Reklama

2020-01-29 21:30:39

Rzepiska

Dwie szkoły do likwidacji. Powstaną filie

Gmina Bukowina Tatrzańska chce zlikwidować dwie podstawówki w Rzepiskach i utworzyć w nich filie szkoły w Jurgowie.

W środę na sesji radni przyjęli uchwałę intencyjną, która daje wójtowi zielone światło do podjęcia działań w celu likwidacji szkół - numer 1 i 2 w Rzepiskach. Obecnie są to 8-klasowe szkoły z oddziałami przedszkolnymi. Gmina w obu budynkach zamierza utworzyć filie szkoły podstawowej w Jurgowie, z klasami od 1 do 3 i oddziałami przedszkolnymi. Natomiast uczniowie z Rzepisk z klas 4-8 od 1 września tego roku mają się uczyć w szkole podstawowej w Jurgowie. Urząd zapewnia, że będzie dowozić dzieci z Rzepisk do Jurgowa. 


Zofia Kuczyńska, kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego w Bukowinie Tatrzańskiej, szczegółowo wyjaśniała na sesji, dlaczego zapadła decyzja o likwidacji szkół. Szkoła nr 2 im. Jana Pawła II w Rzepiskach jest najmniejszą na terenie gminy. Uczy się w niej 29 dzieci. W klasach jest zaledwie od 2 do 7 uczniów. Zatrudnionych jest 16 nauczycieli. Gmina szacuje, że w najbliższych latach dzieci nie będzie przybywać. Drewniany budynek nie spełnia też warunków. Są ciasne pomieszczenia, wąskie schody, nie można w nim utworzyć dodatkowych pracowni specjalistycznych. Nie ma świetlicy, sali gimnastycznej, ani stołówki. A od 1 września 2022 r - jak przypomina kierownik oświaty - zgodnie z prawem gmina musi zapewnić każdemu uczniowi posiłek w ciągu dnia. 
Jedynym rozwiązaniem byłaby budowa nowej szkoły, ale w przypadku tak małej liczby dzieci, jest to nieopłacalne i gminę na to nie stać.

Zofia Kuczyńska przypomina, że w tym roku wydatki gminy na oświatę w sumie sięgają 23 mln zł. Wysokość subwencji oświatowej to 13,1 mln zł, a pozostałą sumę, czyli ok. 10 mln dokłada gmina. 

Podobna sytuacja jest w przypadku szkoły nr 1, która ma 34 uczniów, 14 nauczycieli i oddział przedszkolny. Klasy są nieliczne. Szkoła nr 1, tak jak "dwójka", nie ma biblioteki ani sali do zajęć sportowych. Brakuje świetlicy, stołówki, gabinetu profilaktyki. 

Tymczasem w Jurgowie, w rozbudowanej szkole uczniowie mają do dyspozycji m.in. świetlicę, boisko Orlik, salę gimnastyczną, bibliotekę, kuchnię, stołówkę. 

Zmiany mają nastąpić już od września tego roku. A co z nauczycielami? Blisko połowa nauczycieli, zatrudnionych w Rzepiskach, pracuje na pełnym etacie. Zofia Kuczyńska wyjaśnia, że po przeniesieniu uczniów do Jurgowa, nie zwiększy się liczba klas i nie trzeba będzie zatrudniać dodatkowych pracowników. Zapewnia, że nauczyciele ze zlikwidowanych szkół "będą mieć zagwarantowane pierwszeństwo zatrudnienia we wszystkich szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina Bukowina Tatrzańska, w razie wystąpienia w nich wakatów". - Nauczycielom, którym nie będziemy mogli zapewnić zatrudnienia od września 2020 r. wypłacimy odprawy pieniężne zgodnie zobowiązującymi przepisami" - dodaje kierownik.

Kierownik GZO przekonuje, że reorganizacja sieci szkół pozwoli na "zracjonalizowanie wydatków oświatowych i usprawni zarządzanie placówkami oświatowymi". - Jest też odpowiedzią na zarzuty, jakie wnoszone są do gminy ze strony nauczycieli, pracujących w pozostałych szkołach naszej gminy, którzy pobierają takie samo wynagrodzenie za pracę, ucząc około 25 uczniów w klasie, jak nauczyciele uczący w szkołach w Rzepiskach, gdzie liczba uczniów waha się od 2 do 7 - podsumowuje Zofia Kuczyńska. 

Mieszkańcy mają wątpliwości co do zmian w szkołach. Niektórzy przyszli na sesję. Pytali m.in. dlaczego dzieci mają chodzić do szkoły do Jurgowa. Jeden z mieszkańców obawia się, że w szkole w Jurgowie nie ma wystarczająco dużo miejsca. Są też obawy o dowożenie uczniów zimą, kiedy panują trudne warunki na drogach. 

Andrzej Pietrzyk, wójt Bukowiny Tatrzańskiej, wyjaśnia, że jeśli rodzice z Rzepisk zapiszą dzieci do innej szkoły, to gmina również zapewni bezpłatny dojazd. Zapewnia, że  gdy do Jurgowa przyjdą uczniowie z Rzepisk, to w klasach będzie maksymalnie do 25 osób. Wójt zapowiada też, że od przyszłego roku podniesie standard zimowego utrzymania dróg w Rzepiskach. 

Wójt przyznaje, że sytuacja w gminie jest trudna, jeśli chodzi o oświatę. - W całej gminie mamy 9 szkół na 1200 dzieci. Mamy to zorganizowane na ten moment źle i 10 mln wydajemy na oświatę. I jeśli wierzyć wypowiedziom pana ministra - nie zmieni się wysokość subwencji, gdyż pan minister - chyba słusznie uważa - że za błędne gospodarowanie przez radnych liczbą szkół, niech odpowiada budżet gminy - komentuje Andrzej Pietrzyk. - Jeżeli któraś gminę stać na utrzymanie takiej liczby szkół, to niech je utrzymuje. Trudno się dziwić panu ministrowi, jest w tym jakaś logika. 

Wójt dodaje, że nie ma możliwości, aby wszystkie dzieci z Rzepisk uczyły się w jednej szkole w tej miejscowości. Po pierwsze - budynki są za małe. Po drugie - mieszkańcy nie zgadzają się na takie rozwiązanie. - Mieszkańcy Bryjowego Potoku nie chcą wysyłać uczniów na Grocholowy i odwrotnie. Ciężko to pogodzić. Jednym rozwiązaniem byłaby budowa całkiem nowej szkoły, do której by chodziły dzieci z całych Rzepisk. Ale to koszt do 5 mln zł, nie mówiąc o sali gimnastycznej - dodaje wójt. 

m


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Stasek 2020-02-01 09:18:58
@Obserwaror. Skoro na początku grudnia powiedziała że decyzja nie została podjęta a końcem stycznia są uchwały to mówiła prawdę. Przecież to prawie dwa miesiące temu było. To masa czasu i na przemyślenie i na dyskusje. I nie po cichu zlikwidowali bo wiedzieliście że coś się dzieje. Obejrzyjcie sesje. Nie wojt wniósł uchwały tylko radni. Widocznie radna z Rzepisk jest tak lubiana przez innych radnych że jej znać nie dali. Siostra kierowniczka też milczała. Kompromituje się takim gadaniem i tyle.
Obserwator 2020-01-31 12:53:39
11.12.2019 pani wicewójt Maria Kuruc zapewniała że "nikt nie podjął decyzji o zamknięciu szkół. - Radni, analizując budżet gminy, zadali pytanie o małe szkoły. Wójt z panią kierownik Gminnego Zespołu Oświatowego spotkali się z radą pedagogiczną i radą rodziców. Odbyło się też spotkanie rady gminy z mieszkańcami Rzepisk w temacie szkół, ale żadne decyzje o likwidacji nie zostały podjęte" To do szybko idzie im podejmowanie decyzji - chyba na wzór partii rzadzącej ktoś z kimś robi to nocą. Tylko kto? I z kim???
Jo z Gminy 2020-01-31 11:46:25
Do Bukowianka
Nie tylko u Rzepiszczan są dwie szkoły i dwie jednostki OSP. W Czarnej Górze o ile się nie mylę również mają dwie szkoły i dwie straże a nawet dwie remize.
Może i tutaj trzeba polikwidować żeby Bukowiany miały na inwestycje?
Coś nie możecie patrzeć na te Rzepiska.. Ale pewnie podatki płaca wszyscy mieszkańcy?
Pudel 2020-01-31 01:52:09
Do Rysiek.
W bukowiańskij gminie ta sama opcja co w sejmie. To i robiom tak samo..
miejscowy 2020-01-31 00:42:13
Pani Kuczyńska powiedziała że szkoły w Rzepiskach nie spełniają warunków,a czyja to wina?Proste Gminy ,bo oni tylko dbają o Białkę,Bukowinę,Jurgów.A oszczędzają na Rzepiskach.Trzeba zamknąć szkoły ,które mają najgorsze wyniki w nauce,a szkoła w Rzepiskach jest jedną z najlepszych o czym świadczą wyniki.np.ostatnie egzaminy po ósmej klasie mieli pierwsze miejsce z matematyki w powiecie tatrzańskim.
ja 2020-01-30 21:33:32
Na utrzymanie szkół brakuje pieniędzy ale na utrzymanie nadmiaru pracowników w urzędzie gminy, których to pensje są największe w całym powiecie to już są pieniądze. Może warto pomyśleć o redukcji u siebie panie wójcie, albo przynajmniej o racjonalnych wynagrodzeniach...
Rysiek 2020-01-30 19:46:43
Mocie swój Pis.. głosujcie tak dalyj.
siekiera 2020-01-30 19:35:16
Nie widzę w tym sensu do końca... Zostaną klasy 1-3 z odziałem przedszkolnym zarówno w szkole nr 1 i nr 2 więc i tak będzie trzeba je utrzymywać. Dodatkowy wydatek gminy to zwiększenie kosztów utrzymania dróg "na czarno".. (jasna cholera ciekawe jak sobie Lord to wyobraża..., ale ładnie powiedział, że jak śniegiem zasypie drogi to wszędzie je zasypie i wszyscy sobie zrobimy wolne od szkoły... brak słów..). Żaden problem... zmykamy i już.. Gratuluję Radnym, szczególnie tym którzy nie mają pojęcia jakie konsekwencje taka decyzja przyniesie... można wywnioskować, że Wójt rządzi z Zośką całą Radą ws. oświaty... a może raczej Zośka Wójtem? Ciężki temat, ale uważam że wydatki się nie zmniejszą (to tylko moje zdanie).
Bialcanka 2020-01-30 17:53:22
@Bukowiank@ na zebraniu w rzepiskach była o tym mowa, a pracuje u mnie dziewczyna z rzepisk, którą tam była.
joka 2020-01-30 16:49:28
Władza ( czy aby na pewno??? ) znów poróżniła ludzi ,
Bukowianka 2020-01-30 15:37:30
@Bialcanka, skąd wiesz ze jeszcze 2szkoly są do likwidacji?Jesteś w radzie albo pracujesz w oświacie?? Podziel się skąd masz ta "powszechna wiedze" ? TP to zainteresuje.
Bialcon 2020-01-30 15:33:34
Gdzie wy macie 2 miejscowości??? Z Wikipedii : ?Na wieś składają się trzy osiedla: Rzepiska - Potok Bryjów, Rzepiska - Potok Wojtyczków i Rzepiska - Potok Grocholów?. I to jest jeszcze jeden powód do tego żeby dzieci z Rzepisk zabrać do cywilizowanego świata. Władzy gratuluję odwagi!
Bialcanka 2020-01-30 14:58:40
Do @Bukowianka@, z tego co powszechnie wiadomo, to do likwidacji są jeszcze 2 szkoły, a 2 już zostały zamknięte. Czyli nasza władza łącznie zamknie 6 z 10 szkół na terenie naszej gminy. Jak były gimnazja i małe szkoły uczyły uczniów od 0 do 5 klasy, to nikt ich nie zamykał, żadna dotychczasowa władza nie podniosła ręki na szkoły, nikt nie oszczędzał na dzieciach.
Co ma być ?
Miejscowy 2020-01-30 14:20:43
Do bukowianka. Wiem o tym że to stowarzyszenia i dobrze bo jak by nie to to gmina już by dawno to zamkła. po drugie to są dwie odrębne miejscowości i dwie odrębne OSP i naszczescie Bukowiany ich nie zakładały. A mieszkańcy całej gminy płacą podatki i ci z rzepisk też więc się im należy szkoła chociaż. Wiem że wy z Bukowiny i Białki to najlepiej byscie wszystko wzięli bo wam się należy a innym to co.
Bukowianka 2020-01-30 12:27:08
Do @miejscowy.Dla Twojej wiadomości OSP jest stowarzyszeniem. Z drugiej strony to idiotyzm żeby w jednej wsi były 2 jednostki. Ale takie cosi ino u Rzepiscanof. Burza się o szkoly a sami dawno juz wożą dzieci do innych szkół. Gmina niech za nasze (wszystkich mieszkańców gminy) pieniądze utrzymuje szkoły na Rzepiskach bo im się należy a dzieci i tak chodzą do Jurgowa. To jakaś ich MYŚLENIE-CHORE MYŚLENIE!!! Dziękuję za podjęcie tej trudnej DECYZJI-SŁUSZNEJ DECYZJI!!!
Przyjezdny 2020-01-30 12:19:15
Czy czytanie tekstu ze zrozumieniem to umiejętność na wagę złota?? 29 a nawet 34 uczniów to przecież jedna klasa a!!! A tu szkola. Dwie szkoły to dwóch dytektorowi i do tego 30 nauczycieli. To jakaś paranoja!! Najwyższy czas na takie zmiany!! Brawo rada!!
Miejscowy 2020-01-30 10:40:56
Po prostu tylko chwalić myśląca władzę, czekać kiedy zlikwidują OSP i asfalt zwiną żeby mieć czym łatać dziury na gminie po innych miejscowosciach.żarówki z lamp powykręcają żeby oszczędność była. To jest wasza ku.... a dobra zmian. Gratulacje
tutejsy 2020-01-30 09:33:15
ale za to pincet plus ,dla nierobów jest .Chory kraj
Mieszkanka 2020-01-30 08:25:55
To już 4 szkoła, którą zlikwidowali w przeciągu jednej kadencji. Następne do likwidacji sa szkoły w Brzegach i w Czarnaj Górze Zagórze !!!
Brakuje kasy, podatki w górę, śmieci w górę, likwidacja szkół -DOBRA ZMIANA!
stasek 2020-01-30 08:07:03
Nasuwa mi się kilka refleksji.
1. Jak to nie ma pieniędzy na oświatę, podobno Rząd sypnąl groszem na podwyżki dla nauczycieli i Gminy dostały kasę.
Tak słyszałem w TVP.
2. Miały być nie likwidowane żadne małe szkoły, nawet miały dostać dodatkowe środki. Za rządów PO obecnie rządzący darli się że nie pozwolą zamknąć ani jednej małej szkoły..
3. Zlikwidowanie szkoły w małych miejscowościach to śmierć kulturowa tych miejscowości.
4. Kto rządzi w Gminie Bukowina Tatrzańska -PiS. kto rządzi w Kraju -PiS.
Wniosek - ktoś mówi nieprawdę( albo władze Gminy albo Rząd PiSu)
Tak to widzę z pozycji prostego suwerena.
uv 2020-01-30 02:00:49
W starym modelu, starsze dzieci dojeżdżały do gimnazjów a młodsze mogły uczyć się niedaleko domu. Jakoś starczało na wszystko.
Ja 2020-01-29 22:49:45
Tygodnik promuje tylko jedną stronę medalu, szkoda że tygodnik nie zapyta rodziców o zdanie. oszczędności z likwidacji szkoły i tak nie zostaną w Rzepiskach. Szkoła w Jurgowie i tak nie jest w stanie przyjąć wszystkich dzieci. Mam nadzieję że wójt gminy zajmie się brakiem kanalizacji w Białce. Pozdrawiam wójta.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Škoda Octavia II 2007r. 1900 cm3 Diesel Moc 77 KM Przegląd ważny do 09-05-2021 Cena 15800 do negocjacji tel.505227279. 505227279
  Tel.: 505227279
 • PRACA | dam
  Szukamy Kucharza Do Ośrodka w Bukowinie Gotowanie Dla Grup z Doświadczeniem Praca Cały Rok Od Zaraz Tel.601508720.praca@grandstasinda.plwww.grandstasinda.pl 601508720
  Tel.: 601508720
  E-mail: praca@grandstasinda.pl
  WWW: www.grandstasinda.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM - tel. 607506428
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCĘ DO RADIO TAXI W ZAKOPANEM. 604504738.
 • PRACA | dam
  Do obsługi recepcji aparthotelu poszukujemy uprzejmej, dyspozycyjnej osoby ze znajomością języka obcego oraz z prawem jazdy kat. B Tel. 885145405 email: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ z możliwością zakwaterowania. Tel. 182063730 lub 506129438. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 182063730 lub 607508752. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANI DOBRY WĘGIEL - TRANSPORT PROSTO Z KOPALNI. Kostka, orzech, miał, eko groszek. 517665368
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  PRACA DLA BYŁEGO URZĘDNIKA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. WYSOKIE WYNAGRODZENIE, ELASTYCZNE GODZINY PRACY. 697353012
  Tel.: 697353012
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA, PRACA, PRACA -OSOBĘ DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, WSPÓLNIKA, PRACOWNIKA PROWADZĄCEGO MUZEUM. 698137333
  Tel.: 698137333
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-14 21:45 Pandemiczne Krupówki 4 2020-07-14 21:04 Właściciele firmy Szosmig wydali oświadczenie w sprawie zakażonego kierowcy 9 2020-07-14 20:12 Kocur z Jasienia 1 2020-07-14 19:07 Szukasz pieska? Może tu znajdziesz przyjaciela 2020-07-14 18:15 Śmigłowiec TOPR leci na akcję 2 2020-07-14 18:11 Demokratyczne wycinanki 5 2020-07-14 17:09 Przywracają ducha dawnych instrumentów 2 2020-07-14 16:04 Koń potrącony w Białce Tatrzańskiej. Zwierzę nie żyje 17 2020-07-14 15:07 W Szczawnicy utrudnienia na drodze 2020-07-14 14:02 Koronawirus w Rabce 6 2020-07-14 14:01 O włos od wybuchu 5 2020-07-14 13:43 Kolejne dwie zarażone osoby w gminie Poronin 4 2020-07-14 13:01 Wiceburmistrz apeluje o rozsądek 39 2020-07-14 12:10 Lipcowy przymrozek ścina torfowiska 1 2020-07-14 11:41 Toprowcy lecą na pomoc 2020-07-14 11:08 Naśmiecić można też siedząc na ławce 2 2020-07-14 10:53 Dwa nowe przypadki w powiecie tatrzańskim 2020-07-14 10:14 Zakażony kierowca busa 8 2020-07-14 10:08 Tragedia w Długopolu 2020-07-14 09:45 Kayah z ujemnym wynikiem testu 3 2020-07-14 09:04 Jerzy Stuhr w szpitalu w Krakowie. Weekend spędzał w Nowym Targu 6 2020-07-14 08:00 Tajemniczy upominek z Roztoki 2020-07-13 21:42 Rzeźbiarski plener w sercu uzdrowiska 2020-07-13 21:00 Zaniedbany plac zabaw na Szymonach 9 2020-07-13 20:15 OSP Rdzawka z nowym wozem bojowym 4 2020-07-13 19:30 Tak wygląda mapa Polski ze śmiertelnymi wypadkami. U nas 2 punkty 2020-07-13 18:44 Parkują na zakazie. Ciężko przejechać 8 2020-07-13 18:01 Komisariat rośnie 1 2020-07-13 18:00 Trwa remont mostu w Chochołowie. Tworzą się korki 1 2020-07-13 17:45 Suczka znaleziona w Zakopanem 2020-07-13 17:15 Nowy wóz strażacki nie trafi do Spytkowic 4 2020-07-13 17:00 Plener rzeźbiarski pod Babią Górą 2 2020-07-13 16:30 Zamknięty szlak na Krzyżne 1 2020-07-13 15:44 Na Krupówkach sporo turystów 1 2020-07-13 14:59 Taki orszak powitalny w Dolinie Kościeliskiej 3 2020-07-13 14:40 OSIEM GWIAZDEK 17 2020-07-13 14:10 48-latek podejrzany o znęcanie się nad żoną. Grozi mu do 2 lat więzienia 5 2020-07-13 13:23 W Zakopanem minimalnie wygrał Andrzej Duda 10 2020-07-13 12:44 Ogrodowa prawie gotowa 1 2020-07-13 11:59 Już jutro otwarty dzień wirtualny na nowotarskiej uczelni 2020-07-13 11:59 Na uroczystościach pogrzebowych zaraziły się 23 osoby 9 2020-07-13 11:31 Zazi nagrał nowy teledysk (WIDEO) 2020-07-13 10:49 Zarażony pracownik ośrodka zdrowia w Poroninie 2 2020-07-13 10:39 Siedem nowych zakażeń na Podhalu 1 2020-07-13 10:00 Oko Krupówek 2020-07-13 09:50 W Kościelisku Andrzej Duda dostał 61,74 % głosów. Brakuje wyników z Zakopanego 1 2020-07-13 09:29 Policja z wizytą na obozie - chodzi o bezpieczeństwo 2020-07-13 08:40 W nowotarskim Duda dostał 72,54% głosów. Najwięcej na Orawie, najmniej w Szczawnicy i Nowym Targu 13 2020-07-13 08:34 W Poroninie, Bukowinie i Białym Dunajcu zdecydowanie wygrywa Duda 6 2020-07-13 08:09 PKW podała wyniki prawie ze wszystkich komisji wyborczych. Andrzej Duda prezydentem 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-15 07:46 1. typowe dla Polaków. Mieszkam obok parku. To samo. Pomimo gęsto ustawionych śmietników. 2020-07-15 03:09 2. Uspokoilo sie ale oni i tak chca zrobic biede goralom bo widza ze sie odrabiamy po pandemii...pozamykaja nas znowu...ale to przeciez nie sa zachorowania turystow tylko wszystko z tego pogrzebu....i pamietajcie ze na pogrzebie duzo ludzi bylo z warszawy i z roznych stron to dlaczego o tych miastach sie nie gada tylko tu u nas ....po porostu boli kogos to ze chce sie czlowiek podniesc to oni i tak go zdeptają;(;(...to wprowadzcie maseczki obowiazkowe wszedzie i bedzie.... 2020-07-14 23:33 3. Z wykazu kursów wynika, że nie tylko Sanepid powinien zająć się sprawą ale przede wszystkim Inspekcja Pracy. Dotyczy to czasu pracy kierowcy. 2020-07-14 23:27 4. Czemu firma mig szos nie jest na kwarantannie, gdzie jest sanepid, gdzie są władze. Kierowca przez trzy dni jeździł na Lini i zarażał posazerow i nikt nic, właściciele firmy mieli z nim kontakt i hulaja dalej na liniach bez maseczek paranoja, busy wypełnione po brzegi wożą ludzi na stojącą a nie wolno, hulaja na gminnych liniach i nic.... Śmieszne i jeszcze gmina reklamuje gminne linie na każdej mszy w kościele 2020-07-14 23:27 5. taaaaa. A wirus zaczyna dawac objawy odrazu po zakazeniu. W niedziele byl na imprezie a we wtorek juz ma pozytywny wynik testow. Nie walcie sciemy. Idzie tu o zdrowie i zycie ludzi. Kursów troche bylo a i na pusto napewno nie jezdzil. Moze ktos sie wezmie za ta sprawe. Bo jak sie okaze ze w sasiednich miejscowosciach gdzie chlop jezdzil zaczynaja chorowac ludzie to bedzie chryja i łby poleca! I mowa tu nie tylko o firmie i kierowcy ale i o urzedasach co chowaja sie w zamknietych biurach. Kto sie wezmie i naglosni sprawe i poleci dymisja za dymisja. 2020-07-14 23:23 6. góral. z grapy, miejsca zdarzenia na Palenicę jest 20,4km. a z Palenicy do Morskiego Oka jest 10 asfaltem, albo 8,6 skrótem "z buta", co razem daje ponad 30km trasą, którą pokonałby koń. Gdybyś milczał, nadal uważałbym Cię za mędrca 2020-07-14 23:03 7. Jak patrzę na te tłumy, bezmyślnie przetaczające się w te i we wte po Krupówkach to zastanawiam się po co ci ludzie tu przyjechali. Bo chyba nie w góry. Po prostu szkoda czasu i pieniędzy. 2020-07-14 22:53 8. Szanowny Grzegorzu , najpierw się dowiedz ile km jet na parking na Palenicę , jest około 15 km plus 7 do Morskiego Oka , więc nie pisz pierdoł,że 30 , bo śmiech na sali .:) 2020-07-14 22:53 9. Do JA... A jakąż to zaraze mamy???? Nikt nie umiera a nawet nie umarł na żadną zaraze od lat, ta grypka co straszą w mediach jest i była od początku NIEGROŹNA!! Podam ci przykład... chorowałeś kiedy na sraczke bezobjawowo? No to se porównaj z tą ZARAZĄ???????????????????????????? 2020-07-14 22:48 10. Taaaaak.... kierowca go nie zauważył a właściciel fiakier jego opiekun w tym czasie tankował w karczmie, Władysław N w 2013 r dostał wyrok , może gdyby go wtedy włożono do pierdla to katastrofy w ruchu lądowym by nie było, to potencjalnie każdy z nas mógł być narażony na utratę życia przez niepilnowane zwierzę, Mam nadzieje żę to się skończy jak Strama wejdzie ze swoją flotą. Wreszcze fiakrzy zaczną zap.. zamiast lenić się,
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP