Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

2024-05-04 09:00:31

Reklama

Smaczne Podhale

Oscypki i bundz w maju są najlepsze. Z Podhala nie można wyjechać bez skosztowania kwaśnicy i moskola

Z kolei na lody jeździmy tylko do Nowego Targu!

Te prawdziwe oscypki, powinny mieć ok. 60 - 75% mleka owczego i resztę krowiego. Są tylko w sezonie, zazwyczaj od połowy kwietnia do października. - W tym roku doimy owce już od 15 marca, wtedy jagnięta zabrane były od matek - mówi Marek Wilczek z Gronia, który bacówkę ma w Bańskiej Niżnej. Wypasa 500 owiec.

Ta majowa trawa jest dla owiec najwartościowsza, ma też największe walory smakowe, a to przekłada się też na smak owczego mleka i wyrobów z nich - nie tylko oscypków, ale też bundzu, bryndzy czy żętycy. Dlatego teraz zaczyna się prawdziwy sezon na owcze rarytasy.

Po oscypek koniecznie na bacówkę

Oscypki to twarde, wędzone sery o charakterystycznym, wrzecionowatym kształcie i specyficznym smaku. Wyrabiane są przez baców na bacówkach. Od kilkuset lat w ten sam, tradycyjny sposób.

 Po wydojeniu owiec do drewnianego skopka - gielety mleko zlewane jest przez lniane płótno do drewnianej puciery. Następnie baca dodaje klag, czyli wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę. Dzięki niej z mleka powstaje masa serowa, którą się odciska i formuje. Podczas odciskania ser maczany jest w gorącej wodzie. Po uformowaniu moczy się go przez dobę w solance. Potem sery leżakują na górnej półce w bacówce i są wędzone w dymie z ogniska, które - według tradycji - nie powinno wygasać przez cały sezon. .

Mimo jednego wspólnego przepisu, każdy baca ma swoje sekrety, dzięki czemu oscypki nieco różnią się smakiem.

Jak rozpoznać prawdziwy oscypek?

Ten prawdziwy, zastrzeżony w Unii Europejskiej jako produkt regionalny, musi być wyrabiany w bacówce i mieć co najmniej 60% mleka owczego. Na Podhalu można też kupić sery o takim samym kształcie, wyrabiane w ten sam sposób, ale wyłącznie z mleka krowiego. Mogą być równie pyszne, chociaż smakują nieco inaczej (mają łagodniejszy smak) i nie powinno się ich nazywać oscypkami.

Jak rozróżnić oscypki prawdziwe od podróbek? - Po wyglądzie się ich nie rozpozna, a smak owczego  rozróżni tylko prawdziwy smakosz - zauważa Marek Wilczek, baca z Bańskiej Niżnej. Dlatego radzi, by zakupy robić z pewnego źródła albo na bacówce.

- Najlepiej kupować na bacówce - podobnie radzi Artur Leśnicki, baca z Kluszkowiec, który wypasa swoje stado  w okolicy wzgórza Wronina w Czorsztynie. Ponad 1000 owiec. To miejsce turystyczne, więc turyści często odwiedzają jego bacówkę. - Turyści są już trochę wyedukowani. Pytają się, dlaczego przy bacówce mamy krowy, a sprzedajemy owcze oscypki - śmieje się. - Tłumaczymy, że w każdym oscypku jest domieszka krowiego mleka - dodaje Artur Leśnicki. To już piąty sezon jego bacowania. - Ani po wyglądzie, ani po smaku laik nie rozpozna oscypka. Krowi też można dobrze "utulać", wyrobić jak owczy - mówi.

Warto wybrać się na bacówkę także po to, by popróbować innych owczych rarytasów a także by podglądnąć bacę i juhasów przy pracy.

Bundz, bryndza i żętyca

Na bacówce koniecznie powinniśmy skosztować bundzu - to ser z mleka owczego. Świeży ma łagodny, słodkawy smak, konsystencją przypomina nieco mozzarellę. Potem kwaśnieje. I właśnie z kwaśnego - robi się bryndzę. Ta majowa jest najsmaczniejsza, wiele osób właśnie wtedy kupuje większą ilość i zamraża na zimę. (Moja mama dodaje jeszcze trochę masła, uciera jak ciasto, potem dzieli na małe porcje i zamraża - dopisek autora artykułu).

- Bundz musi być dobrze ukiśnięty. Nie w domu, ale najlepiej na bacówce, na świeżym powietrzu. Ważne, żeby bundz nie kisił się za krótko ani za długo. Baca musi wyczuć moment - tłumaczy Marek Wilczek, baca z Bańskiej Niżnej. Wyczucie odpowiedniego momentu nie jest łatwe. Czasem bowiem  bundz potrzebuje na skiśnięcie trzy dni, czasem tydzień, zależy od pogody - wilgotności, temperatury na zewnątrz - itd.

Walory smakowe bundzu zmieniają się też w sezonie. W maju jest najbardziej słodki, nie jest ani tłusty, ani za chudy. Smak zależy też od traw, na których wypasane są owce. Najlepszy bundz jest wtedy, gdy owce wypasają się na łąkach bogatych w różnorodne rośliny, zioła.

Proces produkcji bundzu w pierwszej fazie wygląda tak samo, jak wytwarzanie oscypków. Zlane do „puciery” mleko „klaguje się”, czyli doprowadza do ścięcia białka zawartego w mleku przez enzymy z podpuszczki. Powstały skrzep serowy parzy się następnie przez kilka minut w temperaturze około 70°C. Następnie ser odcedza się na płótnie, formując duże bryły.

Będąc na bacówce koniecznie trzeba spróbować żętycy, czyli serwatki odciśniętej przy wyrobie bundzu czy oscypka. Gasi pragnienie i ponoć jest świetna na kaca. Niektórzy uważają ją za afrodyzjak.

Podhale to także kwaśnica

Kwaśnicę i moskole można spotkać w każdej z podhalańskich karczm. Kwaśnica to zupa z kiszonej kapusty z dużą ilością kwaśnej wody z beczki, na żeberkach wędzonych, czasem na jagnięcinie czy gęsinie.

Wielu smakoszy tej zupy ustawia się w kolejce po nią w barze Rumcajs przy ul. Ogrodowej w Nowym Targu (w porze obiadowej trzeba się liczyć z odstaniem nawet pół godziny). Sporo osób - także spoza Nowego Targu - zaopatruje się tu w obiady na wynos.

- W kwaśnicy najważniejsza jest dobra kapusta, kiszona w tradycyjny sposób. Dlatego kisimy ją sami, bez sztucznych przyspieszaczy i jakiejkolwiek chemii - podkreśla Piotr Tylecki, kucharz z Krośnicy, który szefuje w kuchni Rumcajsa. - To cały jej sekret - dodaje. Kwaśnicę gotuje na wędzonych żeberkach i jagnięcinie. Dodaje jarzyny, podsmażany boczek, cebulę, wrzuca też parę suszonych borowików.

 Moskole - góralskie placki

W podhalańskich restauracjach można tez zamówić moskole. - Robi się je z ugotowanych ziemniaków, dobrze wygniecionych oraz z mąki z dodatkiem odrobiny soli - zdradza Celina Budz, rolniczka z Gronkowa, która często robi te placki w domy, według tej samej receptury co jej babka. Tylko nie wypieka ich już na blasze tradycyjnego pieca w kuchni, ale na suchej patelni. - Niektórzy dodają wodę, mleko albo jajka, ale to już nie są prawdziwe moskole - uważa Celina Budz. Robi je najczęściej, gdy zostaną jej z obiadu gotowane ziemniaki. - Mam wtedy najlepsze śniadanie na następny dzień - moskol popijam świeżym mlekiem - mówi.

W karczmach serwują najczęściej moskole z masłem czosnkowym lub z bryndzą.

A skąd taka nazwa?  Według jednych moskole przywędrowały na Podhale w czasie I wojny światowej wraz z rosyjskimi jeńcami, którzy piekli takie placki na prymitywnych paleniskach przykrytych blachą. Według innych moskole pojawiły się na Podhalu jeszcze wcześniej. Górale podpatrzyli przepis od robotników ze Wschodu, którzy pracowali przy budowie kolei do Zakopanego i wtedy przy torach w plenerowych warunkach mieli takie placki robić (kolej do Zakopanego została otwarta w 1899 r.).

Na lody do Nowego Targu

Mówią, że najlepsze lody w Polsce są w Nowym Targu. Warto samemu sprawdzić, Można je nabyć na nowotarskim Rynku - u Żarneckich lub obok w okienku kawiarni Deja vue (i w kawiarni o tej samej nazwie przy ul. Długiej). To już trzecie pokolenie rodziny Żarneckich zajmujących się wyrobem tradycyjnych lodów, dziś zarejestrowanych jako produkt regionalny. - Ich sekretem jest miłość, pasja i zabawa. Reszty nie mogę zdradzić - mówi Magdalena Lubieńska, której dziadkowie pod koniec lat 50. ubiegłego wieku zapoczątkowali produkcję.W lodach czuć naturalny smak.. - Nie mają żadnych sztucznych dodatków, nie ma w nich chemii - podkreśla właścicielka Deja vue. Tylko już lodu nie trzeba - tak jak na początku - zimą gromadzić i transportować z Dunajca, a potem w piwnicach przetrzymywać pod trocinami i solą do lata.

- Babcia opowiadała, że dawniej, gdy dworzec autobusowy był w Rynku, kiedy autobus z Krakowa do Zakopanego się zatrzymywał, wszyscy turyści obowiązkowo wychodzili z autobusu i kupowali u nas lody - opowiada Magdalena Lubieńska.   Dziś klientami są głównie mieszkańcy Podhala, dla których lody są często głównym powodem przyjazdu do Nowego Targu. W upał ustawiają się po nie długie kolejki.

Na pstrągi nie tylko do Łopusznej


- Takich pstrągów, jak w Łopusznej, nie ma nigdzie - zapewnia Jan Kanty Pawluśkiewicz, znany krakowski kompozytor pochodzący z Nowego Targu. Za każdym razem, jak jest na Podhalu, wpada na pstrąga do gorczańskiej miejscowości. Pstrągi tu hodowane są w czystej źródlanej wodzie, która spływa potokiem z Turbacza.

Do niedawna pstrągi były serwowane tuż przy stawach zarybieniowych, w klimatycznej restauracji, pamiętającej czasy PRL-u. Tego lokalu już nie ma, ale właściciele serwują je w restauracji przy pensjonacie vis a vis Dworku Tetmajera i stadniny koni. Wystrój restauracji się zmienił, ale pstrągi smakują tak samo wyśmienicie.

Ci, którzy lubią pstrągi wędzone, mogą się w nie zaopatrzyć także w Zakopanem, w Gospodarstwie Rybnym u Sitarza (al. Przewodników Tatrzańskich 1). Jest to jedyna w Polsce górska (1002 m n.p.m.) hodowla ryb łososiowatych.

W ostatnich czasach gospodarstw rybackich w okolicy przybyło. Jedno z nich - które zdążyło się już dorobić renomy - jest w Jurgowie na Spiszu, gdzie można skosztować nie tylko pstrąga, ale także jesiotra wędzonego. Pozytywne opinie zbiera też Markowa Zagroda w Mizernej, niedaleko Jeziora Czorsztyńskiego.

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. Bartłomiej Jurecki
2
/ Fot. Bartłomiej Jurecki
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kulfon 2024-05-07 18:33:40
Ta, jasne, 60, 70%. Cary Mary, diaboł stary. Jak mają 20%, to sukces. Gdyby miały tyle , co niby jest, to by ceprom nie smakowały.
Gg 2024-05-05 04:17:32
A w skarpetach z owczych była sierść psa i kozy. Zyntyca od Capa a miód z mniszka od oszustek w habitach.
Teodorslysz 2024-05-04 19:56:08
Te ,,arystokrata jakiś tam chyba przygłupawy" do zyntycy owce śkac nie mogą,co najwyżej do mleka przy dojeniu . Prawda ?
Arystokrata pucokowy 2024-05-04 10:25:35
Sabałowych bajań ciąg dalszy, niektórzy z ceprów jeszcze się na nie nabierają. Żętyca najlepsza jest ta zielonkawa, kiedy w maju przyjdzie psota a owce śkają dalej jak widzą.Czekam aż któreś laboratorium zbada ile mleka owczego jest w oscypku. Żeby się nie okazało jak z tymi garniturami co to miały mieć w swoim składzie 70% wełny a było 00.
2024-05-18 10:00 Jeszcze jedna rabczańska rudera 2024-05-18 09:00 Tatry i Podhale: Dziś można spodziewać się burz 2024-05-18 08:00 Trzy koźlątka z rodzicami. Podglądamy śniadanie kozic na Kasprowym (WIDEO) 2024-05-17 22:00 Nowe wejście na popularny szlak w Tatrach 5 2024-05-17 21:30 Dwanaście punktów oświadczenia w sprawie transportu konnego do Morskiego Oka 8 2024-05-17 20:59 Drukowanie z dreszczykiem 2024-05-17 20:10 Dlaczego jesteśmy na Patronite? 2024-05-17 20:00 Zakopane: Ruszy budowa nowej drogi łączącej zakopiankę z dworcem autobusowym, będą utrudnienia 4 2024-05-17 19:00 Wandale grasowali w rabczańskim parku - policja jest na ich tropie 6 2024-05-17 18:16 Wiele strażackich interwencji na terenie powiatu nowotarskiego 2 2024-05-17 17:27 Przejazd z Białego Dunajca w stronę Gliczarowa będzie bardzo utrudniony 2024-05-17 16:39 Jest porozumienie w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka 19 2024-05-17 16:00 Jakie są zagrożenia w Nowym Targu? Też się zastanawiasz? Wypełnij ankietę 2024-05-17 15:15 Dobiegają końca prace na dworcu PKP w Zakopanem 2024-05-17 14:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-05-17 13:45 Zobaczcie, co zbudowali pod ziemią w Dolinie Kościeliskiej (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2024-05-17 12:58 Co się działo nocą na Zakopiance? Droga prawie przez godzinę była nieprzejezdna! 2024-05-17 11:58 Zawiasy pivot - idealne do nowoczesnych drzwi 2024-05-17 11:56 Okrągły stół w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka. Gorąco przed obradami (WIDEO) 24 2024-05-17 11:37 Okrągły stół w sprawie konnego transportu do Morskiego Oka (WIDEO) 12 2024-05-17 11:00 Historycy rwą włosy z głów, kolejny zdewastowany zabytek w Zakopanem 9 2024-05-17 10:30 "Monster". Film, który warto zobaczyć. Mamy dla Was bilety 2024-05-17 10:00 Na hulajnodze jechał pod prąd, od krawędzi do krawędzi jezdni i po chodniku (WIDEO) 6 2024-05-17 09:35 Wielka wyprzedaż w MAX Chiński Market w Stopiak Park Handlowy! 2024-05-17 08:59 Na razie mamy piękny poranek, ale wchodzimy w okres zmiennej pogody 2024-05-17 08:00 Uwaga kierowcy! W sobotę utrudnienia w ruchu w powiecie nowotarskim 2024-05-16 21:40 Postępują prace przy przebudowie linii kolejowej (GALERIA ZDJĘĆ) 2 2024-05-16 20:45 Pożar fotowoltaiki na jednym z budynków 7 2024-05-16 19:51 Dachowanie przy ulicy 3 Maja, są utrudnienia na drodze 3 2024-05-16 19:19 W Tatrach czeka nas burzliwy piątek, na weekend zapowiadane jest załamanie pogody 2024-05-16 18:25 Osiemnastka ze zmienioną trasą, na tych przystankach nie doczekacie się na autobus 2 2024-05-16 17:30 Kiedy poznacie cień bestii, strach będzie waszym Aniołem Stróżem. Konkurs dla czytelników 2024-05-16 17:25 Tajemnicza wycinka w Zębie, będzie hotel czy osiedle domków letniskowych? 10 2024-05-16 16:30 Zostań archeologiem i eksploruj tajemniczą piramidę 2024-05-16 16:19 Poważny wypadek w Szczawnicy - mężczyzna przygnieciony przez maszynę 2 2024-05-16 15:25 Groźnie zdarzenie drogowe z udziałem rowerzysty 2024-05-16 15:00 Policjanci prewencji trenowali na Podhalu (WIDEO) 11 2024-05-16 15:00 Jak przetrwać w czasach kryzysu 10 2024-05-16 14:30 Rabczańska Noc Muzeów w Starym Kościółku 2024-05-16 14:00 Anna Tybor przerywa wspinaczkę na Dhaulagiri 2024-05-16 13:00 Mini Podhale Tour wystartuje w Rabie Wyżnej 1 2024-05-16 12:20 Bądźcie gotowi na rękoczyny 2024-05-16 12:00 Wójt po przegranej zachorował 8 2024-05-16 11:49 Czy warto ponownie aplikować na to samo stanowisko? 2024-05-16 11:40 Prawo jazdy kategorii B - nowe umiejętności i możliwości 2024-05-16 11:14 W czym jest dużo witaminy D3? Odpowiednia dieta i suplementacja cholekalcyferolem 2024-05-16 11:03 Jak usunąć brzydki zapach z szafki na buty? 2024-05-16 10:59 Góralka Hanka w Nowym Targu i nasz Jędrek na Krupówkach w specjalnych koszulkach Patronite (WIDEO) 1 2024-05-16 10:00 W tę noc warto wybrać się na spacer po Zakopanem 1 2024-05-16 08:59 Kolejka nie kursuje, ale i tak jesteśmy na Kasprowym (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-18 09:26 1. architektura tej budowli świetnie wpisuje się np. W BUNKIER W KUŹNICACH tzw. STYL PISIOWY :) :) :) 2024-05-18 09:20 2. I dobrze niech zmniejsza ilość osób, konie były I będą tak jak tam wszystko jest solą w oku to naprawdę,ja nie mówię żeby męczyć konie ,ale bez przesady pewnie już ktoś Raczki zaciera do nowego biznesu ,tu nie o konie tylko wejść z biznesem gorolami niek se nie pozwolą a pany rządzić u sobie.Niech przejada po gospodarstwach w jakich warunkach żyją zwierzęta!,A po drugie jak by pany nie jeździli to by zarobku nie było więc o co chodzi bedom narzekać a d...,więzom a zapłacą a później lament ,tak jak xe wszystkim!!! 2024-05-18 09:20 3. ministra przyjechała sobie porozmawiać bo warto rozmawiać. czy sankcjonowanie znęcania się nad zwierzętami przez rząd nie powinno być karane ? robił sobie pis żarty z ludzi, teraz zaczyna się to samo. Panie Premierze reaguj ! 2024-05-18 09:06 4. Co się Wam ludzie nie podoba? 2024-05-18 08:31 5. A na Gorcach cisza... Czyżby zatykane kanały artykulacji? Media ... 2024-05-18 08:28 6. @death trap Nowa gra miejska. 2024-05-18 08:23 7. patrzoj ze na swoje.... jako ty pises ..... 2024-05-18 07:53 8. Mafijne układy poniżej- dokładnie TAK. Zapomnieli dodać punkt ostatni 13. Powinien brzmieć "dopuszcza się jedna śmierć konia tygodniowo i dwa upadki konia w ciągu dnia". 2024-05-18 07:52 9. Kiedy wyłożenie projektu konsultacje Obwodnicy Centrum Zakopanego Jana Kasprowicza Tatary Kamieniec Szkolna Powstańców Sląskich 2024-05-18 06:50 10. Super, bardzo ładne (ja tu widzę nawiązanie do szałasu pasterskiego) i funkcjonalne są te nowe budynki, w przeciwieństwie do "budek z lodami" oraz prostowania i żwirowania szlaków
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP

Dołącz do nas - facebook