Reklama

2020-02-19 13:52:01

Nowy Targ

Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci stanął przed sądem w Nowym Targu

Ksiądz Marian W. zdaniem prokuratury dopuścił się 12 przestępstw o charakterze seksualnym. Ofiarami księdza byli ministranci i lektorzy z parafii, w których był proboszczem. Chodzi m. in. o Grywałd.

Zawiadomienie o niegodnych czynach kapłana złożyła tarnowska kuria. W marcu 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do nowotarskiego sądu akt oskarżenia. Śledczy zarzucają duchownemu, że w latach 2003 - 2012 dopuścił się 12 przestępstw o charakterze seksualnym, wobec 11 małoletnich (w tym 7 dzieci poniżej 15 roku życia). Ofiarami księdza byli ministranci i lektorzy z parafii, w których Marian W. był proboszczem. 

- Zarzucone oskarżonemu czyny polegały na doprowadzeniu małoletnich do poddania się różnego rodzaju tzw. innym czynnościom seksualnym, zazwyczaj poprzez nadużycie stosunku zależności, jaki zachodził między kapłanem a ministrantem czy lektorem. W przypadku trzech pokrzywdzonych działania oskarżonego doprowadziły do powstania u nich przewlekłego zespołu stresu pourazowego, co skutkowało rozstrojem ich zdrowia – informowała Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu. - Prokurator w toku śledztwa z uwagi na przedawnienie karalności umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec 11 innych pokrzywdzonych.

Dziś proces księdza rozpoczął się w nowotarskim sądzie. Przebieg rozprawy został utajniony.

Ofiar proboszcza było więcej - ze względu na przedawnienie prokurator umorzył postępowanie o popełnienie podobnych czynów wobec kolejnych 11 pokrzywdzonych.
mk, fig.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
3
Proces odbywa się za zamkniętymi drzwiami. / Fot. Józef Figura
4
/ Fot. Józef Figura
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
stoper 2020-05-20 19:31:05
"Niech kuria płaci?" Niby światowy pogląd, ale jakby się podobnym autorom przyjrzeć, to zaściankowość wyziera... Proponuję aby wszystkie osoby żądne zadośćuczynienia od instytucji kościoła, zgłaszały się z wolą zapłaty za czyny w ich środowiskach podobne. Warto zatem pójść za ciosem i domagać się takiej samej sprawiedliwości, wobec wszystkich środowisk (organizacji zawodowych)
Pierwszą grupą, niech będą ludzie kina (aktorzy i reżyserzy)... niech zapłacą każdemu poszkodowanemu zadośćuczynienie za czyny swoich niewypłacalnych kolegów, kolejną grupą niech będą politycy... i podobnie zbiórka na zadośćuczynienie. A potem kolejne grupy...: mechanicy, kierowcy, lekarze, nauczyciele, itd...

Niezrozumiałe jest to, dlaczego kościół został przez elity ustanowiony jako organizacja do bicia (?) i niezrozumiałe jest to, dlaczego zapaleńcy- "praktykujący nie wierzący (niewierzący)" są w tej sprawie aż tak nadaktywni?
Tu sprawa jest prosta. To winowajca powinien płacić za swoje czyny, a nie grupa zawodowa, którą są także księża.

PS Warto byłoby aby dochodzący sprawiedliwości od samego kościoła dali wyraz solidarności z ofiarami- związanymi z ich profesją.... Zachęcam więc "praktykującego nie wierzącego (niewierzącego)" do takiego zaangażowania.
Tyle na ten temat.
praktykujący nie wierzący 2020-02-25 18:15:29
@obserwator. Niech kuria płaci lub parafianie, na pewno wiedzieli może nie wszyscy ale część. Takie przemilczanie lub gadanie w stylu "nie wiadomo jak naprawdę było" to współodpowiedzialność. To że sługa boży to nie znaczy, że księdzu można ufać.
obserwator 2020-02-23 17:08:51
Vivat Celibat zejdz na ziemię tu jest Poland a nie hameryka, a księżulo nie nalezy juz do żadnej parafi, więc jeśli udowodnią winę to kto niby ma zapłącic odszkodowanie, jak facet zapewene groszem nie smierdzi - powodzenia
vivat celibat 2020-02-23 14:23:02
@tutejszy. Nie ważne czy ci coś śmierdzi bo odszkodowanie należy się jak psu buda. W Ameryce nie jedna parafia katolicka upadła bo musiała wypłacić odszkodowanie. A najlepiej żeby księżulo poszedł do pudła, tam się nim odpowiedni pensjonariusze zajmą. Samo wyrzucenie z korporacji nie wystarczy, to tak jakby taksówkarz skazany za pedofilię został wyrzucony z korporacji.
tutejszy 2020-02-22 16:01:15
Coś mi tu śmierdzi, czy nie chodzi może o odszkodowanie ?
Mic 2020-02-20 12:15:40
Piotrze - przeczytaj sobie proszę przed ostatnie zdanie z mojego poprzedniego wpisu, kilka razy może - jeżeli potrzebujesz dodatkowych wyjaśnień, to służę (czyli, jeżeli nadal uważasz, że wymienienie w jednym zdaniu Rydzyka z pedofilami, określa mnie jako odbiorcę jego mediów).
piotr 2020-02-20 11:42:06
do Mic masz prawo myśleć co chcesz ja nie będę cie przekonywał, ostatnim wpisem odkryłeś kim naprawdę jesteś, słuchaj sobie radia maryja i oglądaj telewizje trwam, a ci panowie których wymieniasz to najgorsze s........,
Mic 2020-02-20 11:23:52
@piotr - to są pojedyncze dane, w dodatku oderwane od kontekstu ogólnego - na jakiej podstawie twierdzisz, że "w żadnej grupie społecznej nie ma tylu przypadków co w śród księży"? Tzn. - jakie masz dane (i skąd) dotyczące pozostałych grup społecznych, kapłanów innych wyznań, bądź tez przedstawicieli grup zawodowych. Te dane to tylko obraz zmasowanego ataku na Kościół Katolicki, który w Europie Zachodniej atakowany jest znacznie dłużej, niż w Polsce, a gdzieniegdzie (Irlandia) został całkowicie zniszczony. To, że przy okazji wykryto i ukarano sporo zwyrodnialców - to bardzo dobrze, ale to, że stworzony całkowicie wypaczony i zniekształcony obraz tego Kościoła - to już dobre nie jest. Kościół Katolicki w Polsce, to nie tylko pedofile, Rydzyk, Stryczek, Głódź czy Jędraszewski - a taki właśnie obraz z mediów można wyczytać. Pozdrawiam i dziękuję za kulturalna wymianę zdań.
piotr 2020-02-20 09:44:12
do Mic przeczytaj Historie chrześcijaństwa dzieło Warrena H. Carrolla - 6 tomów, to się dowiesz,
w latach 1950-2016 w Stanach Zjednoczonych w Pensylwanii, Bostonie ok. 6721 księży dopuściło się przestępstw seksualnych wobec nieletnich. Liczba dziecięcych ofiar molestowania szacowana jest na ok. 18 565 osób.
Następny przykład: Pedofilia w irlandzkim Kościele przez lata była zmową milczenia. Nie tylko ona. We wszystkich instytucjach prowadzonych przez Kościół, jak potem udowodniono, dochodziło do bicia i torturowania dzieci.
Gdy pierwsze przypadki zaczęły wychodzić na światło dzienne, Irlandczycy też byli w ogromnym szoku. A potem z uwagą śledzili kolejne raporty o tym, jak księża w ich kraju krzywdzili najmłodszych. Liczby porażały. Jeden z księży miał na sumieniu ponad 100 dzieci. Inny przyznał, że dopuszczał się molestowania co dwa tygodnie. Przez 25 lat.
W innym raporcie wyszło, że w archidiecezji w Dublinie od 1940 roku działało 102 księży pedofilów, z czego 91 postawiono zarzuty. Około 400 dzieci padło ich ofiarą. W sumie, w całym kraju tych ofiar miało być ponad dwa tysiące, choć ich liczba wciąż nie jest ostatecznie znana. W Polsce jest około 30000 księży już teraz ponad 1000 z nich albo są już skazani albo prokuratura prowadzi postępowania, każdego dnia przybywa nowych zgłoszeń, niestety w żadnej grupie społecznej nie ma tylu przypadków co w śród księży.
Mic 2020-02-20 07:41:39
@piotr: a jakimi danymi dysponujesz nt odsetka pedofilów wśród np. nauczycieli, murarzy czy, nie wiem - pilotów może? Jaka jest przeciętna dla całego społeczeństwa? Na podstawie jakich danych stawiasz swoje tezy? Cyt. "w całej swojej historii wymordował więcej ludzi niż wszystkie konflikty zbrojne razem wzięte" - podaj proszę liczby i źródło, np.: szacunkowa ilość ofiar inkwizycji w Portugalii w latach 1540?1794: 1175 spalonych in persona, źródło: pl.wikipedia.org. Póki co, to Twoje wpisy są pustymi sloganami - podaj konkrety.
sp 2020-02-19 21:28:04
Tadek i wiktoria, wy to sami siebie przeszliście tymi wpisami!:)) Czyli księża to nie sa osoby duchowne tylko "grupa zawodowa", a po drugie co ma konkordat (umowa międzynarodowa) związane z budownictwem..., przecież są to wewnętrzne sprawy do funkcjonowania każdego państwa.
plum1000 2020-02-19 21:16:00
i taki osobnik będzie biednego grzesznika j.. l w konfesjonale że się zjadło mięso w piątek albo nie było w niedziele w kościele, a dopuscil się takiej zbrodni.Dlaczego ci zboczeńcy nie sa z marszu usuwani ze stanu DUchownego, Wstyd, hańba by takie osoby były w stanie duchownym,.
iga 2020-02-19 20:29:05
Zwyrodnialców jest od metra i trochę. Nie ma znaczenia czy nosi koloratkę czy nie. Faktycznie, kastracja do metoda na takich zboków. Dodatkowo konsekwencje dla zamiatających sprawę pod dywan. I dopiero wtedy prawo by było dla ofiar a nie dla posiadających kasę, wpływy i układy. Bezmiar niesprawiedliwości zamieniłby się na sprawiedliwość.
piotr 2020-02-19 20:25:01
do Mic,
wejdź na stronę fundacji nie lękajcie się, dowiesz się że już ponad 1000 zgłoszeń do prokuratury zostało złożone przeciwko księżą, 300 następnych jest weryfikowanych i przygotowanych do zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, a to dopiero wierzchołek góry. Skala jest porażająca, poczytaj sobie o Bostonie, Pensylwanii, Irlandii. W Polsce również przyjdzie czas kiedy zostaną rozliczeni i dostaną to na co zasługują.
pluto 2020-02-19 20:01:39
Karanie księdza pedofila (zwanego jako sługa boży) to jest tak, jakby za podobny czyn groziło taksówkarzowi wydalenie z korporacji.
jo 2020-02-19 19:30:14
za takie coś to tylko przestać chodzic do kościoła i co za tym idzie na tacy zero
tadek 2020-02-19 18:13:38
@wiktoria tym wpisem to lejesz miód na moje serce jestem tego samego zdania .
stasek 2020-02-19 18:06:58
Do nick wiktoria
I tutaj się z tobą zgodzę (jeden z nielicznych wyjątków).
Tak jest wymiśkować
Oprócz tego powszechnie dostepna lista z pedofilami( bez ukrywania księży)
kurr 2020-02-19 17:56:04
Tadku, mój post był dość przewrotny, a Ty nomen omen przewróciłeś się na nim.
wiktoria 2020-02-19 17:33:08
pedofili powinno się kastrować jeżeli chcemy chronić nasze dzieci ,taki pedofil drugi raz nie byłby zdolny do czynu @skansyniok można iść tym krokim ale wtedy państwo będzie mocno osamotnione oddzielone od wszystkich grup zawodowych bo jeżeli rozdział kościła od państwa , to i rozdział szkolnictwa , kulyury , budownictwa ,sądownictwa więc może nie tak radykalnie z tym rozdzialem , kwestia kastracji do dyskusji
tadek 2020-02-19 15:40:12
Kto broni księży pedofilów powinien zdawać sobie sprawę że broniąc przestępczych czynów z mocy prawa powinien odpowiadać jak ci którzy się przestępstw dopuszczają.Tak że raczej @kurr nie broń żadnego przestępcy.
raid 2020-02-19 15:21:36
Mic- nie za wiele tego. I jakie darmowe zajęcia?? Skąd Kościół ma kasę?? Zastanów się piszesz.
kurr 2020-02-19 15:03:41
ja tam bronię księży, także w innych zawodach są pedofile. jeśli ktoś słyszał o takich to proszę o przykłady bo już dość tej nagonki na księży.
hmm 2020-02-19 15:00:14
Nie powinno być tolerancji dla tego typu przestęstw. U nikogo a zwłaszcza u księży!!! Są to osoby o ogromnym zaufaniu społecznym, osoby którym ludzie oddają pod opiekę swoje dzieci. Nikt nie oddaje dziecka pod opiekę hydraulikowi, murarzowi ani fryzjerowi więc pisanie, że pedofile są wszędzie to żadne usprawiedliwienie księży. Pedofile są wszędzie ale księżom ludzie powierzają swoje dzieci pod opiekę i im ufają. Tak jak ufa się nauczycielom czy lekarzom. I dlatego jest to tym bardziej podłe, że księża pedofile wykorzystują to zaufanie, zaufanie tym większe, że jest to osoba duchowna. Pedofilia jest ogromną zbrodnią i nikt nie powinien być wyłączony z odpowiedzialności kiedy się jej dopuści. Nie ma zgody na tuszowanie zbrodni na dzieciah przez księży tylko i wyłącznie dlatego, że są osobami duchownymi. I nie chodzi o żadną nagonkę na Kościół. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Dzieci które nie mają siły same się bronić, które ufają dorosłym i poddają się ich wpływom. Wykorzystywać słabość fizyczną i psychiczną dziecka to podłość na którą nie powinno być zgody nigdzie i u nikogo. Słabego się broni a nie wykorzystuje. I tylko o to chodzi. I nie wiem czemu to tak ciężko zrozumieć. Dlaczego nie można po prostu przyznać że dziecko powinno się bronić i chronić przed każdym pedofilem, przed pedofilem-księdzem też. I ksiądz-pedofil powinien odpowiadać karnie za swoje zbrodnie na dzieciach tak jak każdy inny człowiek-pedofil.
maktostaki 2020-02-19 14:50:40
Jeżeli młody zdrowy mężczyzna zakłada sukienkę i deklaruje, że chce żyć bez sexu do końca swoich dni.... to chyba coś jest nie tak ?! Jeżeli jest to kolorowa sukienka - to wiadomo - pogardliwy chichot i wykluczenie; ale jeśli jest to czarna sukienka ... tooo... oczywiście ... dar od BOGA!
skansyniok 2020-02-19 14:20:02
Zero tolerancji dla księży pedofili. Rozdział kościoła od państwa i koniec konkordatu. Partia która w swoim programie ma te punkty ma mój głos.
stasek 2020-02-19 14:17:53
Nagłaśniać, nagłaśniać. Podawać do publicznej wiadomości.
Dawniej nic nie przenikało na zewnatrz, teraz w dobie powszechnej globalizacji cyfrowej nic sie nie ukryje.
Smutne jest to że przez takie czarne owce odium spada na uczciwych księzy.
Niestety Kościół przez długi czas takie przypadki ukrywal i maskował.
Mic 2020-02-19 14:04:42
@piotr - może przytocz jakieś konkretne dane na jakich bazujesz stawiając swoje tezy, gdyż podane w tej formie są po prostu pustymi sloganami. Jeżeli ktoś poczuł się obrażony sformułowaniem "lewak" - to przepraszam, nie było moim zamiarem obrażanie kogokolwiek.
Mic 2020-02-19 13:59:15
A jeszcze tak dla wyjaśnienia - w ogóle nie chodzę do kościoła, nie jestem w żaden sposób związany z Kościołem Katolickim. Wierzę natomiast w Ewangelię.
zbyszek 2020-02-19 13:51:49
@raid -a może ty napiszesz, że pedofile są tylko wśród księży?
Mic 2020-02-19 13:49:43
@raid: np. kazania "dwunastkowe" u Dominikanów w Krakowie, np. działalność o. Szustaka, działalność Caritasu i sporo różnych drobiazgów, składających się na całokształt działalności. łatwiej napisać, że ksiądz molestował dzieci, ale że już na przykład na parafii podczas ferii były darmowe zajęcia sportowe dla dzieci, czy też zorganizowane zimowiska - to już nie.
piotr 2020-02-19 13:42:33
do Mic,
od razu widać że jesteś związany z kk i będziesz go bronił, niestety w żadnej grupie społecznej i zawodowej nie ma tyle przypadków pedofilii co w kk, każdego dnia słyszy się o nowych przypadkach, najgorszy jest system przenoszenia na kolejną parafię i robienie wszystkiego żeby nie ponosić konsekwencji za swoje czyny, poza tym poczytaj sobie historie kk może wtedy przekonasz się, że ta organizacja nie jest taka dobra jak Ci się wydaje, KK w całej swojej historii wymordował więcej ludzi niż wszystkie konflikty zbrojne razem wzięte. Widać również jaki z ciebie jest dobry człowiek, który przestrzega przykazań pisząc o lewakach - między innymi będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego.
raid 2020-02-19 13:31:49
Mic- może napiszesz, co takiego dobrego widzisz w Kościele???
Mic 2020-02-19 13:25:34
Wiadomo, że takie przestępstwa trzeba ścigać i karać, ale trudno oprzeć się wrażeniu totalnej nagonki na Kościół Katolicki. Wszelkie lewackie, w szczególności, ale i nie tylko, media, chętnie i gęsto rozpisują się w tym temacie, zupełnie nie adekwatnie do skali zjawiska. Ciężko natomiast znaleźć jakieś artykuły przychylnie, bądź chociaż obiektywnie odnoszące się do Kościoła.
Karlik 2020-02-19 13:05:15
Molestowanie przez księży szczególnie na oazach , maja okazje podglądać .HAŃBA !!!
tusz 2020-02-19 11:47:11
Od rana mówią o tym w mediach, że również czas na procesy dla tych, którzy ochraniali księzy pedofilów.
tadek 2020-02-19 11:28:18
Niech rodzice dalej wysyłają dzieci na religie ,na ministrantów , przykościelny chór i niech się cieszą że ich pociechy były z księdzem na oazach.
2020-07-11 21:00 Posprzątają Tatry 2020-07-11 20:00 Takie grzybobranie w Sierockiem 2020-07-11 19:00 Zarzut na mundurze 2020-07-11 18:53 Wirus wśród żałobników 3 2020-07-11 18:10 Pożar podczas burzy 2020-07-11 18:00 Iskierka dla Tadzia (WIDEO) 2020-07-11 17:54 Deszczowe i chłodne Krupówki 2020-07-11 17:00 Wypadek konia w Dolinie Chochołowskiej 7 2020-07-11 16:00 Wóz strażacki jak się patrzy 2020-07-11 15:00 Prognozy się sprawdziły. Temperatura spadła o 10 stopni 2020-07-11 14:10 Sytuacja w Zakopanem jest poważna. Nie słuchajmy beztroskich opinii. 13 2020-07-11 13:30 Pochwały dla wójta 1 2020-07-11 12:29 Tatra CUP (WIDEO) 2020-07-11 11:14 Małopolski rekord zakażeń koronawirusem. 3 nowe przypadki na Podhalu 1 2020-07-11 11:00 Tłumy turystów w Tatrach, mimo że nadciąga załamanie pogody 9 2020-07-11 10:00 Od razu wiedziałam, że będę tu wracać 2020-07-11 09:00 Ponad milion złotych na samochód strażacki 1 2020-07-11 08:30 Inauguracja 14. edycji Festiwalu Muzyka Zaklęta w Drewnie 2020-07-11 08:00 Kobiety w chmurach 2020-07-11 08:00 Wakacje 2020 - gdzie można spędzić urlop? 2020-07-11 00:00 Rozpoczęła się cisza wyborcza 1 2020-07-10 22:00 Poleć na Mazury 2020-07-10 21:30 Cyklofonia, czyli koncert na dwóch kółkach (WIDEO) 1 2020-07-10 20:45 Hulajnogi zostawiane na ścieżkach rowerowych 5 2020-07-10 20:00 Pięściarskie treningi i zapowiedź lipcowych walk 2020-07-10 19:15 Burzliwe obrady na sesji. Były wójt krytykuje obecnego 9 2020-07-10 18:31 Pracowity dzień dla TOPR-u 2020-07-10 18:30 Kolory pełne energii 2020-07-10 17:45 Katastrofa we Frydmanie 2020-07-10 17:35 Dwie zakażone osoby z Zakopanego w szpitalu. Do godz. 15:30 wykonano 65 testów 11 2020-07-10 17:12 Kolejny raz śmigłowiec akcji 2020-07-10 17:00 To zupełnie Nowy Świat 10 2020-07-10 16:15 Ktoś okradł strażaków ze Spytkowic 1 2020-07-10 15:30 Słowak zginął wczoraj w Czarnym Dunajcu 2020-07-10 14:47 Śmigłowiec w akcji 2020-07-10 14:45 Słowacy wysyłają policjantów do monitorowania granicy 1 2020-07-10 14:15 Wycieczka z przewodnikiem, a po niej letnie kino 2020-07-10 13:56 Dziękujemy osobom pobierającym wymazy przed szpitalem 1 2020-07-10 13:44 Zmniejsza się kolejka do testów na koronawirusa (WIDEO) 2020-07-10 13:36 Zgubili kamerę GoPro. Nagroda dla uczciwego znalazcy 2020-07-10 13:15 Zwłoki w potoku 2020-07-10 12:24 Testy na koronawirusa nie dla wszystkich 2 2020-07-10 12:10 Przed szpitalem w Zakopanem kolejka do testów. Blokuje się droga dojazdowa (WIDEO) 9 2020-07-10 11:45 Na Podhalu kolejne osoby z koronawirusem 2020-07-10 11:00 Osoby z pogrzebu Zofii Karpiel Bułecki zostaną poddane testom. Sanepid prosi o maile 2 2020-07-10 10:43 Muzyka bałkańska i francuska na akordeonie 2020-07-10 10:00 Czas dróżnika 2020-07-10 09:30 Nadal utrudnienia na odcinku Krościenko - Szczawnica 6 2020-07-10 09:00 Wilk przed kamerą 2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-11 20:40 1. Nie wiem dlaczego turyści mają manie nagrywania nas góroli i potem robienia z nas katów alkoholików i ciągle się nas czepiają .Ja pracuję na parkingu i widze ich zachowanie w stosunku do żony dzieci psów które ze sobą przywożą też czasami jest przerażające ale od tej pory tak samo będe nagrywał i robił aferę .A dziś czytałem i też przewozili konia w bukmance gdzieś na zawody i koń na autostradzie wypadł i jest cisza . Teraz przychodzą takie czasy że wszystko jest chore i słabsze ludzie zwierzęta . A może koń miał koronowirusa i zle się poczuł . Ale z tego co wiem to poprostu się potknął umarłemu się nie przydaży .I przestańcie z nas robić przestępców .Ja mam 60 lat.iu sąsiada zawsze były konie to pamiętam jak i co dawno robiły i jak dbano i widzę jak dziś się dba to jest bez porównania . No ale zawsze jakiś się kamerzysta znajdzie ciekawe czy on jest taki człowiek bez wad 2020-07-11 20:40 2. Kto wos chwili my a Wos my !! 2020-07-11 19:51 3. Jest to poważne zagrożenie dla mieszkańców Zakopanego, powiatu Tatrzańskiego i przyjezdnych. Aby zwalczyć epidemię w regionie należy skierować na to miejsce wyspecjalizowane ekipy medyków ze Śląska. Daleko nie jest. Tam sobie poradzili i to w zdecydowanie trudniejszych warunkach. 2020-07-11 19:42 4. Fundacja VIVA to podejrzane typy. Oczywiście bardzo ważne jest dobro zwierząt i należy o nie dbać ale tej organizacji i osobą które za nią stoją należy się dokładnie przyglądnąć. 2020-07-11 19:41 5. Szkoda tylko, że takich komentarzy nie mogą przeczytac, ci którzy umarli..., 2020-07-11 19:32 6. zamknąć kościoły, tam teraz największe ryzyko 2020-07-11 19:22 7. @Adik. Góral przebiera sie jak idzie do kościoła. Wiesz ile smrodu siedzi w takich długich gaciach i portkach. Gacie muszą być długie żeby mu nóg nie obtarło. Myślę że baba to wypierze ale synowa na kiju z budy. Ha ha ha. 2020-07-11 19:03 8. To bardzo dramatyczna i smutna sprawa. Tym bardziej ze względu na jej okoliczności. Teraz trzeba postępować zgodnie z procedurami. Miejscowy Sanepid może sobie nie poradzić. Należy skierować do Zakopanego wyspecjalizowane ekipy medyków ze Śląska. Tam się udało zwalczyć pandemię. 2020-07-11 18:39 9. @Dada Też jesteś od roboty a nie od pisania dyrdymalow o koniach. 2020-07-11 18:32 10. Jednym z najsilniejszych czynników determinujących zachowanie ludzi jest ich instynkt samozachowawczy. Na jego podstawie unikamy czegoś lub nie. Uważamy coś za groźne lub nie. Ludzie przestali bać się wirusa, bo przemawiają za tym ich własne doświadczenia z wirusem oraz dane, liczby i statystyki wskazujące na jego znikomą szkodliwość dla ogółu. Dlatego instynktownie przestali się go bać. I żaden przekaz medialny tego nie zmieni bo jest to czynnik działający słabiej niż instynkt i obserwacja, która podpowiada, że obostrzenia przyniosły znacznie więcej szkody niż sam wirus. Właśnie dlatego ludzie zachowują się tak jak się zachowują.
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook