2019-11-02 19:00:46

Gmina Bukowina Tatrzańska

Milcząca rada

Minął rok od wyborów samorządowych - w Bukowinie Tatrzańskiej od początku tej kadencji radni nie złożyli ani jednej interpelacji.

O tym, że na sesjach rady gminy radni nie zabierają głosu, pisaliśmy w czerwcu. Od początku tej kadencji radni nie złożyli ani jednej interpelacji. Na sesjach nie mają pytań do sprawozdania wójta, nie dyskutują nad uchwałami. Nie zabierają głosu w wolnych wnioskach. Przypomnijmy, że wszyscy są z jednego ugrupowania - PiS.


W każdej gminie jednym z punktów programu sesji są "interpelacje i zapytania radnych". To w tym punkcie radni w innych gminach, miastach i w powiecie zadają pytania, zgłaszają problemy. Apelują o załatanie dziur w drogach, budowę chodników, kanalizacji, wiat przystankowych. O naprawę zniszczonych ławek, koszy na śmieci, wykaszanie rowów przy drogach albo ścieżkach rowerowych, o sprzątanie koryt potoków itp. Zadają pytania o ważne inwestycje. 


A radni z gminy Bukowina Tatrzańska nie mają pytań. Radni tłumaczyli się, że o wszystkich problemach mówią na komisjach, albo idą z nimi bezpośrednio do wójta. 


W innych gminach wygląda to zupełnie inaczej. Interpelacje są na porządku dziennym. Na przykład w Czarnym Dunajcu. Radni - także z tego klubu co wójt - zasypują go pytaniami, wnioskami i propozycjami. W sąsiedniej gminie Szaflary interpelacje też pojawiają się na sesjach często. 


- Możliwość składania interpelacji wynika z przepisów prawa o samorządzie. Są to pytania radnych do wójta. Odpowiedzi udziela wójt, albo inna osoba do tego upoważniona - wyjaśniał nam w czerwcu Janusz Jurzec, radny z Szaflar, który często składa interpelacje. Bo w interpelacjach można poruszyć ważne sprawy dla gminy i co istotne - składa się je na piśmie. 


Tadeusz Czepiel, przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec, mówił, że interpelacje dotyczą ważnych spraw i strategicznych dla gminy, np. chodników, dróg wojewódzkich, powiatowych, kanalizacji, gazyfikacji, służby zdrowia, oświaty. - Interpelacje radnych dają możliwość wójtowi do podejmowania dalszych kroków, na przykład rozmów z zarządcą drogi. Trochę też mobilizują wójta do konkretnego działania. To ważne, żeby wiedzieć np. jakie gmina ma poglądy w kwestii przyszłości kanalizacji, gazyfikacji - mówił wówczas przewodniczący. - Interpelacje powinny być i radni nie powinni się ich bać. Trzeba mówić, pytać - dodaje. Zaznacza, że jeśli radni mają drobne sprawy do załatwienia, to nie czekają na sesję, ale wcześniej idą do wójta. 


- Dzięki interpelacji jest pewność, że wójt odpowie na pytanie, bo zgodnie z prawem musi tej odpowiedzi udzielić i jest ona na piśmie - uważa Rafał Wilkus, radny z Maruszyny, który również często korzysta z takiej możliwości. Radny dodaje, że składanie interpelacji na sesji ma większy wydźwięk. Obrady są nagrywane, oglądają to mieszkańcy i widzą jak radni wywiązują się ze swojej funkcji. - Mogą zobaczyć, że radni spełniają prośby i oczekiwania mieszkańców, że zgłaszają różne problemy - komentował Rafał Wilkus. 


 - To dobrze, że radni pytają, że interesują się sprawami gminy. Niektórzy mogą się nie zgadzać z różnymi opiniami, ale radny ma prawo zadawać pytania - podsumował Stanisław Wąsik, przewodniczący Rady Gminy Szaflary.


W gminie Nowy Targ interpelacje również składane są często. Radni mają pytania do sprawozdań wójta, zabierają głos w punkcie "wolne wnioski". 


Wiesław Parzygnat, przewodniczący Rady Gminy Nowy Targ, opowiadał, że wiele tematów problemowych radni poruszają na komisjach, ale składają też interpelacje na sesjach. - Są to poważne pytania, na które uzyskuje się poważne odpowiedzi, oparte na faktach, dokumentach. Jest to też nagłośnione przez media i ma szerszy wydźwięk - mówił. 


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
GoWork 2019-11-04 08:27:17
To góralska rada góralskiej gminy... Nikt nie może dyktować jaki system pracy mają mieć... Jeśli komuś sie nie podoba niech wygra w wyborach mandat radnego i interpeluje... Niegdyś był radny Ludwik Rz., który dążył aby w porządku obrad nie było pkt. interpelacje i wolne wnioski, jakieś 20 lata temu... MyŚlę, że LudwiK może być z siebie dumny, bo przyjęty system dziś by go satysfakcjonował. Tak czy siak nie ważny system tylko czy prowadzi do dobrych decyzji, czy samorząd jest rychliwy i skuteczny....
mateobosh 2019-11-03 17:22:45
Tak to jest jak się głosuje na byle kogo. Nie ważne co osoba sobą reprezentuje, jakie ma wykształcenie, ważne, że z PIS- u. To jest, aż żenujące, na wsiach jest tyle do roboty, a oni pary z ust nie puszczają, jednomyślnie uchwalają każdą uchwałę, nikt się nie sprzeciwia, nie debatują, podpisują jak leci, ewentualnie kwiatki sadzą i smażą kiełbaski na festynach .....
Baciar 2019-11-03 16:09:01
Ten samorząd nie zmierza w dobrym kierunku.... Przykre to. Ogarnijcie się wy tam wszyscy.....
Miejscowy 2019-11-03 13:44:36
Ludzie co się dziwicie, to są wybrańcy narodu. Oni nie są dla ludzi tylko sami dla siebie a kto ma inne poglądy i nie jest za Pisiorstwem to nie ma czego szukać w gminie.
Goral4102 2019-11-03 13:17:29
Tak właśnie wygląda patologia polityczna od najniższych szczebli władzy po najwyższe. Siedzi sobie TWA (towarzystwo wzajemnej adoracji), któremu przewodniczy wójt, naczelnik, prezes czy kto tam jeszcze. Wybrana świta ma tylko przytakiwać i absolutnie nie mieszać się do układu biznesowego. Jeśli ktoś się sprzeciwi lub zacznie robić problemy (dopytywać się o niewygodne sprawy lub co najgorsze będzie się starał rozmontować ten chory z punktu widzenia obywatela układ) przydupasy jaśnie wielmożnego już zadbają o to, żeby śmiałek poczuł na własnej skórze co potrafi władza. Doprowadzą do tego, że albo sam się poda do dymisji albo klika przegłosuje jego odwołanie.
W sumie was mi nie żal białcony, bukowiony i inne. Myśleliście, że wybory i polityka to forma zabawy, my ich wybierzemy i mamy wszystko gdzieś a łune niech robio co chco. Idziecie do wyborów bz żadnego przygotowania i głosujecie na byle kogo (bo to psecie sunsiot, bo wójt tek pedzioł, bo ksiunc na ambonie kazoł) to teraz macie i zbierajcie owoce swojej ignorancji.
Mała 2019-11-03 12:56:44
W Białce boczne uliczki dziurawe nieoswietlone nie ma oznakowan przy drodze głównej o numerach domów w bocznych uliczkach tak jak jest to zarobione w innych miejcowosciach ,nie mówiąc już o kanalizacji .Radni śmierdzące lenie.
Dziękuję za ten artykuł może ludzie przejrzą na oczy. Przed wyborami wszyscy pozapisywali się do PiS i myśleli że to wystarczy na 5 lat .Taka to dobra zmiana wygrać a potem udawać że się coś robi nie mieć własnego zdania i wszystko podpisywać w ciemno
bagienny dziadek 2019-11-03 11:25:21
Interpelacje ??? że jak????biedny radny- bezradny desygnowany to ma klawe życie ,otwierają gębę ,żeby jeść a nie gadać po próżnicy.
Arni 2019-11-03 07:48:29
A to ci ...teraz już wiem czemu się nic nie dzieje jak radnemu zglasza się problem zeby go poruszyć na sesji i możesz czekać do us.......j śmierci na jaki kolwiek efekt działania C........Y. Biorac pod uwage osobiste spotkanie z Wójtem też bez żadnego efektu obiecanki cacanki a głupiemu radość tak z tego wynika grunt stołki opanowane reszte w.........Ć..
z boku 2019-11-03 03:22:31
Ale sie czepiacie . To przeciez jest taka jedna wielka rodzina.Wszyscy gleboko wierzacy I minimum w niedziele na mszy w pierwszym rzedzie zeby ich naczelnik gminy mogl dostrzec z pierwszej lawki. Przeciez to jest jednorazowo minimum ok 20 ludzi w jednej izbie.Wszycy z innych wiosek I jak to mozliwe ze tam nie ma roznicy zdan w wydatkowaniu gminnej kasy? Smiem przypuszczac ze to nie jedna zgodna rodzina tylko jedno wielkie zaklamane bagno. Nic mi do tego ale krew mnie zalewa ze tyle narzekali na komune a jak dostali demokracje do reki to sie im odechcialo wszystkiego I ciuchutko wrocili do pozycji sprzed 90 roku. Po co sie wychylac I wysilac skoro dieta I tak zostanie wyplacona a naczelnik I tak zrobi po swojemu. Ale.... tak chcieliscie I tak Macie a nam wszystki wara I jedynaj chyba na swiecie takiej jednomyslnosci. A szczegolnie majac na uwadze ze I bukowianie I cornogorzanie -jurgowianie no I rzepiscanie to juz raczej na tej zgodzie chyba najlepiej nie wychodza. Pozyjemy zobaczymy
strach 2019-11-03 00:10:26
STRACH ma wielkie oczy.
siekiera 2019-11-02 21:40:17
Dobrze napisałeś "śpisok" pełne poparcie :) dla kasy, dla kasy.... każdego kiedyś kasa zgubi.. nawet Lorda...
siekiera 2019-11-02 21:23:58
Wójta się boją, bo obiecał kasę... co tu gadać, niech się wypowiedzą "wielcy Radni".... RADNI BEZRADNI :)
Leszek 2019-11-02 21:15:10
Bo to są radni - bezradni.
siekiera 2019-11-02 21:01:31
Nie będzie "umiało" się podpisać, bo przecież jest super...
zagryzli 2019-11-02 20:42:34
Przecież jest nowa droga na Spiski. Niebywała. Wyglada jakby ktoś po środku wylał drogę, a nadmiar asfaltu wrucił do rynśtoka, i tu i ówdzie. W przyszłym roku pojedzie tędy TOUR;) jak ustoi do wiesny. To będzie odcinek super extra hard specjalny i w końcu będziemy mieli swoją ścianę;). Trza jesce pomyśleć o gumowych płotach na dole, bo ich nie bee juz na pocątku zimy . I będzie można uprawiać bobseje w końcu wiedziemy w sportach zimowych. Ale droga jest i dziękuję.
Country 2019-11-02 20:36:13
Interpelacja a to dobre . Po co wybieramy radnych jak żaden się nie odezwie . Wszystko głosują jak leci. Widocznie im to na rękę. To jest dobra zmiana?
śpisok 2019-11-02 20:34:51
tam tylko dla kasy idą wszyscy , szczególnie radni z Białki .Gratuluję upodlenia dla całej gminy :)
Miss 2019-11-02 20:32:24
Rada milczy, a problemy są - kanalizacja, śmieci i inne problemy.
No cóż widać ONI problemów nie widza, a są i rozmowy z wójtem ich nie rozwiązują.
Nie maja nic do powiedzenia, to po co rada - wójt da radę sam - jakaś kasa zostanie w budżecie m. in.
siekiera 2019-11-02 19:34:04
Tak w ogóle, gratuluję tytułu - w samo sedno redakcjo :)
Cobra 2019-11-02 19:29:25
Interpelacje złożą, jak ciekawe czy to...umie się podpisać!!!
siekiera 2019-11-02 19:28:47
Przecież na to wszystko brak słów... wszyscy radni z koryta biorą i nie sprzeciwią się Lordowi... a że Radni "głupcy" to po co mają się wypowiadać skoro im dobrze, bo robić nic nie muszą.... kurczę... szkoda mi ich wszystkich..
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-28 22:00 Przydrożne bobry na Słodyczkach 1 2020-05-28 21:15 Dyrektor "cacy", położna "be" 5 2020-05-28 19:47 Nie porwano żadnej ośmiolatki 2 2020-05-28 19:05 Mój ból jest mniejszy od kasy 6 2020-05-28 18:20 Wsiadajcie, jedziemy na Antałówkę (WIDEO) 2020-05-28 18:00 Ani źdźbła nowej trawy 2 2020-05-28 17:30 25 kierowców z ciężką nogą i chudszym portfelem 2020-05-28 17:00 Z uśmiechem i humorem przeżyła 110 lat 1 2020-05-28 16:38 Zderzenie 3 aut - w tym busa 1 2020-05-28 16:15 Zaginiona. Gdzie jesteś córeczko? (WIDEO) 5 2020-05-28 15:32 Groźny wypadek w Klikuszowej 1 2020-05-28 15:00 Za przemoc w rodzinie do aresztu 4 2020-05-28 14:00 COS nowego 1 2020-05-28 13:30 Postojowe: sprawdź szczegóły przez internet 1 2020-05-28 13:00 Ulewy i gradobicie pod Giewontem 2020-05-28 12:32 Niełatwo na szlaku 2020-05-28 12:02 Wirtualny Dzień Dziecka 2020-05-28 11:00 Złodziej wieczorową porą 2020-05-28 10:00 Kto zabił? - to była straszna i okrutna zbrodnia 2020-05-28 09:30 Paliły się sadze 2020-05-28 08:52 Krupówki i nowy biznes w parku kulturowym 9 2020-05-28 08:00 Poranne przejaśnienia i to by było na tyle 2020-05-28 07:00 Zaginiona 2020-05-28 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-27 22:02 Zwierzęta królowej Beskidów 1 2020-05-27 21:01 Budowa centrum narciarstwa zmierza do końca 1 2020-05-27 20:01 Rusza budowa kanalizacji 2020-05-27 19:02 Będzie kasa dla podwykonawców 1 2020-05-27 19:01 Prezenty dla rodziców od pary młodej. Sprawdzone pomysły i ślubne inspiracje 2020-05-27 18:10 Pijana nastolatka spowodowała kolizję 4 2020-05-27 17:30 Covid-19 w zakopiańskich domach 15 2020-05-27 16:29 Złodziejskie zakupy 2 2020-05-27 15:25 Mglisto i spokojnie nad Morskim Okiem (WIDEO) 2020-05-27 14:37 Koliba otwarta w połowie czerwca (WIDEO) 1 2020-05-27 13:30 Wodny plac popłynął 21 2020-05-27 12:24 Centrum Nowego Targu w rejestrze zabytków 3 2020-05-27 11:24 Od soboty bez maseczek na wolnym powietrzu 2 2020-05-27 11:20 30 lat temu 1 2020-05-27 11:00 Mc Donaldowi – stanowcze NIE! 2 2020-05-27 10:01 Nocny wypadek 2020-05-27 09:00 Zamiast progu będą mandaty 3 2020-05-27 08:00 Urzędu odmrażanie 1 2020-05-27 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - smaki na środę 2020-05-26 22:19 Zakopiańska kronika czasu pandemii (WIDEO) 2 2020-05-26 21:30 Ordnung karty praw rodziny 1 2020-05-26 20:19 Wciąż za mało nowotarżan wymienia kopciuchy 4 2020-05-26 19:03 Podhale pomaga Kuchni św. Brata Alberta (WIDEO) 2020-05-26 18:02 W COS-ie będzie jak na plaży 8 2020-05-26 17:00 Zmarł Wiktor Sowa 2020-05-26 15:51 Moja Mama w obiektywie - nagrody przyznane
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-05-29 01:14 1. jestem pełen obaw że siukse użyją niczym świstaka....... 2020-05-29 00:10 2. Trochę to dziwne, że o wypadku informowało radio ok 15:30, a lokalne media godzinę później... Dla kierowców, to jednak istotne informacje. Jak widać "pod latarnią najciemniej". 2020-05-28 23:00 3. Karol łatwiej udowodnić wizyty kosmitów niż to co piszesz......... 2020-05-28 22:52 4. Pamiętam dobrze tą młodą, śliczną dziewczynę. Pracowałam w biurze, które organizowało wyjazd. To był szok dla wszystkich, ta sprawa bulwersuje mnie od tych trzydziestu lat. Ponieważ mieszkam w sąsiedztwie Mamy zaginonej każde spotkanie tej umęczonej rozpaczą kobiety wyciskało mi łzy z oczu. Jaka straszna bezsilność, osamotnienie i brak wsparcia, a może nawet lekceważenie przez ludzi, którzy z racji swojego stanowiska i kompetencji powinni tej Pani służyć pomocą. Adwokat do,, odstrzalu". Skąd biorą się tacy ludzie?! 2020-05-28 22:51 5. @Lalka.Ty masz jednak poryte blachy. Walisz takie wpisy, że nic, tylko nauczyć się żegnać lewą nogą! 2020-05-28 22:46 6. @Jan- niestety nie tak mi dali na chrzcie. 2020-05-28 22:43 7. Czego się spodziewać od tych radnych. Im tłumacza trzeba żeby zrozumieli wszystko. Dyrektor dawno już powinien iść czyścić kanały. A was rado wybieraliśmy żebyście byli za nami, ludźmi a nie własne sprawy załatwiali. Wstyd. Rękę Wierzba wyciągał żeby dary mu robić i mówi że zabezpieczył szpital. Czym? Nami za nasze pieniądze 2020-05-28 22:27 8. Bardzo dobrze że ja zwolnili chciała się zrobić tylko sławna prawdziwe położne z powołania zostały w szpitalu w Nowym Targu i bardzo dobrze 2020-05-28 22:18 9. Ciekawe kto jej te lata liczył, bo tak o 30 % to się zapewne pomylił! 2020-05-28 22:02 10. Takie nieodparte skojarzenie z "Ojcem Chrzestnym": protekcja mafii nad członkiem ferajny.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP