Reklama

2020-05-04 16:00:57

Zakopane

Adam Bachleda Curuś ostro krytykuje zachowanie Leszka Doruli (WIDEO)

Reklama

- W Zakopanem jest bardzo źle - mówił Adam Bachleda Curuś na temat pomocy samorządu dla miejscowych przedsiębiorców.

Telewizja dziennika Rzeczpospolita opublikowała dziś wywiad ze znanym biznesmenem, byłym burmistrzem Zakopanego Adamem Bachledą Curusiem. Pretekstem do rozmowy był dzień ponownego otwarcia hoteli. Bachleda suchej nitki nie pozostawił na zachowaniu Leszka Doruli w czasie, gdy całe miasto oczekiwało na jego pomoc - Pan burmistrz przez miesiąc się ukrywał - mówił były burmistrz Zakopanego. Warto posłuchać całej rozmowy, zwłaszcza, że rodzinna firma Adama Bachledy Curusia ma kilka hoteli. Polecamy. 


Warto też przeczytać tekst Pawła Pełki na temat władzy Zakopanego w czasie pandemii pt. Ta władza to fikcja. Materiał ukazał się tydzień temu w papierowym wydaniu Tygodnika Podhaląńskiego.  
   

Ta władza to fikcja

Władze Zakopanego nie zdają egzaminu w czasie pandemii. Wtedy, gdy burmistrz jest najbardziej potrzebny, ten zapada się pod ziemię, a pensję dostaje, jak zawsze.
- Jedno słowo, które ciśnie mi się na usta, to rozczarowanie. W czasie próby, gdy władze są najbardziej potrzebne, nic się nie dzieje - komentuje obecną sytuację w Zakopanem radny Bartłomiej Bryjak. Stolica Tatr jest jedyną gminą w okolicy, która nie zorganizowała do tej pory sesji. - Interweniowałem u przewodniczącego rady i zobowiązał się zorganizować w najbliższych dniach wideospotkanie organizacyjne. Jestem rozczarowany tym, że burmistrz zniknął. Ludzie oczekują jakiegoś przekazu informacji - twierdzi radny Bryjak i dodaje, że  dzwonił do przewodniczącego Jana Gluca, aby dowiedzieć się, jaka jest sytuacja budżetowa. - Pierwszy raz w historii nie było w tym miesiącu żadnego spotkania dla radnych, a diety przyszły normalnie. Pytają mnie ludzie, czy urząd coś robi, czy jakoś będzie pomagać, a mnie jest ciężko udzielić informacji, bo wiem tyle, co inni - podsumowuje radny Bryjak.

Teoretycznie 6 radnych może zwołać sesję, ale jej organizacją musi się zająć przewodniczący. - Szczególnie że chodzi o sesję zdalną, z pomocą programu komputerowego. - Zwykły radny nie ma możliwości zorganizowania takich obrad - twierdzi radny Bryjak.
Z kolei radny Jacek Kalata zapewnia, że on sam pracuje, ale jak mówi, pewnych spraw nie da się przeskoczyć. Zorganizowanie na przykład spotkania komisji urbanistyki, której jest szefem, w sprawie studium - bez dostępu do map i możliwości omówienia poszczególnych propozycji z autorami, jest w czasach pandemii niemożliwe. - To nie jest tak, że radni nic nie robią. Konsultujemy się cały czas telefonicznie. Rozmawiałem kilka razy z przewodniczącym rady, burmistrzami, również osobiście, i w czwartek mamy obowiązkową telekonferencję - zaznacza radny Kalata. Dodaje, że to do przewodniczącego rady należy organizacja jej pracy, ale w czasach pandemii tej pracy nie ma zbyt dużo ze względu na obostrzenia.
- Teraz rząd ogłasza pierwsze odstępstwa od obostrzeń i myślę, że niedługo wszystko wróci do normy. Nie jest tak, że tylko siedzę w domu. Dziś na przykład interweniowałem w sprawie przewróconego znaku na Furmanowej - twierdzi radny Kalata. - Poza tym wszyscy jesteśmy dostępni pod telefonami i pracujemy zdalnie. 

Nie ma projektów, nie ma sesji
Jan Gluc, przewodniczący rady miasta, zauważa, że w Zakopanem sesja odbyła się 12 marca, a więc tuż przed ogłoszeniem obostrzeń, dlatego nie było potrzeby zwoływania obrad w ostatnich dniach. - Na razie nie mamy żadnych nowych projektów uchwał, nie ma więc potrzeby zwoływania sesji. Organizuję natomiast obowiązkową wideokonferencje, na której każdy radny będzie mógł się wypowiedzieć - twierdzi przewodniczący Jan Gluc. Jego zdaniem pierwsze dwa miesiące tego roku pod Giewontem były bardzo korzystne, jeżeli chodzi o wpływy budżetowe. - Trzeba jednak pamiętać, że nasze miasto niemal w całości opiera się na turystyce, a od czasów pandemii większość wpływów do budżetu ustała. Dostaliśmy pierwsze informacje od burmistrza w tym względzie, czekamy na następne. Zwoływanie sesji dla samej dyskusji nie ma sensu, jeżeli jednak grupa radnych ma jakieś rozwiązanie, projekt uchwały, to oczywiście poddamy to pod dyskusję - twierdzi Jan Gluc.
Burmistrz Zakopanego swoją działalność w czasie pandemii ograniczył do przygotowania "Zakopiańskiego Pakietu Wsparcia". Zawiera ona propozycje ulg podatkowych. Jak twierdzą jednak przedstawiciele Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, nie są to żadne nadzwyczajne rozwiązania, a instrumenty dostępne na co dzień. - Najgorsze jest to, że o przyznaniu ewentualnych ulg, odroczeń podatkowych decyduje urzędnik na podstawie niejasnych kryteriów - komentuje Agata Wojtowicz, prezes TIG. 
Z kolei w poniedziałek o pomoc do burmistrza zwrócili się zakopiańscy restauratorzy. Zwracają oni uwagę na fakt, że nie mają podatkowych zaległości, nie korzystają z wieczystego użytkowania, więc nie mogą skorzystać z zaproponowanej pomocy. Wnoszą o zredukowanie opłat za zajęcie pasa drogowego z tytułu gospodarowania odpadami i zwrot pieniędzy z koncesji na alkohol.

Wielkie oburzenie
Kolejnym posunięciem burmistrza było cofnięcie dotacji dla instytucji sportowych i kulturalnych. To wywołało w mieście wielkie oburzenie. - Przez kilka lat słyszeliśmy, że sytuacja budżetowa miasta jest znakomita, a tu okazuje się, że wystarczyły trzy tygodnie kryzysu i nie ma na nic pieniędzy. Ta decyzja o cofnięciu dotacji może oznaczać koniec sportu w Zakopanem - mówi jeden z prezesów zakopiańskich klubów, który otrzymał mailem pismo o cofnięciu dotacji.
Podobnie reagują ludzie kultury. - Inne miasta, instytucje organizują wręcz nowe konkursy, próbują działać w internecie, tak jest w ministerstwie kultury, w urzędzie marszałkowskim, a nam proponuje się rozwiązanie umowy i oddanie pieniędzy - twierdzi szef jednego ze stowarzyszeń. 
Prawie nikt nie chce się wypowiedzieć, podając swoje imię i nazwisko. - Gdybym to zrobił, to już nigdy żadnej dotacji bym nie dostał - tłumaczy sam zainteresowany.
O sprawę zapytaliśmy urząd miasta. Mimo że minęło 6 dni, nie dostaliśmy odpowiedzi na nasze szczegółowe pytania: dlaczego takie decyzje nie zostały poprzedzone dyskusją, czy urząd i sam burmistrz zamierzają obniżyć swoje wydatki, wynagrodzenia. Odpowiedzią na zarzuty mieszkańców są natomiast dwa oświadczenia naczelników wydziału sportu oraz kultury i ogólna informacja na temat sytuacji budżetowej miasta. Czytamy w nim, że do stowarzyszeń wysłano propozycje rozwiązania umów w związku z tym, że w czasach pandemii realizacja działań sportowych, kulturalnych, rekreacyjnych w dużej mierze nie jest możliwa.
- Moim zdaniem jest to jednak obcięcie przyznanych dotacji. Wcześniej otrzymaliśmy informację o ich przyznaniu, miała być podpisana umowa, jednak zostało to wstrzymane, a przecież dużą część naszych działań możemy wykonywać przez internet, zresztą już zapowiadane jest otwarcie muzeów - słyszymy w Muzeum im. Kasprowicza na Harendzie. 
Z kolei prowadzący kanał "Niewyraźnie o sporcie" na portalu YouTube Maciej Pawlik zaznacza, że dotacje na sport i tak stanowią w budżecie minimalny ułamek procenta. W obecnej sytuacji można było te dotacje zamrozić, ale nie je wycofywać. 

W informacji o stanie budżetu miasta przesłanej przez urząd czytamy natomiast, że w związku z pandemią wiele dochodów, takich jak opłata miejscowa, opłaty za parkowanie, za zajęcie pasa drogowego, nie jest realizowanych. Do tego dochodzą odroczenia podatkowe zaproponowane przez burmistrza w ramach tarczy antykryzysowej.
"Burmistrz Miasta Zakopane podjął więc niezwłocznie czynności celem aktualizacji wydatków Miasta w odniesieniu do zmniejszonych dochodów. Za priorytetowe wydatki zostały uznane te z nich, które są związane z bezpośrednią pomocą osobom i rodzinom dotkniętych skutkami stanu epidemii. W szczególności zwiększone zostaną kwoty skierowane na wszelką pomoc o charakterze socjalnym, w tym dożywianie oraz pomoc osobom samotnym" - czytamy w przesłanym oświadczeniu.    

Paweł Pełka
Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
virus 2020-05-05 21:31:09
panie curus a cos ty dla ludzi z zakopanego zrobil nie trzepiajcie sie Leszka bo jest dobry burmistrz on nie jest od zalatwiania pieniedzy od tego jest panstwo polskie zadzacy bo ludzie placa podatki i jak jest bieda to panstwo ma pomoc tak jak jest w angli ze kazdy dostanie za 3 miesiace pieniadze 80 procent zarobkow z 3 lat srednia i jeszcze do tych masek patologia kompromitacja
Kurt 2020-05-05 17:54:17
w polskim prawie zarówno korupcja jak i szantaż SĄ CIĘŻKIMI PRZESTĘPSTWAMI, ZA KTÓRE GROŻĄ BARDZO WYSOKIE WYROKI! Czekam, kiedy w sądach powszechnychna ławach oskarżonych zasiądą ci, którzy dziś korupcją i szantażem się trudnią
Jan 2020-05-05 17:48:22
Bąk chodzi jak rolex
To pochwalę dostał.
alfi 2020-05-05 15:51:30
Leszku wykorzystał Cie kurski a halny prawie zdmuchnął scene sylwestra,
ABC wykorzystał jeszcze bardziej
chciałes ostrej gry to masz
wszystko zalatwione dla rodziny abc no to jestes juz niepotrzebny
kot 2020-05-05 15:03:46
ABC ale klasy to Pan nie masz
Swój 2020-05-05 13:29:22
Co tu dużo gadać. Dorula to przecież człowiek abc. Ucieli dotacje na sport i inne rzeczy a swoim dali po kilka tysi nagród.
Góralka 2020-05-05 12:33:05
W naszym pięknym ale jakże pechowym mieście nie ma żadnego znaczenia kto będzie burmistrzem. Nie ma znaczenia jaki jest skład rady miasta. Nikt kto nie jest przyjacielem "misia" nie ma szans. Człowiek, który rządzi i rozdaje karty w tej grze nie zna litości i wszyscy to wiedzą. Tu nie chodzi o dobro wspólne, tu nie ma znaczenia pryszyszlosc naszych dzieci, tu jest konsekwentnie budowane "królestwo"" jednej rodziny. Uwaga! Nie rodu, zaledwie rodziny. Jedynym pocieszeniem dla nas maluczkich jest przypowieść o Łazarzu i bogaczu. Bogacz nie zasłużył w niej nawet na to, żeby nazwać go z imienia. Dlatego ja też nie używam imienia naszego dobrodzieja, nie ma po co. Bóg o nim wie i nagrodzi go według "zasług". Bo Miłosierdzie nie jest zaprzeczeniem sprawiedliwości, jak to się niektórym wydaje.
Radek 2020-05-05 12:22:22
Pozdrowienia z Rumunii
Hania 2020-05-05 11:51:03
Na prezydenta
Syna abc
Popłakalam się
czopek 2020-05-05 10:45:56
Pamiętacie, jakie piękne, kolorowe, plastikowe kosze na śmieci zawisły (na zaledwie kilka tygodni) za panowania ABC? Cała ówczesna patologia tylko na to czekała.
Kamień z napisem love 2020-05-05 09:24:38
Czym zajmuje się PiS w czasie zarazy. Nic innego nie potrafią tylko knuć i oszukiwać. Naiwni Polacy głosują na nich bo coś niby dostali. No coż brak rozumu wyborców skutkuje roztrwonieniem wszystkiego co udało się osiągnąć po upadku komunizmu. Będziemy zaczynali od początku ale tym razem nie możemy już liczyć na pomoc innych
Iwona 2020-05-05 09:19:20
Tak, zwolnił! Jak nie wiecie nie piszcie.
Kierdel 2020-05-05 09:18:56
Był taki jeden w III rzeszy też walczył na wielu frontach i poległ-nic nie trwa wiecznie a zwłaszcza anarchia i łamanie zasad demokracji
Icegirll 2020-05-05 09:16:24
pazerni ludzie pis to doprowadzi was do sciany boicie sie ze to obnaży wasze rzady
bo rozgrabiliscie wszystko co sie dalo i jak sie dalo mam nadzieje ze kara bedzie dluga i uciażliwa na kolana i ojcze ........ zlodziejstwo to wasze drugie imie
dziadek 2020-05-05 08:44:59
A słyszeliście jako to ABC zwolnił na czas biedy z czynszów kupców wynajmujących lokale handlowe od niego?
Nie słyszeliście? Ja też nie słyszałem!
GORAL4102 2020-05-05 08:30:36
Macie jakieś pretensje do Doruli? Jakim prawem! Przecież sami na niego głosowaliście, sami go obsadziliście na zajmowanym stołku i to drugi raz z rzędu. Nie wiedzieliście o jego układach z ABC? Wszyscy byli ślepi i głusi? Miejcie pretensje do siebie.
Iwona 2020-05-05 08:05:38
@lelos. Jeśli to wszystko prawda to Dorula powinien odejść natychmiast, powinno się nawet pomyśleć o odpowiedzialności prawnej.
lelos 2020-05-05 07:42:05
Dzialka miejska sprzedana za ulamek wartości, plan zagoapodarowania na Makuszyńskiego zmieniomy tak aby powstal apartamemtowiec, woda i kanalizacja na Chockowskie dociągnieta, oplata za uzytkowanie wieczyste dzialki umorzona.... wyglada ze Dorula zrobil juz wszytsko co Adam kazał więc teraz juz jest niepotrzebny i mozna go zaczac krytykować.... polityka jednak nie ma zadnych sentymentow i litosci.
gorolkaa 2020-05-05 01:11:03
Pan Curus tez mial swoja ''ere'' i co i nic , jakos tez sie nie wykazal .
No... chyba ze powiecie ze Olimpiada miala byc w Zakopanem .
A prowda jest tako ze : - przyganiala motyka gracy a ... loba jednacy -.
Bodej ta kany z takimi ''gazdami'' .
cobra 2020-05-05 01:01:57
TO TEN CO KLĘCZAŁ PRZED PAPIEŻEM.....
Gośka 2020-05-04 23:58:51
Czyli namaszczenie cofnięte. Burmistrz lepiej niech się sam poda do dymisji, to już jest koniec. Jakie to miasto nasze jest nieszczęsne i skazane na wieczne bycie prywatnym folwarkiem.
.
Rysiek 2020-05-04 22:35:59
Tak
Syn prezydentem
Ale Bomblina Górnego.
franek 2020-05-04 22:12:35
W trudnych czasach lepiej widać kto jaki jest, nawet teraz gdy chodzi się w maseczkach.
Niestety Dorula się nie sprawdza. Ale to nie oznacza że Curuś jest jakimś wzorem cnót :D
Korsarz 2020-05-04 21:42:34
Witam Panie Adamie .Słyszałem ze syn ma aspiracje polityczne i będzie chciał startować w następnych wyborach na Burmisrza miasta Zakopane?
zarcie 2020-05-04 21:32:10
Witam mam pomysł jeżeli tak źle się powodzi Panu Adamowi może się zrzucimy na ten podatek od nieruchomości (biedak). A tak na marginesie ludzie w Zakopanem podczas epidemi w Zakopanem remontują więcej niż normalnie, czy wy tego nie widzicie. A Pan Curuś też inwestycji nie wstrzymuje. Bo się niczego nie boi bo kasy ma dość I nie wierzę że go nie stać na to żeby wegetować przez 2 miesiące. Tylko nie wystarczy zaswiecić lampek w pokojach i stworzyć napis. Taką kasę trzeba przekazać na szczytny cel. A burmistrz i tak zrobi co się należy. Tylko wszyscy by chcieli wszystko odrazu.
Wszyscy którzy w tym trudnym czasie krytykujecie wszystko i wszystkich jesteście wstrętni.
Pozdrawiam i bez odbioru.
Byw 2020-05-04 21:21:40
Curuś też potrzebuje pomocy finansowej państwa?
Radek 2020-05-04 21:11:20
Fajnie było gdy sołtys z radnymi sprzedawali działkę za parę złotych, teraz sołtys zły.
Jest pięknie
Iwona 2020-05-04 20:27:07
Panie Adamie, BRAWO! Za to, że powiedział Pan prawdę, którą należało powiedzieć! Zakopane nie ma gospodarza a czas pandemii obnażył to dramatycznie.
Życzę Panu pomyślności , realizacji planów i utrzymania wszystkich miejsc pracy.
Ja8 2020-05-04 19:58:46
Czy są radni którzy przekazali swoje diety na cele pomocowe??? Czy ktoś to sprawdził ??? Co np Pan Bryjak zrobił ze swoją dietą ???
Jacy 2020-05-04 17:27:15
"Kto ze strachu umiyro temu bździnami dzwoniom" niestety pokazały to również zdjęcia z obchodów 3Maja. Gdzie są mieszkańcy Zakopanego i Powiatu Tatrzańskiego ? Przecież co dwa metry i w maseczkach nawet w sklepach można legalnie przebywać, co się stało z banderią konną również co dwa metry można się przemieszczać. Czy władza naprawdę boi się ludzi, że trudno było się dowiedzieć gdzie i kiedy będą składane wiązanki ( a bardzo chciałem z dzieciakami ) czy może poparcie dla niedawno wybranej władzy aż tak zmalało ? Przepraszam za dość frywolny początek ale tak nasi dziadowie określali chowających się w trakcie jakich kolwiek problemów również w czsie kiedy inni musieli stawać do pracy, a nawet walki. Nie mówiąc o pomocy mieszkańcom i przedsiębiorcom, a może ktoś dał przykład godnego zachowania i pomocy ? Wstydźcie się Mości Panowie i nie zasłaniajcie polityką po prostu zawiedliście i kropka.
kieciychlopcecasemsmutno 2020-05-04 16:36:29
Wsadzili Lesia na stołek, otoczyli swoimi 'doradcami' a teraz krytykują. Czy to jakas zemsta na Leszku czy zwykly zabieg PRowy?
2020-10-01 16:51 Przez wybite okno do więzienia 2020-10-01 16:18 Nowy Targ - Miasto Sów 2020-10-01 16:12 Jazz Camping na Kalatówkach odwołany 2020-10-01 15:45 Protest głodowy, kobieta łańcuchem przykuła się do ogrodzenia 5 2020-10-01 15:30 Memoriał szachowy 2020-10-01 15:01 W jurgowskim tartaku (WIDEO) 2020-10-01 14:13 Bezdomny pan Krzysztof. Czy to będzie historia ze szczęśliwym zakończeniem (WIDEO) 4 2020-10-01 13:50 Ratownicy górscy z tabletami 2020-10-01 13:01 Leon Wyczółkowski – z Tatrami w tle 2020-10-01 12:48 Zderzenie trzech samochodów na zakopiance. Szosa odblokowana (WIDEO) 2020-10-01 12:34 Całe Podhale w czerwonej strefie 5 2020-10-01 12:20 Zwłoki na szlaku w Tatrach 2020-10-01 11:58 Wypadek w centrum Rabki 2 2020-10-01 10:59 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu 2020-10-01 10:45 Z powodu pandemii skromna uroczystość 2020-10-01 10:35 Ślisko na Alejach 2020-10-01 10:00 Kabaret to poważna sprawa 4 2020-10-01 09:03 Wypadł z drogi i dachował 2 2020-10-01 09:00 Podhalańskie nuty z Zakopower (WIDEO) 2020-10-01 08:01 Pożar pustostanu w Zakopanem (WIDEO) 7 2020-10-01 07:00 Budują nową zakopiankę 2020-10-01 00:28 Materac 160x200 cm – dobór materaca małżeńskiego od A do Z 2020-09-30 21:27 Samochody elektryczne stoją i czekają na wypożyczenie 4 2020-09-30 20:40 Nie będzie już parkowania na tym chodniku, ale auta przeniosły się na drugą stronę 21 2020-09-30 19:47 Górale dla Rayyana. Pomagamy mu zdobyć Rysy 2020-09-30 19:01 Kto dokończy porzuconą budowę 1 2020-09-30 18:15 Jesteśmy na ostatniej prostej 3 2020-09-30 17:29 Mieszkanka Zakopanego opisuje swoją walkę z koronawirusem 13 2020-09-30 16:45 Wojenna historia. Miejsca, o których musimy pamiętać 2020-09-30 16:00 Testy elektrycznego samochodu nad Morskim Okiem 3 2020-09-30 15:15 Szaro, mokro i zimno, ale od piątku poprawa pogody 2020-09-30 14:30 Miało być 35 mln zł - miasto podsumowuje unijne wnioski 3 2020-09-30 13:45 Zdjęcia z poszukiwań zaginionej w Tatrach. Śmigłowiec, drony i psy tropiące 2 2020-09-30 13:01 Stan wyjątkowy na Słowacji. Granice pozostają otwarte 3 2020-09-30 12:15 Taki przykry widok na Olczy 2020-09-30 12:09 W rocznicę urodzin Nat King Cole’a. Koncert w Zakopanem 2020-09-30 11:30 Wnuczek wiecznie żywy – uwaga na oszustów 1 2020-09-30 10:41 Dużo zakażeń na Podhalu 1 2020-09-30 10:00 Dla gazdy najważniejszy jest koń, a dopiero potem baba 2020-09-30 09:08 Zaginiona Joanna Felczak była w schronisku na Gąsienicowej 4 2020-09-30 09:00 Restauracja La Prima najlepszy debiut na Podhalu 2020-09-30 08:30 Jak to z narciarstwem bywało 2020-09-30 08:00 Pamiątki po Janie Krzeptowskim Sabale (WIDEO) 1 2020-09-29 21:36 Trzy kultury - Spiszacy, Podhalanie i Cyganie (WIDEO) 2020-09-29 21:00 Ograniczony dostęp do ośrodka w Łapszach 2020-09-29 20:40 Szkoły po remoncie 3 2020-09-29 19:55 Finansowe plany na nowy rok 2020-09-29 19:09 Nowa ścieżka edukacyjna 2020-09-29 18:16 Likwidacja barszczu Sosnowskiego 2 2020-09-29 17:30 Minister zdrowia zapowiada zmiany w obostrzeniach 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-01 16:36 1. do @Zdruzgotany. Jak Twoim zdanie państwo powinno pomagac obywatelom, aby wirus sie nie rozprzestrzeniał? 2020-10-01 16:23 2. Ten co ma kasę to robi co chce prawa budowlane w powiecie tatrzańskim to ściema a urzędnicy tlumaczom się pandemiom to jest chore ze tak się traktuje ludzi. Życzę zdrowia i siły tej Pani. 2020-10-01 16:22 3. Dracula wyjedziesz na taczkach 2020-10-01 16:17 4. Czy prawo budowlane (które się u nas nie przyjęło) dalej zakłada min odległość dla domu od granicy działki 3-4metry? Czy dziś już wolno się przytulić do chałupy somsiada? 2020-10-01 16:02 5. Słoń nie przejdzie przez ucho igielne a bogaty dostanie sie do nieba. 2020-10-01 15:55 6. Jakby nie było inżynier :) Chyba zaprzyjaźnił się już z naszą telewizją więc mu umrzeć nie pozwolą. Fajnie ze Ewa Kubin dała nam znać. Pozdrowienia dla wszystkich JJ 2020-10-01 15:50 7. Polska powojtyłowska. 2020-10-01 15:47 8. Mundry ustawial sygnalizację.W czym problem żeby dla każdej strony było zielone osobno i po kolei a nie zielone od Chabowki i od centrum,potem się dziwić że korki jak ci co skrecajac w lewo od centrum zatykaja skrzyżowanie,pominawszy fakt że mają kiepska widoczność jak jest zajęty lewoskret od strony Chabowki i jeszcze się tłuką na skrzyżowaniu. 2020-10-01 15:45 9. Błagam, ratujcie ostatnie perełki w tym Zakopanem, które mogą być ostatnim śladem duszy tego miasta!! 2020-10-01 15:31 10. może w kościelnej galerii na krupówkach ?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook