Reklama

2020-05-25 10:00:01

Z archiwum Tygodnika

Nazwali mnie Królową Tatr... no i co mam zrobić ?

Dla mnie to rzecz niezrozumiała. Więc wytłumaczcie mi do diaska, dlaczego pomnik ma Sabala, a nic ma go siostra Warszawska. Napisał o siostrze Warszawskiej przed laty Jan Suzin, niezapomniany konferansjer telewizyjny. Żeby nikt nigdy nie ważył się zapomnieć o siostrze Helenie Warszawskiej, przypomnijmy tekst Witka Zadziorko z 1993 roku.

Nazwali mnie Królową Tatr... no i co mam zrobić?

Nie występuje w radio ani w telewizji. Nie wybrała zajęcia wiążącego się z popularnością, a jednak stało się inaczej. Siostrę Helenę Warszawską znają  prawie wszyscy. Jest to pewnego rodzaju fenomen. Nie sądzę jednak, by setki wielbicieli siostry Warszawskiej pokochały ją jedynie za jej pielęgniarskie umiejętności - ludzie kochają w niej Człowieka. Człowieka o wielkim sercu i rzadko spotykanej witalności. Pochodzi z Zagłębia. Niedługo po wojnie przyjechała do Zakopanego i mieszka tu do dziś.

Helena Warszawska obsługiwała setki najprzeróżniejszych imprez - począwszy od sportowych, a skończywszy na Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Z ekipą polskich sportowców brała udział w XVII letniej Olimpiadzie w Rzymie w 1960 roku. Puchary Świata i Europy, Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych - nic nie mogło się odbyć w Zakopanem bez jej matczynej ręki. Niemalże od początku istnienia Festiwalu ociera pot z czoła zmęczonym tancerzom.
Zespoły przyjeżdżające po raz pierwszy do Zakopanego pytają o siostrę Warszawską! Słyszeli już o niej gdzieś, hen u siebie, pewnie od zespołów, które już gościliśmy w Zakopanem, albo od zaprzyjaźnionego jurora hiszpańskiego i przyjechali, dysząc chęcią poznania pani Heleny. Obserwowałem w tym roku pierwsze spotkanie zespołu hiszpańskiego z siostrą. Hiszpanie, pomimo że w Polsce byli po raz pierwszy, na widok jej białego fartucha zaczęli wołać: Helena! Helena!

Siedzę u siostry w przychodni i oglądam pamiątki. Są tu zdjęcia, albumy, prezenty, listy - imponujące ilości. Jest zdjęcie Barbary Wachowicz z mężem z następującą dedykacją: "Wzorowi cnót wszelkich - samych dni szczęścia życzy oddana i wdzięczna Basia Wachowicz z wąsatym ślubnym". Są odręczne życzenia od Ojca Świętego, którego pani Helena poznała na skokach, gdy był jeszcze "w cywilu", i zaproponowała mu "kubek herbaty, żeby mu dupka nie zmarzła", nie wiedząc, z kim sprawia. Podobno Kardynał Korol Wojtyła uśmiał się serdecznie. Na innym zdjęciu facet w podkoszulku, pod muchą i w meloniku uśmiecha się szelmowsko. Z tyłu napis: "Z podziękowaniem dla Królowej Śniegu - Zenek Warszawski".

Ani chybi Rosiewicz, ale jeśli miał na myśli andersenowską Królową Śniegu, to się grubo pomylił, bo zakopiańska królowa ma diametralnie różny od lodowej pani temperament. Nazwisk jest cała masa. Jest Irena Szewińska i Andrzej Grubba, co zresztą zupełnie zrozumiałe, bo całe życie siostra Warszawska poświęciła sportowcom. Kołysała i opatrywała zarówno naszych medalistów, jak i nieudaczników. O sportowcach siostra mówi z wielką estymą. W ogóle każdego chwali, byle był uczciwym człowiekiem. Są tu pozdrowienia od Kaliny Jędrusik, Anny Seniuk i wielu innych. Są stosy listów bardziej i mniej oficjalnych. Od  ministra zdrowia (dzięki tej znajomości siostra pomogła zdobyć karetkę na potrzeby przychodni). Jest album z Papieżem "Wszystkie dzieci świata", z dedykacją generała Piekarskiego (ponieważ rezyduje w Rzymie, rozumiem, że chodzi o generała zakonu). Są tu również świadectwa bezpośrednich kontaktów siostry z  Białym Domem. Proszono mnie  o ujawnienie nazwisk, więc zdradzę tylko, że siostra jest w posiadaniu dwóch medali pamiątkowych White House`u, albumu zatytułowanego "Millie", a będącego fotograficzną dokumentacją przyjaźni Millie z rodziną Bushów, oraz zdjęcie z Bardzo Ważnego Spotkania Prezydenta z Kimś. Pani Heleny wprawdzie nie ma na zdjęciu, ale poinformowała mnie, że się zrewanżowała. Do Białego Domu posłałam mój album, gdzie jest o mnie... i o Zakopanem, żeby mieli. W tej sytuacji zademonstrowane mi później życzenia dla przychodni od Wojciecha Jaruzelskiego nie zrobiły już większego wrażenia.

Nie chciałbym tu prezentować całej listy przyjaciół siostry. Byłoby to po prostu niemożliwe, zważywszy że sama dokumentacja zaprezentowana przez nią z ledwością mieściła się na blacie pokaźnego biurka. Siostra dba o przyjaciół. Pracownicy festiwalu co roku z biciem serca oczekują, jaki tort dostaną tym razem. Muszę jednak rozczarować nieco festiwalowych smakoszy - ofiarodawczyni zapytana o recepturę powiedziała: "Torty to ja zamawiam w "Orbisie". No cóż, liczy się pamięć, a torty są smaczne.

Chociaż Helena Warszawska nie figuruje na plakatach festiwalowych, to jednak jest stałą częścią programu. Co roku w czasie sobotniego spotkania zespołów bierze udział w konkursie na wykonanie śpiewki "Górole, górole". Kto raz usłyszał i zobaczył, ten nie zapomni! Przepiękne, kolorowe kreacje pani Heleny (w tym roku minispódniczka) i refleksyjne jak duma kozacka śpiewki wykonane lekko schrypniętym głosem a`la Wysocki nadają nowy wymiar tej prostej, góralskiej melodii. Jak sama siostra przyznaje, jest niesłychanie utalentowana. Gra również na organkach i sama komponuje melodie.

Wydawałoby się przy swoim niezwykle aktywnym trybie życia (nie mówię o wieku, bo tego siostra nie chce za żadną cenę wyjawić - jest młoda i koniec!) mogłaby poczuć się nieco zmęczona. Nic z tego! Twierdzi, że życie zaczyna się po czterdziestce. Chciałaby pojechać z polską ekipą na olimpiadę w Barcelonie. - Pytają mnie, czy pojadę do Barcelony na olimpiadę z zawodnikami. Żeby to nie było kosztem jakiegoś zawodnika. Wiesz, jak to jest przy opiekach lekarskich - kto się będzie pchał - ten najmniej robi. A ten, co zapieprza, co robi, to co? No, ja bym z przyjemnością pojechała, tym bardziej że władam perfekt niemieckim, angielskim też, francuskiego 3 lata się uczę z Parlez-vous français. Mam prywatną nauczycielkę. Zaczęłam hiszpańskiego się uczyć - to jest trudny język - odpowiada.

Moim zdaniem działacze sportowi powinni nalegać na wyjazd pani Heleny, bo takiej opieki nic będzie miała żadna inna reprezentacja. Siostra Warszawska jest przede wszystkim pielęgniarką. W swojej przychodni dyżuruje nawet w wolne od pracy soboty i niedziele. Społecznie. Mówi tak: - Na sali grają. Gdzie pójdą biedaki, jak się coś stanie? Dla każdego z nas życie ma jakiś wymiar. Sensem życia dla Heleny Warszawskiej jest praca, przyjaźń i popularność. Jest bardzo wdzięczna wszystkim za pamięć i sympatię. Nie udało mi się, choć próbowałem, usłyszeć czegoś na lemat ludzi, z którymi ma na pieńku. Nie ma takich albo o tym nie mówi. Twierdzi, że ma samych przyjaciół i chciałaby pozdrowić ich wszystkich, szczególnie swoje sportowo-lekarskie władze.

Zostawiłem na koniec dedykację Jana Nowickiego (na zdjęciu ofiarowanym siostrze Warszawskiej), pod którym zapewne wielu podpisałoby się oburącz: "Helenko! Słodka! Najlepsza! Niebywała!

Jesteś cudem, który oby wiecznie trwał".

Witold Zadziorko

Siostra o Zakopanem:

Nigdy bym nie opuściła Zakopanego i okolic. Jest to mój dom rodzinny, który kocham, cenię - miałam kuszące propozycje wyjazdowe - zrezygnowałam, bo nie wszystko pieniądz, lecz serce i dom rodzinny, do których zaliczam naszych kochanych braci góralskich. Nima takiej nika.

Siostra o kreacjach:

Ja rzadko kiedy się obieram (tu siostra miała chyba na myśli "strojenie się"), tylko jak idę reprezentować naród czy na skocznię, czy na folklor, no to chcę dostosować się jakoś wyglądem do tych zespołów i lubię się ubierać. I gustownie się ubieram, muszę przyznać.

Siostra o "hiszpańskim jury": (chodzi o Rafaela Romero Cardenassa)

On jest taki fajny, taki dobry. Przyniósł ml wachlarz, przyniósł mi kolczyki, lusterko, żebym się przeglądała (...). Nie mówię, że zakochał się we mnie, ale jak to miło, jak takie jury, jak takie ekipy szaleją za kimś (...).

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Sportowiec 2020-05-27 10:37:25
A ja mam zdjęcie jak idąc z uśmiechem na twarzy w kolorowym poncho na przedzie pierwszomajowego pochodu na stadionie przy ul. Orkana rzuca kwiaty stojącym na trybunie honorowej działaczom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
Peter 2020-05-25 16:53:06
Z całym szacunkiem dla Siostry Warszawskiej,pomnik to przesada. Ale nazwa ulicy jej imieniem byłaby dobrym pomysłem. Podsuwam to panom radnym.
Góral zakopianczyk 2020-05-25 15:15:47
Mega szacunek))) jak miałem 7 lat wygrałem koziołka matolka))) dostałem czekoladę "Pani Twardowska" i buziaka... ))))pamiętam jak dziś... A to 35 lat temu.....
JP 2020-05-25 11:23:54
Mam fotki, chyba z obchodów ( jeśli się nie mylę ) -75 lecia Zakopanego, na stadionie piłkarskim w COS . Siostra Warszawska zawsze była sympatyczną i komunikatywną osobowością .


Pozdrawiam JP :)
 • PRACA | dam
  Do obsługi recepcji aparthotelu poszukujemy uprzejmej, dyspozycyjnej osoby ze znajomością języka obcego oraz z prawem jazdy kat. B Tel. 885145405 email: biuro@willajarosta.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni KUCHARZA/POMOC KUCHENNĄ z możliwością zakwaterowania. Tel. 182063730 lub 506129438. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ. Tel. 182063730 lub 607508752. Szczegółowe informacje na stronie: www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANI DOBRY WĘGIEL - TRANSPORT PROSTO Z KOPALNI. Kostka, orzech, miał, eko groszek. 517665368
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE - Tel. 601 793 866, www: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  PRACA DLA BYŁEGO URZĘDNIKA. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ PRAWA ADMINISTRACYJNEGO. WYSOKIE WYNAGRODZENIE, ELASTYCZNE GODZINY PRACY. 697353012
  Tel.: 697353012
 • PRACA | dam
  ZAKOPANE PRACA, PRACA, PRACA -OSOBĘ DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI, WSPÓLNIKA, PRACOWNIKA PROWADZĄCEGO MUZEUM. 698137333
  Tel.: 698137333
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, NOWE, UMEBLOWANE MIESZKANIE 50m2, CENTRUM NOWY TARG ul. Krzywa. 608806408
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 8-12 LIPCA. Tel. 668589537
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL DO WYNAJĘCIA, Zakopane centrum, 27 m2 - TEL. 694266522
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • ANTYKI
  Jestem zainteresowana kupnem starych monet, papierów wartościowych, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajecia kawalerka w Nowy Targu .Mieszkanie po remoncie , dostępne od zaraz.660797241 b12.pl
 • RÓŻNE
  Jestem zainteresowana kupnem starych szabli, mieczy, itp. Proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy. Kontakt: 579904317, email: ogloszenia421@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378 Tel.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukam Kucharka/Kucharz najlepiej osoba wielofunkcyjna z możliwym zakwaterowaniem Tel. 889243889
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię działkę budowlaną 10-15 arów okolice Czarnego Dunajca Tel. 508949945
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Bukowinie T. zatrudni recepcjonistkę. Praca stała. Tel. 789-111-300 email: praca@roztoka.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY - Tel. 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54. Tel.
 • KUPNO
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098 Tel.
 • KUPNO
  Kupię stare góralskie meble Tel. 602388188
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osoby na sezon letni do pomocy w restauracji oraz pensjonacie w Zakopanem. Praca od zaraz. Bez zamieszkania Tel. 662050105 email: m.kto@interia.pl
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  VIDEO - TRANSMISJA NA ŻYWO IMPREZ OKOLICZNOŚCIOWYCH (ŚLUBÓW, KOMUNII, POGRZEBÓW, itp.) - Tel. 605 670 650
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133. Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-07-10 10:43 Muzyka bałkańska i francuska na akordeonie 2020-07-10 10:00 Czas dróżnika 2020-07-10 09:30 Nadal utrudnienia na odcinku Krościenko - Szczawnica 2 2020-07-10 09:00 Wilk przed kamerą 2020-07-10 08:00 Afera w Czorsztynie 2020-07-10 00:00 W. KRUK od 1840 na zawsze 2020-07-09 22:38 Odwołana konferencja. Część uczestników była na pogrzebie Zofii Karpiel 2020-07-09 21:02 Czarna seria, śmierć kolejnego rowerzysty 5 2020-07-09 19:44 Na pogrzebie Zofii Karpiel była osoba zarażona koronawirusem. Sanepid prosi o kontakt żałobników 10 2020-07-09 19:44 Kozic harce pod Zawratem (WIDEO) 2 2020-07-09 19:42 Dla rowerzystów i dla pieszych 1 2020-07-09 19:40 Wodna atrakcja 2 2020-07-09 19:29 TPN potwierdził, że plakat wyborczy wisiał na Giewoncie 3 2020-07-09 19:03 600 km na 160 urodziny poety (WIDEO) 2020-07-09 18:30 Turyści w Grocie 3 2020-07-09 17:44 Ogrodowa już wkrótce będzie otwarta 2020-07-09 17:34 Utrudnienia na drodze Szczawnica - Krościenko. Kładą asfalt 2 2020-07-09 16:49 Potrącenie rowerzysty 7 2020-07-09 16:29 Zakopane w kwiatach 2 2020-07-09 16:18 Na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich 34 2020-07-09 15:51 Turyści zgubili szlak na Skrajnym Granacie 2020-07-09 15:30 Teatr dla dzieci w parkowej altanie 2020-07-09 15:26 Wraca temat obwodnicy 2 2020-07-09 14:47 Słoneczne miasto 2020-07-09 14:39 Zmarł Krzysztof Cukier, łyżwiarz, reprezentant klubu SNPTT 1907 Zakopane 2020-07-09 14:00 Utrudnienia na zakopiance 2020-07-09 13:35 Jadą goście jadą i wracają korki 3 2020-07-09 13:21 Akcja ratowników TOPR na Nosalu (WIDEO) 3 2020-07-09 12:50 Zakopane będzie rekwirować hulajnogi pozostawiane na Krupówkach 10 2020-07-09 12:18 Zakopianka, pięciokilometrowy korek w Klikuszowej 2 2020-07-09 12:06 Motocyklista na cenzurowanym 6 2020-07-09 11:46 Plum i Bulb zapraszają w niedzielę 2020-07-09 11:28 Kasa popłynie do Chabówki i Ponic 2020-07-09 11:24 Klucze znalezione w Zakopanem 2020-07-09 11:20 Znowu dużo zachorowań w Małopolsce 2020-07-09 11:15 Od trzech lat obserwują trawę 2020-07-09 10:44 Robert Włodarczyk rektorem na 4 lata 2020-07-09 10:00 Zbójnicy 2020-07-09 08:21 Kultowa Panna Fontanna szuka miejsca 3 2020-07-09 07:00 Gubałówka: Nie idźcie tą drogą 1 2020-07-08 23:05 Andrzej Duda na Giewoncie 16 2020-07-08 22:18 Rowerem wzdłuż Dunajca 2020-07-08 21:19 Sala za miliony 1 2020-07-08 21:15 Sekret w pełni udanego snu 2020-07-08 20:30 Co z tą krwią? (WIDEO) 2020-07-08 20:10 Głosujcie na Dawida Czernika 2020-07-08 19:44 Straż Miejska kontroluje wagę samochodów jeżdżących Drogą do Białego 9 2020-07-08 19:00 Problemy z wodociągiem 1 2020-07-08 18:16 Wielkie koszenie na Górnej Równi Krupowej 4 2020-07-08 17:39 Justyna Pustówka w parkowej altanie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-07-04 14:02 1. Jest i nasz Zacharko! Parcie ma chłopina na szkło nieopisane; lata 70 - 80 PZPR; później Solidarność; Loża Masońska Zamoyskiego i teraz PiS... 2020-07-04 13:24 2. Czemu on tego pedofila ułaskawił? Czemu tak opieszale działają z pedofilia kościelną? Czy mają w tym jakiś interes? 2020-07-03 23:52 3. to głosuj na tego,co go ta od olimpiady do JPIi porównała,będziesz miała i ośmiorniczki i ..... 2020-06-30 22:12 4. jakos tak nie widze ani dystansu, ani maseczek - jak to tak naprawde z tym wirusem jest? ja musze utrzymywac dystans spoleczny, kaganiec na ryj zakladac, a wladza nic nie musi... pad w towarzystwie zupelnie obcych osob na wyciagniecie reki, bez maski - jemu wolno, a normalnemu czlowiekowi nie??? no chyba ze ci ludzie to jego rodzina razem z nim mieszkajaca. 2020-06-24 23:02 5. Zakopane wita patriotę i wielkiego człowieka. U nas w Zakopanym wartości religijne są na pierwszym miejscu.Wspaniały człowiek. 2020-06-24 00:18 6. Z Poronina..... Gdyby to Lenin przyjechał to przyjabys go z szacunkiem ???????? 2020-06-23 22:53 7. Nie chcę takiego prezydenta na kolejnych 5 lat. Jestem zażenowana gdy oglądam jego wystąpienia na forum europejskim. Miał szansę jak nikt inny przez te lata zrobić coś pożytecznego dla Polski. Miał cały rząd partyjnych koleżków! Został pan- panie Duda jednostronnie wykorzystany przez Jarosława. Zdaje pan sobie z tego sprawę? Użył pana do swych celów! Za miesiąc po II turze nawet panu ręki nie poda- co i teraz robi z dużą niechęcią! Szymon Hołownia ma mój głos!!!! 2020-06-23 21:19 8. ???????????????????????????????? 2020-06-23 21:18 9. Po co przyjechał nie był nie jest i nie będzie nigdy prawdziwymi prezydentem to marionetka prezesa 2020-06-18 14:33 10. Jeżdżę w góry 2 razy w roku i ciągle mi mało.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP