Reklama

2019-11-10 10:00:48

Reklama

Krościenko n.D

Dla rekreacji nad Dunajcem

Reklama

Jest stolik do gry w szachy, dwa leżaki i ławy - w Krościenku na bulwarach powstało nowe miejsce wypoczynku i rekreacji.

Na placu dodatkowo ułożone zostały bloki kamienne oraz nasadzone krzewy. Inwestycja powstała w ramach projektu  „Zagospodarowania bulwarów nad Dunajcem w sołectwie Krościenko-Centrum ... poprzez stworzenie miejsca rekreacyjno-wypoczynkowego”.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Wieś 2019". Zagospodarowanie placu kosztowało ponad 17 tys. zł.

oprac. ad

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. arch. UG Krościenko n.D
2
/ Fot. arch. UG Krościenko n.D
3
/ Fot. arch. UG Krościenko n.D
4
/ Fot. arch. UG Krościenko n.D
5
/ Fot. arch. UG Krościenko n.D
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
bob budowniczy 2019-11-19 16:45:24
Powiem szczerze, że niczego sobie wygląda ta krytykowana fontanna w porównaniu z drewnianymi budami wokół Rynku. To jest tylko moje odczucie.
Ciekawski Antek 2019-11-19 07:56:39
Dzień dobry Państwu;)Widzę , że przybyło trochę komentarzy, przeczytałem, ale odniosę się tylko do dwóch rzeczy.Pierwsza to taka, że jeśli remontować to całość, czyli płytę i ratusz, bo ogólnie ratusz z zewnątrz straszy a przy tylko zrobionej samej płycie, tym bardziej byłoby to widoczne, ale będę przy swoim, że kolejność działań jest zła, tak to nazwę.Ktoś mnie za chwilę zaatakuje, że byłem przeciwny, podkreślam nie przeciwny, ale uważam, że powinno się zacząć od czegoś innego.A druga rzecz jest taka, że ja od niedzieli tutaj nie byłem, bo ktoś uważa, że to wszystko , co nie jest zgodne z komentarzami np. osoby "Brawo" to pisze jedna osoba, otóż nie.W weekend było więcej wolnego czasu, coś napisałem, w tygodniu jest praca i nie ma czasu chociażby na spokojne przeczytanie tego , co się "tutaj urodziło". Tak, są osoby, które myślą podobnie i nie jestem sam w swoich wnioskach.Podkreślałem, że nie jestem mieszkańcem tej gminy a tylko gościem i nie czuje potrzeby przesiadywania tutaj i wypisywania cały czas czegoś i przekonywania do swoich racji jak ma to tutaj miejsce i nie komentuje, że ktoś wypisuje epopeje, bo jest coraz więcej dłuższych wypowiedzi.Od siebie dodam tylko tyle, ze to, co robią, jest po prostu naturalną koleją rzeczy, wiele gmin ma za sobą remonty, rewitalizacje, inwestycje, z resztą nie takie i ta euforia z pierwszych komentarzy tutaj po prostu była śmieszna i '
niezrozumiała.Tyle z mojej strony.Pozdrawiam wszystkich czytających i życzę dobrego dnia, może ktoś jeszcze dołączy do dyskusji?
Brawo 2019-11-18 21:40:33
No właśnie, takie lokalne myślenie - ten za Dydą a tamten przeciw. Jak tam nie jestem za żadnym Dydą. I jak opowiadał bajki o gondolach to pierwszy to wyśmiewałem i dziwiłem się ze ktoś w te farmazony wierzy. Taki sam negatywny stosunek miałem i mam do tych koncepcji o pętlach zdrojowych i uzdrowiskach. Uważam to za bajki, w które żaden inteligenty człowiek nie mógł uwierzyć. Natomiast rewitalizacje uważam za dobry pomysł, a byłby jeszcze lepszy gdyby usnąć UG i stworzyć w ratuszu muzeum, porządną izbę regionalną i pijalnie wód zdrojowych. Niestety na to Dydzie zabrakło już wyobraźni i odwagi, żeby się sprzeciw tym wszystkim mądrym inaczej którzy w ogóle nie mają pojęcia na czym polega rozwój miejscowości turystycznej.
Brawo 2019-11-18 21:23:25
Jakoś nikt dotychczas nie marnotrawił środków na penthouse dla urzędników tylko inwestował w cudowne krzewienie tężyzny fizycznej wśród młodzieży. No i jakoś w wyniku tych znakomitych działań żaden inwestor na tej sali gimnastycznej się nie wychował i żadnego też nie udało się pozyskać. Z tych bezcennych naturalnych walorów które kiedyś miały wartość, ale w międzyczasie się zdezawuowały i aktualnie ściagają turystę piątej kategorii, też niewiele wynika w aspekcie inwestycyjnym.
Nikt nie skorzystał z tego i nic nie wykreował. Jakoś nie widzę tych hoteli, term, wyciągów a było na to nie 2 lata jak od uruchomienia parkingu, ale 25 lat czyli czas rządów tych wszystkich mądrych inaczej. Wiec teraz może najwyższy czas się obudzić, przestać tkwić tych w absurdalnych wyobrażeniach i zaakceptować obrany kierunek na normalność. To jedyna szansa na dogonienie peletonu i na rozsądny rozwój.
highlander48 2019-11-18 20:44:10
Parking Ok.Przydaje się świetnie właśnie dla biznesmena ze Szczownic bo ma gdzie parkować swoje autobusy bo się już koło biedronki nie mieści . A spod jego wraków plamy oleju na parkingu .
Poza konkursem 2019-11-18 20:37:27
Teraz już wszystko jasne. Panie Dyda Trzeba było w ulotkach wyborczych pisać przy obietnicach gondolka (Jeśli znajdziemy inwestora) baseny (Jeśli....) kajaki, kładka, wyciąg jeśli jeśli .... po co te obietnice skoro się ich nie realizuje A zwolenniczki dydy tu na forum atakują każdego kto ośmieli się upomnieć o koncepcję?? Żal się włączać w taką dyskusję. Ludzie głosowali bo np. miał być wyciag -wrota Pienin. Natomiast jedyne wrota to będą ale dla urzędników. Do zwolenniczek weźcie stoperan..
Brawo 2019-11-18 19:24:31
Krótki kurs z matematyki i logiki dla początkującego. Otóż jeśli piszę UDZIAŁ spływu do Krościenka w stosunku do ogółu zwiększył się o ok. 8 punktów procentowych (z 1,5 do 9,5 procent) to nie ma dużego znaczenia jaki jest ogólny WOLUMEN. Dlatego przesyłanie linków o ogólnych bezwględnych wartościach należy zastąpić linkami z info o zmianach w strukturze tych wartości. Zresztą sam sobie podważyłeś swoje twierdzenia, bo jeśli całościowy rekord był w 2016 (przed parkingiem) a Krościenku osiągnęło najlepszy wynik w 2019 to oznacza że na rekord w Krościenku nie ma istotnego wpływu ogólna wartość tylko zwiększenie udziału, a to z kolei oznacza, że parking działa. Jednocześnie z logicznego punktu widzenia teza że: normalizacja warunków pozostawienia samochodu ma w wpływ na kolejne rekordy, jest tak samo uprawniona jak hipoteza odwrotna czyli że kolejne rekordy maja wpływ na zwiększenie wykorzystania infrastruktury. To jest prosta logika o której nie masz pojęcia bo zbyt dużo czasu poświęcałeś na ten rozwój fizyczny. A to, że w Krościenku wykorzystano ograniczenia komunikacyjne Szczawnicy i stworzono obiekt który jest lepszy, większy, lepiej usytuowany (praktycznie za darmo) to tylko props dla Krościenka. Na tym właśnie polega działalność rozsądnie rządzących. Natomiast nierzetelne i nierozsądne upraszczanie tego tematu do twierdzenia, że nie powstały w rok po oddaniu parkingu hotele i restauracje jest absurdalne. Po pierwsze to się odbywa z odpowiednią karencją, a po drugie to jest zbyt mała inwestycja żeby wykreowała cuda ale wystarczyło żeby pomogła w powstaniu dwóch dodatkowych stoisk z serkami, handlu skórami, lodziarni, płatnych toalet, biura nieruchomości. A i chyba restauracje i sklepy zlokalizowane obok mają się znacznie lepiej niż za czasów
żwiru, który faktycznie był błotem. Zrewitalizowany rynek też pomoże i da kolejną cegiełkę do rozwoju turystyki. Z pewnością nie tyle co wyciąg albo termy, ale tych tych alternatyw aktualnie nikt nie kreuje. Dlatego jak mam do wybory realny rynek
kontra bajki o wyciągach i termach, których gmina i tak nie jest w stanie zrealizować (bo to nie jej zadanie) to zdecydowanie stawiam na rynek! A tych którzy chcą trzymam pieniądze na kupce, twierdzić że Bangladesz nie szkodzi i opowiadać bajki o kładkach w PPN i termach wybudowanych przez inwestora który się jeszcze nie urodził to życzę wszystkiego najlepszego.
Do LOW 2019-11-18 18:38:16
Totalny brak logiki. Zupełny brak umiejętności odróżnienia przyczyn od skutków. Powtarzasz te wyświechtane banały o Białce itp. tyle tylko że źródło tego rozwoju nie pochodzi od JST tylko od prywatnego biznesu. Dyda ma budować termy, wyciągi? Zastanów się człowieku.

No cóż, jak się nie ma logicznych i rozsądnych argumentów pozostaje obrażanie. Rozumiem to poddenerwowanie - naturalna reakcja na brak argumentów.

Odpowiadając po kolei:

1. Tak, ratusz jest najważniejszym niesakralnym obiektem w architekturze Gminy Krościenko nad Dunajcem. Bo jest jednym z najstarszych, najpiękniejszych i najlepiej usytuowanych - stanowi oś centralną w aspekcie przestrzennym i społecznym. Gdyby tak nie było to UE nie tworzyła by programów na rewitalizacje takich obiektów. Ale oczywiście szanowny filozof pewnie będzie nawet i ten fakt negował.

2. Dla turysty które decyduje się na przyjazd w Pieniny najważniejszy jest aspekt walorów naturalnych (ale to już wyjaśniłem) władze gminy drugiej Sokolicy nie usypią, wiec należy działać w aspekcie rozwoju tego na co pozwalała ustawa , logika, rozsadek i programy finansowania zewnętrznego czyli w inwestycje w obszarze działalności społeczno-publicznej. A akurat piękna przestrzeń zurbanizowana tyko wspomoże naturalne walory. Nie ma obawy że będzie konkurowała lub ją degradowało.

3. Tak, ratusz stanowi najważniejszy atrybut spośród aktywów gminy, który w odpowiednim stanie będzie podnosił atrakcyjność Krościenka. Remont żadnego innego budynku będące własnością JST nie ma takiego wpływu na kreacje wizerunku miejscowości niż właśnie ten.

4. Możesz sobie kreować wyimaginowane twierdzenia nt. co kiedy było remontowane, ale to ma się nijak to stanu faktycznego. Ratusz obecnie to ruina i wstyd dla władz oraz mieszkańców że w takim stanie mają najważniejszy obiekt.

5. Twierdzenie że kluczowa jest płyta, przystanek itp. wobec absolutnie dominującego w tej przestrzeni obiektu jest błędne. Nie masz pojęcia o elementach tworzenia krajobrazu w przestrzeni zurbanizowanej. Zresztą będzie odbywała się rewitalizacja całego rynku wiec bez obaw - przestanek również zyska nowy, porządny wizerunek. Wreszcie te kompromitujące relikty PRL odejdą w zapomnienie. Szkoda tylko że jesteśmy jedną z ostatnich gmin w Polsce które się zabrały za wprowadzanie normalności.

7. Ja świetnie rozumiem te kłamstwa: że niby jest mało zrobione w drugiej kadencji. Tyle
tylko że to demaskuje, albowiem w tej kadencji zrobiono Jagiellońską, ścieżkę od nowego parkingu, boisko, strefę rekreacji na bulwarach, chodnik w Krośnicy. Aktualnie rozpoczęto wykonanie Kozłeczyzny, rynku, ratusza, chodnika i jezdni w Grywałdzie (a sama budowa to już końcówka procesu inwestycyjnego, wcześniejszej trzeba było opracować koncepcje, pozwolenia, pozyskać finansowanie, ogłosić przetarg itp.) Proces inwestycyjny pozostałych inwestycji (dokończenie Velo, kładka, PSZOK) jest już zaawansowany i niebawem ruszy budowa. Nigdy w historii Krościenka w jednym roku nie zrobiono więcej. No może oprócz roku w którym powstał parking.

8. Piszesz że te inwestycje to standard, ale jakoś nie potrafisz wymienić gdzie taki standard jest realizowany aktualnie. A wiem, wszędzie indziej już takie inwestycje dawno temu powstały. Szkoda tylko ze Krościenko musiało czekać na rozsądne władze 25 lat i dopiero teraz nadrabiamy zaległości.

9. Nie interesuje mnie czy to wszystko realizuje wójt, powiat, województwo, czy krasnoludki. Ważne, że się wreszcie dzieje i dobrze się dzieje. A wójtowi Dydzie chwała że tym krasnoludkom nie przeszkadza.

10. Jeśli taka wieś jak Lanckorona dorobiła się normalnego rynku to i Krościenko na to zasługuje. A jeśli Krościenko ma dodatkowe atuty to tylko lepiej, a dzięki takiej inwestycji będzie miało kompletniejszą ofertę.

11. Te zarzuty nt. rozpasania urzędników są wstawkami, które nijak się mają do prowadzonej tu dyskusji. Natomiast z ratusza już dawno powinno się przenieść urząd gminy do gimnazjum pod Tylkę, a w tym zrewitalizowanym obok sali konferencyjnej, powinno powstać muzeum, pijalnia wód mineralnych, informacja turystyczna.

12. Ciągle piszesz o innych atutach które gmina ma rozwijać. To może wreszcie je wymienisz i zdefiniujesz. W CO TWOIM ZDANIEM GMINA MA INWESTOWAĆ ????? Jakoś nie potrafisz tego napisać od pięciu komentarzy (mimo moich usilnych próśb). Oświeć mnie!!! Może Ci lepiej pójdzie jak Ci pomogę. Może..w prywatny wyciąg w Łąkcicy na który nie godzą się właściciele gruntów, a i inwestor blokuje ten teren żeby nie mieć konkurencji. Może.. w wyciąg na Toporzysko który znowu jest przykładem prywatnej inicjatywy, tyle tylko że ta aktualnie ma gdzieś takie inwestycje biorąc pod uwagę Bangladesz w centrum, trudności tworzone przez PPN, specyfikę właścicieli działek oraz mieszkańców a na dodatek zmieniający się naturalny klimat. No to może ...w kładkę na Kozłeczyźnie chociaż ta w Łąkcicy rozsądniejsza bo tworzy kompleksową całość i nie ma problemów z PPN. No to może.. w budowę hoteli, których gmina nie ma prawa budować.

12. Wycieczek personalnych nie komentuje bo jak ktoś nie ma argumentów ad meritum to naturalnie ucieka w stronę ad personam. To jest przykre i świadczy tylko o tym który decyduje się na takie teksty. Natomiast ile Ile są warte inwestycje w te opustoszałe sale gimnastyczne to aktualnie widać. Totalnie poronione inwestycje w sensie finansowym, które nie przysporzyły wartości w żadnym aspekcie nawet tego niby krzewienia kultury fizycznej.
do Brawo 2019-11-18 15:49:34
"....Teraz jak parking praktycznie przez większość roku śmiga, a liczba spływających turystów do Krościenka zwiększyła 6 krotnie to już cisza. I tak samo będzie po rewitalizacji. Niestety Ci najbardziej ograniczeni muszą coś zobaczyć na własne oczy żeby pojąć bo inaczej nie zrozumieją...."
Liczba spływających większyła się 6 krotnie, knajpy rosną jak grzyby po deszczu, hotele i pensjonaty przeżywają rozkwit, "budostal" na nowo otwarty. Kraina fantazji..........
Jakim trzeba być bara..m nie obrażając tych zwierząt by myśleć, że więcej turystów spływa do Krościenka przez kostkę na parkingu zamiast żwiru..?
Po pierwsze ludzie w większości spływają do Krościenka bo nie chcą zostawiać samochodu w szczawnicy by nie stać kilku godzin w weekendowym korku. A po drugie ostatnie lata to rekordowe spływy - 2016 rekord. Obecny sezon: :http://www.tygodnikpodhalanski.pl/n/62361 . Parking jest dobry, ale to norma w takich miastach, żaden sukces.
Po rewitalizacji gdy będzie duży ruch na DW z sącza na nowy targ to z pewnością przez to, że każdy chce nowy budynek obejrzeć.

Czy te nasze "inwestycje" nie chwalą osoby ze szczawnicy smiejąć się na co wydajemy finanse? Dramat.
do (do low) 2019-11-18 15:35:44
Użytkowniku, wygrałeś nagrodę. NA LANIE WODY. W tylu zdaniach, tak pięknie ubranych w ładne podręcznikowe słówka, nie napisać nic mądrego a nawet nie odnieść się rzeczowo do konkretów to już jest wysoki poziom specjalizacji oraz manipulacji.

".....Bo jak inaczej nazwać twierdzenia, że rewitalizacja rynku ma sens bez remontu największego, najważniejszego i najbardziej zrujnowanego obiektu?..." :
1. Jaki to najważniejszy budynek w kontekscie turysytyki (super, jadąc w góry do szczawnicy, krościenka, białki, bukowiny to budynek rynku jest dla turystów kluczowy) ...?
2. To najbardziej zrujnowany obiekt? Remont budynku gminy miał miejsce kilka lat temu. Zapoznaj się z planem rewitalizacji a później dawaj upust swoim frustracjom na forum TP. (W samym budynku gminy niewiele się zmieni, modyfikacja jest drugiej części).
3.Kluczowy to jest rynek, płyta, stragany, infrastruktura, przystanek itd.

....Swoją drogą druga kadencja leci a trochę mało zrobione...
"....A twierdzenie, że w Krościenku aktualnie się nic nie dzieje wbrew oczywistym faktom (rynek, ratusz, Kozłeczyźna, ścieżka rowerowa od parkingu, Velo, nawierzchnia na Jagiellońskiej, boisko do piłki, chodnik i droga w Grywałdzie, chodnik do Grywałdu, chodnik na Krośnicy, punkty rekreacji na bulwarach) jest zwykłą niegodziwością..."

Widać masz problemy ze zrozumieniem tekstu, wytłumaczę krok po kroku.
1. Druga kadencja (autor ma na myśli kadencję Wójta DYDY i na tej płaszczyźnie jest ta wypowiedź).
2. Trochę mało zrobione NIE równa się "nic się nie dzieje"
3. Skończ z tą marną manipulacją faktami i wyjdź ze swojego małego świata koncepcji wymieniając inwestycję, które nie zostały zaczęte bądź te które nie były zasługą wójta (może taką że nie utrudniał)
4. Pewne sprawy jak punkty rekreacji, boiska do piłki itp. to jest standard w miejscowościach turystycznych. Proponuję wycieczkę po kraju.

"... albo w której miejscowości sąsiedniej aktualnie czynione są większe działania o charakterze inwestycyjnym w aktywa gminy.."
1. Odpowiedź jest prosta, w żadnej. Nikt normalny nie pozwoli sobie na wydawanie ostatnich pieniędzy by zbudować penthouse dla urzędników. Jedno jest pewne żaden z poprzednich włodarzy nie inwestował tak w pracowników urzędu i nie rozszerzał administracji.

"...W odpowiedzi przywołam tylko przykład remontu rynku w małej Lanckoronie, który dobitnie pokazuje że nie trzeba być Krakowem żeby dyskontować pozytywne efekty o wymiarze inwestycyjnym i turystycznym z takiej rewitalizacji..."
I po raz kolejny czytanie ze zrozumieniem. Wypunktuje:
1. Przykład rynku Krakowa ukazuje różnice w turystach(typ, cel podróży)
2. Gmina nasza ma inne atuty, w które należy rozwijać
3. Jeżeli ktoś uzasadniał taką inwestycję szukając analogii i podpierając się przykładem tej wsi to tylko żal takich osób gdyż są miejscowości zmuszone rewitalizować i odnawiać zabytki ponieważ są jedynymi ich atutami natomiast u nas możliwości jest pod dostatkiem.

"...albo budują z Twoich podatków piątą sale gimnastyczną w opustoszałej szkole.."
Masz rację, lepiej wydać pieniądze na urzędników niż na wiele pokoleń dzieci będących przyszłością Gminy. Natomiast Powiem Ci, że aktywność fizyczna korzystnie wpływa na pracę umysłową ale jak widać zajęcia ruchowe są Ci obce.
Brawo 2019-11-18 13:23:19
Pamiętam tych wszystkich filozofów, którzy tłumaczyli że to błoto przed Kościołem to jest wystarczający standard parkingu, a cywilizowanie tego miejsca (w 85 procentach sfinansowane z pozyskanych pieniędzy) jest bez sensu, bo turystów interesują tylko trzy korony a nie nawierzchnia na parkingu. Teraz jak parking praktycznie przez większość roku śmiga, a liczba spływających turystów do Krościenka zwiększyła 6 krotnie to już cisza. I tak samo będzie po rewitalizacji. Niestety Ci najbardziej ograniczeni muszą coś zobaczyć na własne oczy żeby pojąć bo inaczej nie zrozumieją. A na tych leżakach (które ktoś na tym forum wyśmiewał) wczoraj pół dnia odpoczywali turyście i niech to będzie najlepsza odpowiedz czy warto takie inicjatywy podejmować (tym bardziej z pozyskanych pieniędzy) czy lepiej filozofować o wyciągach.
Do LOW 2019-11-18 12:52:51
Trudno polemizować z ignorancją, która ma wymiar pierwszego roku ale szkoły podstawowej: nie tylko bez ekonomii i planowania przestrzennego ale nawet bez umiejętności czytania ze zrozumieniem i podstawowego pojęcia nt. otaczającego świata. Bo jak inaczej nazwać twierdzenia, że rewitalizacja rynku ma sens bez remontu największego, najważniejszego i najbardziej zrujnowanego obiektu? Zresztą ja (być może nieumiejętnie, błędnie, na poziomie domorosłego eksperta od zarządzania, napalonego czymś) uzasadniam swoje tezy i odpowiadam na argumenty drugiej strony. Tymczasem, Ty nie tylko nie potrafisz sfalsyfikować moich tez, udzielić odpowiedz ale nawet nie masz zdolności przeczytania tego ze zrozumieniem. Jak mantrę powtarzasz te same argumenty o efektach płynących tylko z naturalnych walorów (z którymi nikt nie dyskutuje) i piszesz po raz n-ty o termach i wyciągach, które z perspektywy roli samorządu lokalnego są mrzonką. A twierdzenie, że w Krościenku aktualnie się nic nie dzieje wbrew oczywistym faktom (rynek, ratusz, Kozłeczyźna, ścieżka rowerowa od parkingu, Velo, nawierzchnia na Jagiellońskiej, boisko do piłki, chodnik i droga w Grywałdzie, chodnik do Grywałdu, chodnik na Krośnicy, punkty rekreacji na bulwarach) jest zwykłą niegodziwością. I w odpowiedzi proszę o wymienienie kiedy działo się więcej po 89 r. w Krościenku albo w której miejscowości sąsiedniej aktualnie czynione są większe działania o charakterze inwestycyjnym w aktywa gminy. Tej antytezy z krakowskim rynkiem nie komentuje bo tylko świadczymy o bardzo marny rozeznaniu. W odpowiedzi przywołam tylko przykład remontu rynku w małej Lanckoronie, który dobitnie pokazuje że nie trzeba być Krakowem żeby dyskontować pozytywne efekty o wymiarze inwestycyjnym i turystycznym z takiej rewitalizacji. Dalsza polemika z Osobą, która udaje że nie rozumie lub co gorsza rzeczywiście nie ogarnia nie ma większego sensu. Życzę Ci tylko żebyś może na przykładzie biznesmenów ze Szczawnicy, Białki albo Bukowiny wybudował te termy w Krościenku. A jak już wybudujesz to żebyś się tylko nie frustrował że dookoła masz Bangladesz, a władze gminy snują (według Ciebie bardzo istotne) mgliste i nierealne koncepcje o kładce i wyciągu w PPN albo budują z Twoich podatków piątą sale gimnastyczną w opustoszałej szkole, a z Tobą włóczą się po sądach (tak jak Twój wzór samorządności ze Szczawnicy).
LOW 2019-11-18 11:48:22
Nobla w dziedzinie ekonomii dla osoby, która racjonalnie z punktu widzenia dobra gminy uzasadni ruchy obecnego wójta..? Każdy kto chociaż w minimalnym stopniu zna specyfikę Gminy zdaje sobie sprawę, że rewitalizacja jest potrzebna ale tylko i wyłącznie płyty rynku. Kto z turystów jadąc do miejscowości odwiedza ratusz/budynek gminy? Jeżeli niektórzy wypowiadający się na forum taką turystykę uprawiają to jedynie jest to przykra sprawa. Natomiast jeśli chodzi o inwestorów - chyba jakiś janusz biznesu się odezwał na pierwszym roku "zarządzania", który przyswoił dwie definicję. Poważny inwestor gdy zobaczy na co Gmina wydała resztkę swoich pieniędzy(zaciągnęła kredyt) to się za głowę złapie. Ludzie, nie mamy tak dużego rynku jak w Krakowie gdzie przyjezdni zwiedzając zabytki spędzają całe dnie. Turyści odwiedzają naszą miejscowość przez atrakcje takie jak góry, źródła, ścieżki, spływ, co widać po specyfikacji ruchu. Czy jest możliwe za takie fundusze poprawić pijalnie wód? Poszukać nowego źródła? Lub zmierzyć w kierunku term bądź wyciągu.....? Swoją drogą druga kadencja leci a trochę mało zrobione, euforia kamieniami przy Dunajcu bądź siłownią na świeżym powietrzu? Super, że są, poprawiają estetykę ale wystarczy pojeździć po kraju. To jest standard w każdej turystycznej miejscowości. Natomiast Velo dunajec to też zasługa wójta? Chyba, że nie przeszkadzał. Ludzie litości......
Gondola 2019-11-18 00:08:21
Akurat o gondoli nikt tutaj nie wspomina, bo to i tak jest oczywiste, ze ona nie powstanie.Poza tym przeczytałam wszystkie komentarze i każdy z Was rozsądnie pisze.Ktoś komentuje, że inny wypisuje populistyczne hasła, bajeczki i tak dalej, robi się dziwna przepychanka na argumenty.A tutaj po prostu wystarczy mieszkać i nie trzeba mieć książkowej wiedzy, żeby dojść do pewnych wniosków, bo widzę, że ktoś tu "książką" cały czas operuje, a druga strona pisze wprost i dla osób czytających zewnątrz właśnie tak to tutaj wygląda.Powiem tak; czas wszystko pokaże i zweryfikuje.Z pewnością osoby, dla których ta estetyka jest tak ważna i nic innego poza nią nie widzą będą zadowolone , bo remont będzie i tak, więc ktoś już powinien być usatysfakcjonowany.Reszta komentujących musi poczekać na efekty, jak długo, tego nikt nie wie, oby były, ale czy będą???Pozdrawiam obie strony tej dyskusji, czytało się dobrze, jutro poniedziałek, trzeba iść spać bo trzeba wstać do pracy.Dobrze, że ktoś się tą gminą interesuje, bo trochę tych komentarzy jest.Dobranoc:)
Do bankomat 2019-11-17 22:00:26
Mam pełen szacunek do odmiennych poglądów. Natomiast jeśli wynikają one z braku stosownej wiedzy, wtedy artykułuje swoją dezaprobatę (nie koniecznie używając twierdzeń typu: "czegoś się nawąchałeś") . Natomiast, za karkołomne uznaję polemikę z podstawowymi i powszechnie uznanymi teoriami zagospodarowania przestrzennego, roli sektora publicznego oraz istoty ekonomicznej efektów zewnętrznych (na którą porywa się szanowny adwersarz). Proponuje zamiast głoszenia pseudoteorii, skupić się na lekturze jakiejś książki z zakresu istoty sektora publicznego. Wtedy być może zrozumiesz, że przedstawiciele samorządu mogę co najwyżej kreować i nakreślać rozwój inwestycji komercyjnych w danej miejscowości. Przywołany przez Ciebie przykład rozwoju Bukowiny lub Białki w oparciu o prywatne inwestycje, wynika ze świadomości rodowitych przedsiębiorców, którzy umiejętnie zdyskontowali naturalne zasoby swojego regionu. Niestety w Krościenku poważnych lokalnych inwestorów brak. Żaden samorządowiec w zastępstwie prywatnej inicjatywy nie wybuduje hotelu ani wyciągu. Jasno to wynika z prerogatyw zawartych w poszczególnych przepisach prawa oraz charakteru gospodarki rynkowej. Dobry, świadomy włodarz w małej i biednej gminie może co najwyżej próbować pozyskać inwestora. Jak to się robi? Poprzez promowanie naturalnych walorów swojej miejscowości lub poprzez rozwój infrastruktury komunalnej i publicznej. I właśnie w gminie Krościenko aktualnie to się dzieje. A inwestor jeśli (nie kieruje się osobistym sentymentem) zdecyduje się zainwestować gdy będzie widział walory i potencjał miejscowości, które gwarantują mu kreację popytu na jego usługi. Ważnym źródłem tych walorów są naturalne warunki. Te są ograniczone, bo niestety władze lokalne nie mają mocy sprawczych żeby przenieść do Krościenka Giewont, Morskie Oko albo sklonować Trzy Korony. Więc co pozostaje? Kreowanie własnego wizerunku jako stabilnego, konkretnego partnera (który poprzez swoje działania wysyła sygnał - zależy mi na rozwoju, dlatego inwestuje we własne aktywa publiczne). Recenzując wypowiedz nt. inwestora jadącego windą do wójta odpowiem następująco: 1. Żaden poważny inwestor nie będzie wydawał swoich pieniędzy w miejscowości w której samo centrum jest pomnikiem niekompetencji lokalnych władz i społeczności. 2. Każdy rozsądny inwestor oczekuje efektu dodanego (tzw. pozytywnych efektów zewnętrznych tworzących dźwignię dla danej działalności), dlatego nie będzie inwestował w nieatrakcyjną, upadłą, zdegradowaną, zapuszczoną i zapomnianą przestrzeń. Piękny rynek i zrewitalizowany ratusz to wyjątkowy atut Krościenka (jedyna gmina od S. Sącza do N. Targu z prawdziwym rynkiem), który może być atrakcją turystyczną i walorem dla potencjalnego inwestora (dla którego wizytowe centrum miejscowości ma znaczenie) 3. Owszem, dla inwestora najważniejszy jest rachunek ekonomiczny, będący wynikiem również odpowiedniego marketingu. A ten w branży turystycznej wyjątkowo zależy od estetyki danego miejsca. Odnosząc to do przykładu: nikt nie organizuje przyjęcia weselnego w barze mlecznym albo stajni i tak samo jest z inwestycjami w turystykę ? estetyka miejsca ma fundamentalne znaczenie. Natomiast odnosząc się do tych banialuk - o mitycznym wydłużaniu sezonu za sprawą działalności wójta, to nie komentuje, bo nie wiem jakby się to miało odbywać inaczej niż przez próbę pozyskania inwestorów, którzy wykreują odpowiednie atrakcje. No chyba, że Ty coś wreszcie rozsądnego zaproponujesz, w zastępstwie tych populistycznych banałów, które dotychczas wygłaszałeś. Apeluje jednak, żebyś sobie darował te bajeczki o kładce na Kozłeczyźnie, gondoli i remoncie "górek" bo akurat te trzy przykłady zależą tylko od woli i działalności ministra środowiska, PPN i marszałka, a nie od lokalnych władz.
Ciekawski Antek 2019-11-17 16:22:50
Bardzo się cieszę, że ktoś to czyta i reaguje, próbowałem delikatnie nakreślić problem i ruszyć dyskusję i się udało i ktoś za mnie po prostu nazwał rzecz po imieniu.Bankomat - właśnie o to chodzi, świetnie , że nie tylko ja tak myślę. Padły tu słowa w rodzaju absurd, słowotok, brak wartości merytorycznej, epopeje i inne; komuś się nie podoba, że ktoś może mieć inne zdanie a znowu inna osoba ma obsesje na punkcie estetyki i wizerunku, ale to już ich problem. To, że nie jestem Krościeńczaninem nie oznacza, że nie widzę problemów tej miejscowości, a przede wszystkim podkreślam specyfikę jakiejkolwiek działalności u Was.Tutaj jest wszystko, większość, SEZONOWA i trzeba po prostu ten sezon przedłużyć, wtedy będzie na wszystko, nawet na złotą klamkę do drzwi UG.:) i nie na takie zagospodarowanie brzegów Dunajca.Zaznaczę jeszcze raz - też chce przyjeżdżać do zadbanego, czystego Krościenka, inwestycje cieszą, ale trzeba określić priorytet działań.
bankomat 2019-11-17 15:39:22
No nie... Twierdzenie że remont ratusza przyciągnie inwestorów, to tylko może mówić ten co się czegoś nawąchał lub co to wymyślił.
Inwestora g... interesuje, czy przyjdzie do Wójta po schodach czy wyjedzie windą.
Jego interesuje ile będzie miał klientów na basenie albo na stoku.
A jak Wójt chce mieć pięknie w gabinecie i pełną salę koncertową, to niech najpierw zacznie od inwestycji które te jego zachcianki później spłacą.
Nie sztuką jest popatrzeć przez okno na bank i przegłosować podwyższenie podatków.
Popatrzcie na Bukowinę, Białkę, Czarna Góra... Najpierw atrakcje, wyciągi, baseny a później zaszaleli i odnowili sobie budynek Urzędu Gminy. Bo mieli z czego (czyt. z podatków z tych atrakcji właśnie). A w Krościenku wisi w powietrzu pytanie o wysokość kredytu, jego spłacanie i śmiesznie głupia odpowiedź która się pojawiła - "o tym będziemy wiedzieć w przyszłym roku"
Brawo 2019-11-17 14:31:23
Akurat, jak jest miejscowość rozwinięta to łatwiej zrobić tam jeszcze więcej. Naturalna spirala rozwoju, wiec pisanie że jest wszystko i nie ma co robić to jest bzdura. Taka sama jak opowiadanie bajek że na bulwarach 5 lat temu można było znaleźć coś więcej niż błoto, chaszcze i krzaki. Wystarczy google view otworzyć na ulicy Sobieskiego - świetnie widać ówczesne zagospodarowanie bulwarów. A przywoływanie faktu powstania przez 25 lat dwóch ławek i mini placu zabaw obok amfiteatru, to tylko podkreślenie jaka żałość wtedy była.
Ciekawski Antek do Absurd 2019-11-17 14:29:42
Oderwę się od niedzielnego rosołu i dopiszę.Oczywiście, ze to wymienienie zalet Szczawnicy ma sens i nie ma znaczenia czy powstało teraz czy kiedyś - fakt jest taki ze to jest , fizycznie, namacalnie ale jest, istnieje, jest więc po co tam jechać.Nie jest nigdzie napisane ze co roku ma coś powstawać, bo ktoś sobie tak wymyślił. Powód klimatyczny rynku - odniosę się do tego, bo kolejna osoba tak uparcie wierzy w ten remont, że jest to lekarstwo na wszystko, otóż aby był klimat, muszą być chociażby fajne kawiarenki, a nikt nie zrobi fajnej kawiarenki żeby ją zamykać co pół roku na pół roku, a tak będzie, ponieważ w Krościenku przez pół roku nic się nie dzieje.Dlaczego większość lokali gastronomicznych jest zamykanych na zimę?Kolejny przykład: nie dojedzie się komunikacją publiczną chociażby do Niedzicy na Zamek, bo komunikacja przez większość roku też tutaj kuleje bo nie ma kogo wozić i takich przykładów jest wiele.Jakiś czas temu w Krościenku było ponad 15 lokali, funkcjonowały przez cały rok i dało się a teraz?Sami wiecie , bo tam mieszkacie.Nie musi tego nakreślać osoba z zewnątrz.
Ciekawski Antek 2019-11-17 14:04:13
Dyskusja żyje, brawo, coś się dzieje.A więc Kazimierzu odpowiem Ci już dzisiaj - nic to nie da, bo w okresie od maja do września, października zawsze się ktoś tutaj pojawi, tylko szkoda, bo to jest kolejny problem, że nazwijmy je miesiącami posezonowymi, jest wtedy po prostu problem z gastronomią ale to już dyskusja na całkiem inny rozdział.Do rzeczy, mnie to nie interesuje co powstaje a co nie powstaje bo ja tutaj bywam a nie mieszkam , jestem w Krościenku gościem, jeżdżę do Krościenka od dawna bo lubię, bo to piękne miejsce, z sentymentu i można tak wymieniać i wymieniać, i w związku z tym , siłą rzeczy poznałem i ja i moja rodzina mieszkańców Krościenka i okolicy zarazem.Nie chcę tutaj nikogo obrazić bo wyjątki zawsze się zdarzają, ale niestety mentalność ludzi jest taka a nie inna, bo przykładem chociażby Velo, które napotkało problemy wokół Krościenka, cud i dobrze, ze powstanie i będzie ale mimo wszystko nie liczę na inwestycje, że coś jeszcze powstanie, ze coś się będzie działo, że będzie nowe, związane z turystyka i konkretną atrakcją. Ktoś , kto tylko widzi estetykę będzie usatysfakcjonowany, ktoś, kto tu żyje, pracuje i chciałby się rozwijać, inwestować, raczej zadowolony nie będzie, ponieważ tutaj życie toczy się wokół turystyki, ale żeby byli turyści to muszą mieć po co tutaj przyjechać. A za chwilę może się okazać, ze Trzy Korony i Spływ to za mało.Poza tym żaden normalny i poważny inwestor nie będzie się pchał do miejscowości, gdzie na każdym kroku rzuca się kłody pod nogi.Ja również pozdrawiam i życzę Państwu dobrej niedzieli:)
Absurd 2019-11-17 13:45:34
Słowotok bez wartości merytorycznej. Takie pisanie dla pisania. Wielki mi sens wymieniać atuty Szczawnicy (praktycznie żaden nie powstał w ostatnich latach). To takie teorie na poziomie słońce świeci. A turyści z powodu ratusza nie przyjadą, prędzej z powodu klimatycznego rynku. Ratusz prędzej wykreuje działania prywatnych inwestorów, którzy otrzymają jasny sygnał w postaci w tej gminie dzieje się dobrze, jest klimat na rozwój turystyki. Jak tego nie możesz pojąć do sobie daruj te swoje epopeje.
Kazek 2019-11-17 12:30:37
Szczawnica - kolejka na Palenicę, Uzdrowisko, pijalnia wód, Homole, Jaworki, Redyk, przystań końcowa Spływu Dunajcem, restauracje, kawiarnie, bary, dyskoteki, imprezy, biura turystyczne, muzea, cerkwie, promenada, wyciągi narciarskie, kwatery do wyboru, do koloru, baseny - ok, kryte, w hotelach, ale są, ścieżka rowerowa na Słowację, góra Wysoka i inne, Schroniska i tak dalej... Programy telewizyjne, media, prasa, jakoś częściej wspominają o Szczawnicy niż o Krościenku.Oni już maja atrakcje, tam jest po co przyjechać, więc co maja nowego kreować?Oczywiście, że ktoś kto nic nie robi stoi w miejscu lub co gorsza cofa się w rozwoju tym nie mniej w tej chwili odbywa sie gazyfikacja tej miejscosći, wiec co, to mało?Niby nie związane z turystyką, ale w efekcie koncowym miejmy nadzieje zmiejszenie ilości kopciuchów, do tego w Szczawnicy jakos sprawniej idziej wymiana pieców co tez ma wplyw na turystyke i odwiedzajacych , co moze wreszcie spowoduje mniejsze narzekanie na SMOG.Czyja reklama stoi w Zabrzeży, Szczawnicy czy Krościenka?Nie bronie Szczawnicy, nie atakuje Kroscienka, bo widzę tą zażartą dyskusje, ale tam remont, jak ktos slusznie zauwazyl, zrobili 3 lat temu a nie kilkanascie czy kilkadziesiąt, kiedy nie mieli caly czas wspominanej Promenady czy też kolejki na Palenicę, i w poprzednich komentarzach nie ma negowania remontu UG Krościenko czy tez plyty rynku, tylko to, przynajmniej jak tak to widze i nazwe to tak; w Kroscienku drzemie ogromny potencjał i możliwości, z tym, że przez bardzo duzo czynnikow jedni twierdza, ze cos sie dzieje, inni ze stoi w miejscu, jest jak jest.Mozna brac pod uwage stracone poprzednich kilkanascie lat, mozna patrzec przez pryzmat kilku ostatnich.Gdyby nie Velo to nie byłoby kładki w Łąkcicy, a ktos słusznie napisał, ze kladka powinna byc na wysokości ul.Kozłeczyzna już dawno.Zagospodarowane brzegi to nie jest jakis wielki wyczyn, z reszta od 20 lat mniej wiecej cos było robione wokoł brzegów, amfiteatru itp, wiec sa tutaj bzdury, ze ktos Dunajca nie widział a teraz powstało boisko i widac....Szczawnica potrafiła wstrzymac gazyfikacje przez sezon letni, a my mielismy remont DW 969 i teraz co, co roku w sezonie beda remonty i rozgrzebana wieś?Moze to pojdzie sprawniej, miejsmy nadzieję.Odnosnie korków to torki sa bo ludzie w wiekszosci jada do Szczawnicy a nie do Kroscienka.Wiec jakos tak zle nie jest w Szczawnicy , ze sie nie rozwija.Ale ok, jezeli te inwestycje spowoduja zwiekszenie liczby turystów w Gminie Kroscienko, oraz spowodują pojawienie się inwestorów w naszym regionie to czesc i chwała, ale jesli spowodują tylko to, że niektórzy wypowiadający sie tutaj beda usatysfakcjonowani, ze w Gminie jest ład i estetyka to to jest własnie słabe i troszke to wszystko za mało.
ZAZNACZAM I PODKRESLAM - nie neguje, nie atakuje, nie krytykuje, stwierdzam fakty, tylko i wylacznie.Ja też lubie, gdy otacza mnie coś ładnego, zadbanego tylko nie wierze, ze to wszystko, oczywiscie poza VELO, spowoduje jakis rzeczywisty napływ turysty.
"Pojedzmy do Kroscienka, bo tam jest ladny ratusz po remoncie:) - juz widze ten korek z obu stron dojazdowych, zeby zobaczyc to cudo:)
Ale dobrze, niech robia.Ocenimy za jakis czas skutki, bo dzisiaj wyjdzie, ze jestem czarnowidzem;)
Przypomne na koniec, ze najpiekniejszym, najwiekszym i najwazniejszym zabytkiem Kroscienka i Pienin jest Stary Kosciółek w Rynku.
Pozdrawiam i zycze wszystkim dobrej niedzieli:)
Obiektywny 2019-11-17 11:16:22
Dokładnie tak, jak trzeba to krytykuje, ale potrafię też docenić, bo jestem obiektywny i jestem ponad te różne animozje. Stać mnie na realną ocenę, a nie tylko na wieczne jątrzenie albo ślepy zachwyt.
Potrafię otwarcie powiedzieć/ napisać co uważam. Kiedy były wieczne koncepcje i zero realnej roboty (pod koniec zeszłej kadencji) to krytykowałem, a jak były dobre działanie przez pierwsze trzy lata tamtej kadencji i teraz, to chwalę. To się nazywa dojrzałość, która wielu nie pasuje, bo by ciągle tylko wyśmiewali, atakowanie i negowali. Oczywiście dostrzegam, jak jeszcze wiele jest do zrobienie i wiem, że lepiej by to mogło funkcjonować gdyby w tym urzędzie i radzie nie było tych wszystkich którzy wiecznie tam samą (kiedyś z komitetu Staszka teraz od Janusza) i nic nie mają do zaproponowania i nigdy nic dobrego dla tej gminy nie potrafili zrobić.
Brawo 2019-11-17 01:30:10
Faktycznie promenada sztos tylko szkoda, że zrealizowana dwie kadencje temu. W ostatnich latach słabo - niewiele samorząd tam wykreował. No może właśnie oprócz remontu Urzędu miasta sprzed trzech
lat, o którym następny błyskotliwy (bez elementarnej wiedzy) zapominał. Natomiast negowanie remontu najpiękniejszego budynku i zabytku naszej gminy dlatego, że łączy się to z remontem urzędu gminy który akurat tam się znajduje, jest słabe. I pokazuje, że ktoś nie ma pojęcia o czym pisze. Rynek i ratusz to wizytówka Naszej gminy, a ich remont to początek normalizacji wizerunku tej miejscowości (do tego ta rewitalizacja sfinansowana jest w połowie z pieniędzy UE). Argument, że w Szczawnicy jest temat Jarmuty jest niepoważny. Otóż, ja tam wolę mieć realne działania: ścieżki rowerowe, kładka, rynek, ratusz albo nawet te leżaki, niż przegadane bajkowe tematy (z których nic realnego od lat nie wynika). Z kolei to pouczanie - co mam kreować i gdzie startować to sobie daruj, bo płace podatki i mam prawo komentować (również na tym forum) działania JST, a jak Ci to nie pasuje to nie czytaj. Zresztą po co mam kandydować jeśli z obecnych działań jestem zadowolony, popieram je i sam bym identycznie postępował. Nie rozumiem też tego pouczania, którą częścią Krościenka mam się interesować, tym bardziej że rozwój każdej cywilizowanej miejscowości rozpoczyna się od centrum i cieszę się, że wreszcie to zrozumiano również w Krościenku. A inwestycji w sołectwach (aktualnie w Grywałdzie) nie neguje. No chyba ze odbywają się kosztem centrum tak jak to miało miejsce kilka lat temu. Natomiast wskazywanie na rozwój Szczawnicy przez pryzmat budowy prywatnych hoteli, przez inwestorów będących w otwartym konflikcie z obecnymi władzami, tylko pokazuje o ile rozsądnej dzieje się w Naszym samorządzie. Rozsądny wójt/burmistrz wspiera tego typu inwestycje i szuka porozumienia, a niech włóczy się po sądach z biznesmenami którzy dźwignęli wizerunkowo, marketingowo i inwestycyjnie jego miasto. Może u Nas też by się teraz budowały takie hotele (i to bez awantur z gminą) gdyby w Krościenku byli spadkobiercy na miarę tamtych i gdyby przez ostanie 25 lat samorząd inwestował w turystkę (tak jak przez ostatnie lata) a nie w drogi do niedźwiedzi i w opustoszałe sale gimnastyczne.
Komentatorzy 2019-11-16 22:01:11
Komentatorzy od siedmiu boleści.Jedni zachwyceni, drudzy krytykujący.Ktoś napisał , ze najpierw krytykował teraz chwali.Inna osoba doczepi się , ze kamień nie pasuje do otoczenia, kobieta dokłada swoje "trzy grosze", kolejna osoba cieszy się jakby złowiła Złotą Rybkę.Kogoś nie interesuje Grywałd, ale już inna osoba pisze o łącku lub Ochotnicy.Grywałd to też część tej Gminy, tam też sa kwatery, powstają nowe i też powinien być brany pod uwagę jak i reszta Sołectw. Skoro każdy z Was ma tyle do powiedzenia to kandydujcie do Rady Gminy, wychodźcie z prywatnymi inicjatywami a nie tylko wypisywanie mądrości w internecie.Ciekawa jestem , co każde z Was zrobiło dla tej Gminy i miejscowości, że ma tyle do powiedzenia.Zrób, pokaż a nie tylko komentowanie, zwłaszcza, ze wykazanie się tutaj nie stanowi problemu, bo jest jeszcze dużo do zrobienia.Plus taki, że wywiązuję się dyskusja, tylko, że w żaden sposób nie wnosząca nic i z której nic nie wynika, no może poza zwróceniem uwagi na kilka problemów. Szczawnica - jest promowana, o niej sie mówi, o niej słychać i ja widac, są turysci i tak dalej, W Kroscienku sa ludzie, jak juz Szczawnica się zapełni, tak to wyglada.Plac Dietla w lecie zyje a w Kroscienku nie ma nic wieczorami dla turysty.Rozwój Szczawnicy?Np. dwa nowe piekne hotele.Ktos powie, kapitał prywatny, ale tam sie jakos nie mysli o nowym Urzedzie Miasta, "prezydium" jak kto woli, bo podoba mi sie ta nazwa, tylko caly czas jest temat chociażby zagospodarowania Jarmuty, a mianem sztosu mozna nazwac np ich Promenadę nad Grajcarkiem.
Brawo 2019-11-16 19:38:34
Euforia jest bo i osiągnięcia jak
na realia tej gminy spore. Inwestycje w poprawę estetyki tej gminy i turystykę nie oznaczają od razu aktywnych prywatnych inwestorów, ale przynajmniej dają taką szansę. Natomiast w zapuszczonej i zapomnianej inwestycyjnie gminie nie można mieć żadnych nadziei. Parking i przystań flisacka, tworzą efekt synergii i z 1,5% spływających do Krościenka aktualnie to jest ponad 10%. W kolejnych latach pewnie będzie więcej. Korzystają z tego restauracje, sklepy, kwaterodawcy, mały handel itp. A twierdzenie, że rozwój w ostatnich kilku latach jest powodem tylko ogólnego rozwoju jakoś słabo znajduje uzasadnienie w przypadku np. Łącka czy nawet Czorsztyna albo Ochotnicy, które mimo tego niby ogólnego rozwoju w ostatnich latach jakoś specjalnie się nie rozwinęły. A i w Szczawnicy aktualnie ten rozwój średnio wygląda. Czekam na wskazanie inwestycji za 16 mln zł (ponad 10 mln zł pozyskane) w tych lub innych miejscowościach w ostatnim pięcioleciu.
Mieszkanka 2019-11-16 14:55:42
W Krościenku na tamto miejsce mówiło się zazwyczaj "Górki", "Budostal" , zapewne Antek jest starszym człowiekiem i pamięta takie nazwy i niekoniecznie musi wiedzieć, kto teraz tym zarządza, bo nawet wiele osób z Krościenka tego nie wie.Aczkolwiek chłop ma racje, że sie dopomina, a bardziej zwraca uwagę na to, że jest teren, owszem, wymagający sporo pracy i kosztów, ale jest do zagospodarowania.Zwraca tez uwage na problem basenu na Kozłeczyznie, bo nie napisał w komentarzu o Termach, a raczej braku bezpiecznego kąpieliska w Krościenku, przynajmniej ja tak to odebrałam i w pełni to popieram.
Przy mentalnosci mieszkanców to ja juz widzę te kolejki inwestorów bo mamy rynek, ratusz i parking po remoncie i bedziemy wybierac, kto bedzie u nas inwestowal a kto nie.....Wyciag tez miał byc, wielkie plany i inne....Parking jest juz od dawna i jakos nie ma inwestorow.Przystan flisacka to chyba tez jest w interesie Flisakow, bo chwala sie przeciez , ze sa rekordowe sezony, wiec przystan jest ich wizytowka. O Velo Dunajec akurat napisal pozytywnie, a przeciez to ktos ze Zdrowjowej mial problem z Velo a nie pisze tam nic o Królowie, więc jakie teorie spiskowe?Sciezki rowerowe powstaja wszędzie, coraz wiecej samorządów idzie w tym kierunku. Kazdy z Was ma racje, można się cieszyć, można ironizwać, "ciekawski" nie jest ani zabawny ani smieszny tylko porusza pewne problemy, 17 tysiecy to wystarczy, by wszyscy kwaterodawcy byli zarejetrowani, odprowadzali takse klimatyczna, bo w koncu zyja z turystyki i na tego rodzaju inwetycje jak ta za 17 tys bylyby srodki.A kładka to powinna już byc dawno w okolicy ul.Kozłeczyzny.Swiat idzie do przodu to i Kroscienko w koncu idzie tylko, ze własnie przez zewnetrznie srodki i prace z zewnatrz.Jestem w stanie zrozumiec ten entuzjazm tylko przez to, ze nie bylo dlugo nic a teraz w koncu cos jest i tyle, ale zeby popadac w taka euforie?
Brawo 2019-11-16 01:29:27
No wiesz, jak przez 25 lat człowiek nie widział Dunajca bo mu krzaki zasłaniały to się teraz z głazów, leżaków, stołu, pergoli, grilla, ścieżki rowerowej i boiska na bulwarach cieszy. A sztosem nie są leżaki tylko kładka w Łąkcicy. Jak nie potrafisz ogarnąć komentarza złożonego z 4 krótkich zdań to bardzo mi przykro. Pragnę tylko uzupełnić, że obok tych leżaków w ostatnich czterech latach powstała przystań flisacka, parking na 150 pojazdów, ścieżka rowerowa, a niebawem powstanie mega kładka. Jak to jest mało i to jest słabe na 6 tys. Gminę to gratuluje oczekiwań.
Do Ciekawski Antek 2019-11-16 01:15:06
Pewno, od leżaków lepsze chaszcze, od boiska lepsze krzaki, od zrewitalizowanego rynku lepszy zrujnowany ratusz, od sali widowiskowej lepsze niefunkcjonujące kino, od ścieżek rowerowych lepsze błoto, od kładki w swojej miejscowości lepsza kładka w sąsiedniej gminie. I co z tego że to wszystko w całości, większości lub chociaż połowie z pozyskanych środków zewnętrznych. Fajniej było, jak nic
nie było i nic się nie pozyskiwało. A i najlepiej jeszcze dopominać się o aktywność w sprawie obiektu, który należy do zupełnie kogo innego. A tak w ogóle z pewnością przyleciałby inwestor po ten Budostal jakby zobaczył tą gminę w stanie w którym najchętniej widziałby ją malkontent, który potrafi tylko wyśmiewać i ironizować. Chciałeś być zabawny, a okazałeś się śmieszny.
Do Ciekawski Antek 2019-11-16 00:50:18
Oczywiście najlepiej obśmiać, wyszydzić. Proponuje zacząć od własnej ignorancji i niewiedzy. Bo jak inaczej nazwać twierdzenia, w których zagospodarowanie obiektu (błędnie zidentyfikowanego jako obiekt Budostalu) bedącego we władaniu Marszałka, łączy się z władzami gminy Krościenko? I to tyle z pseudo merytorycznych argumentów na które się wysilił autor wcześniejszego komentarza. Reszta to wyśmiewanie i opowiadanie populistycznych sentencji. Życzę odrobinę wyobraźni. Otóż rynek, ratusz to podstawa-zagospodarowanie najważniejszej w gminie przestrzeni publicznej. To jedyne rozsądne rozwiązanie, by móc kreować wizerunek tej miejscowości. Otóż, żaden ewentualny inwestor nie będzie inwestował w miejscowości
w której rynek - odstrasza i jest źródłem wstydu i zacofania. To istotny determinant rozwoju, który zrozumie tylko ten, który posiada przynamniej podstawową wiedzę nt. znaczenia ładu przestrzennego. Prezentowanie teorii spiskowych wobec oczywistych faktów nt. rachunku ekonomicznego
inwestycji VeloDunajec oraz braku zgody właścicieli działek na budowę kładki w królowie, to absurd. Odnośnie wyśmiewania i negowania racjonalności wszystkich pozostałych inwestycji pragnę tylko nadmienić, że przez ostanie 24 lata (od momentu powstania JST) nikt wcześniej nie był wstanie zrealizować nawet takich śmiesznych i tanich inwestycji. Mało tego, nie potrafił nawet skosić trawy na bulwarach. A sztosem jest realizacja takiej ilości inwestycji, w tylu miejscach, o takim wolumenie, w jednym czasie. Otóż, w tym i w przyszłym roku powstanie więcej dla Krościenka w aspekcie rozwoju turystycznego, niż przez ostatnie ćwierćwiecze. I jeśli to nie jest sztos to proszę o wskazanie małej gminy w której aktualnie dzieje się więcej. Natomiast kontekst tych żali dotyczących braku aktywności gminy w obszarach, które są absolutnie poza obszarem ich ustawowych i realnych możliwości jest śmieszne. Otóż, mała i biedna Gmina może kreować warunki do rozwoju ale nie będzie budować wyciągów, term i hoteli. A tego typu twierdzenia tyko kompromitują tego, który porywa się na takie propozycje i sugestie.
Ciekawski Antek 2019-11-15 19:43:22
"Wielka inwestycja na miarę przyszłości", "rozwój", "potężne przedsięwzięcie" - a tak serio; bloki kamienne pasujące tak samo do przestrzeni Krościenka jak fontanna obok pomnika Wł.Jagiełły, wszędzie wokół "dunajcówki" ale ktoś wymyślił głazy...:), następnie 2 leżaki i szachownica z krzesełkami zasługuje na miano sztosu?Ratusz, rynek - spowoduje zwiększenie się liczby turystów odwiedzających WASZE Krościenko n.D?Boisko, jest obok Szkoły Podstawowej i przy SKS Sokolica, tak bardzo oblegane?Z resztą co z tego, że jest nowe boisko, skoro są problemy z osoba, żeby otwierała furtkę:)?W Rynku jest największy zabytek Pienin i co z tego, skoro NIE DA SIĘ zrobię audio prezentacji i wykorzystać tego miejsca.Czy jest juz pomysł na zagospodarowanie nowej sali w budynku starego kina, czy po prostu będzie to miejsce, by zbierał się co najwyżej kurz na krzesełkach i scenie...?Velo Dunajec - to jest konkretna inwestycja, ale oczywiscie problemy musiały być u Was, a jakze, bo po co normalnie, przecież u Was nie można nic normalnie zrobić, bo czyjes glupie gierki muszą byc górą, by kolo domu nie przebiegała scieżka rowerowa, chociaz ta stacja obsługi rowerów wygląda podobno, mowiąc delikatnie, siermiężnie?Przyjadę, odwiedzę, sam sprawdzę.Czy władze nie rozumieją, ze trzeba myśleć o miesiącach od października, listopada do marca, kwietnia, by ten okres był odwiedzany przez turystów?Czy znowu musi się wtrącać osoba z zewnatrz?W tym roku była pogoda, było ok, ale jak nie ma pogody to w Kroscienku po prostu nie ma co robić.Czy Wasza Rada tego nie widzi?Mija kolejny rok a obiekt Budostalu jak stał i zarastał, tak dale się dzieje, jest u Was stary basen , to samo.No dobrze, ktoś się cieszy, ktoś dostrzega sztos....z resztą niech się cieszą, nie będę więcej psuł komus radości z tak WIELKICH działan:)
Brawo 2019-11-11 13:34:01
To jest super. Ostatnie wydarzenia inwestycyjne w Krościenku to klasa. Duży efekt będzie jak wreszcie powstanie ten rynek i ratusz. A dokończenie VeloDunajec z kładką to już będzie sztos.
Obiektywny 2019-11-10 16:46:31
Boisko do piłki nożnej, doposażenie placu zabaw, zagospodarowanie bulwarów - to i na przeciwko, ścieżka rowerowa od nowego parkingu, gruntowny remont drogi na Kozłeczyźnie, remont chodnika do Szczawnicy, kolejny etap velo z kładką w Łąkcicy, remont rynku i ratusza, nawierzchnia na Jagiellońskiej (o chodnikach w Grywałdzie nie wspominam bo akurat niewiele mnie interesują) to są fakty, a nie kity. Co by nie napisać to jest kumulacja inwestycji w Naszej gminie. Mnie osobiście to bardzo cieszy i chociaż często krytykowałem obecne władze to aktualne działania oceniam bardzo pozytywnie - wielki szacunek i uznanie.
highlander48 2019-11-10 12:11:38
I dodajcie ,Ze koszt to pewnie ze sto tysięcy ? Tych kitów to jeszcze nam nawciskają sporo za panowania obecnego wójta .Przykre. Niech zgadnę kto zaprojektował skalniaki ,pan od fontanny ? hehe
babcia 2019-11-10 11:42:19
dobrze byloby tam dołożyć 2 hustawki ,my byśmy się opalały a wnuki bawiły
2020-08-08 21:30 Szlakiem krościeńskich galerii 2020-08-08 20:31 Trasa biegu liczy 60 kilometrów, 5000 metrów pod górę 2 2020-08-08 19:46 Przejeżdżają tędy setki aut, a tu taka pułapka 4 2020-08-08 19:01 Ten świstak mieszka na Siwej Przełęczy (WIDEO) 2020-08-08 18:21 Belg wygrywa w Bukowinie. Majka na czwartym miejscu! IV etap Tour de Pologne (relacja na żywo) 3 2020-08-08 18:15 Mebel do sprzątnięcia - zapewne nie o taką reklamę chodziło 2 2020-08-08 17:31 Parking na środku łąki 9 2020-08-08 16:36 Burza nad Tatrami i Zakopanem 1 2020-08-08 16:31 Psy błąkają się nad Zmarzłym Stawem w Tatrach (WIDEO) 7 2020-08-08 16:01 Ostatnie dni starego szpitala (ZDJĘCIA) 1 2020-08-08 15:22 Wojewoda małopolski odwołany 2 2020-08-08 15:10 Znów wypadek ciągnika rolniczego 2 2020-08-08 14:30 Jazda prawie jak po omacku 2020-08-08 13:40 Dwa wypadki i zasłabnięcie w Tatrach 2 2020-08-08 13:09 Ostatnie przygotowania do TdP. Rondo na Klinie zamknięte 2020-08-08 12:14 Dzień pięknie się rozpoczął. Turyści szukają ochłody na Szymoszkowej 2020-08-08 12:14 Mamy film z zarejestrowaną kradzieżą auta ministra (WIDEO) 8 2020-08-08 11:24 Kolejny dzień z dużą liczbą zakażeń na Podhalu 9 2020-08-08 11:00 Odwołane pasterskie spotkanie 2020-08-08 10:47 Zderzenie i dachowanie (ZDJĘCIA) 2 2020-08-08 10:45 Za kulisami Tygodnika Podhalańskiego pół żartem pół serio 2020-08-08 09:56 Awaria sieci wodociągowej. Część Zakopanego bez wody 1 2020-08-08 09:03 Dziś Tour de Pologne. Utrudnienia w ruchu 2 2020-08-08 08:01 Oświata rośnie 2020-08-07 22:55 W sobotę jedna linia do Morskiego Oka zawieszona 1 2020-08-07 21:38 Krystyna Prońko zaśpiewała w Kmicicu (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2020-08-07 21:00 Starosta z paskiem 1 2020-08-07 19:54 Powiat daje i odbiera 2 2020-08-07 19:00 Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą 2020-08-07 18:00 Twórcze wakacje 2020-08-07 16:25 Oszustwo! Nie daj się nabrać na sprzedaż bonu turystycznego 1 2020-08-07 15:26 Rośnie dom dla Świderków (WIDEO) 2020-08-07 14:30 Tour de Pologne - niedzielne utrudnienia także na ziemi suskiej 3 2020-08-07 13:23 Ukradli samochód ministrowi z Zakopanego (ZDJĘCIA) 16 2020-08-07 13:03 Parking rośnie w oczach 2020-08-07 12:05 Czerwone i żółte strefy w Polsce. Dziś nowy rekord zakażeń w Polsce 6 2020-08-07 11:36 Tłumy w Dolinie Chochołowskiej i w rejonie Wiktorówek 1 2020-08-07 11:30 Taki widok z najwyższego szczytu Tatr Zachodnich (WIDEO) 2020-08-07 11:00 Spacer przyrodniczy 2020-08-07 10:40 Nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Podhalu 2020-08-07 09:50 Pojawił się nowy asfalt 1 2020-08-07 09:00 W kinie "Miejsce" wieczór w hołdzie Andrzejowi Zawadzie 2020-08-07 08:00 Z wizytą na Zamku Spiskim (WIDEO) 2020-08-06 22:00 W Mieście o Czystym Powietrzu i nie tylko 1 2020-08-06 21:27 Koncert Cleo odwołany 3 2020-08-06 20:45 Spektakl w Altanie 2020-08-06 20:00 Na dachu galerii. Widoki zapierają dech 6 2020-08-06 19:15 Droga zamknięta z powodu remontu 2 2020-08-06 17:30 Motocyklista na barierach i policjanci z pomocą 3 2020-08-06 17:00 Barokowe Eksploracje już niebawem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-08 22:53 1. Czy to aby nie ci sami "przedsiębiorczy " Janusze biznesu co niedawno zrobili parking za chata Tea, pod pozorem parkingu dla boiska do lkoszykowki na szutrze który.m ta łąkę zasypali? 2020-08-08 22:40 2. Za granicą są lepsze autostrady, a nie takie nijakie drogi... 2020-08-08 22:21 3. W Bukowinie Dolnej zamiast załatać dziury to obrysowano je jaskrawym spreyem. Dobrze ze nic sie nie stalo zawodnikom przy zjeździe w dół. 2020-08-08 22:10 4. Chłopak zrobił parking źle. Jak parkuja nielegalnie po całym mieście nikt nie reaguje. Apartament w otulinie to już legalny i zatwierdzony bez drogi dojazdowej? Na Równi Krupópowej na każdej ławce leje się wódka i tluka butelki wydzieraja się do ludzi gdzie policja. Policja na bp wcina hot dogi. Burmistrz obraził Siena curusia i ma depresję czeka na kolejny sylwester marzen Zakopane miasto marzen 2020-08-08 21:57 5. Przykre, że tak długo trzeba czekać na przejście dla pieszych na wysokości wejścia na zespół kortów, tras narciarskich, etc. Przez drogę przechodzi tyle dzieci... Może trzeba poczekać aż vicedecydenci będą posyłać swoje pociechy na zajęcia do COS, wówczas przejście zrobi się przez jedną noc... tyle osób w tej sprawie już interweniowało u Bumisiów... WSTYD!!! 2020-08-08 21:56 6. Wskazówka dla gospodarzy , aby zrobić to parking, widocznie jest taka potrzeba. 2020-08-08 21:32 7. Na początku Za Strugiem większa. Tam już można oponę przeciąć. A tak z ciekawostek to 2 tyg temu piękne, zgnite, bez koła i tablic, Punto, pojawiło się nocą na Tatarach. Czyszczenie magazynów zaraz po poprzednim art o wrakach :):):) Czemu opłaca się lawetą podrzucać wózek na ulicę zamiast na złom ? 2020-08-08 21:03 8. Oczywiście nikt nie zareaguje, tak jak nikt nie reaguje na wszech obecny burdel w tym mieście, handel na lewo, łamanie przepisów parku kulturowego, i wiele innych ... Po prostu teraz mam taką władze która ma w nosie dbanie o porządek w mieście. ...bo po co 2020-08-08 20:58 9. @pepe Żadna katorga, było całkiem przyjemnie na grani. 2020-08-08 20:56 10. ciekawe kiedy te pieski pod kozią dolinką zgłodnieją, a tam oprócz ludzi innego mięsiwa raczej nie ma..
2020-08-02 11:10 1. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 2. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 3. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 4. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 5. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 6. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 7. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 8. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 9. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 10. ????????????????????????????????
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook