Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

Reklama

2020-01-23 16:15:38

Ku przestrodze

Pan Wojciech nie zdobył Rysów. Dziękuje za pomoc ratownikom TOPR

Reklama

Pan Wojciech próbował zdobyć Rysy w raczkach, wszedł w trudny teren i musiał wzywać na pomoc ratowników TOPR. Opisał dokładnie, jak wyglądała jego wycieczka. Opisał ją, aby podziękować ratownikom TOPR i przestrzec innych turystów.

Oto opis pana Wojciecha:

Ku przestrodze innym...

nie wszyscy pewnie doczytają do końca ale może choć jednej osobie🤔

To pierwszy taki mój dłuższy wpis ale postanowiłem to napisać przede wszystkim w podziękowaniu z pozoru obcym ludziom, Wojtkowi i Tomkowi.
Trzy dni temu wrzuciłem na fb zdjęcie z zimowego podejścia na bule pod Rysami, by za jakąś chwile uruchomić aplikacje Na Ratunek, która ustaliła moją pozycję dla ratowników TOPR.

Nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy, warunki pogodowe nie były złe, o godz. 5:30 samotne wyjście ze schroniska nad Morskim Okiem w ciemnościach z myślą, że może kogoś spotka się po drodze i dalsza droga będzie już inna; chrupiący śnieg pod nogami podczas pokonywania zlodowaciałego Morskiego Oka, uważne nasłuchiwanie każdego innego odgłosu podczas bitwy myśli w głowie czy na pewno jest się tu samemu i światło latarki szukające brzegu, czyli twardego gruntu bo przecież człowiek sam przekazuje innym te wiadomości, że lód bywa zdradliwy... w końcu jest drugi brzeg i dwójka innych nie mogących spać ale niechętnych w dalszą drogę w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami; chwila zastanowienia i kolejne kroki w górę; sprzęt zabrany tj. uprząż, stuptuty, dwie pary rękawic, kask na głowie, czekan w ręce, kije, woda, folia życia w plecaku, a na nogach raczki więc krok wydaje się być pewny.

Czarny Staw skąpany jest w całkowitych ciemnościach w odróżnieniu od Morskiego Oka, na które padało blade światło schroniska. W sumie to tylko tabliczka informuje, w którym jesteś miejscu i ciemność - tej opisać sie nie da; tu też lód ale już brak odwagi by po nim przejść - wokół żywej duszy człowieka wiec w razie niespodziewanej sytuacji nawet gwizdka nie ma kto usłyszeć... a ciężar ubrań i na plecach pływalności nie dodaje;

Decyzja w głowie by dalej iść szlakiem letnim czyli wokół stawu, a gdy mijałem ostatnie metry akwenu zaczęły pojawiać się zarysy szczytów, świt zatem już blisko. Sił nie brakowało, tempo miarowe ale przyjemnie stawiało się kolejne kroki w góry, wbijając czekan coraz to wyżej; śnieg nie był już jednak taki puszysty ale robił się coraz twardszy, z czasem czekan już nie dawał takiego oparcia... pod górę idzie się wbrew pozorom najlżej, nie czuje się, że jest tak stromo, gdy się nie patrzy w tył. Ślisko, raczki nie dają już rady... do czasu... wtedy decyzja, że pora wracać, robi się niestabilnie i wciąż żadnego człowieka wokół. Świt, widok zaśnieżonych stoków nie do końca pozwala określić faktyczną wysokość, jedynie zegarek pilnował każdego metra wysokości i współrzędnych;

Kiedy podejmujesz decyzje o odwrocie to masz poczucie porażki bo nie osiągnąłeś zamierzonego celu. Zaczynasz sobie to tłumaczyć, w głowie kłębią się myśli, pytania dlaczego ... zapominasz, że musisz jeszcze zejść, a tu bez pełnego skupienia to łatwo zabłądzić. I tak tez walcząc z lodem, ześlizgiwaniem się co chwila odszedłem za daleko od szlaku zimowego. Próbując ratować się wystającymi skałami, które dawały jeszcze pewne oparcie, ześlizgując się z wbitym ostrzem czekana dotarłem do miejsca, skąd nie było już dalszych możliwości ruchu bez asekuracji, zatrzymując się usilnie nogami i trzymając do granic możliwości mięśni wbity czekan. Głośne modlitwy pomogły...stoję, a w sadzie leżę w miejscu ale jak długo?

Po krótkim ustabilizowaniu się w tej pozycji udało sie wyciągnąć telefon, na szczęście był zasięg...

Raczki zawiodły, zawiodła orientacja, zabrakło pokory, zdrowego rozsądku i pomyślunku...
Kiedy tam na górze w całkowitej, przerażającej wręcz ciszy, czekasz prawie dwie godziny na wybawców (czyt. TOPR) bo pułap chmur jest zbyt niski dla Sokoła, w głowie masz milion myśli i tylko coraz większy chłód przypomina o rzeczywistym punkcie, w którym się znalazłeś; nic Ci nie jest, masz sprawne ręce i nogi, a tak naprawdę nie możesz nic zrobić, bezsilność i "małość" wobec potęgi gór, którą zlekceważyłeś..

W jak trudnym punkcie się znalazłeś i jak wiele szczęścia miałeś potwierdza fakt, że ratownicy, którzy idą po Ciebie potrzebują chwili czasu, by zaproponować rozwiązanie ale Ich widok, nawiązanie kontaktu z Nimi sprawia, że robi się ciut cieplej. Cieplejszy był tylko rozgrzewający "pakiet", który od Nich dostałem pod kurtkę i herbata, której smaku już nigdy nie zapomnę.

Tym razem jestem z drugiej strony, tym razem nie ja ratuje i wydaje mi się, że widzę własne oczy pełne ufności i spokoju skierowane w Ratowników, widok niezapomniany....

Trudno określić ile to trwa bo czasu wtedy nie liczysz ale przy pomocy lin i raków ruszamy... Idę z Nimi, w zasadzie pomiędzy, wcale niełatwa droga powrotna przed nami, ja już tu przecież byłem... teraz jednak idę z Profesjonalistami, czuć to w każdym ich ruchu i pokonując ostrożnie kolejne połacie zlodowaciałego śniegu, podążając krok w krok za nimi zdajesz sobie sprawę ile Oni zaryzykowali, nie znając Cie - ruszyli na pomoc, bez której pewnie...
Ale strachu u nich nie widać, jest pełen Profesjonalizm, spokój, opanowanie i ta... Pokora.

Kiedy jesteś już na dole i odwracając się patrzysz na miejsce, gdzie jeszcze przed chwilą nie mogłeś zrobić ruchu by nie spaść, raz jeszcze zdajesz sobie sprawę, ile warte jest życie i zostajesz z pytaniami

- ile razy jeszcze w Twoim życiu "zaświeci się żółte światło" przed czerwonym i jak można odwdzięczyć się drugiemu, który narażając własne życie wychodzi ratować Ciebie?

Nazajutrz niedaleko miejsca, w którym się znalazłem spada kobieta, przygotowana do wyprawy dużo lepiej ode mnie. Tym razem Sokół zabiera ją do szpitala, kolejnego dnia spada mężczyzna...

Pokora...
Dziękuje!

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gazda1 2020-01-25 23:32:19
Lukad - odpowiem pytaniem z mojego komentarza sprzed tygodnia: Ilu jeszcze turystów będzie musiało zginąć na szlaku na Rysy aby "firmy" odpowiedzialne za bezpieczeństwo podjęły stosowne decyzje ? (dodam, że mam na mysli zamkniecie czasowe szlaku)
Nie orientujesz się w temacie więc dopowiem: "w trosce o przyrodę i bezpieczeństwo turystów, TPN zamknął trasy (szlaki) od 1 grudnia do 15 maja:
Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełecz
Przełęcz Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko"

Mnie w tym zestawieniu brakuje ekstremalnie niebezpiecznego odcinka szlaku: Czarny Staw (n.Mokiem) - Rysy
Lukad 2020-01-25 11:58:30
Gazda1 - z Twoją analizą można sie właściwie zgodzić ale wniosek już wysnułeś absurdalny. Stosując takie wnioskowanie powinno sie zamyknąć ?zakopiankę? bo tam sporo wypadków, wszystkie pojezierza i nadmorskie plaże w okresie maj-wrzesień - bo ludzi tam tyle tonie. Nie zapominajmy prohibicji bo jak wiadomo alkohol to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków.
Życzę Wszystkim i sobie rozsądku
Salomena 2020-01-24 22:04:11
Duży szacun..za pokorę i cały opis!
gazda1 2020-01-24 14:44:07
Turysta - jaką właściwą ocenę masz na myśli ? Jest wprost przeciwnie, gdyby Pan W właściwie ocenił sytuację to w tym dniu nie wybrałby się na ten szlak. Podjął wielkie ryzyko zupełnie bez świadomości a może i świadomie ale ryzykancko bo warunki i trudności trasy wielokrotnie przerosły jego doświadczenie górskie, przygotowanie techniczne i sprzętowe. Przywołując pomoc ratowników naraził ich na utratę zdrowia a może i życia bo ratownicy też ludzie i patentu na 100% bezpieczeństwo nie mają co wykazują wypadki z ich udziałem. Niestety podobnie jak Pan W pomyślało i zapewne pomyśli jeszcze wielu turystów nie tylko tych wędrujących na Rysy zimą ale i na Giewont latem. Żadne wnioski, opisy czy przyznawanie się publiczne do błędów przez niedoszłe ofiary niczego tu nie zmienią. Jedynym działaniem, które może zmienić sytuację jest okresowe zamykanie pewnych szlaków przez zarządzającego terenem czyli TPN.
Turysta 2020-01-23 22:24:37
Każdy popełnia błędy lecz nie każdy potrafi się do nich przyznać a jeszcze wyciągnąć wnioski to już ewenement. Zwykle zawinili wszyscy/wszystko, tylko nie ja. Szacunek dla tego Pana za właściwą ocenę sytuacji i wnioski.
red 2020-01-23 20:49:00
Ale z drugiej zimą, Rysy, w raczkach... to by był wyczyn, także ten tego!
Podszerstek 2020-01-23 20:15:16
Czy gdyby pan Wojciech przeczytał dokładnie taki tekst innego autora przed swoim wyjściem w góry, to czy skłoniło by go to do rezygnacji z zaplanowanej wyprawy? Nie teraz, kiedy jest po swojej przygodzie, lecz PRZED nią?

Wyobraźnia, odpowiedzialność, pokora...
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 48 m kw., 2 pokoje, czynsz 1300 zł/m-c. Nowy Targ centrum. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  GOSPODARSTWO ROLNE. 530 083 821.
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni RECEPCJONISTĘ/KĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie:www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Praca przy wylewkach potrzebny chłopak na łate z doświadczeniem praca od zaraz stawka 4zl za m/2 725 660 059 Zatrudnię cała brygade stawka do uzgodnienia. 725660059kamilsarna016@gmail.com
  Tel.: 725660059
  E-mail: kamilsarna016@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na podstawie umowy zlecenia RECEPCJONISTĘ / RECEPCJONISTKĘ. Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 725 300 377. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 2-pokojowe, Zakopane centrum - od zaraz - 889 475 783.
  Tel.: 889 475 783.
 • PRACA | dam
  Szkoła języków obcych CJO Progress z Nowego Targu zatrudni nauczycieli języka angielskiego. Chętnych zapraszamy do kontaktu telefonicznego. 606480923m.nalepastopa@gmail.com
  Tel.: 606480923
  E-mail: m.nalepastopa@gmail.com
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ (13 zł/godz.) z doświadczeniem, językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. 533 226 109.
 • PRACA | dam
  BACHLEDA RESORT ZAKOPANE w centrum miasta zatrudni: POKOJOWĄ, HOUSEMANA, PRACOWNIKA DZIAŁU TECHNICZNEGO. Szczegółowe warunki do uzgodnienia w trakcie bezpośredniego spotkania. Doświadczenie w pracy w hotelu na podobnych stanowiskach mile widziane. CV proszę przesyłać na adres: kkucharska@bachledaresort.pl, tel. 734 217 910 (pokojowe, houseman); amiler@bachledaresort.pl, tel. 604 955 260 (dział techniczny).
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni POMOC KUCHENNĄ i DOSTAWCĘ. 664 023 298, 668 404 790.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie pensjonat ,działkę lub cały apartamentowiec w Zakopanym. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Białka Tatrzańska -widokowa działka inwestycyjna 4467m2 -sprzedam. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • PRACA | dam
  Praca na stolarni.Podwilk tel.603503944. 603503944
  Tel.: 603503944
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi remontowo-budowlane "JANIK-BUD" oferuje prace: WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MONTAŻ PODŁÓG oraz BUDOWY OD PODSTAW. "SZYBKO, TANIO, SOLIDNIE." 533 133 493, k.janik67@interia.pl.
 • NAUKA
  LEKCJE, KONWERSACJE - JĘZ. ANGIELSKI I HISZPAŃSKI - ZAKOPANE - 608 250 751.
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Bukowinie Szuka Ratownika Na Basen Hotelowy. Praca Od Zaraz Cały Rok. Wyżywienie i Zakwaterowanie. 601508758praca@grandstasinda.plwww.grandstasinda.pl
  Tel.: 601508758
  E-mail: praca@grandstasinda.pl
  WWW: www.grandstasinda.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Toyota RAV4, kolor srebrny metalik, rok produkcji 2002, 2.0 d-4d, SUPER STAN!!! 607553159masecek@gmail.com
  Tel.: 607553159
  E-mail: masecek@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM GÓRNE ZAKOPANE, MOŻE BYĆ DO REMONTU.TEL. 666535535
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-09-28 21:27 Rękodzieło łączy pokolenia 2020-09-28 21:00 Trwa akcja szczepienia lisów 2020-09-28 20:10 Marusynianki jadą do Tarnogrodu 1 2020-09-28 19:15 Spotkanie przy pianinie z Jerzym Chruścińskim (WIDEO) 2020-09-28 19:11 Stacja Zakopane 2020-09-28 18:32 Daniele spacerują po Bukowinie Tatrzańskiej 2020-09-28 18:01 Z Bartusiem Obrochtą w tle 2020-09-28 17:44 Mama i tata do aresztu, dziecko do pogotowia 2020-09-28 16:59 Akcja - kotłowa inwentaryzacja 4 2020-09-28 16:15 Armia dla JPII (ZDJĘCIA) 2020-09-28 15:29 Złodziej roweru poszukiwany (WIDEO) 2 2020-09-28 14:43 Kolejne zakażenia w domu pomocy społecznej 2020-09-28 13:58 Pijany weekend w Zakopanem. Turysta skakał po dachach samochodów 4 2020-09-28 13:16 Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem odwołane 2020-09-28 12:38 Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny - które badanie wybrać 2020-09-28 12:37 Były minister zdrowia Łukasz Szumowski ma koronawirusa 7 2020-09-28 12:31 Przed nami deszczowe dni, ale weekend powinien być w miarę słoneczny 2020-09-28 11:45 Policjanci ukarali mandatem mężczyznę, który odpalał fajerwerki 4 2020-09-28 11:00 Jazda „podlewana” i bum... 2020-09-28 10:43 17 nowych zakażeń na Podhalu. W powiecie tatrzańskim więcej niż w nowotarskim 2 2020-09-28 10:00 Uwaga kierowcy - korki na Niwie 2020-09-28 08:58 Śmiertelny wypadek rowerzysty w Czarnej Górze 5 2020-09-28 08:00 Moje Podhale w wizji Marii Mrożek 2020-09-27 21:45 Lotnisko z widokiem na Tatry 5 2020-09-27 21:02 Dwukrotne wykopki w ulicy Krzywej - winne były procedury 6 2020-09-27 20:05 Ponad 300 tys. zł strat z powodu pandemii odnotowało MCSiR 2 2020-09-27 19:01 Przestaje istnieć zespół „Małe Podhale” 3 2020-09-27 18:00 13,5 tys. zł miesięcznie dla syna i synowej radnego 9 2020-09-27 17:04 Rynek i kostkowy remont bez końca 1 2020-09-27 16:02 Pokłon Orawie (WIDEO) 2020-09-27 15:15 8 lat i dość - telebim zniknie z nowotarskiego rynku 4 2020-09-27 14:30 Jubileuszowy dąb (WIDEO) 2 2020-09-27 13:45 Znów niespokojny dzień za naszą wschodnią granicą (WIDEO) 1 2020-09-27 13:30 Nowe parkingi przy kolejowym dworcu 2 2020-09-27 12:40 Wypadek w Białym Dunajcu tworzą się korki 2020-09-27 12:15 Wójt z trzema stypendiami dla uczniów 2020-09-27 11:30 Daniele uciekły z hodowli 1 2020-09-27 10:57 Kolejna śmierć zakażonego Covid-19 w powiecie tatrzańskim 2 2020-09-27 10:50 Kolejka do kolejki coraz dłuższa 1 2020-09-27 10:30 Słuchacze rozpoczęli zaoczną naukę 2020-09-27 09:20 A co tam u Was w dolinach? Bo w Tatrach słońce (WIDEO LIVE) 2020-09-27 09:01 Krościenko miastem? Sołtys zapuka z ankietą 11 2020-09-27 08:02 Przez facebook do serca 3 2020-09-26 21:40 Przejście najtrudniejszego fragmentu Orlej Perci (WIDEO) 3 2020-09-26 21:02 Weekendowe objadanie na miejskim Rynku 2020-09-26 20:30 Rohackie Stawy czekają na was (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2020-09-26 20:28 Seria fajerwerków w Białym Dunajcu 4 2020-09-26 19:30 Jacek Cygan w "Sokole" 2020-09-26 18:48 Morawczyna 2020-09-26 18:31 Młodzi skoczkowie na podium
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-09-28 21:50 1. Do m poszerzyć mówisz z pewnością przy tej ulicy nie mieszkasz. Żeby poszerzyć trzeba ludzi wysiedlić z ich własnych domów. 2020-09-28 21:08 2. Co trzeba mieć pod kopułą żeby tak się zachowywać...? 2020-09-28 21:06 3. Do "córka 50 lat..."-nie chodzi mi o wykoszenie trawy na samej Jarmucie ,tylko łaki wokoł Jarmuty.A propo-tez schodzilam i wychodzilam z kazdej strony.Nie ublizaj mi że pisze bez okularow i że nie chodze po górach,bo skad to mozesz wiedziec,a moze chodze wiecej jak ty.A o dbanie o gore Jarmuta to sami jestesmy winni-gdzie sa wlasciciele zeby uporzadkowali swoj teren??????Jak cos sie zaczyna robic to dopiero wtedy podnosicie wielka wrzawe!!!!!Zacznijcie sami porzadkowac dojscia to nie bedzie sprawy. Drugi komentarz do mnie- co piszesz zebysmy poszerzyli droge od Barychowa do Malinowa.Nie jestem za to odpowiedzialna.Sam wybierasz radnych i burmistrza czy wladze powiatowe to do nich sie zwroc a nie do mnie. Co ma"piernik do wiatraka"????? 2020-09-28 20:23 4. Informacja dla niezorientowanych: Przy wejściach różnego typu nieruchomości wciąż można znaleźć tablicę informującą o ciszy nocnej obowiązującej od 22.00 do 6.00 rano. Wielu sądzi, że hałasować, imprezować czy remontować w innych godzinach można w zasadzie bez umiaru, ważne, by nie przekroczyć wyznaczonych godzin. Art. 51. kodeksu wykroczeń mówi, że "kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Do zakłócania porządku może być każde zachowanie o dowolnej porze. Nie możemy z góry zakładać, że hałasując o 14 czy 18 nie zakłócimy - w ocenie innego mieszkańca tej samej nieruchomości - spokoju. Może wreszcie odpowiednie urzędy zaczną podejmować kroki w tym kierunku bo wygląda na to, że "przedsiębiorcy" i ich "goście" uzurpowali sobie prawo do zawłaszczenia naszego miasta. 2020-09-28 20:20 5. Spokojnie, mój komentarz nie ma na celu ataku ani nie jest formą pretensji. Co chwilę po prostu pojawia się argument, że "w Krościenku nie ma rolników", a tak na prawdę nikt nie przeprowadził konretnej analizy ile osób ta zmiana dotknie (i tutaj oczywiście pretensje do Wójta, nie do Pana). Pojawił się pomysł, który jest zachwalany na prawo i na lewo, dobrze byłoby również uświadomić mieszkańców jakie są minusy takiego rozwiązania. Oczywiście zapewne jest więcej gospodarstw rolnych na Krośnicy czy w Grywałdzie (gdzie de facto ta zmiana ich nie obejmie) ale w innych sołectwach również są. Dlaczego więc utrudniać życie mieszkańcom i wyrządzać im w sumie w pewnien sposób krzywdę? Proszę pamiętać,że nie mówimy tylko o zwoleniu z opodatkowania. Wiele osób (chcąc legalnie wynajmować pokoje) będzie musiało zarejestrować działalność co wiąże się z opłacaniem składek do ZUS - jest to spore obciążenie, wielu osobom po prostu może się to przestać opłacać i zrezygnuje z tego typu działalności. Oczywiście wieksze pensjonaty na tym zyskają, budżety domowe osób prywatnych na tym stracą. Czy jest to wyrządzanie szkody mieszkańcom, którzy wynajmują pokoje w ramach agroturystyki? TAK. A w imię czego? Argumentacja Pana Wójta w żaden sposób do mnie nie przemawia i jest szczerze powiedziawszy bezsensowna (pozostawię bez komentarza, bo musiałby powstać elaborat). Czy przypadkiem decyzje Rady i Wójta nie powinny być w interesie mieszkańców? Coraz bardziej mam wrażanie, że Krościenko ma być dla turysty (dla którego w sumie bez znaczenia jest czy przyjeżdża do miasta, czy na wieś), a nie dla miejscowych. 2020-09-28 20:13 6. Sam jakie zapisy dlo aktorow z innyk wsi? 2020-09-28 19:29 7. Wy ze Szczawnicy Wyżnej postarajcie sie o szerszą ulicę od Baryhowa do Malinowa. Po tej ciżbie komunikacyjnej już wszyscy jeżdżą, meleksy, rowery i pociągi. Natomiast łapy precz od Jarmuty, to miejsce też chce zabałaganić i postawić kromy bez dostatecznego dojazdu. 2020-09-28 19:25 8. Widzę, że 13 posterunek prężnie pracuje, rower ukradziony w czerwcu film opublikowany prawie 4 miesiące później, SZACUN 2020-09-28 19:10 9. Wicie rozumiecie dlaczego W tak zrobił? Bo ona tak chciała 2020-09-28 18:10 10. Zamiast wywalać kasę na ankiety, podpisać umowę z PRYWATNĄ firmą, która będzie latała dronem późnym popołudniem i nocą. Umowę podpisać na prowizję od nałożonych kar. Prywatna firma poradzi sobie bez żadnych głupich ankiet. Czy my żyjemy dalej w średniowieczu? Czy po prostu trzeba znaleźć zajęcie dla kolejnej armii pierdzistołków. Za rok wszystko pozamiatane i można się cieszyć świeżym powietrzem. A dochód z opłat karnych przeznaczyć na przyłączanie mieszkańców do geotermii, gazu, sieciowego ciepła. Dziękuję.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania