Kliknij w ten pasek i umieść swoje ogłoszenie na stronie Tygodnika i w papierowym wydaniu gazety bez wychodzenia z domu.

2020-01-23 16:15:38

Reklama

Ku przestrodze

Pan Wojciech nie zdobył Rysów. Dziękuje za pomoc ratownikom TOPR

Reklama

Pan Wojciech próbował zdobyć Rysy w raczkach, wszedł w trudny teren i musiał wzywać na pomoc ratowników TOPR. Opisał dokładnie, jak wyglądała jego wycieczka. Opisał ją, aby podziękować ratownikom TOPR i przestrzec innych turystów.

Oto opis pana Wojciecha:

Ku przestrodze innym...

nie wszyscy pewnie doczytają do końca ale może choć jednej osobie🤔

To pierwszy taki mój dłuższy wpis ale postanowiłem to napisać przede wszystkim w podziękowaniu z pozoru obcym ludziom, Wojtkowi i Tomkowi.
Trzy dni temu wrzuciłem na fb zdjęcie z zimowego podejścia na bule pod Rysami, by za jakąś chwile uruchomić aplikacje Na Ratunek, która ustaliła moją pozycję dla ratowników TOPR.

Nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy, warunki pogodowe nie były złe, o godz. 5:30 samotne wyjście ze schroniska nad Morskim Okiem w ciemnościach z myślą, że może kogoś spotka się po drodze i dalsza droga będzie już inna; chrupiący śnieg pod nogami podczas pokonywania zlodowaciałego Morskiego Oka, uważne nasłuchiwanie każdego innego odgłosu podczas bitwy myśli w głowie czy na pewno jest się tu samemu i światło latarki szukające brzegu, czyli twardego gruntu bo przecież człowiek sam przekazuje innym te wiadomości, że lód bywa zdradliwy... w końcu jest drugi brzeg i dwójka innych nie mogących spać ale niechętnych w dalszą drogę w kierunku Czarnego Stawu pod Rysami; chwila zastanowienia i kolejne kroki w górę; sprzęt zabrany tj. uprząż, stuptuty, dwie pary rękawic, kask na głowie, czekan w ręce, kije, woda, folia życia w plecaku, a na nogach raczki więc krok wydaje się być pewny.

Czarny Staw skąpany jest w całkowitych ciemnościach w odróżnieniu od Morskiego Oka, na które padało blade światło schroniska. W sumie to tylko tabliczka informuje, w którym jesteś miejscu i ciemność - tej opisać sie nie da; tu też lód ale już brak odwagi by po nim przejść - wokół żywej duszy człowieka wiec w razie niespodziewanej sytuacji nawet gwizdka nie ma kto usłyszeć... a ciężar ubrań i na plecach pływalności nie dodaje;

Decyzja w głowie by dalej iść szlakiem letnim czyli wokół stawu, a gdy mijałem ostatnie metry akwenu zaczęły pojawiać się zarysy szczytów, świt zatem już blisko. Sił nie brakowało, tempo miarowe ale przyjemnie stawiało się kolejne kroki w góry, wbijając czekan coraz to wyżej; śnieg nie był już jednak taki puszysty ale robił się coraz twardszy, z czasem czekan już nie dawał takiego oparcia... pod górę idzie się wbrew pozorom najlżej, nie czuje się, że jest tak stromo, gdy się nie patrzy w tył. Ślisko, raczki nie dają już rady... do czasu... wtedy decyzja, że pora wracać, robi się niestabilnie i wciąż żadnego człowieka wokół. Świt, widok zaśnieżonych stoków nie do końca pozwala określić faktyczną wysokość, jedynie zegarek pilnował każdego metra wysokości i współrzędnych;

Kiedy podejmujesz decyzje o odwrocie to masz poczucie porażki bo nie osiągnąłeś zamierzonego celu. Zaczynasz sobie to tłumaczyć, w głowie kłębią się myśli, pytania dlaczego ... zapominasz, że musisz jeszcze zejść, a tu bez pełnego skupienia to łatwo zabłądzić. I tak tez walcząc z lodem, ześlizgiwaniem się co chwila odszedłem za daleko od szlaku zimowego. Próbując ratować się wystającymi skałami, które dawały jeszcze pewne oparcie, ześlizgując się z wbitym ostrzem czekana dotarłem do miejsca, skąd nie było już dalszych możliwości ruchu bez asekuracji, zatrzymując się usilnie nogami i trzymając do granic możliwości mięśni wbity czekan. Głośne modlitwy pomogły...stoję, a w sadzie leżę w miejscu ale jak długo?

Po krótkim ustabilizowaniu się w tej pozycji udało sie wyciągnąć telefon, na szczęście był zasięg...

Raczki zawiodły, zawiodła orientacja, zabrakło pokory, zdrowego rozsądku i pomyślunku...
Kiedy tam na górze w całkowitej, przerażającej wręcz ciszy, czekasz prawie dwie godziny na wybawców (czyt. TOPR) bo pułap chmur jest zbyt niski dla Sokoła, w głowie masz milion myśli i tylko coraz większy chłód przypomina o rzeczywistym punkcie, w którym się znalazłeś; nic Ci nie jest, masz sprawne ręce i nogi, a tak naprawdę nie możesz nic zrobić, bezsilność i "małość" wobec potęgi gór, którą zlekceważyłeś..

W jak trudnym punkcie się znalazłeś i jak wiele szczęścia miałeś potwierdza fakt, że ratownicy, którzy idą po Ciebie potrzebują chwili czasu, by zaproponować rozwiązanie ale Ich widok, nawiązanie kontaktu z Nimi sprawia, że robi się ciut cieplej. Cieplejszy był tylko rozgrzewający "pakiet", który od Nich dostałem pod kurtkę i herbata, której smaku już nigdy nie zapomnę.

Tym razem jestem z drugiej strony, tym razem nie ja ratuje i wydaje mi się, że widzę własne oczy pełne ufności i spokoju skierowane w Ratowników, widok niezapomniany....

Trudno określić ile to trwa bo czasu wtedy nie liczysz ale przy pomocy lin i raków ruszamy... Idę z Nimi, w zasadzie pomiędzy, wcale niełatwa droga powrotna przed nami, ja już tu przecież byłem... teraz jednak idę z Profesjonalistami, czuć to w każdym ich ruchu i pokonując ostrożnie kolejne połacie zlodowaciałego śniegu, podążając krok w krok za nimi zdajesz sobie sprawę ile Oni zaryzykowali, nie znając Cie - ruszyli na pomoc, bez której pewnie...
Ale strachu u nich nie widać, jest pełen Profesjonalizm, spokój, opanowanie i ta... Pokora.

Kiedy jesteś już na dole i odwracając się patrzysz na miejsce, gdzie jeszcze przed chwilą nie mogłeś zrobić ruchu by nie spaść, raz jeszcze zdajesz sobie sprawę, ile warte jest życie i zostajesz z pytaniami

- ile razy jeszcze w Twoim życiu "zaświeci się żółte światło" przed czerwonym i jak można odwdzięczyć się drugiemu, który narażając własne życie wychodzi ratować Ciebie?

Nazajutrz niedaleko miejsca, w którym się znalazłem spada kobieta, przygotowana do wyprawy dużo lepiej ode mnie. Tym razem Sokół zabiera ją do szpitala, kolejnego dnia spada mężczyzna...

Pokora...
Dziękuje!

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gazda1 2020-01-25 23:32:19
Lukad - odpowiem pytaniem z mojego komentarza sprzed tygodnia: Ilu jeszcze turystów będzie musiało zginąć na szlaku na Rysy aby "firmy" odpowiedzialne za bezpieczeństwo podjęły stosowne decyzje ? (dodam, że mam na mysli zamkniecie czasowe szlaku)
Nie orientujesz się w temacie więc dopowiem: "w trosce o przyrodę i bezpieczeństwo turystów, TPN zamknął trasy (szlaki) od 1 grudnia do 15 maja:
Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełecz
Przełęcz Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko"

Mnie w tym zestawieniu brakuje ekstremalnie niebezpiecznego odcinka szlaku: Czarny Staw (n.Mokiem) - Rysy
Lukad 2020-01-25 11:58:30
Gazda1 - z Twoją analizą można sie właściwie zgodzić ale wniosek już wysnułeś absurdalny. Stosując takie wnioskowanie powinno sie zamyknąć ?zakopiankę? bo tam sporo wypadków, wszystkie pojezierza i nadmorskie plaże w okresie maj-wrzesień - bo ludzi tam tyle tonie. Nie zapominajmy prohibicji bo jak wiadomo alkohol to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków.
Życzę Wszystkim i sobie rozsądku
Salomena 2020-01-24 22:04:11
Duży szacun..za pokorę i cały opis!
gazda1 2020-01-24 14:44:07
Turysta - jaką właściwą ocenę masz na myśli ? Jest wprost przeciwnie, gdyby Pan W właściwie ocenił sytuację to w tym dniu nie wybrałby się na ten szlak. Podjął wielkie ryzyko zupełnie bez świadomości a może i świadomie ale ryzykancko bo warunki i trudności trasy wielokrotnie przerosły jego doświadczenie górskie, przygotowanie techniczne i sprzętowe. Przywołując pomoc ratowników naraził ich na utratę zdrowia a może i życia bo ratownicy też ludzie i patentu na 100% bezpieczeństwo nie mają co wykazują wypadki z ich udziałem. Niestety podobnie jak Pan W pomyślało i zapewne pomyśli jeszcze wielu turystów nie tylko tych wędrujących na Rysy zimą ale i na Giewont latem. Żadne wnioski, opisy czy przyznawanie się publiczne do błędów przez niedoszłe ofiary niczego tu nie zmienią. Jedynym działaniem, które może zmienić sytuację jest okresowe zamykanie pewnych szlaków przez zarządzającego terenem czyli TPN.
Turysta 2020-01-23 22:24:37
Każdy popełnia błędy lecz nie każdy potrafi się do nich przyznać a jeszcze wyciągnąć wnioski to już ewenement. Zwykle zawinili wszyscy/wszystko, tylko nie ja. Szacunek dla tego Pana za właściwą ocenę sytuacji i wnioski.
red 2020-01-23 20:49:00
Ale z drugiej zimą, Rysy, w raczkach... to by był wyczyn, także ten tego!
Podszerstek 2020-01-23 20:15:16
Czy gdyby pan Wojciech przeczytał dokładnie taki tekst innego autora przed swoim wyjściem w góry, to czy skłoniło by go to do rezygnacji z zaplanowanej wyprawy? Nie teraz, kiedy jest po swojej przygodzie, lecz PRZED nią?

Wyobraźnia, odpowiedzialność, pokora...
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni RECEPCJONISTĘ/KĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie:www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Praca przy wylewkach potrzebny chłopak na łate z doświadczeniem praca od zaraz stawka 4zl za m/2 725 660 059 Zatrudnię cała brygade stawka do uzgodnienia. 725660059kamilsarna016@gmail.com
  Tel.: 725660059
  E-mail: kamilsarna016@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na podstawie umowy zlecenia RECEPCJONISTĘ / RECEPCJONISTKĘ. Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 725 300 377. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 2-pokojowe, Zakopane centrum - od zaraz - 889 475 783.
  Tel.: 889 475 783.
 • PRACA | dam
  Szkoła języków obcych CJO Progress z Nowego Targu zatrudni nauczycieli języka angielskiego. Chętnych zapraszamy do kontaktu telefonicznego. 606480923m.nalepastopa@gmail.com
  Tel.: 606480923
  E-mail: m.nalepastopa@gmail.com
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ (13 zł/godz.) z doświadczeniem, językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. 533 226 109.
 • PRACA | dam
  BACHLEDA RESORT ZAKOPANE w centrum miasta zatrudni: POKOJOWĄ, HOUSEMANA, PRACOWNIKA DZIAŁU TECHNICZNEGO. Szczegółowe warunki do uzgodnienia w trakcie bezpośredniego spotkania. Doświadczenie w pracy w hotelu na podobnych stanowiskach mile widziane. CV proszę przesyłać na adres: kkucharska@bachledaresort.pl, tel. 734 217 910 (pokojowe, houseman); amiler@bachledaresort.pl, tel. 604 955 260 (dział techniczny).
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni POMOC KUCHENNĄ i DOSTAWCĘ. 664 023 298, 668 404 790.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie pensjonat ,działkę lub cały apartamentowiec w Zakopanym. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Białka Tatrzańska -widokowa działka inwestycyjna 4467m2 -sprzedam. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • PRACA | dam
  Praca na stolarni.Podwilk tel.603503944. 603503944
  Tel.: 603503944
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi remontowo-budowlane "JANIK-BUD" oferuje prace: WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MONTAŻ PODŁÓG oraz BUDOWY OD PODSTAW. "SZYBKO, TANIO, SOLIDNIE." 533 133 493, k.janik67@interia.pl.
 • NAUKA
  LEKCJE, KONWERSACJE - JĘZ. ANGIELSKI I HISZPAŃSKI - ZAKOPANE - 608 250 751.
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Bukowinie Szuka Ratownika Na Basen Hotelowy. Praca Od Zaraz Cały Rok. Wyżywienie i Zakwaterowanie. 601508758praca@grandstasinda.plwww.grandstasinda.pl
  Tel.: 601508758
  E-mail: praca@grandstasinda.pl
  WWW: www.grandstasinda.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Toyota RAV4, kolor srebrny metalik, rok produkcji 2002, 2.0 d-4d, SUPER STAN!!! 607553159masecek@gmail.com
  Tel.: 607553159
  E-mail: masecek@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM GÓRNE ZAKOPANE, MOŻE BYĆ DO REMONTU.TEL. 666535535
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM - GÓRNE ZAKOPANE. MOŻE BYĆ DO REMONTU TEL 666 535 535.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • USŁUGI | budowlane
  Tynki maszynowe cementowo - wapienne, gipsowe. Atrakcyjna cena. 669790376
  Tel.: 669790376
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-09-25 15:00 3 mln zł zainkasują za projekt obwodnicy Miasta 1 2020-09-25 14:43 Rajd Doliną Dunajca już niebawem 2020-09-25 14:10 Niedługo minie smutna rocznica. Tak zamykano Gubałówkę (WIDEO) 1 2020-09-25 13:20 Koronawirus w szkole w Gliczarowie. Troje zakażonych nauczycieli 1 2020-09-25 13:09 Jelenie w Gorcach zostały zagryzione przez wilki 2020-09-25 12:29 Oddział w szpitalu powiatowym w Zakopanem zamknięty. Wszystko przez covid 3 2020-09-25 12:22 Jesienne granie w altanie 2020-09-25 12:00 Nad Morskim Okiem spokojnie. Nie ma wielu turystów 2020-09-25 11:16 Właściciele działek na Jarmucie oburzeni dewastacją i słowami burmistrza 1 2020-09-25 10:39 Rekordowa liczba zakażeń w Polsce i Małopolsce. Na Podhalu też dużo przypadków 4 2020-09-25 10:29 Miasto dla łasuchów - zaczyna się Weekend Foodtrucków 2020-09-25 09:40 Kolorowy wschód słońca, ale nadciąga zmiana pogody (ZDJĘCIA, WIDEO) 2020-09-25 09:40 Plecak z książeczką badań zostawiony w busie 2020-09-25 09:00 Każdy może wokół Jeziora 7 2020-09-25 09:00 Specjalista ds. marketingu BACHLEDA HOTEL sp. z o.o. 2020-09-25 08:07 Stłuczka na Kasprowicza 1 2020-09-25 07:59 Jesienna edycja Biegu Wschodzącego Słońca 2020-09-24 23:00 Co i jak kupić na imieniny? Podpowiadamy! 2020-09-24 22:25 Mniej turystów na szlakach 2020-09-24 22:00 Zawieszenie, wójt i była dyrektor 2020-09-24 21:30 Biegiem na Diablak 2020-09-24 20:06 Covid-19 w Babiogórskim Parku Narodowym 1 2020-09-24 20:00 Taksówkarz uzdrowiciel czyha wieczorową porą 8 2020-09-24 19:30 Zamknięte szlaki 2020-09-24 18:57 Rower „z wędki” 2020-09-24 18:00 Motocyklem do Rumunii. Wąwóz Bicaz (WIDEO) 2020-09-24 17:33 Zapisy do Biegu Hasiora 2020-09-24 17:00 Zbieraj korki dla Patryka 2 2020-09-24 16:25 Perełki bez Marysi 2020-09-24 16:02 Niebezpieczne śmieci. Zbiórka w październiku 2020-09-24 15:25 Podhale ciągle na żółto 2 2020-09-24 15:00 Dachowanie na słomie 1 2020-09-24 15:00 Zakopane pierwszym polskim miastem na pamiątkowych banknotach MEMOEURO! 2020-09-24 14:52 Miejski Rynek odmalowany - kierowcy widzą jak jechać 2020-09-24 14:34 Holi - Święto Kolorów w Rabce-Zdroju 3 2020-09-24 14:01 Lunęło na Krupówkach 2020-09-24 13:42 Alarm chemiczny w urzędzie i szkole 2020-09-24 12:58 Samochód skradziony w powiecie tatrzańskim 1 2020-09-24 12:01 Zimowity już kwitną. Czy zima szybko nadejdzie? 2020-09-24 11:00 Bacówka Nowiny 2 2020-09-24 10:40 Rośnie liczba zarażonych i zagrożenie strefą czerwoną 2 2020-09-24 10:14 Totalnie zakorkowany wyjazd na Kraków 5 2020-09-24 10:09 Na jakie warunki najlepiej sprawdzają się softshelle - jaką kurtkę przeciwdeszczową wybrać? 2020-09-24 09:56 W Kuźnicach dziś pustawo 2020-09-24 09:13 Psy tropiące i ratownicy poszukują zaginionej 2020-09-24 09:02 Historyczne zdjęcia z zimowego Zakopanego poszły pod młotek 2 2020-09-24 09:00 Wakacje pod żaglami last minute 2020-09-24 08:00 Chmury, deszcz i burze 2020-09-24 07:00 Ranna Jarmuta 6 2020-09-24 00:00 Projekt: Grow up to vote
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-09-25 15:00 1. Słuchaj twoje epitety tez mnie nie obchodzą . Rozmowa rozmowa czasem się wyrwie. Nigdzie nie zamierzam tego zgłaszać . Jednakże myślę że rozmowa jest zakończona gdyż atmosfera jest jaka jest . Z mojej strony życzę "powodzenia" w walce o płytę rynku i zniszczenie sukiennic . Aczkolwiek mam nadzieję że to nigdy nie przejdzie . Trzymaj się :) Bye 2020-09-25 14:48 2. A kto Ci napisał ze chodzi akurat o Ciebie? Zresztą te Twoje podsumowania niby moich wypowiedzi to tez zbiór kłamstw i obrażanie. Przykład, proszę bardzo: cyt. Rozwój gminy według mieszkańca : zlikwidować wszystko co się da aby nikt nie mógł grosza zarobić . No jest tu problem duży . Problem z głową . Takich Twoich wpisów jest pełno wiec nie udawaj tutaj jedynego poprawnego. 2020-09-25 14:28 3. W "metalce" gdzie jest ok 2 tys uczniów też już są pierwsze zachorowania. Jedna klasa siedzi na kwarantannie. Strach pomyśleć co będzie dalej 2020-09-25 14:13 4. Bardzo dobra decyzja! Piesi nie mieliby dostępu do jeziora, bo byłby monopol na zbyt szybko jadące rowery. Jeszcze powinien być monitoring i kary za śmiecenie. 2020-09-25 14:05 5. Rozpędzić się na ul Kasprowicza nie jest łatwo. Średnia zazwyczaj 20 km/h. 2020-09-25 14:01 6. To zacytuj jak kogoś ponowiłem :) Proszę bardzo :) 2020-09-25 13:54 7. Co oznacza brak wycinki drzew widać choćby w drodze na Polanę Stoły. Czy w zakolu drogi Dol. Rybiego Potoku przed wylotem Dol. Roztoki. Te drzewa to nasadzenia powojenne. Drzewa dożyły biologicznej granicy życia. A TPN pisze "dlaczego las potrzebuje martwych drzew". Niech wyznający takie teorie nie chodzą wcale do dentysty. Aby im spróchniały zęby. A poczują. 2020-09-25 13:47 8. Z tego co wiem to na oddziale ratunkowym sa zarażone 4 osoby. PROSZE NIE KŁAMAĆ 2020-09-25 13:46 9. Jak widać Kolega okazał się rozsądny. Ciekawe, czy Ciebie stać na refleksję czy dalej będziesz wyzywał i pomawiał Innych. Żart, przytyk, ironia (czasem nawet zbyt ostra i przesadzona, za co również ja bije się w pierś), to jedno, a pomówienia to co innego. I w tym nie mam ochoty brać udziału. Bo mnie Twoje komentarze, nie dotykają, gdyż w żadnym z nich nie obraziłeś mnie osobiście ani moich bliskich. Natomiast od dwóch dni obrażasz różnych Ludzi i to jest bardzo słabe. 2020-09-25 13:45 10. Niniejszym oświadczam, że nie było moją intencją obrażanie jakiejkolwiek osoby. Jeśli ktokolwiek poczuł się obrażony moim wpisem to bardzo przepraszam
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP