Reklama

2019-12-19 16:55:10

Pomagamy

Życie pod choinkę

Reklama

Życie 12-letniego Daniela z Leśnicy ma wymierną cenę - 180 tys. euro. Tyle kosztuje terapia w Barcelonie, która jest ostatnią szansą dla chorego na neuroblastomę chłopca.

- Nikt nie lubi prosić, ja też myślałam, że uda nam się uratować naszego synka bez zbiórek i publicznych apeli - mówi Jadwiga Waluś, mama chorego chłopaka. - Teraz pozostaje mi już tylko błagać o każdy grosz, bo Danielek nie ma czasu. Jest po przeszczepie, ma przerzuty do kości i szpiku kostnego, powinien jak najszybciej rozpocząć terapię.

Neuroblastoma to groźny nowotwór układu nerwowego, występujący tylko u dzieci. Im starsze dziecko, tym szanse na jego wyleczenie mniejsze.

Walka z chorobą Daniela zaczęła się 6 lat temu. To 6 lat powracającego bólu, kolejnych chemioterapii, operacji, przeszczepów, czas spędzony głównie w szpitalu. - Daniel jest w tym wszystkim dzielny - podkreśla mama. - Na pewno silniejszy ode mnie, bo to on mnie pociesza, kiedy płaczę - mówi Jadwiga. - Jest bardzo dojrzały, taka choroba zabiera dzieciństwo i powoduje, że dzieci dojrzewają o wiele szybciej - dodaje.

Był okazem zdrowia


Daniel nigdy wcześniej nie brał antybiotyków, nie chorował. - Był w zerówce, kiedy nauczycielka zadzwoniła, żeby przyjechać po Danielka, bo boli go brzuch - wspomina mama chorego chłopca. Lekarka w ośrodku zdrowia podejrzewała wyrostek, zleciła badania.

- Pojechaliśmy do prywatnego gabinetu dra Macieja Mikulskiego, który podczas badania USG powiedział, że coś w brzuchu widzi, żeby natychmiast jechać do szpitala, a najlepiej starać się o Prokocim - opowiada Jadwiga. - W Nowym Targu w szpitalu zrobili rentgen, nic jednak nie zauważyli. Słowa dra Mikulskiego siedziały mi jednak w głowie, upieraliśmy  się z mężem o ten szpital w Prokocimiu - Jadwiga przypomina sobie wydarzenia sprzed 6 lat. - Zawieźliśmy tam synka w nocy. W Krakowie także ani pierwsze USG, ani dwa kolejne nic nie wykazały. A Daniel cały czas cierpiał, środki przeciwbólowe i kroplówka spowodowały, że ból był tylko trochę mniejszy. Pamiętam, że po kilku dniach chcieli go w Prokocimiu wypisać już do domu, a ja, pamiętając rozmowę z drem Mikulskim, prosiłam, żeby zrobili mu jeszcze tomografię - opowiada Jadwiga Waluś.

Groźny nowotwór


I właśnie po tomografii Walusiowie usłyszeli, że dziecko ma nowotwór. Wszystko nabrało tempa. Biopsja, potem chemia. Data 20 grudnia 2013 r. zmieniła życie całej rodziny. Diagnoza brzmiała jak wyrok. Neuroblastoma - nowotwór złośliwy, rak wieku dziecięcego. Danielek otrzymał natychmiast 6 cykli chemii, miał przeszczep masy granulocytowej od swojego wujka. W marcu złapał w prokocimskim szpitalu sepsę, przez tydzień był w śpiączce. - Lekarze w Krakowie nie dawali mu szans na przeżycie, spisali go już na straty, nam kazali jechać do domu i czekać na telefon - wspomina Jadwiga. - Nie chcieliśmy się pogodzić z wyrokiem lekarzy, modliliśmy się, żeby się wybudził, i jednocześnie działaliśmy - opowiada Jadwiga. Wspólnie z mężem zdecydowali, że - jeśli Daniel się wybudzi - cała 5-osobowa rodzina przeniesie się z Leśnicy do Niemiec. Dowiedzieli się, że w Niemczech leczenie neuroblastomy wygląda inaczej, jest na innym poziomie. Zresztą wszystkie dzieci w Polsce, których ten nowotwór dotknął, i tak w II etapie walki z neuroblastomą wyjeżdżają za granicę - do Greifswald w Niemczech lub Genui we Włoszech, gdzie podawane im są przeciwciała. Za immunoterapię trzeba jednak zapłacić, dlatego w Polsce ciągle odbywały się zbiórki dla takich dzieci.

Walusiowie zostawili w Leśnicy dom, pracę, rodzinę i przyjaciół. Andrzej - ojciec Danielka - wyjechał do Niemiec już wcześniej, w okolicach Essen znalazł pracę. Kiedy Danielek się wybudził i jego stan nieco się poprawił, rodzice zabrali chłopca wbrew opiniom polskich lekarzy twierdzących, że  Daniel jest za słaby na taką podróż. Tak miesiąc po sepsie chłopak trafił do kliniki w Essen razem z mamą, dzięki pracy Andrzeja korzystając już z ubezpieczenia w Niemczech. Walusiowie mieszkali najpierw u znajomych, szybko wynajęli mieszkanie, choć Jadwiga z synkiem rzadko była w domu, bo większość czasu spędzała w klinice. Dwójka dzieci została z obydwoma babciami w Leśnicy do końca roku szkolnego - starszy brat Kamil chodził do podstawówki. Razem z młodszą Anią i babcią dołączyli do rodziców w czerwcu, od września Kamil zaczął naukę w szkole niemieckiej, a młodsza Ania trafiła do przedszkola.

- Kiedy byliśmy już w Niemczech całą rodziną, z jednej strony cieszyliśmy się, ale dla dzieci zaczęła się trauma związana z brakiem znajomości języka niemieckiego i zupełnie nowym środowiskiem  - wspomina Jadwiga. W dodatku mama - zajęta Danielkiem i ciągłym pobytem w szpitalu - nie miała zbyt wiele czasu dla Kamila i Ani. 

Klinika w Essen - inny świat


 Po przyjeździe do Essen Daniel został poddany szybko chemioterapii. Przeszedł operację usunięcia guza, kolejnym krokiem był przeszczep komórek macierzystych, a następnie immunoterapia, czyli leczenie przeciwciałami w oddalonym o 700 km Greifswaldzie. Leczenie nabrało tempa. - Po zakończeniu immunoterapii w lipcu 2015 r. aż do kwietnia 2018 r. mieliśmy spokój, jeździliśmy tylko na badania kontrolne, Danielek zaczął nawet chodzić do szkoły, wszystko powoli wracało do normy, choć cały czas było to życie na bombie - mówi Jadwiga. - Jestem pewna, że nasz wyjazd do Niemiec 6 lat temu uratował Danielkowi życie - powtarza mama 12-latka.

W kwietniu 2018 nastąpiła wznowa, komórki rakowe zaatakowały kości i szpik. Daniel znowu został poddany chemioterapii, potem miał  przeszczep szpiku kostnego (dawcą był tata Danielka) oraz immunoterapię, którą zakończył w czerwcu tego roku.

Wznowa


W listopadzie, w czasie badań kontrolnych, lekarze stwierdzili u Danielka komórki rakowe w kościach i szpiku kostnym. - Klinika w Essen może jedynie zaproponować kolejną chemioterapię, a to dla Danielka, który jest po niedawnym przeszczepie, mogłoby się okazać zbyt niebezpieczne - tłumaczy Jadwiga. W tym momencie nadzieję daje jedynie szpital w Barcelonie. Jest to jeden z dwóch ośrodków w świecie, obok Nowego Jorku, gdzie prowadzona jest nowatorska terapia chorych na neuroblastomę. Lek jest jeszcze w fazie badań, ale Jadwiga zna dzieci, które były w podobnym stanie jak jej syn i przeszły terapię pomyślnie. Niestety 

leczenie to nie jest jednak finansowane przez niemiecką kasę chorych, a jego koszt to aż 180 tysięcy euro. Kwota niemała, a Daniel nie ma wiele czasu. W dodatku bardzo cierpi. Ból nóg jest tak dotkliwy, że chłopak chodzi o kulach albo korzysta z wózka.

 Stąd prośba rodziców, by pomóc w tej walce o życie Daniela. W pomoc chłopcu zaangażowała się Fundacja im. A. Worwy, która założyła dla 12-latka subkonto. Kilka dni temu szpital w Barcelonie zakwalifikował chłopca do terapii, może się jej poddać jeszcze w styczniu.

Dobro wraca


Jadwiga Waluś to osoba dobrze znana nie tylko w Leśnicy, dobrze znana z pomagania. Przed chorobą Daniela angażowała się w różne akcje charytatywne, pracowała między innymi przy akcji "Gwiazdy na lodzie", udzielała się w nowotarskim Związku Niewidomych. Dziś jest po drugiej stronie, to ona potrzebuje pilnie pomocy dla swojego syna. Dajmy jej odczuć, że dobro wraca.

Wspomóc można, wpłacając pieniądze na konto Fundacji im. A . Worwy nr 53 1240 1574 1111 0010 3480 6570 z dopiskiem: dla Daniela Walusia

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Restauracja Schronisko Smaków Magda Gessler w Bukowinie Tatrzańskiej poszukuje kelnerów z doświadczeniem. Oferujemy: prace stałą, wysokie zarobki (podstawa + premia od obrotu - nawet do 6%), elastyczny grafik, możliwość rozwoju, szkolenia..kontakt@schroniskosmakow.pl 668414988
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  Przyjmę kobietę do PRACY NA PRALNI w Leclercu w Nowym Targu, ul. Składowa 2. Praca od zaraz, na umowę o pracę. Dogodne warunki pracy. Bez kwalifikacji, do przyuczenia. 604 266 616.
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 5-9 sierpnia. 668589537
  Tel.: 668589537
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy w Zakopanem KUCHARKI, POMOC KUCHENNĄ, BUFETOWE. Atrakcyjna płaca. Tel. 502271486.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy: KOBIET I MĘŻCZYZN oraz HOUSEKEEPER`A DO SPRZĄTANIA kompleksów hotelowych w Zakopanem. Różne godziny sprzątania. Stawki od 17,90 zł do 26,50 zł /h brutto. Tel. 603150522 [Juwentus Serwis-wpis do rejestru agencji zatrudnienia 11603 oferta zatrudnienia tymczasowego]
 • PRACA | dam
  PRACA W AUSTRII: murarz, cieśla, operator żurawia. Austriackie warunki. BauPersonal, (nr cert. 4726), info@baupersonal.pl,www.baubersonal.pl 513106189, 668835085
  Tel.: 513106189, 668835085
  E-mail: info@baupersonal.pl,
  WWW: www.baubersonal.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ/SPRZĄTANIE POKOI na wakacje - 601504486
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni ŁADOWACZA do Zakładu Transportu Odpadów, praca stała, na pełen etat. Nr tel. 18 20 25 633, tesko@tesko.pl
  E-mail: tesko@tesko.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KIOSK HANDLOWY pow. 25m2, ZAKOPANE, NOWOTARSKA 3A. 602300070
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni osobę na stanowisko: SERWISANT Oferujemy: umowę o pracę, niezbędne szkolenia, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie techniczne, znajomość języka angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: instalacja i serwis systemów kontroli dostępu; utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta; prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Skicontrol H.Martinczak S.K.A. z siedzibą w Białce Tatrzańskiej przy ul. Środkowa 178 a. Pełną informację dot. RODO administrator prześle na e-mail.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • PRACA | dam
  Niemcy stała praca! ALP Bau zatrudni na stałe, na niemiecką umowę murarzy oraz cieśli. Stawki 15,40-16,50 eur brutto/h, samochody i mieszkania firmowe, zjazdy do kraju co 2 tygodnie.praca@alp-bau.plwww.alp-bau.pl 722240044
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@alp-bau.pl
  WWW: www.alp-bau.pl
 • PRACA | dam
  KELNERKI/-ÓW - 668115397
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DREWNIANE GÓRALSKIE DOMKI - DO PRZENIESIENIA - 668115397
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM - tel. 607506428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-08-03 19:20 W najbliższy weekend Tour de Pologne. Utrudnienia w ruchu 2020-08-03 18:30 Czworonogi do adopcji 2020-08-03 17:35 Ruda "zguba" czeka na pana w psim hotelu 2020-08-03 17:01 Dwulatka pod kołami 2020-08-03 16:14 Kolejna tragedia podczas prac polowych 2020-08-03 15:19 Będą poważne utrudnienia w ruchu w centrum Nowego Targu 2020-08-03 14:20 Stanisław Kostka patronem szkoły 2020-08-03 13:20 Ulica Strążyska śmietniskiem 6 2020-08-03 12:30 Polski taternik zginął w Tatrach Słowackich. Nadchodzi zmiana pogody 2020-08-03 12:00 Korfu - grecka wyspa pełna zieleni 2020-08-03 11:54 Covid w szpitalu 2 2020-08-03 11:20 Urząd wprowadza ograniczenia, ośrodek otwarty 2020-08-03 11:06 Nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Podhalu 1 2020-08-03 10:45 Nad Tatrami już chmury. Zdjęcia z Kasprowego Wierchu 2020-08-03 10:00 Tu znaleźliśmy raj - góralskie motele w Kolorado 1 2020-08-03 09:29 Na Łysej Polanie skradziono audi a4. Właściciele proszą o pomoc 8 2020-08-03 09:00 Aplikacja mobilna w skansenie 2020-08-03 08:00 Nowa odznaka turystyczna 2020-08-02 21:32 Dwie bacówki na Połoninie Wetlińskiej 2020-08-02 20:45 Rok Tytusa Chałubińskiego 2020-08-02 19:59 Mieszkańcy skarżą się na prywatny śmigłowiec 35 2020-08-02 19:15 Bawili się, żeby Tadzio mógł normalnie żyć (WIDEO) 2020-08-02 18:30 Pomóżmy Piotrowi 2 2020-08-02 17:45 Koronawirus na „Internie” 2 2020-08-02 17:26 Procenty w kajaku (WIDEO) 3 2020-08-02 17:00 Rower i układnie sobie życia 2020-08-02 16:15 Ludzi ciągnie do wody 1 2020-08-02 16:08 Urząd Gminy w Kościelisku na kwarantannie 3 2020-08-02 15:30 Taniec na linie 2020-08-02 14:45 Jazda pod prąd Alejami (WIDEO) 5 2020-08-02 14:04 Turystyka... dolinowa 2020-08-02 13:15 Zakopianka się korkuje 2 2020-08-02 12:30 10 nowych zachorowań na covid-19 na Podhalu 1 2020-08-02 12:22 Groźny wypadek w Lipnicy 1 2020-08-02 11:44 Kolejka na Giewont (wideo) 1 2020-08-02 11:00 Festiwal grilla w Zakopanem 2020-08-02 10:00 Kto jeszcze pamięta Andrzeja Stopkę "Nazimka" 2020-08-02 09:00 Przez 29 lat kierowała biurem rady 2020-08-02 08:30 Rada Ambasadorów zdecydowała o losach Orawy i Spisza 2020-08-02 08:00 Cienie i blaski bonu turystycznego 12 2020-08-01 22:00 94 lata temu zmarł Jan Kasprowicz 2020-08-01 21:30 Gorczańscy mieszkańcy 1 2020-08-01 21:00 Podpolewka cebulowa po orawsku (WIDEO) 2020-08-01 20:30 Strzały w mieście 2 2020-08-01 19:45 Tatrzański przelew 1 2020-08-01 19:00 Gypsy Jazz Squad zagrał wczoraj w hotelu Hyrny 2020-08-01 18:15 Ruch na nowotarskich placach i parkach 2020-08-01 17:45 Potrójna oddechowo-muzyczna premiera w Atmie 2020-08-01 17:00 Dziecko potrącone na posesji 2020-08-01 16:40 Nocny wypadek w Ludźmierzu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-08-03 18:31 1. Witojcie , tak przy okazji, kiedy ktoś się zajmie bardzo niebezpiecznym wyjazdem z ulicy Szaflarskiej w Nowym Targu w kierunku Zakopanego . Czy muszą to miejsce zaznaczyć ofiary tego od lat istniejącego problemu komunikacyjnego ? 2020-08-03 18:11 2. Rozwiązanie problemu już zostało tutaj podane. Zobaczymy czy kolega lotnik ma "plecy". 2020-08-03 17:12 3. maseczki wielorazowe dla personelu, personelu mało, personel pracujący po innych placówkach... Dyrektor niestety nie dba o nic. tak to wygląda realnie. 2020-08-03 16:54 4. Ujek i tak spoli w hajcu 2020-08-03 16:32 5. Dziupla pewno jest pod nosem...Za kilka lat znajdą się części od a4. 2020-08-03 16:15 6. "Wiem że są niestrzeżone, ale jest tam chociaż jakaś obsługa póki co, zwykle aż do wieczora." -@truteń, i co? Wydają samochody na podstawie aktu własności???? 2020-08-03 15:58 7. Proponuję za sprzątanie tego dziadostwa podwyższyć mieszkańcom śmieci do 200 za osobę, tak! Dziwi Cię to? To uczciwie zgłoszeni do odpadów my nadpłacamy za turystów, za przepełnione lewe apartamenty i wylewające się kosze po mieście. Bo miasto z kogoś zedrzeć musi. 2020-08-03 15:29 8. Całe miasto tak wygląda,całe Leszku obudz sie!!!! 2020-08-03 15:09 9. @Montana Wiem że są niestrzeżone, ale jest tam chociaż jakaś obsługa póki co, zwykle aż do wieczora. Pomijając oczywiście te z parkometrami. A na Łysej panowie parkingowi zwijają się bardzo szybko. 2020-08-03 14:41 10. Od marca tego roku, a więc od czasu, kiedy ogłoszono pandemię, wtedy turystów nie było, jeździmy po całym Zakopanem, w tym po ul. Strążyskiej, i sprzątamy podrzuty śmieci. Tak podrzuty, bo to nie są śmieci pozostawione przez turystów, tylko najzwyczajniejsze podrzuty tych, co zjechali z "roboty" na zachodzie, nie mają podpisanych umów na ich wywóz i efekt widać na zdjęciach! Na Lipkach już jeden się przekonał, że można go było złapać. Następni to tylko kwestia czasu.
2020-08-02 11:10 1. Rekonstrukcja nieco zafałszowana. W godzinie W ledwie co 20 powstaniec miał jakąkolwiek broń. 2020-07-29 14:50 2. Piękne miejsce i coraz bardziej popularne. A jeszcze 10-15 lat temu zwykle było tam pustawo nawet przy pięknej pogodzie. 2020-07-04 14:02 3. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 4. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 5. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 6. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 7. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 8. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 9. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 10. ????????????????????????????????
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania