Reklama

2020-06-03 10:00:54

Z archiwum Tygodnika

Mistrzowskie oszustwo

Reklama

6 maja 1994 roku, 57 mieszkańców Podhala zostało zatrzymanych na granicy we Frankfurcie nad Menem. W trakcie kontroli celnej na lotnisku stwierdzono, że mają fałszywe amerykańskie wizy. Jechali do USA z wycieczką zorganizowaną przez prezesa Polskiego Związku Sportów Siłowych w Zakopanem Stefana Piotra K. Od kilku dni mistrz świata w wyciskaniu w leżeniu jest poszukiwany. Przypomnijmy sobie dziś tę niezwykłą historię.

- O tym, że można załatwić wyjazd do Ameryki za pośrednictwem Stefana Piotra K. dowiedziałam się przez telefon, od szwagra z Chicago. Mówił żeby tam pójść, bo zna osoby które dzięki niemu są już w Ameryce. To było kilkanaście miesięcy temu. Rzeczywiście, przyjął mnie bardzo uprzejmie w swoim biurze koło COS-u - mówi jedna z uczestniczek wycieczki. Zaproponował, abym została sponsorem Polskiego Związku Sportów Siłowych, a za wpłacone pieniądze wezmę udział w wycieczce do Ameryki. W kilku ratach wpłaciłam ponad 20 tys. $. Od wielu lat staram się wyjechać z dziećmi do męża.

Darowizna

Wieść o możliwości wyjazdu do USA w charakterze sponsora Polskiego Związku Siłowego rozeszła się na Podhalu bardzo szybko. Początkowa cena "wycieczki" za wielką wodę, (gwarantowanej w ramach sponsorowania) 4 600 $ - była zachęcająca.

W krótkim czasie na liście chętnych do "sponsoringu" znalazły się 63 osoby. W miarę upływu czasu cena jednak rosła. Kazał mi cierpliwie czekać na sygnał - opowiada Adam P., dziewiętnastoletni "sponsor" PZSS. Najpierw wpłaciłem 3 000 $. a kilka tygodni później 3 600 $. W obecności K. oraz jego sekretarki Małgorzaty J. podpisałem "umowę darowizny" i w zamian za swoje dolary dostałem dowód wpłaty. Oficjalnie miałem brać udział w 21 dniowej wycieczce do USA. W ten sposób, wśród sponsorów Polskiego Związku Sportów Siłowych znalazły się 63 osoby, w tym kilkoro dzieci. Najmłodszy miał trzy lata.

Wyjazd

6 maja o godz. 5.30 rano pod skocznią w Zakopanem było tłoczno. Prócz 63 "sponsorów" byli także odprowadzający. Wszyscy oczekiwali na podstawienie autokarów i przybycie pilota "wycieczki". Trasa podróży wyznaczona była bardzo precyzyjnie. Autokarem do Berlina, później samolotem do Frankfurtu. Stąd samolotem Lufthansy do USA. Kilka dni wcześniej każdemu doręczono paszport z gotową amerykańską wizą. Po odbiór paszportu zgłosiłam się sama. Coś czułam niedobrego, bo zapytałam czy wiza jest prawdziwa. K. ubolewał, że mu nie wierzę. Ciągle, zresztą powtarzał. że jazda z fałszywą wizą jest bez sensu. Przed wyjazdem sprzedałam wszystkie krowy. Nic więcej, bo do końca miałam złe przeczucia - mówi uczestniczka wycieczki. Autokary podjechały dopiero po 6 rano. Denerwowaliśmy się, bo wciąż nie było pilotki. Obiecywano, że będzie to pracownica ambasady USA. Nie dotarła. Przyszła tylko Gosia J., sekretarka K., ale ona mówiła, że nic nie wie i że sama wyjeżdża do matki w Chicago. Ciągle rozmawiała przez telefon, taki komórkowy. Ktoś do niej co chwilę telefonował i podawał instrukcje.

Czekając na pilota

Nagle zrobiło się zamieszanie, bo okazało się, że pięć osób nie wyjedzie. - Chciałam jechać do męża - wspomina jedna z tych osób - Gdy zjawiłam się na parkingu pod skocznią ze wszystkimi swoimi rzeczami, dowiedziałam się, że mój paszport nie dotarł. Próbowałam coś zdziałać. Wróciłam jednak do domu, gdy powiedziano mi, że prawdopodobnie dokumenty dotrą w późniejszym terminie. Obiecano mi, że dowiozą nas do samolotu później. Udało nam się ustalić co było przyczyną braku pięciu paszportów. Pod koniec kwietnia, w trakcie rutynowej kontroli dwóch pojazdów w okolicach Warszawy, zatrzymano mężczyznę ściganego listem gończym. Miał przy sobie pięć paszportów z fałszywymi amerykańskimi wizami. Dochodzenie w tej sprawie trwa.

Podróż

Po kilkudziesięciogodzinnej podróży, autokary z 57 osobami dotarły do Berlina. Bez problemów dotarliśmy później samolotem do Frankfurtu. Byliśmy tylko trochę głodni. Wszystko zostawiliśmy w autokarach, bo powiedziano nam, że Amerykanie nie pozwalają przywozić żadnego jedzenia. Marysia dała całą szynkę kierowcy. Śmiała się, że sobie odbije w samolocie. Ustawiliśmy się w kolejce do przejścia granicznego. Kłopoty zaczęty się po kontroli drugiej osoby. Okazało się, że nasze wizy są fałszywe - wspomina jedna z uczestniczek wycieczki - później wszystko stało się tak nagle. W otoczeniu ludzi z karabinami zamknięto nas w jakimś pomieszczeniu. Przez kilkanaście godzin byliśmy przesłuchiwani. Najdłużej Małgorzata J., bo ona znała angielski. Płakała. Byliśmy zmęczeni i coraz bardziej głodni. Najbardziej żal mi było kobiety z trójką małych dzieci. Jej trzyletni synek prosił o jedzenie. Gdy chciał siusiu, do ubikacji, wspólnie z matką prowadziły go policjantki. Gdy zorientowali się, że jesteśmy głodni dostaliśmy bułki i jakieś napoje. Wieczorem pod bronią zaprowadzili nas do samolotu do Warszawy. Po przylocie oczekiwała na nas brygada antyterrorystyczna. Znowu zostaliśmy zamknięci, tym razem w świetlicy na Okęciu. Przesłuchiwano nas do rana następnego dnia. Pytali nas o wszystko. Kto zorganizował wyjazd i skąd braliśmy pieniądze, Byliśmy wykończeni. Gdy nas wypuszczano, ktoś powiedział, że jest to podobna sprawa do wycieczki Sulimierskiego pod Monte Cassino. Nikt już nie słuchał. Kilka godzin później wróciliśmy do domu.

Finał

Od kilku dni biuro Polskiego Związku Sportów Siłowych mieszczące się w budynku COS w Zakopanem jest zamknięte. Nikt nie podnosi telefonów. Na policję zgłaszają się kolejne osoby proszące o pomoc w odzyskaniu pieniędzy. Ktoś wyliczył, że PZSS (K.?) zarobił na tej wycieczce około 360 tys. dolarów. Jak udało nam się ustalić, sprawę prowadzi warszawska Straż Graniczna oraz policja, która odmówiła nam jednak wszelkich wyjaśnień. Podobno trwają poszukiwania Piotra Stefana K., jego brata Jerzego oraz kilku innych osób. - Ja i tak go znajdę - mówi młody mężczyzna, "sponsor" z Witowa - musi oddać moje pieniądze - tato ciężko na nie pracował. Byłem pod jego domem. Piękna willa za domem wczasowym "Marzenie". Wyszła jakaś kobieta i powiedziała że K. nie ma, bo wyjechał. W najbliższy poniedziałek o godzinie 10. wybieramy się wszyscy pod biuro tego Związku. Jak nikogo nie będzie, to nas popamiętają - mówi wzburzony mężczyzna. Zdaniem rzecznika prasowego PZSS, prezes K. przebywa obecnie w Pucku, gdzie z grupą siłaczy jest na zgrupowaniu kondycyjnym. Interesują mnie tylko sprawy sportowe - powiedział rzecznik - nic innego mnie nie obchodzi. Wiem np., że kilka dni temu K. otrzymał oficjalne zaproszenie do Atlanty na Olimpiadę.

Paweł Maciejewski, Tomasz Dąbrowski

Piotr Stefan K. choć został skazany na karę wiezienia nigdy na długo do niego nie trafił. Wystarczyło wówczas zaświadczenie, że jest nieuleczalnie chory. Kilka lat później odnaleźliśmy go jako dyrektora Domu Opieki Społecznej w Złatnej koło Żywca. Ale to już zupełnie inna historia.   

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  FIRMA DREWNEX DOMY DREWNIANE SPYTKOWICE PRZYJMIE DO PRACY KOSZTORYSANTA,PROJEKTANTA. 692 193 449
 • PRACA | dam
  Firma budowlana MET zatrudni murarzy, cieśli szalunkowych, zbrojarzy. Oferujemy: - atrakcyjne wynagrodzenie - pracę przez cały rok - rozwój zawodowy Zainteresowanych prosimy o kontakt. 573996062
  Tel.: 573996062
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKÓJ 1 i 2-OSOBOWY - 507406516
 • PRACA | dam
  Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ - Zakopane - 604 232 488.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK ADMINISTRACYJNY ZAKOPANE, UMOWA O PRACĘ, tel. 506 13 14 63, CV ze zdjęciem na e-mail: doradcaprawny@gmail.com
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: KELNERA/-KĘ z doświadczeniem, ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE. 533 226 109.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie pensjonat , cały apartamentowiec w Zakopanym. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę do pracy biurowej w spółce deweloperskiej. Praca na stałe, w godz. 8-16. Wymagane prawo jazdy oraz biegła obsługa office. Obowiązki: sporządzanie dokumentów administracyjnych, obsługa dok. księgowych, kontakt z podwykonawcami. 793931388
  Tel.: 793931388
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 48 m kw., 2 pokoje, czynsz 1300 zł/m-c. Nowy Targ centrum. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Bezpośrednio od właściciela - MIESZKANIE 3-pokojowe, w centrum Nowego Targu, 85 m kw., 2 tys. zł/m-c, ogrzewanie w czynszu. 600 931 295.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  GOSPODARSTWO ROLNE. 530 083 821.
 • PRACA | dam
  Hotel Tatry na Polanie Zgorzelisko zatrudni RECEPCJONISTĘ/KĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 506 129 438. Szczegółowe informacje na stronie:www.polskietatry.pl
  WWW: www.polskietatry.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE W BLOKU w Zakopanem kupię bez pośredników, za gotówkę, może być do remontu, spółdzielcze itp. Tel. 519170500
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na podstawie umowy zlecenia RECEPCJONISTĘ / RECEPCJONISTKĘ. Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 725 300 377. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  BACHLEDA RESORT ZAKOPANE w centrum miasta zatrudni: POKOJOWĄ, HOUSEMANA, PRACOWNIKA DZIAŁU TECHNICZNEGO. Szczegółowe warunki do uzgodnienia w trakcie bezpośredniego spotkania. Doświadczenie w pracy w hotelu na podobnych stanowiskach mile widziane. CV proszę przesyłać na adres: kkucharska@bachledaresort.pl, tel. 734 217 910 (pokojowe, houseman); amiler@bachledaresort.pl, tel. 604 955 260 (dział techniczny).
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni POMOC KUCHENNĄ i DOSTAWCĘ. 664 023 298, 668 404 790.
 • PRACA | dam
  Praca na stolarni.Podwilk tel.603503944. 603503944
  Tel.: 603503944
 • USŁUGI | budowlane
  Usługi remontowo-budowlane "JANIK-BUD" oferuje prace: WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MONTAŻ PODŁÓG oraz BUDOWY OD PODSTAW. "SZYBKO, TANIO, SOLIDNIE." 533 133 493, k.janik67@interia.pl.
 • NAUKA
  LEKCJE, KONWERSACJE - JĘZ. ANGIELSKI I HISZPAŃSKI - ZAKOPANE - 608 250 751.
 • PRACA | dam
  Ośrodek w Bukowinie Szuka Ratownika Na Basen Hotelowy. Praca Od Zaraz Cały Rok. Wyżywienie i Zakwaterowanie. 601508758praca@grandstasinda.plwww.grandstasinda.pl
  Tel.: 601508758
  E-mail: praca@grandstasinda.pl
  WWW: www.grandstasinda.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
  Obsługa domków i apartamentów. 788 633 633, www.zarzadzanieapartamentami.info
  WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy: POMOCNIKÓW oraz tynkarzy, stolarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742 Tel.
2020-10-01 18:30 Czy w Tatrach również będziemy musieli chodzić w maseczkach 2020-10-01 17:54 Warsztaty teatralne z Krzysztofem Najborem 2020-10-01 17:45 Pan z bronią 2020-10-01 17:20 Policyjne negocjacje z przykutą do ogrodzenia 2020-10-01 16:51 Przez wybite okno do więzienia 2020-10-01 16:18 Nowy Targ - Miasto Sów 2020-10-01 16:12 Jazz Camping na Kalatówkach odwołany 2020-10-01 15:45 Protest głodowy, kobieta łańcuchem przykuła się do ogrodzenia 6 2020-10-01 15:30 Memoriał szachowy 2020-10-01 15:01 W jurgowskim tartaku (WIDEO) 2020-10-01 14:13 Bezdomny pan Krzysztof. Czy to będzie historia ze szczęśliwym zakończeniem (WIDEO) 4 2020-10-01 13:50 Ratownicy górscy z tabletami 2020-10-01 13:01 Leon Wyczółkowski – z Tatrami w tle 2020-10-01 12:48 Zderzenie trzech samochodów na zakopiance. Szosa odblokowana (WIDEO) 2020-10-01 12:34 Całe Podhale w czerwonej strefie 5 2020-10-01 12:20 Zwłoki na szlaku w Tatrach 2020-10-01 11:58 Wypadek w centrum Rabki 2 2020-10-01 10:59 Dużo nowych zakażeń koronawirusem na Podhalu 2020-10-01 10:45 Z powodu pandemii skromna uroczystość 2020-10-01 10:35 Ślisko na Alejach 2020-10-01 10:00 Kabaret to poważna sprawa 4 2020-10-01 09:03 Wypadł z drogi i dachował 2 2020-10-01 09:00 Podhalańskie nuty z Zakopower (WIDEO) 2020-10-01 08:01 Pożar pustostanu w Zakopanem (WIDEO) 7 2020-10-01 07:00 Budują nową zakopiankę 2020-10-01 00:28 Materac 160x200 cm – dobór materaca małżeńskiego od A do Z 2020-09-30 21:27 Samochody elektryczne stoją i czekają na wypożyczenie 5 2020-09-30 20:40 Nie będzie już parkowania na tym chodniku, ale auta przeniosły się na drugą stronę 21 2020-09-30 19:47 Górale dla Rayyana. Pomagamy mu zdobyć Rysy 2020-09-30 19:01 Kto dokończy porzuconą budowę 1 2020-09-30 18:15 Jesteśmy na ostatniej prostej 3 2020-09-30 17:29 Mieszkanka Zakopanego opisuje swoją walkę z koronawirusem 13 2020-09-30 16:45 Wojenna historia. Miejsca, o których musimy pamiętać 2020-09-30 16:00 Testy elektrycznego samochodu nad Morskim Okiem 3 2020-09-30 15:15 Szaro, mokro i zimno, ale od piątku poprawa pogody 2020-09-30 14:30 Miało być 35 mln zł - miasto podsumowuje unijne wnioski 3 2020-09-30 13:45 Zdjęcia z poszukiwań zaginionej w Tatrach. Śmigłowiec, drony i psy tropiące 2 2020-09-30 13:01 Stan wyjątkowy na Słowacji. Granice pozostają otwarte 3 2020-09-30 12:15 Taki przykry widok na Olczy 2020-09-30 12:09 W rocznicę urodzin Nat King Cole’a. Koncert w Zakopanem 2020-09-30 11:30 Wnuczek wiecznie żywy – uwaga na oszustów 1 2020-09-30 10:41 Dużo zakażeń na Podhalu 1 2020-09-30 10:00 Dla gazdy najważniejszy jest koń, a dopiero potem baba 2020-09-30 09:08 Zaginiona Joanna Felczak była w schronisku na Gąsienicowej 4 2020-09-30 09:00 Restauracja La Prima najlepszy debiut na Podhalu 2020-09-30 08:30 Jak to z narciarstwem bywało 2020-09-30 08:00 Pamiątki po Janie Krzeptowskim Sabale (WIDEO) 1 2020-09-29 21:36 Trzy kultury - Spiszacy, Podhalanie i Cyganie (WIDEO) 2020-09-29 21:00 Ograniczony dostęp do ośrodka w Łapszach 2020-09-29 20:40 Szkoły po remoncie 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-10-01 17:04 1. Nadzór budowlany w Zakopanem to dobry żart.Jeśli jest tak jak Pani mówi to dlaczego żaden z urzędników nie interweniuje.Może burmistrz pomoże? 2020-10-01 17:02 2. Może jakby to były Izery? ????????????. 2020-10-01 16:36 3. do @Zdruzgotany. Jak Twoim zdanie państwo powinno pomagac obywatelom, aby wirus sie nie rozprzestrzeniał? 2020-10-01 16:23 4. Ten co ma kasę to robi co chce prawa budowlane w powiecie tatrzańskim to ściema a urzędnicy tlumaczom się pandemiom to jest chore ze tak się traktuje ludzi. Życzę zdrowia i siły tej Pani. 2020-10-01 16:22 5. Dracula wyjedziesz na taczkach 2020-10-01 16:17 6. Czy prawo budowlane (które się u nas nie przyjęło) dalej zakłada min odległość dla domu od granicy działki 3-4metry? Czy dziś już wolno się przytulić do chałupy somsiada? 2020-10-01 16:02 7. Słoń nie przejdzie przez ucho igielne a bogaty dostanie sie do nieba. 2020-10-01 15:55 8. Jakby nie było inżynier :) Chyba zaprzyjaźnił się już z naszą telewizją więc mu umrzeć nie pozwolą. Fajnie ze Ewa Kubin dała nam znać. Pozdrowienia dla wszystkich JJ 2020-10-01 15:50 9. Polska powojtyłowska. 2020-10-01 15:47 10. Mundry ustawial sygnalizację.W czym problem żeby dla każdej strony było zielone osobno i po kolei a nie zielone od Chabowki i od centrum,potem się dziwić że korki jak ci co skrecajac w lewo od centrum zatykaja skrzyżowanie,pominawszy fakt że mają kiepska widoczność jak jest zajęty lewoskret od strony Chabowki i jeszcze się tłuką na skrzyżowaniu.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania