 Małomiasteczkowa opowieść z wielką polityką w tle. Ezoteryka - archetypy - symbole. Mamy dla Was książki 2024-05-23 17:30 Pożegnanie Andrzeja Brandstattera (WIDEO) 2024-05-23 17:00 Zmarł były burmistrz i naczelnik Szczawnicy Roman Trojnarski 1 2024-05-23 16:45 Dziki parking przy ulicy Strążyskiej, zamiast lasu wyżwirowana polana 7 2024-05-23 16:45 EKUZ czy prywatne ubezpieczenie: co wybrać na podróż? 2024-05-23 16:37 Farby do tkanin - Twoje narzędzie do edukacyjnej zabawy z dziećmi 2024-05-23 16:30 Takie mamy procedury 2024-05-23 16:00 Wiemy ile będzie zarabiać nowy burmistrz Zakopanego, jeden z radnych zgłosił sprzeciw 31 2024-05-23 15:30 Moc atrakcji dla dzieci. Piknik Rodzinny w Białym Dunajcu 2024-05-23 15:00 Nowy Targ. Kolej w lesie - kiedyś przebiegała tędy popularna trasa 3 2024-05-23 14:00 Przetasowania w nowotarskiej prokuraturze 3 2024-05-23 13:00 Przejście podziemne z Krupówek pod Gubałówkę jest w totalnej rozsypce 9 2024-05-23 12:31 Internet mobilny 4G czy 5G - jak bardzo się od siebie różnią? 2024-05-23 12:30 INTarg Blues w Markowej Zagrodzie 2024-05-23 12:00 Beskidzkie Camino - górska pielgrzymka jedyna taka 2024-05-23 11:00 Jubileusz Małych Horklowian 2024-05-23 10:00 Radni w Zakopanem powołują nowe komisje, będzie komisja turystyki i promocji 14 2024-05-23 09:06 Ratowali na zakopiance autokar z pożaru, dzięki nim sytuację udało się opanować 7 2024-05-23 08:00 W Zdroju - Rzucam się rabczańskiej "Władzi" do zimnych nóżek i gratuluję 6 2024-05-23 07:30 Skandal w Zębie, Końska ulga, Basen w prokuraturze - czytaj w TP! 2024-05-22 22:00 Ja po prostu lubię całą gazetę przeczytać - mówi Helenka Tylka z Furmanowej (WIDEO) 1 2024-05-22 20:50 Trwa uroczysta gala Grand Press Photo, nasz fotoreporter nominowany (WIDEO) 2024-05-22 20:00 Służy w Komisariacie Policji w Bukowinie Tatrzańskiej i świetnie gra w ping ponga 2024-05-22 19:00 Przygrywka do wakacji pod Tatrami, czyli polsko-słowackie patrole policji 3 2024-05-22 18:00 Tylko w Gronkowie taka tradycja (WIDEO) 1 2024-05-22 17:30 Zbiórka pamiątek po Andrzeju Skupniu Florku 2024-05-22 17:00 W Hałuszowej kopią żłób 3 2024-05-22 16:12 Kolizja czterech aut w Nowym Targu 2 2024-05-22 16:00 Oddajcie nam ulicę Zwierzyniecką w Zakopanem 1 2024-05-22 15:30 Nie daj się nabrać na Blika 2024-05-22 14:36 Kolizja busa z łanią, zwierzę nie miało szans na przeżycie, bus pełen szkła 12 2024-05-22 14:30 To wydarzenie zainteresuje wszystkich fanów modelarstwa 1 2024-05-22 14:00 Oszukańczy bankowiec 4 2024-05-22 13:57 Bielizna dla mężczyzn: Przewodnik zakupowy dla mężczyzn szukających komfortu i stylu! 2024-05-22 13:00 Deszczowy poranek w Kuźnicach (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-24 11:26 1. 3 lata pozbawienia wolności? Średni miesięczny koszt utrzymania więźnia to prawie 4000,-. Trzy lata: 36 x 4000,- = 144 000,-. Żadnego więzienia! Tyle płaci albo ściągać komornikiem. Konstytucja i prawo w Polsce do zaostrzenia, albo płaćmy za nierobów dalej... Jedni w więzieniach, jedni w urzędach a trzeci w Europarlamencie. 2024-05-24 11:14 2. Jaruś, a ty to ile chapiesz co miesiąc tej zasłużonej, resortowej ??? Chyba "ciężko" na nią zapracowałeś. 2024-05-24 11:07 3. Do były parafianin Czemu wyrzucili? Czy rozróżniasz przejście na emeryturę od wyrzucenia z pracy? Policja ma czy na pewno miała ten przywilej, że po 15 latach służby można było przejść na emeryturę bez względu na wiek. 2024-05-24 10:20 4. Już trzeci dzień siedze w domu, bo według zaleceń RCB powinienem tak zrobić. Kto mi zapłaci za straty w związku z wprowadzeniem mnie w błąd? 2024-05-24 10:06 5. wszystko pieknie ale panowie nie rzetelni ... brame garazowa poprawiali 3 razy przez pol roku ... smiech na sali doprosic sie cos u nich po montazu graniczy z cudem .. gwarancja do bramy i sie nie znamy 2024-05-24 09:22 6. Do czyżby , szybko wytłumaczę , jest to koleżanka Pana Karpa radnego z jego rodzinnych okolic Krynicy a że wydał najwięcej na kampanię Filipowicza to on dobiera wice burmistrzów a i sekretaż niby ma być z konkursu a zobaczycie finalnie kto będzie 2024-05-24 09:12 7. @ wodnik szuwarek, rozumiem, że te informacje o zarobkach pana Krawca w Orlenie masz z tego samego źródła, które mówi, że pis nie ma nic wspólnego, a nawet było przeciw ZIELONEMU ŁADOWI Jeszcze chwila i będą mówić, że cała ta AFERKA Z FUNDUSZEM SPRAWIEDLIWOŚCI to sprawka PO :) :) :) 2024-05-24 09:07 8. @Obywatel. W punkt. Jedyny sensowny i na temat komentarz! Czekalskiego (dalej pakuje kulturystykę?) znam, był kiedyś "moim" dzielnicowym. Młodszy ode mnie "ładnych" kilka lat, mnie do emerytury brakuje jeszcze "kilka" ładnych lat. A jego za co wyrzucili z pracy, że jest BYŁYM policjantem? @6eh, twój "kometarz" łajzo.... -eh do potegi entej. Szkoda pisać! 2024-05-24 09:05 9. Gdzie jest nadzór budowlany? Gdzie ci niezależni sędziowie? Mi na osobistej prywatnej działce budowlanej nie chcą wydać pozwolenia mimo chęci budowy prywatnego domku 100m2 bo gdzieś tam gmina ma nieuregulowany status drogi a tu w centrum taka samowola... Chyba trzeba iść tym samym trybem... 2024-05-24 08:30 10. Najlepsze jest, że jak zgłaszasz coś to cię jeszcze straszą mandatem za bezpodstawne wezwanie. Panie Marku- trzeba było powiedzieć, że to była babcia , która przed chwilą ukradła bułkę ze sklepu i przeszła na czerwonym świetle. To by się chopcy TELEPORTOWALI nawet i jakby w Kościelisku byli. Bo wtedy to by sobie dali radę z obezwładnieniem. A tak...to czekali aż wsparcie z Krakowa przyjedzie :)
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania