2020-03-30 11:30:43

Pandemia

Musimy przetrwać

Widmo bankructwa zagląda nam w oczy. Na szczęście na razie to tylko strach przed nieznanym.

Śnieg, słońce w Tatrach. Przy tak bajkowej pogodzie tym bardziej bolesny jest widok pustych szlaków, zamkniętych wyciągów narciarskich, pustki na ulicach Zakopanego, Nowego Targu, Szczawnicy. Informacje płynące z Polski i ze świata budzą niepokój. Wiele środowisk apeluje do miejscowych władz o przygotowanie się do pomocy. Niestety wygrywa polityka nabierania wody w usta. Nawet ta bardzo istotna, dotycząca zdrowia, zdecydowanie różni się na terenie Podhala. Sanepid nowotarski wydaje kolejne komunikaty, wiemy z nich wszystko. W powiecie tatrzańskim wydaje się, jakby sanepid nie istniał. Efekt jest taki, że sami obywatele zrzeszają się i wspólnie dopominają się o informację. Tak np. zrobiło Obywatelskie Forum Podhala, które wystosowało oświadczenie do władz powiatowych w Zakopanem z dziesięcioma fundamentalnymi pytaniami. Są wśród nich te dotyczące gospodarki i wsparcia ze strony władzy samorządowej. Takie pytanie w Zakopanem płynie prawie ze wszystkich środowisk.

Przewodnicy

Kuba Brzosko, przewodnik i ratownik tatrzański, nie owija w bawełnę, mówi, że sytuacja przewodników powoli staje się krytyczna. - Odwołane wszystkie akcje zimowe, wyjścia skiturowe, jakakolwiek działalność w granicach TPN jest zabroniona prawnie. Anulowane są terminy wycieczek wiosennych, a wiele biur kasuje także letnie trekkingi. Jeśli ta niekorzystna tendencja się utrzyma, to branża, złożona z ludzi nieraz pracujących po kilkanaście czy kilkadziesiąt lat w Tatrach - zniknie - uważa Brzosko. Jego zdaniem to bardzo duża grupa ludzi, dla których przewodnictwo jest głównym źródłem zarobku, mają firmy, biura, płacą podatki i ZUS. - Ci ludzie obecnie zdani są na samych siebie - dodaje.

Karczmy i restauracje

Branża gastronomiczna, która pod Tatrami wyrosła na potęgę, wydaje się, wyczekuje, co będzie. - My nie robimy na razie żadnych ruchów. Postawiliśmy na spokojne przeczekanie - mówi Ewa Małolepsza, właścicielka pizzerii "Bosco" przy ul. Zamoyskiego w Zakopanem. - Jeśli to potrwa dłużej, będziemy się zastanawiać nad nowymi rozwiązaniami. Na początek pizza na wynos - dodaje. Mniej optymistycznie patrzy w przyszłość znany zakopiański biznesmen, właściciel kilku restauracji, który prosi o anonimowość. Wszystkie punkty ma zamknięte. W jednej oferuje dania na wynos. - Oczywiście ta działalność nie pozwoli mi utrzymać tego całego biznesu. Bez szans. Jeśli państwo nie pomoże, myślę tu o ZUS-ie i podatkach, i nie zwolni nas z tych opłat przez kilka miesięcy, to nie mam żadnych szans przetrwać - uważa. Biznesmen nie wyklucza, że w którymś momencie będzie musiał z dnia na dzień oddać dzierżawione lokale i pożegnać całą załogę. - Jeśli będzie wsparcie, to wyślę pracowników na płatne urlopy, a co dalej, to zobaczymy. Jego zdaniem najgorszy jest brak perspektywy, bo po takiej sytuacji przyjdzie potężna recesja. - Nie ma mowy o tym, że za pół roku czy za rok wypełnią się w Zakopanem hotele i restauracje. Nikogo nie będzie stać na przyjazd do Zakopanego przez kilka kolejnych lat. To będzie moim zdaniem makabryczny kryzys - prorokuje restaurator. Takie skrajnie pesymistyczne opinie są na Podhalu na szczęście w mniejszości.

Wyciągi narciarskie

- De facto marzec i kwiecień zawsze miałem już słabszy - 10% sezonowych obrotów. Na szczęście był świetny sezon i naprawdę zarobiliśmy w Zakopanem wszyscy - zauważa Piotr Toporowski, który ma wyciąg narciarski koło Krokwi, a latem zjeżdżalnię. - Gorzej będzie, jak ludzie nie przyjadą na lato. Toporowski nie zwalnia pracowników. Czeka, co będzie. Nie chce się ich pozbyć, bo kto miałby potem z nim pracować?

Sklepy

Większość sklepów jest na Podhalu czynna. Ich właściciele wprowadzili zasady bezpieczeństwa i dla swoich pracowników, i dla klientów. - Pracujemy rotacyjnie. Czyli tak, żeby sklep cały czas funkcjonował - mówi Zbigniew Szczerba, właściciel sklepu ze sprzętem AGD Apollo w Zakopanem. - Niestety obroty nam drastycznie spadły, o 60-70 procent. Radzimy sobie jakoś. Prowadzimy też sprzedaż z dowozem do domu na telefon. - Szczerba uważa, że jeszcze za wcześnie, żeby oceniać, jak to wpłynie na kolejne miesiące funkcjonowania. - Bardzo by nam zależało, żeby pojawiła się jakaś decyzja państwa np. o darowaniu opłaty ZUS na pewien okres.

Kultura i recepcja

- Dobre wieści płyną od aktorów Teatru Witkacego. - Nie kryjemy się pod pierzyną. Szykujemy niespodziankę online. Żadnych szczegółów na razie nie mogę podać - śmieje się aktorka Joanna Banasik. 

O sytuację zapytaliśmy także kilku recepcjonistów z nieczynnych hoteli. Oto jedna z odpowiedzi, jaką dostaliśmy na WhatsAppie od Kuby Meglicza. Pytań wysłaliśmy mu pięć. Oto odpowiedzi: 1. Nie robię nic. 2. Nikt nie dzwoni. 3. Wszyscy chcą zwrotu pieniędzy 4. Czekamy na lepsze czasy. 5. Żałuję, że nie jestem Chuckiem Norrisem.  

Jurek Jurecki

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Hmm 2020-04-01 19:29:14
Takie biznesy funkcjonowaly latami. Nie jest mozliwe ze w ciagu 2 tyg zbankrutuja. Nie ma zadnych zyskow?
Baśka 2020-03-31 16:04:35
Czas dla niektórych sięgnąć po nauki do podstawówki bo czytać się tego nie da
U 2020-03-30 21:13:25
Pan od znanych restauracji sprzeda choć jeden rydwan lansu i na parę lat na godne przeżycie wystarczy
Stary highlander 2020-03-30 18:32:50
@stasku @cetyniorzu @zokopion Świynto prowda dopiero 3 tyznie a łoni juz bankrutujom zwlasca ze i tak teroz byl martwy sezon. Musom siy dryć coby im dali cobe nie umarli nojlepiyj kieby my biydoki im dali jo im dom mlyka i syra niek przydom a tak bedziy ze przydom i do mnie i do wos i do sickik przeciyz im siy nolezi
Cetyniorz 2020-03-30 15:31:26
Biznesmeni to tak jak księża jak im nie dos to sami nie przeżyją. Może to i dobre na niektórych. Ledwo co się sezon skończył, a oni już narzekaja. Może potrzebny jest taki reset.
Zokopion 2020-03-30 14:24:38
Jak to sie dzieje ze nie narzekaja pnioki tylko krzoki .ktorzy przyjechali krecic interesy w Zokopanym. Panstwo biznesmeni rok ma 12 mc a wy juz narzekacie . co jest wazniejsze kasa czy zdrowie zastanowcie sie i przestancie lamentowac wszystkim jest ciezko nie tylko wam ale i nam ludziom
Biznes 2020-03-30 13:53:53
Bez turystów to miasto zginie. Cały czas nic nikomu nie pasowało, że dużo ludzi, że korki itp. No to teraz proszę macie spokój od turystów. Najlepsze w tym wszystkim jest to, iż problemy zaczęły się 3 tygodnie temu, a wszyscy już bankrutują. Wielu żyło ponad stan, brało kredyty, a teraz co? Problemem nie są 3 miesiące, ani 6. Problemy będzie widać przez następne 5 lat lub znacznie dłużej. Branża padnie, turystów nie będzie, ludzie stracą pracę. Połowa restauracji oraz hoteli nie przetrwa. Niestety podatników nie stać, żeby utrzymać każdy biznes. Jak coś jest nierentowne to niestety na rynku nie przetrwa. Warto wyciągnąć wnioski na przyszlość.
Stasek z potoka 2020-03-30 13:32:12
Były tłusty roki a teroz będzie chudo teroz będzie prawda o biznes lomen !!!
Stary Highlander 2020-03-30 12:46:16
Nic nimoze przeciyz wiecnie trwac!
Stale Wielkiyj Niedzieli niebedzie!
Cemu to telo narzykocie tele biznesmany teriz siy trzynsom a co mo pedzieć zwykly gazda co mo pore krow i oscypki robiyl tys nika ik niesprzedo! Ale on mo cosi takiego jak HONOR cego brakuje tym wszystkim bamprom biznesmanom i oligarchom trzymojcie sie hej biznesmany a jak wom braknie to dejcie znac to wom dom co do jedzynio bo tak sie zachowujecie jakbyscie juz nic nimieli
moto_mysz 2020-03-30 12:34:45
zapraszam do Czarnego Dunajca, są takie pustki że nie ma gdzie samochodu postawić, chyba święta idą...
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-29 16:02 Pierwszy tom cyklu „Miłość i inne szaleństwa”. Konkurs dla czytelników 2020-05-29 15:43 Trwa przebudowa ronda w Krościenku 2020-05-29 15:01 Marne widoki na weekend 2020-05-29 14:23 Nowotarskie lisy wyjechały do Mikołowa 2020-05-29 13:40 Błoto, mgły, chmury i deszcz 2020-05-29 13:25 GODny. MAJ: MOJA MASKA MENTALNA 2020-05-29 13:00 Kolizja na chodniku z radnym za kierownicą 6 2020-05-29 12:37 Nabici w wirtualne nauczanie - uwaga na telefony 1 2020-05-29 11:40 Turbo-kpina czy tak się odkaża Zakopane? 4 2020-05-29 11:29 W Małopolsce bez nowych zakażeń 2020-05-29 10:54 Bezpieczniej na 62 przejazdach kolejowych 2020-05-29 10:40 Monsignor z zakopiańskiej Księżówki 1 2020-05-29 10:00 Czerwona czapeczka 1 2020-05-29 09:14 Zapił i dachował 1 2020-05-29 09:00 Chodzi lisek koło drogi 4 2020-05-29 08:08 Niższe czynsze dla najemców 7 2020-05-28 22:00 Przydrożne bobry na Słodyczkach 1 2020-05-28 21:15 Dyrektor "cacy", położna "be" 8 2020-05-28 19:47 Nie porwano żadnej ośmiolatki 2 2020-05-28 19:05 Mój ból jest mniejszy od kasy 8 2020-05-28 18:20 Wsiadajcie, jedziemy na Antałówkę (WIDEO) 2020-05-28 18:00 Ani źdźbła nowej trawy 2 2020-05-28 17:30 25 kierowców z ciężką nogą i chudszym portfelem 2020-05-28 17:00 Z uśmiechem i humorem przeżyła 110 lat 1 2020-05-28 16:38 Zderzenie 3 aut - w tym busa 1 2020-05-28 16:15 Zaginiona. Gdzie jesteś córeczko? (WIDEO) 6 2020-05-28 15:32 Groźny wypadek w Klikuszowej 1 2020-05-28 15:00 Za przemoc w rodzinie do aresztu 4 2020-05-28 14:00 COS nowego 1 2020-05-28 13:30 Postojowe: sprawdź szczegóły przez internet 1 2020-05-28 13:00 Ulewy i gradobicie pod Giewontem 2020-05-28 12:32 Niełatwo na szlaku 2020-05-28 12:02 Wirtualny Dzień Dziecka 2020-05-28 11:00 Złodziej wieczorową porą 2020-05-28 10:00 Kto zabił? - to była straszna i okrutna zbrodnia 1 2020-05-28 09:30 Paliły się sadze 2020-05-28 08:52 Krupówki i nowy biznes w parku kulturowym 9 2020-05-28 08:00 Poranne przejaśnienia i to by było na tyle 2020-05-28 07:00 Zaginiona 2020-05-28 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-27 22:02 Zwierzęta królowej Beskidów 1 2020-05-27 21:01 Budowa centrum narciarstwa zmierza do końca 1 2020-05-27 20:01 Rusza budowa kanalizacji 2020-05-27 19:02 Będzie kasa dla podwykonawców 1 2020-05-27 19:01 Prezenty dla rodziców od pary młodej. Sprawdzone pomysły i ślubne inspiracje 2020-05-27 18:10 Pijana nastolatka spowodowała kolizję 4 2020-05-27 17:30 Covid-19 w zakopiańskich domach 15 2020-05-27 16:29 Złodziejskie zakupy 3 2020-05-27 15:25 Mglisto i spokojnie nad Morskim Okiem (WIDEO) 2020-05-27 14:37 Koliba otwarta w połowie czerwca (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-05-29 15:03 1. A ja i inni wiemy co mieliśmy a co mamy (przestań bredzić -kuna-) 2020-05-29 14:42 2. W 100% zgadzam się z wypowiedzią Dorety . 2020-05-29 14:31 3. Jeśli przyjął mandat to przyznał się do winy. 2020-05-29 14:06 4. Pan Curuś już był burmistrzem 2020-05-29 13:50 5. Niech ten mądrala ze szkoły zapłaci. Na miejscu ojca bym szkole nie odpuścił. 2020-05-29 13:48 6. Po chodnikach nie wolno jeździć rowerami,. Mozna jeździć tylko w przypadku gdy jest wydzielona droga dla rowerów. O ile pamiętam tam nie ma wydzielonej drogi rowerowej. Ewidentna wina Pani rowerzystki. Ona powinna byc ukarana mandatem a nie Pan Szczerba. Tak mi się wydaje. 2020-05-29 13:42 7. policja jej nie ma złodziejka gra policji na nosie 2020-05-29 13:34 8. @donek. Miałem lisicę na działce z młodymi. Moje kury były nietykalne ale sąsiedzi coś gęgali. Jak odchowała młode to rodzina zniknęła. 2020-05-29 13:30 9. Zabawne. Moja mama w zeszłym roku dostała karę za jazdę po chodniku bo jak pan policjant stwierdził rowerzysta do jazdy ma jezdnie a nie chodniki a tej pani nie obowiązują te przepisy??? Może panowie policjancji powinni podszkolic swoją wiedzę.....? 2020-05-29 13:17 10. Pan zamiast przecinkami sypać to mógł się wpierw dowiedzieć co się dzieje. Jechałam autem i było widać plamę na asfalcie, która się ciągła przez pół Zakopanego. Jak by straż nie usunęła plamy to Pan mógł by przechodząc przez ulicę, poślizgnąć się i upadając stłuc sobie cztery litery. Wtedy też włączając przecinki miał by pretensje do straży, że nic z tym nie zrobili. A więc Panie Przecinek, najpierw niech Pan się poinformuje, a nie dezinformacja
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania