Reklama

2023-11-18 12:35:24

Reklama

Zakopane, Tatry

Wojna o Nosal. O inwestycję pytamy narciarzy, ekologów i dyrektora TPN

Reklama

Ekolodzy łapią się za głowę, narciarze zacierają ręce. Które racje przeważą w narciarskiej inwestycji na Nosalu?

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula wydał pozytywną decyzję środowiskową, dotyczącą odtworzenia narciarskiego stoku na Nosalu. Jak stwierdził, władze Zakopanego chcą powrotu narciarstwa na najwyższym poziomie do Zakopanego, a stok na Nosalu przez lata służył do organizacji największych narciarskich imprez. W latach 80. ubiegłego wieku odbywał się tu nawet Puchar Świata w slalomie.


Zadowolenia nie kryją narciarze. - To ostatni moment, aby uratować wyczynowe narciarstwo w Zakopanem. Proszę zobaczyć, co stało się w skokach narciarskich, gdzie przez osiem lat nasza młodzież nie miała gdzie trenować, musiała jeździć do Szczyrku i teraz przegrywa ze wszystkimi - argumentuje Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Jego zdaniem powstanie stoku na Nosalu pozwoli nie tylko na szkolenie młodych zawodników w Zakopanem, ale także pojawi się szansa na organizację największych imprez sportowych światowej rangi.

Ostatnia szansa dla narciarstwa

- Kiedyś w Zakopanem każdy z sześciu klubów miał swój stok, teraz to wszystko upadło. Alpejska młodzież nie miała gdzie trenować, bo na przykład stok na Harendzie jest południowy i nie było tam możliwości utrzymywania twardej jak beton trasy, a tylko na takiej mogą ćwiczyć profesjonaliści - uważa prezes Andrzej Kozak. Jego zdaniem odtworzenie trasy na Nosalu, która powstała w 1953 roku, a przestała służyć narciarzom kilkanaście lat temu, to ostatnia szansa na odrodzenie narciarstwa alpejskiego w Zakopanem.

- Niedaleko swoją siedzibę ma przecież szkoła sportowa. Nosal jest więc dla jej podopiecznych idealnym miejscem na treningi, bo w dzisiejszych czasach nawet przejazd na treningi do Białki zajmuje zbyt dużo czasu i zniechęca trenujących - podsumowuje prezes TZN.
Podobnego zdania jest Maciej Gąsienica-Walczak, szef komisji sportu w zakopiańskiej Radzie Miasta. Jego zdaniem, jeśli uda się zrealizować inwestycję na Nosalu, Zakopane otrzyma kolejny sportowy kompleks z prawdziwego zdarzenia.

- Mamy już nowoczesne skocznie, będziemy mieć kryty tor lodowy, a do kompletu brakuje stoku dla narciarzy alpejskich. Przypomnijmy, że mamy w tym sporcie gwiazdę, Marynę Gąsienicę-Daniel, która rywalizuje z najlepszymi i przyciąga młodzież do treningów. Będę z całych sił trzymał kciuki za Nosal - mówi Maciej Gąsienica-Walczak.

2400 drzew pod topór

Oburzeni inwestycją są jednak ekolodzy, którzy nie mogą zrozumieć, jak burmistrz Zakopanego mógł uznać, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

- Przedstawione przez nas analizy przyrodnicze, wykonane przez profesorów, zostały zignorowane. Z nich wynikało znaczące negatywne oddziaływanie inwestycji na obszar Natura 2000 w Tatrach. Chodzi o budowę wyciągu w nowym śladzie, wycięcie ponad 2400 cennych przyrodniczo drzew - tłumaczy Radosław Ślusarczyk z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Zapowiada, że przedstawiciele Pracowni analizują decyzję burmistrza Zakopanego i najprawdopodobniej zaskarżą ją w sądzie. Dodaje też, że ukrycie negatywnego wpływu oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji jest podstawą do dochodzenia ekologicznych racji przed Komisją Europejską.

- Gdyby ten negatywny wpływ na środowisko został ujawniony, trzeba byłoby zawiadomić o tym fakcie Komisję Europejską i wyznaczyć sposób kompensacji takiego wpływu. To będziemy podnosić na forum europejskim - zapowiada Radosław Ślusarczyk.

Za wycinkę będzie odpowiadać dyrektor TPN

Dodaje, że odpowiedzialność za taką inwestycję bierze na siebie dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego i to on będzie odpowiadać za wycinkę drzew w terenie, który jest chroniony. - To on podpisał się pod inwestycją. To pokazuje, jak słaba jest ochrona przyrody w Polsce. Promotorem inwestycji jest osoba powołana do ochrony przyrody, a publicznie martwi się ceną stali, a nie tym, czy zbadane zostanie siedlisko sokoła wędrownego - podsumowuje Radosław Ślusarczyk.

Według niego, z dotychczasowych dokumentów wynika, że na stoku Nosala nie będą tylko ćwiczyć narciarze wyczynowi, ale będzie on ogólnodostępny. Oburzenie ekologów budzi też fakt, że nie zostali oni w ogóle powiadomieni o jednym ze spotkań urzędników w sprawie raportu oddziaływania na środowisko dla inwestycji i nie sporządzono z tego spotkania żadnego protokołu.

Co na to wszystko dyrekcja TPN?

Poniżej rozmowa z Szymonem Ziobrowski, dyrektorem TPN, który ma być inwestorem na Nosalu.

- Na jakim etapie w tej chwili jest narciarska inwestycja na Nosalu, której inwestorem jest TPN? Teraz TPN wystąpi o pozwolenie na budowę?

- W ostatnich dniach burmistrz, po uzyskaniu uzgodnień Dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie oraz opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zakopanem, wydał decyzję o ustaleniu środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia pn. „Budowa stacji narciarskiej Nosal”. Decyzja o kontynuacji przedsięwzięcia nie jest jednak w gestii TPN. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, to kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji do uruchomienia przetargu na wybór wykonawcy, a następnie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

- Jakie są szacunki, kiedy inwestycja może się rozpocząć i czy jest zagwarantowane jej finansowanie?

- Początek prac w terenie jest uzależniony od powodzenia kolejnych etapów, czyli wydania pozwolenia na budowę, zapewnienia pełnego finansowania itd. Finansowanie ma pochodzić z budżetu państwa.

- Kto był organizatorem, inicjatorem spotkania przedstawicieli RDOŚ z autorami raportu oddziaływania na środowisko i dyrekcji TPN, na którym - jak twierdzi Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot - podjęto jakieś decyzje, a nie sporządzono z niego protokołu?

- Zgodnie z wymogami dyrektyw unijnych i polskich przepisów, przed wydaniem decyzji o środowiskowych warunkach realizacji danego przedsięwzięcia organ prowadzący postępowania ma obowiązek zapewnić jak najszersze konsultacje. Dotyczy to zarówno konsultacji ze społeczeństwem, jak i innymi organami ochrony przyrody i środowiska. Tak też działo się w przypadku Nosala - organizowano warsztaty i spotkania z przedstawicielami organizacji ekologicznych, jak również prowadzono konsultacje pomiędzy organami ochrony przyrody, których przedstawicielami jest RDOŚ i TPN.

Obowiązek szerokich konsultacji ma na celu zapewnienie, że inwestycja zostanie zrealizowana z maksymalną troską o przyrodę. Efektem tych konsultacji są istotne modyfikacje stacji narciarskiej na Nosalu - m.in. zmniejszenie pierwotnie planowanej wycinki lasu z 1,5 ha do 1 ha (skład gatunkowy omawianych drzewostanów jest bardzo ubogi, zinwentaryzowano 10 gatunków drzew; w toku inwentaryzacji wyznaczono tylko 6 drzew cennych przyrodniczo - przy ogólnej liczbie 2027), rezygnacja z zasadniczej części wykopów i niwelacji trasy narciarskiej i wiele innych.

TPN i RDOŚ również prowadziły konsultacje, które miały pomóc w ocenie, jak odtworzyć trasę narciarską na Nosalu, żeby nie zaszkodzić przyrodzie. Dyskutowano o tym, jakie są najbardziej wrażliwe przyrodniczo elementy inwestycji i przy jakich zagadnieniach należy najbardziej się skupić, żeby zapewnić ich ochronę. Na spotkaniu, które być może ma na myśli Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot (która zresztą sama brała udział w konsultacjach i warsztatach, prowadzonych w znaczenie szerszym zakresie niż wymagane przez przepisy prawa, z uwagi na charakter i istotność inwestycji), nie podjęto żadnych decyzji. Podjęcie jakiejkolwiek decyzji w postępowaniu środowiskowym musi odbywać się w przewidzianej przepisami formie.

- Przedstawiciele Pracowni postulują stworzenie na Nosalu strefy ochrony dla gniazda sokoła wędrownego. Jakie zdanie ma na ten temat TPN?

 - We wskazanej lokalizacji obowiązują reżimy ochronne wynikające z obecności parku narodowego, wobec czego nie ma obowiązku tworzenia stref ochronnych dla poszczególnych gatunków.

 - Czy wobec spodziewanej zmiany politycznej w Polsce - rządy prawdopodobnie obejmą dotychczasowe partie opozycyjne, które wśród swoich haseł mają większe poszanowanie przyrody, zmniejszenie wycinek lasów - dyrekcja TPN nie zmieni swojego stanowiska w sprawie zapowiadanej na terenie parku narodowego wycinki hektara lasu pod inwestycję narciarską, a więc taką, która z pewnością nie służy ochronie przyrody, do czego TPN jest powołany?

- Stanowisko TPN nie było nigdy uzależnione od układu politycznego. Decyzja o tym przedsięwzięciu nigdy też nie leżała w gestii parku, ponieważ to nie park decyduje o tym, które z zadań państwa trzeba realizować, nie park również będzie finansował to zadanie. Decyzja o ewentualnej reaktywacji Nosala nie była spontaniczna, czy podejmowana pod wpływem nacisków. Trzeba było właściwie rozważyć wszystkie wątpliwości. Cały proces trwa od lat. Z powodu konieczności zważenia różnych wartości, decyzja została poprzedzona wieloma spotkaniami, wymianą poglądów, angażowaniem przedstawicieli różnych środowisk (m.in. przedstawicieli władz lokalnych, Polskiego Związku Narciarstwa, Rady Naukowej TPN, Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, środowiska narciarskiego), konsultacjami społecznymi itd. Zgoda na to przedsięwzięcie została wcześniej wyrażona w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego oraz Planie Ochrony TPN, a oba te dokumenty były wyłożone do publicznych konsultacji. Została przeprowadzona strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, wyznaczająca ramy dla planowanego przedsięwzięcia. Wykonane analizy potwierdziły brak istotnego negatywnego oddziaływania na przyrodę TPN. W postępowaniu wiele uwagi zostało poświęcone temu, jak przeprowadzić ten proces z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę, a w decyzji znalazły się warunki zapewniające realizację i eksploatację tras i wyciągu z poszanowaniem przyrody. Jeśli zatem decyzja o reaktywacji Nosala zostanie potwierdzona, a finansowanie z budżetu zapewnione, to udział TPN będzie najlepszym gwarantem ochrony przyrody.

- Skoro to nie TPN podejmuje decyzje w tej sprawie, to kto ma tu decydujący głos?

- Jeśli stok na Nosalu będzie odtwarzany, to TPN będzie najlepszym gwarantem ochrony przyrody w tym miejscu. Natomiast to nie Park podejmuje ostateczne decyzje w tej sprawie. Nie jest inwestorem w takim sensie, że finansuje przedsięwzięcie ze swojego budżetu. Finansowanie ma pochodzić z budżetu państwa. Ostateczne decyzje są zatem po stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Finansów. Park ma być podmiotem, który będzie prowadził sam proces odtwarzania stoku, a następnie będzie nim zarządzał, zgodnie z założeniami, czyli jako stokiem z przeznaczeniem dla sportu wyczynowego, w sposób niekomercyjny. Ale to się wydarzy dopiero w momencie otrzymania wszelkich zgód i gwarancji finansowania.

Paweł Pełka

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Przemoc Obca 2023-11-19 15:21:40
@chicago, a kto ich wywłaszczał, skorumpowane pisowskie państwo??
Anżej D. 2023-11-19 14:18:40
Ja lubię narty - Żona nie, ja lubię mecze - Żona nie, ja lubię manifestacje - Żona nie. I tak już mamy od 20 lat;-)
Chicago 2023-11-19 13:12:09
Czy ktoś orientował się czy w grę wchodzi pozew zbiorowy? Łatwiej byłoby zatrudnić dobrą kancelarię i obniżyć koszty procesu. Jeśli sprawę udałoby się dociągnąć do instancji unijnych, wtedy na pewno dołączyliby się pozostali poszkodowani wywłaszczeniami. Nawet skorumpowane pisowskie państwo musiałoby uznać werdykt unijnego trybunału i oddawać wywłaszczone ziemie.
Canadian 2023-11-19 12:43:11
Ludzie maja chyba demencje. Premier Tusk sprzedal PKL i skarb panstwa na tym stracil co najmniej 1mld zlotych- wiec jest po jednych pieniadzach ze zlodziejami z Pisu...
Gośka 2023-11-19 12:38:11
Sytuacji, w których wywłaszczone tereny nie zostały zagospodarowane zgodnie z celem wywłaszczenia jest w Zakopanem wiele. Moja rodzina została pozbawiona Polany Szymaszkowej, na której miało powstać osiedle domków robotniczych. Jak każdy widzi na załączonym obrazku "osiedle" było biznesem Orbisu a obecnie służy naszej umiłowanej "świętej rodzinie". Dziesiątki lat starań, wydane na adwokatów pieniądze, i okropnie poczucie bezsilności w zderzeniu z bezprawiem, które jest nie do pokonania dla zwykłego człowieka.
I tyle w temacie.
Kto ma kasę ten ma prawo.
Z Nosalem będzie tak samo. Cokolwiek tam powstanie to nie właściciele pozbawieni kiedyś własności na tym skorzystają.
SłynnaPraczka 2023-11-19 08:56:35
Miał jednak rację pan Premier Donald Tusk, że Polska to nienormalność. Powiedzmy dokładniej: Polacy są nienormalni. Tną gałęzie, na których siedzą.
*****Gwno Prawda Sorosa i WSI 2023-11-19 06:29:05
Gdyby taka sytuacja była w Warszawie, że ktoś robi biznes na wywłaszczonym terenie,to by już dawno było to odebrane. Celem wywłaszczenia była ochrona przyrody, więc warunek ustał i jest podstawa do przywrócenia stanu pierwotnego.
Gazda 2023-11-18 20:15:26
@Chicago
Popieram.
Tatry zostały wywlaszczone pod Park Narodowy. I tyle w temacie.
Nie pod to żeby ten Park kase na nie swojej ziemi robił. Jak tak to trzeba odzyskiwać ziemię. Niech płacą odszkodowania.
Chicago 2023-11-18 17:43:36
@Candian, bardzo ciekawy aspekt całej sytuacji. Kiedyś wywłaszczono ludzi którzy gospodarowali na tych ziemiach od pokoleń by nie niszczyli swoją gospodarką tej unikatowej przyrody. Krzywdy im wyrządzone motywowano interesem publicznym, wyższą koniecznością, potrzebą zachowania dziedzictwa narodowego. Odebrano im własność, okradziono ich, zakazano gospodarki, zakazano wypasu, odebrano ojcowiznę zasłaniając się dobrem przyrody. Mam nadzieję że żyją jeszcze spadkobiercy tych osób i będą się sądzić o swoją własność w instytucjach europejskich bo Polskie Państwo ich okradło by samemu prowadzić biznesy i dewastować środowisko naturalne. Prawo i sprawiedliwość w najczystszej postaci. Jeśli gdzieś można podpisać jakąś petycję czy protest przeciwko tej inwestycji to proszę o informację. A spadkobierców gorąco zachęcam dośledzenia tematu i konsultacji z prawnikami. Znowu komuniści chcą okraść Górali.
kaka 2023-11-18 17:04:17
@Romano @franek
ale przecież stok na Nosalu jest, widać to na załączonym zdjęciu. Widać też wielką dziurę wykopaną pod nim przez prywatnego przedsiębiorcę, który stwierdził dalszą nieopłacalność eksploatacji tegoż stoku i go zlikwidował. Żeby ten stok odbudować trzeba by tę dziurę zasypać a nie wycinać hektar lasu obok. A jaka jest gwarancja, że jak już TPN ten las wytnie, prywatni przedsiębiorcy u jego podnóża nie wykopią kolejnej dziury? Wolno jednemu, wolno i innym.
kurr 2023-11-18 16:43:51
bieda forumowa chciała zaistniec i wyguglała coś o piero grosie. aż się tęskni do dawnych forumowych awanturników w stylu cominga. przynajmniej miało to jakiś rozum. co do artykułu, to szkoda strzępić jęzory bo i tak biznes zrobi co zechce, a najbardziej chronioną zwierzyną i tak będą konie w mo. w przeciwieństwie do stratowanej fauny przez rzeczone konie, czyli aktywistów.
Candian 2023-11-18 16:26:16
Wyciag powinien byc, ale na pewno nie na terenie TPN. Jest to odpowiedni moment zeby upomniec sie o tereny zabrane pod TPN do Trybynalu Europejskiego. TPN to niech sie zajmie ochrona a nie budowaniem wyciagow na zagrabionej ziemi!
miś narciarski 2023-11-18 16:06:11
Szermowanie argumentem że kiedyś na Nosalu odbyły się puchar świata i dlatego należy utopić miliony w chybionej inwestycji jest iście złodziejski. Równie dobrze można powiedzieć że duży fiat pobił kiedyś rekord świata w jeździe długodystansowej więc powinniśmy odgrzebać fabrykę, wpompować miliardy w przywrócenie legendy której nikt by nie kupił... Bo świat poszedł dalej i nigdy nie stoi w miejscu tak jak mózgi funkcjonariuszy publicznych rozkradających publiczną kasę. Zresztą ten scenariusz realizuje się już w postaci Izery, która jak na razie kosztowała nas ledwie 500 milionów a całkowity koszt szacowany jest na 6 miliardów i od chwili ogłoszenia pomysłu stale rośnie. Tymczasem sprzedaż aut elektrycznych stale spada na całym świecie mimo pompowania publicznej kasy w ten chory pomysł. Ale specjaliści od spektakularnych klap biznesowych nie przejmują się przeciwnościami. W końcu nie ryzykują swoich pieniędzy tylko publiczne.
kurr 2023-11-18 16:05:19
Czy beda dowozic snieg helikopterami jak wtedy, gdy Gustavo Thoeni i Piero Gros przyjechali na PS ?
Romano 2023-11-18 16:04:48
Drodzy ekolodzy. Wycinka tych drzew będzie mieć wpływ na środowisko - to jasne, być może będzie to wpływ negatywny (nie musi), ale już na pewno nie będzie znaczący. Powierzchnia TPN to 21 tyś ha (tylko polska część, Słowacy mają 4x tyle), wycięte będzie kilka ha (może 10? co daje 0,05% ) z już zagospodarowanego/przekształconego terenu, na jego skraju. Przypominam że człowiek należy do przyrody a likwidacja stoku ma wyraźny znaczący negatywny wpływ na ludzi = środowisko.
uczenzjedynki 2023-11-18 15:34:28
Pan Maciej Gąsienica-Walczak, szef komisji sportu w zakopiańskiej Radzie Miasta to ten sam, który głosował i nadal głosuje przeciwko przyjecia uchwały przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, także na pewno ma jakies super pomysły na rozwój młodzieży, ale moze zacząłby od zakazania bicia żon (i mężów) i robieniu patologii dzieciom w domach?

No ale co ja tam wiem, mnie tylko uczył WF'u
Ojciec Tadeusz 2023-11-18 15:18:39
Park Narodowy czy Sport Narodowy? Jakie to ma znaczenie jeśli można wyharatać grubą publiczną kasę na wielką słomianą inwestycję? Na końcu i tak nie będzie niczego, ani Parku Narodowego, ani sukcesów sportowych, ani pieniędzy... winnych też nie będzie. Jedynie grabież publicznych pieniędzy jest wieczna.

z geotermalnym pozdrowieniem
szczęśliwiec obdarowany przez bezdomnego
wasz nieustannie ubogi
Ojciec Derektór Redempturnianin
sarniak plamisty 2023-11-18 15:04:44
Jeśli projektem będzie kierował sasin to sukces mórowany : ) Może nawet uda się wybudować i zburzyć w trakcie jednego roku budrzetowego : ) Zaś nadzur dyrektora TPN gwarantuje komercyjny sukces sportu wyczynowego : ) Dajcie pana Kozaka do drogownictwa to zrobi obwodnice do Białki żeby szkoleniowcy się nie zniechęcali : ) Kabaret : ) Nic sie nie zmieniło po tych wyborach : ) Oprócz tego że jest śmieszniej : ) I straszniej : )
Mieszkaniec 2023-11-18 14:46:59
Apropos wkładu sołtysa w ta wiekopomną inwestycję, to kiedy otwarcie trasy na Gubałówce? Wybory idą - wypadałoby jakąś szopkę znowu odwalić dla naiwnych. Chyba że Gubałówka już obiecana deweloperom?
marian paździoch 2023-11-18 14:16:38
Jaka wieś takie aspiracje :-)
świstak od sreberka 2023-11-18 14:13:37
Kiedy asfalt na Halę Gąsienicową? Ktoś? Coś?
Jaki pan taki kram 2023-11-18 14:11:44
Ekolodzy i miłośnicy przyrody są na przegranej pozycji gdyż anżej lubi jeździć na nartach i to w dużej mierze dzięki niemu powstanie ta ośla łączka.
franek 2023-11-18 13:53:45
Jedyne miejsce gdzie może powstać stok homologowany przez FIS, a więc w przyszłości może i znów gościlibyśmy zawody o Puchar Świata.
A ci się kłócą o parę świerków które i tak w ciągu kilku lat załatwi kornik.
Kiedyś na Nosalu była trasa od samej góry i jakoś świat się od tego nie zawalił.
"ekolodzy", zajmijcie się w końcu czymś poważnym, zamiast bić pianę.
Rodzic 2023-11-18 13:36:04
Jeśli jesteśmy w stanie wydać miliony na nieistniejący CPK to dlaczego nie wydać kolejnych milionów na bezużyteczną trasę na Nosalu :-) Jestem za! Miejmy swój pomnik głupoty i pazerności. Nie cza bedzie dzieci wozić daleko. Pójdzie się na spacer zimą i powiedzie dziecku: Patrz synu! W tym pagórku pisoskie popierdółki utopiły miliony z naszych podatków! I to nie jest ich ostatnie słowo! Trzeba być wizjonerem by przy ocieplającym się klimacie budować stacje narciarskie! Nie chodź do szkoły tylko ucz się od narodowych czempionów!
dziadek56 2023-11-18 13:35:12
Jeździłem jeszcze na Nosalu w klubie i teraz patrzę na ten temat z perspektywy . To całe zamieszanie pokazuje skalę "naszych Alpejskich gór " . Piękne -tak , cenne - tak i bardzo malutkie . Tak naprawdę to są w nich "Alpejskopodobne" dwie "trasy" . Tak naprawdę to dwie doliny dostępne z kolejki , a nie trasy .
Postulat mój jest taki - dla masowego ślizgania się na nartach jest już spoko , szczególnie w okolicach Zakopanego . Dla zawodniczego proponuję policzyć koszty tej inwestycji oraz koszty jej utrzymania ( mając na względzie specyficzny charakter pogody i na jakiej wysokości jest Nosal ) oraz policzyć tych wszystkich chętnych do zawodowego jeżdżenia . Potem zastanowić się czy nie lepiej utworzyć fundusz na bazie tych pieniędzy i zawodników wozić na obozy do np. Austrii i tam ich szkolić na prawdziwych trasach . Takich na które wejdzie choćby cały zawodowy slalom specjalny . Na historycznym pucharze musieli jeździć 2 x bo za krótki stok .
No comment 2023-11-18 13:35:04
Panie Dyrektorze!
Niech się Pan opamięta! Niech Pan chroni każdy skrawek tego cennego obszaru!
Stoki o wszelkich parametrach można budować w ciągu spisko -gubalowskim.
narodowy czempion 2023-11-18 13:28:49
Wszelkiej maści narciarzom i innym sportowym łamagom polecam kierunek Łomnica w celu weryfikacji swoich umiejętności i sensowności kontynuowania kariery zawodniczej. Zakopane nie potrzebuje tras narciarskich tylko apartamentowców. Turyści marzeń którzy do nas przyjeżdżają nie jeżdżą na nartach tylko szlajają się po knajpach. PKL już dawno to dostrzegł i nie rozwija tras narciarskich tylko buduje kolejki widokowe, knajpy i wioski trolów. Chcecie sobie pojeździć to jedźcie w Alpy a ten skrawek Tatrzańskiej przyrody zostawcie w spokoju.
sarniak plamisty 2023-11-18 13:16:33
Tatrzański Park Biznesowy w formie : ) Ciekawe czy sprawdzali średnie temperatury z ostatnich lat i dlaczego schną wszystkie świerki w parku? Pewnie nie bo im za to nie płacą : ) Płacą im za pierdzenie w stołki i granie w telenowelach celebryckich : ) Ale kasa leci jak manna z bilecików to się bawimy w biznesowanie : ) A jak tam budowa piwodajni na Kondratowej? Konserwator nie widzi problemu w zniszczeniu zabytkowego schroniska? Co na to świstaki? Bo niedźwiedzie i jeleniowate już są humanitarnie traktowane pastuchami elektrycznymi . Kanalizacja, prąd, gaz pociągnięte : ) Żal nie zrobić deweloperki kiedy takie zasoby się marnują. W Dolinie Do Białego już jest przetestowane że opór społeczny jest niewielki więc można eskalować : )
BANTUSTAN 2023-11-18 13:02:27
Ta sprawa nadaje się do kontroli NIK, CBA, CBŚ i co tam jeszcze pisoskie matactwo wymyśliło w obronie prawa. Instytucji broniących prawa przybywa a lasów za chwilę nie będzie. Jaki Park Narodowy? To prywatny folwark partyjnych kacyków i pierdzistołków. Nikt tak nie szabruje lasów i nie niszczy przyrody jak lasy państwowe. TPN to skrajny przykład maszynki do wyciągania kasy na polityczne pasożyty. A że potrzebują coraz więcej pieniędzy to przyroda nie ma z nimi żadnych szans. Ten Park nie jest NARODOWY tylko BIZNESOWY. Tak samo jak PKL które zamiast rozwijać kolejki to buduje knajpy i budy z zapiekankami. Tak samo TPN zamiast chronić przyrodę kręci lody na majątku NARODOWYM.
worek na śmieci 2023-11-18 12:43:07
"Ekolodzy łapią się za głowę, narciarze zacierają ręce. Które racje przeważą w narciarskiej inwestycji na Nosalu?"

Informuję i objaśniam:
WYGRA KASA!
  • PRACA | dam
    Poszukujemy REZYDENTA do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200 i przesłanie CV. m.koszarek@gorskagrupa.pl
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
  • PRACA | dam
    PRACA W WYPOŻYCZALNI NARCIARSKIEJ - 601 966 427.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Używane ROWERY Laguna, Merida, Chartres. 692 180 309.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI BRUSY ósemki. 692 180 309.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE 200 zł/m3. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    KLACZ zajeżdżona, 9.500 zł. WAŁACH gniady, 8.500 zł. 790 759 407.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię nieduży dom, może być do remontu. 504 308 361.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GÓRALSKIE, WEŁNIANE SKARPETY, ręcznie robione, dużą ilość. 665 84 52 94.
  • PRACA | dam
    Drewnex Spytkowice Domy Drewniane. PROJEKTOWANIE DOMÓW - PRACA BIUROWA -OBSŁUGA KLIENTA - MARKETING. Mile widziane doświadczenie w branży. 692193449.
  • PRACA | dam
    Stacja narciarska Kotelnica Białczańska poszukuje pracowników gastronomii na stanowiska: KUCHARZ; MŁODSZY KUCHARZ; PIZZER; POMOC KUCHENNA; OBSŁUGA BARU. Prześlij CV na e-mail lub zadzwoń po szczegóły. +48 605202312, kotelnicakarczma@gmail.com
  • SPRZEDAŻ | różne
    PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638
  • PRACA | dam
    Poszukujemy KIEROWNIKA oraz SPRZEDAWCY do naszego sklepu KAMALION w C.H. Krupówki 40 ! Poszukujesz stabilnego zatrudnienia oraz szansy na rozwój? Zaaplikuj i dołącz do nas już dziś! Adres E-MAIL: recruitment@lacasadelascarcasas.pl, TEL: 534 313 198.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane -Mieszkanie 35m2 Piaseckiego -2 pokojowe 660797241 b12.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Zakopane- Kupie pensjonat 660797241 b12.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W OKOLICY NOWEGO TARGU O POWIERZCHNI 1071m2. Tel. 698 935 352.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ W KOŚCIELISKU! PRACA STAŁA: RECEPCJA, MARKETING, PRACE BIUROWE. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ KOMFORTOWE MIESZKANIA 35-50m2. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ NOWE KOMFORTOWE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU - DWA POKOJE + SALON. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM NA : PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638
  • MATRYMONIALNE
    Prawdziwy mężczyzna, uczciwy, materialnie stabilny, pozna atrakcyjną kobietę (bez problemów). +48 505 725 518, +41 796920936.
  • PRACA | dam
    Przyjmę od zaraz inteligentną, obowiązkową młodą osobę (najchętniej studentkę), ze znajomością obsługi komputera i znajomością języka angielskiego. Praca w Nowym Targu z możliwością zakwaterowania. Ciekawa praca, wyjazdy służbowe do Szwajcarii. +48 505 725 518, +41 796920936.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    RATRAKI "Kassbohrer" i Prinoth Everest, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    KOPARKA KOMATSU 240LC, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936.
  • KUPNO
    Kupię stare KSIĄŻKI JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO. 505 725 518.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    Witam, Poszukujemy ekipy z wystarczającą siłą przerobową na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych płytami styropianowymi budynku krytej pływalni w Naprawie. Powierzchnia do ocieplenia ~ 1200 m2. W razie zainteresowania proszę o kontakt. 795523365 robexbud@interia.pl
    Tel.: 795523365
  • PRACA | dam
    Poszukujemy REZYDENTÓW do obsługi apartamentów w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres rezerwacja@gorskagrupa.pl bądź telefon. 535391391
    Tel.: 535391391
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKA NAD SENIORKĄ 92 lata. W dobrej kondycji fizycznej, chodząca. Ze względu na otępienie wymaga towarzystwa i nadzoru. Oferujemy zamieszkanie okresowo w Zakopanem i w Warszawie. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia na adres mailowy: opieka@intermedix.pl lub telefonicznie: Elżbieta, 692-306-329.
  • USŁUGI | budowlane
    ROBOTY ZIEMNE, ODWODNIENIA, KANALIZACJE. 788 501 666.
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZA. Praca Niemcy. 608729122.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
  • USŁUGI | inne
    MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - z pola i w środku - WOLNE TERMINY - 880 363 281.
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ WIDOKOWĄ 20 AR. 505 429 375.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE KOMINKOWE BUK I ŚWIERK. DOWÓZ DO KLIENTA. 608 690 989, 608 691 133.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-10-25 21:08 Dwie turystki zabłądziły pod Babią Górą 2024-10-25 21:00 Studenci narysują Rabkę 2024-10-25 20:23 Znów palił się pustostan w Nowym Targu 2024-10-25 20:00 Beskidy też są piękne (ZDJĘCIA,WIDEO) 2024-10-25 19:00 E-Fasiąg przyjechał pod Giewont na lawecie, ale między hotelami jeździ bez problemu 11 2024-10-25 18:00 35 lat od tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki 2024-10-25 17:00 Lachowska jesień z widokiem na Tatry (Wideo) 1 2024-10-25 16:00 Gość chodzi po klatce i chwyta każdą klamkę, próbuje dostać się do mieszkań (WIDEO) 3 2024-10-25 15:00 Policyjne poszukiwania 14-latki 2024-10-25 14:00 Sprawdź ustawienie świateł w samochodzie 1 2024-10-25 13:30 Dawno nie zaglądaliśmy do Królowego Mostu. Mamy dla Was bilety na film 2024-10-25 13:13 Jak Wybrać Idealną Skrzynkę Narzędziową: Przewodnik dla Profesjonalistów i Majsterkowiczów 2024-10-25 13:00 Koniec komunikacyjnej udręki - przejazd pod wiaduktem otwarty 11 2024-10-25 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2 2024-10-25 12:00 Dyfuzor zapachowy w biurze - jak poprawić atmosferę i zwiększyć produktywność? 2024-10-25 11:30 40 lat od śmierci kapelana Solidarności 13 2024-10-25 11:12 Napędy do bram w nowoczesnym wydaniu - ciekawe rozwiązania 2024-10-25 11:03 Badanie zdolności patentowej. Jaki sprawdzić, czy dany wynalazek może być objęty ochroną patentową? 2024-10-25 11:00 Wiecie co to jest wiązanie strzępków? Te kobiety pokazują, czym jest góralska tradycja 2024-10-25 10:30 Czas zmierzyć się z przeszłością. Czy Sebastian Bergman rozwiąże zagadkę? Mamy dla Was książki 2024-10-25 10:00 Zmiany w Komisji Urbanistyki i Rozwoju, Stanisław Karp odchodzi, jest nowy szef komisji 13 2024-10-25 09:00 Jak jeszcze raz puścicie ścieki, to przywieziemy je wam tu do urzędu 13 2024-10-25 08:01 Światełko w rowerowym tunelu. Firma przygotuje opracowanie 13 2024-10-24 21:39 Ważono wozy, którymi fiakrzy jeżdżą nad Morskie Oko 13 2024-10-24 21:01 Akcja ekologiczna i protest przeciwko wojnie (ZDJĘCIA, WIDEO) 20 2024-10-24 20:00 Ewakuacja z kolejki linowej 2024-10-24 19:00 Stara plebania w Krościenku została odnowiona 2024-10-24 18:03 Radna pyta o halę przy szkole na Cyrhli. Wiceburmistrz Bryjak odpowiada 3 2024-10-24 17:30 Przemek Sokół i "Dziady" 2024-10-24 17:30 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Polska turystka nie przeżyła upadku 4 2024-10-24 17:00 Radny pyta o sylwestra. Wiceburmistrz odpowiada i podaje wstępne koszty organizacjji 22 2024-10-24 16:30 Dyskusje na temat bezpieczeństwa pod Tatrami 1 2024-10-24 16:00 Marcin Sztokwisz przemierza Afrykę motocyklem 1 2024-10-24 15:55 Paradontoza - choroba przyzębia, która występuje u aż 70% Polaków 2024-10-24 15:48 Jak właściwie dobrane opakowania cateringowe wpływają na jakość i świeżość dań w diecie pudełkowej? 2024-10-24 15:00 Meine Damen und Herren, czyli góralskie precz z niemieckim inwestorem, pół Zakopanego wyleci w powietrze 18 2024-10-24 14:30 Nowe ławki na Babiej Górze 5 2024-10-24 13:58 Najnowszy ranking WTA: Iga Świątek utrzymuje prowadzenie 2024-10-24 13:55 Poszukiwany Mateusz Wolniak z Pabianic 2024-10-24 13:46 Czy odzież reklamowa może być skutecznym nośnikiem reklamowym? 2024-10-24 13:01 Na Cyrhli montują takie urządzenie 11 2024-10-24 12:30 STRH to dobra marka 2024-10-24 11:30 Na zakopiance palił się samochód 4 2024-10-24 11:00 Sprawozdania burmistrza on-line, hala przy SP 1 i rozmowy z taksówkarzami 16 2024-10-24 10:00 Zakopiańscy radni zdjęli z porządku obrad punkty o podwyżkach cen za odbiór śmieci 11 2024-10-24 09:00 Żłobek droższy ale tylko pozornie 2024-10-24 08:00 Luksusowe narty. Rosną ceny karnetów 1 2024-10-23 22:34 Paulina Kucharska nową Miss Podhala 2024-10-23 21:40 Ważny jubileusz w Szczawnicy 1 2024-10-23 21:00 Biegowy weekend w Zakopanem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-10-25 22:53 1. W nawiązaniu do kolejnego infantylnego filmiku burmistrzunia "URZĘDOWA KROWA i CAP....za 38000 zł!". Przypominam że utrzymanie obecnego burmistrzunia od kwietnia do dzisiaj kosztowało mieszkańców jakieś 140 tysięcy. Tylko jednego! A darmozjadów jest trzech. Chyba wolałbym utrzymywać tą rogaciznę bo w razie czego będzie mleko i szynka... A z burmistrzunia to żadnego pożytku nie ma tylko kosmiczne koszty i kolejny sylwester za 700 tysięcy jak na razie bo pewnie do 1,5 miliona dobije jak nic + dewastacja zabytku wpisanego do rejestru. 2024-10-25 22:48 2. Dziwne , że dopiero teraz na to wpadli. Przecież górale powinni wozić elektrykami już od lat. Fajnie, że jest polska technologia. Myślę, że to jest idealne połączenie. Tradycja, nowoczesność i polski produkt. Do zobaczenia na górskich drogach ! 2024-10-25 22:32 3. Atrakcyjny pojazd. Trzeba tylko przyprowadzic swojego pchacza albo popychadlo. 2024-10-25 22:30 4. To homo mobile. Bilety rozprowadzane beda w/g klucza deklaracji. 3 biegowa skrzynia, z tego dwa od tylu. Sorry, raczej do tylu, wsteczne. 2024-10-25 22:22 5. szczerze to brzydki nie jest ale nie zastąpi klimatu jazdy fasiągiem z końmi. uważam, że tu chodzi kontakt z naturą, Dźwięk kopyt konia delikatnie odbija się od kamiennej drogi, a lekkie skrzypienie drewnianych osi dodaje magii tej podróży. Każdy krok konia to rytm, który wprowadza w trans, a kręta droga sprawia, że co chwila wstrzymujesz oddech, by zachwycić się widokiem. Zapach konia, charakterystyczny, wypełnia powietrze, łącząc się z aromatem wilgotnej ziemi i lasu. To zapach życia, siły i bliskości natury. Z każdą chwilą czujesz, jak łączysz się z tą prostą, ale piękną przygodą, a zapach konia staje się częścią twojej podróży, przypominając, że życie to nie tylko cel, ale i każdy moment, który go tworzy. Gdy w końcu zjeżdżasz w stronę malowniczego jeziora w tej chwili czas zdaje się zatrzymywać, a jedynym towarzyszem jest szum wiatru i odgłos kopyt, które prowadziły cię przez ten magiczny świat, gdzie przyroda spotyka się z niepowtarzalnym urokiem podróży. 2024-10-25 21:50 6. Hehe, pisiory w natarciu... 2024-10-25 21:46 7. Najlepiej jak pojedzie sobie stąd na lawecie do Zgorzelca lub gdziekolwiek. 2024-10-25 21:16 8. Fajny sprzęt. A jak z jego rejestracją? S.A.M. już nie chcą rejestrować 2024-10-25 21:07 9. to sie człek o dygał tego klamota.Mógł dyć bolta zamówić. 2024-10-25 21:06 10. Tyn e faśiag zajebisty jesce brakuje dźwięku kopyt jak to zrobiom to jestem za.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP