Reklama

2020-05-21 20:59:38

Na drogach

50 km na godz. przez całą dobę i bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku wprowadzone zostaną nowe przepisy drogowe. Co sądzicie o tych zapowiedziach?

Według informacji płynących z rządu w 2020 r. wprowadzone zostaną zmiany w przepisach o ruchu drogowym. 


Pierwsza polegać ma na ograniczeniu prędkości do 50 km na godz. w terenie zabudowanym przez całą dobę. Teraz ograniczenie to obowiązuje w dzień, a od godz. 23 do 5 rano możemy jeździć z prędkością 60 km na godz. 

Przypomnijmy, że jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej na polskich drogach przez całą dobę obowiązywała maksymalna prędkość w terenie zabudowanym 60 km na godz. W żadnym innym państwie Unii nie ma podziału na godziny nocne i dzień.

Kolejną zmianą ma być bezwzględne pierwszeństwo pieszych na pasach nie tylko, gdy ktoś się na nich znajduje, ale także wtedy, gdy zbliża się do "zebry". 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Romano 2020-05-22 15:20:59
Pierwszeństwo pieszych przed pasami bez sensu ale uproszczenie zasad prędkości jak najbardziej - można by usunąć wiele 40-tek które są postawione z myślą właśnie o nocy i 60 km/h. Zawsze jak jadę za granicę (choćby na Słowację) to mam wrażenie że jest tam pół mniej znaków a przez to są bardziej czytelne i informacja nie ginie w "znakozie". Przykłady: jak jest znak stromy zjazd to po co dodatkowe ograniczenie do 30 w zabudowanym (np. na Butorowym).
Q 2020-05-22 14:02:37
Co za durny przepis ,ludzie jak swiete krowy to nie Indie.
kierowca123 2020-05-22 13:46:14
turysta, co ty za bzdury wypisujesz? Jakie strefy buforowe? Na zachodzie nie ma chodników które "bezpośrednio stykają się z jezdnią"? :)))))) jak ty jesteś turysta to ja nawet nie jestem kosmonautą ale rdzennym marsjaninem :))))
Jeśli nie wiesz w większości przypadków : "KIEDY pieszy kieruje się na przejście i można odpowiednio zareagować" to radzę ci oddać prawko do urzędu i sprzedać auto. Dla bezpieczeństwa twojego i innych.
Twój wpis pokazuje właśnie jak bardzo trzeba unormować wg zachodnich wzorców polskie przepisy i jak bardzo drogówka musi je egzekwować
Nie musisz odpisywać, nie mam zamiaru czytać tych twoich zmyślonych sensacji.
Drajwer to twoje bajanie na temat wybiegających pieszych to taka zwykła gadka polskiego kierowcy który musi wszędzie zapylać ile fabryka dała, bez względu na ograniczenia i jest chory jak musi się wykazać odrobiną kultury osobistej ( której przecież nie ma) i przepuścić kogoś na drodze. Ludzie nie zaczną masowo wybiegać na przejścia, to są bzdury przeciwników tego żeby nasze drogi były normalne i bezpieczne
Turysta 2020-05-22 11:22:37
Do "kierowca123" - Jak Ty jesteś kierowca to ja jestem kosmonauta. Ograniczenie prędkości jak najbardziej szczególnie w miastach ale bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych to absurd. Jak zwykle nasi włodarze starają się zaszczepić coś na zasadzie "bo na zachodzie się sprawdza to u nas też będzie działać" a to g... prawda. W krajach cywilizowanych pomiędzy chodnikami a jezdnią (gdzie są zlokalizowane przejścia) istnieją strefy buforowe minimum 1m i dokładnie widać KIEDY pieszy kieruje się na przejście i można odpowiednio zareagować. A co jest u nas ? chodniki które bezpośrednio stykają się z jezdniami i SKĄD kierowcy mają wiedzieć KIEDY i KTÓRY pieszy zechce sobie skręcić wprost na pasy (i pod koła) ?!?. W takim wypadku trzeba by miasto pokonywać z prędkościami rzędu 10km/h co i tak by nie wykluczyło wypadków a jedynie zminimalizowało skutki. Moim zdaniem to taka sama bzdura jak pierwszeństwo i zezwolenie rowerzystom na przejeżdżanie po wymalowanych dla nich pasach (przy przejściach). NIE MA najmniejszych szans na dostrzeżenie takich delikwentów którzy rozpędzeni nagle wjadą na "pasy". Ale... statystyki są bezlitosne i głupie przepisy bardzo szybko weryfikują.
Drajwer 2020-05-22 09:23:05
Do kierowca123
mam nadzieję że będziesz pierwsza ofiarą tego bezsensownego przepisu jak będziesz jechał prawidłowo A 5 metrów przed maską wbiegnie Ci pieszy na pasy A potem według przepisu będziesz winny... pieszy przed przecięcie drogi musi się zatrzymać i sprawdzić czy jest możliwe bezpieczne przejście. Druga sprawa to to że kierowcy widząc taką osobę muszą mu pierwszeństwa ustąpić. I na koniec zasada ograniczone zaufania
Drajwer 2020-05-22 09:14:26
Przejście podziemne z windami w pełni bezpieczne za kilka milionów przez kilkanaście miesięcy budowane A ludzie i tak wolą ryzyko i biegają między autami z rynku na Krupówki. Najczęściej z dziećmi jako wabikami na sumienie kierowców. I gdzie jest policja? I po co nowe przepisy jak każdy wie lepiej?
Karać i piratów za kierownicą i piratów na chodnikach. W ramach istniejącego prawa A nie tworzenie nowego fikcyjnego.
kierowca123 2020-05-22 08:58:03
zmiany w dobrym kierunku, szczególnie pierwszeństwo pieszych. W końcu krok w kierunku cywilizowanego świata. Ale zmniejeszenie prędkości z 60 na 50 po godzinie 23ej ( chociaż też dobre, bo przepis był bez sensu) nie zmniejszy liczby zabitych na drogach, bo Polacy praktycznie w ogóle nie przestrzegają ograniczeń prędkości i ciągłych linii. Tu jest problem i tu trzeba po 1: zwiększyć ilość drogówki na drogach a po 2 podwyższyć drastycznie mandaty, żeby po prostu nie opłacało się łamać prawa. No i poważne konsekwencje po jeździe z odebranym prawem jazdy. To sprawi że nie będzie ponad 3 tysięcy zabitych na drogach w ciągu roku, a jeżeli Polacy wreszcie zaczną jeździć jak myślący ludzie, będzie można pozdejmować część ograniczeń prędkości, które czasem są poustawiane "na zapas"
qaz 2020-05-22 08:05:04
BTW - czy ktoś zrobi laskę i raczy pomalować przejścia dla pieszych w tym mieście ? Bo linie między pasami ruchu mają mniejsze znaczenie. Potem ktoś jęczy , że ludzie na pamięć jeżdżą. No bo jak inaczej jak oznakowanie poziome tylko w pamięci zostało.
qaz 2020-05-22 07:24:25
Są opracowania, że nowy przepis wprowadzi się dosłownie "po trupach". Co to znaczy "zbliżanie" ? (p)osła w aucie postawiłbym przy przejściu na Kościeliskiej, Nowotarskiej, Piłsudskiego itd. Ciekawe kiedy ruszy. Kolejne martwe prawo, a wystarczy egzekwować istniejące. Kartonowe państwo chce być europejskie, a nie ma żadnej infrastruktury. Na newralgicznych przejściach mają być światła !!! Cóż - jak długo wymyślano i buduje się światła w Szaflarach na zakopiance ? Tak samo jak krakowski system ścieżek rowerowych - wylać wiadro farby na asfalt. Jest ! Zrobiliśmy ! Patrzcie ! Rodzinom "mających prawo" zawczasu składam kondolencje. Fizyki nie oszukasz. Rzygać się chce
Drajwer 2020-05-22 07:24:04
A ja pamiętam że przed przejściem należy się zatrzymać spojrzeć w prawo,lewo jeszcze raz w prawo i jak wolne można iść. Ale ani zwiększanie praw dla przechodniów ani kar dla kierowców nic nie da jeżeli świadomość jednych i drugich się nie zmieni...
A 60 w nocy mi nie przeszkadza
uv 2020-05-22 05:13:10
W 2019 zginęło w Polsce 2900 osób. Prawie cała Bukowina Tatrzańska. Statystyki nie podają ile zostało przetrąconych życiorysów z powodu wypadków. Nie podają też ile łez wylano. Bądźmy pokorni i zdejmijmy nogę z gazu.
Psiorz 2020-05-22 01:10:48
Mandaty w górę i po problemach. Na zachodzie przede wszystkim jakaś ta kultura jazdy jest dzięki temu a portfele mają grube. Mówiąc szczerze - zasad pisowni nie umiecie przestrzegać a się tu za prawo drogowe bierzecie.
takitam. 2020-05-21 23:37:59
prosze o jeden przyklad, w ktorym "predkosc" kogos zabila - nigdy tego przykladu nie dostane!!! nie predkosc zabija, gdyby tak bylo, nie bylo by rekordow predkosci na ziemi, nie bylo by supersamochodow, czy nawet f1!!! to brak umiejetnosci, brak wyobrazni czy tez brak przewidywania konsekwencji swoich czynow odbiera kierowcom i pieszym zycie. zawsze zwalniam przed przejsciem dla pieszych, ale widze takich, ktorzy po mojej lewej stronie nawet nie zdejma nogi z gazu... widze tez takich, ktorzy zapatrzeni w swoje smartfony nawet nie spojrza co sie dzije wokol nich, tylko wchodza wprost pod kola i to nie koniecznie na "zebrze"...
mirka 2020-05-21 23:27:19
Co znaczy zbliża się do pasów? Idzie chodnikiem, zbliża się do pasów i dalej idzie chodnikiem nie przechodząc przez pasy. Osobiście zwalniam przed każdym przejściem i przepuszczam pieszych, ale piesi tez powinni dojść do pasów i zatrzymać się, wtedy wiadomo, że chcą przejść. Ograniczenie prędkości? Dla mnie to nie robi różnicy, bo w nocy i tak wolniej jeżdżę przez ograniczoną widoczność. Lubię widzieć przestrzennie, a w nocy widać tylko tyle, ile samochód zdoła oświetlić. W terenie gdzie są latarnie nie widzę sensu ograniczania prędkości. Podczas jazdy to nie ograniczenia, ale rozsądek i zdolność przewidywania decydują o bezpieczeństwie.
jyndrek 2020-05-21 21:54:10
Po co ograniczać prędkość w nocy? Następne gówniane przepisy nie wnoszące nic.
dulczyk 2020-05-21 21:49:36
Prędkość zabija, dlatego należy całkowicie zlikwidować ruch samochodowy, zerwać asfalt z dróg i wprowadzić karę śmierci za jazdę na rowerze i wrotkach.
edu.kom. 2020-05-21 21:46:18
Jakoś nie widać przejść dla pieszych spełniających w dzień i w nocy warunków do bezwzględnego pierwszeństwa. Co do ograniczenia prędkości we wsiach których są chodniki dla pieszych zarastających trawą to powinien być podniesiony limit do 70km/h.
Wigor 2020-05-21 21:00:05
Ograniczenie predkosci tak Pierwszenstwo pieszych nie
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  OPEL Mokka 4x4 2015r fullopcja, 55000zl
  Tel.: 694432557
  GG: 1527664
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-28 09:30 Paliły się sadze 2020-05-28 08:52 Krupówki i nowy biznes w parku kulturowym 2 2020-05-28 08:00 Poranne przejaśnienia i to by było na tyle 2020-05-28 07:00 Zaginiona 2020-05-28 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych - Dzień Dziecka 2020-05-27 22:02 Zwierzęta królowej Beskidów 2020-05-27 21:01 Budowa centrum narciarstwa zmierza do końca 2020-05-27 20:01 Rusza budowa kanalizacji 2020-05-27 19:02 Będzie kasa dla podwykonawców 1 2020-05-27 19:01 Prezenty dla rodziców od pary młodej. Sprawdzone pomysły i ślubne inspiracje 2020-05-27 18:10 Pijana nastolatka spowodowała kolizję 4 2020-05-27 17:30 Covid-19 w zakopiańskich domach 15 2020-05-27 16:29 Złodziejskie zakupy 1 2020-05-27 15:25 Mglisto i spokojnie nad Morskim Okiem (WIDEO) 2020-05-27 14:37 Koliba otwarta w połowie czerwca (WIDEO) 1 2020-05-27 13:30 Wodny plac popłynął 11 2020-05-27 12:24 Centrum Nowego Targu w rejestrze zabytków 2 2020-05-27 11:24 Od soboty bez maseczek na wolnym powietrzu 2 2020-05-27 11:20 30 lat temu 1 2020-05-27 11:00 Mc Donaldowi – stanowcze NIE! 2 2020-05-27 10:01 Nocny wypadek 2020-05-27 09:00 Zamiast progu będą mandaty 3 2020-05-27 08:00 Urzędu odmrażanie 1 2020-05-26 22:19 Zakopiańska kronika czasu pandemii (WIDEO) 2 2020-05-26 21:30 Ordnung karty praw rodziny 1 2020-05-26 20:19 Wciąż za mało nowotarżan wymienia kopciuchy 4 2020-05-26 19:03 Podhale pomaga Kuchni św. Brata Alberta (WIDEO) 2020-05-26 18:02 W COS-ie będzie jak na plaży 8 2020-05-26 17:00 Zmarł Wiktor Sowa 2020-05-26 15:51 Moja Mama w obiektywie - nagrody przyznane 2020-05-26 15:49 Lisięta wyłapane i wywiezione - lisica też ma być złapana (aktualizacja) 23 2020-05-26 15:00 Głos matki w brzmieniach synth-pop 2020-05-26 14:06 Zamkną Ludźmierską - korki gwarantowane 2020-05-26 13:01 Dajmy lisom spokój - same się wyniosą 4 2020-05-26 11:59 Naciągała na sylwestrowe apartamenty pod Giewontem 3 2020-05-26 11:30 Przygotować się na suszę 2020-05-26 10:30 Burza w uczelnianym senacie 1 2020-05-26 10:00 Hasior - Czy zburzyć ten pomnik? 4 2020-05-26 09:54 Grad w Zakopanem 2020-05-26 09:48 Foto konkurs na Dzień Matki 2020-05-26 09:01 Wszystkim mamom życzymy wszystkiego najlepszego 2020-05-26 08:02 Ktoś wyrzucił części samochodowe i psa 31 2020-05-26 00:00 Wytwórnia Lodów Naturalnych – Dzień Mamy 2020-05-25 21:15 Historyczna inwestycja na Spiszu 6 2020-05-25 20:30 Pijany kierowca z trzema pasażerkami wpadł na drzewo 1 2020-05-25 19:45 Zamknięta droga. Robotnicy wymienią przepust 2020-05-25 19:00 Likwidacja mleczarni. Radni przyjęli rezolucję 10 2020-05-25 18:15 Rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące potrzebne (WIDEO) 6 2020-05-25 17:30 Wstydliwa wizytówka 2020-05-25 16:30 Audi kontra hyundai 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-05-28 09:28 1. Wystarczy popatrzyć na szpital i zobaczysz obraz Rabki. Prywata, arogancja , poniżanie długoletnich pracowników, zatrudnianie pociotków oraz marnotrawienie publicznych pieniędzy. Dlaczego rehabilitacja umiera? Przecież radni o wszystkim wiedzą to dlaczego milczą. 2020-05-28 09:26 2. Czy ktoś w tym urzędzie wie cokolwiek 2020-05-28 09:08 3. Pytanie do urzędujących nam jaśnie panów urzędników ,radnych i burmistrza jaką logikę przyjęli nie oświetlając ulic w godzinach nocnych ,za to lampy zapalają się zaraz kiedy widnieje ,około 5 rano? Czy tutaj zachodzi system ekonomiczy ,ekologiczny czy jaśnie panowie mają inną koncepcje? 2020-05-28 09:02 4. Dziwne Sołtys też nic nie wie.... 2020-05-28 08:25 5. Gdzie byli rodzice ? 2020-05-28 08:24 6. Jeszcze tylko 7 miesięcy I równie krupowe będą oświetlone Miłość szczęście i muzyka Twój Sylwester jest lepszy niż mój 2020-05-28 07:31 7. Masakra ,,,,,to najgorszy włodarz Rabki w historii, bulwary się sypią ,tzn pseudo fontanny i tzw kaskada,nawet my mieszkańcy nie mieliśmy szans oglądnąć jak działają .Zaniedbane drogi,chodniki,zgniłe ławki ,ruina ,W dodatku kino na pół!!!!!masakra!!!! Miastem będzie lepiej rządził kto ma jakieś minimalne pojęcie o zarządzaniu a nie nauczyciel. sic!!!!! Radni ...jakie mają pojęcie o pracach inżynieryjnych i inwestycyjnych ,jakie mają prawo do odbiorów wielomilionowych inwestycji????pocztowiec ,instruktor,zbrojarz ,taksówkarz,ubezpieczyciel,instruktor tanca regionalnego,nauczyciel,przewodnik??????? 2020-05-28 07:12 8. DO ARTUR GODZINA PARKINGU W ZAKOPANEM PRZY KRUPÓWKACH KOSZTUJE 2 ZŁOTE SPRAWDZ ILE KOSZTUJE W SOPOCIE PRZY MONCIAKU OBOK PARKINGU JEST BAR GROTA OBIAD W WAKACJE KOSZTOWAŁ 19 ZŁ -POPROSZĘ PARAGON Z SOPOTU,HELU ETC .KOMPROMITUJESZ SIE PO PROSTU ALE NIE WINIĘ CIĘ TO MĄDRE GÓRALE TAK ZARZĄDZAJĄ MIASTEM WPUSZCZAJĄĆ DEWELOPERKĘ I ZANIŻAJĄĆ CENY DLATEGO ZAKOPANE OD KILKU LAT SKAZANE JEST NA GOLASÓW BEZ KASY I DO TEGO PRETENSJONALNYCH. 2020-05-28 00:51 9. SEWIK. Czyli zapłacimy za to w odzie. Dzięki .... 2020-05-27 23:05 10. Szkoda tylko że praktycznie wszystkie McDonaldy tak zostały ujednolicone.. Brakuje mi tego starego wystroju maka na Krupówkach, ciekawe co stało się z tymi obrazami na szkle....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka