Reklama

2020-04-08 13:54:27

Prawo

Zdaniem RPO zakaz wstępu do lasu i parków narodowych nie ma podstawy prawnej

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi, że wprowadzony niedawno zakaz wstępu do państwowych lasów oraz parków narodowych nie ma podstaw prawnych. Dyrektorzy parków narodowych taki zakaz - zdaniem rzecznika - mogą wprowadzić tylko w trzech przypadkach, a żaden z nich teraz nie obowiązuje. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Czekamy na komentarze!

Przypomnijmy, na naszym terenie obowiązuje zakaz wchodzenia do: Tatrzańskiego Parku Narodowego, Babiogórskiego Parku Narodowego i Pienińskiego Parku Narodowego.

Oto stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich:

Rzecznik Praw Obywatelskich zdaje sobie sprawę z zasięgu epidemii koronawirusa, prędkości jej rozwoju, jak i łatwości rozprzestrzeniania przy bliskich kontaktach między ludźmi. Dostrzega też, że wielu obywateli nie przestrzega podstawowych zasad ostrożności i mimo apeli władz, a nawet zakazów prawnych, spotyka się w grupach na świeżym powietrzu w celach towarzyskich.

Niesubordynacja części społeczeństwa nie może wpływać na zakazy dla osób przestrzegających prawa
Nierozsądne zachowania niektórych osób nie mogą jednak ograniczać wszystkich, tym bardziej gdy chodzi o korzystanie z podstawowych praw i wolności, takich jak wolność poruszania się, prawo do korzystania ze środowiska, jak i dbałości o własne zdrowie – także psychiczne. Dla przeważającej części społeczeństwa możliwość ruchu poza domem, w kontakcie z naturą, jest niezbędna dla zachowania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego. Wpływa korzystnie na odporność i pozwala na odprężenie. Pomaga w przezwyciężeniu stresu i stanów depresyjnych. A rozległe tereny lasów i parków narodowych pozwalają na zachowanie bezpiecznego dystansu do drugiej osoby.
Oto stanowiska RPO:

Wątpliwości dotyczące podstawy prawnej

Poważne zaniepokojenie RPO budzi brak podstawy prawnej zakazu wstępu do lasów i parków narodowych. Należy postawić pytanie, czy na pewno Generalny Dyrektor Lasów Państwowych oraz dyrektorzy parków narodowych mogą wprowadzać takie obostrzenia?

Zgodnie z prawem jedyną podstawą wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu, mogą być przypadki z art. 26 ust. 3 ustawy o lasach, czyli:

* wystąpienie zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacja runa leśnego;
* wystąpienie dużego zagrożenia pożarowego;
* wykonywanie zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Ani przepisy ustawy o lasach, ani przepisy ustawy o ochronie przyrody nie przewidują możliwości zakazania wstępu do lasu i parku narodowego z powodu epidemii choroby ludzkiej.

A decyzja o zakazie wstępu do lasów i zamknięciu parków narodowych nie została podjęta w formie i sposobie zgodnym z obowiązującym porządkiem prawnym. Konstytucja pozwala na ograniczanie wolności obywatelskich tylko i wyłącznie na mocy ustawy. Decyzje o zakazie wstępu do lasów nie wynikają zaś z żadnej ustawy, a przewidują drastyczniejsze ograniczenie wolności poruszania niż rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o Covid -19.

Rzecznik uważa też, że w świetle innych przyjętych rozwiązań w związku z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii zakaz wstępu do lasu jest zbędny i zbyt daleko idący.

RPO opisał swoje wątpliwości w piśmie do Ministra Środowiska. Apeluje o uchylenie pozbawionych podstaw prawnych decyzji wprowadzających generalne zakazy wstępu na tereny leśne pozostające w zarządzie Lasów Państwowych oraz do parków narodowych.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
dziadek 2020-04-10 07:54:41
@Janowski - i AMEN.
Nie zgadzam się jeno z żadną anarchią w tym czasie.
Janowski 2020-04-09 11:52:41
@ dziadek
Rząd ma być autorytatywny - niestety nie jest . Nagonka na PIS to walka polityczna przy której ośmieszanie siebie i konkurencji jest normą . Dlatego zawsze powtarzam nie dyrektywy , ustawy ,nakazy i zakazy tylko zdrowy rozsądek na zasadzie wyższej konieczności podyktowanej wiedzą . W świecie dezinformacji medialnej , sprzedajnych dziennikarzy , mediów manipulujących świadomością ludzi najważniejsze jest gęste sito przez które należy informacje cedzić a nie ulegać fałszywym autorytetom . Tak np. Jeszcze tydzień temu autorytet Prof. Wiesław Gut pitolił że niema żadnego wirusa korona przy wsparciu innego autorytetu Ziemkiewicza , Senyszyn , Korwina Mikke i innych oszołomów . Oczywiście rząd RP ani ten ani poprzednie nigdy nie zasługiwały na szacunek , można jedynie oceniać poziom głupoty tych rządów i na tej podstawie wybierać mniejsze zło !!! dalekie od oceny dobrego rządu !!! Demokracja w obecnym wydaniu to upolityczniona średnia medialna nie mająca nic wspólnego z pozytywizmem w szerokim pojęcie prowadzącym do patologii państwa i społeczeństwa . Przykład ? zagrożenie wirusem korona który wytworzony został w laboratorium ( absolutnie nie jest eugeniczny ) , wojny , zbrojenia , ludobójstwo pod szyldem demokracji wszystko za pieniądze podatników wydawanych bez kontroli społecznej . Na dzień dzisiejszy wyrażam głęboki sprzeciw dla takich działań twierdząc że jedynym rozwiązaniem jest konstruktywna anarchia wobec tego gówna medialnie nazywanego demokracją i pro społecznym działaniem rządów .Kto myśli inaczej jest po prostu narzędziem morderców i nie da się temu zaprzeczyć bez rozwijania tematu .
franek 2020-04-08 23:28:49
Typowo pisowskie działanie - "przepisy" tworzone "bez żadnego trybu", ad hoc, na kolanie, bo akurat ktoś coś sobie wymyślił.
A ludzie niech potem kombinują sami, co można, czego nie. Jak nawet paru niesłusznie dostanie kary to przecież korona (!) im z głowy nie spadnie. :D
dziadek 2020-04-08 22:12:49
Świat stanął na granicy biologicznego przetrwania. W tej sytuacji dbałość o bezpieczeństwo, wypracowanie mechanizmów na zwalczenie tej pandemii jest zadaniem podstawowym'
Rząd, który przecież nie wziął się z losowania, lecz z demokratycznych wyborów robi co może żeby temu podołać. Może nie wszystko nam się podobać, ale coś robią.
A nasza t.zw. opozycja z kolei robi wszystko, żeby podważyć i ośmieszyć poczynania rządu.
Prezydent Poznania Jaśkowiak -" Trzymanie dzieci w domu jest nieludzkie."
Prezydent Wałęsa - "Należy jak najszybciej J.Kaczyńskiego umieścić w zabezpieczonym miejscu."
Prof. Marek Chmaj - "Ludzie obudźcie się Rząd każe wam siedzieć w domu. Wasze konstytucyjne wolności zawieszono. Na waszych oczach trwa konstytucyjny zamach stanu."
RPO, pan Bodnar mówi że zakaz wstępu do lasów jest niezgodny z prawem. Hmm - postawmy pięciu prawników, i będzie pięć wersji tego prawa.
Przed chwilą czytałem art. na interii - " Hiszpania: Drony wyłapują łamiących prawo."
Ciekawe, czy w Hiszpanii tamtejszy RPO i obrońcy demokracji i wolności też tak się zachowują?
Było też w sieci, jak burmistrz jakiegoś miasteczka we Włoszech zganiał ludzi z ulic i plaż do domów.
Pan Bodnar jako RPO ukazuje swoją MAŁOŚĆ.
Janowski 2020-04-08 21:30:06
@obserwator
Zgadza się i dodał bym jeszcze parę innych . Po za tym to nie spiskowa teoria dziejów to są fakty . Parę testów na wciskanie ciemnoty już przerabialiśmy . World Trade Center , inwazja Amerykańska na Irak ,katastrofa Smoleńska , Panama ,Kanał Sueski , Libia ,CO2 ( głupki nie wiedzą że bez CO2 zdechli byśmy wszyscy - kopuła klimatyczna cha cha cha największa afera gospodarcza ludzkości tak orzekł Francuski sąd ),Afganistan ,szpiegowskie telefony Huawei i wiele innych pierdół wciskanych przez media społeczeństwu . Jak nie terroryzm to szpiegostwo , zagrożenia bronią chemiczną , bronią atomową , wirusami , robakami komputerowymi itp. To USA mam mieć na te wszystkie dobrodziejstwa monopol , innym nie wolno bo to be . Nowy porządek świata według USA i UE
Tt 2020-04-08 20:39:10
RPO jest t tak antypisowski że aż strach.
Cały świat stanął. Ludzie umierają i bankrutuja a a gosc dalej kruckata..
Ok otwierać tpn niech sie zjedzie lud i jak w pisowskiego Sylwestra marzeń.
Co to o za dysku ja co to za tekst.
Niech się ten wirus rozwinie i potem zobaczymy stanowisko Rpo.
Innymi sliwy Tpo yo teoretyk i formalnie umocowania ma ok. Ważne że paragraf z ie zgadza ludzie niech zdychaja. I
Swoją drogą mało kto chodzi w góry z rodowitych mieszkańców ale jak ie wolno to hańba...
wiktoria 2020-04-08 19:21:45
mnie najbardziej cieszy 4 punkt
frajer 2020-04-08 18:49:02
@obserwator. Taki test był na początku 2000 roku. Sami Szwedzi się dziwili, że Polakami można tak kiwać i obawiali się, że pozostałymi narodami również. Francuzi zamieszali swoim przy okazji wojny na Bałkanach i przeszło. Skoro takim buńczucznym (solidarność i w jedności siła) narodem da się, to pozostałymi bez problemu. Da się?, da. Szkoda, że pewien ksiądz dał się wypuścić kowbojowi, ale to już inna bajka.
obserwator 2020-04-08 18:25:15
Tak poprzeglądałem różnojęzyczny Internet i kilka teorii krążących
1. Testowanie jest na masową skale zachowanie spoleczeństw, czy da sie nimi sterować
2. Wyzerowanie gospodarki światowej, dawniej takim czynnikiem wyzerowujacym były wojny światowe.
3. Testowanie broni biologicznej
4. Rozpad Unii Europejskiej
Co wy na to?
oo 2020-04-08 17:39:16
Skoro RPO twierdzi, że nie ma podstawy prawnej zamykania parku narodowego to jeszcze musi się wiele nauczyć.
Lasek 2020-04-08 17:23:04
Większość lasów na terenie powiatu tatrzanskiego czy nowotarskiego jest w rękach prywatnych, więc gwoli ścisłości- z takiego lasu może Ciebie usunąć tylko wlasciciel - przepis sam w sobie chory, a znając nasz TPN będzie polowanie nawet pod reglami. Słowacy jednak lepiej podeszli do tematu. Jak ktoś ma dom i ogródek to ok, pomyślmy o tych którzy siedzą w mieszkaniach bez balkonu.
Tomek 2020-04-08 17:17:10
Siedzieć na d... można przez dwa - trzy tygodnie.
Ale jeżeli minister zdrowia zapowiada pandemię do grudnia i do tego czasu policja ma pilnować parków i lasów, to ... ja już wolę przechorować koronawirusa.
Bo jak wyleziecie z domów po paru miesiącach (syfiasty przełom jesieni i zimy) braku kontaktu z innymi ludźmi (czytaj: całkowicie pozbawieni odporności na wszelkie wirusy i inne różne świństwa!), to dopiero zaczną się epidemie, przy których koronawirus będzie pikusiem
baba 2020-04-08 17:00:52
Gh: pan Bodnar stoi na straży swobód i wolności obywatelskich zagwarantowanych w Konstytucji. by te prawa nie były, mocą bezprawnych działań rządzących, naruszane.
a ty i inni "mądrale" macie pełne prawo do siedzenia w domu. nikt wam tego przywileju nie próbuje ograniczyć.
Janowski 2020-04-08 16:50:32
No tak na wybory koniecznie ale do lasu nie , do kościoła koniecznie ale wychodzić z domu nie , plotkary w grupach pod biedronką ale do lasu pojedynczo nie . Paranoja , zacznijcie używać rozumu to nie potrzeba wam będzie PROCEDUR to dotyczy wszystkich ze szczególnym uwzględnieniem urzędasów i durnych nieumiejących czytać ze zrozumieniem policjantów słuchających bzdur na szkoleniach .Tak was Gowin z innymi Gutami wytresował że sami nie potraficie myśleć .
bca 2020-04-08 16:48:59
zakaz jest równie bezprawny co bezsensowny. i tyle w temacie.
stasek 2020-04-08 16:47:24
Tak na logike.
Obostrzenia, straszenia, zakazy, na spacer nie wolno , na rower nie wolno ,z żoną nie wolno(odległość 2 m).
Mam zamiar pojechać samochodem i zastanawiam sie ile blokad po drodze a nie ma zakazu przemieszczania sie.
Chaos informacyjny.
Powiem wiecej zaczyna się miękka dyktatura PiSowska
Ale wybory muszą sie odbyć, wtedy koronowirus nie groźny.
Gh 2020-04-08 16:35:08
Czy Bodnar zapewni, ze grupy i grupki pijanych lub osiedlowych funfli nie beds uzywac lasu jako przykrywki do balangi i libacji/czytaj:rozsiewania smiertelnej epidemi/ ???
Jedyne co ten panocek moze dobrego zrobic to siedziec na 4 literach i dziekowac tym , ktorzy ryzykujac wlasne zycie, niosa pomoc innym.
Kompletna i nieodpowiedzialna blazenada.
B.B 2020-04-08 16:18:00
Nie bądźcie idiotami zostańcie w domu...!!!
Góralka 2020-04-08 16:12:21
Jest to słuszna decyzja rządu, niezależnie czy to się komuś podoba czy nie podoba. Jeżeli chcemy jak najszybciej pozbyć się koronawirusa trzeba siedzieć w domach, nie łazić, nie szwędać się. Przyroda może wreszcie trochę odetchnie od niszczycielskich działań człowieka. W kraju jest sytuacja nadzwyczajna i żadne przepisy konstytucji nie są łamane. Koniec, kropka.
Realista 2020-04-08 15:33:00
Bardzo dobrze, że zamknęli. Po kigo chodzić po górach jeżeli w domu trzeba siedzieć. Bardzo dobrze, a ciekawski niech idzie zasili skarb państwa na pewno nie mniejszym mandatem jak 5000zl, i wręczy go Policja a odpowiednie służby go do niej dostarczą...
byby 2020-04-08 15:23:42
@dobra rada Rozumiem, że do lasu chodzą wyłącznie POprzednicy, przestępcy i ludzie niezwykli. Cóż, ciekawy zestaw.
dobra rada i od dziada 2020-04-08 14:57:32
Rzecznik Praw Oskarżonych więcej martwi się o przestępców i swoich POprzedników,niż zwykłych ludzi.No ale to jego zadanie krytykować wszystkiego,co rząd robi.
Ciekawski piotr 2020-04-08 14:50:09
Według mnie ten przepis narusza art. 52 Konstytucji RP.
Kokot 2020-04-08 14:42:24
Co kur,,,,a nie ma, zamknąć i koniec w domu na dupie siedzieć a nie łazić
kibic 2020-04-08 14:36:57
Podobnie jest sprawa związana z wyborem prezydenta. PiS nie był przygotowany na taką sytuację z wirusem. Niestety nie wystarczyło trzymać się za ręce w chocholim tańcu w Toruniu. Póki co Konstytucja RP obowiązuje.
Liczy się zdrowy rozsądek obywateli bo na służby mundurowe trudno liczyć "wykonują tylko rozkazy":), bo koś se umyśloł, że nie mogą umyć auta lub wymienić opon zachowując wszystkie środki ostrożności. Dochodzi do tego paru nawiedzonych by wszystko i wszystkich karać oprócz duchowieństwa.
Państwo powinno zadbać o Służbę Zdrowia a nie w ostatnim momencie sprowadzać środki medyczne z Chin, jak widać wstawiennictwo w Toruniu przynosi tylko wzrost niezadowolenia społecznego. Rok temu szczuło się na lekarzy a dzisiaj zamyka się ich na siłę w szpitalach aby w spartańskich warunkach dokonywali cudów..
Janowski 2020-04-08 14:22:31
Całkowita racja !!!
Tylko rozsądnie nie w grupach , z zachowaniem stosownej odległości i ostrożności między turystami jak wszędzie . Chorzy , osoby na kwarantannach siedzieć na dupie w domu nawet tydzień dłużej niż wymagają tego zasady .
kurwidXVII 2020-04-08 14:22:11
RPO się nie zna! Mamy siedzieć w domu bo nam kazano i basta. Jak wydają nam polecenia to mamy je wykonywać bez względu na to czy nam się podoba czy nie. Poza tym właśnie w parkach narodowych zarażeń jest najwięcej.
Jano 2020-04-08 14:20:44
Słuszna decyzja rządu. Nie wolno wpuszczać do TPN ponieważ Menelstwo+ znowu by masowo zjeżdżało zastępując przyrodę
P24 2020-04-08 14:18:56
Rzecznik ma 100% rację w tym przypadku
Tomek 2020-04-08 14:06:43
Rzecznik nie jest z mojej bajki, ale akurat w sprawie ostatnich "obostrzeń" ma rację.

Jeżeli rząd składa się z ludzi poważnych, to nie może sobie pozwolić na prawne niechlujstwo.
Te "rozporządzenia" są w większości nielegalne.
Są one szkodliwe także ze względu na autorytet państwa, prawa oraz funkcjonariuszy.
Jeżeli ubieramy kogoś w mundur i dajemy mu broń, pałę i plik z mandatami, to taki ktoś musi działać ściśle według jednoznacznych, nie budzących najmniejszej wątpliwości przepisów. Inaczej zrobi krzywdę nam albo sam sobie.
Koniec, kropka.
 • KOMUNIKATY
  Zakopiańskie Centrum Kultury ogłasza PRZETARG NA DZIERŻAWĘ STOISK położonych przy ul. Krupówki, ul. Na Gubałówkę oraz na Placu Pod Gubałówką w Zakopanem. Szczegółowe Informacje na stronie BIP Zakopiańskiego Centrum Kultury
  WWW: https://bip.zakopane.eu/lista/bip-zakopianskiego-centrum-kultury
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 -
  Tel.: 694 266 522
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-06-01 14:00 Od soboty wskakujemy do basenów (WIDEO) 2020-06-01 13:00 Deszcz zmienia perspektywę 2020-06-01 12:34 Turystyka taje (WIDEO) 2020-06-01 12:00 I polecieli 2020-06-01 10:54 Wyłączyli agresora 2 2020-06-01 10:00 Zakopiańskie Monte Carlo 2020-06-01 09:00 W czerwcu pociągi przejadą kolejową zakopianką 1 2020-06-01 08:00 Najlepsze życzenie dla wszystkich pociech 2020-06-01 06:53 Jak wybrać pierwszą wiatrówkę? 2020-05-31 22:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-31 21:45 Podnieście oceny uczniom 13 2020-05-31 20:59 Dym nad Majerczykówką 2020-05-31 20:30 Walcz z ostrym cieniem mgły, nie bądź mdły 6 2020-05-31 19:31 Tytus Chałubiński na plenerowej wystawie 2020-05-31 18:30 Kolejny parking pod Babią Górą? 6 2020-05-31 17:30 Jutro zamkną Ludźmierską - będą korki 2020-05-31 16:30 Bazar sztuki w domu - pora na świętych 2020-05-31 15:30 Stawiska cała w wodzie 2020-05-31 15:00 Wędruj ulubionymi trasami Karola Wojtyły 2020-05-31 14:15 Strążyska w deszczu? Czemu nie! (WIDEO) 1 2020-05-31 13:30 Zbutwiała atrakcja 6 2020-05-31 12:29 Potok Bystra wezbrał po opadach deszczu (WIDEO LIVE) 1 2020-05-31 11:26 Wędrujemy w śniegu po Hali Gąsienicowej (WIDEO LIVE) 2 2020-05-31 11:00 Dziś w Ochotnicy Górnej można oddać krew 2020-05-31 10:00 Jak to góralowi dobrze 2020-05-31 09:29 I po koronadyspensie - od dziś wraca obowiązek niedzielnej Mszy św. 14 2020-05-31 09:01 Ciągle pada i padać będzie nadal 2020-05-31 08:00 Powiat nie daje 4 2020-05-30 21:04 Chałupa Gąsieniców Sobczaków - filia Muzeum Tatrzańskiego otwarta od 3 czerwca 1 2020-05-30 20:00 Foliowe znaleziska na szlaku 2 2020-05-30 19:15 Krupówki w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków 7 2020-05-30 18:53 Turysta zabłądził 2020-05-30 18:04 Czyste Tatry 2020 2020-05-30 18:00 A miała być taka piękna fontanna 6 2020-05-30 17:40 Trzaskowski, Hołownia, Kamysz? A może jednak głosować na Kaczyńskiego? 29 2020-05-30 17:33 Zaczarowany dorożkarz odszedł 2 2020-05-30 17:00 Sałata po orawsku (WIDEO) 2020-05-30 16:03 Groźny wypadek w Tatrach 7 2020-05-30 15:01 Tradycyjna gospodarka ochrania wiele gatunków 2020-05-30 14:00 Chmury opanowały Trzydniowiański Wierch (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2020-05-30 13:00 Leśna zieleń cieszy oczy 1 2020-05-30 12:47 Ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu, w Tatrach śniegu 2020-05-30 12:00 Obława na crossowców 27 2020-05-30 11:00 Pod Giewontem nie tylko deszcz 2020-05-30 10:00 Pierwszy listonosz zakopiański 2020-05-30 09:00 Nie będzie wody 2020-05-30 08:00 Zapraszamy do Żeromskiego 2020-05-29 22:00 Strażackie wyzwanie 2 2020-05-29 21:15 Remonty dróg polnych 3 2020-05-29 20:44 Za symboliczną złotówkę 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-06-01 13:47 1. Do jaa - raczej Twoim prezydentem, nie moim. Ja na I Długopis RP, a raczej oprawkę do długopis nie głosuje. Nie wprowadzaj w błąd czytników i nie wmawiaj, że to prezydent wszystkich, tak nie jest /użyłaś - użyłeś formy naszym/. Pozdrawiam. 2020-06-01 12:40 2. Czy skoro parking jest nielegalny to czy powinno się pobierać opłaty? Na Równicy też kasowali opłatę parkingową A potem okazało się że nielegalnie! 2020-06-01 12:32 3. Dać wszystkim szóstki, to będą nie tylko w dobrych, ale nawet w świetnych humorach! Ocena z przedmiotu jako wskaźnik dobrego humoru? Ostrożnie panie rzeczniku, bo uczniowie z pewnością będą chcieli brać to samo, co pan. To niewychowawcze. 2020-06-01 12:15 4. @Zbooj@....bo to był parking PŁATNY ale NIESTRZEŻONY :)....takich na Podhalu bardzo dużo. 2020-06-01 12:11 5. @ Grzegorz nie życzę ci żebyś tak miał pod górkę w życiu jak ten Gromala.tego chłopaka trzeba podziwiać. 2020-06-01 12:08 6. To niech teraz " koledzy " z celi się poznęcają nad swoim nowym kolegą. Należy mu się trochę " przyjemności ". 2020-06-01 11:57 7. Ja tylko z tego miejsca chciałem się odnieść co napisał ''Czytelnik", bo wnikliwie czytam twój komentarz już kilka razy i wedle twojego rozumowania to nie ma terenów przeznaczonych do motocykli bo jak dla ciebie nieużytki i tereny zarośnięte nie są odpowiednie do jazdy na motocyklu to na prawdę jesteś człowiekiem bez żadnej pasji i żal ci po prostu że ktoś chce coś zrobić własnymi rękami, bo tak samo ma się jazda na motocyklu czy na rowerze do tego że ty chodzisz sobie koło rzeki na nogach, a to że motocykl przeszkadza ci bo hałasuje to już twój problem, a policja się tym nie zajmuje bo nie pomyślałeś że ci motocykliści mogą mieć pozwolenie od właścicieli tych działek więc nic nie możesz z tym faktem zrobić bo nie jest to nie legalne. A co do opon to nie pomyślałeś że to nie jest wyrzucanie tylko te opony będą do czegoś służyć więc, lepiej zajmij się takimi co wyrzucają nielegalnie śmieci do lasu czy inaczej zanieczyszczają środowisko. Pozdrawiam! 2020-06-01 11:01 8. Za tak zwanej komuny milicja przyjeżdżała wlała dziadowi kilka pał na plecy, wywiozła z 10 km tam mu dołożyli nastepnych kilka i puszczali bez butów. Starsi pamietają. A teraz Policjant podniesie głos na takiego dziada i jest oskarżany o naruszenie jego godności osobistej. 2020-06-01 10:45 9. Ten co piszę, żeby rodzicom zapłacić za naukę swoich dzieci niech najpierw sprawdzi czy czasem rodzic nie bierze już zasiłku. Wszak, kiedy obije rodzice zostali w domu przez pandemię, dostają zasiłek na opiekę nad dzieckiem. 2020-06-01 09:37 10. To kontrowersyjne. Jest mnóstwo dzieciaków które zwyczajnie zrobiły sobie wakacje. Są też dzieci, które mają trudniej. Np. Jeśli w domu jest czwórka rodzeństwa. Nikt nie kupuje czterech komputerów. Wystarczy jeden lub dwa. Dochodzą do tego np rodzice, którzy nagle muszą pracować zdalnie, bo są np nauczycielami. Co ciekawe sami rodzice mogą jeszcze studiować weekendowo i muszą także się do nauki przygotować... Często w takich rodzinach jest praca ponad siły, bo wszyscy muszą się zgrać. Niech dojdzie jeszcze dziecko niepełnosprawne, które cierpi np. na napady autoagresji, lub wymaga całkowitej opieki. Wystawienie ocen i ewentualne lekkie podciągnięcie jej do góry powinno być indywidualną analizą nauczyciela. Jak podciągnąć oceny olimpijczykom? Z 6 na? Pozdrawiam tych, którzy uczciwie się napracowali. To nie ocena jest teraz ważna. Zobaczycie, że w życiu Wasza praca będzie atutem. Nie oceny.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania