Reklama

2020-03-15 21:05:55

Koronawirus

Zdalne lekcje w internecie, materiały bezpłatne

Coś dla nauczyciela i ucznia: zostań w domu, siądź przed komputerem i ucz się w systemie on line.

Jak informuje komunikat ministerstwa cyfryzacji, z myślą o uczniach, którym zaleca się pozostanie w domu rusza rządowy projekt zdalnelekcje. Każdy znajdzie tu tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu. Są też propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów i ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Wszystko to nauczyciele już dziś znajdą na www.gov.pl/zdalnelekcje.

Poniżej komunikat ministerstwa cyfryzacji: 

"#zostańwdomu i…? Poucz się online. Zawieszenie zajęć w szkołach to nie wakacje, ani ferie. Warto ten czas dobrze wykorzystać. Jak? Możliwości jest wiele.

Zgodnie z podstawą

Co powiecie na utrwalenie porównywania ułamków? Jeśli nie ułamki, to może odcinki w graniastosłupach lub sinusy, cosinusy i tangensy kąta ostrego?

Na naszej stronie znajdziecie propozycje dla uczniów ze wszystkich klas szkoły podstawowej, ale i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Zgodne z podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystanie w trakcie zdalnego nauczania.

– Chcemy ułatwiać i podpowiadać. Aby znalezienie interesujących materiałów na naszej stronie było prostsze ułożyliśmy je w formie swoistego planu lekcji dla wszystkich klas, niezależnie od etapu edukacji – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Stale przeczesujemy internet w poszukiwaniu ciekawych zasobów. To, co znajdziecie na naszej stronie to efekt tych poszukiwań. Zdajemy sobie sprawę, że to nie wszystko, że w sieci można znaleźć więcej wartych uwagi treści. Dlatego jeśli je znacie i uważacie, że warto aby znalazły się na www.gov.pl/zdalnelekcje, dajcie znać.

- Warto korzystać z rzetelnych, merytorycznych źródeł. Na stronie epodreczniki.pl znajdują się materiały do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół, które uwzględniliśmy w przykładowych planach lekcji. Chcemy, aby w czasie zawieszonych zajęć uczniowie mieli możliwość utrwalenia wiedzy i powtórzenia dotychczasowych lekcji. Dla nauczycieli może to być okazja do zdobywania nowych kompetencji – podkreśla minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Naszą intencją jest to, aby uruchomiona dziś strona była nie tylko inspiracją dla nauczycieli, ale by także realnie ułatwiła im pracę, stąd m.in. koncepcja „planu lekcji” z propozycjami treści na każdy dzień. Nie trzeba z niego korzystać. Zostawiamy nauczycielom pełną dowolność w wyborze i wykorzystaniu opublikowanych lekcji i tematów.

Drugim sposobem wyboru materiałów jest po prostu wyszukanie ich spośród treści edukacyjnych przypisanych dla poszczególnych przedmiotów.

Propozycje tematów i dopasowanych do nich materiałów online - staraliśmy się dobrać zgodnie z obecnym etapem roku szkolnego. Pomagali nam w tym eksperci Ministerstwa Edukacji Narodowej i NASK.

I o wiośnie, i o tańcach

I tak nauczyciele dzieci z klas 1-3 znajdą tam materiały, dzięki którym wspólnie ze swoimi uczniami powitają wiosnę. Szóstoklasiści na muzyce będą mieli szansę poznać (jeśli jeszcze ich nie znają) różne współczesne style muzyczne. Nauczyciele ósmoklasistów będą za to mogli z nimi powtórzyć czas Past Simple i popracować nad wzbogaceniem słownictwa.

Na naszej stronie opublikowaliśmy propozycje tematów lekcji dla wszystkich klas i wszystkich przedmiotów. Poza językiem angielskim, można tam znaleźć propozycje na lekcje niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego. Nie zapomnieliśmy też o takich przedmiotach jak np. podstawy przedsiębiorczości, czy edukacja dla bezpieczeństwa.

WAŻNE! Wszystkie udostępnione na stronie materiały dydaktyczne są bezpłatne!

- Materiały, które już dziś mogą znaleźć nauczyciele to propozycja zajęć na najbliższe dni. Warto jednak regularnie zaglądać na www.gov.pl/zdalnelekcje. Będziemy tam dodawać kolejne tematy i kolejne zasoby – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Nic nie stoi na przeszkodzie, by z jej zasobów korzystali także uczniowie i ich rodzice – dodaje szef MC.

Materiały i narzędzia

Kiedy już znajdziecie interesujące Was zajęcia i propozycje ich tematów, warto zmobilizować swoich uczniów. W tym i kolejnym tygodniu nie spotkacie się w szkole, jak więc się z nimi skomunikować? Oczywiście przez internet. A tu możliwości jest wiele. Aby utworzyć zdalną klasę nie musicie ściągać i instalować płatnych aplikacji. Czasem najskuteczniejszy okazuje się popularny i darmowy komunikator internetowy. O tym, z jakich jeszcze narzędzi mogą korzystać nauczyciele, piszemy w naszym poradniku Nauczycielu, poprowadź lekcje online!. Stale go uzupełniamy.

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Przenieś lekcje na… - obejrzyj nasze tutoriale.

Wszystkie pomocne materiały znajdziecie też – oczywiście - na www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zdalna klasa. Do dzieła!

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi.

Wiele jednak zależy od Ciebie!

•                    Unikaj skupisk ludzkich, jeśli możesz – udaj się na pracę zdalną.

•                    Myj często ręce, nie dotykaj bez potrzeby twarzy.

•                    Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590" - apelują w  Wydziale Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji RP. 

rav

 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Qr 2020-04-07 20:22:04
Niestety nauczyciele pomylili e-learning z zadawaniem zadań! (Przyzwyczajenia)Podanie strony w ćwiczeniach i zadania to nie elerning! Przygotowanie prezentacji czy filmu to jest zdalne nauczanie, w takiej sytuacji jak teraz wychodzi jakich mamy "wspaniałych nauczycieli".
nauczyciel 2020-03-19 17:12:59
Szanowna Mamo. Ze smutkiem przeczytałem to, co napisałaś do Staszka. Bo jestem nauczycielem i uczę w klasie 2 (maluchy). W tej chwili ? tak, jak i moje koleżanki i koledzy ? siedzę przed komputerem i staram się wybrać dla moich dzieci aktywności, które przyniosą im korzyść. Na swoim sprzęcie, na wolnym łączu, z wykorzystaniem programów do użytku prywatnego usiłuję pozostawać w zgodzie z prawem (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych) i stworzyć atrakcyjne dla dzieci i mało absorbujące dla dorosłych działania. W domach dzieci jest laptop ? ale nie u wszystkich, jest drukarka ? ale nie u wszystkich, są słuchawki ? ale nie u wszystkich, są podręczniki ? ale nie u wszystkich. Rodzice mają czas ? ale nie dla wszystkich, laptop jest dostępny ? ale nie dla wszystkich... Mógłbym tak pisać jeszcze bardzo długo. Mógłbym dzieciom wysłać numery zadań z podręczników i zająć się czymś innym (niezdalnie), ale jestem świadomym i dorosłym człowiekiem i wiem, że bez nauczyciela nie mogę nakazać uczenia się nowego materiału. To co Ty, Mamo robisz teraz w domu, ja robię w czasie pracy 25 razy. W telewizorze słyszę p. ministra mówiącego o gotowości zdalnego nauczania. Prawo oświatowe p. Zalewskiej nie zna takiego pojęcia. Nie ma tego w zadaniach szkoły i nauczyciela. To nie istnieje. Nie mamy nic, co by nam pomogło. Komunikatory, idzienniki zawieszają się. Możemy, oczywiście korzystać z niekomercyjnych rozwiązań, ale będzie to trochę nielegalne. I zamiast pomocy od naszych zarządców, znowu słyszymy półprawdy i wręcz kłamstwa. Znowu pokazują, jak bardzo gardzą "kastą nauczycieli". A nauczyciele nie potrafią być tak stanowczy, jak górnicy, bo przecież pracują z małymi ludźmi, których trzeba wspierać w rozwoju, a nie uczyć "walki o byt".
Być może dla starszych klas to co słychać z telewizora jest prawdą. Dla maluchów ? nie. Ja siedzę po kilkanaście godzin dziennie (od soboty, bo w czwartek i piątek musieliśmy się opiekować dziećmi, którymi Rodzice nie mogli się zająć. Rozumiesz, Mamo ? obcy ludzie opiekowali się ich dziećmi. W takiej chwili. Rozumiem, co wtedy przeżywali... a może nie? Wiesz, że nauczyciele mają też swoje małe dzieci? I też muszą z nimi usiąść, bo ich pani coś im zadała. i muszą znaleźć na to czas dopiero po pracy ? zdalnej.
Wiesz, Mamo, kiedy czytałem to, co napisałaś o partiach rządzących, poczułem się, jak dawniej. Jak wtedy, gdy zamiast starego podziału na My ? Polacy i Oni ? Partyjni, miast jednego zaimka nas określającego ? MY, usłyszałem z ust prezesa jednej z partii podział na MY, WY, ONI. Bardzo chciałbym, żeby w końcu było MY. Ale przez prostactwo i głupotę nie przebiję się. Mogę tylko robić to, co przez ostatnie trzydzieści kilka lat ? uczyć o MY. Jeżeli możesz, bądź też takim nauczycielem. Dla swojego dziecka, dla swojego szefa, dla nieznajomych. Wtedy, pomimo sytuacji w Europie i w Polsce, szybciej i łatwiej pokonamy swoje lęki i chorobę. A tymczasem, uwierz, że ja, Ty, Twój mąż, dziecko, pani z apteki i pani ze szkoły Twojego dziecka robimy więcej niż możemy.
mama 2020-03-16 13:51:40
Stasek weź głęboki wdech i przemyśli to co piszesz. Jest taka a nie inna sytuacja w całej europie nie tylko w naszym kraju. Skoro nauczyciel nie ma tych wszystkich rzeczy w domu i zubożeje z powodu zużytego prądu to niech powiadomi dyrektora i poprosi by mógł przyjść do szkoły i za pomocą komputera, skanera itd... mógł przekazać uczniom to co powinni zrobić. Zapewne dyrekcja się przychyli do prośby nauczyciela. Możesz poprzez dziennik elektroniczny zlecić swoim uczniom np.: przeczytać lekturę, zrobić zadania z ćwiczeń od strony do strony itp. Teraz wszyscy są zalogowani na mesengerze lub na innej platformie i może się konsultować ze sobą. Dla chcącego nic trudnego.
Wiadomo dobry nauczyciel i oddany temu co robi na pewno znajdzie rozwiązanie z zaistniałej sytuacji (nawet dołoży chętnie koszt tego prądu który zużyje do przeprowadzenia tych lekcji byle tylko zostać w domu gdzie jest bezpieczny).
Niestety niektórzy traktują swój zawód jak zło konieczne i zawsze coś im nie pasuje. .... złej baletnicy rąbek u spódnicy....... Jeśli jesteś nauczycielem to mniemam, że jesteś tym drugim nauczycielem któremu wszystko nie pasuje i ciągle jesteś niezadowolony. Zmień pracę bo robisz sobie i innym krzywdę!
Rząd nasz postąpił bardzo dobrze i chwała za to, że rządzą "Ci" co rządzą. Przypomnij sobie czasy PO i PSL jak rządzący jeździli za granicę by szczepić się przeciwko świńskiej grypie, a zwykli ludzie nie mieli szczepionki. Udało się tamtejszym rządzącym bo nie nastąpiła taka epidemia jak teraz. Też pracuję i niestety muszę wychodzić z domu by dotrzeć do pracy z domu. Gdyby mi tylko pozwolono wykonywać pracę zdalną chętnie bym z tego skorzystała. Po powrocie z pracy jeszcze muszę usiąść z dzieckiem by przerobić materiał który nasza Pani nauczycielka nam przekazuje (dziecko jest w 2 klasie podstawowej). I nie użalam się nad sobą tylko to robię by przeżyć ten trudny czas. Wszystkim oddanym ludziom którzy starają się przeżyć ten trudny czas (lekarze, pielęgniarki, służby sanitarne, policja, wojsko, piekarze, sklepowe i wielu wielu innym) BARDZO DZIĘKUJĘ I ŻYCZĘ BY BYLI ZDROWI. Po zakończeniu tej PANDEMII mam nadzieję, że wszyscy inaczej będziemy postrzegać świat i zadufani i zapatrzeni w siebie ludzie otworzą się na innego człowieka.
stasek 2020-03-15 22:02:52
Wszystko bardzo fajnie,
Tylko pracodawca w osobie Dyrektora powinien zapewnić Nauczycielowi (pracownikowi)
warunki do pracy i wyposażenie stanowiska pracy. Proszę dac nauczycielom komputer z licencjonowanym oprogramowaniem, służbowy telefon, opłacić szybkie łącze internetowe i skaner oraz zapłacić za prąd, który będą zużywać te wszystkie urządzenia. Nikt nie ma prawa żądać od nauczyciela posiadania tych rzeczy.
Nauczyciel nie musi posiadac tych rzeczy w domu.
W każdym innym zakładzie pracodawca wyposaża pracownika w narzędzia a nie każe kupowac za swoje.
Poza tym rok temu PiSowcy zmieszali nauczycieli z błotem. Nauczyciele to pamietają.
abstynent 2020-03-15 21:38:18
"Zwracaj uwagę innym na właściwe zachowania!" -tylko, jak zwrócić uwagę na właściwe zachowanie zapyziałemu marszałkowi Senatu, skoro blokujecie komentarze i ich nie przeczyta.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE WNĘTRZ TRADYCYJNE, NATRYSKOWE (do 1000 m2/dzień), TYNKI DEKORACYJNE, TAPETY, GŁADZIE, PANELE -
  Tel.: 660 921 810.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Prestige w Zakopanem zatrudni osoby na stawisko MANAGERA obiektu oraz obsługi RECEPCJI. CV prosimy przesyłać na e-mail.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: 133annab@gmail.com
 • PRACA | dam
  Praca w Recepcji w weekendy, obsługa telefoniczna, przyjmowanie rezerwacji Kościelisko.
  Tel.: +48663341092
  E-mail: anna133@interia.eu
 • KOMUNIKATY
  Zakopiańskie Centrum Kultury ogłasza PRZETARG NA DZIERŻAWĘ STOISK położonych przy ul. Krupówki, ul. Na Gubałówkę oraz na Placu Pod Gubałówką w Zakopanem. Szczegółowe Informacje na stronie BIP Zakopiańskiego Centrum Kultury
  WWW: https://bip.zakopane.eu/lista/bip-zakopianskiego-centrum-kultury
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 -
  Tel.: 694 266 522
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-06-04 12:25 Ulotki z dziecięcego rowerka - to było 4 czerwca 2020-06-04 12:00 Upragniona droga nie zachwyca 2020-06-04 11:44 Wyżej wciąż zima trzyma 2020-06-04 11:04 Surwiwal rencisty czyli 4 miesiące bez wypłaty 1 2020-06-04 10:48 Manifestacyjny Łyk Wolności 1 2020-06-04 10:00 Śmierć czworga posłów na zakopiance 1 2020-06-04 09:00 Jak powstają koszyki (WIDEO) 2020-06-04 08:35 Najpierw słońce, potem burze 2020-06-04 08:01 Chemikalia na śmietnik 2020-06-04 01:48 Jedz lody - zbieraj lodowe pieczątki! 2020-06-03 21:26 Groźny wypadek w Suchem 2020-06-03 21:00 Odmrażane baseny dostały wytyczne 1 2020-06-03 20:47 Mamy pierwsze borowiki 3 2020-06-03 20:16 Brudna woda prosto do wanny 8 2020-06-03 20:00 Przystań w zawieszeniu 1 2020-06-03 19:00 Wiktor Sowa we wspomnieniach bliskich 2020-06-03 18:07 Smakowite wyróżnienie 1 2020-06-03 17:00 Odmrażanie kultury 2020-06-03 16:00 Korea Północna. Dziennik podróży. Konkurs dla czytelników 2020-06-03 15:00 Przedsiębiorcy sami mogą sprawdzić zwolnienie ze składek 1 2020-06-03 14:00 Wodociągi przepraszają za suche krany 2 2020-06-03 13:00 Dwunastu na łódce 3 2020-06-03 12:00 Kanapowcy z Podhala poszukiwani 2020-06-03 11:00 Jeździłem po ulicach i płakałem. Wszystko zniszczone, wszystko, rozumiesz... 8 2020-06-03 10:00 Mistrzowskie oszustwo 2020-06-03 09:04 Do otwarcia granic 1 2020-06-03 08:00 I po spływie - kajakarze nie popłyną w Boże Ciało 2020-06-03 01:21 Mieszkańcy Podhala mogą BEZPŁATNIE wykonać badanie przesiewowe raka jelita grubego i to w pełnym znieczuleniu! 2020-06-02 21:40 Koniec z pandemicznymi obostrzeniami w urzędzie 2 2020-06-02 20:47 Mega awaria, pół miasta bez wody 5 2020-06-02 20:14 Dziura na dziurze 10 2020-06-02 19:11 Kończy się budowa tras rolkarsko-nartorolkowych 4 2020-06-02 18:12 Jak ser szwajcarski 4 2020-06-02 17:09 Na dnie zbiornika czorsztyńskiego zacznie się budowa linii kablowej 2 2020-06-02 16:10 Przejechali pół Europy, wpadli na Podhalu 8 2020-06-02 15:58 Przed Bożym Ciałem ma być lepiej 3 2020-06-02 15:00 Powrót do kina 2 2020-06-02 14:02 Sucho w kranach pod Giewontem 8 2020-06-02 12:57 Zbiórka wielkich gabarytów 2020-06-02 12:00 Pierwszy e-parking w Tatrach 2 2020-06-02 10:52 W górach nic nie widać 2020-06-02 10:00 Dokąd narciarzu 2 2020-06-02 09:36 Deszczowo pod Giewontem 3 2020-06-02 08:55 Loty w czasach pandemii 2020-06-02 08:00 Powiat zbuduje nowego Sokoła 3 2020-06-01 21:00 Czynsz wirusowy 2 2020-06-01 19:45 Pożar na Szymonach 2020-06-01 19:00 Przetarg nierozstrzygnięty. Firmy się odwołują 1 2020-06-01 18:00 Instruktorzy zarobili też na przyłbicach 13 2020-06-01 17:00 Czerwcowe otwarcie basenów termalnych
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-06-04 12:04 1. ZUS robi co może żeby nie wypłacać pieniędzy miałem raz z nimi do czynienia i nie dziwię się ludziom którzy wylewaja pomyje na nich... wielka banda która czeka do ostatniego dnia do wypłaty pieniędzy A później prosi jak zwykle o dodatkowy dokument od którego mają znowu miesiąc na wypłatę kasy i tak w kółko... 2020-06-04 12:04 2. Szanowny Zakopiańczyku! Profesor - to tytuł naukowy. Doktor, doktor habilitowany - to stopień naukowy. Magister, licencjat - to tytuł zawodowy. Oprócz tytułów i stopni na uczelniach są stanowiska - na przykład profesora, profesora uczelni, starszego wykładowcy czy wykładowcy. Profesor Włodarczyk (uwaga: tu słowo "profesor" zostało użyte grzecznościowo; tradycyjnie tak zwracamy się do profesorów lub do doktorów habilitowanych) jest zarówno profesorem uczelni Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, jak i profesorem uczelni Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu. ... proste, prawda? 2020-06-04 11:49 3. Ja mam dobry filtr i nie mam problemów z wodą. A to, że nie było wody ostatnio to chyba dobrze, że wreszcie ktoś inwestuje w rurociągi, które pamiętają II Rzeczpospolitą. 2020-06-04 11:36 4. "KOD jest niczym, to żadna siła, przybudówka ? Nie ma KOD-u, KOD jest niczym. (?) Ci ludzie z tego KOD-u, bez organizacji, są niczym. Możesz mieć tysiąc ludzi, bez organizacji są niczym. Możesz mieć stu żołnierzy, którzy są, k....a, spartanami i w....bią ten tysiąc w kosmos. Pospolite ruszenia w Polsce kończyły się tym, że się napili na końcu Sejmu, k....a. Jak szło wojsko zaciężne przeciwnika, to wypierali do domu. Taki jest KOD. (?) Nie wierz w takie rzeczy. Ci ludzie na końcu - patrz, kto jest sensowny i bierz go do siebie. To jest metoda. Kodziarze to nie jest żadna siła. Oni będą świetni wiesz do czego? Żeby brać komórki i filmować (?). Do tego się nadają, nic innego, naprawdę. Ja was przepraszam, ale jadę teraz, k***a, na komisję" ? mówił Sławomir Neumann na spotkaniu, które miało miejsce w biurze Platformy Obywatelskiej w Gdańsku pod koniec 2017 r. Szef klubu PO-KO spotkał się wówczas z lokalnymi działaczami Platformy Obywatelskiej z Tczewa, rozmowy nagrał jeden z uczestników spotkania. 2020-06-04 11:26 5. taa na pewno zbuduje, ciekawe skunt na to pinionszki wezmie 2020-06-04 10:49 6. @koala, o co chodzi z tą Francją ? Bardzo proszę raz jeszcze, powoli, zrozumiale dla wszystkich. 2020-06-04 10:27 7. To prawda droga do nieba niestety jest taka dalej 2020-06-04 10:24 8. W kraju susza a tesko dawaj czystą wodę z hydrantów p .poż pobierają i codziennie tysiące litrów wylewają na te same ulice głównie Kościuszki Chramcówki Przypominam Władzy mają specjalne ujęcie na oczyszczalni na Spyrkówce z oczyszczoną już wodą która wpływa do rzeki Czemu mieszkańcy muszą mieć znaczne spadki ciśnienia przy napełnianiu zbiorników polewaczek no i praca pomp utrzymujących ciśnienie w sieci przecież zużywają energie elektryczną a później mamy podwyżki no i straty w sieci 2020-06-04 10:05 9. Ta. Nie prowadzi chłop parkingu :P Dziwnym trafem wczoraj parking byl pelny ;) a chcąc wjechać trzeba było elegancko zapłacić 15 zeta. Jak sie upomnialem o paragon to mi wyrukował paragon "widokowka 15 zl" 2020-06-04 10:04 10. Kiedyś z Francji w 200 litrowych beczkach wiozłem dodatki na Nasze budowy dróg w Iraku -ASFALTOWE dodam że na nich widziałem samochody z cementem (w workach) przewożące i było tego cementu - STO ton co najmniej lecz kolein na niej nie było . Da się ???? p Wójcie nie cofaj się Pan !!!!!!!!!!!!!!!!!! rozwoju - dróg .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka